verrassend nieuws hier 31VE BM® nog altijd 25 ct. per half ponds pakje Woensdag 20 Juli 1932, zierikzeesche courant i^w^gang - no 1233s Inzending Advertentiën Kennisgeving. Bekendmaking. Ter voldoening aan de wet op het menggebod wordt Blue Band voortaan gemengd met 25% allerfijnste Roomboter onder rijkscontrole. Ondanks deze toevoeging Blue Band ONVERANDERD. Uit Stad' en Provincie. ABONNEMENT Prijs p. 3 maanden 1.50, franco p. post 1.80. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 32. Postgiro 137677. Zierikzeesche Ult;,-Ri(liitnr M. i. KOSTEN ADVERTENTIEN vau 1—8 regels 60 cta., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op dan dag van uit gave vóór 10 ure. UitirlIJk 10 nar op tin dag uitgaaf Gevonden voorwerpen Een kindermate, dameehandtasoh, por- temonnaie met inhoud, armband, sier speld, rol lanoaster, rieten handkoffer, spiegeltje met portret, breiwerk van een borstrok, tabaksdoos met rijwielplaatje, kinderbezempje, autosleutel, broohe, band van een mantel, bas smeerolie, heeren rijwiel, vijf fruitmanden. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dinsdag den 26 Juli a.s., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, een openbare Vergadering van den Ge meenteraad zal gehouden worden. Agenda 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Aanbieding rekening der gemeente over 1931. 4. Aanbieding rekening van het gasbe drijf over 1931. 5. Aanbieding rekening van het Burger lijk Armbestuur over 1931. 6. Verordening tot nadere verdeeling der gemeente in stemdistricten en aan wijzing van stemlokalen. 7. Wijziging instructie havenmeester. 8. Voorstellen omtrent den gedempten grond in de z.g. „zwemhaven". 9. Advies aangaande jiarkeerterrein. Zierikzee, den 19 Juli 1932. De Burgemeester voornoemd. J. C. A. BANNINK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter algemeene ken nis, dat vanaf heden ter gemeente-secre tarie voor een ieder gratis ter lezing is nedergelegd een exemplaar van ide door den Raad van Bestuur der Vennootschap vastgestelde en met ingang van 1 Juli 1932 gewijzigde „Algemeene Voorwaar den voor 'de levering van electriciteit onder lage spanning idoor 'de N.V. Pro vinciale Zeeuwsche Electrieiteits-Maat- schappij", alsm'ede een exemplaar van. het vanaf 1 Juli 1932 voor de stroomverbrui kers in deze gemeente geldende vast rechttarief. Zierikzee, dien 18 Juli 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. buitenlandT DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Demonstrate everbod. De gebeurtenissen der laatste dagen en vooral die in Altona, hebben de Duitsche regeering doeni besluiten eed verorde ning af te kondigen waarbij alle idem1 ca straties en vergaderingen in de open lucht verboden worden. Dit wordt slechts als eerste maatregel beschouwd. De regeering zal er niet voor terug schrikken om hen, die zich van wapens bedienen, ter dood te veroordelen. De verordening beteekent een erkenning van de juistheid' van 'de voorspelling, indertijd gedaan, dat de opheffing van het uniformverbod en het herstel |der stomtafdeelingen van de Nazi's ernstige gevolgen zou hebben. Wat sindsdien in Duitsehland is ge schied, heeft ten koste van tientallen dooden bewezen, hoe gevaarlijk het was om de reeds bestaande politieke span ning nog te vergrooten door een provo catie, welke het onvermijdelijke gevolg moest zijn van het verschijnen in de straten van de verschillende politieke uniformen. Toen president Hindenburg het bruine partijleger van Hitler, door Brüning en Groener in den ban gedaan door het uniformverbod, weer vrij gaf, sprak de oud-veldmaarschalk zijn vertrouwen uit, 'dat politieke wanordelijkheden zouden worden vermeden en dat de verkiezings strijd binnen de perken zou blijven. Dit vertrouwen werd, zooals te ver wachten was en zooals de regeeringen van Beieren en andere landen voorzien hadden (zoodat zij met kracht, doch te vergeefs tegen de opheffing van het ver bod hebben geprotesteerd!), sinds den eersten dag beschaamd. Sindsdien is het crescendo gegaan. De politieke moord, in openlijke straatgevechten of langs slinksche wegen, werd schering en inslag van den verkiezingsstrijd. Het lijstje der slachtoffers steeg de laatste weken op onrustbarende wijze. De bloedige gebeurtenissen te Altona hebben de rijksregeering waarschijnlijk doen inzien, dat zij zich, wilde zij haar glezag niet totaal verliezen, thans toch eindelijk moest laten gelden. In hoever het verbod van vergaderen en demonstreeren onider den blooten he mel thans zal worden opgevolgd, zal moeten worden afgewacht de berichten dat toch alle partijen rustig haar gang zijn gegaan, stemt sceptisch. En de mo gelijkheid schijnt niet uitgesloten, /dat de 3 van dure natuurboter BLIJFT DE PRIJS van O» BLUE BAND gevaarlijke beroering zal voortduren, nu de regeering slechts tot een halv|etn maat regel is overgegaan en niet meteen het euvel in de kern heeft aangetast door een nieuw verbod van het jdragen "van partijuniformen, waarop door het cen trum en de socialistische partij terecht wordt aangedrongen. Aan deze kracht proef met de Nazi's durft de rijksregee ring zich waarschijnlijk echter niet te wagen. Doch daaruit blijkt des te duide lijker haar zwakke positie. B I N N E N L DE RADIOREDE VAN MINISTER RUIJS. Minister Ruijs de Berenbrouck, heeft Dinsdagavond over de beide Nederland- sche jomroepstations, Hilversum en Huizen, een rede gehouden over den tegenwoor- digen economlschen toestand van ons land. Sprekende over de publieke geldmid delen heeft minister Ruijs ,o.a. betoogd: Een pijnlijke tegenstrijdigheid vervult den toestand der geldmiddelen met zorg. Terwijl eenerzijds de abnormale nood in steeds dringender mate een beroep op de openbare middelen blijft doen, slinkt het volksvermogen, dat ze ten slotte moet opbrengen, onrustbarend. Tengevolge van het opdrogen van die verschillende wel vaartsbronnen moest een optimistische be rekening van de daling van het belast bare volksinkomen op ongeveer 30 pCt. worden geschat. Beziet men dan de uit- gaviencijfers alleen reeds van werkloa- zensteun, van openbare en particuliere artmlenzorg, van steunmaatregelen aan den landbouw en houdt m'en 'daarbij in het oog wat aan Rijks-, provinciale en ge meentebelasting moet worden opgebracht, dan kan geen redelijk beoordeelaar ont komen aan de klemmende noodzaak tot versobering en besnoeiing van de collec tieve behoeften, waarin voorzien moet worden. Immers, bij een dusdanig krimpende middelen-positie dringt zich naar voren de zorg 'der overheid, dat zij op de allereerste plaats haar helpend vermJogen zooveel mogelijk ongeschonden houdt. Dat feit verplicht haar desnoo|ds tot duren prijs te waken voor het financi eel© evenwicht harer Zwaarbelast» huis houding, hetgeen veronderstelt de meest doelmatige en sobere organisatie dier I huishouding. j Ter handhaving niet alleen van 's lands 1 Kredietwaardigheid, doch veeleer nog ter voorkoming van een massale volksv/er- arming, welke niet meer aan procenten te binden zoude zijn, hebben de over tuigende argumenten en luide sprekende voorbeelden, welke voor Ide inflatie onzer munteenheid waarschuwen, voor de regeering dan ook niet afgedaan. Zij en de Volksvertegenwoordiging, die tot de noodzakelijke besnoeiing ge noopt worden en de verantwoordelijk heid daarvoor hebben te dragen, weten deze pijnlijke taak verlicht door de re delijke zakelijkheid van allen, wier inzicht hen in: staat stelt de f eiten te onderken - ken, zooals deze in werkelijkheid zijn. ZIERIKZEE. In 't geïil. 2-maandelijksch tijdschrift „Nieuwe wegen in vrouwen handwerk", welk geschrift te Amsterdam verschijnt Ib'ij de U.M. v. Holkema Wa ren dorf, vindt d'e lezeres ditmaal bijdra gen bij cliché's over kussens, kleedjefsl, weefwerk, kloskant, klos- en rijgwerk, naaldwerk etc. Binnenkort zal te Middelburg een tentoonstelling worden gehouden van wierken van H. M. de Koningin, welke expositie reeds in verschillende ste|den gehouden is. Vermoedelijk wordt Ide ten toonstelling op Woensdag 27 Juli a.s. in den namiddag geopend en Donderdag 28 Juli voor het publiek opengesteld. De bedoeling is ide opbrengst der entrée- gelden te idoen strekken ten bat© van Ide noodlijdende beeldende kunstenaars in Nederland'. De Dinsdagavond in Ide sociëteit „Concordia" gehouden ledenvergadering van de Neutrale Middenstandvereeniging was matig bezocht. De voorzitter, dhr. P. Klok, heette de weinige aanwezigen welkom en wees er op, 'dat hoewel in betrekkelijk langen tijd geen vergadering is gehouden (het laatst in 1928) het be stuur toch diligent is gebleven en ver schillende kwesties den middenstand ra kend 'heeft afgedaan, waarvan spr. er Tot ide ingekomen stukken behoorde een schrijven, waarin adhaesie werd ge vraagd ter bestrijding van het cadeau stelsel. Unaniem werd de gevraagde ad haesie betuigd. Zooals bekend is aan Ged. Staten van Zeeland een request gezonden met ver zoek, de subsidie aan de R.T.M., tot in standhouding van dien veerdienst Zijpe— Stavenisse, ook na 1 Januari 1933 te willen blijven verLeenen. Over deze kwestie 'wordt uitvoerig en langdurig ge discussieerd, waarbij ook kwestiejs ter sprake kwamen, welke 'hoewel niet direct op deze vergadering thuisbehoo- rend dringend verbetering vragen. De voorzitter van het Comité van Actie, inzake verbetering veer A.J.-Polder—Zijpe de 'heer I. de Broekert, kreeg geljegenheid verschillende onderdeden, zoowel, als hoofdzaken, de communicatiemiddelen be treffend, uiteen te zetten, te verduidelij ken en soms te verdedigen. Na ampele discussie werd met algemeene stemmen besloten een request te richten tot het Comité van Actie en den bietrokken Mi nister, vragend het 'daarheen te willen leiden, dat de vracht van de aan het Zijpe overgezet wordende auto's even als zulks bij1 de Prov. Bootdiensten ge schiedt, worde belast, volgens een nader vast te stellen tarief. Voorts werd besloten binnen korten tijd een verga dering van alle winkeliers bijeen te roe pen, om door gezamenlijke actie te trach ten verlaging der lichttarieven van de P.Z.E.M. te erlangen. Na dank te hebben gebracht aan de sprekers voor hunne betoogen, sluit de voorzitter de vergadering. De ontvangor der dir. belastingen te Brouwershaven, de heer A. J. Yonk is verplaatst naar Zierikzee (inspeotie). Bij kon. besluit zijn benoemd in de provinoio Zeeland tot gezworene van het waterschap St.-Annaland, M. J. Heyboer te St -Annalandidem van den Deurloopolder J. C. Stoutjesdijk te Tholen, ELLEMEET. De aanbeveling van B. en W. voor de bietrekking van secretaris ontvanger van het Burgerlijk Armibesuun luidt als volgt: 1. A. M. Vlaander, 2. M. den Engelsman, 3. P. van Huizen. Wie tickets wil, die moet zich baasten, 't.viletlulg heeft slechts weinig plaatsen- BROUWERSHAVEN. De afd. Brouwers haven van den Bond voor Staatspensión- neering heeft de vorige week uitvoering gegeven aan het besluit om de ouder domsrentetrekkers een autotochtje aan te bieden idoor Schouwen. Met een touring car heeft men de oudjes de mooiste plekjes van het eiland laten zien, waar voor het bestuur den welverdienden dank mocht ontvangen. ST.-PHILIPSLAND. Tot Rijksveld wachter, standplaats Anna-Jacobapolder, is benoemd dhr. P. Schipper, thans Wachtmeester bij het wapen der Kon. Marechaussée. ST.-ANNALAND. Wegens het onver- waohts overigden van den gemeente ontvanger, den heer Joh b Polderman, is tot tijdelijk plaatsvervanger aangesteld dhr. F. M. Boogaard, gemeente-secretaris. OUD-VOSSEMEER. Openbare raadsver gadering, gehouden op 14 Juli. Aan de orde is een brief van de Commissie uit Ged. Staten inzake werkverschaf fing. De voorzitter deelt mede, dat al eenige jaren de weg over djan Thoolschen dij k op het Wegen plan staat. Men wenscht dezen weg onderhanden te nemen. Daar de gemeente hierbij eenig belang heeft voor werk verschaffing is hierover geconfereerd ïnjet de commissie. De eerste maal deelde de oommissie uit Ged. Staten mede, dat een plan plJm1. f 400 zou kosten. De heer van Gorsel stond afwijzend hier tegen over; het plan beklinkeren zou te duur komen om voor uitvoering vatbaar te zijn. Besloten is toen te schrijven, dat geen gelden beschikbaar zouden worden gesteld. Op een tweede conferentie is het voornemen duidelijk uiteen gezjet. Hij als voorzitter wees er op, dat de weg een polderweg was, in onderhoud bij den polder; dus dat de polder eerste belanghebbende was. Waar de gem'eente belang bij verbetering had, uit een oog punt van werkverschaffing, is onder voor behoud toezegging gedaan, dat polder en gemleente ieder de helft van het plan, zijnd© f220, zouden dragen. Het voor behoud was, dat de Raad !dit zou goedkeuren. Komt de weg er, dan geven Rijk en Provincie 75 pCt. van de aanleg- kosten. De overige 25 pCt. moeten dan nog gevonden worden. De heer Daane zegt, het verbeteren van den weg goed te keuren; toch heeft hij spijt van de f 110, hoewel hij daar nog niet tegen is. Zoo juist is gezegd, dat het een polder weg is, in onderhoud bij den polder. Nu gaat m'en op deze manier de ge meentekas toch voor polderzaken span nen. De gemeente en polder hebben hun eigen beheer. Daarom is hij er voor dit gescheiden te houden. Had de polder dit zaakje zelf aangepakt, en was men dan later gekomen met de vraag, wat oi dit aan de gemeente waard was voor werkverschaffing, dan viel daarojver te praten. Nu vindt hij het jammer, dat er door betalen, direct een gemeentezaak is van gemaakt, en moet men straks wa ken voor dieper ingrijpen. Als de ge meente voor een gemeentezaak bij den polder kwam, zou de polder ook afwij zend daar tegenover staan. De voorzitter zegt, dat Ide weg als weg polderzaak is, de gemeente heeft belang bij een goede weg, maar ook bij werkverschaffing; de wierkverschaffing is van grooter belang voor de gemeente. In dit geval acht hij de f 110 als eerste stap niet weggegooid. Zijn verder standpunt is, dat men zeker polder en gem'eente gescheiden moet hou den. De heer Ampt vindt de samenwer king prachtig. De weg is voor den pol der best. Als bestemming voor polder weg kon hij nog wat slechter zijn, en was dan nog goed voor vrachten. Door auto's en vrachtwagens wordt de weg in hoofdzaak stuk gereden. Dhr. Daane is het niet eens m'et dhr. Ampt. De weg is in onderhoud bij den polder. Van de gem'eente kan niemand vergen, voor den polder er een weg te gaan maken om er imet auto's met 80 K.M. vaart over te vliegen. Is dit noodig dan moet die polder er voor zorgen. Dit is zijn stand punt. Maar hij ageert daarom nog niet tegen de f 110. De heer van Gorsel zegt, dat |de weg al eenige jaren op het wegenplan staat. Waar de kosten van uitvoering beperkt zijn, kan er misschien iets van komen. De menschen zullen nog wel zoo hoog staan, dat ze liever voor hun steun werken, dan het zoo maar cadeau krijgen. Hij geeft iden heer Daane gelijk, dat polder en gemeente gescheiden moeten blijven, maar ide be- bedoeling is ook werkverschaffing. De heer Lindhout staat ook op het stanjdl- punt, dat polder en gemeente gescheiden moet blijven, als nu de gemeente in voor bereidende kosten van het plan niets gaf, zou dan de polder doorwerken? De heer van Gorsel zegt, dat dan de polder ook niets zou doen. De heer Lindhout wijst er op, dat dan de polder de zaak wel degelijk aan de gemeente vastkoppelt. De heer Hijboer zegt, dat een lid van de Prov. Staten op de zeer hooge pol- derlasten wees. Namen kan hij niet moe» mlen. Dat lid kreeg bijval. Het bezwaar i werd erkend, en daarom zal men mis» sChien nog wel iets meer geven dan 75 pCt. Waar dit punt afdoende bespro I W» Tc l,o+ nwi' -F-t i n

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1