lierikzmcha Nisuwsbods TWEEDE BLAD FEUILLETON. Witte Heide. BINNENLAND. Rust, kalmte en zelfbeheersching Uit Stad en Provlnole. bahooranda bij da Vrijdag 16 Sapt. 1932, ia. 12363 Zondagsstemming. De Zondag draagt bijna overal zijn kenmerk, beeft op bijna elke plaats, in elke sta'dl of dorp zijn eigen locaal, meestal intiem karakter. Dag van rust en vrijheid' voor velen; dag ook van her stel en vereffening van krachten voor de vele vermoeiden, wier zenuwen het gedurende de zes voorafgaande werk dagen zwaar te verantwoorden hadden. In een klein, landelijk dorp zijn het vaak de diepe rust en vollen vrede, die dan over huis en hof, wegen en velden liggen uitggespreid'. Huizen liggen rusti ger dan ooit in hun Zondagschen dom mel; geen Levend wezen laat zich zien; alleen die boomen schijnen over de heg gen uit te kijken; in rustige zelfvol daanheid over deze natuurlijke, plech tige eenzaamheid'. Tuintjes zijn hier en daar den vorigen Idag netjes aangeharkt, wachtende op de eerste indrukken van voetstappen. Reeds vroeg in den morgen, of voormiddag roept het kerkklokje de menschen op voor hun kerkgang. Het aan- en uitgaan een-er dorpskerk maakt gewoonlijk een zeer schilderachtig effect. Vroeger nog meer, toen (de typische Zon- dagsche kleederdracht van de landelijke bevolking stemmig afstak tegen het volle groen van den zomer, of wel des win ters tegen het smettelooze, pas gevorm de sneeuwdek. In een provinciestad is het des Zon dags gewoonlijk de groote stilte, die een scherp contrast vormt met de bedrijvig heid in de week. De gesloten huizen en ledige straten liggen verzonken als van een doode stad. In de groote stad wordt men zulks niet of minder gewaar, om dat het op dien dag op verscheidene plaatsen veelal nog drukker is geworden. Maar toch weer een andere drukte als dia van de week. De meeste winkels en zaken zijn gesloten, maar de hoofdstra ten en -wegen zijn voller dan anders. De uitgaansdrukte heeft die van ide „bu siness" vervangen. Er ligt ook hierin] een aparte stemming. Men loopt anders, minder gejaagd, vooral ide ouderen, en in 't algemeen veel opgewekter. Waar ide stilte van den Zondag nog goefd merkbaar is, daar is deze een heerlijke vluchtheuvel om weer op ver haal te kunnen komen voor de lichame lijke en geestelijke vermoeienissen der ge wone weekdagen. Hoe verschillend overi gens, op schier elke plaats deelt die stilte van den Zondag zich tot binnen in de huizen mee. De postbestellingen zijn gestaakt en Ide krant wordt niet of slechts in den ochtend bezorgd. Voor velen is die dag dan een toevlucht, waar in het leven zich terugtrekt en meer in waarts blikt. Zondag in den winter of in den zo mer maakt een groot verschil, maar be- teekent toch voor allen een rustdag, die hiervan genieten willen. Wellicht is de Zondagsstemming niet meer zoo gaaf als vroeger of zooals in sommige landelijke dorpen, die nog heel ver van de cultuurcentra verwijderd liggen en moeilijk te bereiken zijn. Ze moge dan veranderd zijn en eenigszins geschonden, dat neemt echter niet weg, dat die stemming door velen nog per soonlijk beleefd wordt. Voor velen blijft het nog een idag, die wat anders dan alleen haastwerk en drukte brengt, een dag, die voor hoogere indrukken meer vatbaar maakt en ide dingen des eeuwigen levens beluisteren doet. Dat beteekent een genezing voor de vele kleine en groote verwondingen, die we oploopen in den strijd om het bestaan]. Maar dan moet de Zondag ook een werkelijke tusbdag zijn. Niet een dag 17 Naar het Engelsch. Hij voelde zich te rusteloos, om! naar The Court terug te keeren, en in ieder geval vond hij er «en soort voldoening in, otml in de buurt te zijn van z'n ver loofde. Ofschoon het troosteloos regende, bleef hij buiten en liep doelloos rond, tot fiij de steenen brug overging, die naar de weide voerde. De weilanden zelf ston den half onder water en het verhoogde pad was zoo modderig, dat het haast onbegaanbaar was. Onwillekeurig liep hij toch weer een eind terug, tot dicht bij de brug en daar zag hij een man staan, in een regenjas gehuld en met den hoed over de oogen getrokken, maar dien hij toch onmiddellijk herkende als den logé van Mrs. Gay. De herkenning was weiderkeerig; en, ofschoon Mr. Clark in den regel nu niet zoo bijzonder spraakzaam was, liepen die twee toch een oogenblik later onder de boomen op en neer en bespraken zij natuurlijk het onderwerp van den dag: „Mijn idéé is ihet, dat het toeisje er bij ongeluk ingevallen zal zijn, daardat de kant langs het water ineens afbrok kelde, of doordat ze door een plotselingen schrik te ver is gegaan". En eer Christopher hetzelfde w:ist, ver telde hij van dien knop of w at Ihet dan ook was -dien hij achter dat stuk afbrokkelende steen en aarde, onder de brug had ontdekt. 4 DRAlSIjlA'VAiNVALKF.nBURG'S-' K 4 |LEy£R")"RAAyi [jv\\v UafibïjBflsm LEEUMfrRDCH- u gelijk aan Ide andere, maar een dag, die met iets verhevenere gevuld is en in overeenstemming daarmee ook een andere levenswijze tot gevolg heeft. Een dag dus, idie ons voor indrukken meer vatbaar vindt, door zijn rust; die de bovenaardsche invloeden tot ons laat ko men 'door zijn stilte en die 't feest van den vrede in ons hart, ons huis en onze stad 'brengt. Alzoo een vrije dag, die tevens een -dag des vredes is. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Na afloop van de gemeenschappelijke vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal op Dinsdag a.s., komt de Eerste Kamer bijeen dienzelflden idag om half vier, Woensdag om elf uur, Don derdag oim] twee uur en Vrijdag om elf uur. In de vergadering van Dinsdag wordt het nieuw benoetold© lid, mr. C. H. J. A. Janssen de Lilmpens beëedigd'. De vergaderingen van Woensdag, Don derdag en Vrijdag houden o.m. verband unlet ide beantwoording van die Troon rede. Tweede Kamer. De Tweede Kaim'er is bijeengeroepen tegen Dinsdagmiddag om kwart over drie. Aan de orde is dan: aanbieding dier Rijksbegi-ooting voor 1933 en het op maken van de nominatie voor het voor zitterschap. WAPENS EN MUNITIE VOOR ZUIDi- AMERIKA Het Tweede Kamerlid Albarda heeft den minister van Binnenl. Zaken, voor zitter van -den- raad van ministers, Jdje volgende vragen gesteld: 1. Is het der regeering bekend, dat in -den laatstem tijd getracht wordt hier te lande bestellingen te plaatsen van wapens en mtunitie, bestemd: voor Zuid- Amierikaansche Staten? 2. Is ide regeering niet van meening, dat door de leveranties van wapens en münitie aan Zuid-Amerikaansche staten het oorlogsgevaar vermleerderd kan wor den, dat Zuid-Amierika onmiddellijk be dreigt? 3. Heeft de regeering vergunning ver leend of is zij voornemens vergunning te verleenen aan Nederiandsche onder nemingen, inzonderheid aan een fabriek te Dordrecht, voor het leveren Ivan muni tie aan Zuid-Amerikaansche Staten 4. Weet ide regeering, dat (de regeering van Frankrijk aan de Fransche Wapen en (munitie-industrie vergunning heeft ont houden voor de uitvoering van bestellin gen voor Brazilië en is zij niet van ge voelen, dat daarin voor haar een reden te meer moet worden gezien om den uitvoer van wapens en munitie uit Ne derland, rechtstreeks of indirect voor Brazilië bestemd, niet toe te staan? HET VERVOER VAN SUIKERBIETEN. Het Tweede Kamerlid, Duymaer van Twist, heeft den minister van oecono- taische zaken en arbeid gevraagd: Kan de minister mededeelen, of het juist is, dat de Idirectie van de Coöpera tieve Suikerfabriek te Dinteloord: den schippers contracten aanbiedt voor het vervoer van suikerbieten, die met rijks subsidie zijn verbouwd, tegen prijzen, die nog lager zijn, dan die, welke tijid'ens de bietencampagne van het vorig jaar werden uitbetaald? Mocht dit feit juist zijn, wil dej minister dan maatregelen nemen, dat bet vervoer van suikerbieten tegen loonenden prijs plaats heetft? Voorts heelft ide heer Duytoaer van „Op dat oogenblik was ik er bijzonder door getroffen", zei hij, „maar ja, er gebeurde toen iets, waardoor ik het op dat moment niet verder onderzoeken kon, en sinds dien heb ik ier niet meer] aan ge dacht. Ik veronderstel, dat het wat heeft uit te staan met de geheime gang van het huis naar de rivier". „U meent zeker van den Watermolen?" vroeg Mr. Clark. „Juist". Tegelijkertijd begon hij spijt te krijgen van zijn gebabbel. Als het water eens wat lager staat, nucet ik het toch nog eens wat nader gaan onderzoeken". „De Watermolen moet een eigenaardig oud huis zijn. Mijn hospita heeft aniij ver wonderlijke verhalen gedaan van den be woner, Idie geweldig gierig moet zijn geweest, -en zijn nichtjes". „De Misses Burnham en ik zijn goede kennissen", klonk het «enigszins hoog hartig van Chris. „Dat begrijp ik wel", zei Mr. Tressidon, miaar met uw welnemen; !wat weten Sir Basil en u van de antecedenten van één van de dames van den Watermolen?" On verwacht als die vraag kwam', was ze toch niet kwaad gemeend, maar dat er een bedoeling achter school, was bo ven allen twijfel - verheven. Christopher kreeg een erge kleur en hij voelde zich in eens Zeer jong en oner varen naast dien man met den door dringenden blik. „Ik... U..." stamleide hij: „Nee, als u soms..?" „Neen, ik wil er niets verder van hoa- ren, riep Christopher, keerde zich om en liep door, terwijl Mr. Clark hem met half, spottendem, half-medelijdenden blik aan keek. Twist den minister van ©economische za ken en arbeid gevraagd: Is het den minister bekend, dat de Eerste Nederiandsche Coöperatieve Sui kerfabriek te Sas van Gent een contract toet een buitenlandsche firma heeft af gesloten voor het vervoer van 60.000 tan suikerbieten naar deze fabriek? Zoo (dit feit juist is, is de minister dan bereid, maatregelen te treffen, dat het vervoer te water van deze toet rijks subsidie verbouwde suikerbieten ge schiedt door Nederiandsche schippers in Nederiandsche schepen? keeren weer terug na bet gebrnik van MIJnhardt'a Zanowtabletlen. Glazen Buisje 75 ot. Bij Apoth. en Drogisten. ZIERIKZEE. Zaterdag 24 Sept. wordt alhier een B r a n ;d! w e e r d a g gehouden. Dan zal de commandant der brandweer te Middelburg in „Juliana" 'een voor dracht houden over de inrichting en or ganisatie 'd'er brandweer op Schouweni- Duivelanid', terwijl na afloop der verga dering de brandweer te Zierikzee, zoo mogelijk toet medewerking van de ove rige motorepuiten op Schouwen-Dfuive- lanid), eene demonstratie zal geven op ide Oude Haven. Het was idoor de nevelsluiers, die Woensdagavond den hemel verduisterden, hier onmogelijk de maansv er duist e- r i n g waar te nemien. In andere plaatsen in ons land' was men gelukkiger en heeft men het begin van de komst van de aarde-schaduw op de maan goed kunnen waarnemen. Toen het hoogtepunt ider verduistering bereikt was, maakten ne vels het hemellichaam geheel en al on zichtbaar. BURGH. Wederom) zijn voor de gemeen ten Haamstede en Burgh de bekende boe- kenzendingen der reizende NutsbibfLo- theek ontvangen. Van deze degelijke lec tuur wordt steeds een gretig gebruik ge» toaakt. De uitgifte ider boeken geschiedt op Zaterdagavond door de bibliotheek- houders 'de heeren J. A. Hubregtse te Burgh en S. den Haan te Haamstede. BROUWERSHAVEN. Op Dingdag 26 Oc tober a.s. zal in het Stadhuis alhietr plaats hebben de inlevering van de rijks- goederen van de dienstplichtigen van de lichting 1917. Deze inlevering zal plaats hebben voor Ide gemeenten Brouwersha- yan, Zonnemiaire, Duiven|diijke, ;EIIemeet, ElKerzee, Noordwelle en Seroosk(er!k|e. OUD-VOSMEER. Dinsdagnamiddag brak brand' uit in het magazijn van den han delaar in landbouwwerktuigen R- alhier, in Koentj esweg, waarschijnlijk doordat een tractor in vlam1 vloog. Er weid aan verschillende werktuigen nogal wat schade toegebracht, o.m. een dorschkas, een pers en idle tractor, terwijl ook wa terschade werd berokkend. De slang op de waterleiding bewees goede diensten. Aan het gebouw zelf kwam ook schade. Naar [men zegt was een en ander ver zekerd!. AmU» tijden, andere prijzen I 20 ZAMB0S Sigireitsn 25 ctf. Geen cadeaux eto. 100% waarde voor Uw geld. LANDBOUW EN VEETEELT. GEDEELTELIJKE INHOUDING VAN DEN TARWEPRIJS. De (maatregelen in Zeeland hebben ide instemming vaa 'den (minister. Op de vragen van het lid ider Tweede Kamer, den heer Kersten, over een door HOOFDSTUK XXIII. Ursula zat imlet koortsachtfgen ijver uren achtereen', verschillende kleeding- stukken te repareeren, die zij alle in een leeren handtaschje borg. Amty's aan bod, oud haar te helpen, werd kortweg afgeslagen. „Neen", zei Ursula zonder opkijken, „ik moet het zelf Idoen; ik wil niet dat anderen... zijn dingen aanraken?" En toen het zusje eindelijk wilde gaan, vroeg zij zenuwachtig: „Waar ga je heen, Aim|y O', faat mij toch niet alleen!" Atoy nam een boek op en langzaam kropen de uren ami In volstrekte stil zwijgendheid, behalve toen Hanna Bates verscheen met Christophers met potlooid geschreven briefjes. Atoy's hart ging open, toen zij de lief devolle vraag daarin las. Ze draafde en gaf het over aan haar stiefzuster, terwijl de werkster op den drempel wachtte. Ursula schudde slechts even het hoofd. Haar lippen prevelden het woord: „on mogelijk" en het kostte Amie moeite ge noeg om met kalme stem de boodschap te geven, die Christopher zou wegstu ren. Maar, toen zij heto hoorde terug gaan, vielen er heete tranen op haar boek. Een wanhopend! gevoel van onmacht overviel haar, als zij ivan tijd tot tijd naar de kaarsrechte gestalte aan tafel keek, die zóó ijverig met de naald bezig was, dat zij, van inspanning, aan iederen kant een vurig plekje op de Wangen had. Amfy vermoedde, dat, nog afgescheiden van die tragedie van dien vorigen dag, haar zuster een crisis boven het hoofd Aan 't einde van het badseizoen, Gaat Magere Hein aan 't reek'nen Heoveel de winst voor hem dit jaar Nu wel heeft te beteek'nen. En zie: hij toont zich zeer voldaan, Daar heel wat arme zielen Veelal idoor onervarenheid Hem in de armen vielen. Was aan 'den greep van Magere Hein Dan heusch niet te ontkomen? Bestond er kans om op z'n minst Zijn toacht wat in te toornen? Ons antwoord! is volmondig: ja! Die moog'Iijkheid bestaat er: Leer zwemmen, en ge hoeft niet meer Bevreesd te zijn voor 't water. hing, (maar zij durfde niets vragen, pf zelfs maar de .geringste opmerking ma ken, toen Ursula ieder stuk, dat zij her steld had, in het taschje pakte. Oto één uur bracht Mrs. Bates een kou den lunch. Ursula dronk wat water,toaar gebruikte niets en op haar verzoek bracht Ajnfy het blad tot aan de keukendeur en keerde toen onmiddellijk weer. Zoodra het toaar eenigszins begon te schetoeren, stond Amy op en ging thee zetten. Mrs. Bates verscheen nu weer piet het theeblad1, dat .zij met een ruk op tafel zette, waarop zij haar vertrek aan kondigde. Amy keek teleurgesteld naar haar stief zuster, toaar Ursula bleef even strak. „Hier is je geld", zei ze. Mrs. Bates stak het bij zich en ging weg. Met een zucht van verlichting sloot zij even later het hek van den Wateiyn'°- len achter zich. „Hier is je thee, Ursula. Leg nu je werk eens weg en eet wat". „Ik heb ergen dorst, toaar ik kan niet eten. Kwel toij maar niet, Amy. Morgen als alles voorbij is, kan ik rusten". „Als alles voorbij is?" herhaalde Atoy. „Vanavond laat gaat hij weg", fluisterde zij. „Ol" „Meer durfde Amy niet zeggen en ina een korte pauze begon Ursula weer: „Ik heb alle voorbereidende maatrege len genotoen en als zijn kracht hem niet begeeft, dan is hij ci'orgen om dezen tijd in Londen. Is hij eenmaal daar, dan kan hij wel in veiligheid worden ge bracht, althans voorloopig". „Maar Ursula, zou hij sterk genoeg zijn, oto te reizen?" En uit de wereld van de sport Komt steeds een koor van stemmen: Wacht toch niet langer met uw plan En oefen u in 't zwemmen Maakt ook id'e jeugd vroegtijdig reeds In (deze kunst bedreven, Dat spaart, vooral in 't badseizoen, Zoo toenig jeugdig leven. Voor stads- en (dorpsbesturen is Het plicht oto zorg te dragen Dat men om zwemgelegenheid' Niet vruchtloos hoeft te vragen. Breng toch Ide mooiste zomersport Onder 't bereik van allen, Dan zullen er niet jaar op jaar Meer zooveel offers vallen! J. S. De stiefzuster schudde het hoofd: „Niet toet den trein, dat zou in ieder opzicht te .gewaagd zijn, toaar... ze aar zelde even en ging toen voort: „Je weet nu al zoo veel, Amy, dat ik je de rest ook nog wel toevertrouwen kan. Hij heeft vrienden in Londen, bondgenooten. Ik heb' toij met hem in verbinding ge steld. Ze zullen vanavond hier met een auto katoen, die zullen tusschen twaalven en eenen bij het laantje staan en idan moet hij er ook wezen". „Maar kan hij wel zoo ver loopen?" vroeg Atoy schuchter. „Er is nog een dosis van den drank over en die is voor dit doel bestetod. Nairn hij die niet, dan zou de inspanning zeker te groot voor heto zijn. Nu is er veel kans. Ik ga zoo ver met hem mee en zorg, dat hij in den auto komt. Hij kan hier niet langer blijven; met iederen dag neetot het gevaar toe. Die man Matthew Clark, zooals hij zich noemt zal niet langer wachten, en nog afge scheiden van dit gevaar, zou het gebrek aan zotn en lucht hem (den dood aan doen. O' toijn hoofd, mijn hoofd! Maar eerst als hij weg is, kan ik rusten; tot den volgenden keer", voegde zij er bij, op bitteren toon. „Ursula", riep Atoy, „iemand tooet je helpen. Het is wreed, onbillijk, dat je dit alleen zoudt dragen". „Het is toijn straf, mijn gerechte straf!" was het bijna onhoorbare antwoord. Atoy sloeg de armen om1 haar zuster heen en, zei teeder: „Neen, neen, Ursula, dit is niet zoo. Je liefde heeft je verblind". (Wordt vervolgd). de Gewestelijke Tarwe-Organisatie in Zee land aan de „leden-aangeslotenen" ge dane mededeeling inzake iden gemiddel den uitbetalingsprijs voor geleverde tarwe heeft ide minister van Economische Za ken en Arbeid) geantwoord, dat inder daad f 9 wordt uitbetaald' bij een prijs van f 11. Omtrent Ide redenen, welke de Gewes telijke Tarwe-Organisatie in Zeeland' er toe hebben geleid, tot dezen maatregel over te gaan, zij medegedeeld, (dat de minister, na overleg toet ide betrokken, belangengroepen en na (daartoe de com missie van advies, bedoeld in art. 4 van de Tarwewet 1931, te hebben gehoord, bepaald! heeft,, dat Ide prijs van ide in- heemische tarwe, welke ingevolge bet idoor hem voorgeschreven maalpercentage van 25 zal worden (geleverd, f 15 per 100 k.g. zal bedragen. Indien de opbrengst gemiddeld per H.A. 2500 K.G. is, zal bij de tegenwoordige marktpositie de aan 'de landbouwers uit te betalen prijs een bedrag van f 12 voor de gemiddelde kwa liteit benaderen. In verband! hiermlede tooge worden ver wezen naar hetgeen (de minister onlangs heeft geantwoord op de vragen, de uit voering van de Tarwiewet betreffende, van het lid Van de Tweede Kaïmer, den heer Braat. Mocht ide oogst 1932 grooter blijken te zijn dan 2500 K.G. per H.A., dan zal de gemiddeld uit te betalen prijs dalen, wijl voor de tarwe, die niet onder de verplichte 25 o/o valt, niet meer dan f4 f5 per 100 K.G. zal worden ont vangen. V,an deze opbrengst moeten nog worden afgetrokken de 'kosten van ad ministratie, opslag enz., terwijl voorts van alle tarwe een gemiddeld bewaar- loon in rekening moet worden gebracht, omdat na 1 Jan. een bewaarloon wordt uitgeKeerd. De prijs, welken deverbou wer voor de eerst af te leveren tarwe zal ontvangen, wordt daardoor .ongetwij feld1 ongunstig beïnvloed, zij het dan ook niet belangrijk. Waar jd'e tarwe-organisaties er reke ning mede moeten houden, dat de oogst wel eens aanmerkelijk een gemiddelde van 2500 K.G. zal kunnen overschrijden, is 'tniet anders dan een verstandige politiek te achten, !dat zij met den uitbetalingsprijs voorzichtig zijn. Hierbij komt nog, Idat de Gewestelijke Tarwe- Organisatie in Zeeland maatregelen heeft getroffen voor een zeer snelle afneming van (de tarwe. Dit brengt natuurlijk fi nancieringsmoeilijkheden met zich mede, 'die nogmaals een bijzondere voorzichtig heid! met de uitbetaling rechtvaardigen. Dit laatste heeft natuurlijk geen invloed) op het uiteindelijk uit te betalen bedrag per 100 k.g. De nabetaling zal geschieden, zoodra blijkt, |dat dit mogelijk zal zijn. Ongetwijfeld! ware het gewenscht, dat de landbouwers direct den vollen prijs konden ontvangen. Uit het bovenstaande blijkt echter, (dat (dit niet mogelijk is, afgezien nog van het feit, dat het van verschillende nu nog onbekende facto ren sal afhangen, hoe hoog de uiteinde lijke prijs zal zijn. Niet vergeten mag hieibij evenwel worden, dat de land bouwers (door de snellere afneming, die de Zeeuwsche Tarwe-Organisatie (bevor dert, veel sneller in het bezit komen eener voorloopige uitbetaling van f 9 voor gemiddelde kwaliteit dan zij andere in het bezit zouden komen van een iets hoogere uitkeering per 100 K.G. Voor haar financieel© verplichtingen lijkt de in Zeeland gevolgde weg wel de meest juiste. De regeling heeft 'dan ook de instemming van Iden minister. Voor hem is er geen aanleiding te bevorderen dat in Idie regeling wijziging wordt ge bracht. GEWESTELIJKE TARWEORGANISATIB VOOR ZEELAND. Het Bestuur van de Gewestelijke Tar- weörganisatie voor Zeeland brengt hier mede ter kennis van de leden-aangeslo tenen, dat de volgende wijzigingen zijn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 5