Qnthen&cizn 30 CENT per 1/2 PONDS PAKJE abonnement: Woensdao 5 Art 1qq9 zierikzeesche courant 89ste jaargang - No. 12371 naudy a uct. laoz. Mttaunt ukan Dir. j. de looze. uitK.-iMM.iiir u. j. hoste* 4 advertentisn Inzending Ad vertent iën H.H. WINKELIERS binnenland. Uit Stad on Provincie. {B%Ej Daarom' alleen nog echte ASPIRIN in de origineele verpakkingen! Prtjs p, S maanden ./1.60, franco p. post f 1.80, Voor bet buitent per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 6 cent Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. S2L Postgiro 1S7677. Zierikzeesche Nieuwsbode van 1—* regels CO van 4 regels en daarboven 20 da. per regel. Reclames 80 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag vaa alt* gave vóór 10 ure. UitarlIJk 10 air op dta dop uitgaaf die deelnemen aan de Winkelweek en een advertentie wenschen te plaatsen in het extra-nummer, idat Dinsdag 18 Oct. zal worden uitgegeven, gelieven er voor te zorgen dat de cop ie a.s. Maandag in ons bezit is. Dit blad', dat over het ge- heele eiland! huis aan huis zal worden bezorgd1, en op gekleurd papier zal wor den gedrukt, leent zich bij uitstek voor adverteeren, daar 6000 exemplaren hier van worden verspreid. De regelprijs der advertenties bedraagt 10 ets. DE DIRECTEUR. Gevonden voorwerpen Een duimstok met riempje; een regen mantel; een hamer; een R.K. bijbeltje; een kleedje; een koperen gewicht; een badhanddoek; een tabakspijp; een vul pen; een tennisschoen; een kindermuts; een zilveren broche; een bruine bont; een motorsleutel en eenige sleutels. WIJZIGING L.O.-WET. Nieuwe leerlingenschaal. Bij de Tweede Kamer is ingediend! een spoed'-wetsontwerp, dat wijzigingen in de Lager-Onderwijswet-1920 voorstelt. Deze beoogen besparingen op de kosten van het lager onderwijs. Het ligt in de bedoeling de wet op 1 Januari a.s. in werking te Idioen treden. Het ontwerp omvat voorzieningen be treffende het getal onderwijzers, dat aan openbare en gesubsidieerde bijzondere scholen voor gewoon en uitgebreid' lager onderwijs ten minste moet verbonden zijn, het recht van gemeenten en school besturen op rijksvergoeding, het recht van de onderwijzers op wachtgeld en het toelaten van kweekelingen. Aan elke school voor gewoon L.O. zoo wordt voorgesteld voortaan te be palen wordt het hoofd bijgestaan door ten minste één onderwijzer, zoodra het aantal leerlingen 35, Idoor twee zoodra het 76, door drie zoodra het 131, door vier zooidra het 186 bedraagt. Voor elke vijftig leerlingen meer wordt één onder wijzer meer vereischt. Aan elke school voor uitgebreid1 lager onderwijs wordt het hoofd bijgestaan door tenminste één onderwijzer zoo dra het aantal leerlingen 27 bedraagt. Voor iedere 26 leerlingen meer wordt één onderwijzer meer ver eischt. ZIERIKZEE. Het Bestuur van de af dee ling Zierikzee van het Nederl. Roode Kruis zal heden (Woensdag) en morgen eene collecte houden den bate van het Vredeswerk van het Roode Kruis. Gaarne wekken wij de ingezetenen op den arbeid, welken het Roode Kruis zich in vredestijd ten doel heeft gesteld, naar vermogen te steunen. Men verzoekt ons ïnlee te willen deelen, dat de zitting van het Bureau voor Beroepskeuze ten Stadhuize, aan staande Donderdag 6 October niet plaats kan vinden, doch wel Donder- Da braad dar Grosfs- of Sint Lisvm Munsterkerk ta Zitrlkzaa van 6 op 7 Octobir 1832. (Slot). Het spreekt vanzelf |dat na den 'brand vele mededeelingen en verhalen de ronde deden over de oorzaak ervan. In de op 22 October 1832 gedateerde circulaire van de predikanten spreken deze van „een „hevigen brand, van welke de oorzaak „ons wel niet met volkomen zekerheid „bekend is, maar die vermoedelijk is „ontstaan door de onvoorzichtigheid der „werklieden". Dat zulks inderdaad het ge val is geweest, is ons door latere mede deelingen bevestigd. Toen men den brand bemerkte, de deu ren opensloeg en in de kerk drong, kon men het tegen Zondag 7 October 1832 gereed staan zilverwerk op de Avond maalstafel nog redden, een gevaarlijk werk, want de kerkeknape Costerus die het grootemdeels verrichtte,zag aan alle zijden stukken vuur vallen. Zeker is het intusschen, id'at de lood- kosten thans de echte AS PI RIN-tab letten in het buisje met 20 tabletten^ i is de prijs van de nieuwe Zakjes-verpakking mef 2 tabletten welke hy giënischer en pracfischer ,s c'an 'osse tabletten. Wanneer U Aspirin-tableften koopt, moogt U alleen deze verpakkingen verlangen want dan hebt U de zekerheid, werkelijk de echte Aspmn-tabletlen te ontvangen Denkt niet. dat elke witte tatilot Acnl.in ïe i_ L-nd ".I ««'"iljA MC cuue Mspirin-TaDienen ie ontvanqen. Denkt niet, dat elke witte tablet Aspirin is. Het oiigineele Aspiiin heet! op elke ilde BAYER-krujs als teeken van echtheid, zuiverheid en kwaliteit tablet het ingestempelde Bwicn-Kruis ais teeKen van echtheid, zuiverheid en kwalitei ?T.iIS„ j oranjeband-buisjes of oianje-zakjes verkrijgbaar. Losse Aspirin tabletten worden niet meer door Bayer geleverd. dag 18 October a.s., waarop dan een en ander zal worden naar voren ge bracht over „Verkoopsters, Ver koop er en hun Beroep", ingevol ge -een Radiolezing van den heer F. van Gelder, personeelchef van de N.V. Ma gazijn „De Bijenkorf' te Rotterdam'. Onder verwijzing naaar achterstaan de advertentie deelt het bestuur van V. V.V. imiede, dat in verband met de ko- imlende Winkelweek een demonstra tie zal worden gegeven door den heer S. Sellenraad der N.V. Philips" Gloeilam pen Fabrieken te Eindhoven over een moderne wijze van etaleerem. Met verschillende voorbeelden zal de spreker aantoonen hoe op eenvoudige ein goedkoop© wijze een bijzondere aantrek kingskracht aan 'een etalage kan worden gegeven, hetgeen toch wel van bijzonder belang moet worden geacht om in de komende Winkelweek het publielk naar de winkels te doen stroomien. Ongetwij feld zullen alle deelnemers, die hun eigen belang begrijpen, idezen avond naar „Con cordia" komen. Het bestuur van V.V.V. brengt ter kennis van de aan de a.s. Winkelweek deelnemende winkeliers, dat de Vereeni- ging „Nederlandsch Fabrikaat" voor die deelnemers, die een of meer etalage- ramen willen inrichten met uitslui tend Nederl. Fabrikaat eenige medailles en diploma's beschikbaar stelt. Zij, die aan deze wedstrijd willen deel nemen, moeten in hun etalage duidelijk laten blijken, dat deze uitsluitend Ned. Fabr. bevat, hetgeen mogelijk is door wandkaarten der Ver. Nederl. Fabrikaat in de uitstalling te plaatsen, en verder door de wijze van aankleeding der eta lage, als prijskaarten in de nationale kleu,ren, vlaggedoek, door het plaatsen van modellen, machines en derg., waar mede verschillende goederen worden ge maakt, met een aanwijzing: Zoo nmakt mien in Nederland, met N ederlandsche arbeiders Nederlandsche goederen. Zaterdag a.s. zal het bestuur kotnfen opnemen, welke deelnemers aan de Win kelweek aan deze etalage-wedstrijd Wil len meedoen. C-e benzineprijs is verlaagd voor particulieren tot 15 ct. per L., bij: af neming in bussen en tot 14 ct. per L. aan de pomp. Bij Ministerieel [besluit js met in gang van 1 Dec. a.s. (benoem|di tot licht- waehter te Scheveningen, [de heer J. v. Galen, thans in gelijke betrekking te Westen-Schouwen. BURGH. Maandagavond1 j.l. hield het Nutsdepartement „Haamstede-Burgh" ejen algemeen© ledenvergadering in hotel v. d. Moer. Na opening door den voorz., dhr. W. G. Boot Wz., werd' het jaarver slag behandeld en goedgekeurd, evenals de rekening van den penningm. in ontv. en uitg. resp. met f 117.22 en f98.725 en de begrooting voor het nieuwe dienst jaar in ontv. en üitg. met f 123.75. De af tredende bestuursleden de heeren L. L. Bolle, J. A. Hubregtse en W. G. Boot Jz. werden bij acclamatie herkozen. In over leg met het departement Brouwershaven zullen voor het aanstaand seizoen als sprekers uitgenoodigld worden de heeren Brijs en Boezer. Ook zal getracht worden De ST-LIEYENSKERK in haar glorietijd voor den noodlottigen brand van 6—7 October 1832. gieters niet voorzichtig te werk gegaan j zijn, daar een of twee dagen vóór het onheil, toen zij aan de Noordzijde der kerk tegenover de woning B 424, toen bewoond' door de douairière van Diopff (geb.) Kempe, werkten, genoemde dame, het onvoorzichtig omgaan Ider werklui met het vuur ziende, nog uit huis ge komen is en hun toegeroepen 'heeft: „jongens, jongens, wat ga jie toch roe keloos met dat vuur om". Op denzelfden dag van den brand, des Zondagnamiddags, hield Ds. G. C. Droog- leever Fortuijn, die persoonlijk ijverig deelgenomen had aan de pogingen tot blussching, een pred'icatie in de Kleine Kerk over Daniël 9 vers 16b: „Heer doe Uw aangezicht lichten over Uw Heilig dom, dat verwoest is", een leerrede, die bij de overgroote menigte zulk een aan doening verwekte, dat bijna ieder tot tranen bewogen wend. Direct ma de ramp werden door Kerk voogden pogingen in het werk gesteld om een nieuw kerkgebouw te verkrijgen en de rondgezonden circulaires voor in schrijvingen en giften hadden in de stad zelve binnen enkele dagen zulk een re sultaat, Id'at bijna f 42.000 was bijeenge bracht. De grootste gift was van den heer J. F. van Vrij'berghe. Nu er reeds een aanzienlijke som was bijeengebracht, meende men alvast met eenige werkzaamheden te kunnen begin nen. Nog in October 1832 had Jhr. W). D. de Jonge, die secretaris van Kerk voogden was, over den herbouw gecor respondeerd met den architect Huijsers te Breda, met wien hij bevriend was en d'ie wel eens op „Welgelegen" logeerde. Deze architect was van meening, dat er een geheel nieuw gebouw moest komen en al het oude moest afgebroken wor den. Zelfs durfde de sub-commissie over d'e kerkgebouwen aan het college van Kerkvoogden voorstellen ook nu maar tegelijk den grooten toren af te breken „als eeniglijk tot afbraak bestemd zijnde", een |domi voorstel, daar dit monument niet eens meer aan de kerk, maar se dert 1798 aan de Stad behoorde. Zoover is het niet gekomen. Maar d!e stevige bouwvallen Ider kerk, die nog zoo hecht waren, Idat men ze met kruit moest ver nielen en die nog best een nieuw dak hadden kunnen dragen, werden afgebro ken, Idlank zij o.a. Jhr. W, D. de Jonge en genoemden architect Huijsers. In November 1832 adverteerden Kerk voogden, dat degenen, die lijken uit die verbrande kerk wilden lichten, om die naar ide Algemeene begraafplaats over te brengen, daartoe binnen veertien dagen bij hen schriftelijk aanvrage moesten doen, daar anders niet meer op dierge lijke verzoeken kon acht geslagen wor- diem Onderscheidene lijken zijn toen nog overgebracht en tusschen Ide bouwvallen stonlden nog dagen achtereen gave of halfvergane kisten, waarin de menschei- Uj'ke overblijfselen, naar eeuwenoude ge woonte, in geel of groen wassen kleeden gewikkeld, te zien waren. Honderden lasten brikken werden ver kocht en vervoerd naar zeeweringen. Aanvankelijk werd het geheele koor en Ide kapellen der preekkerk weggebroken. Toen begon men aan d'e fondamenten en werden wagenvrachten doodsbeende ren per scheepsgelegenheid' vervoerd. In April 1833 staakte men het uitbreken der fondamenten; in Mei d.a.v. werd de achtergevel der kerk afgebroken, nadat men eerst overwogen had of er op die een avond met eigen krachten te geven zoo mogelijk met lichtbeelden. NIEUWERKERK. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Woensdag1 28 Sept. Voorzitter Ide burgemeester. Te genwoordig alle leden. Op een verzoek van A. Fl'kweert Pz., om ontheffing van hondenbelasting voor 1/2 jaar, wordt af wijzend beschikt, omdat de desbetreffen de verordening het verleenen dezer ont heffing niet toelaat. De rekening van den keuringsdienst van vee en vleesch over 1931 wordt goedgekeurd, evenals de be grooting voor Idienzelfden dienst voor 1933. Besloten wordt om aan den Min1, van Binnenlanidsche Zaken te verzoeken om Ide door de Vlascentrale te Goes vast gestelde regeling inzake het verleenen van subsidie voor de bewerking van oude vlasoogsten na het roten, voor ideze ge meente van kracht te verklaren. Naar aanleiding eener circulaire van Ged. Sta ten, inzake eene tijdelijke korting op de jaarwedden der wethouders en de amb tenaren van Iden burgerlijken stand, wordt besloten te berichten, dat de wensche- lijkheid hiervan niet wordt ingezien. Vast gesteld wordt eene verordening voor 't agentschap der arbeidsbemidddeling en de jaarwedde van den agent der arbeidt bemiddeling, gerekend met ingang van 1 Jan. 1932 bepaald op f30. Goedgekeurd wordt de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1933, in ontv. en uitg. op f1495 en met een gemeentelijk sub sidie van f1300. De gemeentebegrooting voor 1933 komt in behandeling en wordt met enkele wijzigingen vastgesteld als volgt: gewone dienst ontv. en uitg. op f48434.01; kapitaaldienst ontv. en uitg. op f4052.43. Bij de rondvraag wijst dhr. Overbeeke op den hoek van de kleine achterweg bij Tieleman, waar het des avonds tamelijk donker is. Met een kleine verandering aan de daar aanwezige lan taarn is de verlichting te verbeteren. 75 °/o Blue Band uit de allerbeste grond stoffen - met 25 allerfijnste Roomboter onder Rijks controle - bereid volgens een karnproces, waarvan de Blue Band fabrieken het geheim bezitten. Gebruik daarom uitsluitend Hollands beste standaardmerk versch gekarnd; metV 250/q> allerfijnste. Roomboter,, onder Rijkscontrole buitenmuren en kapellen nog te bou wen was. De geheele opbrengst van idie afbraak werd) in Januari 1833 op ruim f 31.000 berekend. Zoo werd] dan Zierikzee van zijn schoone, eeuwenoude kerk beroofd, meer nog d'oor onkunde van autoriteiten en b'aatzucht van bouwkundigen, dan door het vernielend vuur. Op deze schandelijke en door niets gewettigde slooping die bovendien met den herbouw op een veel hooger som dan ooit restauratie zou gekost hebben, n.l. op ruim f156.000 kwam te staan zijn van toepassing de woorden van D. J. van Lennep uit den Hollandschen Duin zang: Ach! die praal dier gewelven verzonk in iden brand, En Ide baatzucht vernielde met schenzieke hanld Het geringe, nog overgebleven. Sprak voor ouidbeidsbescherming noch stem, noch gevoel? Zweeg èn overheid hier èn gemeente? Zat mem stil bij des mokers onstuimjig gewoel Op der voorzaten heiligst gebeente? We willen Ide lange lijdensgeschiedenis van Iden herhouw en het product dier werkzaamheden hier niet bespreken. Al leen zij vermeld1, dat onze tegenwoordige Nieuwe Kerk eerst op Zondagnamiddag 21 Mei 1848 plechtig werd ingewijd door Ds. G. C. Droogleever Fortuijn met den tekst psalm1 26 vers 8a: „Heer! ik heb lief de woning Uwes huizes". Toen verdween dan de houten schut ting, Idie jaren aaneen het Kerkhof om geven had, werden de tallooze zerken opgeruimd die in de Poststraat opeen gestapeld hadden gelegen en was ten slotte bijna alles verdwenen, wat aan het oude trotsche gebouw herinnerd had. Toch hadden talrijke stadgenooten nog herinneringen bewaard1 aan de bouwval len van die St.-Lievens Monsterkerk; deze had een stuk marmer van een kolom!, gene een gesmieed stuk ijzer, een ander weer gesmolten t*"n of lood gezocht tus schen de bouwvallen. Bladen uit geredde maar half verbrande bijbels werden nog in vele gezinnen gevonden en nog heden zijn van een en anlder enkele fragmen ten bewaard1. Onder de bijzonderheden, aan het af breken verbonden, behoort o.a. dat, toen men een 'der buitenmuren aan dien Zuid kant wegbrak, men midden in het muur werk, 'dat 80 c.M. dik was, een men- schelijk geraamte vond Ingemetseld, ech ter zonder hoofd en zoodanig tusschen Ide kalkspecie ingeklemd, dat het genoeg zaam zeker was, Id'at niet het lijk, maar het geraamte aldaar indertijd moet zijn ingemetseld! geweest. Welke geschiedenis was daaraan verbonden? Aan een reli kwie kan men niet denken. Ook niet aan de omstandigheid, dat een onthoofd mis dadiger, di e niet in den ge wijden gronld dei kerk mocht rusten, in een der muren voor zijn overblijfsel een plaatsje gevon den heeft; want ook de muren waren en zijn, volgens d'e heerschende jjpvattingv gewijd. Wie zal zeggen wat dit alles beteekenld heeft? Tljdgenooten zullen het geweten hebben; maar geenerlei over levering licht ons in. Alleen mag men aannemen, dat het heeft plaats gevonden na den kerkebrand van Juli 1466, toen het geheele gebouw vrijwel nieuw zajl opgetrokken zijn geworden en vóór 1479, toen, volgens een aanteekening, de om gang der kerk (de kapellen) is voltooid met de glasramen erbij. Een fragment van het genoemd gebeente is nog aan wezig en zal (binnenkort, met andere voorwerpen, aan het Stedelijk Museum worden geschonken. I 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1