RIO RITA. Constandse's Koffie en Thee somma Winkelweeknummer. abonnement: Maandag 10 Oct. 1932. zierikzeesche courant. 0®9,stjedej^ergarïl^ No. 12373 ,-IMKltir M. J. ROSTEN advertent ien Inzending Advertentiën binnenland. FEUILLETON. EEN DAPPER MEISJE. Uit Stad en Provinoie, Iemand van smaak gebruikt KOFFIE THEE „Zij" Crème Prijs p. S maanden 1.60, franco p. post ƒ1.80. Voor het buitanL per Jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 6 cent Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. ia. Postgiro 117677. Zierikzeesche Nieuwsbode van 1—5 regels 60 ch. van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 60 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van Bit- gave vóór 10 ure. UitirlIJk 10 car op du dag uitgaaf Van enkele Winkeliers ontvingen wij nog niet d« cople der te plaatsen advertentie. Dinsdagmiddag 12 ure wordt de Inzending gesloten; men gelieve dus voor omgaande toezending te zorgen De regelprljs der Advertantien bedraagt 10 Gent. De Directeur. DE TOESTAND VAN 's RIJKS GELDMIDDELEN. Een onderhoud met minis ter Die Gee^. Het Nederl. Corres.-Bureau heeft een onderhoud gehad met den minister van Financiën over den zorgelijken toestand van 's Rijks geldmiddelen. Depreciatie van den gulden zou de regeeiring een ramp achten en het aanvaarden van zulk een deprecia tie om uit fiscale moeilijkheden te ka- imen, zou haar in buitengewone iiïate verwerpelijk schijnen. Om tal van redenen. Niet het minst, omdat dit naar haar in zicht zou beteekenen een opzettelijke en in zijn omvang onberekenbare aanslag op de spaarpenningen der burgerij en op alle geregelde arbeidsinkomsten, die nog genoten worden. In de tweede plaats is er de critiek der eenzijdige belastinghef - fers. Dit zijn de menschen, die be seffen, dat men niet fiolen kan laten zorgen, maar die meenen, dat nog zeer groote bedragen te vinden zijn uit verder opgeschroefde belastingen, zoodat pijn lijke versoberingen vermeden kunnen wor den. Zij willen in tegenstelling met oud- vaderlandsche wijsheid, de nering naar de tering zetten en loopen gevaar, daar bij de spankracht van ide jnering te over schatten. In tegenstelling met deze critici is de regeeiring van oordeel, dat een verarming als thans de wereld en ook ons volk onderging, onvermijdelijk moet leiden tot beperking van behoeften, hier bij inbegrepen collectieve behoeften. Zij stelt daarom den eisch van ver so bering voorop en meent, dat Slechts voorzoovejr ideze voorshands niet voldoen de effect kan hebben, het tekort tijdelijk overbrugd behoort te worden dóór ver zwaarde heffingen. Zij gaat te eer van deze gedachte uit, omdat zij zich af vraagt, of men van de eerlang te ver wachten kentering zich niet veelal een -te gunstige voorstelling vormt. Menigeen schijnt ook nu nog geneigd, deze crisis te beschouwen als een tunnel, waar wij doorheen rijden en die langer duurt dan verwacht was, maar waaruit wij ieder oogenblik weer in het volle daglicht kunnen komen. Te vreezen is, |dat dit op teleurstelling moet uitloopen. Daar is in de Iderde plaats de critiek van de bezuinigers aan den wal. Dezen verzetten zich zoowel tegen leenen als tegen belastingheffen en wekken 'den in druk alsof, indien de regeering maar werkelijk gewild had, het geheel© tekort in éen jaar door besparing had kunnen zijn gedekt. Het zal wel nauwelijks be- Naar het Engelsch van CH. GARVICE. 1 (Nadruk verboden). HOOFDSTUK I. Onze voorvaderen, die ons, arimlzalige stumpers, altijd ten voorbeeld worden gesteld', hadden de gewoonte boven hun deuren een of ander citaat v,an een! wijs geer of een dichter te schrijven. Als) Lord Farintosh deze gewoonte had -gevolgd!, zou hij boven iedere deur van Fane Abbey imlet zwarte letters de bekende regels: „De goden zijn rechtvaardig en straffen ons door middel van onze eigen ondeugden", kunnen laten ingriffen. Want de markies was een buitenge woon slecht rasensch geweest; er was ongeveer geen ondeugd, die hij niet be zat. Dientengevolge straften de goden hem) in zijn ouderdom met melancholie, evenals met die bijzondere onaangename kwaal, die de moralisten „berouw" ple gen te noemen, maar die meestal niets verheveners is dan chronische indigestie. De markies woonde hiet grootste deel van het jaar in Fane Abbey; hij bracht slechts een paar weken per jaar in zijn huis in Londen door, maar verder leidde hij het leven van een kluizenaar, opgeslo ten binnen de vier muren van de Abbey, levend in het verleden, het hedlen ver- Deze week een Super-film BEBE DANIELS en JOHN BOLES In Grootscbn gekleurds film-operette toog behoeven, dat deze opvatting pnjuist is en slechts gekoesterd kan worden van dien veiligen wal af, die vanouds bekend is om het klare inzicht dat hij geeft in der fouten dergenen, die op het schip de verantwoordelijkheid dragen. Gewoon lijk zijn 't trouwens deze zelfde bezuini gers, die het scherpst verzet aanteekenen indien de versobering zich uitstrekt over dPelen van Staatszorg, waaraan zij een bijzondere waarde hechten. loonsverlaging BOUWBEDRIJVEN. Nu de uitslag van het referendum van den Algem. Nederl. Bouwarbeidprsbond bekend is, is komen vast te staan, dat alle gecontracteerde werkgevers- en werknemersorganisaties in het bouwbe drijf zich met de wijzigingen in de ar beidsvoorwaarden vereenigd hebben. De nieuwe regeling gaat in op Maandag 10 October. Zooals men weet, bedraagt de verlaging 7i/2 tot 15 o/0. VARKENSWET EN HUISSLACHTINGEN. Er is nu weer een nieuwe regeling voor huisslachtingen met vrijstelling van accijns. Nu mag men per jaar één var ken slachten, wanneer men hoofd is van een gezin, waarvan het zuiver inkomen in het belastingjaar, voorafgaande aan dat waarin het varken wordt geslacht, niet meer dan f 2500 heeft bedragen. Maar verder moet men het varken min stens 4 maanden zélf hebben gemest, ge woon zijn zelf varkens voor gezinsge- bruiK te mesten (moeilijk voor jonge echtparen) en tenslotte moet men ten tijde van het slachten en drie daarop volgende dagen op eerste aanvrage een acte van vrijstelling overleggen. Twee varkens per kalenderjaar mogen, worden geslacht, indien het gezin bestaat uit 5 personen, inwonenden inbegrepen en het zuivere inkomen hoogstens f2000 heeft bedragen, enz. Drie varkens mogen worden geslacht, indien het gezin 9 man sterk is, inwo nenden inbegrepen en het inkomen ten hoogste f2000 heeft bedragen. Meer dan 3 varkens mogen alleen ge slacht worden door een eigenaar, die de hoedanigheid1 bezit van zedelijk lichaam1 of rechtspersoon en geen andere var kens houdt dan voor eigen gebruik. OVERBRUGGING HOL- LANDSCH DIEP. Het gemeentebestuur van Willemstad heeft een uitvoerig adres gezonden aan de Tweede Kamer inzake de overbrug ging van het Hollanldsch Diep. In d'en breed© wordt uiteengezet, dat Willemstad', ook met het /oog op /die aan grenzende landstreken, het aangewezen punt voor idleze overbrugging is, waar door groote, aan tijid en geld steeds| kost bare, omwegen 'worden vermeden.' Men heeft dan /de kortste en meest aangewiezen hoofdverbinding Zuid-Noord door het Westen. Door een brug bij Willemstad zal voorts een heel wat meer gelijkma tige bruggenverdeelimg over de geheele breedte van het land tot stand komen, waardoor een hoog nooidige goede ver keersverbinding bevorderd wordt. Ten slotte wordt in het adres de Wenschend, en, zooals de tmjeesten van zijn type, de toekomtet vreezend. Wanneer m'en zich nu echter dien markies voorstelt als een afgeleefde stumper, in een sme rige kamerjapon gehuld en begraven in een fauteuil, vergist men zich zeer. Hij was even over de zestig, groot en statig en ondanks zijn witte haar knap van uiterlijk:. Zijn glimlach was buitengewoon be minnelijk en hij zag er altijd zeer ge soigneerd uit. Zijn een© voet was gehuld in dikke flanellen windsels, daar hij vaak door jicht gekweld werd. In zijn jeugd was lord Farintosh een buitengewoon charmlante man geweest en alleen zij, die in zijn nabijheid leefden, wisten, hoe bitter en trotsch hij kon zijn. De Abbey Was gelegen in een vallei tusschen de heuvels in Berkshire, niet te ver van Londen "verwijderd1. Voor het groote baksteenen gebouw lag een terras), dat naar fluweelige gazons voerde, waar achter een park gelegen was. Verderop lagen de boerderijen van de Abbey en het -dorpje Fanehurst. Hier regeerde de markies en hij werd door iedleraen geëerbiedigd, hoewel hij zich zeer zelden vertoonde aan zijn pachters en arbeiders. Zelfs de bedienden op ide Abbey zagen hun meester weinig, want zijn vertrekken waren van het óverige gedeelte van het gebouw gescheiden door deuren, waarvan alleen zijn kamerdie naar en hijzelf de sleutels bezaten. Geen vrouw imlocht deze vertrekken be treden, want de markies had een afkeer van hen, hoewel hij vroeger /velen het hof gemaakt had; Onder deze vertrekken was die prach tige bibliotheek gelegen, die op het ter- hoop uitgesproken, dat de Kamer van overtuiging zal zijn, dat de overbrugging van het Hollandsch Diep redelijker- en billijkerwijze bij Willemstad behoort te geschieden. CRIS1S-ZUIVEL-CEN TRALE. (Afd. Zeeland). De Regeerings-commissaris voor de hulpverleening aan de melkveehouderij maakt bekend dat vanaf 9 October a.s. de prijs der crisisbotermerken voor boe- renboter verlaagd is tot 15 ct. per K.G. 92 JAAR EN RENT DE TRAP OP. Dochter trotsch op haar actieven vdder. „Ik voel het als een plicht", schrijft (Mevr.) A. J. W., „hiermede mijn dank baarheid, uit te spreken voor de schitte rende resultaten die mijn vader verkregen heeft (door 't gebruik van Kruschen Salts. Ze zoujden werkelijk wonderen genoemd kannen worden. Hij is twiee en negentig jaar ouid en zoo levendig als een veulen. Hij is altijd in 'de weer en rent trap op, trap af. Zijn vrienden verwonderen er zich altijid over, hoe hij altijd zoo leven dig kan zijn en zich nooit eens) slap voelt. Hij vertelt hun dan altijd |de reden: mijn geregelde idagelijksche -dosis Kruschen Salts in het eerste kopje thee eiken morgen. Wij raden Kruschen Salts steeds aan alle kennissen aan. Naar mijn rneening mag het in geen enkel gezin ontbreken". (Mevr.) A. J. W. De meeste menschen worden lang voor hun tijd oud, omdat ze een noodzakelijke vereischte voor ide gezondheid verwaar- loozen; de vereische van een inwendige zuiverheid. Toevallig beginnen ze eens met het gezonde Krusehen-systeelm) en dan misschien wel voor het eerst in hun leven zullen eiken dag alle afval stoffen uit hun organisme verwijderd worden. Gezonid, frisch bloed stroomt do,oer hun aidleren. En bijna onmiddellijk daarop voelen zij dat hun jeugd teruggekomen is. Zij1 voelen zich jeugdig, energiek en opgewekt. In één woord is dit het be roemde „Kruschen-gevoel". Kruschen Salta is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten, a Fl. 0,90 en Fl. 1,60 per flacon. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles -eens zelf te ondervinden op het oogenblik kunt U Kruschen Salts p-ro- beeren op onze kosten. Want )dbOr heel Holland zijn onder -de apothekers en dro gisten duizenden flacons Kruschen vex- djeeld, idie verpakt zijn met een gratis proefflaeon. U kunt dezie gratis proef flaeon gebruiken zonder 'de gewone jflacon Kruschen te openen'. En als U na déze proet niet volkomen tevreden bent, kunt U de groote flacon terug brengen bij d|en winkelier, Waar U haar kocht en! hij zal U uw Fl. 1,60 (uw geheele uitgave) zonder o-v©rw©gen terug betalen. Maar vergeet niet, dat Ide gratis proefflaeon alleen verpakt is bij -de groote maat van Fl. 1,60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat |djus naar Uw apotheker of Idrogis^ voordat hij deze groote proef pakken uit verkocht heeft. (Adv.) ZIERIKZEE. De hier Donderdag ge houden Roode Kruiscollecte he,eft f 125.05 opgebracht. De firma Merle -alhier heeft een postpakket van 5 kilo oude fietsplaatjes opgezonden, welke door genoemde firma waren ingezameld ten bate der t.b'. c.- bestrijding. Het Zierikzeesche Vrijz. vrouwen en mannenkoor, -dat Zondagavond in -de ras uitkwam. Dit vertrek grensde aan een kleine kamer, waarvan drie muren bedekt waren met tapijten en de vierde imlet kostbaar porselein en oude wapen rustingen, -die de Pane's van de Middel eeuwen gedragen hadden. Op een prachtigen Juni-mlorgen be scheen de zon het statige gebouw; de pauwen liepen trotsch, met uitgespreide veeren, op het terras; ide zonnestralen speelden door -die jalouzieën van ide ver trekken van -den markies, gleden naar de groote bibliotheekram©n en wierpen glanzende strepen op het tapijt, waar zij bleven rusten op een jong meisje. Ze was nog maar ©en kind, maar toch; lag -er al iets echt-vrouwelijks in haar tenger, bekoorlijk figuurtje. Ze -droeg -een een voudige japon van zachte stof, die haar teere schoonheid verhoogde. Ze hield een plulraeau in de hand, die ze een oogen blik boven haar oogen hield; toen liep ze naar het raam", lichtte de jalouzieën op en dronk de zonneschijn in. Na enkele ©ogenblikken werd er een stoel bewogen in ©em hoek van de ka mer ien een ongeduldige stem zei: „Maar, Lela!" Het meisje liet de jalouzieën zakken en liep naar een ouden (m|an, die> over een boek gebogen zat, -dat voor hem openge slagen lag. „Wat sis er, grootvader?" vroeg ze. De oude Mian keek verbaasd op en glimlachte toen in de oogen, die vol liefde op hem gericht waren. „Ik dacht, dat de jalouzieën op waren". „Dat waren ze ook", antwoordde ze lachend. „Ik wilde de zon laten binnen- kojmlen. ik -dacht er niet aan, dat u hier was, grootvader". groote zaal van „Juliana" haar aange kondigde uitvoering gaf, heeft over de belangstelling en de aandacht niet te klagen gehad. De intiem ingerichte zaal, met frissche dahlia's op alle tafels was geheel gevuld. Kwart over 8 werd met het flinke, gevarieerde programma be gonnen, onder leiding van den /dirigent, dhr. G. Missët, die zijn taak serieus op vat. Over het algemeen is pr heel goed gezongen. Toewijding en veel oefening bij het studeeren gaf bij de uitvoering goede resultaten. Een enkel nummer lag minder gelukkig, o.a. nummer 5, maar daartegenover stonden b.v. no. 8 (man nenkoor) en 9 capella) welke heel goed gezongen werden. In 4, een aardig stemmin-gsjsftukje, viel de vocale illustra tie te roemen. Het pittig nummer van A Spoel (13) bracht de handen vlug op elkaar. Dat sloeg bizonder in. Het vrouwenkoor boekte succes met 14 en 16, het mannenkoor met 8 en 11. Het werd een geslaagde zangavond; het -de buut van het koor hoopgevend voor de toekomst. De pianiste begeleidde niet on verdienstelijk. Haar werden, onder ap plaus, bloemen aangeboden. Succes Zij den ambitieusen directeur en zijn koor bij voortduring toegewenscht KERjKWERVE. De collecte voor het „Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfheze" heeft in deze gemeente op gebracht de som1 van f51.70. BROUWERSHAVEN. Vrijdag j.l. hebben zich alhier twee ongevallen voorgedaan, welke beiden goed afliepen. Het eerste had plaats bij de tram, waar van' een met uien beladen boerenwagen van iden land bouwer v. d. W. het achterwiel brak, waardoor de geheele lading over de w'ejg werd verspreid. De bestuurder bekwam geen letsel. Het tweede geschiedde des -middags in de Noordstraat. Diaar ge raakte een span paarden op hol met een leege boerenwagen achter zich. Het span holde naar het erf van den eigenaar den landbouwer C. G. in de Heerenweg, waar zij' met den wiagen achter zich, in Ide sloot geraakten. De voerman was juist even te voren van Ide bok gesprongen. Met eenige moeite heeft men de opger deerde paarden op het droge gebracht. Vrijdagmiddag had de officieel© opening plaats van die bazar, welke ge houden werd in de Bewaarschool, tot stijving van de noodlijdende kas van de muziekvereen. „Apollo". Namens Apollo voerde /dhr. A. J. Constandse het woord. Spr. z-eide, dat de inrichting van de ba zar, dank zij de voortreffelijke mede werking der, burgerij, uitstekend is ge slaagd. Zij1 kan concurreeren met ide Bijenkorf. Na alle gevers en medewer kenden hartelijk dank te hebben ge bracht, gaf hij het woord aan den bur gemeester, dhr. C. Gast, die hulde bracht voor ide wijze waarop men een en! ander had georganiseerd. Het bestuur van „Apollo" begreep haar taak ten volle. Het was spr. daarom aangenaam voor /deze sympathieke vereeniging, die werkt in het cultureel belang der bevolking, thans idteze bazar te mogen openen. Spr. hoopte, dat het een succes voor de ver eeniging moge worden. Alles Wat hier belangeloos bijeen was gebracht, heeff nog geen waarde voor Apollo. Het *heeft voor haar slechts waarde zpodira het in klinkende munt is omgezet, tot welke daad hij thans de gelegenheid gaf. Hier- "^jHoofd-enKiesp/^7 MIJNHARDT5 POEDERS Doos 4-5ct.Perstuk 3ct. Bij Uw drogist. „O, voor tmlij hindert het niet, maar de zon is slecht voor de banden, Lela". „Die arme zon", mompelde ze, „en die arme boekenDacht u niet, dat ze graag wat zonlicht willen hebben, al verblee- ken hun mooie kleuren dan ook een beetje? Zijn boeken de eenige dingen, die de zon niet kunnen verdragen, groot vader?" „Boekenwurmen ook niet", zei hij ver strooid, zich over zijn boek buigend'. Het meisje legde haar hand op het witte hoofd1, nam toen 'd-e plumeauweer op en liep naar ide porselein kamer. Even geruischloos als Ze de jalouzieën had opgehaald, naiml ze het kostbare porse lein op en stofte het voorzichtig af. Na een uur Was zij klaar met haar werk; toen ging ze op een plekje zitten, waar (de zon. scheen, terwijl de oude man nog altijd over zijn boek gebogen zat. Plotseling klonk buiten hondengeblaf en een heldere mannenstem. Lela sprong op en liep naar het/venster. „Wat was -dat, grootvader?" vroeg ze. „Dat weet ik niet", zei hij verbaasd. „Hoe kan een van de hond-en op het terras kolmjen? Het was toch jop bet terras, hé?" „Ja, hier vlak bij". „Juist onder de ralmien van Lord, Fa rintosh!" riep hij uit. „Bel onmiddellijk, en vraag.... maar nee, do© het toch maar niet. Het dier zal wel weer gepakt zijn. Wie kan dien hond losgelaten hebben? Als de markies het gehoord heeft, wjordit de schuldige ontslagen". Het meisje stond naar het raam te kijken. „Het was niet d© stem van ee® van ide knechten"', merkte ze peinzend op. 30, 35, 40, 18, 25, 30, 45, 50, 55 35, 40 ot. ct. per 7s pond. por ons. mede was de bazar geopend. Reeds aan- stobdis waren -er een groot aantal bezoe kers. De beid© lokalen der bewaarschool zagen er keurig versierd" uit, terwijl de verlichting eveneens zeer goed was aan gebracht. In het eerste lokaal bevonden zich een thee-schenker ij, bierhal, touw- tjes-trektent, grabbelton, rad van avon tuur en een sjoelbak. In het tweede lokaal waren alle geschonken artikelen, zooals handwerken, houtsnijwerk en an dere kunstvoorwerpen, te veel dm op te noemen, zeer overzichtelijk gearrangeerd, hier en daar op de gebruikelijke wijze afgewisseld! met een pop wier naam te raden was, of een tulband, Velks gewicht werd gevraagd of een koek (waarvan het aantal ingebakken krenten moest wor- iden geraden, enz. De bazar is de beide dagen zeer druk bezocht, zoo zelfs, dat men er Zaterdagavond bijna niet in kon komen. Alles is dan ook buitengewoon geslaagd en heeft alle verwachtingen van Apollo overtroffen. Zaterdagavond 11 uur werd de bazar gesloten en de uitslag van ide /diverse raderijen bekend ge maakt als volgt: In het krentenbrood waren 11600 krenten gebakken. De pook was in 91 slagen vervaardigd. D-e ver jaardag van de pop was 5 October. In de cake waren 319 rozijnen gebakken. In d|e flesch bevonden zich 10591/2 boon. De naam van het K.L.M.-vliegtuig is „De Raaf". De tulband woog 5 pond en 4 ons. De tweede pop heet Daniël. ST.-MAARTENSDIJK. In de 4 October gehouden openbare raadsvergadering wa ren alle leden tegenwoordig. Afwijzend wepd beschikt op een verzoek van A, van idea* Ree, om ontheffing hondenbelas ting, idaajr de hond in het 2e halfjaar is gestorven. De gemeenteraad zal J. P. Koopman een bijdrage verleenen in |de kosten, verbonden aan het bezoeken van zijn dochtertje van de Kweekschool te Zi-erikzee. Den Minister van Binnenl. Za ken zal verzocht worden de vastgestelde steunregeling te verlengen. Besloten wordt B. en W. te machtigen verlenging aan te vragen, zoo 'dit ook in de toekomst} mocht noodig blijken. Gelezen wordt een schrij ven van Ged. St., betreffende de stoom bootverbinding tusschen Stavenisse_Zijpe Anna-Jacobapolder. Men betreurde dat ld© geni.besturen zouden moeten bijdra gen in de kosten van exploitatie dezer werkt zacht en weldadig; Uw huid ontwaakt tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking. In prijzen van 20-30-45 en 75 cent. slagen worden. De markies vergeeft zoo iets niet. Zelfs wanneer ik, «die hier al Was, voordat jij i geboren werd, zoo'n lawaai zou maken, zou ik mijn ontslag krijgen". „Lawaai!" glimlachte ze. „Het was alleen maar het geblaf van een hond, en e-en mannestem". „De markies kan geen rumoer verdra gen", hernam ide oude man. „Als u bijvoorbeeld", vervolgde ze, meer tot zichzelf dan tot haar groot vader, „de bo-ekewladder omstootte of iets "bralt of beschadigde, zoudt u "dan moeten gaan? Zou hij u, zijn bibliothe caris, niet beter behandelen dan een van de knechten, grootvader?" Een flauwe glimlach gleed over het gelaat van den ouden tmlan. „Mijn beste Lela, Lord Farintosh zou het verschil niet begrijpen, al werd het hemi uitgelegd. We zijn allen zijn onder geschikten en van h©ml afhankelijk. Hij laat zich door niemand hinderen, zelfs niet idioior zijn eigen zoon". „W-oéi, woef', klonk het buiten. Toen een heldere mannestem: „Pak het /dan, Turk !Kom" hier! Hier zeg ik je! Geef imie Idie zweep eens, Peters". Ze hoorden een lawaai, alsof er ieen menigte groote honden over het terras holde toen was het stil. De oude man legd© zijn boek weg en stond m'et gefronste wenkbrauwen op. „Het is Lord' Fane! Vlak onder id© ramen van dien markies! Is hij wegge gaan? Ga ©ens kijken, Lela". (Wordt veruol(jfd). „De schuldige zal in ieder geval ont- i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1