Zierikzeesche Nieuwsbode 25* abonnement: Woensdag 6 Juli 1932, zierikzeesche courant (jadvertentien Inzending Advertentiën buitenland, Transpireerenda Vosten, binnenland. Van zon, lucht en leven VERS C H GEKARND De bniteiplaats Rustenburg Prijs p. S maanden 1.60, franco p. post ƒ1.80. Voor het buitenL per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 3a. Postgiro 1S7677. 88ste JAARGANG - No. 12332 Dir. A. J. DE LOOZE. Ulte.-R»(JlU#ir M. J. KOSTEN van 1—8 regels 00 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. UitarlIJk 10 «ar op dei dag uitgaaf TotUting van laarlingan tot da Opinbara Lagara Scholen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat inge volge Koninklijk besluit van 23 Juni 1932, Staatsblad rnó. 312, is bepaald, dat de kinderen, die in bet tijdvak van 16 Jurilj 1932 tot etn \rriet 15 Juli 1933 tot eane school voor gewoon lager onderwijs wor den toegelaten, bij het begin van het schooljaar of van den schoolcursus den leeftijd (bereikt moeten hebben van vijf jaren en negen waandenterwijl de kin deren, die in het tijdvak van 16 Juli 1933 tot en met 15 Juli 1935 tot een zelfde school worden toegelaten blij het begin van het schooljaar of den school cursus den leeftijd van zes jaren bereikt moeten hebben. Onder schooljaar of schoolcursus wordt verstaan de in het leerplan der school vastgesteljde klasse- duur. ^Mitsdien moeten de kinderen, die met l^Sept. a.s. tot de openb'. lagere school B worden toegelaten, op dien datum dein leeftijd van vijf jaren en negen maanden hébben bereikt en dus geboren zijn vóór of op 1 Decemlb'er 1926. De bekendmaking inzake de toelating, gedateerd op 20 Juni j.l. is hierdoor vervallen. Aanmelding voor de toelating tot school B kan geschieden vóór 16 Juli a.s. bij het hoofd dier school aan het schoolgebouw in de Nieuwe Boogerd- straat, bij voorkeur op Woensdagen, des avonds tusscben 71/2 en 81/2 uur. Zierikzee, 5 Juli 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. DE VROEGERE PORTUGEESCHE KONING OVERLEDEN. In Engeland, waar hij sinds zijn vlucht uit Portugal in 1910 verbllijf hield, is Zaterdag ex-koning Manuel II op 43-j. leeftijd, na een korte ongesteldheid over leden. Sleéhts 21/2 jaar heeft hij gere geerd, van Februari 1908, toen hij zijn vader, Carlos I, opvolgde, die te Lissa bon, tezamén met den kroonprins, Louis Philips, was vermoord, tot October 1910, toen de republiek in Portugal werd uit geroepen. Reeds ibegin 1900 was tenge volge van den ongunstigen financieelen toestand, de toenemende afhankelijkheid van Portugal van het buitenland en de ongezonde parlementaire zeden een crisis veroorzaakt, welke in 1908, toen koning Carlos een poging ondernam om een dic tatoriale regeering in te voeren, tot den moord op den koning en den troon opvolger leidde. Negentien jaar oud was Manuel toen hij tengevolge van den dood van zijn vader en broeder hij zelf was bij den aanslag licht gewond geroepen werd den troon te bestijgen, en op 22- jarigen leeftijd behoorde hij alreeds tot de „rois en exil". De Portugeezen zou den het met de republiek probeeren, die zich tot dusver reeds bijna een kwart eeuw .gehandhaafd heeft, ook al heeft zij herhaalde malen heftige revolutionnaire schokken te doorstaan gehad. Hij vestigde zich met zijn moeder, ko ningin Amelia, in Engeland en huwde in September 1913 prinses Victoria van Hóhenzollern—Sigmaringen (kath. tak), wier vader een broer was van wijlen koning Ferdinand van Roemenië. Dei ex- koning, die de laatste jaren miet zijn ge malin te Twickenham woonde, wijdde zijn tijd aan bibliografisehen arbeid. Het hu welijk van koning Manuel is kinderloos gebleven, zoodat het huis Braganza—Sak- sen-Koburg-en-Gotha, dat slechts iets meer dan 50 jaar over Portugal heeft gere geerd, met hem uitgestorven is. DE ZET VAN GRANDI. Men kreeg zoo langzaam aan den in druk dat het te Lausanne wel in orde zou bomen (wellicht komt het nog) na dat er nog wat gemarchandeerd was over de dubbeltjes, al bracht de op lossing dan niet geheel de voor het herstel van 't vertrouwen zoo noodzake lijke zuivering van den toestand. Tot plotseling de Italiaansohe minister Van btuitenlanidsche zaken Grandi met een interventie kwam1, die een geweldigfe beroering heeft verwekt in conferentie kringen. Wij zijn op den verkeerden weg, verklaart Italië; wij drijven naar een oplossing toe, welke geen oplossing is, doCh slechts een schijn-oplossing, die het air heeft van een schoone lei, doCh dit niet is en een soort slotlbletaling hand haaft, waarvan wij niet het minste voor deel zullen trekken, terwijl; door, deze nuttelooze slotbetaling het groote voor deel van 't gebaar van een schoone lei te niet wordt gedaan. Aan een denkbeel dig voordeel, zoo meent Italië, mogen de crediteurstaten, die tevens diebliteur zijn, niet de kans opofferen, welke zij ten, opzichte van den Amerikaanschen sehuldeiseher krijgen, indien zij werkelijk het bewijs kunnen overleggen te Was hington, dat zij het eigen huis terdege in orde hebben gebracht. Tevens vreest Italië, dat Duitschland van de thans ont worpen regeling, waarbij het tenslotte toch nog niet vrij uit zou gaan, gebruik zou kunnen maken om daaruit argtumen- ten te putten om ook aan de particuliere schulden te gaan tornen. Hetgeen voor komen moet worden, meent Italië, waar mee men het ongetwijfeld ten volle eens moet zijn. Een aantasting van de parti culiere crediet-zekerheid toch ware fu nest, niet alleen voor de belanghebbende particuliere geldschieters, maar ook voor het crediet van Duitschland zelf, hetwelk meer dan ooit het algemeene vertrouwen in zijn credietwaardigheid in de komen de tijden noodig zal hebben. Daarom, zoo betoogt Grandi, moeten wij voet blij stuk houden en voortwerken in de richting, ingeslagen bij het begin van de conferentie met de schorsing der betalingen en in dien geest de slot- regeling treffen. Ongetwijfeld is het door Italië ingeno men standpunt volkomen juist op zich zelf. En wanneer Europa opi grond van een eventueel op dien grondslag getrof fen afdoening, tot Amerika zou kunnen zeggen: Ziezooo, wij hebben jullie aan wijzingen gevolgd, nu is het wloord aan da Vereenigde Staten, dan zou Europa waarschijnlijk sterk staan wat betreft de mogelijkheid, dat Amerjka met zich zou laten praten. Dit zou inderdaad' prachtig zijn, doch de groote kwestie is maar, of onder de huidige omstandighe den in politiek opzicht het Italiaanschic standpunt is door te zetten. Indien Grandi's ingrijpen niet het uit eenvallen van de conferentie tengevolge heeft, dan schijnt de kans niet gering, dat het Italiaansche gebaar het welsla gen ervan in groote mate zal hebben be vorderd. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ot. Alleen bij Apoth en Drogisten. DE VLASINDUSTRIE. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid den heer Braat betreffende het nemen van maatregelen tot beperking van den invoer van vlas, herinnert de min. van economische zaken en arbeid er aan, dat aan de vlasteelt steun verleend wordt voor de verwerking van vlas voor den oogst 1932, zoodat deze steun niet ten behoeve van de verwerking van vlas, geteeld in voorafgaande jaren, kan wor den verleend. De met vlas beteelde oppervlakte in dit jaar is inderdaad aanmerkelijk kleji- ner dan die van voorgaande jaren. Zoo- als echter blekend is, wordt vanwege gemeenten met behulp van de regeering werkeloosheidssteun ook verleend voor de bewerking van vlas van vorige jaren én wel tot een bedrag van 55 pCt. der loonen, wat de bewerking ook van. dit vlas zal bevorderen. Vopr het treffen van maatregelen als de heer Braat vraagt, is, zegt de min., geen plaats. Gezien den zeer geringen invoer van onbewerkt vlas, welke in '31 slechts 16 ton ter waarde van f 1000 be droeg, bestaat geen aanleiding maatre gelen te overwegen om den invoer van vlas te beperken. DE REGENMAKER. De heer A. Veraart, die zijn pogingen olm kioor het neerslaan van wolken, aegen te verwekken, geruimen tijd onderbroken heeft, zal deze week zijn proefnemingen hervatten. Daartoe in staat gesteld door het (ministerie van Economische Zaken en Arbeid en door een groep particulieren, zal hij deze maand verschillende malen met een K-L.M.-vliegtuig opstijgen en ijs Uitwerpen. WERKVERSCHAFFING MET LOONS- BIJSLAG. In (een artikel van jde hand van dr. H. Miolhuijzen, secretaris van het Kon. Ned. Landhouwoomité over „De bestrij1- ddng |der werkloosheid in verband palet de toekomstige economische ontwikkeling van Nederland", wordt o. a. het volgen de (gezegd: Wil (men onzen landbouw handhaven op )de hoogte, welke naar onze meening voor een gezond eöonomisch leven hier te lande noodig is, dan zal het onvermij delijk blijken Ide werkloos geworden land arbeiders weder in het particuliere land bouwbedrijf te werk te stellen. Dit zal dan (moeten gepaard gaan met het geven van feen bijslag op de loonen van over heidswege. Tot inu toe heeft echter onze regiering zich (met het oog op (de groote conse quenties tiegen een (dergelijk systeem van werkverschaffing verzet. Het schijnt ech ter, dat er in dit standpunt wijziging is gekomten, nu toch in de gemeente Am sterdam, zooals moge blijken uit de af levering van „Gemeentebestuur", maand schrift |dier Vereeniging van Nederland- sohe Gemeenten van 30 April een loon- bijslagregeling zal worden toegepast in die |diaim!antihdustrie, waarmede zoowel de Werkgever- als arbeidsorganisaties, als mede Ide Minister van Birmenlandsche Za ken zich hebben vereemigd. Het wil ons voorkomen, dat hiermede een precedent is geschapen, Zoodat de aandrang, welke van de Zijde vajn |den georiganiseerden landbouw is uitgeoefend pwï |ook voor werkverschaffing in het gewlone landbouwbedrijf een loonbijslag- regelingj te willen goedkeuren, bezwaar lijk kan worden afgewezen. In |elk igeval heeft bij (de bestrijding van |de werkloosheid de Overhei|d! eien taak ita vervullen. Particulier initiatief zou nog wel iets kunnen (di°en, maar voortvarende (Overheidsbemoeiing is on ontbeerlijk (om1 ld© funeste gevolgen van het werkloos Zijn zooveel mogelijk op te heffen en in Idit opzicht (matschappelijke misstanden te verbeteren. Door de werk- looza arbeiders in staat te stellen pro- De jnïste wijze om moois witte tanden te krijgenSSSs fj0n tandaanslatf op de tanden te doen Verdwijnen, is de volgende: U drukt een strook Chlorodont-Tandpasta op den drogen Chlorodont-Tandenborstel (speciale borstel met gekartelde insnijdingen), borstelt het gebit in alle richtingen, ook van beneden naar boven, doopt eerst daarna den borBtel in water en spoelt met Chlorodont- Mondwater gorgelend flink na. Het resultaat zal Uverrassen! De onooglijke tandaauslag is verdwenen en U behoudt een heerlijk frisch gevoel.^Verlangt nadrukkelijk Chlorodont- Tandpasta. Prijs per tube 35 cent en 60 cent. ductieven iarbeid te verrichten kweekt m)en bij hen werklust en zelfvertrouwen, imaar nok tevredenheid, welke een mensch gevoelt, (die weet, idat hij niet te veel is en nuttig kan werkzaam zijn. genieten in bosch en duin, op hei en strand zonder gevaar voor zonnebrand is slechts mogelijk, als gij gelaat, handen en armen inwrijft met „Zij-Crême" of „Zij"-01ie, In prijzen van 20—80—45 en 75 cent. DE WINKELSLUITINGSWET. Die Vereeniging van Ned. Cacao- en Chocoladefabrikanten en de Ned. Vereen, vain Suikerwerk- en Chocoladefabrikan ten hebben een adres gezonden aan den minister van Economische Zaken 'en Ar beid waarin zij aandringen op intrek king van de wet op de winkelsluiting, voor zoover het (betreft den verkoop van choco jade en suikerwerken, blanket en aanverwante artikelen. Voorts hebben deze vereenigingen een adres aan denzelfden minister gezonden waarin zij er op wijzen, dat in vele kleine steden en dorpen de verkoop van chocolade en suikerwerken in handen van winkeliers is, dje tevens kruidenierswa ren etc. verkoopen. De verkoop op den Zondag bepaalt zich daar hoofdzakelijk tot deze artikelen en vormt voor dit genre winkeliers een onmisbare bron van inkomsten. Aangezien echter de meeste dorpswin kels iniet het karakter dragen van win kels, waarin hoofdzakelijk koek, blanket en suikerwerken verkocht worden, moe ten zij gesloten blijven. Tegen dezen toe stand verzetten adressanten zich ernstig, daar h.i. hier een groot debiet verloren gaat. Adressanten doen een dringend be roep op den minister om in den hujidi- gen toestand wijziging te brengen. STICHTING VREDERUST. Maandag heeft de Vereeniging tot chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland haar 28ste jaarlijksche vergadering ge houden in het kerkgebouw van de stich ting Vrederust te Bergen op Zoom. De algemeene vergadering stond oji- BLUE BAND '/zjurnckpcifye. B.B.40-C onder Noordgouwe. 1. Evenals heden was Noordgouwe in de 16e eeuw een boschrijke streek, waar de zandige grond meer voor boomgewas dan voor landbouw geschikt was. Hier hadden reeds eeuwen geleden viele aanzienlijken uit het nabijgelegen Zierik zee grondbezit en „landsteden", zooals men in de 16e eeuw de buitenverblijven noemde, die half hofstee waren. Toen vond men er langs den schilder- aóhtigen Kloosterweg (destijds Hoogeweg geheeten) de uitgestrekte boomgaarden en bosschen van het in 1434 gestichte kloos ter Sion, welke op het eind der 16e eeuw ten bate van het kantoor der geestelijke goederen verhuurd werden en te midden waarvan nog eenige gebouwen der oude stichting zich verhfieven tot ver in de 18e eeuw. Destijds hadden de voorname Zierik zeesche geslachten van Teelinck, de Jonge, Ruyte, Rollandt, Stavenisse, Boeije, Steengrachl, de Vager en Pous er hunne buitenverblijven en in de 17e eeuw zijn er nog die der familiën Mogge, de Cocq, Ockersse, Groenhoven en andere bijge komen, terwijl, naast enkele dier oude namen, in de 18e eeuw o.a. de geslachten van der Os van IJsselsteijn, van Verre, van den Houte, van der Schatte, 'de Groot, van Gelre, Schuutbeque, Boom, de Kan ter en van Borrendamme als bezitters van buitenplaatsen onder Noordgouwe genoemd moeten worden. Het was in die dagen des zomers on getwijfeld een druk gerij van statige karossen en lichtere wagentjes tusschen Noordgouwe en Zierikzee; en een leven dige conversatie der bewoners van de vele buitenplaatsen zal er het verbl'ijf veraangenaamd hebben. De talrijke regee- ringsgeslachten van Zierikzee, bijna alle aan elkaar verwant, vormden één groote familie en om den weg voor weder- zijdsch bezoek te bekorten, werd in 1710 de Nieuwe weg nu Haneweg geheeten aangelegd en daardoor de Donkere weg met den Kloosterweg verbonden. Na de 18e eeuw zijn vele buitens ge sloopt en in bouwland veranderd, als: het Huis in 't Bosch, Zeerust, de Haan, Torenhoef of den Toorn, Bleikzicht, de Katte, Zom'erlust (later herbouwd), Sant- vliet, Stadwijk, de Pottere, Schapenburg, Boschlust, Hofzicht, 't Esschebosch, Vriend hoven, Rust en Werk, de Vetpot, Land- lust, Buiten Zorgen. Van de nog bestaande willen wij' nu hier de buitenplaats Rustenburg bespre ken en den indruk trachten weer te geven dien dit buiten maakt. Gelegen aan de Oostzijde van den Kloosterweg, die vóór 1900 met zijn zan- digen bodem en hoog geboomte een mys tieken indruk gaf, maar in dat jaar door den aanleg van den tramweg veel van Zijn schoon verloren heeft, was Rusten burg, vergeleken met de buitenplaatsen aan den Donkeren weg, eenigszins af gelegen. AChter het inrijhek, waarop te lezen staat: Rustenburg. Ann® 1823, ligt een grasveld met bloemperken, waarachter zich het woonhuis verheft, dat omstreeks j 1885 door aanbouwing aan de achter- I zijde vergroot werd. Daarnaast ligt het I dichte bosch. dat vo« een wel begrensde en massieve verzame ling vormt van hoog opgaand hout. Betreedt men dit bosch, dan wordt de opmerkzame wandelaar, die gevoel voor de natuur heeft, verrast en getrof fen door ongedachte schoonheden. Liefe lijke slingerpaadjes kronkelen door het dichte hout van het statig geboomte), waarin een opmerkelijke afwisseling is te vinden, welke nu nog den aanlegger van vóór honderd jaren eert. Statige eiken, schoone beuken, zeldzaam omvang rijke platanen, mooie berken, donkere sparren, noteboomen met breede kruin en nog nimmer door den snoeier mis vormd, geven aan dit buiten een zóó rus- tigen indruk, dat de naam „Rustenburg" alleszins verdiend is en waarheid bevat. Slingerpaadjes langs gaande komt men voor een bruggetje, dat met een sterken boog over een watertje ligt en in welks stille oppervlak het donkere hout spie gelt van honderdjarige olmen. Neerhan gende twijgen van den gelen wilg raken het water en witte en gekleurde eendien plassen hier naar hartelust. Langs dit waterpartijtje is een aardig grasveldje met een rabat van mooie bloeiheesters en in de nabijheid ligt een vrij groot heuveltje, omringd door prachtige hoo rnen, op welks top een tuinhuisje staat met ri.eten dak. Staande op dit punt heeft men een on vergelijkelijk schoon gezicht. Weilanden met vee gestoffeerd, boerenhoeven, dijkten met mooie boomenrijen en in de verae de toren van Dreischor, vormen Voor het oog ©en levend© schilderij. Moestuin en boomgaard, een kweekerij van jong plantsoen, grasveldjes met rust banken, bieden den opmerkzamen bezoe- strook weiland herinnert aan Iden tijd, dat Ide eigenaars per rijtuig herwaarts kwamen en hun paarden daar lieten grazen. Nu Idient het koetshuis als garage voor de automobiel, het vervoermiddel van het heden bij uitnemendheid. Daarnaast bevindt (zich ide woning van den tuinbaas. Als merkwaardigheid wijst men een soort prieeltje aan, waar eenmaal een vorige bezitster, ide schatrijke maar zon derlinge Adriana Dekker, als zij haar buiten bezocht, vaak vertoefde. Langs een bijna niet te ontdekken kronkelpaadje bereikt men 'dit zitje, waar de eenigs zins menschenschuwe dame, op een hoo- gen stoel gezeten, tusschen het dichtje groen op den weg kon gluren, m'aar zelf voor het oog van den voorbijganger on zichtbaar was. Het buiten, dat nu ongeveer 15 gem'etjein oppervlakte heeft, was vroeger kleiner en zeker anderhalve eeuw en niet langer grooter dan 62/3 geniet. Gaan wij' nu de vroegere en latere bje- zitters na, dan vindt mem op 't laatst dier 16e eeuw als eigenaar vermleld Joos Eewoudse Teelinck, idie schepen, raad fin burgemeester van Zierikzee was, gecom mitteerde raad en lid van den raad van state. Hij was geboren in 1543 en overleed in October 1594 te Groningen, waarheen hij zich als afgevaardigde te velde be geven had. Hij was gehuwd met Johanna de Jonge en de stamvader van ©em roem rucht geslacht. Een zijner zonen was de vermaarde Ds. Willem Teelinck (1579 1629), die ongetwijfeld als kind deze „landtsbede" heeft bezocht en met Zijn ouders bewoond. Hij was predikant te Haamstede en Burgh van 1606 tot 1618 staat bekeiid als vruchtbaar theologisch schrijver. Door gemis aan gegevens moeten wij nu een aanmerkelijken sprong in den tijd Idoen en vermoeden, dat in de tweede helft Ider 17 e eeuw de familie Stamperius eigenares van het perceel was. Ds. Aiv noldus Stamperius, van 1638 tot zijn over lijden in 1661 predikant te Noordgouwe, had een broeder, de chirurgijn Jacob Stamperius, die eerst te Zierikzee en daarna te Noordgouwe de praktijk uit oefende, 111 welke laatste plaats hij begin 1676 overleed. Dochter van laatstgenoemde was Lu- oretia Stamperius, idie de bezitting aan bracht aan haar echtgenoot, Alphonsus van den Houte (16491730). Laatstge noemde heeft althans idit buiten niet ge> kocht, maar moet het door erfenis ver kregen hebben. Hij was oorspronkelijk schipper, werd toen wijnsteker, was ge-; "Zworen van het Poortambacht, wees meester en 38 jaren kerkmeester te Zie rikzee. In den inventaris zijner nagelaten bezittingen in 1730 wordt genoemd „het huis Rustenburgh"' (met eenige meubelen, een boerenhuis, schuur enz. in den Kloos- berblok, boomgaard en plantsoen. Zijne dochter, Maria van den Houte, erfde dit buiten en bezat het van. 1780 tot 1734. Zij was sedert 1716 weduwe van den wijnsteker Adriaan Baster en moeder van den vermaarden Dr. Job Baster (1709—1775), die er ongetwijfeld als kind en jongeling meermalen zal ver toefd hebben. Zij verkocht Rustenburg in 1734 (in welk jaar Dr. Job zich in den echt begaf) aan den koopman Anthonie Dane te Zierikzee voor 11500 en de grootte wordt toen opgegeven te zijn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1