HOLkANDSCH ZWITSERSCHE REEPEN Zisrikzeesche Niiuwsboili Witte Heide. TWEEDE BLAD Uit Stad en Provincie. FEUILLETON. bihaorandi Dl] d« Vrijdag 2 S.pt 1932, aa. I23S7 Verandering van lucht Vielen hebben in hun vacantietij'di in een andere streek, misschien wel in een andier land vertoefd. Dat zal voor hen wel niet zonder invloed gebleven zijn, wijl elke landstreek iets bizonders heeft, ook wat betreft haar uitwerking op de menschen, die daar wonen of er zelfs ook maar voor korten tijd verblijf hou den. Volgens de nieuwste onderzoekin gen schijnt een verplaatsing in (dien zin, ook afgezien van andere invloeden, niet zonder beteekenis te zijn. Over den invloed van het klimaat en dia bodemgesteldheid op lichaam' en. geest yan idien imensch is in dé laatste jaren nog al eens t een en ander gepubli ceerd', dat wel de moeite van een na dele kennismaking waard is. Reeds in de Oudheid ontging aan enkel© schrijvers niet Idien invloed van genoemde fac toren, doch tot een systematische bestu deering kwami het echter niet. Onze tmlethoden van wetenschappelijk onder zoek, die zich in de eerste plaats door exactheid kenmerken, waren toenmaals nog onbekend en zoo kwam men niet verder dan tot losse veronderstellingen en vermoedens, die wel is waar soms bruikbare kennis konden bevatten, maar ook dikwijls naar den kant van het wild'-fantastische oversloegen. De kenmerkende verschillen, die vol keren van Noord' en Zuid, Oost en West tot geheel andere menschen maken, moe ten behalve uit wat genoemd! wordt ras kenmerken, voor een goed' deel te ver klaren zijn uit den invloed van bodem en klimaat. En het is misschien nog een open vraag of Id'e rassenonderscheidinig zelve hiermee niet direct verband houdt. Zoo kan mien ook zelfs binnen de nauwe grenzen van ons kleine Vader land' aangaande invloeden van bodem en klimaat op Ide bewoners verschillen opmerken, Idie wel niet opvallend groot zijn, evenwel toch naspeurbaar soms en daarom van beteekenis. Zooals dikwijls een grootstedeling, wat betreft tempera ment en ook wel in andere opzichten van een fcuitenmensch te onderscheiden is, zoo zullen ook de kustbewoners en die van de boschrijke streken, welke midden in 't land of nog verder ge legen zijn, de verschillen in natuurlijke omgeving ondergaan. Voornamelijk in Duitschland in de laatste jaren en ook reeds voor den wereldoorlog heeft men bij kinderen van vacantiekolonies, zoowel aan zee als 'n het boseh in die richting verschillende onderzoekingen gedaan, waarbij men dan da aard, overeenkomst en verschillen van de uitwerking dier invloeden trachtte op te sporen. Men bevindt zich ook hier op een meeremdeels onbekend en on metelijk terrein, maar niettemin staat 't al vast, dat die invloeden van niet ge ringe beteekenis zijn voor den mensch. Bij bovengenoemde proefnemingen was in alle gevallen een weldadige invloed te bespeuren op het lichaam. De spier kracht nam toe, vooral ook aan zee, sopis buitengewoon zelfs en altijd; in evenre digheid met de toename van het lichaams gewicht. Ook was er een verhooging van de aandrift tot beweging waar te nemen. De opwekking had' ook invloed op dien geest, maar anders aan zee dan in 'tbosch. Op beide plaatsen werden be rekeningen vlugger en gemakkelijker ver richt dan thuis in de geboorteplaats. Wat die opmerkzaamheid betreft, deze was ondier de inwerking van het zee klimaat slechter geworden, terwijl deze in het bosch was toegenomen. In 't algemeen komt de werking van het zeeklimaat bijna geheel met die van DE GRUWELDAAD TE BEUTHEN. In het zwaar beproefde Duitschland, Innerlijk totaal verscheurd, Is in politieke waanzin Weer een schrikk'lijk feit gebeurd'. Voor die gruweldaad bestond er Slechts de allerzwaarste straf, Die de rechter, volgens voorschrift, Dan ook aan Ide daders gaf. Uit de kringen van de Nazi's Komt nu hevige kritiek. Men verlangt voor 't vijftal gratie Van heit hoofd der Republiek. Logisch was het van de Nazi's Nu die rechter hen niet spaart, Dat de straf ook zonder morren Als noodzakelijk werd aanvaard. Geen pardon! zoo was hun leuze, En ze hebben (doorgezet. Waaróm het dan wèl te vragen Aan de mannen van de wet? Er is een oud'-Hollandsch spreekwoord Dat ook geldt voor dit geval: Hij 'diie kaatst, zoo heet het daarin, Die verwachte ook dien bal. J. S. het voorjaar overeen. In verband hier mee heeft men opgemerkt, dat in 't voorjaar |de prikkels aan zee voor som mige nerveuze en zwakke gestellen te sterk kunnen Zijn, terwijl in de overige maanden de hersens van den gejaag- den cultuunmlensch er tot rust kunnen komlen. Verandering van lucht, zooals de term luidt, is in vele gevallen van ziekte een remedie gebleken. Om dit alles is het misschien ook te verklaren waarom 'de meesten onzer, zoo zij hiervoor in de gelegenheid zijn, zoo gaarne wat korter of langer tijd' van omgeving verwisse len. Dat doet stedelingen naar buiten trekken, terwijl de bewoners der kust streken vaak de bosschen en heidevelden opzoeken en....-.., omgekeerd'. Wat door ieen onbewuste drang Wordt ingegeven en voor allen heilzaam blijkt te zijn. ZIERIKZEE. Donderdagmorgen heeft de klok van den stadhuistoren met haar Zware stem, evenals in de dagen van ouds, da kermis ingeluid. Al is de Ker mis lang niet meer wat ze was in onze jeugd', toen 'men minder andere vermaken had dan tegenwoordig, die |de mienschen id'oet wegtrekken van ons eiland', toch staat de kermis nog bij zeer velen in de belangstelling, vooral van de jeugd, welke bij al haar genietingen van tegenwoordig, ook de kermis niet graag zou missen. Het aantal bronnen van vermaak, dat de kermis komt be zoeken is niet meer zoo groot d'an voorheen, maar deskundigen 'beweren dat in ide naaste toekomst wel eenige op leving zal kunnen worden geconstateerd', vooral door betere verbindingswegen, i.e. ide grootere boot voor de Prov. dienst, ddie bij „De Schelde" in aanbouw is, waardpor de gelegenheid voor heel groot© inrichtingen geboden wordt hier tijdelijk hun tenten op te slaan. Op da Balie heeft de F.a Bakker ruimte gevraagd] voor haar schouwburgtent. Op da Oude Haven hebben plaats genomen de schommel van Brantman, de zweef molen van Belet, 'de earoussel van Du- pont, bet wafelkraam van ide wed. Be- zooijen, de bioscoop van Sporre en voorts verschillende koek- en suikerkramen; mogelijk dat, als steeds, de laatste da gen diverse stalletjes Ide plaatsen in nemen, waar voorheen aan de Z.z. van ide Oude Haven, vele kramen stonden. ST.-PHILIPSLAND. In de gehouden vergadering van den gemeenteraad waren slechts 4 leden aanwezig. De heeren L. J. v. Nieuwenhuizen, L. Neele en J. Geel hoed waren absent. De voorzitter-secre taris, de burgemeester, opent de ver gadering op de gebruikelijke wijze. Daar na volgen de ingekomen stukken. Het in de vorige vergadering aangehouden ver zoek om subsidie Van de afd. van het Groene Kruis alhier wordt voor kennis geving aangenomen. De Inspecteur der Directe Belastingen deelt (mee: le. dat 'de zuivere opbrengst der Grondbelasting 1931-1932 bedraagt f5699,04; 2e. dat de opcenten op het ongebouwd over het zelfde tijdvak beloopen f572,05; 3e. |dat de opbrengst der Pers. Bel. is f4473,46; 4e. d'at de opcenten daarop bedragen f 1565,19. De Coöp. Landbouwvereeniging verzoekt voor een te houden landbouw- cursus gedurende de wintermaanden een schoollokaal te mogen gebruiken. B. »n W. hebben daarover inlichtingen ge vraagd aan den heer Clement, hoofd' Ider R.-K. school te Nieuw-Vosm'eer, leider van den cursus. Gebleken is, dat het Rijk voor het gebruik van een lokaal geen vergoeding toekent, maar dat het in verschillende gemeenten gewoonte is, voor deze doeleinden gratis een school lokaal ter beschikking te stellen. B. en W. stellen voor, dit voorbeeld te volgen, onder voorwaarde, dat geen schade aan banken enz. wordt toegebracht. Het is dan de bedoeling het 6e lokaal ter be schikking te stellen. Dhr. van Dijk© infor meert hoe lang ide cursus zal duren. De voorzitter zegt, van November tót Maart. Waarschijnlijk zullen er twee leerkrachten les geven. Er zijn 24 leerlingen ingeschre ven, waaronder boerenzoons en arbeiders- jongens. Dhr. v. Strien vraagt, of er ook uit den A.-J.-Polder bij ziijn? De voorz. antwoordt bevestigend. Er is ook een cursus in boekhouden aan verbonden. Dhr. A. A. v. Nieuwenhuizen wijst er op, dat er voldoende toezicht zal moeten zijn. Hiervoor zal gezorgd' worden. Het ver zoek wordt daarna ingewilligd. Aan het burgerl. armbest. wordt voor 1933 op aanvrage f 1250 subsidie toegestaan. Daar na komt in behandeling een verzoek van M. Geense alhier, om in aanmerking te mogen komen voor gemeente-metselwerk. B. en W. stellen voor hem op toerbeurt werkzaamheden, als maken van bet on- putten enz., te geven. Voor ander werk dienen zij eerst overtuigd te zijn van de bekwaamheid van adressant als vak man. Aldus wordt besloten. De zangver- eeniging te Anna-Jacobba-Piolder verzoekt het gebruik van een schoollokaal voor haar repetities. B. en W. stellen voor hiervoor het leeg staande lokaal ter be schikking te stellen, onder voorwaarde, Idat f2 vergoeding betaald wordt voor het gebruik van het edectrisch licht. De verwarming van het lokaal zal geschie den op kosten der gemeente, waarvoor dan echter een overeenkomst moet wor den getroffen met de schoolschoonmaak- ster voor het aanmaken enz. van den kaeheL Dhr. A. A. v. Nieuwenhuizen vraagt wie zal toezien, dat het lokaal niet wordt verontreinigd, enz. De voorzitter zegt, dat hij dit zal vragen aan den Rijksveld wachter aldaar. Aldus wordt besloten. De voorzitter deelt daarna mede, dat hem (dikwijls gevraaigd wordt om op de kade liggend zand. Waar dit zand de gemeente ook geld kost, mag hij dit niet weggeven. Hij zou gaarne zien, dat de Raad besloot daarvoor b.v. dien kost prijs in rekening te doen brengen. Be sloten Wordt den prijs te stellen op f'l per M3. Daarna volgt, volgens de agenda, voorloopige vaststelling der gemeente- rekening 1931. Waar eenige leden, die rapport moeten uitbrengen, absent zijn, wordt besloten dit punt aan te houden. Voor den gewonen dienst bedragen^ a. de .ontvangsten f89708,81; b. de uitgaven f 72513,29; e. het batig saldo f 17195,52. Voor iden kapitaaldienst zijn de cijfersl: a. ontvangsten f3863,67; b. de .uitgaven f 3517,03; c. het batig saldo f 364,64. De vaststelling van de rekening, van het burg. armbestuur wordt eveneens aangehouden. Deze geeft aan> a. voor ontvangsten f 1756,09; b. aan uitgaven f 1715,89; c. aan batig saldo f40,20. De vaststelling van de begrooting van het burgerl. armbe stuur, aanwijzende in ontvangsten en uit gaven f 1290,20, wordt ook aangehouden. B. en W. stellen vervolgens voor om in den.vervolge alle boeken en bescheiden der gemeente, alsmede het proces-verbaal van kasopname van den gemeente-ont vanger te doen controleeren van weg© de vereeniging van Ned. Gemieenten. De kosten hieraan verbonden bedragen f120. Dhr. v. Dijke informeert hoe dikwijls die controle geschiedt. De voorzitter zegt van 4 maal per jaar. Dhr. A. A. v. Nieuwen huizen vindt de kosten hoog. De voorz. zegt, dat het tarief verband houdit met het inwonertal. Nieuw-Vosmeer betaalt slechts f90. Dhr. A. A. v. Nieuwenhuizen vindt het een groot gemak voor B. en W., dat echter de gemeente geld kost. De voorzitter zegt, dat niet het gemak hierbij een rol speelt, miaar de verant woordelijkheid. Dhr. A. A. v. Nieuwen huizen zegt, dat ondanks de controle de verantwoordelijkheid toch bij B. en W. blijft. Weth. ide Ruijter zegt, dat deze 13 Naar het Engelsch. „Hoe dwaas toch van ons! Kom, Annie ik zal wel opendoen, als jij 't dan zoo naar vindt!" En ze ging ook waarlijk, terwijl Annie snikkend op een stoel viel. Een paar minuten later keerde Miss Ajmly terug en zei luchtig: „Het was iets voor Miss Burnhajm1. Me dunkt ,j ij mioest maar dadelijk naar bed gaan, Annie". HOOFDSTUK XVII. „Ik kan hem niet ontvangen". „Hij wil niet weg gaan". „O, Amly, wat moet ik toch beginnen?" De beidé meisjes waren op Ursula's kamer. Ze schenen van rol verwisselt fe hebben, want, bleek en ontdaan keek Ursula naar Amy, die haar zelfbeheer- sching had bewaard. „Ik kami het niet helpen, Ursula. Ik heb hem gezegd, dat het zoo laat was en dat je niemand ontvangen wildle, maar hij luisterde daar in het geheel niet naar en is voorbij geloopen, naa,r de hall, waar hij nu wacht". „Als Annie heml nu maar niet ziet!" „Die heb ik naar bed gestuurd en ik heb imlijn best gedaan, om hem niet te laten zien, hoe verschrikt ik was, oirt- dat hij anders somis vermoeden zou, dat ik iets wist". „Daar had ik niet eens aan gedacht. Hij moet niet weten, Idat ik je in mijn vertrouwen heb genomen. O', wat zou ik toch beginnen zonder jou, Amly! Want mijn geestkracht schijnt mij geheel bege ven te hebben. Ik ben bang, dat ik weer ga flauw vallen''. Ze nam1 een glas water, en terwijl ze voor haar toilettafel stond, bracht ze zooveel rouge aan, idat ze er blozende uitzag, toen ze zich omwendde en ang stig vroeg: „Ik heb toch niet te veel genomen? Bij daglicht zou ik het niet durven doen, zie je. Maar in de eetkamer is het zoo licht niet en hij moet niet aan mlij mer ken, dat ik zoo ontsteld ben". Ze deed nu ©en gekleed avondtoilet aan, van zachte, zwarte stof en wierp een gekleurd sjaaltje om de schouders. „Blijt jij nu liever hier, Amly. Ik zal het niet lang maken!" Een magere man, van middelbaren leef tijd en met een groot© overjas aan, stond in den halle, boog hoffelijk, im'aar (wachtte af, tot zij 't woord nam: „Mag ik u ook de reden vragen van uw bezoek op zulk een ongewoon uur?" „Zeker. Het zal mij een genoegen zijn u die mee te deelen", antwoordde hij met veel beteekenenden blik naar de trap en den open hall. Verachtelijk haalde zij' de schouders op. „Het onderhoud kan. ook hier plaats hebben, zei ze. „Het zal immers maar heel kort van duur zijn en niemand zal ons hier storen". „Zocals u wilt, Madaim, ofschoon u misschien, als u hoort, wat ik te zeggen heb...'" „Ga dan hier binnen", sprak zij, eer op bevelenden, dan op uitnoodigendejn tpom. Mr. Clark volgde haar en nam de om geving scherp op. De tafel was mag niet afgenomen van het avondeten1, al thans er stond jam en brood en vleesch op tafel, en ook een beker soep, toletj een paar sneden geroosterd brood. Ursula zag, dat hij er naar keek en zei koud: „Ik moet ,u verzoeken, het zoo kort mogelijk te maken. Ik ben ongesteld ge weest en voel mij nog niet tot veel in staat. Ik was juist van plan, naar bed te gaan, toeu mijn zuster kwami zeggen, dat u hier was". Met een buiging schoof Mr. Clark een armstoel aan. „Gaat u zitten", stelde hij voor. „Ik sta liever. Zeg, wat u te zeggen hebt maar kort, als-"t-u-blieft l" „U heeft geweigerd, mij te ontvangen en mijn brieven tü beantwoorden. D'it was verkeerd ingezien van u; u wist, dat ik wachten kon. Ik zou geduld oefenen, uitziende op een aanwijzing, die ik nu vanavond ontvangen heb, naar ik mleen'" Onwillekeurig uitte Ursula ©en kreet, al deed ze ook haar best, Idien dadelijk te onderdrukken. Kalm ging zij voort: „U begrijpt, dat ik, afgescheiden daar van, mijn best heb gedaan, informaties jn te winnen. De feiten zijn mij' mu duidelijk genoeg, tot op zekere hoogte. Ik ben hier vanavond gekomen, om u te zeggen, dat het nu gedaan is tmlet uw comedie- spell" Ursula legde een hand op Iden rug van haar stoel, om een steun te hebben. Met uitdagenden glimlach sprak zij: „Ik zou wel eens willen weten, wat dat was, dat u weet.' Vlei u anders niet, dat u mij ooit iets zoudt kunnen wijs maken!" liet zij er op volgen, met een bravoure in stem en houding, die ver bluffend was en die ook haar uitwerking niet miste op den man, die zich met een stijve buiging naar de deur wiendlde, met een: „Ik wil u niet langer ophouden, Ma- damf'. Zij volgde heml en schoof de jd'eur op den grendel. Langzaam en zich aan de trapleuning vasthoudend, liep zij toen naar boven, waar Amy haar op den drempel van de kamter wachtte. „O, Ursula, is hij weg?'" vroeg zij, met trillende stem. De stiefzuster knikte slechts en liet zich uitgeput op bed vallen. „Was het zóó verschrikkelijk?" vroeg Aanly. „Heeft hij... eenig venrioeden?" „Ik geloof.... dat hij het weet", ant- Wio^cfde Ursula, mauw hoorbaar. „O, maar, dat is toch onmogelijk!" „Onmogelijk?.... Als je idien man kende als ik, idan zou je weten, dat 'dit Iwoord eenvoudig niet saam te rijmen is met hem! Maar zelfs hij heeft heel weinig kunnen opmaken uit wat hij vanavond zag. Tot hij zich volkomen zekerheid zal hebben verschaft, verloopt er een tijd. En iedere dag... ieder uur is ge wennen!" Toen barstte Ursula uit, in een huilbui, zóó geweldig, dat ze daarna dian ook totaal uitgeput was en nog slechts fluis teren kon: „Ik schaam mij. Nooit van mijn leven heb ik zóó zeer alle zelfbeheersching verlorenHoe laat is het Alm|y? Ik moet l Aidira tijden, andari prijzen 1 20 ZAMB0S Sigirattan 25 ctl. Geen cadeaux eto. 100 waarde voor Uw geld. controle bedoeld is als zekerheidsstelling tegenover den Raad. Dhr. A. A. v. Nieu wenhuizen informeert of er ook redenen zijn, om tot deze nieuwe contróle over te gaan. De voorzitter zegt, daarvan niets te kunnen zeggen in openbare zitting. B. en W. zullen geen geld uitgeven als 't niet noodig is. Dhr. van Dijke vraagt, of, wanneer blijkt, dat er tekortkomingen zijn bij den gemeente-ontvanger, hierop dan vanwege de Ned. Gemeenten wordt gewezen en of dan op hun medewerking kan worden gerekend. De voorz. zegt, dat zij er wel op kan wijzen, maar geen medewerking kan geven. Dhr. v. Strien zegt, dat de Raad op B. en W« vertrouwt. Hij vraagt, of door de nieuwe controle dit vertrouwen nu niet een beetje zal worden geschokt. De voorzitter zegt, dat, als er iets gebeurt, de Rechtbank altijd wijst op een goede contróle. Dhr. A. van Nieuwenhuizen zegt, dat hij deze zaak anders aanvoelt. De ontvanger raloet on der mberdere controle werken. Dat is de bedoeling van het voorstel. Dit moest niet noodig zijn en dan werd de ge meente niet onnoodig op kosten gejaagd. Daar moet, aldus spreker, wat anders achter zitten. De voorzitter zal hier niet op ingaan. In geheim© zitting zou hij hierover meer kunnen zeggen. De heeren van Dijke en v. Strien kunnen hun stem aan het voorstel geven, als blijkt, dat de noodzakelijkheid het eischt. De voorzitter zegt, 'dat het besluit altijd ingetrokken kan worden. B. en W. krijgen bij de voorgestelde contróle een rapport, dat ook in den Raad komt. Dhr. A. A. van Nieuwenhuizen verklaart zich tegen. Deze controle is altijd aan B. en W. geweest. De voorzitter heeft zijn tractemlent als burgemeester en secretaris. Daar nu weer, f120 voor contróle bij, dat vindt spreker niet in orde. Reeds 5 jaren is door B. en W. gecontroleerd. Als er klachten zijn, moet de voorzitter daar maar mee voor den dag komen. De voorzitter zegt, dat hij over personen niet in "t open baar zal spreken. Dhr. A. A. v. Nieuwen huizen zegt, dat het alleen gaat over den ontvanger. Hij vindt het treurig, dat die imlan B. en W. zoo in moeilijkheden brengt en dat nog ten koste van de gemeente. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. met 3—1 st. aangenomen. Dhr. A. A. v. Nieuwenhuizen stemde tegen. Hij merkt nog op, dat naar zijn meening, B. en W. bang zijn van den genL-ontvanger. De burgemeester zegt, dat hij zich niet uit zijn tent zal lateis lokken. Aan de orde is nu, de vaststelling van ide begroeting 1933. Daarbij komt o.a. in bespreking iden post „waterleiding",, waarbij er op gewezen wordt, dat de Waterleverantie met de warme dagen niet in orde was. Zoo noodig zullen maatrege len tegen herhaling worden getroffen. Op verschillende posten is sterk bezuinigd. De post „werkverschaffing" is op f4000 begroot, die voor „subsidie werkloozen- kas" eveneens op f4000. Weth. de Ruijter wijst er op, dat deze 2 posten samen f8000 vragen. Waar vele menschen mee- nen, idat er geld genoeg is, gezien het overschotspaarpotje van f36000, acht hij het goed er op te wijzen, dat de moei lijkheden om de begrooting sluitend' te krijgen, groot waren. De voorzitter zegt, dat in de begrooting de volgende voor stellen zijn verwerkt: le. de opcenten op het gebouwd worden gebracht van 60 op 80, die op het ongebouwd van 0 op 10; 2e. van de personeele belasting zullen 50 opcenten worden geheven en 3e. zal onze gemeente voor de Gem. Fondsbelasting verhuizen van de 2e naar de 3e klasse. Een en ander wordt goed gevonden en de begroeting met alg. st vastgesteld'. Na een weinig belangrijke rondvraag, wordt ide vergadering ge sloten. zien, dat ik nu wat slapen glay wil ik om vijf uur wakker zijn". „Laat ik vannacht bij je blijven!" pleitte Amily. Ursula zelve viel ook dadelijk in slaap, maar Amy lag met wijd-open oogen naast haar wakker en eindeloos lang duurden haar die uren van den nacht. HOOFDSTUK XVIII. Eindelijk en ten laatste was Amy toch ook ingesluimerd, om ineens wakker te worden m)et een schrik en haar zuster naast Zich in bed te vinden opzitten, terwijl Zijl de handen tegen het hoofd; drukte. Ze zag spierwit en had donkere krin gen ami de oogen. „O, Amy, mijn hoofd, mijn hoofd!" kreunde zij. „Ik kan niet op mijn beenen staan. Wat zal ik doen?" Am|y sprong uit bed en zij vastbera den: „Dan zal ik in jouw plaats gaan. Hoe laat is het? O', kwart vóór vijven. Ga weer liggen, Ursula, je zoudt flauw vallen, als je je zoo geweld aandoet!" Noodgedwongen gehoorzaamd» de stief zuster. Zij kon niet spreken. Zelfs het geluid van de kalme bewegingen van haar zuster deed ide pijn nog erger wor den. Toen Amy klaar was, legde zij een com- pres met koud water tegen Ursula's kloppend voorhoofd. „Ik heb den bouillon gewarmd en ga hem dien brengen". (W\wdt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 5