liirikzeischi Hiauwsbods TWEEDE BLAD bahoorands Dl] da iaa Vrijdag 7 Oct 1932. iM.j 12372 Uit Stad en Provlnole. ZIERIKZEE. Het Bestuur van V.V.V. kan tot zijn genoegen mededoelen dat zijn pogingen om bij de P.Z.E.M. en bij de gemeente-gasfabriek gedurende de a.s Winkelweek een lager tarief te verkrijgen voor de (deelnemers, met gun- stigen uitslag zijn bekroond. De volgen de regelingen zijn getroffen: Voor wat betreft de elect rise he verlichting: A. voor hen, die geen vastrecht hebben. In de periode van de meteropneming in October 1932 tot einde Winkelweek wordt eenzelfde aantal K.W..U. tegen lichtprijs berekend als in dezelfde pe riode van 1930. Het meerdere verbruik wordt tegen 7 cent per K.W.Ut berekend). Is het aantal dagen tusschen |de me ter-opnemingen in October en Novem ber 1932 grooter dan in hetzelfde tijd vak van 1930, dan zal het gebruik van het laatstgenoemde tijdvak met zooveel dertigsten worden vermeerderd als de periode dit jaar langer zal duren dan die van het vorige, jaar. B. voor hen die vastrecht hebben. Het verbruik afgenomen boven de vast gestelde piek gedurende de Winkelweek zal niet, zooals gewoonlijk, tegen 35 ct. per K.W.U., doch tegen 7 cent worden berekend, zooidat men vrij zal zijn in het aantal gelijktijdig te branden lampen. UitdrukkelijK wondt naar voren ge bracht, dat deze regelingen slechts gel den tot einde Winkelweek. C. voor wat betreft de Gasverlich ting. Gedurende de geheele maand Octo ber, tot en met 3 November zal aan die winkeliers, die hun winkel en étalage enkel en alleen met gas verlichten een reductie op iden gasprijs worden gegeven van 30 o/o (de meters zullen bij hen 4 November worden opgenomen). Democraten. Breedvoerig zette Ide heer Drop hieromtrent zijn standpunt uiteen, waarna de voorzitter dezen hartelijk dankte voor zijn aangename en leerrijK© rede, hierbij de hoop uitsprekend dat hij nog vaak voor de afld. zou mogen op treden. Ook d'e muziek werd dank ge bracht voor haar medewerking, waarna, met het zingen van het eerste couplet van de Internationale werd' besloten. Ter Openbare Terechtzitting der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, Kamer voor Burgerlijke Zaken, is be- eedigd' als notaris ter standplaats Re- nesse, de heer M. C. van den Bout, des tijds Candidaat-notaris te Goes. De Maandagavond' in het „Huis van Nassau" belegde vergadering van de S.D.A.P. was goed bezocht, een feit waar over de voorzitter Ider afd., de heer T. C. Schipper in zijn openingswoord zijn vreugae uitsprak. Voorts richtte Ide voor zitter een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, speciaal tot |d'en spre ker Voor dezen avond', het Tweede Ka merlid W. Drop en het orkestje dat den avond zou opluisteren. Nadat dit kestje (niet onverdienstelijk) een 2-tal nummers had doen hooren, verkreeg de heer Drop het woord voor zijn onder werp „Socialistische s t r ij d Crisistijd". Gebrek aan plaatsruimte noopt ons van deze zeer boeiende en met groote aandacht gevolgde rede slechts de hoofdzaken aan te stippen. Voor de pauze behandelde de heer Drop op uit voerige wijze de geschiedenis van de socialistische arbeidersbeweging, welke hij verdeelde in 3 perioden, n.l. die van het ontstaan van den opbouw en die, dag- teekenend van af 1914, waarin de arbei dersklasse tot het bewustzijn kwam ;d!at haar strijd niet alleen kan en mag ge richt zijn op verheffing van het levens peil, maar met het streven hiernaar als middel ten doel heeft te pogen de menschheid te verlossen van een maat schappelijk stelsel, dat economisch ver ouderd en zedelijk veroordeeld is. Na de pauze ging spreker uitvoerig in op de heerschende crisis, waarvan hij als oorzaken noemde het teveel aan goede ren, tengevolge van het in het wilde weg produceeren en het gebrek aan koop kracht, beide zeer ten kwade beïnvloed door gebrek aan vertrouwen, voortko mende uit de internationale schuldenlast als gevolg van den wereldoorlog, en het vraagstuk van de internationale bewa pening, welke aan den strijd van de internationale sociaal-democratie een heel gewijzigd karakter geeft. In verband hiermede kwam spr. tot de positie en de taak van de regeeringen speciaal van die van ons land' welke bevreesd zijn de verschillende vraagstukken en pro blemen onder het oog te zien. De jongste troonrede, welke spr. een aanfluiting voor het staatsgezag noemde, en de spe ciale maatregelen waartoe de regeering bijwijlen haar toevlucht neemt, vormen hiervan wel het beste bewijs, waarbij nog komt dat de regeering zich om ad vies wendt tot niet-verantwoordelijke personen, zooals de staatscomm.-Welter, wier samenstelling, werken en rapport spr. ten zeerste laakte. Tegenover de door deze commissie voorgestelde bezui nigingen, achtte spr. invoering van een couponbelasting, verhooging van de ver mogensbelasting en een heffing ineens veel gewenschter, terwijl tevens op de militaire uitgaven meer bezuinigd kan worden als is voorgesteld. Tenslotte waarschuwde spr. tegen verdeeldheid in eigen kring en wees hij zijn gehoor op de taak van de arbeiders om den strijd vol te houden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen maakten de heeren Kik en van Duin gebruik. De eerste vroeg of Invoering van een conjunctuurbelas- ting niet gewenscht zou zijn, waarop de heer Drop ontkennend antwoordde, terwijl de tweede spreker vroeg aan te toonen dat de Chr. levensbeschouwing vereenigbaar is met die der Sociaal- DREISCHOR. In de Woensdag 28 Sep tember gehouden vergadering van den gemeenteraad waren alle leden tegen woordig. Voorzitter de burgemeester. Van H.M. de Koningin is een dankbetuiging ingekomen voor de gezonden geluk- wensch op Haar verjaardag. Naar aan leiding van de op 21 September plaats gehad hebbende kasopname bij den ge meente-ontvanger merkt weth. Mol op, dat, ondanks het feit, dat hij bericht van verhindering had gezonden, deze toch heeft plaats gehad. Spr. zegt dit te be treuren, te meer daar hij het ook beter acht, dat de opname door een voltallig college van B. en W. geschiedt en een dag verschil niets uitmaakt. De voorz. antwoordt hier op, dat door afwezigheid van een der wethouders de zaken toch niet stil kunnen staan. Met weth. der Weduwen vormde spr. de meerderheid van B. en W. en h.i. bestond er geen bezwaar. Weth. der Weduwen verklaart het achteraf wel unlet weth. Mol eens te zijn, al was hij er ook eerst voor. Vervolgens koimlt ter tafel een schrijven van de Prov. Commissie voor Werkloo- zenzorg van N.V.V. en S.D'.A.P., waarin den raad verzocht wordt tijdig m'aat- regelen te nemen in geval van werk loosheid, hetzij door werkverschaffing, hetzij door het invoeren van een steun regeling. De heer v. d. Doe steunt dit verzoek en vraagt of er al aan; de steun regeling gewerkt wordt, waarover dezen zomleir gesproken is. De voorzitter ant woordt hierop bevestigend molaar merkt op, dat er eerst werkloozen moeten zijn dat bovendien de minister slechts goedkeuring verleent tot een bepaalden datum. Overigens wijst spr. er op, dat de Vlaseentrale ook een steunregeling! heeft ontworpen voor werkverschaffing, zoodat het met de werkloosheid hier wel zal losloopen. De heeren v. d. Doe en Barendregt zijn van oordeel, dat deze steun niet zoo heel groot zal Zijn; en ook niet lang zal duren, en de eerste spreekt de hoop uit, dat in dezie zaak spoed zal worden betracht. De voorzitter zéglt toe tijdig, denkelijk in October, een ontwerp- steunregeling in den raad te brengen. G. S. vragen in een missive een uitspraak van den raad' inzake een tijdelijke-Korting op de salarissen van wethouders ten amb tenaar van den burgerl. stand. De voorz. licht toe, wat de bedoeling hiervan is, waarna de heer de Vrieze voorstelt het schrijven voor kennisgeving aan te nemén. Spr. zou eerder voor verhooging dan voor verlaging zijn. De .voorzitterspreekt in denzelfden geest en zou dus in het antwoord willen vermelden, dat de raad tegen korting en eerder voor verhoo ging is. Aldus wordt z.h.s. besloten. Even eens z.h.s. keurt de raad een Wijziging in de begrooting 1932 goed, waarna de begrooting 1933 van den Vleeschkeuringis- dienst in den kring Oosterland ter tafel komt. Deze wijst in ontvang en uitgaaf aan een bedrag van f 3000, waaronder f245,16 als bijdrage van deze gemeente geraamd wordt. Weth. der Weduwen merkt op, dat de gemeente Bruinisse 15 pCt. van het salaris van deni keurings- veearts af wil doen en vraagt of dat hier ook niet kan. De voorzitter gelooft niet, dat het door Bruinisse in dienJ geest genomlen besluit zal worden goedgekeurd. In elk geval kan dit afgewacht worden. De heer de Vrieze informeert naar het verloop van de op 2 September gehouden vergadering te Oosterland., Spr. meende, dat er voor geheel Schouwen—Duiveland gelijke tarieven zouden worden ingevoerd. Dreischor zou zich anders desnoods van den kring Oosterland kunnen afscheiden en zich bij Zierikzee aansluiten. De voor zitter antwoordt, dat invoering van één tarief onmogelijk werd geacht op de ver gadering te O. Weth. Mol voegt hier aan toe, dat op die vergadering feitelijk niemand wist hoe de samenstelling der kringen tot stand was gekomlen. Volgens spr. ligt het op den weg in de toe komst te trachten een slachtplaats te krijgen met één prijs. De begrooting wordt vervolgens goedgekeurd. Naar aan leiding van een in een vorige vengade- ring genomen besluit biedt de destijds benoemde Raadscommissie, bestaande uit de heeren de Vrieze, Barendregt en v. dl. Doe, met als vertegenwoordiger van B. en W. weth. Mol, thans een lijstj aan van de door hen ontworpen gewijzigde ha ven- en kadegelden c.a. Het blijkt, dat de commissie voorstelt de tarieven voor verschillende artikelen aanzienlijk te ver lagen en wijziging wil brengen in den lig- tijd. Door verscheidene leden wordt hier over het woord gevoerd, waarbij uit komt, dat men zich over het algemeen wel jmlet het voorgestelde kan vereeni gen, units de raad natuurlijijk de zeggen schap over verschillende zaken houdt. Die heer P. v. d. Linde evenwel merkt op, dat hij van de commissie graag#zou willen hooren of de ontvangsten nu'ook de uitgaven zullen dekken. Spr. had uit gerekend, aan de hand van de begroo ting 1933, dat de uitgaven f4200 zouden beloopen en de ontvangsten f 2600. Waarschijnlijk heeft de commissie geen rekening gehouden met rente en aflos sing van de geldleeningen. Weth. Mol antwoordt, dat er wel over gesproken is, cmiaar spr. had het toch ook beter geacht de begrooting af te wachten. Ove rigens kan deze kwestie misschien beter aangehouden worden en bij de begroo ting worden behandeld. De éommïssiekan dan een en ander nog eens nader be- studeeren en misschien een weg vinden eventueele tekorten te dekken. De heer de Vrieze zegt, dat de commissie reke ning hield met normale afschrijvingen en niet met groote. Misschien zijn ook ld© ontvangsten te laag geraamd'. De voorz. brengt in het midden dat de gewijzigd© tarieven koninklijk moeten worden goed gekeurd', waarbij een overzicht van de laatste 3 jaren moet worden overgelegd. Blijkt het id'at er een verlies komt, dan wordt de wijziging niet goedgekeurd. Na nog eenige discussie wordt tot aanhou ding besloten, waarbij de commissie toe zegt binnen korten tijd' een nieuw over zicht aan B. en W. aan te bieden. Bij de rondvraag vraagt 'de heer Baren dregt of het bestuur van den polder „Dreischor" als tegenprestatie voor het vrij zijn van kadegeld, niet bij zou kun nen dragen in de spuikosten en of het d'e huur die de gemeente betaalt niet zou kunnen kwijtschelden. Hetzelfde zou spr. verzocht willen zien aan de eigenaren van het Nieuwe Veer en Stevensluis. De voorz. antwoordt dat er met de laat- sten. reeds over gesproken is, aan den polder kan het dus ook gevraagd wor- d'en. Verder zou de heer Barendregt, in geval dat er werkloosheid komt, de weg onlder den Dreischorschen dijk in samenwerking met de gemeente Noord- gouwe, willen doen herstellen. De voor zitter antwoordt dat er dan met den polder „Noordgouwe" overlegd -dient te worden. Maar het zal veel geld kosten en heelemaal goéd krijgt men dien weg toch nooit. Spr. wil er wel aan mede werken. De heer de Vrieze maant in (deze tot voorzichtigheid aan en zou lie ver willen verzoeken of ide wieg op geknapt kan worden. De heer P. v. d. Linde vestigt de aandacht op de putten in Ide straat vanaf de hoek van de Oost straat tot aan café Slager. De voorz. zegt onderzoek toe. Weth. Mol vraagt of er geen beter toezicht kan worden gehouideq op de haven, daar er pas ge leden door het vuurtje stoken door kin d-eren, een meerpaal is verbrand. De voorz. zal den havenmeester hierop wij zen. Verlder informeert weth. Mol naar •de toepassing van Ide Winkelsluitingswet voor kappers. De voorz. antwoordt dat een kapper ide klanten die om 8 uur in Iden winkel zijn tot half 9 mag afhelpen. Wil men hierin wijziging dan zou een schriftelijk herzoek aan Iden raad de aan gewezen weg zijn. Wethoulder Mol in formeert ook nog naar de voorbereiding van ide slachtvergunning inzake de Cri- sis-varkenswet. Spr. ;d'ringt in deze op, ie publicatie aan. De voorzitter zegt dat de publicatie aangeplakt is geweest. Tenslotte uit weth. Mol zijn ontevreden heid over den gang van zaken bij het aanbrengen van de septictank achter de hoofidonderwijzerswoning. Hoe en waar deze 'geplaatst is weet noch spr., noch de gemeente-opzichter. Toen de laatste er bij kwam was alles kant en Klaatr. Deze manier van werken Keurt spr. ten sterkste af. De voorz. antwoordt hierop dat dit geschied is tijdens zijn afwezig heid, dus dat hij er moeilijk voor aan sprakelijk kan wonden gesteld. Weth. Mol bestrijdt 'dit laatste. Alles moet z.i. ge schieden via de burgemeester die ver antwoordelijk is. De voorz. betoogt nog eens dat hij er niets aan kon doen legt uit hoe het gegaan is. Weth. Mol zegt dlat het met meer dingen zoo gaat en dringt er op aan dat de burgemeester daartegen zal waken. Weth. der Wedu wen is van o opdeel dat hier de schuld bij Iden uitvoerder van het werk ligt. De voorz. verklaart ook niet te weten wie toestemming heeft gegeven dat er begonnen kon worden. Weth. Mol wil geen blaam werpen op ,d'en gemeente- veldwachter, maar spr. meent toch dat Ideze wel eens teveel vrijheid heeft. De voorzitter zegt toe er voor te zien te waken dat iets dergelijks niet meer ge schiedt al moet spr. opmerken dat het ook veel -aan de menschen ligt. Niets meer aan Ide orde zijnde wordt de ver gadering hierop gesloten. Begrooting. Rapport de Commissie. Verlagin salarissen verwerpen. De muziekavond. THOLEN. Vergadering van den Gemeen teraad, gehouden op Woensdag 28 Sept. Voorzitter Mr. A. J. v. Hoeven. Aan wezig alle leden. De voorzitter opent met gebed. Een verzoek van de schietjvereeni- ging „Wilhelmina", om het lokaal van ide gymnastiek te gebruiken voor kamer- schietoefeningen, wordt op voorstel van B. en W. toegestaan, terwijl f 15 zal moe ten worden betaald voor gas en vuur. De heer Overbeeke was tegen. De rekening der gemeente en bedrijven over 1931 werd voorloopig vastgesteld unlet een ontvang van f 192452,03 en uitgaaf f 184459,33, goed slot f 7992,70. Kapitaaldienst: ont vang f 45681,09, uitgaaf f 53205,72, nadee- lig slot f 7524,63. Aan het alg. armbest. werd een subsidie toegekend van f2800. D© commissie tot nazien der begrooting merkt in haar rapport op: le. dat het bedrag der havengelden te hoog is geraamd, gezien er veel bieten enz. per auto worden vervoerd. De voorzitter merkt op, dat het verlies is verdiscon teerd en de raming gerust zoo kan blij ven. Dhr. Overbeeke 'deelt de bezwaren dier commissi© niet, daar er veel meer bieten zijn als vorige jaren en ook meer aardappelen zullen worden vervoerd, zoo dat de inkomsten niet zullen verminde ren; 2e. acht de commissie de post pacht en huren te hoog, daar door de malaise in den landbouw, men zal moeten verlagen. De voorz. zegt, dat men bij eventueele verlaging, de begrootings» post kan wijzigen; Se. meent de commis sie, dat de post onderhoud ambtswoning niet imiag worden overschreden. De voorz. toerkt op, dat men niet moet vergeten, dat deze woning oud is, dus meer aan onderhoud kost dan een nieuwe woning. Evenwel zal het niet noodig zijn, deze post te overschrijden; 4e. Of B. en W. reeds een aanvang hebben gemaakt met reorganisatie der brandweer? B. en W. hebben hieromtrent het advies inge wonnen der Koninklijke Brandweerbond en zullen te zijner tijd met voorstellen komen; 5e. dat de post werkver- chaffing ten bedrage van f1000, te laag is. De voorz. zegt, dat dit, alleen be doeld is voor kleine karwijtjes; 6e. waar de tijdelijke brugwachter niet pensioengerechtigd is? De voorz. antwoordt, dat deze in-de arbeidsover eenkomst valt; 7e. dat de post bes tra in g beter kan worden besteed, door eerst de Verbrandestraat te herstellen en daarna de Molenvlietsche. De voorzitter merkt op, dat toen hij vóór 8 jaren hier kwam, men reeds klaagde over de Mo- lenvlietschestraat, terwijl dit ook een een doorgang is én de Verbrandestraat niet. De heeren Overbeeke en Wagenaar mee- nen, dat eerst de Verbrandestraat dient te gebeuren. D© heer Dekker zag ook gaarne, dat in de Molenvlietschestraat beplanting wondt aangebracht. D© voorz. zegt toe, dat, indien het eenigszins kan, malen ook ide Verbrandestraat zal herstel len, terwijl het de bedoeling is, de Mo lenvlietsche te walsen en zoodanig te verharden, dat deze ook geschikt is voor rijverkeer.; 6e. wordt gevraagd, hoe het uttbaggeren der vest zal plaats hebben. De voorz. antwoordt, dat B. en W. dit nog nader moeten bespreken; 9e. die meerderheid der commissie is voor t ij id e 1 ij k e korting op de sal a- rissen der ambtenaren van 3 pCt. B. en W. zijn in principe niét tegen, imits deze korting dan wordt toegepast over de geheele linie en niet hooger wordt als reeds door Ged. St. is toegepast op burgemeester, secretaris en ontvanger, dat deze ook geldt vo,or hen, die op: arbeids contract werken, dat de uurloonen zul len komen van 25 ct. op 24, dat op alle subsidiën 1/3 zal woirden gekort, pn ook geldt voor wethouders en den ambte naar van den burgerl. stand. De heer Moelker is tegen verlaging der subsidie, tdmjeer daar de verhouding als B. en W. voorstellen, niet overeenkomt. Dé heer Bogerd had gedacht, dat imien alle subsidies zou afschaffen, daar Ö33®11 geld hard zal noodig hebben voor wer- keloozenzorg. Spr. meent, Idjat deze ver- eenigingen maar net moeten idpen als zang- en voetbalvereenigingen, Idlaar deze zelf Id'e kosten Idragen. Spreker is tegen •alle subsi'd'iën. De heer Moelker meent, dat het niet aangaat deze vereeniging gelijk te stellen imlet „Concordia" en „Olympia". Hij zou het betreuren, dat deze nuttige vereeniging door subsidie- verlies moest ten gronde gaan. De heer Dekker is tegen het voorstel korting, daar het de bedoeling is daardjoor de post onvoorzien te verhoogen én men dit tracht te doen ten kaste der ambte naren. Ook anderen dienen hieraan bij te idragen, le. zij, die geen lasten be talen en ook geen schoolgeld1, terwijl zij toch bekend staan als vermogend. Laat men de opcenten op het vermogen bren gen van 10 op 30 en 70 opcenten op de auto's. Diaar wil men niet betalen en toch ziet men geen versobering, indien men let op de uithangborden. Spr. zal steeds ageeren, indien men enkel de amb tenaren wil treffen. Hij is voor verlaging der &ubsidie's, doch dit mag niet meer zijn dan 10 pCt., terwijl van Gr. Kruis en Armbestuur niets mag worden gekort. De heer Moelker is het niet eens met spr., idaar men niet kan betalen als men geen inkomen heeft en het toch niet; aan gaat, idat deze menschen hun kapitaaltje opeten. Alle bedrijven worden gedrukt en sommigen, (mét kapitaal, hebben wel 50 pCt. minder inkomen. Terwijl alles goedkooper is en wordt, hebben de amb tenaren hetzelfde salaris. De heer Over beeke zegt tot de minderheid der com missie te behooren, die tegen korting is. Spr. wil van iden voorz. weten, op.' welke post het bedrag dezer verlaging zal wor den bijgevoegd? De voorz.: Op de post onvoorzien. Dan heeft deze korting ook geen zin, merkt de heer Overbeeke op, daar de begrooting sluitend is en men nu een groote post onvoorzien wil ma ken ten koste van al wat ambtenaar is. Spr. is ook tegen korting van het salaris der wethouders. Deze hadden vroeger f300 en nu slechts f 160, wat veel te laag is. Zij zouden toaar aan Ged. St. moeten vragen of zij hun baantje voor dit bedrag, wilden uitvoeren. De korting op het uurloon van den werkman is geheel uit den booze. Zou het niet ver schrikkelijk zijn, dat, als straks de men schen bij de werkverschaffing onder modder en vuil verkeeren, zij ditwsouden tmloeten Idoen voor 24 cent per 'uur. De epimlerking van den heer Moelker, dat alles veel goedko-oper is, is er geheel naast. Men moet maar eens brood, boter, eieren en varkensvleesch gaan koopem en idan zal men ervaren, dat op veel artikelen een groote stijging is waar te nemen. De voorz. merkt op, dat de| index cijfer wel wat lager is gekomen. Dhr. Moelker zegt, on ad at al de posten van uitgaaf aan den lagen kant zijn, wil men ook id'e post onvoorzien verhoogen, opdat men straks een bron heeft om uit te putten. Dhr. Wafjenaar merkt op, dat de posten voor uitg aaf te laag en de posten van ontvang, naar de meening der com missie, t© hoog zijn geraamd. Men zou, of moeten koimen met belastingverhoo- ging, ©f het vinden op de ambtenaren; die heeren hebben toch al een behoorlijk inkomen en zijn bevoorrecht boven an deren. Dhr. Bogerd is het eens met den heer Wagenaar. Met de begrooting kan het maar net en als er moeilijkheden komen, Is ide post van f 1000 onvoorzien veel te laag. De voorz. merkt op, dat deze wel eens f200 heeft bedragen. De heer Bogerd: Toen stond de toestand op een ander peil. De voorz.: II weet toch ook niet hoe het gaan zal. Dhiv Bogerd meent, dat de een de ander moet helpen. Met deze 3 pCt. korting zal nie mand kunnen zeggen, het niet meer te kunnen volhouden. Spr. kan met het voor stel der commissie meegaan. D© voorz. mieent, dat het bij velen afgunst is op den ambtenaar, doch hier moet het gaan: is de begrooting sluitend en is het noo dig de post onvoorzien te verhoogen, al dan niet? De heer Dekker merkt nogmaals op, dlat een en ander niet mag gaan enkel ten koste van den ambtenaar. De heer Bogerdi zegt, dat het bij hem absoluut geen afgunst is en meent, 'dat, zoolang hij raadslid is, dit nooit te hebben doen blijken. Do,or de gevoerde besprekingen, geeft het dén schijn, meent d© voorz., idlat het afgunst is, doch hij heeft niet idlen heer Bogerd hiermede bedoeld. De heeren Moelker en Wagenaar stellen hier na voor, alle salarissen met 3 o/0, te ver lagen. Met 3 tegen 4 stemmen wordt het voorstel verworpen. Vóór, naast de voor stellers, ide heer Bogerd. De subsidie aan „Olympia" van f150 wordt aangenomen met 4 tegen 3 st. (Weth. van idlen Berge en de heeren Boo- geid! en Wiagenaar). Schietvereeniging f75. Aangenomen met 6 tegen 1 st. (dhr. Overbteeke). Vereeniging afschaffing al coholische idlranken f25; 6 vóór, tegen de heer Bogerd. De post „Concordia" f75 vond veel bespreking. De heer Wagenaar heeft in- dlerlijd in de Thoolsche krant gelezen van Ide opvoedende kracht, die uitgaat van idéze muziekvereeniging. Hij, die Za terdag jl. op straat is geweest, heeft dit kunnen zien. Spr. begrijpt niet hoe men het heeft willen (doen op dezen avond, d'en datum1 der vroegere kermis. De kroe gen waren meer !dan vol, en men gruwde van de afschuwelijKe vloeken. Er werd niet gedronken, maar gezVelen waren net varkens. Als d'it opvoedende kracht •moet wezen, staat het er maar treurig bij. De voorz. merkt op, dlat „Concordia" toch de schuld- niet heeft. De heer We genaar: Indien u bij mij in de buurt was geweest, had' u kunnen zien, dat er léden van deze vereeniging naar binnen moesten worden gesleept. D,e voorz. zou nooit de vergunning hebben gegeven, in dien hij had geweten, dat het juist de kermisavond was, doch om nu deze vereeniging ide dupe te maken, welke al jaren is gesteund', acht hij niet billijk. De heer Bogerd acht het beter, dat die burgem. dergelijke vergunningen niet meer geeft. Het was in één woord! een spektakel. De voorzitter gelooft wel, dat het geval worid't overdreven. Den heer Overbeeke spijt het te moeten beken nen, dat een en ander niet is overdre ven. Men kan het niet erg genoeg zeg gen. Het is een schandaal geweest en men zou idan maar eens des nachts moe ten gaan zien aan Id'e Voorstad. Even wel mag Idit geen reden zijn, de subsidie op "te zeggen, (daar de grootste oorzaaK van deze janboel was, dat men het den dag der kermis heeft gegeven. Dit wil niet zeggen, dat spr. zoo tegen de ker mis is, want als ide raad dit weer toe stond1, dan zou men eens zien, hoe velen kermisgezinld' zijn in deze gemeente. D© voorz. zegt, dat een en ander niet kon worden voorzien. Evenwel zal hij over wegen, om voortaan geen toestemming meer te geven, idoch doordat men altijd in Thoïen beweert, dat men niets gedaan kan krijgen, haid' spr. gemeend, dit ver zoek niet te mogen weigeren, want in dien alles goed was gegaan, hadden ve len toch van d'ezen avond, waarbij enke1 wer|d geconcerteerd, kunnen genieten. De heer Moelker zegt in zijn buurt weinig te hebben gehoord: Het zou echter jam mer zijn, (dat men hieruit reden zocht, Id'e subsidie te weigeren, daar dan deze vereeniging te gronde zou gaan. Met 4 tegen 3 st. (de heeren weth. van den Berge, Bogerd' en Wagenaar tegen) werd de subsidie toegekend. Besloten werd, Ged. St. te verzoeken, Ide salarissen van wethouders en amb tenaar van d'en Burgerlijken Stand niet te verlagen. De heer Dekker' acht het beter, !d'at het salaris der weth. wordt verhoogd. De begrooting 1933 wordt ver volgens met alg. st. vastgesteld in een ontv. en uitg. op f 167879.87, kapitaal- dienst ontv. en uitg. op f22047.39. Goedgekeurd wordt de begrooting van het Armbestuur. Aan ide school met den Bijbel woilden weder gelden toegeKend. "Besloten wordt den Wal te laten be straten en ide rioleering te verbeteren. Het nieuwe huis-aan ide D alemsche straat wordt, volgens contract, aan den heer van Liere verhuurd. Vastgesteld wordt de verordening voor het agentshap Ider arbeidsbemiddeling en werkeloosheidsverzekering. Van S. van Dultemen wordt eenige grond aangekocht voor Ide som' van f175. De heer DekKer informeert naar ide plannen tot verbe tering van iden grindweg, waarop de voorz. antwoordt, dat 'de plannen naar I Middelburg zijn. Op een desbetreffende vraag van Iden heer Dekker, zegt de voorz., idat borden op de Markt en Kaai- boschje zullen worden -geplaatst met het opschrift „Parkeerplaats". Naar aanlei ding van de vragen, welke hij laatst aan den voorz. heeft gedaan, verneemt dhr. Overbeeke gaarne wat hiervan het resul taat is. De voorz. antwoordt, dat de tram aan zijn verplichtingen heeft voldaan. De heer Bogend! zag gaarne, dat ver boden werd, het voetballen op het speel terrein. Het is godonteerend, hoe daar gevloekt en gedommeneerd wordt, zoodat het een waar Sodlom is, dat verpestend en besmettend) werkt voor de jeugd. De voorz. is er niet voor het spelen mpt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 5