Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Vrijdag 26 Aug. 1932. zierikzeesche courant, p®*» jaargang - n0 12354 advertentien inzending Advertentiën Algemeen Overzicht. Uit Stad en Provinole. Holland's beste stan- daardmerk versch ge karnd met 25 °/o aller fijnste roomboter onder Rijkscontrole. binnenland.' Echt en goed prijs p. 8 maanden {f, 1.E0, franco p. post Jê 1.80. Voor het bultenh per Jaar J10.—. Afzonderlijke nummers 6 cent Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 82. Postgiro 187677. Dir. A. J. DE LOOZE. Ultg.-Rldit.tnr M. J. KOSTE* van 1—8 regels 80 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dug van ui' gave vóór 10 ure. Uitarltjk 10 air op daa dap uitgaa Opnieuw is groote beroering gewekt in het Duitsche Rijk, Iditmaal door het vonnis idier speciale rechtbank te Beuthen, waarbij vijf nationaal-socialisten ter idioold zijn veroordeeld. Aanleiding tot het pro ces vormde de itnoord pip een arbeider, die door de nazi's werd overvallen en op gruwelijke wijze afgeslacht. Jn deze dagen van ongebreidelde politieke hartstochten was dit geval stellig geen uitzonderling en uit dat oogpunt bezien werd er in nationaal-socialistfsche kringen op gere kend', dat bij de bepaling der strafmaat door de rechtbank rekening zou worden gehouden met de in Duitsohland heer- schende toestanden. Men dacht daarbij aan de talrijke veemmoorden in een vorige periode en de vrijwel aan de orde van den dag zijnde politieke /mioorden van den laatsten tijd, om min of meer de beestachtige daad te vergoelijken. Evenwel deed zich de verzwarende om standigheid voor, dat het hier een tot in alle onderdeelen nauwkeurig voorbereid complot betrof, dat werd 'jJitgevoerd zonder de minste terughouding enkele uren, nadat de door de regeering afge kondigde noodverordening van 9 Aug. betreffende politieke uitspattingen van kracht was geworden. In deze noodver ordening heeft de iregeering, zooals be kend is, de doodstraf gesteld op poli tieke misdrijven, waarmee het leven ge moeid is. Het Kabinet Von Papen wenschte een einde te maken aan het moorddadige schrikbewind, door |de aan hangers Ider verschillende partijen jegens elkaar uitgeoefend en vaardigde daar toe de strenge strafbepalingen uit, waar aan thans die speciale rechtbank te Beu then die haride hand heeft gehouden. Die gevallen uitspraak heeft begrijpe lijkerwijze in het nationaal-socialïstische kamp zoowel ontsteltenis als verbittering gewekt. Hitier voelidde zich geroepen aan die veroordeelden per telegram te doen weten, dat de partij hun alle mogelijke steun zal verleenen, waarbij hij Idle ge lijk hierboven is gezegd, niet alleen de mogelijkheid uitsluiten aan de ernstige bezwaren van de kropmolenaars te ge- moet te komen, doch het verbruik yan tarwebloem A doen verminderen, hetgeen noodzakelijkerwijze weder tot een ver hooging van het maalpercentage zou. moeten leiden. ZIERIKZEE. In ide Raadszaal had Woensdagavond een vergadering plaats van ide „Z. O. V."' onder voorzitterschap van iden heer J. A. Biermasz, tot welke bijeenkomst pok andere corporaties waren genoodigd, welke aan. (dien oproep hadden gehoor gegeven. Dp voorzitter zette, na opening, uiteen, dat de Oranje-Vereeni- ging graag een feest had georganiseerd op 31 Aug., maar de tijdsomstandigheden zijn oorzaak, dat de vereeniging als zoo danig igeen feestelijkheden durft begin nen, omdat altijd eerst, daar de vereeni ging zelf over weinig middelen beschikt, een beroep op de burgers mloet worden gedaan. Het bestuur der Z.O.V., was ech ter ter oore gekomlen, dat verschillende vereenigingen op 31 Aug. iets ten beste willen geven en daarom had de „Z.O.V."' met die vereenigingen contact gezocht, terwijl ide voorzitter reeds de toezegging kon doen, dat de „Z. O.V." in de te maken kosten wilde bijdragen en medail les ter beschikking stelde. Uit ide hierop gevoerde discussies bleek, dat de gyintn. ver. „Olympia" op 31 Aug. sportdjömionstraties organiseert op haar terrein aan de Platteweg. In den voor middag worden wedstrijden voor die kleine afd. gehouden, alleen toegankelijk voor leden, doch van 2—5 uur vinden op het sportterrein athletiek- en korfbal wedstrijden plaats, waarbij het publiek toegang heeft. Het programma voor 31 Aug. is, gelet op den ernst der tijdJen, sober. Van 8-9 klokkenspel, van 9-1 en van 2-5 uur sportdiemtenstraties, van 8-9 uur „Kunst en Eer", djaarna pauze tot 10 uur, in welke rustpoos openluchtfilims worden ge draaid, waarna van 10—11 uur „Kunst en Eer" haar concert voortzet. Met ingang van 23 Augustus is het van eenige portem'onnaies op de kermis te Zonnemaire. Na de arrestatie is ver dachte overgebracht naar het arrestanten lokaal alhier, oom! den volgenden morgen te worden voorgeleid voor dien officier te Middelburg. W. ontkendie het hein ten- lasfce gelegde, voorgevende dat hij de portemonnaies heeft gevonden. Fr. B. alhier heeft aan Iden Zeedijk gevonden een witte ballon, waaraan een briefkaart hing, vermeldende dat bij op- Zending daarvan aan J. W. Smits, Kincler- straat 281—283, Amsterdam, 1 dozijn directoirs gratis zal worden toegezonden. De imiatortjalk „Cabo"\ afkomstig van Groningen en geladen met cokes, die Woensdag te Zierikzee is uitgeklaard met bestemming naar Hamburg, was nog dien zelfden avond wegens averij genoodzaakt het Brouwershavensche Gat binnen te ioopen. Het schip zal naar de werf te Dordrecht worden geloodst. ST.-PHILIPSLAND. Door de afdeeling „St.-Philipsland"' van den Bijz. Vrijw. Landstortmi werd alhier een schietwecfy- strijd gehouden. Het maximum aantal te behalen punten was 100. De uitslag was als volgt: le pr. P. Wagem'aker, 98 p.; 2e pr. J. v. Dioimimieien, 96 p.; 3e pr. C. v. Moort, 96 p.; 4e pr. Guiljam^ 95 p.,; 5e pr. J. Verwijs, 95 p.; 6e pr. P. de Masier, 94 p.; 7e pr. C. Stouten 94 p.; 8e pr. A. Vaders, 94 p.; 9e pr. J. Kosten, 93 p.; 10e pr. J. Reijngoudt, 93 p.; lie pr. J. Neele» 91 p.; 12e pr. W. Moerland, 90 p.; 12e pr. C. Wageimlaker, 87 p.; 14e pr. A. die Ruijter, 86 p.; 15e pr. J. La- bruyère, 86 p.; 16e pr. P'. Neele, 86 p.; 17e pr. P. Kaashoek, 82 p.; 18e pr. J. Kehifpeneers, 75 p. en 19e pr. B. d. Bra- ber, 69 p. STAVENISSE. De arbeider J. M., in dienst bij den heer C. Steendijk Cz., alhier, had1 het ongeluk in de schuur van het idilt te vallen, met het noodlottig ge volg, 'dat hij een paar ribben brak. -THOLEN. Dezer dagen kwam de land bouwer D. D. alhier, terwijl hij op een dorschmachine aan het werk was, Zoo danig te vallen, dat hij ernstig aan het schouderblad verwond werd en ook een zijner knieën bezeerde, zoodat diokters- hulp moest worden ingeroepen. het ware een monopolie, niet om tegen lage prijzen te koopen maar tegen voor den boer loonende prijzen. Betaald zal worden naar het slachtgewicht en kwa liteit. Op de varkens die voor het bin nenland worden geslacht zal een heffing plaats hebben die voor de periode 15 Aug.—3 September is vastgesteld op 9 cent per K.G. geslacht, hetgeen overeen komt met 7—71/2 cent per K.G. levend' gewicht. Bedoelde heffing zal worden ge ïnd' door de Vleeschkeuringsdiensten. De regeling komt dus hierop neer dat de consument, die tot nog toe heeft gepro fiteerd' van de lage prijzen van var- kensvleesch, spek enz. een wat hooge- ren prijs betaalt. De gelden die door de Vleeschkeuringsdiensten worden geïnd en de inkomsten van de invoerrechten op varkens en varkensvleesch worlden ge stort in het Stabilisatieforuds, waaruit de export zal worden gesteund. Vanwege Ide Nederlandsche Varkens- centrale zullen op verschillende plaat sen in Zeelanld zaakvoerders worden aan gesteld, die de exportvarkens opkoopen. De namen en woonplaatsen van deze zaakvoerders zullen binnenkort worden bekend gemaakt en tevens de leverings plaatsen waarop ide exportvarkens zul len moeten worden aangevoerd. De handel in varkens voor het bin nenland blijft voorloopig vrij. Om tot een goede werking van de Crisisvarkenswet te komen is het nood zakelijk Idat de Varkjensfo|kkerij er bin nenkort mogelijk ook Ide varkensmtesterij, geregeld worden, omdat bij een onge limiteerde uitbreiiding de voordeelen die men met ide Wiet beoogt, weer verloren zouden gaan. Bij de uitvoering van dit werk wordt de Nederlandsche Varkens- centrale bijgestaan door elf Gewestelijke Varkenscentrales. In Zeeland is dit de Zeeuwsche Varkenscentrale. Aan idle Zeeuwsche Varkenseentrale die opgericht is d'oor de 5 in de provincie Zeeland werkzame landbouworganisaties, is opgedragen om in de maand Septem ber alle varkens te merken en tegelij kertijd de varkensstapel te inventarisee,- ren. Het Bestuur is als volgt samenge steld: P. J. J. Dekker te Wemeldinge, voorzitter; F. J,. van Campen, Grauw; H. C. van Ide Zande, Nieuwerkerk; C. PBÜIDiKBJSÜfiTEN. Zondag 28 Augustus te Zierikzee. Ned. Herv« Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Hoekstra, voor ganger N P. B. te Utrecht. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Voors. Luth. Kerk Geen dienst. Geref. Kerk. 10.30 en 6.30 ure, ds C. J. Wielenga van Zaandam. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Preeklezen en 6 ure, ds Hoogendoorn (oude tgd). Evangelisatie Jeruël. 7 ure, Samenkomst Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 eri 6 ure, Leeskerk (oude tgd). Geref. Gem. 9 30, 2 en 5 ure, Preeklezen (oude tgd). en den secretaris of het lid der districts)- commissie die inventariseert ialle hulp en bijstand' te verleenen, die gevraagd worden. Na een door dien Minister te bepalen datum zullen geen ongemerkte varkens meer op een bedrijf aanwezig mogen zijn. Wanneer ieen varkenshouder geen medewerking verleent, zal hij voor groote moeilijkheden komen te staan. HET KERKCONCERT. In de sereene rust van de Nieuwe Kerk, die er van binnen thans keurig netjes uitziet, had Donderdagavond voor bijna dezelfde getrouwen, die steeds deze con certen bezoeken, het aangekondigde or gelconcert plaats, waarbij dhr. R, Spalter (viool) zijn medewerking verleende. Met zeer veel genoegen hebben we geluisterd, en imleerderen met ons, daar )de muzikale talenten van onzen jeugdigen stadgenoot, die aan het Kon. Vlaamsch Conservato rium! te Antwerpen zijn verdere opleiding geniet. Met talent en gevoel vertolkte hij een viertal stukken op zijn mooi instrument, dat vol en krachtig door ide stille ruimten klonk, dank zij de sublieme orgelbegelei ding, waardoor ide viool uitstekend tot zijn recht 'kwaïnl We zullen er ons niet aan wagen het orgelspel te bespreken van (dhr. van Ber- "k^BLUE band a&ijcC- psX fwnds-pajye. legenheiid' te baat nam om een oorlogs verklaring aan het Kabinet Von Papen in te lasschen. Dit bevindt z'ich in een weinig benijdenswaardige positie ials ge volg van dit vonnis. De voltrekking daar van zal, dat is buiten kijf, tot massale betoogingen aanleiding geven waarbij naar alle waarschijnlijkheid ongeregeld heden niet zullen uitblijven. Aan den anderen kant, kan de regeering er zich moeilijk aan onttrekken, ide consequenties van haar eigen maatregel te aanvteiarden. Door opschorting der executie wordt niet alleen een precedent geschapen, docli komt het aangekondigde krachtige op treden der regeering in een ietwat eigen aardig licht te staan, wijl een dergelijke houding vermoedelijk als een terugdein zen voor het aanwenden van uiterste machtmiddelen zou worden uitgelegd, vooral nu ide [rechtspraak er bij be- trokwen is. Het miididel van gratie verleening schijnt het eenige, dat bevrediging zal kunnen schenken, ofschoon idlan natuurlijk de po litieke tegenstanders zich niet zullen onthouden van schimpscheuten in ver band met onjderstelde vrees der regeei- ring voor id'e wraak der nationaal-socia listen, wanneer het vonnis mocht worden voltrokken. Maar daaraan zal dit minis terie zich wel niet veel storen. MAALPERCENTAGE BLIJFT 25. Op ide vragen van het lid der Tweede Kamer d'en heer Braat betreffende het, spoedig nemen van maatregelen tot wij ziging van art. 2 dier Tarwewet 1931 in dien zin, dat het daarin genoemde per centage van 25 pCt. worde gebracht op 50 pCt., antwoord/de de minister van Economische Zaken en Arbeid1: Ook indien artiKei 2 van de Tarwe wet 1931 'de vaststelling van een hooger Idan het thans geldende maalpercentage van 25 zou hebben toegelaten, zou de minister het maalpercentage op 25 be paald' hebben. Van een belemmering mag mitsdien niet worden gesproken. Een verhooging van het maalpercen tage boven 25 en wel tot zulk een cijfer, d'at daardoor de geheeie oogst tegen den richtprijs door de maalindustrie zou zou moeten worden afgenomen, zou ge rooide routelicht Zierikzee in "t Poort- ambacht van Ide nachtluchtroutedienst voor vliegtuigen naar Londen in werking gesteld. Heden (Vrijdag) wordt het route- licht Dreischor, in iden N.W. hoek Van den polder, ontstoken. Donderdagavond (geraakte bij het zw&mlm&n bij ide sluis aan de Westhaven- tiijk het ongeveer 12-jarig Zoontje van van B., idat niet zwemmen kon, plotseling in diep water, waardoor hij eenige malen onder water geraakte. Op het hulpgeroep van ide toeschouwers aan den wal scho ten onmiddellijk L. Landman en leen fa milielid van den (drenkeling, welke zich op eenigen afstand in het water bevon den, toe en deze slaaglden erin de knaap, die veel water had binnen gekregen, be houden aan den wal te brengen. Donderdagmiddag, circa half één, reed een huurauto van den heer Samian, bestuurd door W. B. uit Zonnemaire, m®t als medepassagier G. S. uit Zierikzee, tusschen de hofstedien van v. d. Houten en v. d. Wekken van dien Zeedijk af in de sloot. De 'motor werd vrij ernstig be schadigd, terwijl die 2 inzittenden mlet lichte kwetsuren en den schrik vrij kwa men. De auto is later Idoor idle kraadwagen van ide firma Anker gelicht en naar de stad vervoerd. ZONNEMAIRE. M. P., wonende alhier, heeft 3 personen opgelicht elk voor een bedrag van f25, onder 't voorwendsel, dat hij voor zijn moeder een rekening van het ziekenhuis moest betalen, waar toe zij niet in staat waren. Toen hij' be merkte, dat deze zaak in handen was ge steld van den Rijksveldw. te Br."haven, heeft hij de vlucht genomen naar Rotter dam), waar hij zich heeft willen vergifti gen imlet azijn-extract. Door den genees kundigen dienst is hij vervoerd (geworden naar het ziekenhuis aldaar. De ingeno men hoeveelheid was evenwel niet groot genoeg, 'zoodat hij na eenige dagen (uit het ziekenhuis is ontslagen en door de politie naar zijn woning te Zonnemaire is overgebracht. De politie stelt thans een verder onderzoek in. BROUWERSHAVEN. Door den Rijks veldwachter alhier, is j.l. Maandag op last van den officier van justitie, te Bruinisse gearresteerd den kermisreiziger J. W., die wordt verdacht van (diefstal SCHERPENISSE. Toen de knecht van iden landbouwer C. v. D. de hofstede op reed met 'een voer graan, schrokken de paarden eensklaps met het gevolg, dat alles in den vijver geraakte. De knecht wist tijdig van het voer ,af te springen, terwijl ide wagen met graan tijdens den val kantelde. Met planken en ladders heeft men d'e strengen der paarden imiet veel moeite losgesneden en de beesten op het d'roge jgebracht. Met wat imateri- eele schadle liep alles verder goed af. Alhier komt ld'e zoo zeer gevreesjde vlekziekte voor ondier de varkens. Dezer idlagen is er v,an C. T. reeds een dier aan bezweken. zijn Poeders alleen, wanneer zij de handteekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijn poeders, Kiespijnpoeders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 46 ct. Bij uw drogist. MHBB&UW m WBOTSMo UITVOERING CRISISVARKENSWET IN ZEELAND. Zooals bekend, is op 15 Augustus j.lj. de Crisisvarkenswet in werking getreden. De bedoeling van deze Wet is om de varkenshouderij weer op een loonende basis te brengen en te voorkomen dat dezen tak van het landbouwbedrijf ge heel te gronde wordt gericht. In Ide landbouwbladen en in de plaat selijke pers is het idoel van de wet reeds in het kort (ujiteengezet, zooda we in het volgende ons zullen bepalen tot datgene, dat elke varkenshouder in Zee land most weten. De uitvoering van |de wet is opgedra gen aan de Nederlandsche Var kenscentrale onder toezicht van een Regeeringscommissaris, den Heer Ir. Si. L. Louwes. De taak van ide Nederlandsche Var kenscentrale is het iregelen van de ex port van varkensvleesch en het beheereni van een Stabilisatiefonds. De Nederland sche Varkenscentrale is 'de eenige koo- per van exportvarkens, zij heeft dus als Sturtewagen, Eede; J. Wisse, Kapelle; C. Zwagerman, Middelburg. Secretaris van die Zeeuwsche Varkenscentrale is de heer E. G. van Campen te Hulst. De Zeeuwsche Varkenscentrale heeft het werkgebied! verdeeld in 12 districten. Elk jdistrict heeft een districtscommis sie bestaande uit drie leden en drie plaatsvervangende leden, terwijl voor elk district door het Bestuur een merker is aangesteld. De districtscommissie en Ide merkers zijn Idle volgende. District I omvattende Schouwen— Duiveiand'. Leden: H. C. v. d. Zande Jz., Nieuwer- kerK, Voorzitter; N. A. Deïst Dz., Zonne maire; P. Hanse, Eikerzee, Secretaris. Plaatsvervangers: Ir. J. Koopman, Zie rikzee; B. van Wingen, Noordwelle; Wj. P. C. Mo,eiker, Seroositerkfe. Merker: L. C. Hanse, Eikerzee. Hulpmerker: L. Bakker, EHemeet. District II omvattende Tholen en St. Philipslandl Leden: W'. L,. Klompe, Tholen, voorz.; C. Steenid'ijk Cz., Stavenisse; ,C. D. Ampt, OulcL-Vossemeer, secretaris. Plaatsvervangers: J. J. v. id. Slikke, Poortvliet; J. D. Doeleman, Anna Jacoba- polder; J. Hoek, Stavenisse. Merker: J. Hoek, Stavenisse. In September wannneer alle varkens gemerkt moeten worden, bestaat het merken uit het aanbrengen van een ta- toueermerk op het linkeroor. Alle varkenshouders in Zeeland dienen lid te worden van de Zeeuwsche Varkens- centrale, ook de landarbeider met 1 var ken, anders kan hij geen bewijs verkrij gen van het Bestuur der Zeeuwsche Var kenscentrale voor ontheffing Van de slachfbelasting. Het lidmaatschap is kosteloos. Het Bestuur Idler Zeeuwsche Varkenscentrale heeft de 'kosten van het merken in September vastgesteld' op f 0,15 per merk. De varkenshouders 'moeten, wanneer ld'e merker Zijn komst heeft aangekondigd, zijn varkens opgestald hebben. Wanneer de varkenshouder zulks verlangt, is Ide merker verplicht zijn materiaal zoo goed1 mogelijk te ont smetten, de desbetreffende varkenshou der moet echter voor ontsmettingsmate riaal zorgen. Iedere varkenshouder wordt in Zijn eigen belang aangeraden om den merker gen, die stukken van de grootmeesters jn 't rijk der klanken weet te vertolken op een wijze, die bewondering afdwingt voor den organist, die het kostelijke instrument beheerseht en daaraan klan- ken weet te ontlokken, die den toehoor ders dwingt tot luisterennaar de tben- schelijke gevoelens, die op afwisselende en steeds nieuwe wijze in sommige mu ziekstukken tot uiting worden gebracht. NU T WARM IS.... Zorgte men in de eerste plaats voor luchtige gemakkelijk zittende kleeding. Voorts is het parool veel baden en was- söhen, opdat onze poriën goed geopend blijven en vooral verzorge men in dit opzicht zijn voeten goed. Slape men met open ramen! Ete men weinig vet en veel vruchtie|n. Alcoholische dranken gebrujke men vooral niet te veel, maar tegen een verfrisschen- den dronk in den vorm! van kwast e.d. is absoluut geen bezwaar. Voor zuigelingen dreigt groot gevaar als ze in deze dagen te warm gekleed worden. Oververhitting is voor zuigelin gen zelfs levensgevaarlijk. Een enkel fla nelletje is voldoende, en dan een enkel lakentje. Men bade de kinderen veel. En men lette er vooral op, den kinderen geen melk, soep of bouillon van den vorigen dag te geven l Gewaarschuwd moet worden tegen het zich dioor de zon laten verbrandden zon der daarbij de noodige voorzichtigheid le betrachten. Zonnebaden zijn goed, m'aar er is een periode van veertiiefn dagen noodig ter voorbereiding op totale zonnebaden (die ten hoogste twee uur achtereen mogen duren). En in den be ginne vette men zich in met zoete olie! Men drage bij sterken Zonneschijn, en ook als mien last van hooikoorts heeft, een zonnebril. Aan het strand is dat altijd aanbevelenswaardig ter voorkoming van hoofdpijn en duizeligheid. fBEMKBM) RTBRe Zondag 28 Augustus. Kerkwerve. 10.30 ure, ds. Drost en 's nam. Zondagschool. Serooskerke. 3 ure, ds. Sarraber. Burgh. 930 ure, ds. Sarraber (Extra-coll. voor de kerk).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1