abonnement Vrijdag 23 Sept. 1932. zïerikzeesche courant. advertentien EERSTE BLAD Inzending Advertentiën B E ZIELI N G. Uit Stad en Provlnoie. Eischt Blue Band - dan weet U voor 100 °/o wat eet: Atf/2C£*U 7/z TMTHcts-fiafye, Prijs p. 3 maanden (ƒ1.30, franco p. post ƒ100. Voor het buitenL per jaar ƒ10.—s Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en VriJ- dags. Tel. Na 32. Postgiro 187677. Zïerikzeesche Él nieuwsbode 89ste JAARGANG - No. 12366 Oir. A. J. DE LOOZE. UIMidutwr M. J. KOSTEN van 18 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag vam uit gave vóór 10 are# Dit nummer bestaat uit 2 bladen. UitarlIJk 10 aar op flea dap v. uitgaaf hoogere. Het is idat, wat ieder jn'ensch, wat de geheele wereld noodig heeft. ZIJ, dia zich van af faden op ons blad abonnaaren, ontvingen da tot t Oct. a.s. varscbljosnde nummirs gratis. Geen vluchtige wensch rijst in ons op, oi ze is een kleum, idie kan uitspruiten en tot wasdom) komen, geen bezieling grijpt ons aan, of ze is in staat om in (die wereld iets van het betere leven uit te 'drukken. Is scheppende arbeid Zonder eenige bezieling wel denkbaar? Is deze niet de onmisbare voorwaarde voor Idle vervulling daarvan? Men zegt, dat het vertrouwen de we reld uit is en dat het menschdlom, in het algemeen genomen dan, hulpeloos ver zonken is in "t moeras van twijfel en moedeloosheid, zuchtend onder het gemis van alles, wat veerkracht gelven kan. De bezieling is weg, en daarmee het leven uitgedoofd. En toch is jdatgejne, wat in staat is lOtml te kunnen! bezielen er ten allen tijde geweest en zal het blijven tot in der eeuwigheid. Wat wel weg1 is of ten minste sterk belemmerd wordt, (dat is de ontvankelijkheid ervoor. In vele levens wordt de bezieling nauwe lijks of in 't geheel niet meer gevoeld of waar genomen; slechts in enkele wel licht, werkt zij nog oppermachtig. Door velerlei omstandigheden bevindt die meer derheid zich in een idoolhof, waardoor de dolende ziel op aarde het spoor is kwijt geraakt. Het zijn allegaar even zoovele belemmeringen voor de ziel pm contact te kunnen maken met het hoo gere. Oiö zich het land zijner bestemming bewust te kunnen worden, zou een imfensch de zware ballast, die niets met de levensreis heeft uit te staan, over boord moeten werpen. Dat zou een be vrijding beteekenen van alles, wat slechts tegen houdt of van den waren weg af voert. Dat zou een einde maken aan de heerschappij der materiëele dingen, aan ide overtreding der gedachten, aan de dwingelandij 'der hartstochten, kortom'aan alle tegenwerkende invloeden en krach- ZIERIKZEE. Het „Neutraal Gemengd Koor", geeft Maandagavond, itn (Jp Nieu we Kerk, onder leiding van den heer M. H. F. H. Seerd'en een concert, waar bij mevr. Seerden—Steendam (viool) en Ide heer E. F. Ph. van Bergen (orgel) hun gewaardeerde medewerking verlee- nen. Voor minnaars van zang en muziek valt er, kennend1 het programma, Maan dagavond iets extra's te genieten. De weggns motoraverij Dinsdag te Sirjanslan'd gelande militaire vliegma chine 503, heeft een groot gedeelte van idem dag veel bekijks getrokken. Reeds te 9 uur in den "morgen Kwam Ide (bemanning, welke te Zierikzee had overnacht, hun toestel weer opzoeken. Waar velen (dachten, dat een ander vlieg tuig zou landen om de 503 te repareq- ren, zal het wel een tegenvaller geweest zijn, toen te pl.m. 11 uur inderdaad het legervliegtuig 505 verscheen en boven de plaats der noodlanding cirkelde, doch verdween naar 't vliegveld Haamstede. Later kwam echter idie bemanning per auto uit Haamstede om het gedaalde vliegtuig te herstellen, wat tenslotte ge lukte. Te pl.m. 4.30 uur steeg Ide 503, na Ide noodige benzine ingenomen te hebben, schitterend op, om koers te Zet ten naar Haamstede om van dajair later met ide 505 hun bestemming te volgen. Naar wij vernejmlen, beeft die heer L. Doelemlan bedankt als li|d van iden raad en wethouder. Opvolger is emir. C. J. B. du Crop, advocaat tej Ideizer sted|e. Bij Kon. besluit van 3 Sept. '32 is met ingang van 25 September ide pre mie volgens ide Invaliditeitswet voor de verplicht verzekerden van 14 en 15 jaar verlaagd van 4 0 tot 3 0 cent per week of van 1 0 tot 71 cent per dag. In deze tijden zal Idletze verlaging, Idie, dank Zij een bijzondere wettelijke be paling, in haar gevolgen, voor ide renten (der verzekerden van vrijwel onschuldji- gen aard is, aan de werkgevers wel] zeer wjelkoml zijn. De bedoeling1 is meerdere aanpassing der preaniën aan de loonen der jeugdige arbeiders. NOORDWELLE. Door ijverig werk van zuster Hulshoff en 'enkele anjd'ere per sonen Konlden 650 oude belastingplaatj' naar het bureau van Ide t.b.c.-bestrijding worden opgezonden. een sterk vermoeden bestond dat zij getracht had' haar ïnan door middel van vergif, (Parijsch groen), om het leven te brengen. Weinige id'agen later t werd een tweede verdachte gearresteerd: een kaashandelaar uit Alkma(atr, die vroeger naast het gezin te Bergen had' gewoond toen schijnt tusschen hem en dte vrouw een verhouding te zijn ontstaan. Op 23 Februari van' idit jaar hebben de twee verdachten terecht gestaan voor de Alk- maarsche Rechtbank. Aan die vrouw werd' poging tot moord ten laste gelegd, aan den man: dat hij dpartoe ide midde len had! verstrekt. De rechtbank ver oordeelde 8 Maart 1932 de vrouw, die op d'e zitting een bekentenis had af gelegdzoowel als den main, conform den eisch, ieder tot 6 jaair gev.str. Beide verdachten zijn bij het Gerechts hof te Amsterdam in hooger beroep ge gaan. Donderdag is met de foehander ling d'ezer zaak voor het Gerechtshof een aanvang gemaakt. De procureur-generaal vroeg bevesti ging van het vonnis der rechtbank en eischte tegen ieder der verdachten een straf van 6 jaar. Het arrest werd be paald! op 6 October a.s. DE MOORD IN DEN BLIJDORPPOLDER. De mogelijkheid' is thans gro.ot, dat het raadlsel betreffende ide geruchtma kende zaak van den moord in den Blij- Idlorppolder te Rotterdam eindelijk zal worden opgelost. Zooals tnen zich zal herinneren, is in 'dfien polder op een avonld) in October 1929 een jong meisje Marietje van Os vermoprld gevon- Iden, nadat zij idoor een tot dusver on bekend1 gebleven man' op de fiets was meegelokt. Indertijd heeft de politie ©ejn aantal personen aangehouden, die ver dacht werden, iets taet deze zaak uit staande te hebben. Een van deze men- schen, zekere H., is sindsdien veroor deeld wegens een zedenmisdrijf, ge pleegd op een terrein aan de Wiaali- hajven en najdfat hij' weer in vrijheid was gesteld, heeft hij een soortgelijk misdrijf in het Noorden van ons land gepleegid. Ook deswege is hij veroor deeld. Toen hij zijn straf, in verband met Ideze laatste 'zaak, uitzat in de bij zondere strafgevangenis te Sehevenin- len, (miet wie |dbr. Verdoorn samenwerkte en samenwerkt, maakt hem ide taak hem te huldigen gemakkelijk. Ln de verstre ken kwarteeuw is zeer veel veranJdJerd het aantal leerlingen is grooter gewor den, ook de klassen, maar daarnaiast is 't werk van Iden amanuensis veel ver- Zwaard. De „dienaar door middel van de hand" bij de natuur-, scheikunde en bio logie heeft geen „twee heeren gediend", maar zeven in Ide scheikunde, die alle bizonider ingenomen zijn geweest met de prestaties van dhr. Verdoorn. Werkend' in snel tempo, zich aanpas send bij allerlei persoonlijkheden, kan hij met leeraren en leerlingen opschie ten, energie parend' aan bescheidenheid. Als stoffelijk blijk van waardeering over handigde de directeur aan Verdoorn een envelop met inhoud. Een dreunend ap plaus volgde op deze speech, waarna het strijkje een „lang zal hij leven" inzette, spontaan Idoor allen medegezongen. De voorzitter van Ide Commissie van Toezicht op het M.O., |de heer C. de Looze, complimenteerde den jubilaris met eenige hartelijke woorden, herinnerde even aan z'n eigen H.B.S.-jaren, toen de amanuensis-concierge soms nog een derde betrekking vervulde en sprak de hoop uit idat dhr. Verdoorn nog getuige imag zijn van een nieuwe H.B.S. voor Zierjkzeö. Dr. Röhner, d'e scheiKundeleeraar, die wel het meest met id'en .amanuensis in contact komt, huldigde in 'n geestige causerie Id'e verdiensten van den jubi laris, die met igroote zorgvuldigheid, ge paard' aan lange ervaring, de te nemen proeven zoo voorbereidt, dat ze meestal slagen. Met waard'eering spraken z'n voorgangers steeds van iden amanuensis. Daarbij sluit spr. zich geheel aan, tege lijk uiting gevenld' laan de goede verstand houding tusschen allen, niet in 't tmiinst door de opgewektheid, welke V. altijd bijblijft. Spr. overhandigde onder applaus, een fraai al'bum met hanldteekeningen van id'e gevers en geefsters der geschonken enveloppe. Mevr. Hoogstra—Kloppert sprak na mens ou'd'-leerlingen eenige hartelijke woord'en, terwijl Ch. Bouter in goed ge kozen woorden zich lals tolk der leerlin gen .opwierp en Iden jubilaris een mooie fauteuil liet aanbieden. De directeur nam nogmaals het woord woord' om te doen uitkomen dat dr. Röhner Id'e promotor bij dit jubileum was geweest en Id'e heer N. J. Visser Id'e inhoud van het album1 op artistieke wijze had' verzorgd. De oudste dochter van den jubilaris dankte aan het leind van deze huldü- Witte tanden: Chlorodont Zondag 25 September te Zierikzee Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, da. Pjjnacker Hordgk. Kleine Kerk. 10 are, ds. Voors. Op Zondag 2 October hoopt Ds. Voors, des vm. 10 uurin de Nieuioe kerk het Sacrament van den H Doop te bedienen. Aangifte bij Mej. Costerus op Vrijdag 30 September tusschen 10 en 1 uur. Lath, Kerk. 10 ure, ds. de Jongh van Amersfoort. Geref. Kerk. 10.80, dr. v. Lonkhagzen (Bed. H. Av.) en 6.30 ure, idem (Nabetrachting). Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Preeblezen en 6 nre, ds. Hoogendoorn (onde tgd). Evangelisatie Jeruël. 7 ure, Samenkomst. Oad-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 are, Leeskerk (onde tgd). Geref, Gem. (St.-Domasstraat) 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk (oude tgd). ]LsA5J5KSMJ)U W* JEM VEBTEELTo TENTOONSTELLING DER VER. VAN OUD-LEERLINGEN DER TUINBOUW- WINTERCURSUS. In do Concertzaal, die in een Waar lusthof was herschapen, is Donderdag en heden (Vrijdag) een tentoonstel ling gehoudien van fruit, groenten en bloemen, ter gelegenheid' van het 2e lustruml van bovengenoemde vereeniging. Donderdagmiddag kwamen in den foyer van de Concertzaal een aantal personen bijeen, op uitnoodiging van de jubileeren- de vereeniging, om bij de plechtige ope ning tegenwoordig te Willen zijn. De voorzitter, de heer A. D. Constandse riep de aanwezigen het welkom toe, in zonderheid den burgemeester en diens echtgenoote, het dag. bestuur der ge meente, leden van den Raad, afgevaar digden van tuinbouwcoimtmlssies in Zee land en de pers. Het antwoord op de vraag, welke de voorzitter stelde, waar om nam de vereeniging het initiatief tot het houden dezer expositie, luidt: om propaganda te maken, al is het feit van het 10-jarig bestaan ld!aar|a|an niet vreemd. Aan de hand van een artikel uit de „Tuinderij", van den heer van der Plassehe, wees spreker er met na- Versch gekarnd met 25°/o allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole. ten, welke de ontplooiing van het ziele- leven beletten. Dan zou een durende of minstens genomen, een telkens weder- keerende bezieling noodig zijn, waardoor een mensch niet langer bleef steken in de wederwaardigheden van het dagelijk- sche gebeuren, maar zou uitstijgen boven de afgronden van wat het leven en ide dood genoemld worden. Bezieling is een deel van het ware leven, wijl de ziel onsterfelijk is. Het kan wel door iets, wat buiten ons staat, gewekt worden, maar het moet door iets, wat in ons is, worden voortge bracht. Bezieling is als een oproep aan het innerlijke leven, waardoor een mensch tot een scheppende arbeider word't, d. i. tot een wezen, dat in staat is oiml iets van het onzichtbare uit te drukken. Dat Wonder is niet alleen voor kunstenaars Weggelegd', wijl het ook aanwezig is in allen, idie op eenigerlei (wijze de tale hunner ziel vertolken. Zij allen spreken en handelen uit een ;andere wereld, idie zij in deze wereldgestalte trachten te geven. En dat kan ieder, die zich zijn eigen dieper leven is bewust geworden, niet langer over, maar ,uit die wereld sprekend. Wat niet bezield is... wat dus buiten het zieleleven amigaat, heeft voor ons geen waarde. Zonder bezieling 'geen waarachtig leven. Wat is een miensch, wat is een tijdperk zonder bezieling? Het is als een doode tak aan Iden levensboom). Wat daarentegen imfet bezieling gezegd of gedaan wordt, laat altijd indruk na. Een bezield spreker werkt altijd bezie lend op zijn toehoorders. Van Ide bouwers en ambachtslieden der middeleeuwsche kathedralen wordt gezegd', dat zij ziel legden in hun arbeid. En (nog bed'en ten (dage iimiponeeren deze machtige bouw werken den ontvankelijke beschouwer. Profetische woorden, eeuwige waar heden bevattend, houden nooit op be zielend te werken. Bezieling is als de wiekslag naar het SCHERPENISSE. In hotel Groenewege vergaderde het comitié van actie voor het verkrijgen van vrije huisslachting. De vergadering werd geleid door ide heeren Krijger en Slings van Poortvliet, die in den brede uiteenzetten de heffing op ide huisslachtingem Volgens de crisjs- varkenswet 1932. Uit ide vergadering werd voor d'e afdeeling Scherpenisse een be stuur gekozen, bestaanldie uit de heeren C. G. Hartog, (voorz., A. Beeke, secr., M. van Gorsel, penn., L. J. Jansens en M. D. Anemaet, 'bestuurslejdien. Op het eind: der vergadering werd een telegram aan dien minister gezonden. In de gehouden vergadering van den dijkraad van het Cal. waterschap wer|dl door den secr.-ontv. rekening en verantwoording gedaan, waaruit bleek, dat was ontvangen f 30823.715 en uit gegeven f 26882.82, alzoo een goqdi slot van f 3940.895. Verder werd aan de pach ters Id/er karre velden o ver het pacht jaar 1931 een restitutie verleend van 10 o/o, en over 1932 15 o/0. De heer W. M. Kleppe heeft ont slag genomen als bietencontroleur, welke betrekking hij meer dan 40 jaar be kleed heeft. Al Idiien tijd is hij in bet district Steenbergen werkzaam geweest. THOLEN. De bietenoogst heeft ideze weeK weer een aanvang genomen. Ty peerend is het, 'dat dit jaar de bieten veel per vrachtauto world'en en zullen worden vervoerd over de Thoolsche brug naar d'e fabrieken. Waar het voor de scheepvaart toch al 'een slechte tijd is, zal Ideze nieuwe wijze van vervoer hen nog meer nadeel berokkenen. JJ^HTZAKMSÏ, VERGIFTIGINGSZAAK. In November van '31 werd op last van den burgemeester van Bergen (N.- Holl.), ide echtgenoote van een daar wo nend rentenier in hechtenis gesteld, daar gen, heeft hij opeens bekend', den moord op Marietje van Os te hebben gepleegd). Het obdlerZoek is thans zoover gevor derd, dat binnenkort ideze zaak voor ide Rechtbank te R'dami zal kunnen dienen. (ONDERWIJS. J u b i 1 e u m - B. V e r ld' o o r n. In (de aula van).... of neen, in de ge zellige zaal achter de sociëteit „Con cordia" vond Donderdagmiddag de hul diging plaats van den amanuensis der R.H.B.S., Iden heer B. Verdoom, die ,op 1 Sept. j.l. het feit herdacht, dat bij voor 25 jaar als zoodanig werd .aange steld'. Op het podium zetelde de Senaat, i.e. directeur, leeraressen en leeraren delr school, voorts Ide 'commissie van toezicht op het M.O., Ide burgemeester, vertegen woordigend de gem1., plus een strijkje. Door een commissie van ontvangst bin nengeleid, mami de jubilaris plaats op het ppdlium1, waar (de directeur, dr. U. Schults, het woord' mam en woorden van welkom richtte tot ide aanwezigen, spe ciaal tot den jubilaris, de coumimüssie van toezicht en |dlen burgemeester, wien word toegevoegd, dat het op 1 September juist 25 jaar geleden was, dat de gemeentel- H.B.S. van Zierikzee een rijksinstelling werd'. (Het gemeentekind is 't inmiddels in 's Rijkszorg, goed gegaan). Welkom' heette spr. ook de oud-leerlingen, die meer relief geven in Ide richtjng van de kwarteeuw, waarin de jubilaris werk zaam was, en vooral begroette de direc teur de leerlingen, door wier enthou siasme spr. zich gedragen weet Ibdj deze huldiging. 20 Augustus 1907 werd dhr. Verdoom bij K.B. in zijn tegenwoordige functie benoemd aan ide toen juist door het Rijk overgenomen H.B.S. Slechts een klein (d?eel van de kwart eeuw heeft spr. hier doorgebracht, an dere leeraren kennen den jubilaris van af de overgang van gemeente naar RijK of sinds lange jaren, maar het gevoel (dat spr. gedragen wordt door zeer ve ging, maidens haar Vader voor de ge schenken en Ide woorden van waardee ring tot hem gericht. CHRONISCHE ISCHIAS. PIJN NU WEG. - STOK OVERBODIG. Niemand kan er aan twijfelen of deze man heeft voorgoed' afgedaan met het loopen met een stok, want het is nu al vier geleiden, sinds hij hem afdankte. Hij schrijft: „18 maanden leed ik aan chronische ischias en rheumatiek en het was mij onmogelijk te loopen zonder stok. Maar nadat iK korten tijd Kruschen Salts had gebruikt kon ik Ide stok weg doen. Het is nu vier jaar geleden dat dit gebeurde; de pijn is nooit teruggekeerd en ik heb geen dag meer behoeven te verzuimen op mijn werk. Ik zou Idam ook nooit meer buiten Kruschen willen want het is zijn gewicht in goud waard. U kunt van dit schrijven (naar goeddunken ge bruik maken, want ik kan Kruschen Salts werkelijk aan iedler lijder aanbe velen". C. F. Als id'e afvoer-organen traag g^an wer ken word't het schadelijke urinezuur vrij heid gelaten zich op te hoopen en zich te nestelen in (de weefsels, spieren en gewrichten in den vorm1 van naald scherpe kristallen. Deze 'kristallen zijn het, die, doordat zij de zenuwwanden doorboren, de ondragelijke rheumatische pijnen veroorzaken. Kruschen Salts lost de kwaadaardige urinezuur-kristallen iop, om' ze daarna "zacht ma(air volkomen uit het lichaam te verwijderen. Wanneer U dan trouw blijft laan de kleine, dage- lijksche (d'osis, zullen Ide zes verschillen de zouten in Kruschen Salts de afvoer- organen blijven aansporen tot gezonidle, geregelde werking. Het kwaadaardige urinevuur krijgt dan 'geen kans meer zich ooit weer op te hoopen. Kruschen Salts is "uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en (drogisten a ƒ0.90 en ƒ1.60 per flacon. druk iop, dat de tuinders de teelt en het ttmarktschoon maken van het fruit hebben verwaarloosd en dat de achterstand daar-i in dient te worden ingehaald, totdat m'en hier met fruit voor iden dag komt, idlat het ingevoerde Amierikaansehe overtreft. Cursussen op 't gebied van snoeien, sor- teeren en verpakken worden daartoe reeds gehouden. Spr. herinnerde vervolgens aan de op richting van ide vereeniging, na 't behalen van een diploma van een hier gehouden tuinbouwcursus en richtte zich daarna tot den burgemeester, welke ook de tuin bouw zoo'n goed hart toedraagt en zijn medewerking gaf voor het slagen dezer expositie. Als blijk van waardeering wer den mevr. Bannink bloemen aangeboden, versierd met linten in de stadskleuren. Ook Idle pers werd door dien voorzitter dank gezegd voor diens medewerking en aan idiens echtgenoote een bouquet rozen aangeboden (wat zeer op prijs werd ge steld. Red.). Nadat de voorzitter allen had dank ge zegd, die op de een of andere manier hadden medegewerkt deze tentoonstel ling in elkaar te zetten, gaf hiji 't woorid aan dien burgemeester, die als volgt sprak: Laat ik beginnen uw bestuur, mijnheer Ide voorzitter, geluk tie wenschen Imiet het ju,bileuml van zijn 10-jarig bestaan pn dank te brengen voor de per om) dezie schitterende tentoonstelling te mogen openen. En ik mag uw bestuur zieker wel het compliment maken, dat het op zoo'n passende en origineele wijze vonml heeft weten te geven aan hare feest vreugde. Ook getuigt van een groot zelf vertrouwen en van ©en onwrikbaar ge loof in de toekomst, dat men zich niet heeft laten neerdrukken door ide klaag liederen van dezen tijd, [maar met smaak en toewijding de Concertzaal heeft om- getooverd in een tuin van louter bloe men. Hier geuren de bloemen, hier lok ken ide groenten, hier lonkt het fruit, RB.66-C I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1