VERSCH GEKARND De Rentmeester abonnement: Woensdag 29 Juni 1932 zierikzeesche courant. d^8as;edv50*rgaiï advertentien Inzending Advertentiën BRANDWEER. Vreest geen examen BINNENLAND. SPRUTOL Uit Stad en Provlnole. (rfspe/t /zjvmdb-poJ^i FEUILLETON. Prijs p. 3 maanden 1.50, franco p. post ƒ1.80. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij* dags. Tel. No. 32. Postgiro 137677. Zierikzeesche fH Nieuwsbode - No 12329 UlfE.-Railii.t8ir M. J. KOSTEN van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. Uiterlijk 10 aar op dei dag r. uitgaaf ZIJ, dia ilcb van af htden op ons blad ibonnearen, ontvingen da tot f Juli a.s. verschijnende nummars gratis. Benoeming Keurmeesters. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziierikzee; Gelet op de bepalingen der Verorde ning betreffende het brandwezen in deze gemeente; Gelezen het voorstel van de Directie der Brandweer; Hebben goedgevonden: 1°. Tot keurmeesters over het opge slagen hooi en andere veldgewassen en in deze gemeente te benoemen de Heeren: a. PAULUS JOHANNIS BIERENS; b. JAN JOHANNES HENDRIKSE c. CORNELIS KOOPMAN Cz.; d. JOHANNES VAN DE STOLPE; aan welke keurmeesters bij deze de zorg wordt opgedragen om, naar aanleiding van artikel 16 der Verordening betref fende het brandwezen in deze gemeentle, tegen het broeien van opgeslagen hooi en andere veldgewassen behoorlijk te waken en zich omtrent de vereischte rondgangen tot inspectie bij de inge zetenen te verstaan met de Directie der Brandweer. 2°. De ingezetenen te herinneren aan de voorschriften van gemeld artikel 16, en de overtreding daarop gesteld, lui dende: „De eigenaars en bewaarders van hooi en andere veldgewassen, onaangezien waar deze opgeslagen zijn, zijn verplicht: <7. te gedoogen, dat de brandmeesters der wijk, als hun dat noodig voor komt, één of meer ijzers in de stapels steken; b. te zorgen, dat de ijzers zonder toe stemming dier brandmeesters, er niet uit verwijderd worden en te allen tijde voor hen toegankelijk zijn; e. indien er, bij broeiing, volgens uit spraak der brandmeesters, gevaar voor brand bestaat, onmiddellijk, overeen komstig hunne bevelen, de stapels te verwerken, of op andere doelmatige wijze in bet gevaar te voorzien". De overtreding van dit artikel wordt gestraft van litt. a en fc' met eene geldboete van ten hoogste ƒ25.— van litt. c met hechtenis van ten hoog ste zes dagen of geldboete van ten hoog ste 25.—. Zierikzee, den 24 Juni 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. want er is een middel dat V kalm hondt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn ver krijgbaar in kokers van 75 ot. bij Apoth. en Drogisten. waterschappen onnoodige werken zouden worden uitgevoerd ot bij de werken niet de gepaste zuinigheid zou worden be tracht. TRACTAAT MET BELGIË. Die minister van BuitenlandsChe Za ken deelt naar aanleiding van een vraag van bet lid der Tweede Kamer den heer Kortenborst mede, dal openbaarmaking van den te Oucby voorshands slechts van de parafen van de hoofdambtenaren van die betrokken landen voorzienen tekst van bet ontwerp-tractaat met België en Luxemburg eerst zal kunnen geschieden nadat tot da onderteekening daarvan is overgegaan. KORTING OP POLDE1RLASTEN. De Minister van Waterstaat heeft ge antwoord op de vragen /van het lidi der Tweede Kamer, den heer Kersten, betreffende toepassing der door Provin ciale Staten van Zeeland toegestane kor ting op die calamiteuze polderlasten en. het betrachten van zuinigheid bij de uit voering Van werken aan bedoelde pol ders. Een korting op de calamiteuze polder- lasten, aldus id© minister, is tot op 'heden niet kunnen worden toegepast, aangezien het besluit der Staten van de projvincie Zeeland tot wijziging van het reglement voor de Calamiteuze polders en water schappen in Zeeland, als gevolg waar van zoodanige korting mogelijk zou zijn, aanleiding heeft gegeven tot overleg met het provinciaal bestuur Van Zeeland, voor dat ten aanzien van idle Vereischte goed keuring van dat besluit door de Kroon een beslissing kon worden genomen. Het Statenbesluit is goedgekeurd bij K. Bi. van 16 Juni j.L Onder opmerking, dat de beoordeeling van de uit te voeren werken in eersten termijn bif Ged. Staten berust, en in aanmerking nemende, |dat de werken een ruime mate van veiligheid voor de be volking moeten waarborgen, kan de re geering mededeelen, dat zij geen reden heeft om aan te neuten, dat aan de zeewering der Calamiteuze polders of lift O verdwijnen spoedig door ^.'ii Pot 90ct.Tube50ct.Zeep60ct. Bij alle drogisten. ZIERIKZEE. De vereeniging voor bijen teelt op Schouwen-Duiveland is voor nemens in het a.s. najaar een cursus te openen, ten doel hebbend de imkers en zij, die van plan zijn in de toekomsi bijenkasten te houden, zoo goed mo gelijk in te lichten over de bijenvolken. In den zomer zullen deze theoretische lessen, door een deskundige te geven, door practische worden gevolgd. De in het vorig nummer van het electriciteitstoiaadje van de P.Z.E.M. ver melde onderhandelingen met den heer H. J. Doeleman te Zierikzee omtrent aansluiting van zijn brood- en beschuit- geleifatoriek hebben tot goed resultaat geleid; de fabriek is inmiddels op het net aangesloten. Onderhandelingen zijn geopend met de toesturen Ider polders Dreisehor en Vier Bannen over eventueele electrificatie hun ner stoomgemalen. Steeds meer slagers gaan er toe over, hunne 'bedrijven van electrische koelkas ten te voorzien. Alleen op Schouwen en Duiveland zijn er reeds 11 electrische koelkasten geplaatst. Voor de electrische wijze van koken komt steeds meer belangstelling. Te Zie rikzee werdien in de maanden Februari t/rai'. April ©en 15.-tal demonstraties ge geven, deels voor ide installateurs in de Noordgroep en deels voor genoodigden uit alle gemeenten van Schouwen—Dui veland. Met den heer L. J. van Vessem» t© Tholen werd ©en contract afgesloten voor stroomlevering aan diens ijsfabriek. Ter gelegenheid van haar 10-jarig blestaan hoopt de mondharmonicavereen. „D.O.K." Donderdagavond half 9 een con cert te geven op de tent in 't Havenpark. Bij gunstig weer zal door „Kunst en Eer" a.s. Vrijdagavond half negen het volgende programma op de tent in het Havenpark worden uitgevoerd: 1. Marsen; 2. Fantaisie sur le coeur et la Main; 3. Crépuscule, Valse de Concert; 4. Mo- saique sur La Mascotte. Pauze. 5. Aux Arènes. Polka de Concert pour 2 pistons; 6. Ouverture de l'Opéra La Bohémienne. 7. Romance; Solo pour Tromlbone; 8. Grande Fantaisie sur l'Opera Tannhauser; 9. Finale. De secretaris van het Bureau tot voorlichting bij Beroepskeuze Voor Schou wen en Duiveland, verzoekt ons mede te willen deelen, dat de zitting van het Bureau op morgen 30 Juni, niet door gaat, en dat de e.v. zitting zal plaats vinden Donderdag 14 Juli a.s. De heer Joh. L. v. Duivend'ijk al hier verwierf te Vlissjngen het diploma als schipper aan boord van schepen in die binnenvaart, welke diploma is inge steld' door de Ned. ver. van gezagvoer ders bij de binnenvaart. HAAMSTEDE. Donderdagavond jl. hield de vereeniging tot bevordering van het tulribouwonderwijs op Schouwen-Duive land ©en algemeene ledenvergadering in hotel Bom. In zijn openingswoord heet die voorzitter dhr. W:. G. Boot Jz. alhier welkom, in 't bijzonder den burgemees ter Jhr. R. Roëll. Hij herinnert het plot seling overlijden van wethouder Gilijamse die steeds door woord en daad toonjde, dat hij de vereeniging een goed hart toedroeg. Hij dankt de Leden voor hun voortdurenden steun en deelt mede, dat de school thans 38 leerlingen telt, welk aantal idït jaar nog verhoogd wordt. De school is onder leiding van dhr. Hartog in uitstekende handen, terwijl de exploi tatie van den proeftuin door den tuin baas dhr. Boukami boven allen lof ver heven is. Spr. releveert de opening ier tuinbouwschool en eindigt zijn inleiding met een algemeen woord van dank. Ver volgens geeft d'e penningmeester dhr. C. A. Boogerd' verslag van den proeftuin over 1931. De ontwikkeling van den tuin was bevredigend. De druivenstokken in de kassen groeiden naar wensen, korrel en tros waren van goedie kwaliteit. De aanschaffing van een „zwavelkanon" te gen meeldauw en sprint was een aan winst voor den tuin. De voorteelten in de kassen, bloemkool, spinazie, sla en duns'el waren over 't algemeen goed. In kas I werden daarna meloenen gezet, die niet sterk ontwikkelden door het noodzake lijke en vele luchten der druiven. Voor zoover de druiven dit toelieten werden in kas II tomaten geteeld. De vruchten en groentetuin gaf ondanks den natten zomer den indruk van goed onderhoud, de vruchfb!oomen kregen over 't algemeen een goed schot, zwarte bessen gaven een goede kilo-opbrengst. Platglasteelt en volle grondcultures waren bevredigend te noemen. Van verschillende 'bestrijdings middelen werd gebruik gemaakt. Proeven werden genomen met aardbei- en fram- toiozenvariëteiten, snoeiproef met roodle blessen en bemestingspro even op verschil lende groenten. Voorts zullen verschillen de typen onderstammen worden uitgezet om door de leerlingen der school te worden veredeld. De tuin werd door en kele excursie's bezocht. De winst- en verliesrekening 1930—'31 gaf in ontv. en Weigert namaak! Vraagt de echte Poeders en Tabletten Echt zijn ze alleen, wanneer op de verpakking de naam van den fabrikant in nevenstaande O li handteekening - üitg. een bedrag van f3876.716. Secreta ris en penningmeester werden door den voorzitter dank gebracht voor hun vele zorgen en bemoeiingen. Bij de nu vol gende bestuursverkiezing werden de af tredende leden de heeren H. v. Toledo en M. L. J. Muste met groote meerder heid herbenoemd. Na omvraag volgde sluiting. BROUWERSHAVEN. Bij het maken van een nieuw vieringtorentje op het kerk gebouw van de Ned. Hehv. Gem. heeft Dinsdag een evenement plaats gehad. On geveer 2 maanden geleden heeft mien het oude torentje in zijn geheel gelicht en yoorloopig geborgen in één der dak goten. Daarna is men begonnen met den bouw van den klokketoren, die thans Zoover gereed is, dat het oude torentje daarop weder kon worden geplaatst. Door middel van een bok werd het torentje omhoog geheschen. Het komt thans weder fier uit boven het silhouet van het ste deke en geeft weder aspect aan het Oud© kerkgebouw. Dit feit was aanleiding, om de driekleur op de uiterste punt te doen wapperen. N1EUWERKERK. De met welwillende medewerking van mej. H. Radewalt ge houden collecte voor het „Dorus Rijkers- fonds" heeft in deze gemeente opge bracht ide som van f 20,25. OOSTERLAND. Maandagvoormiddag jl. had op den Provincialen straatweg nabij deze gemeente, een ongeluk plaats, dat zich ernstig liet aanzien. De motorrijder B., van Oud-Vossemeer, kwam aldaar in botsing piet een ihond, waardoor hij kwam te vallen en zich in die mate bezeerde, dat bij bloedend aan den weg bleef lig gen. Dr. Vleugels Schutter spoedig ter plaatse verleende de eerste geneeskun- dige-ihulp, waarna hij naar het ziekenhuis te Noordgouwe is vervoerd ter verdere behandeling. Door onbekende oorzaak, ontstond Maandagmiddag een begin van brand op het erf van den heer A. de B. aan den Prov. straatweg alhier. Een klampje stroo, en een 'belendend schuurtje stonden in vlam. Door krachtig ingrijpen, ook door vlug een slang op de waterleiding te plaatsen, bleef bet hierbij beperkt Daar door de droogte het vuur snel om) zich heen greep, was er gevaar voor aantasting van de woning aanwezig. UE BIND 13 Naar het Engelsch. HOOFDSTUK VII. Eliza was heel 'goed. voor Joyce. Zij 'ha!d haar weer bij bewustzijn gebracht, haar de inatte kleeren heipen afleggen, een warm bad vöor haar klaar gemaakt en haar later een kop stejrke bouillon ge bracht, waarna ze bij haap was blijven zitten, tot ze in slaap viel. Van Felicity zag. of hoorde zij niets! Joyce sliep zwaar, want zij was uit geput naar het lichaam' en naar den geest; toch voelde zij zich lusteloos en nOg alles-behalve verkwikt, toen 't ochtend werd. Haar hoofd1 klopte; heel haar lichaam deed haar pijn en, toen Elizla haar boven haar onthijt kwam' brengen, en haar raadde, om) in het bed' te blijven, gaf zij gaarne gevolg daaraan. De sombere slaapkamer, waajr zij zoo weinig mee op had, leek haar nu een veilige haven. Ze zag er tegen op, opi Felicity weer te ontmoeten. En Robert Stone hoopte zij heel haar leven niet weer te zien. Eliza had een trek van bezorgdheid op het gelaat, toen zij wat middageten boven bracht voor Joyce, wie 't echter totaal aan eetlust ontbrak. „Staat u vandaag maar niet op, Miss", raadlde zij weer. „Ef gebeuren hier din gen in huis, die ik niet begrijp en het is maar het beste, (dat u blijft, waar u bentl" Joyce hield zich (daaraan; en juist was ze op het punt in slaap te vallen, toen Felicity binnen kwam, zorgvuldig de deur achter zich sloot en aan het voeteinde van het bed jging zitten. Ze zag er weer allerliefst uit, ïrtaar het trof Joyce, zoo'n harde uitdrukking als zij had in de blauwe oogen. ,tB©n je beter?" vroeg zij. „Eliza zei,, dat je vandaag niet opstondt. Zou je morgen weer goéd zijn?" „Ja, natuurlijk Fél Ik wil nu ook wel ops tja an, als je dat graag hebt. Maar waarom vraag je het eigenlijk?" „Omdiat ik graag zag, dat je morgen ochtend vroeg naar je moeder ging". „Ik zal heel blij zijn, om te gaan", afntwojondjdje Joyce, piet tranen ün de pogen'. ,,Ik wilde wel, idat je nooit gekoimlen was! Je hebt alles voor m'ij bedorven)! Het was ook idem1, dat ik je mee genomen heb. Eliza heeft het wel gezegd!" „Miss Chester ook. Had ik imjaar naar geluisterd!" „Miss Chester is een kat...! Ze heeft altijd veel unieer met jou, Id'an met mij opgehad! Ik zou wel eens willen weten, wat ze van jou zei, als ze alles wist, hoe sluw en berekend je bent geweest! Ja, ik ben niet blind, Joyce Hamilton! Ik heb je Zondagavond1 wel bij die hooi schelf gezien. „Stille waters hebben diepe gronden", js het toch altijd maar! Je hebt de passie (gepreekt tegen mij en mij gewaarschuwd voor Robert Stone en al dien tijid heb je» achter mijn rug met heni geflirt!" „Dat heb ik niet gedaan, Felicity! ,En dat weet je ook wel! En ik schaam mij n/et over Zondagavond. Ik stond daar een paar Iminuten en ik dacht er niet aan, dat ik Mr. Stone zou zien. Daar hoef jij je miet aan te ergeren. We heb ben gekibbeld". „En ben je dan niet van plan, weer vrede te sluiten mét hem?" „Neen, Felicity, ik wil helm nooit weer zien!" „Nu, ik wil ook niet, |dat je hem ooit weer te zien krijgt! Morgen, zoowat om een uur of tien, gaat de trein naar Lon den- Kan je dan klaar zijn?" „Ja, maar hoe kam1 ik nu aan het station kojmfau? Het is vijf mijlen van hier naar Stonycross en ik geloof niet, dat ik zoo'n eind loopen kan!" - De bode zal je met je koffer komen halen. Hij gaat morgenochtend al vroeg: het js (marktdag! Dit zeggende, wilde Felicity weer even onverwacht als zij gekomen was, he,t vertrek verlaten; (maar Joyce riep haar terug en vroeg piet hoogroode kleur: „Wil je mij wat geld leenen? Zoodra ik kan, zal ik het je terug zenden. Ik heb tmiaar een paar shilling en ik weet, dat de reis bijna een halven souvereign kost". „Ik zal je nui maar meteen goeden (dag zeggen, want ik denk, dat ik je niet Pileer zal zien". „O, Felicity, waarom ben je toch zoo boos op mij?" vroeg Joyce. „We, zijn toch jaren lang goede vriendinnen ge weest; ik vind het verschrikkelijk, (dat wij nu zoo schelden moeten! Ik begrijp niet, iwat ik je gedaan heb! Als ik je gegriefd heb, dan zou,mij dit erg spijten!" i „Daarmee gééf je mij mijn verloofde j niet terug!" „Ik heb hem je niet willen ontnemen. Hoe kan je nu zoo iets zeggen. Ik ben zeker, dat alles weer in orde zal komen tusschen jullie, als je enkel maar wat ge duld oefent; wat inschikkelijk bent. Mr. Stpne moet het 'door de vingers zien van Mr. Carmichael en jij) moet hem vengeven van püj; i ofschoon er inderdaad niets te vergeven valt!" Het kostte Joyce wat, ©Pi1 klit te zeggen, maar 'ze wilde wel iets van haar trots ten offer brengen, om als goede vrien dinnen te scheiden. Zonder te antwoorden, verliet Felicity het vertrek. Heel dit onderhoud had Joyce niet be paald opgewekter gestemd. Ze was blij, dat Felicity niet had gesproken van het avontuur van den vorigen dag, maar ze toch Wel eens iets liefs en vriendelijks kunnen zeggen. „Ik hoop maar, dat ik gauw een betrek king (krijg", overpeinsde zij. „Dan zal ik Zoo (hard werken, |dat ik geen tijd heb, opi Ite denken!" Helaas, had zij |de rest van (den dag volop |den tijd; want op dien langen na middag kwam er niemand bij haar. Alles zag er zoo somber om /haar pit en als het pu nog soms weken lang zou duren, dat zij een betrekking kreeg, dan zou ze al dien tijd) haar moeder tot last zijn. Ze schreide zich eindelijk in slaap en werd piet schrik wakker, want ze moest zeker wel een paar pren gesluimerd heb ben, te zien aan het licht. Ze had vreeselijken dorst en verwon dende zich al, dat Eliza niet wat thee boven bracht... Misschien had de goede oude haar ook niet willen storen. Er was geen bel op do kamér en al was er ook een geweest, dan zou Joyce er nog geen gebruik van hebben gemaakt. Haar horloge had stil gestaan; |dus misschien was het ook nog wel niet zoo laat, als zij dacht; en ze bleef nog wat liggen, hopende, dat er eindelijk wel eens iemand komen zou. Het was zeer stil in huis. Geen geluid vernam zij, ofschoon zij in gespannen aandacht luisterde. Juist was zij vanj plan, op te staan, en de zaak eens nader te onderzoeken, toen zij een briefje zag liggen op den grond, dat blijkbaar onder ide deujr geschoven was. Ze haalde het enl ging het op iden rand van het bed zitten lezen. Het was een kort, (met potlood geschreven briefje van „Lieve Miss Joyce, Als u di,t vindt, zijn wij weg. Missie wilde piet, |dat ik weer bij u ging), om het u to© te lichten. En natuurlijk, ik moet Wel met haar Pi'ee, ofschoon ik het heel naar vind, om u zoo achter te laten. Ze zegt* dat u piorgenochtenld naar uw lirioeder gaat, en (daar is u ten Imüjnste goed bezorgd. Ik hoop hiaar, dat u niets overkomt, zoo alleen. Uw toegenegen ELIZA". Maar dat kon toch niet waar zijn, dacht Joyce. Zonden ze nu zóó wreed zijn geweest, o,mr haar 'daar alleen in huis een nacht te laten doorbrengen, met niemand binnen haar bereik? De stilte bewees echter, dat het wel (dege- |lijk waar was; gelukkig nog maar, dat ze Felicity om reisgeld had gevraagd, anders had ze dien volgenden ochtend nog niet eens kunnen weggaan! Ze kleedde in zenuwachtige haast en trachtte haar al in te prenten, dat er j/mhiers heelemaal geen reden was, om bang te zijn. Moedig ging ze dus, toen ze klaar was, naar de keuken. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1