Ziorikzeeicho Niauwsbodi ert TWEEDE BLAD MET WATERSTOFGAS OMHOOG, bthoorand* bi] da fan Vrijdag 28 Oot. 1932, No. 12382. BINNENLAND- GEEN V.A.R.A.-HOOGTIJDAG. De minister van Waterstaat anir. P. J. Reymer heeft, met betrekking tot de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Knottenbelt betreffende 's ministers verleening van medewerking aan de V.A. R.A.-ultzending van de op 8 November a.s. ter gelegenheid van de voorgenomen betoogingen te houden redevoering en het verloop van die betoogingen, thans aan den voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat hij reeds een beslis sing heeft genomen. „Er bestaat bij mij", aldus de minister, „overwegend bezwaar om1 mijn mede werking te verleenen ten behoeve van het ruilen van zenduren. De aangevraag de uitzending zal dus niet plaats hebben". lilt Stad en Provlnoie, ZIERIKZEE. Wij vestigen de aandacht van onze lezers(essen) op de in dit num mer voorkomende advertentie van het Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling, waarin wordt aangekondigd een voor dracht-uitbeelding van Peer Gynt van Henric Ibsen, met muziek van Edv. Grieg onder leiding van Ru Mulder. Dit stuk, dat fragmentarisch, mede door de vele uitvoeringen van Grieg's mu ziek, zoo populair is geworden, is toci in zijn volle schoonheid weinig bekend. Het imag dan ook een goede gedachte van het Instituut genoemd worden, om deze schepping, al heeft zij een typisch Noorsch karakter, nader tot het publiek te brengen, opdat dit een volledigen in druk ervan deelachtig worde. En dat het hierin zal slagen met het gezel schap Ru Mulder, bewijst wel de goede pers en de groote belangstelling, die net gezelschap overal heeft. Zoo werd te Rotterdam het stuk 3 maal herhaald voor te zamen 3700 bezoekers, terwijl bij de opvoering in Den Haag het Gebouw voor K. en W. 2200 bezoekers bevatte. Wij durven dan ook onze lezers (essen) een gang naar de Concertzaal, op Dins dag 1 November a.s., wel aanbevelen. •*- Het A- O. V. T. (Algemeen Onder steuningsfonds voor toonkunstenaars), op gericht door de federatie van Nederl. Toonkunstenaarsvereenigingen koestert 't voornemen een goed gefundeerd fonds te vormen tot ondersteuning van den toonkunstenaar, die lijdt onder de ongun stige tijdsomstandigheden. Eerst zal tot uitkeering worden overgegaan wanneer een stamkapitaal van f20JOQO is gevormd. Hiervan is f 5000 bijeen. Om 't ontbre kende aan te vullen heeft mjen een groote verloting georganiseerd, 25.000 a fl per stuk moeten geplaatst worden. Duizend prijzen zijn geschonken of aangekocht. De' trekking heeft op 22 Dec. plaats. Loten zijn verkrijgbaar bij de Fa. M. F- de Vos, Dam; S. Oc'htman Zoon, W- de Vos, Vischstraat; Wed. Pagé, Minnenbroerstraat en P. Schaleven. Met nadruk verwijzen wij onzen lezers naar de publicatie van het Crisis- comité t.a.v. de collecte ten bate van de Crisisslachtoffers. Mochten er onder onze lezers zijn, die, hoewel ze reeds lang hun woonstede gekozen hebben bui ten onze stadsgrenzen, nog immer mede leven met het wel en wee van hun Heimath, het comité willen verblijden met een gift, zij kunnen op gironummer 112062, Zierikzee, hun bijdrage overschrij den, die dan aan 'den penningmeester van het crisiscomité zal worden overhandigd. In de Chr. Bewaarschool lalhierwerd Maandagavond door de Geref. Ver. v. Drankbestrijding een propaganda-verga- dering gehouden. Om half acht opende de tijd. voorzitter de heer J. C. v. Hinte, de goedbezochte vergadering met te la ten zingen ps. 72 2. In zijn (Openings woord riep hij alle aanwezigen een har telijk welkom) toe, in het bijzonder de heeren Ds. M. Heuseveldt van Nieuwer- kerk en P. Loof van Middelburg, die het woord zouden voeren. De heer Loof liet, bij zeer mooie lichtbeelden, een gelukkig gezin zien, dat echter (door de drankzucht van den vader steeds meer aan lager wal en in het diep ste verval geraakt. Door middel van het dochtertje, komt de vader eindelijk tot inkeer en breken weer gelukkige dagen aan. Op onderhoudende wijze weet de heer Loof zijn gehoor te boeien, en wijst er op, hoe hij, in zijn kwaliteit van gepensioneerd brigadier-bewaarder in de praktijk veel gezien had van de ellende door den drank teweeggebracht en niet altijd met zulk een goede afloop als hier werd geteekend. Daarna ver kreeg Ds. Heuseveldt het woord, die in een goed gedocumenteerde rede er zijn gehoor bij bepaalde, dat het vraagstuk van het alcoholisme niet langs ons kan heengaan. Wij hebben onze houding ten opzichte van dit vraagstuk te bepalen. De vragen van de tegenstanders werden onder handen genomen, ook de bezwaren aan de schrift ontleend en door hetm! ontzenuwd, zoodat hij zijn gehoor er ten slotte bij kon bepalen, dat in onzen tijd het eenig juiste standpunt was, zich te voegen bij hen, die zich uit liefde tot Christus gedrongen, zich willen aan gorden .dit kwaad te bestrijden, niet om dat in de stof zelve de zonide is ge legen, imaar de tijdsomstandigheden ons daartoe dringen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door en kele personen gebruik gemaakt. Daarna vroeg weer de heer Loof de aandacht Een geschiedenis van een torenwachter die door drankmisbruik zijn plicht ver zuimde en zich en anderen in het ver derf stortte, toonde ons weer het groote gevaar' van 'het gebruik van sterken drank, aanvankelijk matig gedronken, maar tenslotte een macht vormend, waar door alle plichtsbetrachting werd ver zaakt. Ook verschillende andere beelden toonde op verscheidene wijzen het ge vaar van het alcoholisme. Bij het slotwoord van den voorzitter werd aan sprekers een hartelijk woord van dank gericht. Ds. Heuseveldt ging in dankzegging voor, nadat nog gemeenschappelijk ge zongen was: „Dankt, dankt nu allen God". Dinsdag a.s. was het schoolgebouw geheel gevuld met een schare kinderen. Na inleiding en gebed door iden voorz. werden door den heer Loof prachtige lichtbeelden vertoond van het eiland Marken en van Artis, die de onver deelde belangstelling van de kinidieren hadden. Maar toen tenslotte een geschie denis werd verteld, geïllustreerd op het doek, was de belangstelling zoo [moge lijk nog grooter en was aller aandacht gespannen. De leerzame en uit het leven gegrepen geschiedenis maakte op de kin deren een diepen indruk. Na een kort slotwoord sloot de voorzitter imlet dank zegging dit samenzijn. ZIJ WAS ALTIJD MOE EN TERNEER GESLAGEN. Last van slechte spijsvertering. In drie maanden een gelukkige vrotiu). T oen ideze vrouw een nieuwe betrekking zocht, begreep zij wel, Idat haar 52 jaren haar kansen konden verminderen. Daar om gaf zij haar leeftijd pp als 43. Men vond, dat zij er nog piet als 43 uitzag en gaf haar de betrekking. Het geheele verhaal vertelt zij in haar brief: „Vier jaar geleden verloor ik mijn man en was toen genoodzaakt als huishoudster in mijn eigen onderhoud te voorzien. Twee jaar geleden leed ik erg onder) een buitengewoon slechte spijsvertering en ik voelde me zoo vermoeid en terneerge slagen. Het was me onmogelijk dm vroolijk te zijn en ik zag overal als een berg tegenop. Ik nam Kruschen Salts en na drie maanden was ik een heel andere vrouw. Kort geleden kreeg ik mijn be trekking hier, en toen ik mijn leeftijd opgaf als 43, vonden zij dat ik) er jonge;? uitzag. Mijn gezondheid en opgewekt heid en goeden moed, ik schrijf het alles geheel toe aan Kruschen Salts". L. W. De reden waarom Kruschen Salts L gezond maakt en gezond houdt is, om dat elke kleine smaaklooze dosis voor den geheelen dag een voldoende hoe veelheid bevat van de zes minerale zouten die Uw lichaam noodig heeft zouten die de natuur U Wel zou verschaffen indien U een gezond, beweeglijk levèn leidde in de open lucht. Deze levens krachtige zouten zullen Uw leven en nieren aanspotren tot beter functionnee- ren, zoodat elk spooir van giftige afval stoffen uit Uw organisme vendrevefn iwordt. Het aldus gezuiverde, verfrischte bloed zal elke vezel van Uw lichaam doorstroomen. Koop vandaag nog een flesch Kruschen Salts en begin morgenochtend met „de kleine dagelijksehe dosis". Maak er een vaste gewoonte van en Uw inwendige organen zullen voortaan altijd goed functionneeren. Met dien dag zult Li zich opgewekter en flinker, voelen, tot U de gezondheid tot in de vingertoppen voelt tintelen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten f 0,90 en f 1,60 per flacon. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles eehs zelf te ondervinden op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts pro- beeren op onze kosten. Want door heel Holland zijn ondier (die apothekers en drogisten duizenlden flacons Kruschen verdeeld, (die verpakt zijn met een gratis proefflacou. D kunt dezen gratis proef- flacon gebruiken zonder den gewonen fla con Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U idien grooten flacon terugbrengen bij den winkelier waar U hem kocht en hij zal U uw Fl. 1,60 (uw geheele uitgave) zonder omwegen terugbetalen. Maar ver geet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt is bij ide groote maat van| Fl. 1,60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voordat hij deze groote proefpakken uit verkocht heeft. Gemeenteb e gr ooting 1933 voor Zierikzee. De gemeentebegrooting voor het jaar 1933, welke door B. en W. den raad is aangeboden en welke voor den gewo nen dienst een eindcijfer aangeeft van f 334005.95 en voor den kapitaaldienst van f 48457.16, heeft het college verge zeld doen gaan van een schrijven, waar aan wij het volgende ontleenen: De crisis, welke reeds 't vorige jaar on gekende afmetingen aannam1, heeft ook in 1932 hare destructieve werking voort gezet, zoodat de ontwerpers der be- grooling voor 1933 voor ongekende moei lijkheden kwamen te staan. Eenerzijds vielen vermogens en inkomsten terug, ter- door W. POTTUM. 'tZal U allen bekend zijn dat ik, bij leven en welzijn, weer en wind dienend, op den 29en Oct. a.s. de Zierikzeesche Winkelweek- vreugde kom helpen verhoogen in den dubbelen zin van 't woord, dat ik met den ballon „Glim" kom opstijgen. Naar aanleiding hiervan voldoe ik gaarne aan den wensdh der Redactie van dit blad en ga U een en ander vertellen' omtrent bovengeteekende, ieen unicum in Nederland, die bij het uitoefenen van zijn beroep zonder concurren tie bleef van landgenooten, ge durende meer dan een kwart eeuw. Nadat ik 16 Juni 1905 te Rot terdam in Nederland voor 'teerst omhoog ging, steeg ik van vader- landsche bodem 222 malen omhoog, van uit 107 verschillende steden en dorpen, terwijl ik landde in 182 gemeenten. Voor die ballonvaarten consumeerden mijne di verse ballons 10700 M3. steenkolengas en 11400 M3. Waterstofgas. Wat nu betreft mijn opstijging bij U 29 October a.s., zoo meld ik U dat de PH.-A.H.A. gevuld zal worden (met wa terstofgas, te leveren door Loos Co., te Amsterdam. Hoewel een dergelijke vullig duurder is dan een vulling met steenkolengas, heeft het comité niet geaarzeld daartoe over te gaan, teneinde de toeschouwers in de gelegenheid te stellen de vulling vanaf den aanvang te kunnen bewonen. Een vulling met waterstofgas gaat snel en géén wonder'het gas in de cylin ders staat onder een druk van 150 at mosfeer. Zooals ik reeds opmerkte, is water stofgas nogal kostbaar, vandaar dat ik daartoe opstijg met een speciale ballon, ^vaaraan elke Kilo „door-gewicht" is uit gespaard. Zoo heeft o.m. deze ballon géén net. Als eigenaardigheid breng ik U aan de weet, dat ik de éénige ballonvaarder ter wereld ben, die met ©en dergelijke ballon opstijg. Dit is niet alleen toe te schrijven aan mijn „routine", die ik ver wierf gedurende 34 jaren, maar tevens aan (nriju lichaamsgewicht, of liever, li chaamslichtheid: 47 K.G. Begint een vulling met steenkolengas reeds bij het aanbreken van den dag en is de ballon reeds meer dan half gevuld wanneer 'het publiek op het ter rein 'komt, een waterstofgas-vulling gaat in één kwartiertje. Meer dan 30 grootere ijzeren cylinders, door een extra-inrichting aan elkaar ge koppeld, doen het benoodigde gas, te weten 170 M3., luid suizend in de ballon stroomen. De ballon, die eerst zoo plat als een schol op 'den grond ligt, wordt zienderwijs dikker en welgedaner, verheft zich van den bodem en is al spoedig geheel gevuld en kogelrond. Zooals U wel zult begrepen hebben is deze waterstofgas-ballon een één-per soonsballon voor zoogenaamde simultaan- vaarten. Ik meldde dan ook aan meer deren, die mij schreven, of zij vanuit Zierikzee een reisje met mij konden ma ken, dat ik ditmaal omhoog ga.... heele- maal alleen. Hoewel deze ballon kleiner is dan teen ballon voor steenkolengas, is het toch een imponeerend gevaarte en is over- talrijke malen door de moodige duizenden toegejuicht, wanneer lk er wolken-waart- mee ging. De noodige duizendenkomen kij kennaar een doodgewone ballon?! Ja, unlet mfn hand op 'thart, ik over drijf nietmet gepaste bescheidenheid constateer ik weer dit jaar, in 1932, dat een ballon-opstijging van „van" Pottum, als hoofdnummer op een programma een goede kassa-magneet blijft. En dèt in onze dagen! Vliegtuigen ronken door 't zwerk, zep pelins 'komen statig aangevaren-., desal niettemin klimt men voor mij nog, als in de dagen van lang voorheen, op daken, schoorstéenen en kerktorens, om mij na te staren, als ik, voor 't windje weg, daarheen zweef. Bij niet weinigen wekt dit verbazing en ook de „Pers" gaf daarvan herhaalde malen blijk. Hoe ik er zelf over denk? Voor mij zit er in ballon-varen „ro mantiek". Vliegen, zeppelin-varen isik zou haast zeggenprozaïsch, .doodge woon..... wat dan tevens voor het mo derne luchtverkeer een niet geringe re clame is. Bij intuïtie voelt het publiek die „ro mantiek" van ballonvaren aan en lokt het naar mij toe, wanneer ik ga opstij gen. Voor de bezoekers(sters) van het terrein is er aan de ballon-opstijging een aardige attractie verbonden'n Prognostic. Wat een Prognostic is? Prognostic is afgeleid van het woord prognose. Wanneer een dokter zijn pa tient heeft onderzocht en vast weet te stellen wat deze mankeert, zoo heeft de dokter zijn „diagnose" bepaald, voegt hij daaraan toe hoe hij zich het verloop der ziekte voorstelt, zoo spreekt hij zijn „prognose" uit. Anders gezegdwanneer gij 29 Oct. a.s. rekening houdt met de windrichting en windsnelheid, dan gaat gij op Ide prognostic-kaart, die U gratis wordt ver strekt bij Uw entrée-bewijs, niet alleen, duidelijk leesbaar, invullen uw naam en adres, maar tevens, want daar gaat 't om)waar gij voorspelt, dat Pottum met zijn ballon zal landen. Alvorens op te stijgen laat de ballon vaarder proefballonnetjes op, maakt aan het publiek de windrichting bekend en tevens 'hoe lang hij in de lucht zal ver toeven. Onmiddellijk nadat Ide ballon omhoog is gegaan, werpt gij uw prognostic-kaart in de bus(sen), daartoe op het terrein aanwezig. De uitslag van den prognostie- wedstrijd wordt in dit blad bekend ge maakt. Winners(sters) zijn zij, die de juiste plaats hebben voorspeld, waar de landing heeft plaats gehad. Als prijs is uitgeloofd f25 aan bon's, te besteden bij de deelnemende winke liers. Teneinde geen misbruik te maken van de gastvrijheid der Redactie van dit blad, haast ik mij, dit episteltje te eindigen met den wensch, dat 29 Oct. a.s., weer en wind dienend zullen zijn. De ballonopstijging zal dan voor jong en oud, van beiderlei kunne, „kunst, vermaak en liefhebberij" opleveren in alle eer en deugd wijl mede de inkomsten der gemeente uit de pachten een aanzienlijk deficit ople verden, anderzijds vergde de zorg voor de werkloozen groote offers voor de ge- meente-financiën. Waar deze gemeente tot nu toe steeds op zuinige wijze beheerd is en ook de wedden van het gemeente-personeel aan den lagen kant zijn, zat er dus aan de oude begrootmg niet veel verschot. Niettemin is met naarstige 'hand ge speurd of er hier en daar nog iets te wieden viel, zonder schade voor de be langen der gemeente. De uitgaven: Het kwam B. en W>. niet gewenscht voor op de verschillende subsidies, welke veelal klein zijn, of be paald onmisbaar, zooals die aan de be waarscholen, nog te bezuinigen. De sub sidie voor „Kunst en Eer" wordt ech ter met f 100 minder geraamd en die van V.V.V. f 50 minder, als tijdelijk© crisis korting, zoolang de toestand den- genv financiën zoodanige korting noodzakelijk maakt, terwijl die voor het veer Z ij p e— Stavenisse ad f375 is geschrapt. W,at de verlaging der wedden van het gemeente-personeel betreft, meenen B. en Wl. hun vroeger ingenomen standpunt te moeten handhaven, dat geen korting kan worden toegepast, zoolang Ged. Staten niet hebben besloten een der gelijke crisis-korting van kracht te ver klaren voor de burgemeester, secretaris sen ©n ontvangers. Na een onderhoud van Burgemeester en Secretaris met de vertegenwoordigers der regeering te Vlissingen is B. en W„ gebleken, dat dit jaar waarschijnlijk door het Rijk eene korting zal worden ge heven op de uitkeering aan de ge meente uit het Gemeente-fonds, hoewel daaromtrent nog geen beslissing is gevallen, maar dat voor 1933 zulks waarschijnlijk niet het geval zal zijn, wegens het peil van onze salarissen en de hoogte der voor 1933 voorgestelde be lastingheffingen. De post „onvoorziene uitgaven" moet rekening houden met de pacht der landerijen. Om formeele redenen is het echter niet mogelijk het bedrag daar voor ad f6847.01 lager te ramen. In ver band met de ervaring uit 1931 en 1932 wordt aangenomen, dat zeker een f4000 minder zal worden ontvangen dan ge raamd is. De inkomsten: Verhoogd is volgno. 2 (achterstand pachten), met f9136.80, omdat ide rente van de afkoopsom van het jachtrecht (pl.m. f17.000), gedurende 9 jaren a 6 ;0/o! B. en W. als een geluk kige bate in.de schoot is gevallen. Hoofd som en rente zullen in de eerste helft van 1933 worden uitbetaald. Voor 1933 is f 680 als rente van de afkoopsom van het jachtrecht opgebracht. In verband met bovenstaande beschou wingen bleef B. en W. niets anders over dan een 'hernieuwd beroep op den belastingbetaler, al erkennen zij volmondig, dat hen niets liever ware ge weest danhem met rust te laten. B. en Wl. stellen daarom voor eene vermeer dering van d e opcenten op de hoofdsom' van de geme ente-f onds- belasting en op het gebouwd tot 80 en het leggen van 25 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting waarbij men in acht moet nemen, dat de gemeente-fonds- en vermogensbelas- tingopcenten van 1 Mei 1933 effectief worden en die op het gebouwd reeds 1 Januari 1933. 1 opcent op de ver mogensbelasting is te schatten op pl.m. f 100, 1 opcent op de gemeentefondsbe lasting op pl.m. f 500 en 1 opcent op de grondbelasting op f 120 ongeveer. Be werkverschaffing heeft de gemeente van 1 Januari tot begin Sept: 1932 rond f 20.000 aan loon en onge veer f 10.000 aan materiaal gekost. Voor 1933 is geraamd f 9100 voor werkver schaffing aan werkloozen, terwijl voor de rioleering f 11000 en voor de haven- dijken f13000 is uitgetrokken. Het is uiteraard nog niet bekend hoeveel sub sidie het Rijk in 1933 aan de gemeente zal uitkeeren. Het behoeft wel geen nader betoog, dat het absoluut is uitgesloten om in de werkloozenzorg verandering aan te brengen die nog meer geld van de ge meente zou vragen en 't financieel een geweldige krachttoer zal zijn, om de be staande bedragen te handhaven. Aadara tijden, andara prljzaa I 20 ZAMBOS Sigaretten 25 cte. Geen cadeaux eto. 100% waaide voor Uw geld. CONCERTZAAL-SOUNDBIOSCOOP. „Victoria en haar huzaar". Slechts één vrouw bestaat er op de wereld voor den Hongaarschen Ritmeester (Koltay en dat is Gravin Victoria. De Wereldoorlog rukt de twee gelieven wreed uit elkaar. Hij wordt naar het Oostelijke front gezonden en geraakt in Russische gevangenschap en wordt ook na het sluiten van de vrede, alsi verdacht van medeplichtig te zijn aan de Russische contrarevolutie, gevangen gehouden. In het vaderland wordt Koltay als doodl beschouwd. En Victoria, die iedere hoop op zijn terugkeer heeft opgegeven, treedt tenslotte in het huwelijk met den Ameri- kaanschen gezant John Cunlight. Spoedig pa het huwelijk wordt Cunlight naar Pe king overgeplaatst. En het noodlot wil, dat ook Koltay tenslotte in Peking be landt en bescherming zoekt in het Ameri- kaansche gezantschapsgebouw onder den naam van Ritmeester Czaky. Met een diplomatieke zending belast wordt Cun light naar St. Petersburg gezonden en hij belooft Koltay mee te zullen nemen om hem vanuit St. Petersburg als koerier naar Hongarije te sturen. Wanneer het echter zoover gekomen is weigert Koltay te vertrekken. Hij weet, dat het waanzin is, maar hij wil niet zonder Victoria ver trekken, die hij nog steeds liefheeft. Een leven zonder Victoria kan hij zich niet indenken. Victoria heeft tot op het oogen blik van zijn vertrek nog met geen enkel woord of gebaar te kennen gegeven, dat zij nog steeds van Koltay houdt. Hoe het ook zij, zij beschouwt het huwelijk als iets heiligs, dat geëerbiedigd moet worden. De gebeurtenissen nemen echter onver wachts een Keer. Het gezantschapsgebouw wordt door Russische soldaten omsin geld. Koltay is op straat door een Rus sisch officier heraend en men eischt nu zijn uitlevering. Cunlight verneemt, dat de hem als CzaKy bekende Ritmeester dezelfde is als Ritmeester Koltay. Kol tay legt nu zijn kaarten open. Hij ver klaart Victoria lief te hebben en dat hij gelooft nog steeds recht ©lp haar te hebben. Dit is voor Cunlight geen reden om zijn eens gegeven woord niet te houden. Hij doet hem een middel aan de hand om' nog te ontkomen, maar Koltay wil zijn leven niet te danken hebben aan den man, die zijn vrouw hem' ontnomen heeft en hij levert zich zelf aan de Russen uit. Den dood ver kiezend boven een leven zonder Vic toria. Wanneer dit gebeurt, verliest Victoria haar zoo lang volgehouden zelfbeheer-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 5