Jan Oranje Pb» China Melange, CONSTANDSE abonnement: advertentien Maandag 13 Juni 1932, herikkesche courant. 88.^^0^,2322 - - - Inzending Advertentiin buitenland. binnenland. Uit Stad en Provlnole. Zomersproeten Sprutol. Bjj alle Drogisten, Prijs p. 3 maanden [f 1.50, franco p. post 1/1.80. Voor het buitenL per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 32. Postgiro 137677. Zierikzeesche Nieuwsbode van t—5 regels «0 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 50 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. UitarlIJk 10 aar op dca dap t. uitgaaf ZIJ, dia zloh van af haden op aas blad abonnaaran, ontvangen da tot 1 Juli a.s. varachljnanda nummers gratis. Met ingang van 20 Juni a.s. zal het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Zier ik zee voor den Post- en Telegraafdienst en voor het voeren van celgesprekken geopend zijn op werkdagen van 8 tot 16.30 uur en van 18 tot 19.30 uur. De Telefoondienst voor abfenné's blijft dus (ongewijzigd) open van 8 tot 21 uur. NIEUW SPOOR IN DE ZAAK-LINDBERGH Violet Sharp, het kindermeisje van het echtpaar Lindbergh, heeft Vrijdag zelf moord gepleegd door vergif in te nemen. Zij was Donderdag verhoord en zou Vrij dag opnieuw verhoord worden. Toen de politiebeambten kwamen en het meisje gewaarschuwd werd zich gereed te ma ken, ging ze naar haar kamer, waar zij cyaankali innam'. Toen ze beneden kwam zakte ze ineen en overleed. Zij kon voordat ze stierf, niets meer onededee- len over 'de redenen van haar daad. Het 'hoofdi der politie te New-Yersey verklaarde, dat deze zelfmoord de ver denking schijnt te bevestigen, welke de autoriteiten tegen haar hadden opgevat, dat de ontvoering van Lindbergh's baby inet haar medeweten was geschied. De familie Lindbergh schijnt evenwel van haar onschuld overtuigd. Bij het 'begin van het onderzoek wei gerde zij de identiteit te onthullen van een man, met wien zij op den avond van de ontvoering uit was geweest en pas Donderdag, toen men haar een foto toonde, deelde zij mede, dat hij Ernest Brinkert heette. Naar hem zoekt men thans. Violet Sharp was een Engelsche. De politie heeft ontdekt, dat haar zus- ifcer, 4 'dagen nadat het losgeld van 50.000 dollar aan de z.g. ontvoerders was uit gekeerd, naar Engeland is vertrokken. Scotland Yard heeft de zuster opge spoord' en verhoord, maar deze schijnt onschuldig te zijn. Ook de New-Yorksche taxi-chauffeur Ernst Brinkert, 'die op den nacht van de ontvoering met Violet Sharpe een auto tochtje (maakte, is gearresteerd. De po litie van den staat New-Yersey heeft aan den staat New-York zijn uitlevering ge vraagd. Men heeft Brinkert reeds gecon fronteerd met Condon, de professor die op het kerkhof van Broux het losgeld van Lindbergh overhandigd heeft aan de zoogenaamde ontvoerders. Deze is er ze ker van dat Brinkert degeen is wien Cond'on het geld gegeven heeft. Men heeft Brinkert onafgebroken verhoord1, maar 'hij blijft hardnekkig ontkennen iets met ide ontvoering uitstaande gehad te hébben. daarover een allervermakelijkste, maar niettemin scherpe, rede gehouden. Tot welke zotheden het wetsvoorstel aanleiding kan geven, toonde de heer Marchant duidelijk aan door er op te wijzen dat in den zin van dit ontwerp v. ook als geneesmiddelen beschouwd zouden moeten worden... pruimedanten en dassen, terwijl voorts verschillende aan een Duitsch boekje ontleende voor beelden almede dankbare stof tot even vermakelijke als rake opmerkingen bo den. Men meene echter niet dat het slechts grapjes waren zonder meer, welke deze spreker debiteerde. Neen, hij had alleen aan het toch al sterk werkende drankje dat hij tegen dit wetsontwerp ingaf, nog een doodelijke dosis humor toegevoegd. Zoo beschreef hij op zeer vermake lijke wijze wat men wel in een apotheek en wat men er niet aantreft en hoe, blij kens een rapport van den gezondheids raad', een heele reeks van ongerechtig heden in verpakte geneesmiddelen en z.g. specialités gevonden zijn, niet bij dro gisten, doch bijapothekers. Scherp striemde mr. Marchant het feit, dat het ontwerp zich intusschen niet richt en door zijn opzet ook eigenlijk niet kan richten tegen een afschuwelijk en ver foeilijk middel tot vruchtafdrijving, mid del waartegen reeds jarenlang terecht strijd wordt gevoerd. Aan het slot van zijn betoog gaf de heer Marchant den minister den wel- gemeenden raad om na afloop der al- gemeene beschouwingen het heele wets voorstel nog eens mee naar zijn depar tement te nemen. Het zal den minister wel duidelijk zijn, dat, de meerderheid der Kamer tegen zijn ontwerp is. Di regeling voor het platteland' zal essen- tieele herziening moeten ondergaan, de drogistenstand zal moeten worden er kend!. MR. TH. HEEMSKERK, f Het lid (der Tweejdje Kamfer, Mr. Th; Heemskerk, is Zondagmiddag ongeveer kwart over 'één in het Diaeonessenhluis te Utrecht overledejn. Iini 1888 werd (m'r. H. voor de eerste (mfeal maar de Kamfer afgevaardigd. Hij was jarenlang -lid van Iden rand en wet houder ivami Aimisteridam en ve(rschillen|dla taaie® minister. Van 1908—1913 Was hij premier. In 1926 wend hij benoemd tot minister van Staat. Mr. Heemskerk werd 20 Juni 1852 te Atasterdam geboren. BEZUINIGINGSRAPPORT-WELTEiRf. Voor het komende jaar ee|n tekort geraamd van totaal f170 taillioen. Voorgestelde bezuinigihg f102 millioem. Gelijk bekend, zal het rapport van ide Bezuinigingscotamissie-Welter binnenkort worden openbaar getaaakt. Wat jdit be vatten zal, daaromtrent heeft minister Verschuur in de Kamfer reeds een en an der laten doorschemeren. De minister noemde hierbij nog geen cijfers, doch 'deze gaan ook al eenigen tijd van tafend tot (mionld. „In het komende jaar zou, zoo er niets gedaan werd', op een tekort op Idle jgfe- wone begrooting taoeten worden gerec kemd' van 102 millioen, welk tekort dan nog zou toenetafen met 35 millioen voor werkloozenuitkeeringen en 35 millioen die zulleni taoeten bijgestort wondien in het Gemeentefonds. Totaal (dus een tekort te becijferen van ruim f170 millioen. „De cotamissie-Welter schijnt nu be zuiniging tot een bedrag van 102 taillioen te hebben gevonden, en met wat mfedfe- werking zal -dit misschien tot 108 milli oen kunnen stijgen. De uitgaven der staatsbegrooting, waarop bezuinigd kan worden, bedragen pl.ta. 390 millioen. De voornaamste bezuinigingen moeten ko mien van nieuwe kortingen op ide salaris sen en beperking van .uitgaven voor pïa,- fceriëel. Elk departement moet daartoe ongeveer 15 pCt. bijdragen. Op ide defen- siq-bfegrooting moet 9 millioen worden bezuinigd, enz. ^Uitdrukkelijk wordt im het rapport geconstateerd, dat er alleen versobering van staatsdiensten wordt voorgesteld!, geen afbraak. TWEEDE KAMER. De geneesmiddelenwet, Scherpe critiek. In de Vrijdag gehouden zitting is voort gezet de behandeling van het wetsont werp, 'betreffende de uitoefening van artsenijbereidkunde. Mr. Marchant heeft i»TWTrfCT.r^BRia-:-H.-3 -nom-am. Bovenstaande perspectiefteekening geeft een duidelijk beeld van de groote uitbreiding der „Zeelandia"-fabriek van den heer H. J. Doeleman te Zierikzee. ZIERIKZEE. Heden (Maandagmiddag) vond in de voormalige sociëteit ,Ons Ge noegen" te Zierikzee, welk pand aange kocht werd door den heer H. J. Doele man, de plechtige ingebruikstelling plaats van het nieuwe, moderne 10 M. hooge pand, onmiddellijk naast de „Zeelan- d i a -f a b r i ie k gelegen. Familie, personeel en genoodigden wa ren tegen half vijf in de oude sociëteit aanwezig, waar ide heer Doeleman de ten ontving, o.a. burgemeester Ban- nink, die op zijn bekende kernachtige manier Iden eigenaar toesprak en hem gelukwenschte met dezen mijlpaal in de geschiedenis van „Zeelanld'ia". Natafens (de vertegenwoordigers ,in Holland en Bel gië werd idoor idhr. H. J. Timlmer, in specteur te De Bildt, jdeui heer Dioelem'an een fraaie bronzen (gedenkplaat aangq- boidfen, vergezeld) van leen album met foto's van Ide verschillend® vertegen woordigers. Nadat hierop |d)e eere- wijm was rondgedienidiheesch het doch tertje van iden heer D. ide vlag „oranjq- blanche-bleu" taet in de witte baan het „Zeelanidia"-wapen, als toeken van de officieele opening, waarna de aanwezi gen, rondgeleid door den heer Doeleman en diens zoon, het prachtige pand in ©ogenschouw namen en allereerst hun schreden 'richtten naar de proefhakkerij en 'het laboratorium, waar men al dade lijk met de producten kennis kon maken, n.l. cake en versch gebakken melkbrood. In de bakkerij vindt de bezoeker een „doorstroom"-apparaat, warm en koud water uit één cylinder, kneed-, amandel- wrijf- en klutstaachines voor het berei den der diverse ingrediënten. Door spe ciale ventilatie wordt de bakkerij op tem peratuur gehouden. Van de bakkerij naar het nieuwe pand, waar galles vol stond met producten gereed om afgeleverd te worden, is maar één stap. De opper vlakte beslaat 400 M2; de ""zolder van de eerste verdieping is van terracotta-steen, een holle steen, welke vocht en datap absorbeert, hetgeen onontbeerlijk is voor de productie van de diverse artikelen. 2 groote „overhead "-jdeuren geven toegang tot idit reusachtige panjd, waaraan onmid dellijk grenst een wasch- en kleedgele genheid voor het personeel, waar wel zeer aan de hygiëne is gedacht. De ver dieping, biet een nuttig effect-draagver mogen van 750 K.G. per M2., wordt over dekt taet Bimex-dakbfedlekkinjg, waarvan dfe buitenste laag uit aluminium bestaat, dat de zonnewarmte terugkaatst en zoo- doemde koel houidien bevordert. (De N.V. Holl. Constructie Werkplaatsen te Leiden leverdein het ijzer en |de terracotta steen), Aam ideze verdieping grenzen die teeken- kataer e® 't laboratorium, waar 't onder zoek der grondstoffen plaats heeft, n.l. van natuurboter en vetten. Wanneer de pro ducten gefabriceerd zijn wordt de door snede gefotografeerd om later in „De Klok" ten toon gesteld te worden. In de verschillende afdeelingen alles rno- dem geschilderd en gemeubileerd is centrale verwarming aangebracht en overal is electr. licht, thans ook voor kracht, waarvoor de P.Z.E.M. de stroom levert. Groote bedrijvigheid heerschte tij dens de rondgang in de fabriek, daar alle machines in werking waren. Met een electr. kraan worden van de vrachtauto tweie vaten siroop tegelijk, gewiéht 750 K.G., naar boven gëheschen. Een druk op 't contact en de electr. trein loopt! Het ruwe product direct bij de machine! Gelijkvloers in de fabriek bevindt zich om. idfe emballage-afd., waar de etiketten op ide emmers en bussen met het „Zee- landia"-product, door middel van een aardig elec. machientje, op 'tfust worden geplakt. Voor het maken van „Vomeblro" beeft de fabriek 4 groote kuipen van 1000 L. elk, waar 4000 K.G. product per uur wordt vervaardigd. Het was dhr. Doeleman aan het eind' van den rond gang aangenaam allen dank te zeggen voor hun tegenwoordigheid en belang stelling. Hij'dankte den ontwerper, dhr. J. Coumou, voor diens geleverde pres taties voor en gedurende den 'bouw, de uitvoerders, de heeren P. Verbost, S. v. d. Houten, P. Beuzen'bferg, M. Wisse, Re- mfeijn en v. d'. Zande, Timtaermjan en Verbeek en voorts zijn personeel voor gepresteerde diensten. Ieder van hen kreeg als surprise een polis van de jOlveh" voor een pensioenvierzekering! Bij het verlaten van het terrein slaak ten we de verzuchting: „Waarom bezit onze goede stad geen 10 bedrijven van dezen omvang en deze capaciteit?" Bij gunstig weer zal door „Kunst en Eer" a.s. Donderdagavond half negen het volgende programma in de tent in het Havenpark worden uitgevoerd: 1. The Gladiators farewell; 2. Fantaisie uit de opera Martha; 3. Pomona, Valse; 4. Fantaisie uit ide opera Zampa. Pauze. 5. Ouverture Pique Dame. 6. The Linnet. Solo voor Piccolo. 7. Grand Fantaisie sur Guillautae Teil. 8. Variations de Con cert pour Piston-solo. 9. Finale. Bij de politie kwata Zondag telefo nisch bericht van dfe Belgische politie binnen, dat te Merxem 'bij Antwerpen, de 19-jarige M. Klippel, gedomicilieerd te Zierikzee, varende aan boord van het schip „Marcel", schipper Winssen-, is ver dronken. Het lijk van den jongeman is opgëhaald en naar het Gasthuis te Mer xem! vervoerd. De ouders v,an K., onmid dellijk gewaarschuwd, Zijn naar België vertrokken. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ide „Graf Zeppelin" op zijn vlucht EngelandWaalhaven Zijn route kiest over het vliegveld „West- Schouwen". Die heer J. J. Cock, voorzitter van het luchtvaartcomité „Schouwen-Duiveland", kreeg, ^ondier leenige garantie natuurlijk, daar van de weersomstandigheden alles afhangt, van de secretaris van ide Rotter- damsche „Aero"-club bovenstaande toe zegging. Er bestaat wel eenige kans, dat wij Zaterdag hier de „Zepp:" te zien krij gen, want de luchtvaartroute van de „Deutsche Luft Hansa" loopt juist over den Sl.-Lievenstaonster. Niet onmogelijk is het idus, dat al zal de route niet precies zijn aan te geven - een deel onzer eilandbewoners het luchtschip zal kunnen waarnemen. DREISCHOR. Zaterdagavond had in deze gemeente een ongeluk plaats dat betrekkelijk nog goed is afgeloopen. De vrachtrijder van Klooster kwam bij het lossen van vrachtgoederen zoodanig van zijn wagen te vallen, dat hij met een bloedend en deerlijk gehavend hoofd in een groote bloedplas op straat bleef liggen. Spoedig toegeschoten publiek waarschuwde direct den plaatselijken ge neesheer idie vlug ter plaatse was, en den gewonde verbond. Naar wij nader vernemen is Zijn toestand redelijk wel. Zondagavond had de echtgenoot© van de landbouwersknecht J. W. Dooge alhier het ongeluk op den Beddewaard- schen 'dijk zoodanig van haar fiets te vallen dat zij haar been brak en over brenging naar het ziekenhuis te Noord- gouwe noodzakelijk was. THOLEN. Zaterdagavond 11 uur haJd op dein Idijk tusschen Oud-Vossetaeer en deze jgetaeente een ernstige botsing plaats tusschen een Belgische vrachtauto en 'de 36!-jarige talej. St., huishoudster alhier. Mej. S. kwam, waarschijnlijk door ide felle lichtschijnsels van Üe auto, in aanraking taet Iden wagen, waardoor zij bloedend werd) verwond. Met leen toe vallig passeerende autobus werd talej. S. -naar idr. Duinker vervoerd, die een schou derfractuur constateerde. Zondag is zij naar het Ziekenhuis te Bergen-op-Zoota vervoerd. GOES. In een alhier gehouden verga dering van ide „Bireede Watering bewesten Yerseke", waar ^per sonen aanwezig waren, vertegenwooirdij- gena 1(70 stemtaen, is in den breejde de onlangs bij idit waterschap ontdekte fraude behandeld. Voorzitter was de heer Zandee, burgemeester van Kloetin- ge, die mededeelde, dat het bestuur, toen het 23 April 1.1. vernam; dat de griffier- ontvanger gestorven was, zich dadelijk naar het kantoor heeft begeven ota orde op de Zaken te stellen. Hiet bleek toen al spoedig, idat 'die boeken niet bij waren en de kas niet klopte. Gfed. Staten wer den -gewaarschuwd1 en daarna stelde de heer Bi. K. Kraayeveld, accountant te Middelburg, een onderzoek in en bracht rapport uit. Uit 'dit raplport blijkt, Idat er een tekort is van f 7 7.99 6 3, waarvan f45.000 door borgtocht gedekt, doch het onderpand zal thans niet meer Idan f20 a f25.000 opbrengen. Spr. er kende, dat het bestuur in deze schuld had, id'oordjat het vrijwel geheel verp trouwde op Iden overleden gjrjiffier-ont- vanger, en sprak over het gebeurde zijn leedwezen uit. Er volgde nu een langdurige bfespnfe- king,' waarin het optreden van het be stuur van verschillende zijden aan kri tiek werd onderwOjTpen. Ook de fin. com missie bleek geheel" op gegevens van den heer v. |d'. M. M., dien overleden ontvanger, afgegaan te zijn. Volgens den accountant loopt ide fraude over onge veer 10 jaar, begon in 1923 met ,een tekort van ongeveer f 11.000 en liep met sprongen op, tot het reeds genoemde bedrag bereikt had. In (dien tijd werd nooit het tegoed bij Ide bank voldoende gecontroleerd en was de boekhouding vrijwel nimmer bij. Tijdens de besprekingen diende dhr. Trimpe een motie in, waarin de wen- schielijkheid werd uitgesproken, dat het bestuur een ideel van het tekort zou aanvullen, en het onvoldoende beheer van het bestuur afgekkeurd werd. Na bestrlj ding o.a. door oud-notaris Pilaar, die ppmferkte, dat dan uitgezocht zou moe ten worden, wie over |die 10 jaar aan sprakelijk was, en ten slotte het neer leggen van een wenschelijkheid in een motie, het bestuur tot ïiiejts bindt, wij zigde dfe heer Trimde zijn motie zoodanig, dat alleen het ge|houden beheer af keurd werd. Deze motie werd met over- groote meerderheid .aangenomen. Verder werd |nog besloten, een lee ning van f40.000 te sluiten, om' in het ontstane tekort te voorzien en werd het salaris van den te benoemen griffifer gesteld op f2800 taet 5 jaarlijksche ver- hoogingen van f100 en Ide borgtocht bp f54.000. ver* dwijnen in korten tjjd geheel door RKCUTZAKiS. EN GEEN WONDERWM Dagelijks groaif haf aantal vaste verbruikars van ooze bekanda 25 cent per onspakje, 60 pond. Alléén Alléén b I] ZIERIKZEE, 8rouwsrshavan. president, mr. Jolles, iden verdachte eerst nog aan een nader verhoor onderwor pen, waarin deze toegaf, dom en onver antwoordelijk te hebben gehandeld, boos opzet heeft hij echter (nimmer gehad. In zijn requisitoir vroeg mr. Bauduin allereerst vrijspraak voor de ten laste gelegde verduistering als curator in een faillissement. Verdachte zal moeten wor den veroordeeld1 voor de valsche onder- handsche akte, waarin deze ernstige knoeipartij culmineert. Deze verdachte heeft hoogst laakbaar gehandeld' en ten zeerste den stanjd geblameerd, waartoe het hem een eer had moeten zijn, te behooren. Een ernstige straf is hier op haar plaats, doch waar de Raad ven Toezicht nog wel 'disciplinair tegen hem zal optreden, wilde ide proc.-generaal niet meer vragen dan veroordeling tot een gevangenisstraf van één jaar niet aftrek van de acht maanden preventieve hech tenis. VERKOOPINGEN, ENZ« KERKWERVE, 10 Juni. Ten overstaan- van den notaris van Nouhuys en ten verzoeke der erven van mej. wed. J. M. BiootJonker, werd heden alhier open baar verkocht: Gemeente Kerkwervei Huis, schuren, erf en bouwland, aan 'den Zandweg, samen 42J are 25 c.a. (1 G. 4 R.), voor f2600, aan den heer N. P. Hendrikse; 3 H.A. 37 are bouwland; aan Tellesweg, voor f501 per Gem., aan den heer J. van de Panne te Duivenidijke. AANBESTEDINGEN» SCHERPENISSE. Aan Ide firma Gebr. Hartog is de levering gegund ten be hoeve van de Landbouwvereeitiging V.Z. Oi.S. alhier, van 1100 balen zwavelz. atam., a f3,80 per baal. Levering Febr. 1933. OEKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Woensdag 8 Juni werd' te Middelburg de Prov. jaarvergadering van Vrijzinnige Hervormden in Zeeland gehouden. Her kozen' als bestuursleden werden 'de drie aftredenden, t.w. mej. J. G. Broeke en dhr. A. Heijbfeer, beiden te Middelburg, dg. H. J. Barnouw te Zierikzee. Herbenoetad als lid' van het hoofdbe stuur werd ids. H. J. Barnouw, terwijl nataens de Provincie als afgevaardigden naar de algem'eene vergadering te Den Biosch, pp 15 en! 16 Juni a.s., werden aan gewezen ids. A. N. Pijnacker Hordijk te iZierikzee len de heer A. Heijboer te Mid delburg, plaatsvervangers mevr. M, Maar- tereseWagenveld en dhr. J. Ch. Lude- kuse, beiden van Middelburg. Een bestuursvoorstel, ide Mei-vergade ring in 1933 meer aantrekkelijk te maken, door een 'geheele dag samen te komen, het zakelijke, idat reglementair afgedaan moet worden, aan te vullen met een wijdingswoord en allicht een inleiding, terwijl er dan 'nj gemeenschappelijke kof fiemaaltijd aan verbonden zal worjden, vond aller instemming, zoodat het D.R. werd opgedragen deze plannen uit te werken. LUCHTVAABT. ZIJN WONING IN BRAND GESTOKEN. De rechtbank te Assen veroordeelde een arbeider te Amsterdamsche Veld, thans gedetineerd, die aldaar zijn wo ning in brand gestoken had, terwijl hij wist dat zijn vrouw ziek te bed lag, tot 1 jaar gev.str. De eisch was 2 jaar en 6 maanden gev.str. ADVOCAAT VOOR 'T HOF. Alvorens de procureur-generaal re quisitoir nam in de Limmensche verduis- teringszaak, waarin een Atastferdajmsch advocaat voor het Gerechtshof te Am sterdam terecht heeft gjestaan, heeft ide Zooals wij reeds in het vorig nummer mededeelden, is te Zierikzee opgericht de „Vereemiging tot bevordering van het Luchtverkeer van- en naar Schouwen Duiveland" (V.Bi. L. S.-D.). Hieronder Vol-* gein Ide voordeelen aan het lidmaatschap dezer vereemiging verbonden: 1. Op de dagen, dat door de K.L. M. de dienst wordt onderhouden van- en naar ons eiland, vrije toegang voor het gezin tot het afgezette terrein op het vliegveld te Haamstede. 2. Worden door de K. L. M. rondvluchten georganiseerd) op het vliegveld te Haamstede, dan kunnen de leden een rondvlucht taalten tegen het geldende tarief, (minus 10 pCt. 3. Bij demonstraties, wedstrijden, enz. wordt zooveel mogelijk reductie of vrije toe gang verleend. 4. De leden ontvangen gratis Ide dienstregelingen enZ., Idie doop de R.L.M. worden uitgegeven. 5. 10 pCt, korting op de passageprijs voor één re-, tour van Schouwen-Duiveland naar Vlis,- singen of voor één) enkele ;reis van Schou wen—Duiveland naar Rotterdam; mits |dsa biljetten worden genotaen bij den secre- i taris van het Luchtvaart-Comité Schou*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1