Zierikzeesche Nieuwsbode DeSpaenscheVlieg abonnement: advertentien Woensdan 0 Nov IQ39 zierikzeesche courant. 89ste jaargang - No. i2387 zVï"nU- Inzending Advertentiën di firooii Biitscbi Supufüm buitenland. feuilleton. EEN DAPPER MEISJE. binnenland. Uit Stad en Provlnolj». Prijs p. 3 maanden 'Jk 1.50, franco p. post 1/1.80. Voor het buitenL per Jaar 'f 10.—. Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. TeL No. ta. Postgiro 117677. van 13 regels 60 ctï.. tan 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. YVUCnSQdg a NOV. I30^. MCKiAittaonc oir. k, J. DE LOQZE. UIMidiclBir M. J. KOSTEN gav' v4or 10 "e- UiUriyk 10 aar op do» dag t. uitgaaf D«z* waak kostelijk amusant en schittsiond tan opname. Toigaag bova, 18 Jaar. DE AMERIKAANSCHE PRESIDENTS VERKIEZINGEN. Franklin Roosevelt wordt president. Te middernacht, Amerikaansche tijld (6 uur 's morgens Amsterdamsche tijd) was de totaal uitslag van de presidentsve^ kiezingen in de Ver. Staten nog niet bekend. Het staat echter vast dat Frank lin Roosevelt met groote meerderheid van stemmen wordt gekozen. Van de te verkiezen 531 kiesmannen waren op dit tijdstip .gekozen, voor Roo sevelt 302 kiesmannen, voor Hoover 52, terwijl de uitslag van 177 kiesmannen nog niet vaststond. In de hotels en restaurants van New York, die den geheelen jnacht open bleven, werd de eclatante overwinning van Roo sevelt reeds uitbundig gevierd. Geweldige lichtbakken maakten de uit slagen in de verschillende staten bekend. Het middelpunt van de feestelijkheden vormde het Biltmore-hotel, waar Roose velt met zijn familie verblijf houdt. De verkiezingsteehniek der Ver. Staten is tamelijk ingewikkeld. President en vice- president worden niet direct door het volk aangewezen, maar door „kiesman nen", die door de partijen cahdidaat wor den gesteld. Dinsdag werden die kies mannen gekozen; men kent van ieder hunner de politieke opvattingen, imien weet dus, op wien zij den tweeden Maan- dag van Januari, wanneer de eigenlijke presidentsverkiezing gehouden wordt, zul len stemmen. De tellingen tot plm. 3 uur, midden Europeesche tijd, geven een zoodanige overwinning van Roosevelt, dat de alge- meene indruk is dat een meerderheid van 10 millioen stemmen voor Roosevelt zal worden overschreden. Om kwart voor 3 (midden. Europeeschetijid) wanen plm. 31/2 millioen stemmen geteld. Hiervan had Roosevelt ruim 2 mill. st. op zich ve<*- eenigd en Hoover ruim 1 millioen. OM halfvier (M.E.T.) gaven de tellingen aan, dat er een groote meerderheid' was voor Roosevelt in 25 staten, terwijl in slechts 7 staten Hoover de leiding had. Door het verschil in tijd begonnen eerst heden morgen laat de uitslagen van de Weste lijke staten binnen te komen. De tellingen om 4.30 (M.E.T.) gaven Roosevelt 4.642.206 stemmen en Hoover 3.149.340 stemimen, terwijl de socialist Thomas 656000 stemlmten op dat oogenblik had verworven. In New-York achtte tmien het een uit gemaakte zaak dat Roosevelt, Hoover als president der V.S. zal opvolgen. De span ning is geweken. Die groote Amerikaan sche kranten vermelden als een voldon gen feit de overwinning imlet groote Meer derheid van Roosevelt, Tevens vermelden Naar het Engelsch van CH. GARVICE. 10 (Nadruk verboden.) „Het spijt uie erg, vader..,." begon hij, maar de markies viel heml in de rede. „Dank je. Ik hen overtuigd van je sympathie, maar ik ben er allerminst op gesteld. Kom niet dicht bij me. Ik wil je ouderliefde niet kwetsen, maar ik kan den aanblik van een mensehelijke ge stalte, zelfs al is het mijn eigen zoon, op het oogenblik niet verdragen'. Wat wil je"? Voorwaar, zeer dapper zou Ide man moeten zijn, die mlet dat vreeselijk ge zicht voor zich en die barsehe stem in zijn ooren, zou kunnen zeggen: „Vader, ik ben verliefd op de klein dochter van een van uw ondergeschikten, en ik vraag uw toestemming voor ons huwelijk". Lord Fane bezat dezen moed niet. Hij aarzelde. „Heb je me niets te zeggen, Verdwijn dan asjeblieft zoo gauw mogelijk". „Ja ik moet naar de stad", veel als je wilt: Ga weg en Iaat me verder met rust" 1 „Ga dan in 's hemelsnaam! Wat wit je hebben? Geld? Je kunt krijgen, zoo veel als je wilt. Ga weg en laat me ver der inïet rust!" Hij belde en viel in zijn stoel terug. Palmer opende de deur en liet Lord zij als resultaat van de verkiezingen van het Huis van Afgevaardigden, die even eens zijn gehouden, dat het wel zeker geacht kan worden, dat er thans in ver tegenwoordiging een meerderheid bestaat tegen d e d r 0 0 g 1 e g g i tn g. De opkomst der kiezers was, naar Ame rikaansche opvattingen, zeer groot. Jn de groote steden waren bij de verkiezings commissarissen reeds talrijke protesten binnengekomen, wegens onregelmatighe den, in 't bijzonder wegens beïnvloeding, vernietiging van kiezerslijsten en sabo tage. In W.esterville (Ohio), de bakermat van de prohibitie-gedachte, is in 't open baar gebeden voor de overwinning van de aanhangers van het drankverbod. DE BEVOLKING VAN NEDERLAND. Boven de acht millioen. Uit het boekje, dat bij Mart. Nijhoft te 's-Gravenhage verschenen is over de bevolking en de oppervlakte der gemeen ten van Nederland op 1 Januari 1932, nemen wij over, dat op dien datum het aantal mannen in ons land bedroeg 4.006.359 en het aantal vrouwen 4.055.212, totaal 8.061.571, d,i. 156.000 inwoners meer dan op 31 December 1930. De toeneming der bevolking was in de perioden 1920— 1930 slechts gering, n.l. van 1909—1920 1.45 en van 1920 tot 1930 1.46 o/0. in de periode van 1 Januari 1930 tot 31 December van dat jaar was de toeneming gestegen tot 1.46 o/0 en in het jaar 1931 tot 1.50 0/0, in hoofdzaak door meer geboorte dan sterfte. Het aantal vrouwen dat grooter is dan het aantal mannen in ons land, neemt voortdurend af, het bedroeg in 1830 1045 op de 1000 mannen ien is op 1 Januari j.l. teruggeloopen tot 1012. De dichtheid der bevolking steeg vhn 80.2 per km* op( 1 Januari 1830 tot 247.5 per km- op 1 Januari j.l. Eigenaarag is daarbij op te merken, dat vooral pet aantal gemeenten beneden de 2000 woners inkromp en het aantal daarbovjen steeg, vooral bij inwonersaantallen tps- schen 10.000 en 20.000, dat tusschen 1#99 en 1932 bijna verdubbelde n.l. van 46 lop 88, tusschen de 20.000 en 50.000 inwoners steeg het aantal gemeenten in die pericyte van 16 op 29 en tusschen de 50.000 jen 100.000 inwoners zelfs van 4 pp 12. RENESSE. Gemeenteraad gehouden pp 1- Het besluit van Je huisvrouw: „Ik gebruik alléén Blue Band" is een verstandig besluit! Blue Band - versch gekarnd - is immers Hollands beste standaardmerk gewaarborgd door de Blue Band-fabrieken. per tpondspakjé VERSCH GEKARND MET 25 °/c, ALIERFIJNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTROLE Fane met een gebaar van „heb-ik-heit- u-niet-gezegd" uit, HOOFDSTUK VIII. Lela begaf zich naar haar eigen ka mer. Een heerlijk gevoel doorstroiomde haar en ze moest alleen zijn, om haar gelu.; te beseffen. Als de professor een vrouw was ge weest, inplaats van een boekenwurm, zou hij onmiddellijk haar geheim geraden hebben uit de schuwe manier, waarop ze hem' zijn thee gaf. Maar hij was te zeer verdiept in zijn lectuur en zei, terwijl hij naar zijn kopje tastte: „Nu, lord Fane is gelukkig vertrokken". „Welnee, grootvader, hij gaat vanavond nog iniet weg. „Hoe kun jij dat 0, ja, heb je pret tig gewandeld? Het was zeker erg saai voor je, hè? Hij kan alleen maar praten over honden en paarden en jij over boeken". Lela bloosde en liep Met een schul dig gevoel naar het raam!. Ze legde haar gloeiende wang tegen het koude glas en wachtte. De minuten werden uren, de sterren verschenen aan den hemel en nog steeds bleef het stil op het terras. Zou hij het vergeten hebben? Nee, dat kon niet. Maar wat was er dan gebeurd? Toen werd de deur geopend en de bediende trad binnen. „Lord Fane laat u dit boekje zenden, juffrouw," zei hij, terwijl hij een pakje o,p tafel legde. Meneer Temple splitste zijn .ooren op het hooren van het woord „boek". „Wat is er, Lela?" vroeg hij. „Welk boek?" „Ik zal eens kijken, grootvader". Ze maakte met bevende handen het touwtje los en haalde een klein deeltje, In leer gebonden, tevoorschijn. Terwijl ze het verbaasd omkeerde, viel er een stukje papier uit. Ze greep het haastig. Er stond slechts één regel op: „Ik Moet onmiddel lijk naar Londen. Vaarwel". Dat was al les; ze verborg het in haar hand en legde het boek voor haar grojotvader neer. „Het is een bundel gedichten", zei ze en verliet haastig de kamer, opdat hij de tranen niet zou zien, die in haar oogen opwelden. Hij was vertrokken! Ze zou hem vanavond niet meer zien! Wat zou de nacht lang zijn! Na een onaangename reis bereikte Ed gar het Paddington-station en hij riep haastig een taxi aan en gaf zijn adres op. Zijn bediende stond in ide hall, toen hij binnenkwam. „Meneer Revel is hier, Mylord. Hij heeft uw telegram ontvan gen", zei hij, terwijl hij de deur van de zitkaimter opende. Toen Edgar binnentrad, verrees de slanke gestalte van Clifford Revel uit een fauteuil. „Hoe Maak je het, Edgar", vroeg hij. „Hoe gaat het met jou, Clifford? Wat is er aan de hand? Lieve hemel, wat is het hier warm'. William, gooi dat raam eens ,open". Meteen wierp hij de knecht zijn hoed en jas toe. Clifford Revel schoof een stoel naar vo ren en duwde zijn neef erin. „Ga zitten, •mijn jongen", zei hij met zijn wellui dende stem. „Je windt je zooals gewoon lijk weer op om' niets. Het paard Lord Fane had geen oogenblik meer aan Flyawa gedacht. „Dat vervloekte paard!" zei hij. „Dat zullen de menschen, die op haar gewed hebben 001c zeggen en jij en ik zullen er ook niet zonder kleerscheuren afkomen". 26 October. De raad is voltallig. Voorz. de burgemeester. Na opening legt het ter vorige vergadering toegelaten lid, de heer C. J. Kooman, de vereischte eeden af. De voorz. feliciteert den heer Kooman, die in den raad geen onbekende is en hoopt thans ,op een even aangename sa menwerking. De heer Kooiman dankt voor de 'tot hem gerichte woorden en hoopt de gemeentebelangen naar beste weten voor te staan. Op verzoek van den Raad der gemeente St.-Maartensdijk wordt be sloten adhaesie te betuigen aan hun ge daan verzoek bij Ged. Staten, om ide jaarwedden van burg., secr. eii ontvan gers te verminderen, ongeacht Ide door betrokkenen te betalen pensioensbijdra gen. Op voorstel van B. en W. wordt een verordening voor het agentschap der arbeidsbemiddeling vastgesteld en de jaarwedde van Iden agent zulks na gepleegd overleg met den Directeur van den rijksdienst bepaald op f25. B. en W. bevelen den Raad als agent aan: 1. L. Kloet; 2. J. Braber Jr., met welke aanbeveling ide Directeur der Districts- Arbeidsbeurs zich vereenigt. Na gehouden stemming blijkt tolas, te zijn benoemd L. Kloet, die op de desbetreffende vraag van iden voorzitter verklaart deze be noeming aan te' nemen. Overgegaan wordt tot het vaststellen der gemeen- teb eg rooting voor 1933. De heer Ver ton informeert bij den betrekkelijken post of B. en W, het voornemen hebben; zieke en gestorven hoornen door andere te vervangen, zoo ja, dan acht hij den post onvoldoende. B. en W. zeggen toe bij! het Staatsbosehbeheer inlichtingen te zullen inwinnen, welke boomsoort voor hier het meest geschikt wordt geacht. De post voor 1933 wordt niet verhoogd, (daar even- tueele uitgaven nog komen op iden dienst 1932. B. en W. stellen voor den; post „onderhoud van wegen en voetpaden" f275 hooger te ramen dan vorig jaar, zulks ter uitvoering van de reeds eerder besproken bestrating weg bij begraaf plaats en. verbetering van z.g.vanZuijens- weegje. De heer Hoogenboom is van de noodzakelijkheid der bestrating niet over tuigd en zou om zijn stem te kunnen uit brengen, den toestand ter plaatse nog eens moeten opnemen. Hij acht verharding van de achterwegen meer gewenscht. De overige leden verklaren 2ieh voor )de bestrating. Naar aanleiding van een be spreking der posten emolumenten veld wachter, zeggen B. en W. toe met de gem,besturen van Noordwelle en Seroos- kerke overleg te zullen plegen over eventueele verlaging daarvan. Verder Wordt besloten tot aanschaffing van een Sanders begraaftoestel en daarvoor f175 uitgetrokken^ De heer Hoogenboom stelt voor een billijke leges te heffen op te verleenen bouwvergunningen, zoodanig berekend Idat deze idle kosten van het bouwtoezicht goed maken. In de bespre king van dit voorstel wordt voor een bouwsom tot f4000, één gulden leges ge noemd, voor hoogere bedragen naar even redigheid, De heer Padmos wil bij het bouwen geen enkele belemmerende bepa ling stellen en verklaart zich er tegen. D© heer Veiboom acht de opbrengst zoo gering, dat hij maar beter acht deze heffing maar niet in de legesverordening op te nemen. Het voorstel komt in stem ming en wordt aangenomen Met 5—2 stemmen, tegen de heeren Padmos en Verboom. Bij den post „belasting wegens classificatie der gemeente" zegt de heer Hoogenboom, dat de raming op dien post teweinig moet worden geacht. Hem is 'bekend dat een belastinginspectie, wegens gedaalde inkomens 40 o/0 minder inkom sten raamt, doch B. en W. ramen meer „Wat heeft ze dan??" „Het paard, beste Edgar, is kreupel". Edgar floot. „Lieve hemel! Hoe is dat zoo gekomen?" „Ja, hoe gebeuren die dingen gewoon lijk? Dat weet niem'and. Het feit is pp zichzelf al voldoende. We zullen er aar dig op verliezen. Het speet me dat ik je moest seinen, maar het Kon niet an ders. We Moeten onze maatregelen ne men! En hoe maakt mijn oom het?" „Slecht", antwoordde Edgar. „Clifford1, wat hebben julie toch met elkaar? Ik wil je gevoelens niet kwetsen, maar hij nu hij is iniet erg op je gesteld." „Dat weet ik wel, Edgar. Wat mijn ge voelens betreft, arme stumperds zooals ik houden die er niet op na; die ver panden we aan het begin van onze car rière. Zal ik je eens vertellen, waarom1 je vader mij haat? Omdat mijh vader, zijn broer, getrouwd is met het meisje, waarop hij zijn doorluchtigen blik had laten vallen. Zoo komt het! Er heeft el- tijd een gevoel van 'haat bestaan de Fane's en de Revel's. „Dan moesten wij elkaar eigenlijk ook haten", riep Edgar glimlachend uit. Clifford keek hem met half dichtge knepen oogen aan. „Daar heb je gelijk in. Maar ongeluk kigerwijze doen we het niet; wie weet, misschien worden we later nog wel de hevigste vijanden. Maar ik moet zoo langzamerhand verdwijnen". Edgar sprong zuchtend op. De avond strekte zich als één lange verveling voor hem' uit. „Ga je nu al weg? Ik had dus eigenlijk niet eens behoeven te komen", merkte hij op. Clifford Revel keek hem nieuwsgierig aan. „Het schijnt je veel moeite genost te hebben, da Abbey te verlaten", zei hij. dan 55 0/0. Volgens hem kan de post wel met f 100 worden verhoogd. Na bespre king wordt besloten deze f 50 hooger te ramen en te brengen op f450. Verder brengt hij ter sprake een kleine subsidie aan de vereeniging „Renesse Vooruit" to geven. De voorzitter is van meening, dat de Raad steeds getoond heeft deze ver eeniging behulpzaam te willen zijn, door onlangs nog de helft voor rekening der gemeente te nemen van gelegd voetpad over het duin, plaatsen van banken enz., zoodat hiermede de vereeniging meer ge baat is dan met een kleine subsidie. Nadat de heer Franken inlichtingen heeft ver kregen over belastingopbrengsten, wordt de begrooting vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f21874,58. De begrooting bur gerlijk armbestuur wordt daarna goed gekeurd tot de totaal bedragen van f2444,745, waarin voorkomt een post ge meentesubsidie ad f 1000. B. en W. stellen voor een aanbod van de vennootschap Beije Co. alhier te accepteeren, waarbij aan de gemeente wordt afgestaan een strook grond ter breedte van 8 Meter, voor aan te leggen weg, verlenging Duin- weegje tot aan het domein. Aldus wordt besloten. Verder wordt gewenscht geacht de bestaande (dumovergangen bij Duin hoeve en Moolweg voor /rekening der gemeente aan de domeinen aan te vragen. Wordt goedgevonden. B. en W. brengen ter sprake verlaging van pachtprijzen voor gemeentegronden. Wegens vergevorderd uur wordt de vergadering geschorst, om Donderdagavond te worden voortgezet. In de voortgezette vergadering waar alle leden tegenwoordig waren, wordt aan J. Stevense, veearts alhier, de beschikking gegeven over een schoollokaal, voor het geven van een cursus in vee- en paarden kennis. Weth. Steur geeft aan de hand van de geldende pachtsommen zijn mee- ning over de verlaging. B. en W. stellen daarop voor 25 o/0 korting te geven op de pachten van resp. f75, f72, f65, f60 en f55 per 41.68 A. Het perceel weiland wordt van f 32,50 gebracht op f 30. Klasse- indeeling wordt overbodig geacht, daar dit reeds bij ide taxatie (der gronden door het Centraal Zeeuwsch Pachtbureau van de Z.L.M. is geschied. Door de voorge stelde verlaging kan worden aangenomen, dat 'deze korting gelijk staat met 50 °/o van een publieke verpachting. Het voor stel wordt met alg. stemmen aangenomen. Daarna sluiting. BROUWERSHAVEN. Zaterdag is een met bieten geladen schip van schipper de Wijs van Made, voor de haven van Zonnemaire aan den grond geraakt, De' heer J. Adriaanse alhier heeft het schip aangenomen om te lossen en weder vlot te brengen. Nadat 40 ton bieten waren gelost is het schip door het motorvaar tuig „De Pionier" wedèr vlot getrokken. BRUINISSE. Heden (W,oensdag)morgen omstreeks zeven uur is de 27-jarige J. Schot Cz., varende op het mosselvaartuig „Tholen 81", op de Grevelingen voor Bruinisse over boord gevallen en ver dronken. Aan boord van de Th. 81 waren twee broers. Ze hadden voor anker ge legen en terwijl de een bezig was het anker te lichten, bracht de ander het zeil in orde. Vermoedelijk is hij op het achterdek uitgegleden en daar hij niet zwemlmen kon, spoedig gezonken. ST.-MAARTENSDIJK. In de alhier ge houden openbare vergadering van den ge meenteraad was dhr. Vroegop afwezig. Allereerst werd overgegaan tot beëedi- ging van den nieuw-benoemden gern.- ontvanger dhr. A. P. van DaMnue. Wedde en pensioensgrondslag worden vervolgens vastgesteld op f650. Ged. Staten berich- „Wat is die plotselinge attractie van Fane Abbey? Toen je wegging, jammer de je hevig over het noodlot, dat je dwong «naar die naargeestige plaats te vertrekken. Maar het schijnt je nogal meegevallen te zijn." „Edgar bloosde en frommelde aan zijn das. Zou hij Clifford Revel van Lela Temple vertellen? Hij aarzelde. Clifford Revel echter was veel te handig om zijn vertrouwen te forceeren, en nam schou der-ophalend zijn hoed en jas ter hand. „Nu, goedenavond", zei hij. „Ik kom je morgenochtend wel halen. „Dat is erg vriendelijk van je", zei hij. „Maar ik ga morgenochtend weer naar de Abbey terug." „Zoo," zei Clifford Revel, „dan tojoet er zich wel een bijzonder groote at tractie in je voorvaderlijk kasteel be vinden". „Och, ik houd wel van buiten, en eh er zijn een paar jonge paarden, die afgereden moeten worden. Ja, ik ga er morgenochtend weer heen. Jij wilt wel voor Flyaway zorgen, hé? Ik laat haar natuurlijk niet loopen". „Ik zal je bevelen ten uitvoer bren gen; het kan je zeker niets schelen, ,of je een hoop geld verliest?" Edgar had ondertusschen 'den brief op genomen, die Clifford hem' toegeworpen had, en vouwde hem open. Hij keek er een oogenblik naar en riep toen ver baasd uit: „Clifford, dit is de verkeerde brief. Het was niet mijn bedoeling hem1 te lezen, maar wordt mijn naam er niet in genoemd?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1