BLUE BUI ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Woensdag 14Sept.1932.zierikzeesche courant. .ïï5 - Inzending Advertentiën BUITENLAND." Uit Stad en Provincie. (met 25% roomboter] koopt U steeds versch bij CONSTANDSE, gRHÉ|D 7fAc&rtt pxh YïJvcmdS-paJyz, BLUEBAND FEUILLETON. ^A/itteHeide Prijs p. 3 maanden [f 1.50, franco p. post ƒ1.80. Voor het buitenL per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 6 cent Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 32. Postgiro 137677. Zierikzeesche 0 Nieuwsbode van 1—8 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Uiterlijk 10 aar op doo dog uitgaaf Zij, dia zich van af heden op ons blad abonnearan, ontvangan da tot t Oct. a.s. verschijnende nummart gratis. DE DUITSCHE RIJKSDAG ONTBONDEN. Dictatuur-von Papen. Maandag 12 Sept. zal in de geschiede nis van het Duitsche parlementarisme als een historische |diag worden aange- teekend, want nog nooit is een regee ring met zoo'n groote meerderheid haar congé gegeven. Slechts 3 4 uur is idle rijksdag bijeen geweest en de werkzaam heden bestonden uit geschreeuw, het be noemen van een presidium, het aanne men van een motie van wantrouwen en het opstrijken van presentiegeld. Maar niettegenstaande alle pogingen van dd zijde van het parlement en de ver schillende partijen om het pleit voor een parlementaire meerderheidsregeering te winnen, heeft !de rijksregeering voet bij stUK gehouden en haar standpunt gehand haafd, dat slechts een autoritair regee- ringsgezag, staande boven de partijen en los van de partijen, in de huidige con stellatie idie redding van het rijk, naar binnen en naar buiten, kan waarborgen. In ide dramatische (rijksdagzitting van Maartdag heeft zij dit standpunt kracht bijgezet door het parlement naar huis te zendlen, dat in overgroote meerder heid niet geneigd bleek haar reddings methode toe te passen. Gaarne had het rijkskabinet, zoo heet het, met ide volks vertegenwoordiging samengewerkt om z'n saneeringsplannen te verwezenlijken maar nu blijkt, Idat deze van de sanee ring, zooals Ide regeering die meent te moeten toepassen, niet gediend is, zal zij haar saneering uitvoeren zónd'er dit par lement. En waarschijnlijk zónder een vol gend' parlement, indien dit geen regee- ringsgezin'de meerderheid mocht blijken te bevatten. De ldictatuur-v. Papen-Schleieher, die reeds lang in bedekten vorm ide leiding had', is nu, althans voorloopig, tot een feit geworden. Waarmede een nieuwe, belangrijke schrede is gezet op den weg naar het Idifinitievie jejjmide van de gron dj- wet van Wei mar. Ronduit heeft ide rijkskanselier trouwens in zijn radiorede verklaard', dat naar ide meening van de rijksregeering de democratie, zooals die tot dusver bestond, in de oogen van de Duitsche natie heeft iafgedaan en niet weer tot nieuw leven kan worden ge wekt; alleen de instelling van een inder daad onpartijdige nationale leiding kan in d'e huidige omstandigheden reddjing brengen een leiding, welke zich ver heft boven den invloed van alle par- tijen en slechts steunt op de macht en het gezag van den door het volk ge- Kozen rijkspresident. Als laatste punt van haar politieK en economisch saneerings- program heeft de regeering-v. Papen dan ook hervorming van de grondwet staan, met hervorming van 't kiesrecht. De thans noodzakelijk geworden nieuwe ver kiezingen, waarschijnlijk op 6 Nov., zal echter nog volgens 'tonde stelsel wor den gehouden, met de groote waarschijn lijkheid1, dat ook dan geen enkele partij een meerderheid zal krijgen, dus dat ook in November geen opheldering van den toestand door de uitspraak der kie zers wordt verkregen, al is wel te ver wachten, dat tengevolge van de jongste gebeurtenissen in verschillende partijen eenige verschuivingen zullen plaats heb ben. Over twee maanden kan (men dus, behoudens onvoorziene omstandigheden, een herhaling verwachten van den gang van zaken van Maandag. ZIERIKZEE. Het staat nu wel vast dat, dank zij de medewerking van hoofden en personeel van inrichtingen van on derwijs op ons eiland voor de K. L. iW,.- imfféwedstriM zulk een belangstelling be staat, |dat daardoor dei kans ,op slagen welverzekerd! zal zijn. De tentoonstelling van ingekomen werk zal plaats vinden in da tweedie helft van ide maand Oc tober in idie Ambachtsschool te Ziiarik- zee, daarna zal die tentoonstelling te Haamstede worden gehouden. Wij wekken daarom de jeugd van ons 'eiland nog eens :op haar beste beentje voor te zetten en mede te dingen naar Ida mooie prijzen die zij heeft kunnen bewonderen in de Winkelétalage van ide heer van den Broek te Zierikzee en wij doen daarbij tevens nog eens een beroep op ide dames en heeren bij 't onderwijs betrokken om de janimo gaande te hou den. Wij willen er nog eens uitdrukite- lijk op wijzen, dit naar aanleiding van 'bij ons ingekomen brieven, dat geen bui tensporige eischen door de commissie van beoordeeling zullen worden gesteld. Het ligt voor de hand dat men van zeer jeugdige personen niet kan verlangen dat zij met volmaakte |dingen voor den dag zullen komen, doch dit neemt niet weg dat juist het eenvoudig kinderlijke, mits met piëteit, gemaakte of vervaardigde wiel zeer voor een prijs in aanmerking kan 'komen. Hoeveel jongens of meisjes kunnen niet alleraardigste [brieven schrij ven, teekeningen maken of knutselen en waarom dan niet aan dezen wedstrijd medegedaan? Wat in Rotterdam succes had, moet ook hier kunnen. Het is vol strekt onnoodig dat de dorps- (of kleinere stadsjeugd achter moet staan bij die in die groote steden. Gaarne vestigen wij d'e aandacht, speciaal van idle winkeliers, op de in djit blad voorkomlende advertentie van V.V.V., betreffende de Alg. Verg. dier vereen, op Vrijdag a.s., waar de te houden win kelweek zal wopden besproken. In verband met het feit, dat de jaar wedden van de burgemeesters, seeretaj- rissem en ontvangers der Zeeuwsche ge- meenten aan een tijdelijke 'korting zijn onderworpen, overwegen Ged. St. thans toepassing van een tijdelijKe korting op die jaarwedden van de wethouders en de ambtenaren van den burgert, stand. Naar aanleiding hiervan verneemt de M. C„ dat Ged. St. zich terziake om' advies hebben gewend tot alle gemeente besturen, met verzoek vóór 1 Nov. a.sf. ta melden hoe'men over zulk een tijde lijke korting denkt. Eerst daarna zullen Geld'. St. hun standpunt tèrzake vast stellen. De vergaid'ering van de Neutrale Middenstandsvereen. (handeldrijvenden en inldustrieelen middenstand), welke Maan dagavond in „Concordia" werd gehouden was goed' bezocht. De voorzitter, dhr. Klok, opende de vergadering met woor den van welkom, speciaal tot den bur gemeester, Idle op Ideze vergadering het woorid1 zou voeren. Den nadruk legde spr. op het feit, Id'at alleen door saamhOjO- righeiidj iets tot stand kan komen en men hier te idien opzichte nog wel iets ach ter is bij vereenigingen in anld'ere Zeeuw sche steden, die eenzelfde doel nastre ven als d'e middenstandvpreeniging, die hier bestaat. Mpdedeeling werd gedaan van' de 3 verzonden adressen, inzake het vracht vervoer veer Zijpe—A.J.-Polid'er, in welke gewezen wordt op de deloyale concur rentie d'oor het 'gratisvervoer van losse goed'eren in vrachtauto's over genoemd veer en gevraagd wordt intrekking de zer bepaling en instelling van een tarief als geldend bij de Prov. Stopmbootdienst. Daarop volgde een discussie ever het elect, licht en wel over pogingen om d'e prijs per K.W., voor étalageverlichting, naar omlaag te krijgen. Ter toelichting over Ide electr. lichttarieven in 't alge meen deelde de burgemeester ImPde, idat het in d'e bedoeling ligt op den duur leen eenheidstarief voor alle gemeenten MELKMARKT. In smaak galfjk aan roomboter op S.D. te krijgen. Wanneer ide buiten-, gemeenten op den duur een tarief krij gen, gelijk aan dat van Zierikziee, dan komt wellicht een verlaging over heel 'de linie. Verlaging van de tarieven voor étalageverlichting voor (die winkeliers is echter een speciaal geval. De verga dering besloot zich tot de P.Z.E.M. te wenden, teneinde te itrachten voor éta lage-verlichting een speciaal tarief te krijgen en voorloopig niet aan te drin gen op een algemeene tariefsverlaging. Hierop volgde een ruime discussie over a vereeniging zelf. De voorzitter stelde voor het bestuur met 4 leden uit te breiden, opdat meer 'actie kan worden ontplooid'. Uit den boezem' der vergade ring gingen stemmen op de nu bestaan de vereeniging op te heffen en een spe ciale winkeliersvereenigjing te constituee- ren, welker bestuur 'dan door leden van verschillende gezindten zou moeten wor den gevormd, wier doel alleen moet zijn handelsbelangen behartigen. Kan zulks hier tot standi worden gebracht, dan mag zulks ten voorbeeld strekken voor vele plaatsen. Binnen 14 dagen wordt een nieuwe vergadering uitgeschreven, waar op dan definitieve besluiten zullen wor den genomen omtrent opheffing 'der be staande en constitueering van een nieuwe vereeniging. Het woord' werd daarop verleend aan den burgemeester. Bij zijn komst hier ter steidle was hem het groot aantal ne ringdoenden opgevallen, dat, behalve in 'die stad zelf, ook in vele buitengemeenten Werkt. Spr. was evenwel teleurgesteld^ toen hij ide organisatie van deze zaken- menschen beschouwde. Meer dan ooit is organisatie noodig, nu de wetgever al lerlei maatregelen treft, Idie diep ingrij pen in 't leven van den middenstander» Voor |dle neringdoenden is organisatie ieen levenskwestie. In de middeleeuwen had! men de gilden, die een stevige or ganisatie hadden; in de 19e eeuw zijn da gilden verdwenen en daarna is de middenstand wat uit elkaar gevallen. Sa menwerking is een dringende eisch, hoe wel het niet gemakkelijk zal vallen sa- mien te werken in één organisatie, Waar in alle middenstanders zijn onderge bracht, daar concurrentie een rol onder de verschillende leden blijft spelen. Toch dient een poging 'gewaagd om gezamen lijk tegen Ide moeilijkheden te kunnen optreden. Wanneer het gelukt hier zoo'n organisatie tot stand te brengen, waarin zelfverloochening wondt beoefend, sa menwerking Wordt gezocht ten gemeden wat scheidt, dan zal zulks ten voorbeeld kunnen wonden gesteld voor andere ste den. Verder ontwikkelde spr. eenige mar kante punten: Ie. opleiding in de diverse branches is van groote beteekenis. SPr- wijst (d'aarbij op land- len tuinbouw, die voor Ide bedrijven speciale cursussen in 'tleven roepen; 2e. bestudeering van de wettten, die voor den middenstander van het grootste belang 'Zijn; 3e. meer con tact zoeken met |de buitengemeenten, tus schen wie vrijheden moeten worden uit gewisseld', teneinde te voorkomen, dat geen nieuwe grenzen worden gemaakt. Sprekende over het veer Zijpe—A.J.- Polder, betoogde spr., dat hierbij twee groote belangen met elkaar in botsing komen. De burgers huldigen de leuze: hoe goedkooper hoe liever; de midden stander huldigt, zeer begrijpelijk, deze uitspraak niet. Zeer moeilijk is 't, d)ie meeningen met elkaar te verzoenen. Een anldér vraagstuk van de eerste orde is: de opheffing van de R. T. M. Komt er geen oplossing in ide subsidie kwestie, (dan staat de R.T.M. te ver dwijnen! De gemeenten, die op den bo- Idem! Jh unner schatkist kijken, zullen geen subsidie kunnen geven; ook de provin cie niet. Steun zal gezocht moeten wor den bij het Rijk en den minister ver zocht de subsidie voor de R.T.M. in tact te willen houden, daar men hier momenteel die, tram niet kan missen. Een groote en sterke middenstands organisatie is noodig, om ook aan deze kwestie haar steun te geven en met klem drong spreker in zijn pakklend slotwoord er op aan een krachtige mid- denstandsvereeniging, welke een bestuur bij elkaar moet trachten te brengen, dat de algemeene, zakelijke belangen behar tigt. (Applaus). Nadat 'de voorzitter den burgemeester had dank gebracht voor zijn pittig be toog, sloot hij de vergadering. Uen Tllegt met yoI vertrouwen, Haar 't lieflijk eiland Schouwen. BRUINISSE. Maadagmiddag kwam schipper W. Jumelet Hz. in zijn wo ning Id'oor het uitglijden van den trap, zoodanig te vallen, dat hij een dijbeen brak. Op medisch advies van Dr. de Koek is hij naar het ziekenhuis te Noord- gouwe vervoerd. THOLEN. Op Zaterdag 24 dezer is dioor het bestuur van „Concordia" alhier, een algemeene muziekavond uitgeschre ven, waaraan zullen deelnemen alle mu ziekgezelschappen uit het eiland, zoodat idien avond 7 verschillende corpsen zullen optreden- Naar wij vernemen, zullen om 5 uur dies avonds in Ide zaal van hotel „Zeeland" de verschillende besturen wor den ontvangen, om 51/2 uur ommegang door alle corpsen door de geheelè stad, daarna zal op de kiosk worden gecon certeerd. ST.-MAARTENSDIJK. In de afüier op 6 Sept. gehouden openbare vergadering van idem gemeenteraad waren alle leden tegenwoordig. De Ministers van Binnen- landsche Zaken en van Financiën hebben de bijdragen voor Idien tweeden bouw over het exploitatiejaar 1931/32 vastge steld lop f420,59. Die Min. van Binnenl. Zaken heeft het subsidie voor de kosten van werkverschaffing Achter de Keet- hil vastgesteld! op f494,05. Ged. Staten berichten, dat zij zich unlet den inhoud 0 Eischt Blue Band, dan weet U wat U eet. Blue Band versch gekarnd met 25 °/o allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole, Holland's beste Standaardmerk VERSCH GEKARND 16 Naar het Engelsch. HOOFDSTUK XXI. Dien volgenden ochtend wist iedereen in AcaWlawne, Id'at het lijk van Annie Gay in de rivier gevonden was, even voorbij den Watermolen, waar het in pen stroomversnelling was geraakt, en dat de politie een nauwkeurig onderzoek in stelde naar het doen en laten van dén chauffeur van Sir Basil Tressidon op den vorigen avond. Het lichaaml van het arme mleisje droeg geen sporen van gewelddadigheid en de meeningen waren verdeeld omtrent die vraag of zij zich soms zelve te wate* geworpen had, of dat zij er in geduwd was. Sir Basil en zijni neef ïwaren tegen woordig bij het interview tusschien Jack Sanders en veldwachter Wilcox, die nog bijgestaan werd door een inspecteur van politie uit de naburige stad» De chauffeur onderging dit voorloopig verhoor opvallend kalm en verklaarde, dat hij in staat was, zich te verantwoor den voor iedere minuut van zijn tijd tusschen drieën en half zes. Hij had, wat hij bewijzen kon, den auto naar Kiverston gebracht voor enkele kleine reparaties en was daarheen - en terug gereden langs den ft* oogen weg, boven de rivier. Veldwachter Wilcox maakte opmerk zaam op het feit, dat een voetpaadje leidde van Idien weg door het bosch, en j zóó in het dal, ,een paar meter van de j brug naar den Watermolen; maar af ge- j scheiden nog van den tijd, Idien het San- ders zou hebben gekost, om daar te gaan I en dan weer terug te keeren, zou nog de moeilijkheid blijven bestaan, waar hij den auto zoo lang zou kunnen zetten geduren- rende zijn afwezigheid. Het verkeer ]op den weg mocht nu al niet zoo bijzonder druk zijn, toch leek het lonimiogelijk, dat een auto daar een half uur kon hebben gestaan, zonder dat iejmand 'm gezien had. De getuigenis van den man was zóó omstandig en de hoofdfeiten werden zóó grit bevestigd door de andere bedienden van Sir Basil en door iden eigenaar van Kiverston, dat men niet anders Idoen kon, dan Sanders verplichten, tot het ver schijnen op het verhoor, idat dien volgen dag zou plaats hebben. Hij ontkende ook niet zijn vriendschap met de arme Annie, of het feit, dat ze dikwijls heimelijk waren samengekomen, maar toen men er op stond, om dej reden te weten van he(t steelsgewijze van die samenkomsten, had hij zoo iets gemom peld van: „een meisje in Londen", wlaarna hij het aan de hoorders had! overgelaten, om) de dan onvermijdelijke gevolgtrekking te mlakien: „Een flirt, zooals de mteeste chauffeurs", zei Wilcox naderhand tot zijn collega, toen die zitting in de bibliotheek op den Court was opgeheven en beide poli tiemannen langs de oprijlaan liepen. „Nu dezen keer is hij wat te ver gegaan en ziet, Idat ook wel in, zoodat hij er geen doekjes oiml heeft gewonden, maar op het verhoor zal dit alles wel uitkomen". Inspecteur Bennett wachtte-, tot het groote hek achter hen gesloten was, en eerst toen zij beiden op den hoofdweg liepen, kwaml hij met zijn meening te voorschijn: „Nu onder ons gezegd ik geloof, dat het zelfmoord is. Ik heb al zoo veel van dergelijke gevallen mee te behandelen gehad en ik durf er wat onder te ver wedden, Idiat Sanders in verzekerde be waring komt, nog eer hij geheel met ons afgerekend heeft. Hallo, wat is dit?" De spreker viel zich zeiven in |de reden, starende naar een mlan, die op hen toe kwam op het hooge pad. „Het is Mr. Clark", mompelde Wil cox, .^diegene, die gisteravond miet mij naar de rivier is gegaan. Hij logeert dn het huis van de moeder van het meisje. Ik heb hem vanmorgen nog te spreken zien te krijgen, imiaar hij' was uit". ,Mr- Clark", riep de inspecteur miet een uitdrukking van de grootste verras sing. Wilcox stelde de heeren voor miet veel plechtstatigheid', want hij was nog jong en voelde eerbied voor den inspecteur, die een paar jaar bij de Londensche po litie was geweest, eer hij in het pro vinciestadje kwam. „Inspecteur Barnett", zei hij, „'dit is de heer, die zoo vriendelijk is geweest, «lij gisteravond te helpen. Wij komlen zoo juist van the Court, na een voorloopig verhoor, en..." Geen van beid© heeren scheen veel acht te slaan op zijn woorden en Mr. Clark sprak kaliü: „U herkent mij, 'zooals ik zie. Goed. Ik ben hier voor iets, idat ik op eigen ge legenheid ondernomlen heb. Onnoodig te vermanen, om het stilzwijgen te bewa ren, wat mijn identiteit betreft. Ik zal u later nog wel eens zien". Hij jging verder en de inspecteur groette eerbiedig. Zoodra hij ver genoeg af was, oiml hen niet meer te verstaan, klopte de inspecteur Wilcox eens op den rug en zei: „Dus Idit is de heer, Idie zoo vriendelijk is |geweest, om! je te helpen?" De logé van Mrs. Gay. Jawel; - rnJaar wat ter wereld Ik zou wel eens willen weten, wat dat voor eien zaak was, die hij op eigen gelegenheid onderneemt!" „Maar wie is hij dan?" vroeg de veld wachter. De inspecteur noemde den naam en trad even terug, om! het effect van deze mededeeling gade te slaan. „Diat is een openbaring, hè?" vroeg hij stralend'. HOOFDSTUK XXII. Christopher had zich aangemeld op idien Watermolen, maar de oude werkster, die hem open deed, had strikte orders, dat ide dames niemand ontvingen en toen zij zij zich nog had laten overhalen om een haastig geschreven briefje aan Amy te brengen, keerde zij slechts imiet de zelfde bo°dschap terug. „Miss Amy laat u wel bad'anken, sir, en zij hoopt, dat u het haar niet kwalijk neelmlt, dat zij niemand ontvangen kan". „Werk je hier?" vroeg hij. „Om u te dienen, sir; van achten tot vieren; tot de dames voor vast iemand krijgen. Maar dat zal zoo makkelijk ïüet voor haar zijn, want de Wateitaolen stond toch al niet zoo heel best aangeschreven, maar nu is het er nog niet beter op gewordenZe zeggen, dat er morgen een keukenmeid komt. Nu, het kan zijn, ik neeim het anders nog zoo, grif niet aan". „Neen? En' waarom dan niet?" Oude Hanna schudde veelbeteekenend het hoofd: „Neem mij niet kwalijk, sir, dat ik u daar liever niet op antwoord". Zoo had Christopher dus onverrichter- zake moeten terugkeeren. De gedachte, dat AmJy alleen was en in benauwende omstandigheden, werd hem steeds onver draaglijker! Hij had zoo"n gevoel, dat ze wel degelijk bij hem zou zijn geko- m'en, als ze maar gedurfd hadL „Ze zal mij noodig hebben! Die zuster van haar, oml idie is al die ellende; dat geloof ik vastl Maar ik ben Oom) Basil niet, om mij te laten terneerslaan door een afwijzing l Ik zal..." Maar eigenlijk was hij toch niet veel beter af dan Sir Basil, besefte hij, toen hij wat tot kalmte was gekomen. Hij' zag immers toch geen kans Amy te berei ken, en moest dus met geduld wachten tot., ja, tot wèt?... (Wordt vervolgd),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1