Zierikzeesche Nieuwsbode Bij Ruwe Handen Purol GRETA GARBO, Constandse's Koffie en Thee COHtnwpiE Maandag 14 Nov. 1932. zierikzeesche courant. BAI£^V?ÏÏ ïttS - Inzending Advertentiën Opneming van de Voetpaden. EEN DAPPER MEISJE. ANNA CHRISTIE Concertzaal Sound Bioscoop Uit Stad en Provlnoie. Echt en goed Maakt van trage grage magen"! Mooie witte tanden ABONNEMENT: Prtja p. s manden J 1.60, franco p. post ƒ1.80. Voor het bultenL por jaar 10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. TeL No. 12. Postgiro 117677. ADVERTENTIEN fan 1—6 regels 60 et*, van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames SO ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Uitarlljk 10 aar op daa dag uitgaaf BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op 23 November a.s. vanwege de ge- irteente een algsmaana opntmlng zal worden gehouden van de voetpa den imel de kunstwerken in deze ge meente. Zierikzee, 12 November 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BINNENLAND. DE VARKENSWET. In de „Vee- en Vleeschhandel" bespreekt de hoofdredacteur, ide heer Cuyper, de Varkenswet en hare uitvoering. Hij is van oordeel, idat de trustvorming op varkensgebied reeds tot allerlei beden kelijke excessen leidt (hij wijst er b.v. op dat men het in België als een onbil lijkheid beschouwd, dat Engeland wordt- bediend met bacon, waarop geld wordt toegelegd uit een steunfonds, terwijl Bel gië aan de Centrale een prijs moet be talen, die hooger is dan waarvoor oe vrije handel zou kunnen leveren. Het ge volg is, dat Nederlanidsche varkensbuiken qua bacon naar "Engeland worden ver kocht en vervolgens in België worden ingevoerd. Een ander gevolg is, dat Dene marken nu in België gaat concurreeren). Verder is de heer Cuyper van oordeel, dat de leiding der Va^kenseentrale doel bewust aanstuurt op de alleenheerschappij in den buitenlandsehen handel in varkens en varkensvleesch en thans óók probeert den binnenlandschen handel onder haar vleugels te krijgen. Ook wijst hij' er op, dat aan de kleinere exportbedrijven, die geen bacon maken, op 24 October het recht van zeli te slachten is ontnomen met als gevolg werkloosheid. RADIOCENSUUR. De Radio-omroep-contrdle-comlmissie heeft, naar het „Volksblad" meent te te weten, de uitzending door de V.A.R.A. van de rede van dr. Wibaut over „Wor dend huwelijk" verboden. Over dit onderwerp is een boek van het echtpaar Wibaut verschenen, dat gevolgd is door een contra-betoog van het echtpaar Pot huis en in de Tweede Kamer door kir. Colijn is gekarakteriseerd als: leggende de bijl aan den wortel vans het gezins leven. GARANTIE-UITKEERINGEN AAN SUIKERBIETENVERBOUWERS. Op de vragen van het Tweede-Kamer lid, den heer Braat, betreffende spoedige uitbetaling der garantie-uitkeeringen ten behoeve van de verbouwers van suiker bieten, antwoordde (de minister van eco nomische zaken en arbeid ,om, dat tot een maximuml van f8.25 per 1000 k.gj. garantiebieten van Rijkswege uitkeeringen zullen plaats hebben ten behoeve van de verbouwers van suikerbieten, oogst 1932. Tot het doen van die uitkeeringen zou eerst kunnen worden overgegaan na af loop van de campagne, wanneer de boek houding der fabrieken de vereischte ge gevens blijken. Daarom zullen onder de noodige waarborgen (bankgarantie) voor schotten op die uitkeeringen worden ver FEUILLETON. Naar het Engelsch van CH. GARVICE. 11 (Nadruk verboden.) strekt tot een maximuml van 100 pCt. van het per 1000 kg. garantiebieten beschik bare bedrag. Dezer dagen zullen ide eerste voorschotten beschikbaar worden gesteld, terwijl'begin December een tweede voor schot zal worden uitgekeerd. In het mid den van het volgend jaar zal de eindaf rekening plaats hebben- TWEEDE KAMER. Zitting vanVrijdagllNov. Voorgezet worden ide algemeene be schouwingen over de rijksbegrooting. De heer de Visser (c.p.) constateert een verval van het parlementarisme, noemt de crisispolitek van Ide regeering een stuk zwarte reactie, bestrijdt de soci aal-democraten en dient ten slotte twee motes in betreffende een heffing ineens en voorkoming van cumulaties, die geen van beide worden ondersteund. De heer De Wilde (a.-r.) betoogt, dat een soiled finacieel beheer alle andere I vraagstukken in de schaduw stelt. Met simplistische leuzen is het herstel niet te verkrijgen. Aanvankelijk wil het spr. voorkomen, dat van zijn fractie geen te genstand meer te wachten is tegen het opcentenwetje, omdat ide handelspolitieke beteekenis daaraan ontnomen is. De heer Bierema (v.b.) mlerkt op, dat in de Mem. van Antwoord m'et geen woord is gesproken over verhooging van de invoerrechten. De thans ingekomen Nota van Wijzigingen doet echter blijken dat de minister prijsstelt op verder over leg met de Kamier. Door de wijziging zijn aan eenige bezweren van spr. tege moetgekomen. Drastische verlaging der uitgaven is noodzakelijk. Daarom begrijpt spr. hen niet, die daartoe niet willen medewerken; juist zij zijn het die ide sociale voorzie ningen jn gevaar brengen. De heer Vliegen (s.d.) bespreekt de demonstratie van Diinsdag j.l., n. a. v. de opmerkingen van den heer Knottenbelt. De heer Marchant maakte zich ongerust over de toekomst van ide democratie, en richtte zich tot de soe.-dem.; gelukkig is het maar een toekomstig verwijt, en dat zal terechtkomen. Ten aanzien van de rede van Idem heer Colijn zegt spr., dat de soc.-ldem. in geen enkel opzicht terug willen. Trouwens, wil men verbe teringen in de .gemeenschap aanbrengen, dan komt men onvermijdelijk op socia listisch terrein. Urgent is voor de soc.- dem. geworden het brengen van orde ning ih de productie. De heer J. ter Laan (s.-d.) dient een motie in, waarin de Kamer de regeerinig uitnoodigt af te zien van salarisverlaging voor het rijkspersoneel. De heer Kersten (Staatk. Ger.) ver klaart dat we financieel staan voor een defiet en moreel is het Nederlanidsche volk gezonken ver beneden het duidbare peil. Spr. betoogt uitvoerig, dat vrijwel elKe tak van onze volkswelvaart in de- plorabelen toestand verkeert. Wederom oefent spr. vervolgens critiek op wezen, aard en dool der coalitie. Spr. critiseert verder verzekeringsdwang, me dezeggenschap ien verschillende in wezen Z.i. revolutionnaire theorieën. Ten slotte wil spr. dat Nederland niet langer zal meedoen aan het schijhvertoon van Getnève, aan het dulden van het communisme, aan het optrekken van een nieuwen toren van Babel. De vergadering wordt te 6.45 verdaagd tot Dinsdag één uur. Dan is het woord aan den minister-president. Gifford Revel bloosde niet, maar druk te zijn lippen stijf op elkaar, terwijl hij de brief opnam. „O, ja", zei hij onver schillig. Het is een uitnoodiging van. vrienden van me, die jou ook gevraagd hebben. Ze hebben me zeker wel eens over jou hooren praten. Dpor dat ge zeur van Flyaway dacht ik er iniet meer aan". Edgar knikte. De verklaring scheen heel natuurlijk. „Heel vriendelijk van hen", zei hij. „Ja. Ik dacht, dat het je niet veel kon schelen". „Wat is het eigenlijk een bal, of zooiëts? en waar is het?" „O, het is niets bijzonders. Ze vroegen mij om den avond bij hen door te bren gen". „Dus je gaat er vanavond heen? Bij wie is het?" „Je zult hen wel niet kennen. Een ze kere mevrouw Drayton en haar dochter. Je hebt zeker geen zin, hé?" Edgar dacht een oogenblik na. „Ja ik geloof, dat ik maar meega. Ik zou me hier vanavond doodelijk vervelen. Wil je even wachten, tot ik me verkleed heb?" Hij haaste zich weg, en kwam een kwartier later terug, gekleed in smo king. ds groots filmtragedlene spoelt ln do Daitscb sprekende film welke 18 Zaterdag en Zondag In te Zierikzee wordt vertoond, Een film gemaakt naar bet werkelijke zeemansleren „Ik hoop niet, dat we erg laat komen". „O, het is een heel gewone avond", ant woordde Clifford Revel onverschillig. HOOFDSTUK IX. Toen de beide neven de salon binnen traden, klonk er juist een applausje voor een jonge dame, die zich aan de piano verdienstelijk scheen gemaakt te hebben, Edgar volgde zijn neef naar [mevrouw Drayton, die hem met een vriendelijken glimlach ontving. „We stellen uw aanwezigheid zeer op prijs, lord Fane", zei ze, „ik had u eigen lijk liever niet zoo'n informeel© uitriep- diging gezonden, 'maar meneer Revel heeft al zoo vaak over u gesproken, dat ik dacht, dat we ide gewone vorme lijkheden wel achterwege konden laten". „O, ik vond het heel prettig om| te komen", antwoordde Edgar op zijn open hartige wijze. „Ik had me juist op een eenzamen avond voorbereid, toen mijn neef irnij uw uitnoodiging liet zdefn". „Mag ik u aan mijn dochter voorstel len", vervolgde mevrouw Drayton, ter wijl ze zich richtte tot een dame in een donkerfluweelen japon, die Edith Drayton bleek te zijn. Toen zij aan hem! voorge steld was, bleef ze bij hem1 staan pra ten, niet over banale zaken, imaar over een onderwerp, dat hem; naar zij ver moedde, zou interesseeren. Ze had in de krant over zijn ongeluk gelezen en in formeerde belangstellend naar de bij zonderheden. Terwijl zij over paarden spraken, be gaf iemand zich naar de piano en be gon te zingen. Edgar, die zeer veel van muziek hield, staakte onmiddellijk het gesprek en Edith Drayton legde haar hand op zijn arm en ZJER1KZEE. Bij Kon. besluit zijn be noemd imel ingang van 11 December tot dijkgraaf van den Heer-Janspoldcr, J. J. van de Velde te Wissekcrke; met ingang van 9 December tot dijkgraaf van den Nieuwe-Veerpolder, A. C. v. d. Have, te Oosterland; met ingang van 9 De cember, tot plaatsvervanger van den dijk graaf van den Nieuwe-Veerpolder, M- H. Krepel te Nieuwerkerk; unlet ingang van 15 December tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Su- zannapolder, A. van Luijk Anthz., te St.- Annaland, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 .jaar zal zijn geworden; invet ingang van 1 November tot heemraad van het waterschap Schou wen, W. G. Boot, te Haamstede. Naar wij vernemen zal a.s. Vrijdag avond de vertegenwoordiger der Carps' garenfabrieken te Helmlond, in de zaal van hotel „Juliana" zijn film) vertoonen. De film zal worden voorgedragen en zal u aantoonen, dat het Hollandsch fabri kaat ten volle opweegt tegen dat van het buitenland. De kaarten zullen gratis verkrijgbaar zijn bij de diverse winke liers, welke de Carps'-garens verkoopen. Speciaal raden wij de diverse coupeuses en huisvrouwen aan, deze film met le zing te gaan zien en hooren. NOORDWELLE. Op de Woensdagavond te houden „Gemeente-avond" hoopt ds. Klaar te spreken over „De internationale beweging der kerken en die internationale vrijzinnige samenwerking". ELLEMEET. Zaterdag 19 Nov. zullen in de O.L. school de prijzen worden ten toongesteld van de schoolverloting, waar van de opbrengst bestemd is voor het houden van een Sinterklaasfeest. De ten toonstelling is geopend van 3 tot 5 uur en van 5 tot 9 uur n.m. en voor ieder toegankelijk. BROUWERSHAVEN. Zondagmiddag werd onze gemeente opgeschrikt door noodsig nalen van een motorschip. De beurtschip per van der Sluijs, die dien mididag geladen was uitgevaren m'et bestemming Rotterdam, had onderweg, ter hoogte van Sirjansland, averij een de motor gekre gen, doordat de krukas brak. Dit liep wonderwel zonder persoonlijke ongeluk ken af, doch imiet ernstige schade aan de motor. De schipper zag zich toen genood zaakt met behulp van de zeilen naar zijn haven terug te keeren. De felle oosten' wind sloeg nu en dan de golven over het schip, waardoor een bascule, planken en andere losliggende voorwerpen over boord sloegen. De deklading, bestaande uit aardappelen en uien, kon behouden blijven, doch beliep ernstige waterschade. Aan het havenhoofd aangekomen, kon het schip niet zeilende binnenkomen, zoodat, door middel van noodsignalen, hulp werd ingeroepen. Het motorschip „De Pionier" voer daartoe onmiddellijk ter assistentie uit en bracht het schip behouden binnen. Verzekering dekt de schade. De belang stelling was zeer groot, doordat het schip halfstok vlagde. OOSTERLAND. Vrijdagavond heeft on der groote belangstelling ide trekking plaats gehad van de verloting, waarvan de opbrengst wordt aangewend voor aan koop meubilair in het Hervormd jeugd- gebouw. Ruim 100 prijzen waren voor de winners beschikbaar. De 2 eerste prij zen, een rijwiel naar keuze ien een sprei, vielen resp. op no. 461 en 379. BRU1NISSE. De inzameling, welke de vorige week alhier gehouden is ten bate van de samenwerkende zendingscorpo raties heeft f 279.31 opgeleverd. -- Zaterdagavond w:erd alhier voor ide afdeeling Bruimisse van den Algemieenen Nederl. Landarbeidersboinid een filmavond gehouden, waarvoor de belangstelling zeer groot was. De heer Bax, propagan dist voor genoemden bond, trald als spr. op. Vertoond werden een komische film waarin Charlie Chaplin de hoofdpersoon was, de Zuiderzeewerken van Joris Ivens en nog een natuurfilm. De rede van den heer Bax, zoowel ials de film- vertooning, werd aandachtig gevolgd. SCHERPENISSE. In de gehouden ,ge- m'eenleraadsverg. werd besloten, n.a.v. de betreffende missive van Ged. Staten voor korting op de jaarwedden laan Idat college te adviseeren een tijdelijke korting toe te passen als bij burgemeesters enz. Naar aanleiding van een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken, be treffende 't centraal archief en inlichtin- ï-bureau, inzake maatschappelijk hulp betoon, werd besloten een subsidie te ver- leenen van f 10. Aan de pachters der ge meentegronden werd 40 o/0 korting op de pachtsom! toegestaan. Besloten werd geen subsidie te verleemen aan de boot- dienst StavenisseZijpe. Een adres der alhier bestaande afdeeling van den mo dernen landarbeidersbond, Ned. Chr. land- arbeidersbond en moderne -bouwvak-arbei dersbond inzake werkverschaffing en steunverlesning, werd aangehouden. Op het verzoek van den kring Tholeh, afd. Seherpenisse der Z.L.M. en aan J. Hage St.-Maartensdijk om, evenals vorige jaren een schoollokaal in gebruik te mogen ne men voor het houden van een landbouw- wintercursus en een cursus in miotorken- nis, werd gunstig beschikt. Aan G. Beve lander wordt een gemieentewoning ver huurd en aan de huurders ider gemeente- woningen de verschillende tuintjes achter hunne woningen. Inzake de ,uitvoering van de besmettelijkeziekte-wet, besloot de vergadering 1 cent per inwoner bij te dragen in de kosten eener gemeenschap pelijke barak te Bergen op Zoom; Vast stelling geschiedde van een verordening voor het agentschap der arbeidsbemidde ling en den dienst der werkloosheidsver zekering. Tenslotte volgde vaststelling der gemeentebegrooting voor 1933 fluisterde: „Wilt u niet gaan zitten?" Zij namen plaats op een kleine canapé en zaten zwijgend naar de muziek te luis teren. Edith keek Ide kamer ronjd en haar blik viel op Clifford Revel. Ze verge leek de twee mannen, Edgar met zijn frissche, Engelsche schoonheid, en Clif ford, .die van zijn moeder een idonker uiterlijk had geërfd. Ze sloeg haar oogen neer, toen Edgar na het einde van het lied zei: „Juffrouw Drayton, ik heb aan u zitten denken". „Aan mij", riep ze uit. „En ik dacht, dat u naar de muziek zat te luisteren,! „Dat deed ik ook, maar ik heb tege lijkertijd aan u gedacht. Ik geloof, dat ik vanmorgen een dame over u hoorde spreken". „Werkelijk? Wie was die dame?" „Die dairie was", zei hij, trachtend haar naam onverschillig uit te spreken, „Lela Temple". „Lela wat een aardige inaam Temple! Ik geloof niet, dat ik ja, nu weet ik het. Ze was bij mij op school. Een klein, alledaagsch, maar alleraardigst meisje". „Nee, nee", zei hij. „Dan verwart u haar met een ander meisje. Zij is ta «lelijk groot en heel knap!" „Ja, u hebt gelijk", mompelde ze. „Nu 'herinner ik me haar. We waren op school heel goede vrienden. Het doet me ple zier, dat ze mie niet vergelen is. Is ze ook in Londen?" „Nee, ik heb haar buiten, in Berkshire, ontmeet". „Ir. Berkshire! We mogen het wel op prijs stellen, dat u na zoo'n lange reis nog hier gekomen bent". „Een paar uurtjes. Het is niet ver naar Fane Abbey". zijn Poeders alleen, wanneer zij de handteekening dragen van den fabrikant A. Mijnhsrdt. Maagpoeders, Hoofdpijn- poeders, Kiespijnpoeders, Hoestpoeders Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ot. Per doos 45 ot. Bij nw drogist. Nu wist ze alles wat ze verlangde, en er blonk een vreemd licht in haar oogen, toen ze opstond oml naar haar moeder te gaan. „U bent zoo vriendelijk, lord Fane", zei ze aarzelend, „dat ik. bijna zoo onbeschei den zou zijn „Wat bedoelt u? Kan ik iets voor u doen?" vroeg hij, terwijl hij haar open hartig aankeek. „De kwestie is, dat ik een paard ge kocht heb, en dat imijn moeder eigenlijk bang is, dat het een gevaarlijk dier is. Zou u er misschien morgen eens naar willen kijken?" „Natuurlijk, !mët genoegen", riep hij uit, Toen betrok zijn gelaat. Hij had morgen ochtend bij Lela willen zijn. „Weet u zeker, dat het u niet te lastig is", fluisterde ze. „Het zal me een groot genoegen zijn", herhaalde hij. „Waar kan ik het paard zien Ze aarzelde. „Misschien zou u heml in het park willen zien. Ik rijd altijd twee keer per dag, voor het ontbijt en na de lunch". „Dan zal ik na...." „Wilt u morgen komen lunchen?" viel ze hern in de rede. „Heel graag", antwoordde hij. Ze knikte hem dankbaar toe en begaf zich naar haaf moeder. Clifford Revel voegde zich weer bi) zijn neef. „Verveel je je niet yrieeselijk, Edgar" „Volstrekt niet! Wat een allerliefste jongedame! Ik bedoel juffrouw Drayton' „O, juffrouw Drayton. Zeker, die wordt algemeen bewonderd" 1 „Bewonderd! Je spreek pver haar, alsof ze een standbeeld of een schilderij was" l KOFFIE 30-35-40 45-50-55 ct. p. V, pond THEE 18-25-30 35-40 ct. per ons wone dienst, in ontv. en uitg. f48837.34, kapitaaldienst ontv. en uitg. f6150. OUD-VOSSEMEER. In de jaarvergade ring van de Oud-Vossemeersche muziek- vereeniging werd rekening gedaan over 't laatst verloopen boekjaar, waarbij bleek dat er een nadeelig slot is van ongeveer f 75. Er is besloten een bazar te hou den in den loop van December om dit kwaad slot te dekken. „Ook ik wil niet nalaten U mijn groote waardeering en volle tevredenheid omtrent „Chlorodont-tandpasta" te betuigen. Ik gebruik „Chlorodont" al jaren lang en word om mijn mooie witte tanden, die ik ten slotte uitsluitend door dagelijk8cb gebruik van Uw „Chlorodont- tandpasta" heb verkregen, vaak benijd. C. Reichelt, Sch. Verlangt alleen de echte Chloro dont-tandpasta, tube 35 cent en 60 cent! ONDERWIJS» ELLEMEET. De cursus voor herhalings- onderwijs is de vorige week begonnen1. Er nemen 6 jongens en 4 meisjes aan deel. BROUWERSHAVEN. De cursus voor vervolgonderwijs, uitgaande van de ver. voor Volksonderwijs, is aangevangen met 12 leerlingen. Voor den cursus voor vervolgonder wijs van de school met den bijbel, heb ben zich 13 leerlingen aangemeld. POST EN TELEGRAPfflE» Zondag 13 November kwam het P.T.T.- personeel van Schouwen-Duiveland in het Postkantoor te Zierikzee bijeen om per soonlijk afscheid te nemen van den Dir. van het postkantoor aldaar, wegens ver trek naar Alfen a.d. Rijn. De heer Hoogerland, kantoorhouder te Ouwerkerk, dankte uit naam van allen den Directeur voor al hetgeen dat hij als Directeur en Chef van dienst voor hen gedaan heeft. Waar Ide werking onder zijn beheer altijd op aangename wijze gedaan werd, heeft het personeel van Schouwen-Duiveland besloten een kleine herinnering aan te bieden als blijk van waardeering vpor zijn beleid, ln.1. een hangklok. De Directeur dankte met aangename woorden voor het aangeboden geschenk. De heer A. v. Oost, oudste besteller, dankte uit naam van |de bestellers en hulpbestellers van Zierikzee den Direc teur voor de aangename jaren dat hij riep Edgar verontwaardigd uit. Clifford Revel keek zijn neef met een lusteloozen glimlach aan. „Je spreekt over haar, als of je verliefd op haaf bent. Nu, idatj komt meer voof. Ze is de schoonste vrouw van Londen". Toen voegde hij er aan toe: „Kom, we moeten gaan, het wordt laat". Ze namen afscheid van hun gastvrouw en begaven zich haastig naar Clifford's kamers. HOOFDSTUK X. „Gezellige kamers héb je hier", merkte Lord Fane op. „Ja, niet onaardig, he"? beaamde Clifford, terwijl hij een Wolkje rook uit blies. „Begint het je in Lo|nden al weer betejp te bevallen" Edgar knikte. „Ja, dat heb ik aan jou te danken. Ik heb een heerlijken avond gehad. Edith Drayton is werkelijk een schoonheid". „Ja, je zult haar nog aardiger vinden, als je haar beter kent; ze zullen je ongetwijfeld een kaart voor hun volgende partij sturen". „Ze hebben me gevraagd om morgen te komen lunchen", antwoordde Edgar. Clifford's gelaat verried niets van wat er in hem omging. „Ga je erheen" vroeg hij. „Ja, hoewel ik een andere afspraak tot mijn spijt heb moeten laten schieten. Juffrouw Drayton heeft me gevraagd om naar een paard te komen zien, dat ze gekocht heeft; dus ik kon moeilijk wei» geren". (Wordt vervolgd),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1