BETEEKENT 1 KWALITEIT I abonnement; ElVriidaa 11 Juli 1932 zierikzeesche courant. 38,s!® jaargang - no 12330 B' "Juua I' JU" 1 Dir. A. J. DE LOOZE. Ultg.-Ridiitnr M. J. KOSTEN advertentien EERSTE BLAD Inzending Advertentiën Uit Stad en Provincie. L U ct. per hail ponds pakje mijnhardt'5 poeders Landbouw m wieteelt! Prijs p. 8 maanden 1.60, franco p. post 1.80. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—Afzonderlijke nummers 6 oent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 32. Postgiro 187677. Zierikzeesche Nieuwsbode van 1—8 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. Dit wummar bestaat uit 2 bladen. Uiterlijk 10 aar op dei dap uitgaaf binnenland. MARGARINE EN CRISISZUIVELWET. Naar ons ter oore komt, ligt het in de bedoeling van de regeering, om voor raden margarine, welke op 10 Juli a.s. aanwezig zijn, te belasten met een hef fing ongeveer gelijkstaande met het prijs verschil tusschen de „oude" en de „nieuwe" (dus de vermengde) margarine. Hiervan wordt uitgezondend margarine bij winkeliers en voor eigen gebruik, het normale gébruik van één week niet te boven gaande. Na 9 Juli mag geen mar garine zonder merk of geleidebiljet wor den vervoerd. Aan winkeliers zal worden toegestaan, de restanten „oude" marga rine nog tot 16 Juli aan hun klanten te verkoopen. ZIERIKZEE. Het bestuur der Geweste lijke Tarwe-organisatie voor Zeeland deelt in een advertentie in dit blad mlede, (dat de keuringen van tarwe voor het laatst zullen plaats vinden op den eersten keu ringsdag in Juli. De tarwe kan in |de week, na 11 Juli, bij de erkende hande laren worden ingeleverd. Na 11 Juli a.s. wordt geen bewaarloon meer vergoed. Bij gunstig weer geeft de mu- ziekvereeniging „W|itte van Haemstede" Zaterdagmiddag een concert in „De Schouwsche Boer". HAAMSTEDE. Blijkens ingekomen Prov. Blad nam de bevolking dezer genteentje „Mijne heeren, Allereerst is het mij een behoefte Hare Majesteit de Koningin mijn hartgrondigen dank te betuigen, dat het onze geëerbie digde vorstin heeft mogen behagen pnij als burgemeester dezer gemeente te be noemen, als ook aan de verschillende autoriteiten, welke deze benoeming hiel pen bevorderen. „Wethouder Elenbaas, gij hebt mij zoo even geïnstalleerd en zeg u recht har telijk dank, voor de mij toegesproken woorden, ik ben mij zeer zeker bewust, dat mijn taak als burgemeester zwaarder zal worden, doch ik twijfel niet, of met lu aller steun zal deze beduidend verlicht worden. Ik hoop dan ook te mogen rekenen op djen steun van heeren wethouders en heeren raadsleden. Den heer Haringman, secretaris-ontvan ger dezer gemeente, heb ik het genoegen reeds geruimen tijd te kennen en ben er van oyertuigd, dat hij met de gemeente administratie goed op de hoogte is; ook diens steun ro;ep ik in en hoop, ildat onze verhouding steeds een zeer vriend schappelijke mag blijven, welke publiek en gemeente niet andiers dan ten goedie kan komen. Voor die beide onderwijskrachten ben ik ook al geen vreemde. De heer van 't Hot mocht ik reeds verschillende malen ont moeten en niej. Perduyn is sedert een reeks van jaren ingezetene van Renessie), bedden kunnen er van overtuigd zijn, dat de belangen van het onderwijs mijn volle belangstelling zullen hebben. Ook op den heer Verduyn den Boer, vaccinateur en doodschouwer en school arts, die evenmin een vreemde is, doe ik een beroep op diens medewerking. De gemeente-veldwachter, tevens g]©- meentebode, Barendse, (met wien ik als burgemeester der gemeente Renesse reeds 16 jaren heb samengewerkt, moge ik ver zoeken ter gelegener tijd mij m©t de jujste grenzen enz. dezer gemeente op ken en niets minder is mijn wensch, M. de B,„ dan dat wij op even aangename wijze de zaken der gemeente tot e©n 'goed einde mogen brengen. Ik heb gezegd". De burgemeester dankt den heer Ha ringman voor diens woorden. Ten slotte sprak ©ls voorzitter van den Westschouwschen vriendenkring, burge meester Boot van Burgh, den nieuwen burgemeester met eenig© hartelijke woor den toe. Spr. herdacht in treffende woor den ook nog den afgetreden burge meester. Daarna sloot de burgemeester de verga dering, waarna men nog eenigen tijd onder het genot van een door den burge meester aangeboden veilversching bijeen bleef. BRUINISSE. Geslaagd voor 't prak tijk examen Boekhouden van de Ver. van Leeraren, (m!ej. II. de Rijke te Zonne- m'aire, leerlinge van mtej. A. C. de Ko ning, leerares M. O. Boekhouden en Staat huishoudkunde te Bruinisse. SCHERPENISSE. Nadat reeds een paar maal een vergadering was belegd van belangstellenden tot het oprichten van een veilingsveree|niging voor nieuw© aardappelen, is deze nu dezer dagen tot stand gekomen in combinatie met Poortvliet. De aardappels moeten te St.- Annaland geveild worden. Het bestuur is als volgt samengesteld: P. J. Noorn, v|Oiorz., M. N. Kloet, secretaris, C. V. Dalen, J. Vroegop Cz-, N. Luijk en J. v. Nieuwenhuijze, leden. THOLEN. De heer V. Laban Hz-, amb tenaar ter secretarie alhier, slaagde t|ei Arnhem' voor het diploma gemeente administratie. WISSEKERKE. De nieuw benoemde burgemeester d ezer gemeente, dhr. Geuze, kwam heden (Vrijdag)middag vanVeere naar Kamperland (gemeente Wissekerke), waar Z.E.A. werd begroet door autoritei- ze, even voor het naar huis gaan, nog een enkel oogenblik op de Hooge markt te praten, toen ze op eens werden ver schrikt door de mededeeling van den veldwachter dat ze bekeurd waren wegens het zich ongeoorloofd ophouden op die pla&ts, vóór de woning van Jac. van Houdt. Nu is het wel bekend dat men zich op sommige plaatsen niet mag ophouden, maar dat is kenbaar aan een bord, doch dat men zich daar te*' plaatse niet mocht ophouden, is aan nie mand 'bekend. Kort daarop had het gilde zijn samenkomsten gehad, waarbij heel wat aan Cambrinus was geofferd, want enkelen die van die bijeenkomst kwamen en tamelijk luidruchtig waren, hielden zich precies op dezelfde plaats op, zon der dat ze bekeurd werden, terwijl ook anderen later gewaarschuwd werden zich niet op die plaats te mogen ophouden, zonder dat ze een ,,'bion" kregen, hoe wel ze evenzeer in overtreding waren als zij, verdachten. Dit geval heeft nogal aandacht getrokken, want zelfs in de raadsvergadering hebben een drietal le den hunne afkeuring erover uitgesproken. De burgemeester moet tegen L. van Houdt zich hebben uitgelaten, dat, als de verdachten bïj hem waren gekomen en verzocht hadden het te laten zitten, deze hierin zou hebben toegestemd. De kantonrechter verdaagde, op ver zoek van den Ambtenaar van het O.M. deze zaak tot 25 Juli a.s. teneinde de met name in het geding genoemden na der te hooren. Voorts wees Z.E.A. er op, dat als er een verbod tot ophouding is uitgevaardigd, daar niemand, ook de burgemeester niet, mag staan. ONDERWIJS, De leeftijd, die kinderen bereikt moe ten hebben om tot de lagere school toe gelaten te kunnen worden, zal hooger worden gesteld. Moest een kind tot dus ver bij1 het begin van het schooljaar of PREDIKBEURTEN» Zondag 3 Juli te Zierikzee. Ned. Herv.'Kerk. Kleine Kerk. 10 nre, dn. Voors. Lnth. Kerk; 10 ure, da. Hoevers van Den Haag. Geref. Kerk. 10.80 en 6.30 are, dr. v. Lonkhuizen. Chr. Geref. Kerk. 9.30, d8. Hoogendoorn, 2 Pneklezen en 6 ure, ds. Hoogendoorn (oude tyd). Evangelisatie Jeruël. 7.30 ure, Samenkomst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk (oude tyd). Geref, Gem. 9 30, 2 en 5 nre, Preeklezen (oude tyd). Pieterseliestraat. Het woonhuis en erf, wijk C n. 371, voor f 725. Ravenstraat. Het woonhuis en erf, wijk C n. 429, voor f610. Het woonhuis en erf, wij C n. 428, voor f825. Het woonhuis en erf, wijk C n. 477, voor f865. ie Weeg je Zuidhoek: 07 a. €0 C.a. bouwland, voor f330. Kooper van deze perceelen: d© heer M. Boot q.q. H. Voor de Erven van den heer P. E. Blom1: Witte Eijestraat: Het woonhuis, erf en tuin, wijk C n. 99, voor f 1187. BB38-C in 1931 toe met 70 inwoners, zoodat de bevolking Op 1 Januari 1932 bedroeg 1397. Verder blijkt uit genoemd blad, dat Haam stede procentsgewijs verreweg da groot ste toename heeft geboekt van geheel Zeeland. Gemeenten welke in het afge- loopen jaar het meeste in zielental voor uit gingen, zijn achtereenvolgens: Goes met 129, Axel met 126, Haamstede met 70. Zierikzee komt op de achttiende plaats met een toenam© van 21 inwoners. Onze anooie bloeiende gemeente staat dierhalve op deze lijst nummer 3, terwijl verwacht mag worden, dat ook dit jaar de toename bevredigend zal zijn. RENESSE. Een ingezetene, die nog on bekend wenscht te blijven, heeft het be- noodigde bedrag voor het electrisch licht in de kerk renteloos voorgeschoten. Installatie burgemeester. NOORDWELLE. In de op Dinsdag 28 Juni 1932 gehouden openbare raadsver gadering is de heer W. H. Scholder als burgemeester geïnstalleerd. Een talrijke menigte belangstellenden was aanwezig, onder wie behoorden de burgemeesters van Burgh, Haamstede Ellemeet en Ei kerzee en de wethouders van Renessje. Afgehaald door het raadslid Hanse, stond de mondharmonicaclub den nieuwen bur gemeester op te wachten, die hem' vooraf ging tot voor het gemeentehuis. Aldaar werd hij door de schoolkinderen toege zongen, terwijl een van hen mevrouw Scholder bloemen aanbood, waarna de secretaris den burgemeester, die verge zeld was van zijn echtgenoote en zijn zoon, naar binnen leidde. Na heropening van de zitting van den gemeenteraad, waarin weth. Elenbaas voorzat, las de secretaris op verzoek van den voorz. het bericht van de be noeming en het proces-verbaal van be lediging van dhr. Scholder voor. Vervolgens sprak de vporz. als volgt: „Mijnheer de burgemeester, Als voorzitter van deze vergadering feliciteer ik u met de benoeming tot burgemeester dezer geimeentjei en heet u en uwe familie welkom. Van u jwordt verwacht de belangen der gemeente goed en onpartijdig te beharti gen. Indien u daarin slaagt twijfel ik niet of u zult het vertrouwen van de burgerij winnen. In de hoop, dat u een goed burgervader zal blijken te zijn, overhandig ik u hierbij de ambtsketen en verklaar u geïnstal leerd als burgemeester dezer gemeente". Daarop sprak dhr. Scholder ongeveer als volgt: de hoogte te stellen, daar ook dit van be lang kan zijn. De nog verschillende en niet genoemde gemeente-ambtenaren verzoek ik even eens mij ter zijner tijd alle gewenschte inlichtingen te willen verschaffen, daar ook deze medewerking ongetwijfeld den goeden gang van zaken zal bevorderen. Gaarne zou ik heden met hen kennis ma ken en geef hedenavond daartoe de ge legenheid in het gemeentehuis. Dien heer Hanse zeg ik!, mede namens mijn familie, hartelijk dank voor de bui tengewone aardige attentie om ons uit Renesse te komen halen en ik1 verzeker u, dat [dit door mij op hoogen prijs wordt Verder is het mij een behoefte als bur gemeester dezer gemeente mijn ambts voorganger oud-collega Schooff, idie ge dwongen was door een verraderlijke kwaal 2ijh ambt neder te leggen, hartelijk dank te zeggen voor al hetgeen hij voor Noordwelle en zijn ingezetenen heeft gef- daan en hoop, dat zijn kwaal door ld© rust, welke hij thans geniet, moge ver dwijnen en hij nog een reeks van jaren van zijn weljverdiend pensioen moge ge nieten. U, wethouder Elenbaas, waarnemend burgemeester, zeg ik ook recht hartelijk dank voor den tijd, idat gif als waarne mend burgemeester in functie zijt ge weest, wat u zeker vele beslommeringen zal hebben gegeven. Mijne heeren, hopende op een eendrach tige samenwerking tot heil en bloei der gemeente Noordwelle, aanvaard ik hier mee het voorzitterschap van uwen raad". Vervolgens kreeg de secretaris het woord, die den burgemeester als volgt toesprak: „Mijnheer de burgemeester, Met meer dan gewone belangstelling heb ik uitgezien naar het besluit tot benoeming van een burgemeester dezer gemeente. Inmiddels is dat besluit geko men en de keus op u gevallen. Met dit behaald succes wensch ik u geluk. Ongetwijfeld is het een groote eer aan het hoofd van drie gemeenten te staan, doch, wil men mijn taak naar behooren vervullen, dan is daarvoor, naast kennis van zaken .energie, onpartijdigheid en vastberadenheid noodig. M. Ide B., ik hoop voor u, dat u over de noodige hoedanig heden zult mogen beschikken om tot te vredenheid der gemeenschap de leiding te voeren. Met uw voorganger in deze gemeente, een voorbeeldig magistraat, heb ik onder een goede verstandhouding en op aangenam© wijze aan de behartiging der gemeentebelangen mogen sam'enwer- ten en schooljeugd. Vervolgens werd naar Geersdijk, eveneens gemeente Wissiekerke, gereden om tegen 4 uur te arriveeren in de hoofdgemeente Wissekerke, waar de nieuwe burgemeester feestelijk werd in gehaald door de verschillende vereeni- gingen, waarna ten gemeentehuize de plechtige installatie plaats vond. Reeds in de kinderjaren moet men er op bedacht zijn, de tanden te ver zorgen met de goede Chlorodont-tand- pasta. Per tube 35 cent. RECHTZAKEN^ KANTONGERECHT TE THOLEN. Maandag waren weer weinigen voor de vierschaar verschenen, zoodat tegen J. V. te St.-Maartensdijk, Chr. S. te Tho len, Joh. B. en F. B.. te St.-Annaland', M. R. en Wl. K. eveneens aldaar, ver stek werd verleend. Chr. van 'tH. en J. L., beiden te. St.- Annaland werden wegens het loo- pen op den buitenberm van den zee dijk, waarvan de grasetting is verpacht en een 'b'ord inhoudende het verbod van toegang is geplaatst, veroordeeld tot fl bloete of 1 d. h. Tal van overtredingen, die krachtens het schikkingsrecht worden afgehandeld en dus niet op de rol voorkomen, ma ken het aantal openbaar behandelde za ken hoe langer hoe geringer. Iets langer werd stil gestaan bij de zaak van C. M. A. S. te Stavenisse, van wie herhaalde malen een koe zich bevond in het weiland van J. Stoutjes- dijk aldaar, zonder dat daartoe vergun ning was gegeven. Verd. gaf te kennen dat onmiddellijk na de mededeeling van den veihialisant, rijksveldwachter Kon- tant maatregelen heeft getroffen om' dit euvel te verhinderen, n.l. dat de koe niet meer over de sloot kon springen, maar 't heeft niet geholpen. De kanton rechter kan zich voorstellen dat men op 2 K.M. afstand wonende, deze feiten niet altijd kan nagaan, maar bij zulk eene juiste aanwijzing van de schuldige, kan men het voorkomen door de xoe te kniehalsteren of een blok aan te bren gen, waardoor het overspringen wordt opgeheven. Inmiddels liggen de feiten er, en tegenover de eisch van f 6 b. of 6 d. h., luidde de uitspraak f3 b. of 3 d. h. Thans verschenen voor de tafel E. S. en J. P. K. té S c h e r p e n i s s e. Op een avond' dat zij, als naar gewoonte, een wandelingetje hadden gemaakt, stonden of den schoolcursus 51/2 jaar zijn, thans wordt dit vijf jaar en negen maanden voor degenen die in het tijdvak van 16 a.s. tot en met 15 Juli 1933 tot een school voor gefwoon lager onderwijs worden toegelaten en daarna zes jaar voor de kinderen, die in het tijdvak van 16 Julji 1933 tot en met 15 Juli 1935 tot een school voor gewoon lager onderwijs wor den toegelaten. Dit is een niet belangrijke verhoogjng van den toelatingsleeftijd, die dit jaar en ook het volgende stellig van niet ge- ringen invloed zal zijn bïj de bezetting van de eerste klassen der lagere scholen. De 'heer I. van Sas te St.-Maartens- d ij k slaagde voor het eindexamen han delsschool te Bergen op Zoom. Benoemd tot onderwijzer aan een der scholen der Gereformeerde Gemeente te Rotterdam, de heer Joh. de Korte Sz. te Tholen. RIJKSKWEEKSCHOOL ZIERIKZEE. Woensdag werden geëaxmineeri 5 can didates Geslaagd de dames L. Laernoes te Zierikzee, M. T. A. van Oost te Nieuwerkerk, en A. H. Wemlmers te Brui nisse en de heer M. A. Hage te Ouwer- kerk. "öV) Hootd-en Kiespij^ 4-5ct. Per stuk 8 et. Bij Uw drogist. VERKOOPINGEN, ENZ, ZIERIKZEE, 29 Juni. Ten overstaan (van jiptaris Van 't Haaff, werden heden alhier publiek verkocht: I. Voor d© familie Leeuwe: Nieywe Boogefdstraat: Het woon- en winkelhuis en erf, wijk D n. 217, voor f2600. Krepelstraat: Het woonhuis en erf, wijk C n. 274, voor f 675. Het woonhuis en erf, wijk C n. 273, voor f 1225. Zevejihuisstraat: Het woonhuis en erf, wijk C n. 283, voor f 1200. Bagijnestraat. Het woonhuis en erf, wijk C n. 534, voor f 400. Het woonhuis en erf, wijk C n. 545, voor f 900. Kooper: de heer M. Boot q.q. III. Voor de erven Van den heer W. Boot Pz.: Lange St.-Janstraat: Het woonhuis en erf, wijk C n. 252, voor f1070. Kooper: de heer M. Boot q.q. BROUWERSHAVEN. Ten overstaan van notaris J. A. Bierm'asz te Zierikzee, waar nemende het kantoor van wijlen notaris J. C. Dalebout te Renesse, werd op 28 Juni 1.1., ten verzoeke van de onherr. gemachtigden, in het openbaar verkocht eene hofstede |m©t 2 arbeiderswoningen, erven en diverse perCeelen bouw- en weiland, alles te Duivendijke. Kooper werd van: de gebouwen der hofstede met ert, groot 17 A. 20 c.A., dhr. P. van Nieuwenhuize te Renesse, voor f830; ©en arbeiderswoning met ert (erfp.) dhr. J. Smallegange te Nieuwerkerk, voor f500; een arbeiderswoning met erf (erfp.) dhr. P. van Nieuwenhuize Vnid., voor f205; alles voor de massa; 52 A. 70 c.A. bouw land, dhr. J. C. Veth te Duivendijke, voor f570; 60 A. 30 c.A. bouwland, de zelfde voor f 625; 77 A. 50 C.A. bouwland, (fiezelfde voor f700; 66 A. 20 C.A. bouw land, dhr. W. de Wilde voor f600; 41 A. 20 c.A. bouwland, mej. A. C. W. de Wilde, aldaar, voor f740; 1 H.A. 60 A. bouw- en weiland, dhr. W. de Wilde, Vnld., vpor f581,35; 1 H.A. 49 A. 80 c.A. bouw- en weiland, dhr. F. G. A. de Wilde, aldaar, voor f581,35; 40 A. 70 A. bouwland, dhr. W. de Wilde vnd„ voor f560; 1 H.A. 84 A. 80 A. bouw- en wei land, dhr. J. C. Veth vnd., voor 1510; 99 A. 50 c.A. bouwland, dezelfde voor f942; 2 H.A. 95 A. 70 ic.A. bouw- en wei land, dezelfde voor Ï650; alles per Gemtet. LUCHTVAART. ZEEUWSCHE LUCHTLIJN. Rotterdam1—Haamstede—Vlissingen. De K.L.M. heeft verboerd van af 2 Mei tot 30 Juni '32: 371 passagiers en 1060 K.G. vracht. De Vracht heeft bestaan hoofd zakelijk uit couranten. Bij ide Nat. Tentoonstelling van het Stamboek voor het Ned. Trekpaard te 's Hertogenbosch gehouden, werden be kroond in de rubriek hengsten, 4-jarige van de groote maat: Eeqv. verm. „Artist",, van M. J. Stoutjesdijk en E. J. Kosten te Tholen; imlerriën, 5—8 jaar, groote maat. 4c. Frida van Aren'berg, van J. F. Brooij- m'ans te St.-Annaland; idem kleine maat,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1