aJ' Kip Ziirikzesschi Nieuwsbode Pliitw - TWEEDE BLAD Vergankelijkheid. FEUILLETON. EEN DAPPER MEISJE. BINNENLAND. Uil Stad en Provincie. O Yo Yol (Wijze: O Kovacs). «34T Eerst wou je er beslist niet in O Yo Yo! Dat spelletje vond men te min, O Yo Yo! Maar toen men zei: Dit spel is Fransch O Yo Yo, O ja, toen won je 'tspel met glans! Refrein: O Yo, Yo, jij kleine rakker, O Yo Yo, jij bent subiet Bij miljoenen favoriet! In deze tijden, zoo gedrukt O Yo. Yo! Ben jij het meest gevraagd product, O Yo Yo! Men smeekt welhaast den winkelier, O Yo Yo, Geef mij toch Yo Yo! geef toch hier! Refrein: O Yo Yoenz. 'tWerd een triomftocht door het land! O Yo Yo! Een spel voor elke rang en stand, O Yo Yo! Nu staat heel de familiekring, O Yo Yo, Te spelen met zoo'n dansend ding Refrein: O Yo Yoenz. Al mijn papieren slaan zoo slecht, O Yo Yo! Had ik ze maar in jou belegd O Yo Yo! Dan maakte ik nu op z'n minst O Yo Yo, Daarmee een kapitale winst Refrein: O Yo Yoenz. J. bahoorend* Dl] dl vin Vrijdag 21 Oot. 1932, Na. 12379 Al het aardsche is vergankelijk. Al wat op de aarde leeft is naar zijn vorm ver schijning in tijd en ruimte. En wat aldus in den tijd verschijnt, moet weer daaruit verdwijnen. En zoo zien we de natuu® in haar oneindige verscheidenheid van Wisselende vormen, onderworpen aan het proces van ontstaan en vergaan, met dien verstande echter, dat uit de stof der ont bonden vormen weer nieuwe worden op gebouwd. Die immer zich herhalende ver andering" is zoo gewoon, dat zij wellicht daarom tot velen niet meer spreekt. Wel echter, zoo die verandering opvallend wordt. Dan blijkt zij in staat om! gedach ten aan vergankelijkheid te kunnen op wekken, die op hun beurt weer voeren naar de gedachten over leven en dood. Bij 'de innige betrekking, welke er be staat tusschen mensch en natuur, is deze laatste voor hem, die zich voor haar ontvankelijk toont, altijd als een ppen- baring. Er is nu zulk een fijne, teere en on eindig gedifferentieerde stemming in de natuur. Een beeld ditmaal van een vollen herfst, waarin de boomen betrekkelijk nog weinig van al te vroege najaarsstor men hebben te lijden gehad. We behoeven niet eens ver te gaan voor het genieten hiervan, al zal dan de eene landstreek een nog grooter verscheidenheid vertoo- nnen dan de andere. Het kleurig wielkenld loof van een enkelen boom onder het gouden najaarslicht, een oud geveltje (er gens in een stille straat, (droomend in den warmen herfstgloed, zijn dikwijls top zichzelf al in staat om iets van de stem mige herfstschoonheid uit te drukken. De sfeer is anders, gevoeliger nu. Ook inniger en rijker, wijl het afstervend1 ge bladerte, als in een laatste felle opleving van diepe kleuren, de bosschen [nog in volle glorie zet. Wellicht is die herfststemming overal weer anders, alhoewel vervuld van toen diepen weemoed om de schoonheid', die vergaat... maar ook van een juichenden toon, die weet en getuigt van de dingen dies levens, welke onvergankelijk zijn. De weelde en pracht der herfsttinten op zichzelf, zijn alreeds meer dan louter aardsche verschijningen, daar zij als het ware een poort openen naar een boven- aardsche schoonheid, waarvan deze een afspiegeling is. In de herfststemming wordt iets van 's levens mysterie onthuld. En daarom maakt deze den gevoeligen imlemsch zoo ernstig. Het is gewoonlijk alleen op de ver gankelijkheid, waarop wij ons blind sta ren. Alsof er daarboven en daarachter verder niets meer zijn zou. En zelfs dit aannemende, worden We toch nog voortdurend door het vergan kelijke geboeid. Toch gaat dit laatste voorbij. En daarom is het leven vol te leurstellingen, verbrokkeld als 't wordt door verstoorde illusies. Maar 100k jaan deze komt een eind, zooals aan elke vreugd en smart. Gelijk ook ons leven voorbij gaat, verkeerend in telkens an dere omstandigheden, zoojdat geen twee opeenvolgende momenten voor ons pre cies hetzelfde beteekenen. Tijdens die verandering Is wellicht elk vluchtig ver langen, dat zich telkens op Wat anders richt, een wisselende openbaring van jeen eeuwig verlangen, waardoor we geroe pen worden, zoo wij ons dat maa$ bewust waren. Alles wat vergankelijk is, heeft niette min beteekenis voor de eeuwigheid. De essence van elke gebeurtenis is als een bezinksel door den levensstroom achter Naar het Engelsch van CH. GARVICE. 5 (Nadruk verboden). „Dat doet me genoegen, (maar zijn deug den interesseeren me niet in het minst. Laten we over iets anders spreken1. La ten we het bijvoorbeeld eens over jou hebben. Daar ik er niet op gesteld ben, dat Clifford] Revel, hoe braaf hij ook mag zijn, de titel en de bezittingen erft, zou ik graag een onderwerp willen be spreken, dat mij den laatsten tijd heeft bezig gehouden. Ik bedoel je huwelijk". Lord Fane staarde zijn vader verbaasd aan. „Mijn.,." „Ja, je huwelijk", hernam de markies. „Ik veronderstel ten minste, dat je nog niet getrouwidJ bent". Lord Fane lachte hartelijk. „Nee, idaar heb ik nog niet aan gedacht". „Dat is toch niet verstandig", vervolgde de markies. „Ik trouwde, toen ik twintig jaar was en jij bent jnu al, vier-en-twintig. En als ik zeg, als je toch besloten jbent je nek te breken, zou het een, zekere troost voor me zijn, als je een zoon en erfgenaam naliet. Ik zou graag willen, dat je hier eens over nadacht". „Goedl, ik zal het doen", zei zijn zoon, terwijl hij opstond. „Dank je", antwoordde de markies. „Ga je weg? Ik hoop niet, dat ik je opgehou,- gelaten. Zoo is ook de vergankelijkheid maar betrekkelijk, als gevolg van 'smen- schen gebrekkige beschouwing. Want zooals de tijdelijke persoonlijk heid wellicht niet meer is 'dan de scha duw van den waren mensch, zoo is ook de visie van die persoonlijkheid op zijn leven zwak en in hooge mate onvolko men. De werkelijkheid is echter in die sfeer, waar alle dingen in ooirsprong zich be vinden en de vergankelijkheid is opge heven. 70 JAAR EN INVALIDE DOOR RHEUMATIEK. Nu werkt hij 12 uur per dag De menschen beweerden, dat hij nooit meer zou kunnen werKen. Het is wel waar, 70 jaar is oud, maar al gauw toon de hij 'dat de voorspellingen niet uit kwamen. Nu werkt hij soms 12 uur per dag. Maar laat 'them zelf vertellen: „Ik ben 70 jaar en het is aan Kruschen Salts te danken dat ik er nog ben. Vorig jaar Kerstmis was ik door rheu- matie* letterlijk dubbel gevouwen. Ik kon mijn haar niet borstelen, mie niet wasschen en zelfs geen theelepeltje op tillen. De menschen voorspelden mttij, dat ik nooit meer zou kunnen werken. Tegen woordig werk ik harder dan menig jon geman. In kan ongeveer 100 kilo tillen. De menschen zeggen nu dat het ieien (mi rakel is. Duizendmaal dank aan Uw Kru schen Salts. Niets anders kan mij zoo goed gezond houden. Ik neem het in Imijn thee en heb velen el aangeraden hetzelf de te doen. Ik kon zelf niet in- |of uit bed komen, evenmin recht ,op zitten. Miijn vrouw moest steeds een handdoek om mijn nek doen om me te helpen. Ik gaf dus heel wat last, maar nu Imlaak ik soms werkdagen van 12 uur. Dit heeft Uw Kruschen Salts gedaan." G. J. U moet de rheumatiek overmeesteren, voor zij U overmeestert. Wjacht niet eerst tot de rheumatiek haar inies dieper en dieper in U heeft gezet, en tenslotte de gemartelde gewrichten U plat terneer doen liggen. Neen, zoek direct naar die hoofdoorzaak van Uw rheumatiek en neem afdoende maatregelen. Rheumatische toestanden zijn het ge volg van een teveel aan urinezuur in 't lichaam. Twee van de ingrediënten van Kru schen Salts hebben het vermogen urine- zuur-kristallen op te lossen. Weer an dere dezer zouten sporen de organien aan om deze opgeloste kristallen, langs den natuurlijken weg te verwijderen. Be halve deze zijn er nog andere zouten in Kruschen, welke voorkomen, dat het voed sel in de ingewanden kan gaan gisten en tevens zorgen dat urinezuur en ander© lichaamsgiften, welke de gezondheid zou den ondermijnen, zich niet weer kunnen ophoopen. Bedank dus wel, dat het de „kleine dagelijksche dosis" Kruschen is, die Uw lichaam zuivert van urinezuur en U uit de klauwen v,an de rheumatiek houdt. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a ƒ0.90 en ƒ1.60 per flacon. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles eens zelf te ondervinden op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts probee ren op onze kosten. Want door heel Hol land zijn onder de apotoekers en dro gisten duizenden flacons Kruschen ver deeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt dezen gratis proef- flacon gebruiken zonder den gewonen flacon Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U den grooten flacon terugbren gen bij den winkelier waar U hem kocht en hij zal U Uw ƒ1.60 (uw geheele uit gave) zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proef flacon alleen verpacht is bij de groot© maat van ƒ1.60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of dro gist, voordat hij deze groote proefpakken uitverkocht heeft. (Adv.) 'den heb. Ik! vrees, dat je het hier tamelijk vervelend) zult vinden. Doe me het ge noegen om je eigen wenschen niet op te offeren aan je kinderplicht". „O, ik zou hier graag een tijdje willen blijven, als u er niets op tegeni heb, ant woordde zijn zoon blozenld. „Natuurlijk heb ik er niets op tegen", riep idle markies verrast uit. „Als ik m!e goedl voel, zal ik gaarne van je gezel schap genieten". Na deze woorden verliet Lord Fane het vertrek. HOOFDSTUK III. Enkele uren voordat Lord Fane Lela in de porseleinkamer ontdekt had, Scheen idle Abbey weinig aantrekkingskracht voor hem te bezitten. Nu besloot hij minstens nog een paar weken op zijn voorvaderlijk kasteel door te brengen. Hij begaf zich naar de stallen en koos een vurige Ier- sche merrie uit. Hij reed door 't park en over de uitgestrekte landerijen van de Farintoshbezitting. Dit alles zou hem of zijn verre neef Clifford! Revel toebto- hooren; zijn neef zou klit alles krijgen, als hij ongetrouwd stierf. Misschien had de markies hem/ nog niet zoo'n slechten raadl gegeven. Maar waar moest hij een vrouw zoeken? Plotseling verscheen voor zijn oogen1 het visioen van een meisje met groote, bruine oogen en het bloed stroomde hem! naar het gelaat. Toen schudde hij beschaamd het hoofld; het leek hem heiligschennis toe om (die ge dachte aan een huwelijk te verbinden met dit onschuldige kind. Hij vroeg zich af, of Idle markies haar VERSOBERING STAATSUITGAVEN. Het verbond van Nederl. Werkgevers doet in een adres aan de Tweede Kamer „niet voor het behoud van den wel stand van het kleine percentage meer gegoeden in Nederland, maar wel in het belang van de groote schare van econo- mischen arbeid afhankelijke arbeiders" een beroep op de vertegenwoordigers van het Nederlamdsehe volk om de re geering in haar financieele politiek thans niet te volgen. Adressant veroorlooft zich in het al gemeen als zijn indruk voorop te stellen dat de regeering er zich bij het ontwer pen van haar voorstellen te weinig re kenschap van heeft gegeven, dat 'dezto de tendenz hebben de werkgelegenheid in Nederland ongunstig te beïnvloeden. De ondernemers kunnen zich nu een maal niet een verstijving van de markt verhoudingen veroorloven, zooals ten on rechte de arbeidersvakbonden wanen, dat wel in hun vermogen ligt. Ten aanzien van een voorgesteldie hef fing van dertig opcenten opi Ide igemeente- fondsbelasting en de vermogensbelasting wordt opgemerkt, dat in dezen tijd een belasting van hen, wier 'draagkracht niet belangrijk verminderd zou zijn, alleszins gerechtvaardigd ware; van de voorge stelde heffing kan zulks allerminst wor den gezegd. Oojc zij, wier inkomen reelds zeer belangrijk daalde, worden aan deze voor girootere inkomens inderdaad rigou reuze opcentenheffing onderworpen. STEUN AAN GROVEN TUINBOUW. Die heer Ch. L. van die Bilt; heeft in de zitting van ide Tweede Kamer te kennen gegeven, idat Ideze week nog een wets ontwerp is te verwachten tot steunver lening aan idem groven tuinbouw. Spr» vroeg of idit idan nog Wieze week in de afdeelingen zal komen. De voorzitter antwoordde hem, (dat hij, zoolang het ontwierp nog niet is verschenen, geen toezegging kan (doen. ZIERIKZEE. Zooals uit ide advertentie in idit nummer blijkt, zal 1de aloip bekende A. N. W. B., Toeristenbond voor Neder land, op Donderdag 27 October een Bondsavond organiseeren, bestaanJdje in een expositie van het Bondswerk en Bondsuitgaven, een lezing en de vertoo- ning van een serie met zorg uitgekozen lantaarnplaatjes. Dat |de'A. N.W. B. toen instelling van algemeen nut is en eigenlijk de vriend van iedereen, die het toerisme beoefent, hetzij per auto, motor, trein boot, te voet ,of te paard van iedereen ook, idie deelneemt aan, het verkeer op de wegen, mag^algemeen bekend worden geacht. Maar het is toch goed, dat de A.N.W.B. zich in verschillende plaatsen komt vej1- toonen;, omdat zelfs de lelden piet alles weten van het omvangrijke Bondswerk, (dat in het algemeen belang en in hun belang tot stand: is en wordt gebracht. Iedere toerist en weggebruiker vindt zijn belangen bij den A.N.W.B. veilig. Hij weet, dat deze vereeniging de best geoutilleerde vereeniging is op het ge bied van toerisme te land en te watep, idat zij 'banen effent en veilig maakt, en het ideële genot van reizen en tpekken verschaft op een wijze, die bewondering en erkenning heeft gevonden. D© reisinlichtingen en reisplannen ,en voor buitenlandsche tochten daarenboven ide onmisbare girenSdocumtonten, die hij' verschaft, geven den toerist een bron van genot. De Bondskaarten en -gidsen behooren tot de volledigste en beste op diti gebied. Het is inderdaad' een prachtig ver schijnsel, dat de Bondsbtolangen zoozeer Volksbelangen zijn, dat bevordering van ide belangen, die jde A. N. W. B. voorstaat, identiek is met Ide bevordering van de belangen, welke heel de natie raken en ten goede komen aan elkeen. Daarom raden Wij iederen automobilist, kemd|e; plotseling bekroop hem de vrees, idat hij haar zou ontdekken en de oude man het meisje zou wegsturen. Toen hij het voorplein Weer opreed, zag hij tot zijn verbazing, dat de wijzers van de klok zes uur aanwezen, |den tijd, waarop hij zou idineeren. Na zijn eenzaam idiner begaf hij zich naar 'da bibliotheek, toen hij een meisje hoorde zingen. Hij herkende de stem onmiddellijk, hoeweï Lela dien morgei? niet gezongen had. Hij zag haar niet, maar begreep, Idlat ze zich in een van1 id© kamers boven ide bibliotheek bevond. Vreezerid, dat ze hem zou opmerken eni haar gezang zou staken, leunde zij tegen Iden muur. Jaren later kon hij zich het eenvoudige liedje nog herinneren. Hij1 liep naar het raam en stond' voor haar.» „Stoor ik?" vroeg hij bedeesd. „Ik hooirde u zingen en ik kon niet* weggaan". Ze antwoordde niet onmiddellijk, maar keek vanuit het raam op hem neer, alsof ze zich verbaasde over de verandering in zijn uiterlijk. „Ik zong voor mijd grootvader, maar nu is hij in slaap gevallen. Dus u bent nog niet vertrokken?" „Nee, nog niet," antwoordde hij. Ze glimlachte en boog zich voorover om een roos te plukken. „Grootvader had gehoord, 'dat u vanavond weg zou gaan". „Ik blijf hier voorloopig nog". Lord Fane wierp een blik in de kamer ton zag den bibliothecaris in een armstoel zitten. „ïk zöl hem niet wakker maken", mom pelde hij. „Dacht u, dat ik weg Was ge gaan. D»at was ook mijn plan". motorrijder, wielrijder, voetganger, Water- toerist, ruitertoerist, alsmede den koet sier, den voerman, Iden landbouwer, kort om' ieder, die van jde land- en waten wegen gebruik maakt, hetzij voor ge noegen, hetzij vpor beroep of bedrijf, den Bonldsavond te bezoeken. -rr In het verslag van de vergade ring van Maandag, waarin besloten werd, actie te voeren voor het behoud van de tram, zijn een paar fouten geslopen. In het comité van actie is gekozen weth. Sw'agemakers te Steenbergen. Voorts moet gelezen worden in 't betoog van den heer v. d. Wieijde in plaats van „n a" 1 Jan. „tegen" 1 Jan. De B.B.N., Bond van Bedrijfsauto- houders in Nederland, meldt ons, dat op 20 October aan de Tweede Kamer van de Staten-Generaal een adres w|erd aangeboden in verband met de voorstel len van de Comniissie-Welter. In dat adres, Idat voorzien is van de handteeke- ningen van 23655 personen uit alle krin gen van het Nederlandsche bedrijfsleven en het autotransportbedrijf werkzaam, wordt het verzoek gedaan, aan de plan nen van de Comta'ssie-Welter ten aanzien van het autotransport geen uitvoering te verleenen. jMede wordt verzocht, geen goedkeuring te héchten aan ide voorstel len tot het invoeren van bijzondere in voerrechten op benzine. HAAMSTEDE. Op uitnoodiging der afld. Westelijk-Schouwen van de Ned. Ver eeniging voor Huisvrouwen trad Woens dagnamiddag j.l. in de zaal van Hotel Bom, als spreker op dhr. J. ide Wit, amb tenaar der P.Z.E.M. Verscheidene dames waren opgekomen; ook w'aren aanwezig de heeren Streefkerk, Everwijn en Min- kema. Na opening en welkom' door de presidente der afdeeling, mevr. Klunder, verkreeg dhr. de Wit het woord. Voor ide pauze behandelde spr. de voordeelen van electr. koken; na de pauze de apparaten en haar behandeling en de tarieven. Diuidelijk deed dhr. (de Wit „O, ja", antwoordde ze. „Waarom bent u idan gebleven?" Hij keek een oogenblik naar het puntje van zijn sigaar. Zou hij vertellen, dat hij om haar...? Nee, dat zou niet verstan dig zijn. „Och, ik, eh i,k ben hier zoo lang niet geweest", zei hij. „Ja, dat is zoo. Waar gaat u hierna heen" „Naar Londen", antwoordde hij vol vu,ur. „Bent u wel eens in Londen ge weest? „Neen". Niet? Wat zou ik het ,u graag eens laten zien: Het is een prachtige stad. Bent u wel eens in een schouwburg geweest?" „Neen, maar ik geloof, dat het buiten toch het mooiste is", zei ze met een grappig vertoon van koppigheid. „Dan maakt u zeker veel wandelingen;?" vroeg hij. „Ja, grootvadleir en ik wandelen vaak in het park". „In het park", (riep hij1 uit. „Datj is niets: Ik bedoel de heuvels en d© valleien". „Ik ben nooit buiten het park geweest". „Wilt u Idan" hij aarzelde eenj oogen blik eens met mij meegaan?" „Met u? Waarheen?" „Ik wou morgen gaan rijden. Er staat een brikje in de stal, dat niemand ooit gebruikt. We zouden een prachtige rit kunnen maken. U gaat toch mee» niet?" Ze keek hem weifelend aan. „Als groot- Vader het goed vindt", zei ze ten slotte. Hiermee moest de jongeman tevreden zijn. „U moet beslist meegaan", riep hij uit. de voordeelen van het electrisch koken boven het vlamkoken uitkomen; bij het eerste door een mimimumgebruik van water, geen damp en vochtigen aanslag in de keuken, geen kooklucht in huis, geen aanbranden of overkoken, smake lijke bereiding en weinig voedselverlies, geen rook, walm of vuile panbodems, gelijkmatige verwarming door isolatie, geen onuitstaanbare warmte zooals bij vlamkoken, geen brand- of ontploffings gevaar, geen zorg voor brandstof en .niet minder vlug koken. In ide pauze, waarin ververschingen werden gepresenteerd, kregen de dames gelegenheid ide kookdemonstratie van mevr. Minkema en haar helpster op de Therma- en Homannfornuizen te zien. Met groote belangstelling werd de bereiding gevolgd van een smakelijk menu, waar voor slechts het luttel bedrag van 10 cent aan stroomgebruik benodigd Was. Ook het gereedmaken van gebak, enz. werd belangstellend gevolgd. Onderwijl gaf ide gramofoiom het nummer Doe het electrisch". Na de pauze gaf spr. een kort ©verzicht der toestellen, for nuizen, ovens, kookplaten (ook het toren- koken), de verschillende modellen pan nen, waarvoor een vlakke bodem ver- eischt wordt. Modellen van een en ander waren ter vergadering aanwezig, waar onder ook de snel- en expreskoker. Tenslotte behandelde spr. het kook- tarief, dat zeer matig is; staande de ver gadering werden reeds ©enige bestellin gen gedaan. De prettige lezing van dhr. de Wiit en de proef op de som door de kookdemonstraties hebben de verg. uitstekend voldaan. Gemak, eenvoud, hy- giène, goedkoop en vlug, kan het aan trekkelijker? Mevr. Klunder dankte bij- het einde spreker, bestuursleden der P.Z. E.M. en Mevr. Minkema voor hun wel willendheid en sprak den wensch uit, dat ook in deze omgeving het electrisch koken ingang moge vinden. BURGH. Onder voorzitterschap van jhr. R. Röell hield Woensdagavond j.l. de af- „St... st. U hebt grootvader wakker gemaakt. Ik moest nu gaan. Goedien nacht, Lord! Fanel" „Goeden nacht!" zei hij, terwijl hij haar hand! greep en de zachte vingers in de zijne nam. „Tot ziens. Ik kom u mor genochtend! halen". „Ja, goeden nacht". Ze keerde zich om en ging heen. Hij keek een oogenblik naar 't raam; toen viel zijn oog op !de roos, die ze op de vensterbank gelegd had, toen ze hem de hand gaf. Hij greep haar en drukte zijn lippen op, de rooide bloem. HOOFDSTUK IV. Op 't zelfde oogenblik, dat Lord Fane en Lela bij het raam van de Abbey ston den, leunde Clifford tegen ide muur van Mevrouw Dirayton's eetkamer in Mayfair, Mevrouw Drayton en haar dochter fwlaren bekende personen in (de uitgaande We reld. Niemand wist precies, wito Mevrouw Drayton was en niemand stelde er eenig belang in, sinds een prins uit een regee- rend' huls op een bal verzocht hadi voor gesteld te worden aan „die dame in het goud' lame". Deze dame was mtovrouw Drayton's dochter, en van af dat oogenblik was haar succes verzekerd. Men haastte zich de beide dames uitnoojdiglngen te zenden voor bals en partijen. Dezen avond gaf mevrouw Drayton een zeer exclusieve partij, en in de klein© kamers bevond zich een uitgelezen ge zelschap. Mevrouw Drayton onderhield zich met haar gasten. (Wiordt vervolgd), l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 5