Zierikzeescha Hiauwsboda Bij Pijnen -|- BIJVOEGSEL bahoorend* bl] da vm Vrijdag 24 Juni 1932, M. 12327. LANDBOUW EN VEETEELT. DEZLM. TE THOLEN Zooals we reeds Woensdag toezegden, mloeten we even op de ontvangst op het Stadhuis te Tholen terug konten en wel vooral om! te gewagen van de welkomst groet, uitgesproken door den hoogbejaar den. maar nog zeer krassen voorzitter van ide afd. Tholen en St.-Philipsland van de Z. L. M., (de heer C. A. S t o ut j e s - cl ij U idie da;nk bracht aan 't Thoolsche gemeentebestuur voor 't 'beschikbaar stel len van de raadzaal, den burgemeester en imjr. Pieleman, voor hun hartelijke woorden, terwijl hij verder de verschil lende autoriteiten en het hoofdbestuur hartelijk welkom heette. Speciaal richtte spr. woorden ter begroeting aan den eere-voorzitter van den kring, jhr. J. v. Vredenburch. Herinnerend aan het laatste landbouwfeest op Tholen, nu weer al 9 jaar geleden, toen burgemeester Diepen horst de gasten ontving, sprak mr. Die- leman over Tholen, als de stad aan (het veer, maar Sn de war loope, eindigde dhr. Stoutjes- dijk zijn met applaus begroete relde. Na deze welsprekende inleiding begon de ho of (db es t uursver galde r i mi onder leiding van m'r. Dielemén, (die allereerst de Gedeputeerden verwelkom de etn voorts de verschillende landbouw- specialiteiten. Een lange lijst van mede- deelingen passeerde eerst jdie revue. Zoo werd lang (gesproken over de uiencon- tröle. De U. C. Bi. wenscht (de belangen; der uientelers nog steeds niet te behar tigen. Aangedrongen werd op méerfdere Zeeuwsche vertegenwoordigers bij (de te voeren onderhandelingen. Voor 't stichten van een (magazijn voor de CoÖp. Aankoop- vereeniging „Schouwen—Duveland" werd medewerking verleend (door '(het verstrek ken van een leening van f8000 a 5 pCt. Nu aan de (directrice van Ide Landb. huishoudschool te Zierikzee, Im'ej. P. H. Leenhouts, ontslag is Verleend, neemt mej. Koome die )taak waar, maar daar door stagneeren andere idoor haar ge geven cursussen. Die (gang van zaken vraagt om' een spoedige oplossing. Krach tig heeft de 'Z. L. M. medegewerkt ,om de pootaardappelen onder ide landbouw- uitvoerwet te krijgen. (Als gevolg hiervan is de Ned. Alg. Keuringsdienst opgericht, waarvan als secretaris iir. Siebenga is benoemd. De voorzitter wenschte dhr. Siebenga geluk met deze groote onder scheiding, maar het deed hem' leed, dat ir. S. aan Zeeland en aan de Z. L. M' onttrokken wordt. In (de 5 jaar, dat de heer S. als (alg. - secretaris optrad, is veel van hem gevergd. Voor wat hij m'et groote toewijding heeft gepresteerd, brengt de voorzitter hem gaarne dank en hulde. (Applaus). Bij de postbestelling ten "platte lande werd het klachtenboek opengesla gen. De voorzitter verzocht aan de afd. hun speciale klachten te formuleeren en in te zenden, opdat het D. Bi. van (de Z. L M. kan nagaan of hierin verandering kan wonden gebracht en zoo ja, op welke wijze. Dhr. v. Nieuwenhuijzen sprak pver de practische uitvoering van de wet, rege lende de steun voor de melkveehouders. Het komt voor; dat enkele imenschen ook hiervan' profiteeren, die er feitelijk recht op hebben. Zij deden beter het be drag, (dat zij ontvangen, 'b.v. in een 'crisis potje te depomeeren. Dhr. Siebenga wees op 't tijdelijke van dezen im'aatregel. Zij, die voor de voor- looptge steunregeling niet in aanimérking komén, deiden beter niet naar het gemeen tehuis te gaan. Lang werd' gedebatteerd over de s o- ciale lasten, waarvan enkele spre kers betoogden dat men deze als een zegen voor velen beschouwt, maar het bedrijf kan ze nu niet dragen. De steun is nog niet zoo, dat het bedrijf loonend is. Daarom drong men op verlaging dier lasten aan. Dr. Molhuizen, secretaris van t K.N.L.C. zeide, dat fde 3 centrale organi saties het compromis hebben getroffen: de regeering make het bedrijf loonend, dan zullen de landbouwers de social? lasten dragen. Thans is een adres in gezonden, vragend aan de regeering een zelfde regeling toe te passen als bij de Zee-ongevallenwet, maar de regeering gaf tot ,nu toe geen antwoord. De voorzitter zegt nog dat de adhae- sie-betuiging der Z.L.M. is gevraagd voo^ een adres aan den voorzitter van den ministerraad tot verhooging van het in voerrecht op paarden. Dhr. H. A. Hanken zegt toe, dat het Bestuur van het Trekpaardenstamboek hierover advies zal uitbrengen. Het Da". Bestuur der Z.L.M. zal zijn houding van dit advies laten afhangen. In de vacature-de Oude wordt ge kozen tot lid der werktuigen-commissie de heer K. A. v. Langeraad te Kam perland. Besloten wordt de rentelooze leening van het landbouwhuis per 1 Augustus '32 aflosbaar te stellen. De heer G. van Koeveringe Lz. wordt benoemd tot hoofdboekhouder der Z.L. M. (thans tijdelijk). De heer F. P. Polderdijk te N.- en St.- Joosland', die reeds langer dan 50 jaar onafgebroken lid van de Z.L.M. is ge weest, wordt benoemd tot lid van ver dienste. De secretaris verzoekt ontslag uit zijn functie tegen nader overeen te komen datum. Het ontslag wordt met leedwe zen, maar op de meest eervolle wijze m'et grooten dank verleend. Dhr. Siebenga dankt voor de tot hem gerichte vriendelijke woorden on de wijze waarop hem' ontslag is verleend. Spr. noemt geen gemakkelijk afscheid van Zeeland, waar hij vele vrienden heeft gekregen. Met nadruk wijst hij orop, dat mon in Zeeland om iets te bereiken, toch vooral eensgezind moeten optreden, men steeds zal zoeken naar dat wat ver- eenigt. Niet zonder bezorgdheid voor de toekomst, denkt spr. over deze materie. Verscheidene autoriteiten danken voor de ontvangst, zoo ook dhr. Mansholt, de wnd- dir.-generaal van den landbouw, die er op wees dat men in 't kweeken van veredelde producten zijn kracht moet zoeken om uit deze crisis te komen. Mr. van Dusseldorp herinnerde aan 't voorstel van G. S. (zie Nieuwsbode van Woensdag) aan de Provinciale Staten dat de Provincie zich voor f 1 millioen zal garant stellen voor de financiering van dien Tarweoogst 1932. Van harte wenscht spr., dat de Z.L.M. de organi satorische moeilijkheden, die haar blo ven 't hoofd hangen, te boven zal ko men en dat de zoo nobdige eenheid worde 'bewaard. Hierna volgde sluiting en souper. Woensdagmorgen half 10 ving in het gymnastieklokaal de algemeen? ver gadering aan. De zaal bleek veel te klein al de belangstellenden te bevatten. Na. verwelkoming der autoriteiten open de de voorzitter de vergadering en gaf het woord aan den rapporteur der fin. corn'missi-a tot het uitbrengen van het verslag over de rekening over 1931. Het advies luidde: goedkeuring, waartoe con form besloten werd. Hierop gaf de voor zitter het woord aan den heer H. D. Louwes te Westpolder over het onder werp: Onze 1 ij den d e e n strijdende boerenstand. Spr. 'begon mét er op te wijzen, hoe de eeuwen door de boerenstand voor de groote economische en sociale dien sten, welke zij de samenleving bewees, beloond is met een zeer karig en sober bestaan. Reeds een oud talmoedisch woord' spreekt daarvain (Babyl. Talmoed Tractaat Jebamoth): Honderd „Zoes" (een kleine zilvermunt) in den handelel- ken 'dag vleesch en wijn, honderd „Zoes" in den landbouwzout en gras (on rijpe groente). Niet alleen een sober bestaan, maar ook groot igebrek aan belangstelling ten opzichte van het wel en wee van den boerenstand imloet worden geconstateerd en toen omstreeks 1800 Ide predikant Uil- kens dn Eenrulmi trachtte Idoor voordrach ten en natuurkundige proeven ontwik keling te brengen, keurde men dat in beschaafde stedelijke kringen af; ontwik keling paste niet bij jden boer. Er is in den huldigen tijd veel ten goede veran derd en Imlet (naimle |de .ontwikkelingsmoge lijkheden werden het platteland niet meer bewust .onthouden, imlaar gelijkheid in overheidszorg en ontwikkelingsmogelijk heden is er nog geenszins. Als do 'heer Zaalberg, directeur-generaal van dén Ar beid zegt: „verbeterde volkshuisvesting, achturen dagfabriekshygiëne, sport, jeugdzorg, gezondheidsdiensten, sociale verzekeringen, verminderd (drankgebruik, hebben een einde gemlaakt aan het vroe ger als onvermijdelijk beschouwde ver schijnsel, dat 'd;e bevolking eener fabriek stad in enkele geslachten degenereerde", dan acht spr. Idit slechts ten deel© juist. Al deze factoren rustten deze bevolking niet toe met den wil |door een talrijk gezin het geboortecijfer op peil te hou den en zijn zonder veel invloield op de mlefntaliteit, een veel voornamer factor nog dan (de lichamelijke. De landbouwer kent de afhankelijkheid van den mensch en voelt zich daardoor geen heerscher over zijn lot, hij is minder toegankelijk voor den waan van den |dag- Dit alles verschaft de landbouwende bevolking een zoo groote beteekenis voor de mentaliteit van een volk1, Idat zij ook op (deze gron den ten eenenmale onmisbaar is. Ook blijkt welke zorg in sociaal-hygi ënisch opzicht aan de stadsbevolking wordt besteed, welke de boerenbevolking meestal tm'oet missen, 'zooals bijv. 't gym nastiekonderwijs, dat de plattelandsge- gemeenten ook na 1935 niet zullen kunnen betalen. De positie van den landbouw in de huidige samenleving is die van een lijdend orgaan in het lichaam', of, om! het -met den heer J. Smid van Voorburg te zeggen, die van den paWdragénden ezel in een reizende familie. De boeren stand kan de maatschappelijke ontwik keling in de laatste 50 jaar op econo misch, sociaal en politiek terrein niet meemaken, en de arbeidsorganisaties en vakverbonden kregen een voorsprong. Oiok kwam de boerenstand achteraan om naast zijn beginselen in de politiek ook zijn belang doelmatig te dienen. Daarbij kwam als voorname oorzaak, dat de ste delijke bevolking, de intellectueele krin gen, 'de spraakmakende gemieente den landbouw niet kende en maar een heel flauw of heelemaal geen besef had van de economische wetten, welke in Iden la|n|dlbouw heerschen. Er is thans een (dubbele crisis, een economische en een ini de verhouiding van den landbouw tot de andere bevolkingsgroepen. Maar aan d(en landbouw is in dezen tijd bewaar heid het woord uit den tweeden Corin- then brief: als ik zwak ben, dan ben ik machtig. Er zal niet -langer over hem' ge regeerd worden, hij zal van nu af aan mee regeeren .als hij volhardt in het nu begonnen werk. De organisaties worden steeds beter en ide publicaties van d'e lanidbouwboekhouldbhreaux openldën steeds meer oogen voor d© slechte bezoldiging van (deti landbouw-ondernemer. Spr. wees ier verder op, dat de land- bouwvoormannen spoedig j a tegen de crisis zeiden en deze aanvaardde als een tijd van „Umwertung aller werbef', ter wijl andere bevolkingsgroepen, ook onze economen, het omverwerpend karakter der crisis miog niet konden of wilden zien, terwijl een groote groep tals bijv. de S.D.A.P. er nog altijd neen tegen tracht te zeggen. Men begreep in landbouw- kringen, dat ibij groo.te kwalen alleen groote middelen kunnen helpen. De hulp- vierleening is te laat en in onvoldoende mate gekomen en komt dat nog. Maar: toch heeft 'de georganiseerde landbouw het volk een grooten dienst bewezen (doer tijdig (die oogen te helpen openen vqor den ernst |der tijden, het vertrouwd te maken, met ide noodzakelijkheid ,veel', dat vroeger lonldenkbaar was, te moeten aan vaarden. Het is .alleen zoo jammer, dat en vele ongesteldheden, znllen U de hier genoemde genezende en pijnstillende Mljnhardt'* Poeders spoedig helpen: Mijnhardt's Hoofdpijn poeders. Kiespij npoeders Yerkoud- heidspoeders. Hoestpoeders. Kheu- matiekpoeders. Maagpoeders Pijnstillende poeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ot. Verkrijgbaar bij Uw drogist. er bij de regeerimg niet eenzelfde belgrip van iden ernst Ider landbouwcrisis werd' gevonden en bij jOns volk zoo vaak aan doovemansooren werd geklopt. Schoon tdroom'efni over een wereld van vrijhandel maakt, idat imen vergeet i,n ide huidige pro,- tectionjstische verdwazing ide scherpe wa pens te gebruiken, die men tegen over een land als Duitschlanid in handen heeft. Tijdig |glewaarschuwd, m'et klem bezwo ren jOjm! in te grijpen, heeft de overheid' maanden lang in (d'e veehouderij de zaken zich tot een catastrophe laten ontwikke len. Het schijnt of |mten trachtte er zoo gemakkelijk mogelijk af te» komen en dat zal zich wreken. Onze export js vernield, onze veehouders verloren in razenjd' tempo hun kapitaal. In een verarmde streek kan men slechts door schulden en vor deringen ide pen halen en m'et elkandler van voren af aan beginnen.". Ook de financieele (huishouding van provinciën, gemeenten, waterschappen, loop": geheel vast en allen gaan er toe bijdragen 'het rijkscrediet te overspannen en ontredderen. Het dralen bij de steun verlening aan den akkerlboUw^ die bij aan die veehouderij bovenal, zal zich bitter wreken en spoedig kan blijken, Welke stinkende wonden zachte heel meesters hier hebben gemaakt. De boe renstand moet beseffen, dat dc teerling geworpc r is, en voortgaan den hem toe komenden invloed te verorderen, maar dat is een grootsche taak. Die taak is dei boerenstand, mannen zoowel als vrouwien te idioordringen van een ge- pa.t gevoel van eigenwaarde, van fier heid van den Wil een gelijkberechtigd deelgenoot der samenleving te zijn. Om te vocikomen, dat men in de crisis te ondergaat moet de landb;ouwstand zich vooral op drie dingen richten en wel op: 1. Organisatie; 2. De pers en de openbare meening en 3. De politiek. De boeren kunnen veel leeren van de arbeiders- en ambtenarenorganisaties en men moet den laatsten boer er toe bren gen zijn plaats in de organisatie in te nemen. De gelden daarvoor moet hij beschouwen als onmisbare bedvijfsuitga- ven. Ook aan de vorming en organisatie van den vrouwelijken boerenstand moet groote aandacht worden gewijd; zij vor men de helft en hun opvattingen, geest en (werkzaamheid is voor de zaak van den landbouw' van groot belang. Als de Nederlandsche boeren grieven tegen de pers hebben, vooral tegen de groote pers, dan valt een deel van die grieven terug op hen zzelf, omdat zij haar te veel verwaarloosd hébben als instrument tot het bespelen der volks- concientie. Men moet invloed In de pers hebben; naar sprekers inzicht is die bij goede organisatie te verkrijgen en zal de pers de gelegenheid de meening der landbouwers te uiten, niet onthouden, in dien men ze in goeden vorm te harer beschikking stelt. Naast organisatie is de beschikking over het noodige geld hier onontbeerlijk. Iedere gulden aan eengoe- d|en persdienst besteed zal 10-dubbel wor den vergoed. Tenslotte de politiek, hierbij staan 3 wegen open, n.l. via een aparte boe renpartij, via de opgerichte boerenbon den en via de bestaande politieke par tijen. Spr. aarzelt niet den eersten weg beslist te verwerpen. Zij zal aan nemende, dat men andere groepen niet Wil onthouden wat men zelf doet voe ren naar absolute belangenpolitiek, waar bij de boerenstand zeker aan het kortste eind zal trekken. De weg via de boeren bonden en die via de politieke partijen vertoonen groote overeenkomst. Spreker behoort tot hen, die den laatstgenoem den weg voorstaan. Men moet handelen in contact m'et andere bevolkingsgroepen en het voorkomt, dat er wrijving ont staat tusschen de boerenbonden en de landbouworganisaties en dat de eensge zindheid van den georganiseerden boe renstand verloren gaat. Ontwaking van groote groepen van den boerenstand, uit hun politieke lusteloosheid en bereid heid om daadwerkelijk in de politiek, onder erkenning van de hoogheid van beginselen, ook het belang te dienen is noodig, de landbouworganisaties hebben de taak daartoe bij voortduring op te wekken. Zoo zien w'ij aldus eindigde spr. een groote taak voor ons. Als wij ar beiden, vertwijfelen wij niet! En om dat wij' geloof hebben in de kracht van onzen boerenstand, omdat wij vertrou wen, dat niet te laat het gezond ver stand ons volk de oogen zal openen, denken 'wij aan een toekomst, Waarin wij 'kunnen werken aan de verheffing ven ide landbouwbevolking. De crisis der negentiger jaren 'der vorige eeuw1 leerdje Ons onze bedrijven beter uit te rusten •en (dé voorlichting (der wetenschap te benutten, deze crisis moge ons leeren, op organisatorisch -, pers - en politiek ge bied den gebleken achterstand in te ha len. Wlij trachten dan vol te houden en al wérkende zien wij dan voor ons allen bewaarheid het woord van Jesaja; voor een doorn zal een denneb'oom en voor een distel een mlyrthestruik opgaan. Met applaus werd deze rede begroet. Daarna nam die voorzitter zelf het wo,ord| voor het jaaroverzicht. Spr. herinnerde er aan hoe het 9 jaar geleden was, dat (de Z.L.M. haar 80-jarig bestaan luisterrijk te Tholen vierde. Spr. ging in (het kort na welke plaat sen mén des middags zal bezoeken en zeide, dat er voor 9 jaar blijde jubel opsteeg en 'het van vrede en vreugde over de Eendracht ruischte. Eendracht is thans imleer dan ooit noodig. Ochj, blegrepen dat slechts allen. Men zou niet gansch onwaar en onwaardig feiten ver draaien en waarheden willen maskeeren eni gansch onaardig en onchristelijk te vens personaliteiten mengen in een strijd tegen hen, waar men 'bij behoort, noch ondermijnen willen de grondslagen van het gebouw, waarin 'mén zelf behoorde te wonen. Eendracht! waar immer mo gelijk. Altijd. Nu zeker. Die Eendracht is mogelijk en was er in Zeeland op land bouwgebied altijd in de Z.L.M., het ver- eenigingspunt der landbouwers. Het is nu zeker geen tijd om te trachten ten bate van een afgezonderde, afgéscheiden organisatie leden af te trekken naar de algemeene. Immers splitsing der bevol king naar confessie is op dat gebied niet op zijn plaats. En tenzij men ieman 1 binnen den kring der algemeene land bouwmaatschappij niét zou laten leven overeenkomstig zijn geweten en gods dienstige opvatting en hem daarin ge weld zou aandoen, is ieder landbouwer verplicht zich met de anderen aaneen te sluiten in één verband. Voor welke doeleinden van geestelijken of politie- ken aard daarbuiten hij zich nog in een afzonderlijke .organisatie 'bovendien moge vereenigen. Zeer terecht heeft dan ook een der grootste Nederlanders uit de laatste 'honderd jaar, dr. A. Kuijper, geschreven hoe verschil van levensover tuiging hier .geen indeeling geven mag en personen van allerlei beginsel en her komst op dit gebied als een ééénheid;. wijl eenheid van doel, kunnen en moeten samenwerken; hoe hierin ook het groote voordeel ligt dat idoor dit samenleven eni streven en werken men zich ook als burgers van hetzelfde land meer één blijft gevoelen, het nationale besef ver sterkt en daardoor de veerkracht van het volk verhoogt. Wij' begeeren al dus spr. dan ook op ons gebied vol komen diepe -eerbiediging van ieders ge loofsovertuiging, geen splitsing in de ge lederen te birengen en wel verre van als „breekijzer" (dienst te doen, juist syn thetisch, samenstemmend en voegend op te treden, niet te splitsen in groepen, waarbij aan de eene zijde zouden staan zij, die beweren bij uitstek Christenen te zijn, om aan ide andere zijde te drijven hen, Idie mén dan niet Christenen of op zijn minst genomen mindier goede of minder consequente acht. Wij achten dergelijke splitsing hier te gen 'de natuur en den aard 'der zaak en oordieelen dat, waar men zijn bedrijf of zijn ambacht onder de burgers in 't gemeen uitoefent, ook zijn organise' tie niet dan algemeen moet zijn. Van neutraliteit is hier geen sprake. Een richting wordt hier ook niet vertegen woordigd. De eenige richting moet zijn aldus schreef dr. Kuijper over het vakonderwijs dat men zich richt op het aanbrengen van de beste kundighe den en de gereedste en meest geoefen de vaardigheid. In verdubbelde mate geldt dit voor vereenigingen die de belangen van landbouw en veeteelt dienen. En al moet uit den aard der zaak bij 'het be hartigen dier algemeene landbouwbelan gen niet ingegaan worden tegen de ze den des volks, evenmin als tegen het Christelijk karakter der natie en veel meer dit worden geërbiedigd en daarbij aangepast worden, men geen misbruik maken van zijn vereeniging, die het al gemeen belang en het belang der ge- heele maatschappij moet dienen, om propaganda te maken voor eenige gods dienstige of politieke confessie of par tij. Sectarisme moet hier met kracht ge weerd' worden. Wie voor enkele vraagstukken van geestelijken aard of waarhij diepere le vensbeginselen aanleiding kunnen geven tot een verschil in 'beschouwing, vereeni ging wil, men leeft in een vrij land en vereenige zich daartoe. Men kan dan straks in Zijn gewone en algemeene or ganisatie teruggekeerd, des te béter rich ting en stuur geven en waakzaam zijn, dat deze niet komie op wegen, waarop zij' niet hoort of zich bemoeit met za ken, idie haar niet aengaan en wier be hartiging niet tot haar wezen gerekend mag worden. Het in eigen kring ver sterkt en verdiept Christendom kan dan voor de gebeele maatschappij door de algemeene samenwerking des te beter zijn gezegenden invloed uitoefenen en inderdaad zijn een lichtend licht en een zuurdeeg dat ide maatschappij en niet een apart afgescheiden deel daarvan, doortrekt. Dat ik het onderwerp aanroerde, was slechts /om eenig in (onzen kring ontstaan misverstand ,uit iden weg te ruimen, een (misverstand waarvan bleek uit hetgeen enkele politieke bladen gemeend hebben te moeten schrijven naar aanleiding van: verslagen in de kranten van een in Mid delburg (gehouden vergadering van onzen kring Walcheren. Spr. hoopt en vertrouwt dat iéder (met eerbiediging van ieders denkbeeld, tmlet den ander zoo eendrach tig mogelijk zal samenwerken voor de belangen van het platteland en de Z.L.M. zoo krachtig mogelijk zich zal kunnen ontplooien. Zij is goed. Zij is noodzake lijk. Zij leeft daartoe tdiep in ons Zeeuwsch Volksleven. Beschadigen of ka pot willen rn'aken wat goed is, kan nooit goed Christelijk zijn. Daarom gaat spr. ook met groot en vast vertrouwen op, Hpoger hulp de toekomst tegemoet ini eendrachtigheid en oprechtheid en waar heid den een uitnemlerider achtend dan Iden anjder, en in diepe afhankelijk heid van den Almachtige. De voorzitter citeerde daarop Virgillius, den ljanldelijken dichter van de Romeinen en zeide, Idat het ook thans nog goéd is om' ten minste éénmaal per jaar samen te koralen en de zorgen een weinig aan kant te zetten; eens mét elkander te praten, elkander te bemoedigen, te steu-, nen, iets van elkander te hooien en te leeren, en in een zoo ernstigen crisistijd m'oet spr. zich andermaal bepalen bij de beteekenis van den landbouw en het platteland'. Volgens spr. heeft de staat er voor te zorgen, dat het maatschappe lijk leven zich organisch ontwikkelen kan en (de verschillende organen worden be- scheranld ten bate van 'het algemeen. Dé wetgever zag geen belemlmierthg aan de ontwikkeling van den landbouw jn den weg leggen en de Staat heeft (de roeping om' (dezen tak van nationaal volksbestaan zoo krachtig mogelijk te doen zijn door. maatregelen regelingen, (desnoods tijde lijke hulp tot zelfhelp (wat het bin nenland betreft; Idoor maatregelen tegen over het buitenland |of [die dit raken. Spr. kwam' dan eerst tot den steun aan de zuivelbereiding, zette het systeem1 in Zweden toegepast uiteen en kwam tot (de hier thans aangenomen maatregelen voor menging van boter in margarine tot 25 pCt., waarin spr. zijn verléden jaar te Wissenkerke ontwikkeld idee tot verwezenlijking ziet (gebracht, al js [hij. gezien den nog zeer grooten invoer van boter in ons land, overtuigd, |dat er, nog wel méér zal (mloeten gebeuren ter bescherming der nationale zuivelindustrie. Wijzende op wat Frankrijk ten deze doet, zegt spr., Idat mén ook hier zon ïrioeten vaststellen hoeveel buitenlandsche tarwe rnlen noodig heeft en dan over- overeenkomsten treffen met invoerende landen. Spr. sluit zich geheel aan bij wat hij uit Engeland las, dat er moet komen een behoorlijke winst voor den onder nemer, een loon voor den arbeider, rente voor het kapitaal. Ook in Amerika streeft (mén naar allerlei beschermende maat regelen voor den landbouw en spr. wijst speciaal op de vraag of het in Nederland mogelijk zou zijn om iook roerende (goe deren als hypotheekbank-onderpand aan te wijzen, zooals bijv. een landbouwinven- taris of wel de oogst. Volgens spr. is dit academisch een strijdvraag. Het is noodzakelijk de prijzen der binnenland,- sche producten verhoogd te krijgen, want als deze laag zijn, idan zijn ook (dé 1 ponen laag en dan verdwijnt de koop kracht bij de plattelandsbevolking. Dit heeft wederom een noodlottige uitwerking] op de nationale welvaart. Spr. geeft ver schillende voorbeelden van lage prijzen, welke voor den landbouwer zeer nadleelig zijn. Spr. zegt, dat zij, die spotten met klachten uit den landbouw, niets begrij pen van de ellende in de gezinnen ten platten lande. De crisistoestand wordt verergerd door toename der bevolking] en mindere toeneming van cultuurgrond, Gelukkig, dat de gedeeltelijke jjepolde- ring van de Zuiderzee tegemoet komt. Do werkloosheid ten platteland© wordt een bran'denld vraagstuk, o. a. ook door

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 5