Zierikzeesche ^Nieuwsbode abonnement: Woensdag 10 Aug. 1932. zierikzeesche courant, 0®8fj^ej^erga^.rli1lïm,^dt^ advertentien Inzending Advertentiën Uit Stad en Provincie. PT /g07V' BLUE BAND - Hollands beste kwaliteit - is slechts „iets" duurder dan andere soorten. Versch gekarnd met 25°/Q allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole. FEUILLETON. Witte HeideT Prijs p. 8 maanden 1.50, franco p. post yjl.80. Voor het buitenL per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des van 1—8 regels 60 ets., van A regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regal. Bij contract belangrijke korting. Inzending op dan dag vaa uit gave vóór 10 ure. UitarlIJk 10 aar ap daa dag uitgaaf BUITENLAND. VERBETERING VAN DEN ECONOM. TOESTAND IN DE VEREEN. STATEN. Het jongste maandbericht van de Gua ranty Trust Co. te New-York bevat o.a. de volgende beschouwingen ,over den economischen toestand in de V.S,.: „De conferentie van Lausanne iheeft practisch een eind gemaakt aan de her stelbetalingen. Het Congres is verdaagd, zonder dat een der voorgestelde maat regelen in werking is getreden, waarvoor het bedrijfsleven had gevreesd. De goud- afvloeiïng is opgehouden en de goud voorraden der Vereen. Staten zijn zelfs iets toegenomen. De goederenprijzen wa ren vaster dan sinds maanden ihet geval was. De obligatiemarkt wend beter onder den invloed van het teruggekeerde ver trouwen. Eenige sleutelindustrieën, voor al ijzer en staal, toonden een onver wachte toeneming der [productie. Ongunstige 'facctoren waren ide verdere teruggang ider wagonladingen en eenige andere graadmeters van de economische bedrijvigheid, evenals het weder intreden van bankmoeilijkheden in (vele streken. Deze werden echter gelocaliseerd en schijnen het zakenleven van het land niet sterk te hebben beïnvloed. Op grond van de opgesomde feiten en de erken ning, dat een paniekstemming metter tijd steeds pleegt te verminderen, schijnt de psychologische basis voor een econo misch herstel in ide Vereen. Staten op het oogenblik krachtiger te zijn dan lan gen tijd het geval was. De jongste ont wikkeling heeft de meening versterkt, d'at 'het dieptepunt van de depressie wel ongeveer bereikt is. TEGEN DE TERREUR IN DUITSCHLAND. Wegens de terroristische daden van de laatste weken hebben president Hin denburg en de rijksregeering besloten, tot onderdrukking van het terrorisme krasse maatregelen te treffen. Zij hebben daarom een, verordening, gedagteekend 9 Augustus, uitgevaardigd, die zeer strenge straffen bedreigt, voor de ernstigste ge vallen zelfs de doodstraf. Het geldende recht voorziet de doodstraf alleen voor moord en zware misdrijven mlet ontplof bare stoffen, maar voortaan zal zij ook staan op doodelijke aanvallen op politieke tegenstanders, een lid van de rijksweer baarheid of van de politie. Ook zal de doodstraf staan op brandstichtingen idie den dooid van een mensch veroorzaken. Tuchthuisstraf van ten minste 10 jaar zal hen treffen, die zwaar lichamelijk let sel veroorzaken of die aan ernstige ge vallen van oproer en 1 andvredebreuk deel nemen. Met tuchthuis zal voortaan een reeks van gewelddaden worden gestraft, waartegen tot dusver lichtere straffen werden bedreigd, o.a. uit politieke mo tieven begane mishandelingen, aanvallen op politie-agenten, lichtere gevallen van oproer en landvredebreuk en huisvrede breuk uit politieke beweegredenen. In de districten, waarvoor dat noodig is gebleken, worden uitzonderingsrecht banken opgericht, die onder het gezag van de betrokken landsregeeringen val len. Hun vonnissen zijn dadelijk rechts geldig en er is geen beroep tegen. Over wogen was oorspronkelijk ook scherpere strafbepalingen te treffen tegen hen, die de massa heimelijk ophitsen tot daden van geweld. Voorloopig is daarvan echter af gezien met het oog op art. 11 ideij veror dening van 14 Juni I.I., hetwelk 3 maan den gevangenisstraf bedreigt tegen derge lijke opruiïing. Den laatsten tijd is her haaldelijk de wénsch uitgesproken, dat de regeering een vergaande amnestiid zou afkondigen. De rijksregeering is echter van meening, dat in verband met |de daden van geweld der laatste tijden daarvoor geen termen1 aanwezig zijn. Do rijkspresident heeft voorts den godsvrede verlengd voor den tijd van 12 Augustus tot en met 31 Augustus as. Is sen wip naar Rotterdam, Sinds de K. L M. bier kwam. ZIERIKZEE. Men schrijft ons: Vanwege het bureau tot voorlichting bij beroieps,- kieuze zal Donderdag 11 Aug. aj.s. we derom zitting worden gehouden in een dier lokalen van het gemeentehuis. En wel des avonds te zeven uur. Hoewel misschien overbodig, zij 'daar nog eens d!e aandacht opi gevestigd. Weet ge wel 'dat dit bureau over tal van gegevens beschikt, welke bij het kiezen van menig beroep bekend be'hooren te zijn? Gij wilt toch maar niet onoordeelkundig over gaan tot het kiezen van een bepaald beroepi? Het is u toch niet enkel te doen om !§en betrekking, 'zonder dat ge weet wat in die betrekking van u vereisehft wordt en welke mogelijkheden voor u openstaan? Ge wilt toch ook te dien aanzien niet in den blinde tasten? Welnu wie overeenkomstig aanleg, ka rakter, physieke geschiktheid*, kennis en ontwikkeling een beroep, wenscht te ver krijgen, die wende zich met vrijmoedig heid' tot het bureau tot voorlichting bij 'beroepskeuze. Dit bureau, Idat tal van relaties bezit, en over uitgebreide ge gevens beschikt, is wellicht in staat u 'de noodige inlichtingen te verstrekken. Daar wil men u de helpende hand bie den bij 't kiezen van een beroep, welke keuze dikwijls voor uw gehieele verdere leven beslissend kan zijn. Daar wil men u den weg iwijzen om' u de juiste plaats de doen innemien in het maatschappelijk leven. Daarom' is het van groote be- teekenis hiet advies in te winnen van dit bureau en geen beroep te kiezen alvorens dit bureau te hebben geraad pleegd. De K. L. M. vervoerde tot op heden, vani af 2 Mei dit jaar, op de Zeeuwsche Luchtlijn, 860 betalende passa giers. 't Luchtvaart-Comité Schouwen-D,ui- veland heeft een bronzen legpenning met Inscriptie beschikbaar gesteld voor die 1000ste betalende passagier van - of naar Haamstede. Deze medaille zal door den voorzitter van het Cjomité met een korte toespraak wordtin overhandigd. Van wege de K.L.M. zal een souvenir wor den aangeboden, waarna, zoo mogelijk, een réunie op de Sehouwsche Boer izal worden gehouden. Voor belangstellenden ligt de passa gierslijst met namen en adressen bij' den vertegenwoordiger ider K.L.M. te Zierik- zee ter inzage. In den Boekhandel J. E. v. d. Broek, Kraanplein, Zierikzee, zijn heden in jdje étalage ten toon gesteld de prijzen voor den wedjstrijd' op Luchtvaartgebied, uit geschreven door die Vereeniging tot be vordering van het Luchtverkeer van - en naar Schouwen-Duiveland. BROUWERSHAVEN. Bij 't agentschap dier arbeidsbemiddeling waren in die pf- geloopen week ingeschreven 1 bankwer ker en 1 schilder. De werkverschaffing der gemeente is die vorige week stopgezet. De werk- loozen hebben allen weder werk in den landbouw kunnen vinldien. De 9-jarige Samuel v. d. V. ge raakte Dinsdagmorgen bij 't visschen in de Haven te water. Voorbijgangers wisten dien jongen weer op het jdiroge te bren gen, zoadat hij met de schrik vrij kwam. STAVENISSE. De heer P. J. Droogen- d'ijk, van hier, oud-commies der poste rijen, is door H.M. benoemd ,als vice- consul der Nederlanden te Genua. OUD-VOSSEMEER. In ide laatste we ken is men bezig met opname van den weg over den dijk Oud-Vossemeer—Tho- len, wat verband' houdt met plannen tot verbetering van bedoelden weg; een en ander zou voor het moderne verkeer een groote verbetering zijn. THOLEN. Dinsdagmorgen omstreeks 11,1/2 uur> was de Rijksambtenaar v. |dj; V. alhier ter controle van idle wegen belasting, aait de Thoolsche brug, toen de vrachtauto van den voerman P. J. te Poortvliet de brug passeende. Ge noemde J. werd door 'de ambtenaren gevraagd naar zijn wegkaart, welke ge willig werd getoond. J. kwam toon uit de cabine en zeide, dat v. di- V. hem zocht, en idat (de bekeuring welke hij voor oenige weken had opgeloopen, de schuld was van dezen ambtenaar. J. hield v. d. V. vast bij de kraag van zijn jas, waarop (de ambtenaar hem op Ide vingers sloeg, opdat J. hem' los zou laten. Hierop ontstond een boksmatch waarbij rake meppen van beide zijden werden uitgedeeld en J. een'rak© recjht- sobe kreeg te ihcasseeren op het lin keroor. J. daagde den ambtenaar verder uit, met hem buiten ide stad' te gaan om verder af te rekenen, waaraan na tuurlijk geen gevolg werd gegeven. Ver moedelijk zal idit (zaakje voor J. slecht afloopen, daar procesverbaal is opge maakt wegens Ihiet mishandelen van een ambtenaar in functie. LASBBOUW m VEETEELT DE WERKLOOSHEID IN DEN LANDBOUWl IN ZEELAND. Da N.R.Ct. schrijft: Hoewel het thans in Zeeland volop oogsttijd is, zijn er toch, wat andere jaren nooit het geval is, in verschillende deelen nog veel werklooze landarbeiders. Alleen uit Westelijk Zeeuwsoh-Vlaamderen woridlt gemeld, dat daar z'oo goed als alle landarbeiders werk hebben, ja dat er misschien straks tijdelijk handen tekort zullen zijn, om den oogst binnen te ha len. Maar uit Oostelijk Zeeuwsoh-Vlaan- idieren daarentegen wordt gemeld, dat daar nog vele tientallen werkloozen zijn. En toch zijn klaar nog steeds landbou wers, idie Belgische arbeiders in hun idienst houden. De ontstemming daardoor in arbeiderskringen is groot. Verschillen de burgemeesters hebben zich per cir culaire tot die landbouwers in hun ge meente gewend met het dringend ver zoek alles te idoen wat mogelijk is om Ide werkloosheid tegen te gaan, o.a, do.or alleen NederlandsChe arbeiders in dienst te nemen en door bij het maaien en dor- schen zooveel mogelijk aan handkracht 'die voorkeur te geven boven machinale bewerking. Ook de gewestelijke afdeeling der Tarwe-organisatie in Oostelijk Z. Vlaanderen heeft haar leden een brief gezonden, waarin aangedrongen wordt op hiet in dienst nemen van eigen arbeiders, Zooals bekend, heeft de gewestelijke tarwe-organisatie ide bevoegdheid land bouwers van de itarwe-levering uit te slui ten, die onnoodig buitenlandsöhe arbei- ders in hun 'dienst nemen- DE INVOER VAN BUITENLANDSCH FRUIT. De afd. Zeeland van den Ned, Chr. Boeren- en Tuindersbond heeft naar „De Zeeuw" meldt, het volgend telegram aan den Minister van Econ. Zaken en Arbeid gezonden. Minister van Economische Zaken en Arbeid, Den Haag. Afdeeling Zeeland Christelijken Bóeren- en Tuindersbond verzoekt ,Uwe Excel lentie dringend maatregelen te nemen te gen Iden groot en invoer van buitenlandsoh fruit, teneinde voor eigen producten bin- nenlandsche markt te behouden. VOGELAAR, Voorzitter. Het „Alg. Handelsblad" schrijft: De Zeeuwsche tuinbouwers hebben de laatste jaren en speciaal de laatste taaan- iden den wind niet mee. In den loop der laatste tien jaar heeft de tuinbouw in Zeeland) zich sterk uitgebreid, onder meer Idoor de minder goede uitkomsten van het landbouwbedrijf. Zooveel moi- gelijk werd gestreefd naar eem intensieve! cultuur, vandaar b.v. boomgaarden met onderbeplanting van bessen en aardbeien. Speciaal de kleinfruitteelt onderging wel de sterkste uitbreiding. Maar ook de toeneming van de aardbeienteelt was zeer groot. Van 1912 tot 1927 steeg de met aardbeien beplante oppervlakte in Zee land van 5 tot 150 H.A. In 1931 bedroeg de productie van aardbeien 21/2 millioen K.G. Ook 'de kruisbessenteelt is van groot belang. Er waren jaaropbrengsten van 4i/2 millioen k.j*. De laatste jaren was echter deze teelt niet loonend. Ook de zwarte bessen lieten het leelijk zitten, zooidat 'de laatste (twee jaren veel strui ken zijn gerooid1, evenals van roode bes sen, omidlat in de jaren 1930 en 1931 de opbrengst aan de veilingen de produc tiekosten lang niet Idekte. De telers heb ben zich nu de laatste jaren steeds meer toegelegd op het kweeken vam steen- jein pitvruchten in struikvorm. Ook werden veel idruivenkassen gebouwd. Het is dui delijk, dat deze uitbreiding van den tuin bouw ook een groote sociale beteekenis had. In de aardbeien en bessen vooral hebben vele arbeiders en arbeidsters een aardige boterham' verdiend. Thans onder vindt Zeeland echter in bijzondere 'mate de gevolgen van de invoerpolitiek der naburige landen. Men doet wat mén kan om een goed1 product aan de markt te brengen. Van de Goesche veiling ging zelfs het initiatief ;uit om een zooge naamd© elite-veiling in te voeren, waar alleen eerste klas fruit woridlt geveild. Dezelfde veiling besloot ook de oude kranten bij het inpakken van fruit vaar wel te zeggen en voortaan één bepaalde papiersoort te gebruiken, teneinde meer cachet aan het fruit te geven. jrm OUFf OÜótijot %5cfcpsih fapcncLr-paJcfG. 6 Naar het Engelsch. „Ursula!" Ursula keerde zich om, met (uitdagenden blik ten begon: ,1,1k verzeker je, dat ik hem! in iet ont vangen wil; of..." In leens hield zij op en triep: „Ik schrik van je, Amly1! Ik dacht, |dat het Annie was, die weer terug kwaml. Ze was zoo juist hier binnen (geweest .met een briefje van den 'een pf aintderenl vervelenden taan, 'die mij ojver zaken wilde spreken. Maar ik wil van jnmldag niet /gestoord worden, want ik imoet dog enkeLe brieven afschrijven, die tafelt (die post (mlee moeten". Ondier het prevelen van een (excuusje trok Amly zich terug. Eindelijk was (de regen opgehouden, en, ofschoon het er buiten nog alles be halve (aanlokkelijk uitzag, besloot Amy toch pilaar eens de lucht dn te gaan, en idaarota ging ze nog (even bij' Ursula binnen, pml te vragen, of ze nok brieven voor (haar op de post /zou |doen. Geruischloos deed zij de deur open en stond dus op den dremlpel, maar wist niet wat Zij zag: Ursula zat jnog aan) haar schrijftafel, met het (hoofd op den arm geleund. Ze schreide niet taaar toch ge tuigde (heel haar houiding van groote 'wan hoop, idie haar 't hart moest vervullen. In bet eerst dacht Amly er over, om troost te bieden, maar toen achtte zij het 't beste, om) weer even gfejruischloos te verdwijnen. Intusschen voelide zij zich Verdrietig: Ursula, (die kalmte, altijd 'zich gelijkblijvende stiefzuster, ha(d zich nu in een ander licht getoond. Amjy wist ook, dat Sir Basil Fressiidon liefde voelde voor Ursula, m'aar of deze neerslachtig heid van (de stiefzuster nu li'n verband stond mlet Sir Basils gevoelens, wist gij nijet. Amly deeid haar regenmantel aan fen begaf zich in allesbehalve opgewekte stemming op weg. Maar de Wandeling deted haar goed en zij liep zóó Veel verder, jdat het al haast (donker waS, tegen dat zij er aan Idacht, Om terug te gaan. Zoo in stilte had zij gehoopt, jdat zij Christoffel Tressidon zou tegenktffblen, (dan kon zij vrede m'et hem sluitenj! Want al vond Zij nu ook, dat hij zich onbehoor lijk gedragen had, dit nam niet weg, dat Zij het toch nooit graag ,oneens was!, taiet wien dan ook! Een laantje dat van Idten grooten weg afliep, voerde op !de kortste manier naar het hek van den Watermolen. Hier was het zóó donker, Idat ze taaar enkele jmlefters vóór zich uit kon zien. Toen ze al dicht bij' het hek was, hlooiide zij 'stelmmen, en het volgend oogenblik zag zij twee personen in gesprek, die mfe|t deai rug naar haar toe ston'den. De langste va'n ide twee was Ursula en Ide ander een man miet (den kraagf van, zijn overjas hoog op en Iden hoed diep over het hoofd getrokken, zoodat hij niet herkepbaar zou zijn. Ursula sprak imaar lang niet zoo kaltal en vastberaden als anders: „Ik kan u niet helpen. Ik Oi, maar, dit weet u toch?.... En al kon ik het ook, !d'am zou ik het mlog piet doen)" De taan zei iets, heel zacht maar Zij' viel helm1 in (de rede meit leötagebiedenld gebaar: „Neeta! mij niet kwalijk", begon hij weer en het kwam Amy (nu voor, dat zij zijn stelm! meer gehoord had. „Voor het oogenblik kan ik niets Idoen, m'aar...." „Stil! Daar kamt iemand", waarschuw de Ursula. En toen tot haar zusje: „Wel Ataly, waar ben je al idien tijld geweest?" De imlan nam Iden hoed af en trad het hek idiuor. Ataly wachtte, of haar zuster öotmis ook eenige toelichting zou geven; maar weer heel IgeWjoon sprak zij: „Jie taloet niet meer 'zoolang uitblijven, kindje, dan zou je (nog m'aar kou vatten";. „Toen ging Ursula voor het huis bin nen rniet een stilzwijgen, Idat het jonigeir|0 zusje niet durfde verbreken. HOOFDSTUK IX. ^Diis je gaat waarlijk m!orgen we8> Gwien?" „Ja", zei deze, bezig ieen blauW-zij'den blouse te keuren. „Neen, idie neem ik toch intet [ralee. Ik zal in Londen kunnlen koopen, wat ik Wil, want Oota Basil heeft mij een cheque gegeven. Hij is altijd heel gul. Over het geheel b'fein ik veel Lever buiten; m'aar toch zoo'® poosje in Ide stad is iwel eens aardig. Zou je ook niet graag meegaan, Amy? Je ziet er zoo saai ,uit!" „Ik heb ook een saai gevoel over mij", gaf Amy toe. „Dat komt van het weer. Zou heit (den heelten 'winter zoo regtejnen, dienk je?" „Gwendolyn lachte. Ze iwas zeer op gewekt in het vooruitzicht van haar uit stapje. „Jij 'en Chris konden goed samien gaan! Hij loopt ook al Ide laatste dagen door t huis tmlet een gezicht om met de el uit te meten. Wij zullen vanmiddag thee- drinlflein in de leerkamer en, omdat ik toch nog wat 'mlet Marie te pakken heb, zou het misschien beter zijn, idat jij' al vast naar beneden ging". Ataly gaf volgaarne gevolg aan idie qit- noioidiginig. Zie was komlen thee-driinkeni, otaldat heit Gwendolyn's laatste middag thuis was!; maar het was niet jhaar bedoe ling geweest, ota) het grootste deel van haar bezoek op de slaapkamer idoor te brengen bij het vriendinnetje, (die alvoi^nls ze aan het pakken' ging, een inventaris scheen op te maken van haar kleeren. De leerkamter was een heerlijk vertrek en vooral op zulke melancholieke herfst dagen was het daar veel gezelliger, von den Gwerni en Chris, dan in den salon. Amy was dan ook in t minst piet ver baasd, dat zij Christopher daar makkelijk in een armstoel vonld liggen. Hij vloog onmiddellijk op en zei: „Hallo! Neeta! mij niet kwalijk, ik Idacht dat het Gwen was!" Ataly trad naderbij en had al haar best gedaan, heel waardig te kijken, toen ze tot haar groote ontsteltenis zag, dat hij den arm! in een verband droeg. „Heb je een ongeluk gehad", riep ze. ,,0', het heeft niets te beduiden. Ik was zoo'n beetje aan het jagen met John Kterby, toen hij ineens misschoot, 't Is andiers niets, hoon! Een schrammetje maai)! Opwe Potter, idie net langs reed', nam! mij mee naar zijn verbandka'mler en maakte er een heelie drukte van....l Nu, wat is er, Amy?" „O, Chris!" riep ze met verstikte stem, „Verbeeld je, dat het nu eens raak was geweest en 'dat hij' je dood geschoten ha'dj!" „Zou je (dat erg hebben gevonden, Amy?" i„Erg?" herhaalde zij. „En ik zou het mlij zelve noodt vergeven hebben, dat..." „Spreek nu, als-je-blieft, (niet van ver geven! Je weet inliet, hoe zfeier ik (mij later schaamde!" „O*, als-je-blieft, hould opi" Maar, vastberaden ging hij voort: !j,Geen wonlder, dat je boos op taiij was, (mlaar... ik wist ook niet, zie je... Zeg Aimy, mag ik je een kus geven?" besloot hij fluisterend'. Intusschen' wachtte hij haar toestem ming (niet af; maar ook dit scheen zij heel goed te vinden. Toen sprak ze bezorgd: ,',Hoor eens Chris, je m!ag niet zoo lang staan. Ga nu weer gemakkelijK in dim stoel liggen!" b.Eerst (m'oet je mij eens die vraag be antwoorden, Amy: „W/7 je mijn eenige ltef\de kijm?" Zij knikte toestemmend'. Een oogenblik genoten zij van elkaar en toen zei ze bedenkelijk: „We zijn nog wel erg jongl Ik weet niet wat de anderen: Sir Basil en Ursula zullen zeggen!" (Wordt ueruolffd),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1