Zierikzeesche ÜQDd ABONNEMENT: Maandag 5 Sept. 1932 zierikzeesche courant. siiwfss AOVERTENTIEN Inzending Advertentiën BINNENLAND. versch gekarnd met 25% allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole,, Holland's beste Standaardmerk Uit Stad en Provlnole Prijs p. S maanden 1.60, franco p. post 1.80, Voor het buitenL per jaar 10.—. Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij- TeL No. 92. Postgiro 197677. van 1—0 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 90 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag vaa uit gave vóór 10 ure. Uiterlijk 10 aar op der dag uitgaaf BEVOEGDHEID TOT STEMMEN BIJ VOLMACHT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zier ik zee maken bekend, dat een kiezer, (met inachtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd is bij vol macht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamheden medebrengen, idat hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stem ming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn af wezigheid, indien hij gedurende het tijd vak of de tijdvakken, waarin hij aldus Werkzaam is, een of meermalen in idie gemeente terugkomt, als regel telkens lan ger dan drie dagen duurt. Mede is, met inachtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd bij vjoil- tmacht te stemmen de vrouw, welke, gie- huwd met een kiezer, die voldoet aan de bovenvermelde voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep pf Werkzaamheden afwezig pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan, welke kiezers bevoegd zijn bij volmacht te stemmen en voor welke verkiezing zij daartoe beivoegd zijn. nieuw voor dezelfde verkiezing een ge- machtigde aanwijzen. i Een kiezer mag niet meer jdan één aanwijzing als gemachtigde aannemen, behoudens dat hij een tweede aanwijzing mag aannemen, indien beide aanwijzin gen zijn geschied' door personen, die tot zijn huisgenooten behooren. Zierikzee, 5 September 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. F. NAEREBOUT, wd. Secretaris. TARWE. Het Tweede Kamerlid Kersten heeft den minister van oeconomische zaken en arbeid (gevraagd,: Is het den minister bekend, dat )de gewestelijke tarwe-organisaties (althans ini Zeeland) aan de „ledlen-aangeslotenen" hebben bericht, dat de gemiddelde uitbe- talingsprijs voor geleverde tarwe, aan vankelijk niet hooiger zal kunnen zijd dan f 9 per 100 K.G., hoewel aangenomen wordt, dat de prijs ten tminste fll zal bedragen? Acht de minister een inhouden van f2 per 100 K.G. voor vele landbouwers niet zoo drukkend, dat zij [dientengevolge in groote moeilijkheden geraken, gezien ook de uiterst (geringe prijzen van andere producten? Is de minister bereid te bevorderen, dat voor geleverde tarwe direct de tyoUe prijs wordt uitbetaald? BEVOORRECHTING? Het Tweede Kamerlid Peereboom' heeft den Minister van Justitie de Volgende vragen gesteldj: Is het iden 'minister 'bekend, dat te Breda een Roolmsch priester zich heeft schuldig gemaakt aan ieen ergerlijk zeden misdrijf; dat daarvan toen aangifte is gedaan en door de maréchaussée ook haven demonstraties gehouden met het z.g. R h n r a ld!. Dit rad is circa 2 M. hoog en biedt van binnen plaats aan één of meer personen die, door het rad in wentelende beweging te brengen, daarin gymnastiektoeren Kunnen verrich ten, zeer ten genoege van henzelven als van d!e toeschouwers. Deze nieuwe tak van sport had' veel bekijks en bijval en ook Ide pers wijdde er waardeerende ar tikelen aan. Het was een aardig idéé van den heer Plesman, (directeur van de K.L.JvL, om zulk teen rad' als persoonlijk geschenk te offreeren aan het Luchtvaartcomité Schouwen en Duiveland', dat daarvoor zeer erkentelijk is en idat dit rad ter beschikking zal stellen van de leden der bovengenoemde vereeniging, die daarvan kunnen profiteeren (op het vliegveld te Haamstede) in de tusschenpoozen wan neer er geen machines neerkomen of starten. KERKWERVE. Openbare raadsvergade ring op Dinsdag 30 Aug. j.l. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter (de burgemees ter. Na opening is allereerst aan de or le de installatie van het nieuw be noemde lid, den heer Gravelijn. Na de voorgeschreven:' lee'den afgelegd te heb ben, verklaart de voorzitter hem voor geïnstalleerd, feliciteert hem, te meer wijl hij alhier geboren burger is, hoopt op zijn volledige medewerking bij het bespreken van die belangen der gemeente, dat hij het ambt met lust, opgewekt heid en gezondheid mag waarnemen, en namens allen, 'dat dit in goede har monie moge geschieden. De nieuwbe noemde dankt den voorzitter voor zijn gessproken woorden, alsook voor zijn medewerking om zijn benoeming in orde te maken, drukt zijn spijt uit, dat zijn voorganger wegens omstandigheden heeft moeten bedanken, zal diens werk niet gemakkelijkverbeteren en hoopt op me dewerking van voorzitter en overige le den, om zoo noodig zijn inzichten te is het seizoen uit financieel oogpunt gun- stig geweest. Wie zijn belang begrijpt, zal (dan zeker ook niet nalaten de ver eeniging „Haamstede-Burgh tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer" krachtdadig te steunen. Wordt zij in staat gesteld om haar reclame steeds uit te breiden, dan zullen de voordeelen voor beide gemeenten niet uitblijven. EJLLEMEET. Het muziekgezelschap bracht Donderdag 1 Sept. een serenade aan dhr. A. Hubrechtse, die op dien dag 30 jaar in (dienst der P.T..T. was. Moge het den jubilaris gegeven zijn nog jaren in gezondheid zijn taak te verrichten. Op de Raadsvergadlering, alhier gehouden op Maandag 29 Augustus wa ren alle leden, uitgezonderd dhr. J. v. d. Stolpe, aanwezig. Voorzitter de bur gemeester. Na onderzoek en toelichting van enkele posten door dhr. J. Steur wordt goedgekeurd de rekening van het Burg. Armbestuur over 1931, met ontvj f7706.24, uitg. f659,24, batig slot f1197. Nu volgt goedkeuring (rekening '31 en begrooting '33 van de Vleeschkeurings- dienst; de rekening met ontv. f3938.72, uitgaven f2772,06, batig slot f 1166,66; da begrooting met geraamde ontv. en uitg. van f3600, Behandeld en goedge keurd wordt de rekening van de haven bij Kloostemol met aan ontv. f 11333,14, uitg. f 3677,06 'en een batig slot van f7656,08. De commissie belast niet het nazien der gemeenterekening '31 brengt bij monde van (dhr. P. Gast verslag uit en heeft alles in orde bevonden. Voor- loopig wordt deze (rekening vastgesteld op gewone Idienst ontv. f23504,95, uitg, f 19465,98, batig slot f 4038,97; kapitaal idienst ontv. en uitg, f 69Ó0. Dhr. A. M. Vlaander bericht, dat hij zijn benoeming als secretaris-ontvanger van het Burg. Armbestuur aanneemt en dat hij in ver band hiermee ontslag als l,id van dat college vraagt. Op voorstel van B. en W. wordt hem dit eervol verleend. Naar aanleiding van de hierdoor ontstane va- September ji. werd benoemd tot ge zworene, de heer Joh. v. d. Bijl. POORTVLIET. Vergadering van den raad der gemeente op Dinsdag 30 Aug. Afwezig zonder kennisgeving de heer C. P, Vogelaar. Na een paar opmerkin gen van den heer Carels, werd de ge- gemeenterekening over 1931 voorloopig vastgesteld; ontvangsten f 54784,365, uit gaven f 46231,605, goed slot f 8552.76,. Over de rekening van het Algem. Arm bestuur, Idienst 1931, bracht de heer Boo- gaart namens de commissie rapport uit. Over haai' conclusie, luidende: terugzen den naar het bestuur, aanvullen met een bedrag van rond f 1700 en verstrekken van nadere inlichtingen door het wetttige bestuur, ontstond' een verwarde en scherpe discussie. Tenslotte werd de conclusie aangenomen, nadat tevoren een voorstel van B. en W. eerst aangenomen en later weer ingetrokken was. De begrooting der gemeente, (dienst 1933, werd aangeboden; ontvangsten en uitgaven f 51001.06, post voor onvoorzien f 1109.69. De begrooting van het Alg. Armbestuur voor 1933 werd overgelegd; ink. en uitg. f21199.15, on voorzien f4074.15. Naar aanleiding van heit gesprokene in de vorige vergade ring over het verkrijgen van een eigen grafruimte stelden B. en W;. voor de ver ordening op de heffing van begrafenis rechten als volgt te wijzigen; voor een oppervlakte van 7 'c.A. zal betaald wor den f22, voor 5 c.A- f16 en voor 3 c.A. flb; inschrijving in het register zal f3 kosten. Over een voorstel-Boogaart omi de rangen of klassen op de begraaf plaats te laten vervallen staakten de stemmen; Vóór de heeren Murre, Carels en ide voorsteller. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim werd met algemeene stemmen benoemd de heer J. van Brummelen, hoofd der openbare school. Méde voorgedragen was de heer L. Blaas. Dezelfde heer werd ook met alg. stemmen benoemd tot lid der com missie van toezicht cp het Lager On- BBG2-C De aanwijzing geschiedt niet dan nadat de belanghebbende een daartoe strekkend met redenen omkleed verzoekschrift aan het gemeentebestuur heeft ingediendde indiening moet geschieden vóór 1 Januari en niet eerder dan 1 October van het voorafgaande jaar. Formulieren voor de bedoelde verzoekschriften zijn van 15 September tot en met 31 December ter gemeente-secretarie kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar. De belanghebbende, idie een verzoek schrift als bovenbedoeld heieft ingediend en die van de gevraagde bejvoegldheid ge bruik (wil maken, idoet daarvan in per soon imlededeeling ter secretarie van (de gemeente, op welker kiezerslijst hij moet voorkomen, aan iden burgemeester of aan kien daartoe Idoor dezen aangewezen amb tenaar. Die im&dedeeling kan geschieden zoodra het verdoek is ingediend, doch niet later \dan een 'week \na den dag: der candidaatstelling Hij geeft idaarbij op naaim! ten voorna men, dagteekening en plaats van geboorte Van hem zelf en van |den door hem aan gewezen gemachtigde. Van de aanwijzing wordt een schrifte lijke volmacht opgemaakt. De volm'acht wordt door iden kiezer en (door den bur gemeester of den doondezen aangewezen ambtenaar onderteekemd. Een afschrift van de volmacht wordt idiem kiezer uitge reikt. De gemachtigde moet in persoon ter secretarie van ide gemeente Mededee- len, idat hij de volmacht aanneemt. Van d'e aanneming wordt aanteekening gedaan onld'er het origineel der volmacht; deze aanteekening wordt door den gemachtig de en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar on- kieirteekend. Indien de aanneming niet reeds gelijktijdig met de aanwijzing heeft plaats gevonden, geeft de burgemeester of !de door dezen aangewezen ambtenaar onverwijld1 van de aanwijzing kennis aan Iden gemachtigde met 'oproeping om bin nen vijf dagen ter secretarie de volmacht te komen aannemen; is binnen idien ter mijn !de volmacht niet aangenomen, dan is zij vervallen en kan de kiezer niet opnieuw voor (dezelfde (verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Als gemachtigden mogen slechts aan gewezen wordien zij, die in de gemeente bevoegd) zijn tot het deelnemen aan de zelfde verkiezing. Indien de kiezer een gemachtigde 'heeft aangewezen vóór de vaststelling van idle kiezerslijst, en na de vaststelling dier lijst Imocht blijken, dat de gemachtigde niet aan dezen eisch vol- (doet, wordt de volmacht als vervallen beschouwd en kan de kiezer niet op- proces-verbaal is opgemlaakt; dat de offi cier van justitie de zaak aanvankelijk ook heeft vervolgd, maar dat, ten slotte, van idie vervolging is afgezien? Is ide minister bereid mededeeling te doen van de ware reden, waaroim ge noemde Roomsche priester, in Weerwil van zulk een beschuldiging, tem slotte niet is vervolgd? Is de minister bereid om, in g,eval het blijken Mocht, dat dit afzien van de ver volging van dezen RaoMschen priester in onmiskenbaar verband staat met de overwegend Roomsche samenstelling van de Bredasche rechtbank, zoodanige maat regelen te treffen, waardoor gevallen van bevoorrechting van andere en bijzonder lijk van dergelijke Roomsche priesters niet meer kunnen voorkomen? Is ide minister ook bereid om, wanneer het mocht blijken dat in deze zaak zich een geval van bevoorrechting had voor gedaan als in mijn derde vraag was be doeld, idle betrokken rechtbank niet alleen het ware karakter van deze handelwijze, maar evenzeer ook het beslist ontoelaat bare idaarvan onder het ooig te brengen. CRISISVARKENSWET. Diq minister van economische zaken en arbeid1 heeft den termijn, gedurende wel ken Idoor hem het bedrag, bedoeld in art. 6 van (die crisisvarkenswet is bepaald op 9 cent per k.g. geslacht gewicht, verlengd' tot 1 October 1932. Voorts is tot Id'ien dattum verlengd ide termijn gedurende welken ten be hoeve van het stabiliteitsfonds bij den invoer van varkensvleesch ide door den minister op 16 Augustus j.l. vastgestelde bedragen worden geheven. DE STAATSLOTERIJ. De minister van Financië/ën (deelt in antwoord op een vraag van het Tweede Kamerlid' den heer K. ter Laan, mede, dat bij hem' voorshands niet het voor nemen bestaat over te gaan noch tot af schaffing noch tot uitbreiding van de Staatsloterij. Het geringer debiet van particuliere ondernemingen schrijft (de minister toe aan het scherper toezicht, dat imieer dan één van die ondernemin gen als een verboden loterij heeft doen beschouwen. In hoeverre dit geringer de biet de conclusie wettigt, dat thans veel geld' voor buitenlandsche loten wordt besteed, kan die 'minister bij gebrek aan betrouwbare gegevens dienaangaande diet nagaan. ZIERIKZEE. Onlangs wenden op Waal- kunnen wijzigen. Thans volgt behande ling en vaststelling begrooting 1933. Zij wordt artikelsgewijze voorgelezen, "waar noodig door den voorzitter toegelicht en vastgesteld in ontv. en uitg. op f30581,35 met een post voor onvoor zien van f 1665.99. Komt in behandeling het verzoek van J. J. Boot om verhoo ging van de belooning inzake de ar beidsbemiddeling. Hierover en in ver band' met werkloozenzorg, werkloozen- besluit 1917, ide behandelde begrooting ontstaat een algemeene en langdurige bespreking. Het slot .dier bespreking is, idat z.h.st. besloten wordt, de belooning te laten zooals zij thans is, met 5 (de heeren Gravelijn, v. d. Wekken, v. d. Linde, Boot en van der Cingel) tegen 2 (ide heeren van der Sluis en Dale bout), geen arbeidsbemiddelingsagent aan te stellen en met 4 (de heeren v. d. Sluis, Boot, van der Linde en Dalebout), tegen 3 (de heeren Gravelijn, van den Wekken en van der Cingel) om zich aan te sluiten bij het werkloozenbesluit 1917. Alsnu volgt als laatste punt Ide begrooting van het Burg. Armbestuur over 1933. Ook Ideze wordt na artikels gewijze behandeld vastgesteld, en wel in ontv. en uitg. op f2645.87 met een post voor onvoorzien van f490.87. Ver volgens sluiting. BURGH. Behoudens enkele „laatblijvers" kan het vreemidelingenseizoen in de ge meenten Haamstede en Burgh thans als geëindigd beschouwd worden. Mogelijk ook Idoor den schitterenden zomer, maar grootendeels door het verlangen om zich eens „rustig uit te leven" in een natuur- schoonie streek als idit Westelijk gedeelte van Schouwen, was het bezoek aan ideze omgeving en het verblijf voor korter of langer tijd1 bijzonder groot, grooter dan leenig jaar tevoren. De vlugge luchtver- binding per K.L.M., die de reisduur van en naar idit eiland tot een minimum' tijd terugbracht, was zeker mede oorzaak van een toenemend verkeer. Hotels en parti culiere pensions waren over 't algemeen wekenlang druk bezet; ook het kample ven, (dat steeds meer gewild raakt, breid de zich sterk uit. Het zonnige, op het Zuiden gelegen strand van Westenschou- wen, waar het baden kosteloos is, door zijn badtentjes en d'e variëteiten van de costumes der bezoekers en be zoeksters idikwijls een prettig tooneel te aanschouwen. Menigeen ging in den laten avond nog eens extra naar het strand! om het vooral in Augustus zoo mooie „lichten" der zee te bewonderen. Niet alleen voor hotel- en pensionhouders^ maar ook voor Idie meeste neringdoenden cature doen B. en W- de volgende aan beveling: 1. J. Hanse; 2. L. D. Stoel, terwijl na stemming, vrije stemming en herstemming wordt benoemd, dhr. A. P. v. id1. Weijde, die de benoeming aan neemt. Bericht is ingekomen van iden Min. van Binmenl. Zaken, dat hij met het oog op den economischen toestand, voorloopig uitstel verleent inzake de bouw van een barak voor lijders aan besmettelijke ziekte. Dit ontheft ide ge meente er echter niet van om, wanneer zich een geval voordoet, te zorgen voor afzondering en verpleging, waarvan de kosten willicht grooter zullen zijn. Be sloten wordt deze kwestie nog aan te houlden. Vervolgens wordt de gemeente- rekening '33 aangeboden. Daar 'dhr. P. Gast de werkzaamheden als ambtneaar van den Burg. Stand voortaan zelf zal waarnemen, vinden B. ien W. het 't beste, dat hij ook belast wordt met het vol trekken van id'e huwelijken, omdat zulkis er bij hoort. B. en W. stellen voor de werkzaamheden |ajdus te regelen, dat dhr. Gast belast wordt met alle werk zaamheden met ingang van 1 Oct. a,s. Wanneer wordt medegedeeld, dat het bureau van den Burg. Stand is geopend eiken werkdag van 12—1.30 uur en op Zon- en Christelijke feestdagen van 12— 12.30 uur, vinden enkele leden het wem schelijk daarin verandering te brengen. Er wordt besloten, dat voortaan het bu reau op werkdagen geopend zal zijn van 8.30—10 uur v.m. en op Zon- en Chris telijke feestdagen van 8—9 uur. Op haar verzoek wordt aan tmej. J. o. d. Brouw de Moor met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag verleend als onder wijzeres in dte nuttige handwerken. Dhr. v. ld'. Wieijde spreekt daarna over de koutende werkloosheid en Idhr. L. C. Hanse over ide pachtwet; beide punten zullen Idoor B. en W. onder het oog gezien worden. Hierna werd de verga dering gesloten. BROUWERSHAVEN. Door B>. ien W. is aan I. A. Clarisse, hakker alhier, ver gunning verleend' tot uitbreiding van zijn bakkerij, gelegen Markt A 1, door het plaatsen van een electromotor van 2 P.K. Aan J. v. d. Weele, graanhandelaar, is Idoor B. ien W. ingevolge de Hinder wet, vergunning verleend tot het oprich ten van een graanmenginrichting, welke gedreven wordt door een electromotor van 8 P.K., in het perceel Haven B 19, NOORDGOUWE. In de vergadering van Iden polder Noordgouwe op Vrijdag 2 iderwijs. Bij de rondvraag vroeg dhr,. Murre weder verbetering van de Paasch- tiijksche straat; toezegging van verbete ring wend weder gedaan. Ook besprak hij Iden ondraaglijken stank, dien de slachtafval op de gemeentelijke mest vaalt verspreidt. De heer Boogaart stel de voor de mestvaalt vele meters noor delijker op de gemeente weide te bren gen; staking van stemmen; vóór d'e hee ren Boogaart, Carels en Murre. De heer Boogaart bracht weder ter sprake den erbarmelijken toestand van verschillen de straatgedeelten. Er bestaat nu kans, diat er binnen afzienbaren tijd in een en ander verbetering zal gebracht worden. SCHERPENISSE. Zaterdag had door de plaatselijke afdeeling van den Bond van Vrijwillige Landstormcorpsen uit dit eiland een schietwedstrijd plaats. De uit slag der schietwedstrijd was als volgt^: A. Korps, scherp, 3 prijzen, le prijs, afd. St.-Maartensdijk, 178 p.; 2e pr. afd. Scherpenisse, 175 p.; 8e pr. afd. Tholen 173 p. Hoogste korpsschutter J. Quaak Hz., 48 p., prijs een zilveren beker, ge schonken door de Nat. Landstorm-Com missie. B. Korps K.S.O., 3 prijzen, le prijs' id. Scherpesjisse, 164 p., 2e pr. afd. St.-Maartensdijk 163 p., 3e pr. afd. Oud- Vossemieer 154 p. C. Personeele baan, scherp, le prijs J. Moerland, 49 p., 2e pr. J. C, Goedegte- buure, 48 p.; P. A. Goedegiebuure 48 p.; G. M. Larooij, 48 p.; C. KooijMan 47 p.; Quist 47 p., van der Klooster 47 p., J. Heijboer 46 p., C. Hartog 47 p. A K.S.O. personeele baan. le prijs C. KooijMan 46-p.; 2e pr. Du |de Wilde* 46 p.; 3e pr. J. Kwaak 45 p.; 4e pr< Quist 45 p.; 5e pr. W. Goediegebuure 44 p.; 6e pr. T. Kurvink 43 p. E. Eerebaan scherp, le prijs L. v. d. Vate 60 p., 2e pr. J. C. Goedegebuure 46 punten. F. Eerebaan K.S.O. le pr. burgemeester HajMer, Oud-Vossemeer 47 p., 2e pr. P. A. Goedegebuure 46 p. Vrije baan scherp, Model "95. le prijs P. A. Goedegebuure, 2e pr. J. v. d. Klooster, 3e pr. L. v. d. Vate, 4e pr. J. C. Goedegebuure, 5e pr. I. Rijnberg. Vrije baan K.S.Ou le pr. Burgemeester Halmter, 2e pr. P. A. Goedegebuure; 3e pr. C. J. J. Kooman, 4e pr. J. v. |di. Slikke, 6 e pr. J. Moerland), ST.-ANNALAND. Door een lek in de slnag van een laschapparaat ontstond1 in !de smederij van dhr, M, P. Larooij een begin van brand1. Gooien met emmers water hielp niet, waarop erger wend)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1