MHK0L geneest wx vexftaait de-huid ZierikzeeschB Hisuwsboda BIJVOEGSEL BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. hahoorenda DIJ da via Vrijdag 23 Sapt. 1832, aa. 12366 EEN HISTORISCHE PARALLEL. Waarschuwing tegen herha ling van een fout. Het gevaarlijke streven om het ver slagen Duitschland in een geïsoleerde en minderwaardige positie te houden, idoet de Britsche „Economist" ernstig waar schuwen tegen een herhaling van de fout, na iden oorlog van '70 door Duitschland begaan ten opzichte van het verslagen Frankrijk, welke fout tenslotte leidde tot de vorming van twee vijandige kampen in Europa en tot 'den grooten oorlog. Deze waarschuwing en herinnering aan de historie van het slot van de vorige eeuw verdient zeer zeker de aandacht, want ofschoon de toestanden natuurlijk niet geheel overeenkomen, is er toch veel in deze geschiedkundige parallel, dat treffende gelijkenis van opvatting ver'toont. Gedurende de periode van *71 tot '91 speelde Duitschland onder Bismarck te genover Frankrijk eenzelfde politiek spel, als thans velen in Frankrjik de juiste tactiek tegenover DuitschK ,1 ^chten. Frankrijk lag na iden oorlog verslagen ter neder, Duitschland stond in een on vergelijkbaar sterke militaire positie. Niettemin verkeerde Duitschland naar Bis marck's meening in groot gevaar, daar hij van meening was, dat door de an nexatie van Elzas-Lotharingen verzoening onmogelijk was en Frankrijk zich spoe dig zou herstellen en op wraak zou zinnen. Vandaar zijn politiek om .veilig heid te zoeken in bewapening en in coali ties met mogendheden, die bereid zou den zijn het republikeinsche Frankrijk „eronder" te houden, hetgeen leidde tot het verbond der drie keizerrijken. Op deze wijze zegevierde de politiek van den Duitschen rijkskanselier oirn het over wonnen Frankrijk jarenlang te isoleeren, totdat men te St.-Petersburg tot het be sef kwam1 van het gevaar d'e Duitscche hegemonie over Europa op deze wijze te steunen en te Id'oen voortduren. De Russische en Fransche belangen vonden elkaar in '94. Daarmede was de Duitsche droom van veiligheid door politieke iso- leering van Id'en vroegeren tegenstander ten einidle en in Europa teekende zich, toen Italië d'e zijde van Duitschland koos, de omlijning af van de twee vijandelijke kampen, welker gestadige bewapening zou leiden tot den grooten oorlog. Deze ontwikkeling, welke bewijst dat het onmogelijk is gedurende een eenigs- zins langen tijdsduur een groot volk ten behoeve van ide veiligheid van een an- d'ere mogendheid in een politiek dwang buis te houden, dreigt thans in omgekeer de verhoudingen, te worden herhaald. Het 'denkbeeld om de zaak van Frank- rijks veiligheid het kernpunt te doen zijn van 'd'e Europeesche politiek en andere mogendheden rondom Frankrijk te scha ren als waarborg voor dat land tegen het herstel van id'en vroegeren tegenstander, beheerseht in groote mate het Frani- sche denken. Deze Fransche politiek ech ter 'moet mettertijd evenzeer misloopen als vroeger het geval was met de soort gelijke Duitsche politiek. En ie misluk king ervan, waarschuwt ide Britsche schrijver, zal Europa een nieuwe schei ding in twee kampen brengen, met de hervatting van wedijverende bewapening en tenslotte een nieuwen oorlog als ge volg. De eenige (mogelijkheid tegen een herhaling van de geschiedenis ziet de „Economist" in d'en Volkenbond. Wij ho pen, schrijft het blad', dat de staatslied- dén, die de „trustees" zijn van de groote gemeenschappelijke belangen, belichaamd In dat instituut, 'de oogen gericht zullen houden op de groote lijnen en zich niet zullen laten afleiden door incidenten van het oogenblik. TELEGRAMMEN EN BRIEVEN AAN DE KONINGIN. De Koningin heeft na thuiskomst van !de opening van de Staten-Generaal een groot aantal telegrammen entvangen, la ter gevolgd door brieven uit vele deelen des lands, waarin Hare Majesteit tref fende bewijzen van verkochtheid werd gegeven. PROV. COMM. v. WERKLOOZENZORG. Waar de winter weer voor de deur staat en het vrij zeker is, dat het aan tal werkloozen zich ook in de komende wintermaanden nog belangrijk zal uit breiden, in het bizonder op het plattel- land1, heeft de provinciale commissie voor werkloozenzorg in Zeeland, die een in stantie is van de S.D.A.P. en de vak beweging zich, naar „Het Volk" meldt», (met een uitvoerig adres tot alle ge- meenteraden in Zeeland gewend, waarin word't medegedeeld, dat de werkloos heid' buitengewone afmetingen zal gaan aannemen, zooidat nu reeds naar midde len zal moeten worden uitgezien om den nood' te lenigen. In het adres wordt nog maals herinnerd aan de verleden jaar gezonden motie met memorie van toe lichting, welke er geheel op gericht was om een goede verzorging voor de werk loozen in d'e provincie Zeeland te ver krijgen. Deze kan vrijwel onveranderd worden gehandhaafd, terwijl de daarin aangegeven werk-objecten nog vrijwel alle bestaan. De zomertijd' zal eindigen op Zondag 2 October, te 3 uur des nachts. In den nacht van Zaterdag 1 op Zon dag 2 October moeten de klokken dus één uur achteruit worden gezet. STAVENISSE. Door dhr. Bastiaanse, kantoorhouder alhier, zijn 497 rijwiel- plaatjes opgezonden naar Amsterdam!, ten behoeve van 1de verzorging van t.b.c.- lijd'ers. rechtzaken. Ter Openbare terechtzitting van den Politierechter te Middelburg van 20 Sep tember werden o.m. behandeld de na volgende zaken, en wel tegen: H. W. F. M„ 24 jaar, werkman, wo nende te Zierikzee, verdacht van mis handeling van R. P. Feijen op 21 Aug. te Zierikzee. Eisch en uitspraak f15 b.. s, 5 d'. h. Th. J. P„ 23 j„ koopman, wonende te Zierikzee, verdacht van diefstal van een zilveren beurs met een gel)dlsbedrag van ongeveer f8, ten naldeele van L. <L. Verburg, gepleegd' op 15 Aug. te Co- lijnsplaat. Eisch en uitspraak f 15 b. s. 10 id!, h. W. N. P„ 27 j„ metselaar, wonende te Zierikzee, verdacht' van beleediging van L. Feijen op 20 Aug. te Zierikzee'. Eisch en uitspraak f10 b. s. 5 d. h'. ONTROUW DIAKEN. De rechtbank te Rotterdam' heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 57-jarigen 'diaken uit Geervliet, van de diaconie der Ned. Herv. gemeente Simons- haven, idle terecht heeft gestaan 'wegens verduistering van f 292, 'die hij als d|ia- ken onder zich had gekregen ter uitdee- ling aan behoeftigen. J)e rechtbank ver oordeelde verdachte tot een gevstr. voor Id'en tijd van 2 'maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar ender de bijzondere voorwaarde, Idat verdachte binnen een vastgestelidien tijd een bedrag van f 125, Idlat hij nog niet aan de diaco nie vergoed/de, zal terug betalen. ONEERLIJK PENNINGMEESTER. Een vroeger hoofd van een school te Nieuwe Tonge, Idle 'zich aan verduistering van geldsbedragen tot een totaal van ruim f 1600 heeft schuldig gemaakt, ten nadeele van de Vereen. Steun bij Zieken huis verpleging en van 1de afdeeling N'ieu- we-Tonge van Ide Vereen. Het Groene Kruis, waarvan hij penningim. was, is d'oor de R'damsche rechtbank veroor deeld tot een 'gevangenisstraf voor den tijldl van 6 maanden, onder bijzondere voorwaarde, dat verdachte het bedrag van f 1062, Idat. [toebehoorde aan Het Groene Kruis, binnen een vastgestelidien termijn zal vergoeden. onderwijs. III Op eigen kamer werken? Er zijn jongens Idle in de huiskamer moeten wierken en die dat voortreffe lijk doen, er 'zijn anderen, die zich, als ze in ide huiskamer zouden moeten wer ken, voortdurend mlet andere 'dingen darn met hun werk zouidten bemoeien, mee spreken, Ide krant inkijken, aan het ra diotoestel morrelen en zoo gezien zou het Idus niet best zijn als deze leer lingen een eigen 'kamer hadden oml te werken en velen hebben die ook. Maar niet alle kinderen zijn al zoo ener giek, dat ze alleen voor hun eigen toe komst zorgen kunnen, d.w.z. stevig door werken. Die leerlingen fmoeten van tij'd tot tijd gecontroleerd worden en als blijkt, 'dat ze niet aan zichzelve overge laten kunnen worden, dan moeten ze hun werk in tegenwoordigheid 'der .ouders maken en leeren. Men kan b'.v. de schuif deuren van de suite half openzetten, de jongen, het meisje in de eene kamer zoo ver mogelijk van Ide andere kamer, waar het gezin bijeen zit of om geen hinder van ,de gesprekken te hebben. Mag in Idiat geval de radio spelen? Een moeilijk te beantwoorden vraag. Ver moedelijk zal muziek, als het geen zang is, niet storend werken, misschien zelfs wel aanmoedigend. Maar in géén geval mag de radio aan staan als een of an dere mijnheer een toespraak houdt. Want als een jlDagen zijn aandacht noodig heeft voor wat de geachte spreker beweert, dan kan hij zich niet, zooals het beet, op zijn werk „concentreeren". Leerlingen, Idle moeite hebben hun aan dacht bij hun werk te houden, kunnen zich daarin oefenen, Idoor als ze hun les leeren een blad papier en een pot lood te nemén en „kernwoorden" uit Ide les opschrijven, d.w.z. woorden, waar op het aankomt. Dan id'wimgen ze zich zelve tot goed1 (waarnemen. Met de oogen leeren of hardop leeren? Nog enkele opmerkingen ever het lee ren: Ide meeste kinderen leeren het best door de woorden met hun oogen te zien, maar er zijn -ook enkele, 'die iets het best onthouden als ze het gehóórd hebben en ook komt het wel voor, Idat iets het best in iemands geest doordringt, als hij er bewegingen bij maakt. Zoo zijn er leerlingen, die (alleen ajs ze een land kaart geteekend hebben een duidelijk beeldi van den vorm ervan in zich heb ben. Er zijn ook kinderen, die iets het bést in zich opnemen, als ze, terwijl ze leeren, tegelijkertijd iets met hun han den doen. Voor 'dergelijke kinderen en misschien wel voor alle kinderen is het goed, als ze ide les die ze leeren moe ten, de woordjes die ze zich willen in prenten, opschrijven en als ze bovendien hardop lezen, voor zoover ze daarmee anderen niet hinderen. Ze zien en hoo- ren en bewerken |dan tegelijk de les met de handen; de kans om dé les in zich op te nemen, wordt daardoor zeer vergroot. Hiermee is lang niet alles ge zegd, wat er te zeggen valt, maar het zou kunnen zijn, Idat er leerlingen zijn, die aan enkele van deze opmerkingen iets hébben. Het allermeeste zullen ze evenwel hebben aan eigen inspanning en aan eigen volharding: die staalt de persoonlijkheid' en waarborgt in de meeste gevallen ook succes. LANDBOUW en veeteelt^ LANDBOUWUITVOERWET 1929. Uitvoer Van uien. Met verwijzing naar artikel 9 van het Kon. besluit vani 11 April 1930 (Staats blad! no. 138) wordt ter kennis van be langhebbenden gebracht, dat (mén zich met (aanvragen om plnderzoek van uien voor uitvoer kan wenden: in Schouwen en Duiveland' tot C. O. J. Hendriksö, Zierikzee, tel. 188; in Tholen en St.- Philipslanld! tot A. P. van Damme, St.- Maartensdijk, tel. 36. NEDERL. VARKENSCENTRALE. De Nederl. Varkenscentrale maakt be kend dat van a.s. Maandag af in de provincies Limburg, Noord-Brablant, Zee land en Zuid-Holland levering van var kens rechtstreeks aan |d'e vertegenwoor digers der Nederlandsehe Varkenscentrale kan geschieden. Van dezen 'datum af zal inkoop van varkens in het zoutersge- wicht, bestemld' voor ide Nederlandsehe Varkenscentrale, biet meer gesjchiedén op dé markten binnen deze provincies. De gene. Idle varkens aan ,de Nederlandsehe Varkenscentrale wil leveren, zal hiervan mededeeling moeten idoen aan den plaat selijken zaakvoerder der .Nederlandsehe Varkenscentrale in de gemeente zijner inwoning. NED. BONDi VAN BOERINNEN, PROV. AFD'. ZEELAND. Dinsdagmiddag hield de Prov. Afdee ling Zeeland van iden Ned. Bond van Boerinnen en andere plattelandsvrouwen, in „De Prins van Oranje" te Goes een algemeene vergadéring. De presidente, imevr. Groenewege—Ne- lernans, verwelkomde de aanwezigen en betreurde de geringe .opkomst, die zij toeschreef aan idle drukkende tijdsomstan digheden. Spr. hoopte, dat de plattelands vrouwen. óók in jd'ezen tijd iets goeds tot stanld mogen brengen en dat deze nog jonge vereeniging tot heil van het platteland moge zijn. Ter nagedachtenis van het overleden lid) mevr. Kooman te Renesse, verhieven de aanwezigen zich een oogenblik van hun zitplaatsen. Hierna bracht Ide secretaresse het 1ste jaarverslag uit. De vereeniging telt thans 66 leden. Twee zijn er overleden. Het voornaamste werk bestond' in den op bouw van ide organisatie. Met dankbaar heid) mag op dit eerste vereenigingsj-aar worden teruggezien. Vooral werd dank gebracht aan het adviseerend bestuurs lid) mejuffr. Kome en aan de Zeeuwsche Lanidlbouw-Mij. voor de ondervonden me- d'ewerking. Het verslag werd goedge keurd', evenals dat Van de penningmees- teres, imevr. Polderman-Wisse. De (Ont vangsten bedroegen f 130.50, de uitgaven f 169.77, Idus is er een tekort van f39.27, Nu volgde de bestuursverkiezing. Het be stuur stel'd© prijs op een bestuurslid uit Schouwen. Na langdurige (discussie en eenparigen aandranguit de vergadering verklaarde mevr. v. d. Bout-Klompe zich bereid) het bestuurslidmaatschap Voorloo- pig waar te nemen. In bespreking kwam daarna de dek king van het tekort van het Hoofdbe stuur. Van idtóze Prov. Afdeeling werd hiervoor f 4 gevraagd'. Waar de Zeeuw sche afdeeling ernstige eritiek heeft ge oefend) op het financieel beleid van het hoofdbestuur en hare goedkeuring niet kon hechten aan ide gevoerde administra tie werd besloten het schrijven van het H.B. voor kennisgeving aan te nemen. Vervolgens werd' besloten, als afge vaardigde naar de H.B.-vergadering te benoemen, het hoofdbestuurslid »of haar plaatsvervangster, resp. mevr. Groene- wege-Nelemans of mevrouw Polderman- Wisse. Als afgevaardigden paar de ver gadering van den B.V.O.L. zullen gaan mevrouw Polderman-Wisse en Im'ej. S. Zand'ee. Bij bespreking van het winter werk vroeg idle voorzitster of de Bond niets Idoen kan om mede eenigszins den noo,d' van den boerenstand te lenigen. Zulks eventueel in verbinding met de Z.L.M. De heer H. P. Staal, dtir, dis- triets -arbeidsbeurs te Middelburg hield tot slot een lezing over: „Georgani seerde beroepskeuze, eén Jeisch dl e s t ij d s". DE IEPENZIEKTE. Geneesmiddelen zijn niet bekenld. Zooals is gebleken, wordt de bestrij ding) <yïan de iepienziekte gezocht In het vermiind'enan van de besmettingskansen voor |dé (nog gezonde boomen, door het verwijderen en onschadelijk maken van door de ziekte en 'door de sprintkevers Ganldhi doet weer Van zich spreken, Gandhi kent toch elk? Draagt hij niet een lendendoekje? Leeft ie niet Van melk? Zwijgt hij niet bij voorkeur 's Maandags Heel den langen Jieven dag? Iets wat menig politieker In idleez' tijden niet vermag! Heeft vriend Gandhi mu een (reden Om z'n meik te laten staan? Volgens Westersche begrippen Heeft John Buil iets goeds gedaan! Dat is meten met twee maten Waarmee Gandhi is gesnapt Want idle held van >de misdeeliden Heeft nu zelf een deels des volks vertrapt. aangetaste iepen. De vraag |dient te wor den gesteld, of bestrijding met schei kundige middelen ook mogelijk is. Im'- rners voor bestrijding van zoovele plan tenziekten wondt van velerlei stoffen (ko perverbindingen, zwavel) met goed ge volg 'gebruik gemaakt len het zou van Zeer groote beteekenis zijn, als ook |de iepenziiekte [door bespuiting, bestuiving of met op andere wijze aangewende schei kundige middelen bestreden kon worden. Het behoeft geen betoog, dat het van groote beteekenis zou Izijn, als een der gelijk middel met gerustheid aan hen, die hun iepen behouden willen, kon wor den aanbevolen. De schimmel, die ide iepenziiekte ver oorzaakt, groeit echter in het hout en is dus niet van 'buitenaf door bestuiven of bespuiten te bereiken. Bij het be handelen van de boomen door middel van inspuitingen moet idé boom bescha- schald'igd wordén (gaten boren), wat ge vaarlijk is, daar het aanleiding geeft tot rotting, terwijl gebleken is, (dat mén toch dé schimmel 'niet bereikt en deze 'dus niet kan' idooden. De zeer vele pogingen, (die van ver schillende zijden zijn aangewend om de ïepenzïekte met scheikundige middelen te bestrijden, hébben dan ook tot nu toe geen enkel gunstig resultaat opgeleverd. In |d'e jaarverslagen; van den Planten!- ziektenkundigen Dienst zijn ,uitvoerige mededeeli ngen opgenomen over jde ge nomen proeven, welke médedeelingen in de publicaties van het Iepenziekte-Comité Zijn overgenomen, zoodat daaraan op ruime schaal bekendheid is gegeven. Toch zijn deze feiten nog niet door gedrongen tot allen, die daarbij belang hebben. Vandaar, dat hier nogmaals met klem Wiorfdit aangeraden niet in te gaan, op welite aanbieding ook van een middel, idat bestrijdingsmiddel tegen de iepen- ziekte heet te Zijn, want in geen enkel geval heeft men met uitwendige of in wendige middelen behandelde boomen, Idie door de iepenziekte waren aange tast, kunnen behouden. Verscheidene gemeenten, die eenige door de uitvinders sterk aanbevolen mid delen soms op vrij groote schaal had den toegepast, zijn daarmede opgehou den wegens het uitblijven van een gun stig resultaat. Allen andéren, zoomede waterschappen, polders en particulieren bezitters van iepen, zij aangeraden, niets voor deze waardeLooze [middelen uit te geven. Daar het toepassen van scheikun dige middelen voor de boomen gevaar kan opleveren, is het gewenscht, (d'at mén, alvorens op aanbiedingen van der gelijke "middelen in te gaan, het advies van het Iepenziekte-Comité of van 'dén Plantenziektenkun'digen Dienst te Wage- ningen inwint. van heinde en veil De familie Hutchinson is met den treiler Lord' Talbot te Lairg in Schot land aangekomen. Mevrouw Hutchinson verklaarde dat de schipbreuk van ide vliegende familie een lafschuwe- lijke ervaring was geweest. Haar (man schreef het ongeluk met het vliegtuig toe aan het feit, Idat zijn radio niet ver Engeland' wil de Paria's in Britsch- Indië het stemrecht geven, Gandhi die strijdt voor de zelfstandigheid van zijn land' is hiervan echter niet gediend. Ganldhi, altijd nog 'gevangen, Laat opnieuw zijn eten staan, Want John Buil, z'n oude vijand Heeft hem weer iets aangedaan. Hadi ie misschien voor Britsch-Indië Weer een plagerij bedacht? Neen, John Buil ha|d voor d' onterfden Thans het kiesrecht meegebracht! Gandhi, als volksbevrijder Vonden wij je steeds een 'kraan! Maar nu laten wij je kalmpjes In jelendendoekje staan. Anderen een recht betwisten Waar men altijd zelf voor vecht Dat is 'n inconsequentie, Dat is eerder krom1 den recht! J. S. De Paria's. genoeg jdroeg. Ware dat het geval ge weest, id'an had Imen de bui kunnen ont komen, |die nu het toestel noodlottig is geworden. Naar 'de „Daily Cron.'ele" meldt, zijn er onderhandelingen gaande over dén aanleg van een vliegkamp in het hart van Londen. Dit vliegkamp moet natuurlijk hooger gelegen zijn dan d'e daken der omringende huizen. De be doeling is, het ;den vorm te geven van een reusachtig stalen wiel van 800 M. middellijn, dat horizontaal komt te rus ten op 36 steunpunten, 'die door toren huizen gevormd worden. Mevr. Lola Schröter (Goerlitz) heeft te Kiel een nieuw wereldrecord gevestigd door met een parachute *van een hoogte van 7300 M. te springen. Mevr. Schöter liet zich met een watervliegtuig tot deze groote hoogte brengen en sprong toen met het valscherm naar beneden. De da ling geschiedde vlot, zij had 28 minuten noodig lOmi den beganen grond te be reiken. Ze legde daarbij een afstand van 45 K.M. af en kwam 22 K.M. van Kiel op den grond. De organisatie der land bouwers in het Midden-Westen van de Ver. Staten, de Farmers Holiday Asso ciation, heeft zich tot de twee m|illioen landbouwers van de 11 staten der Unie, die tot het Middel-Westen kunnen wor den gerekend, gewend (met de aanspo ring, geen graan en geen vee ter markt te brengen vóór dit weer met winst mogelijk zal zijn. Het laatste hoofd stuk van d'e schrikkelijke spoorweg ramp bij Tlemcen in Algerië is thans afgesloten. Zij heeft in het geheel 61 d'ooden en 367 gewonden (van wie 217 ernstig). Er liggen thans geen slacht offers meer onder het puin, zoodat de verliescijfers als definitief kunnen wor den beschouwd. Uit ide officieel verstrek te gegevens blijkt d'at de verongelukte trein uit 29 rijtuigen bestond en een snelheid' had van 30 K.M. per uur. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten veranticoordeljjkheid der redactie). Copie wordt niet teruggezonden. Eiland' Tholen, September 1932. Geachte Redactie, Het zal waarschijnlijk door velen met mij Ide aandacht wel niet ontgaan zijn, kl'at vele betrekkingen hier in 't eiland ontstaan Idoor het tot stand komen der crisiswetten, en waarvan dé bezoldiging nog weinig verband houdt met de tijds omstandigheden, word/en waargenomen door gewezen boeren, welke hun schaap jes op het (droge hebben. Wat is hiervan 'de oorzaak? Ligt dit mogelijk aan (die uitgebrachte adviezen (door vooraanstaande personen hier in 't eilanidl? Hoogstwaarschijnlijk zijn er onder de landbouwende bevolking ook nog wel andere degelijke personen te vinden met voldoende vrijen tijd, welke meer van de crisis te lijden hebben dan de hierboven bedoelden, (die zich reeds jaren geheel belangeloos voor het Algemeen belang verdienstelijk hebben gemaakt en voor wie thans eene bijverdienste hoogst van pas zou komen. Met hartelijken Idank voor deze opname. Iemand die het goed meent met de Thoolsche landbouwers,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 5