ABONNEMENT: Vrijdag 20 Mei 1932, ADVERTENTIEN Inzending Advertentiën DRANKWET. Oorsuizen Doofheid Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bjj alle Drogisten. LEKKERE KOFFIE SUPERIEUR! VICTORIA-WATER HEERENBAAI Prijs p. 3 maanden [ƒ1.50, franco p. post ƒ1.80. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 32. Postgiro 137677. Zierikzeesche Nieuwsbode ZIERIKZEESCHE COURANT 88ste JAARGANG - No. 12312 ZIER!l\ZEEa(#Ht bUURANT. A j DE L00ZEt uitc.-Riliilnr M, J. KOSTEN van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets» per regel. Reclames 30 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure.Q UitarlIJk 10 aar op du dag uitgaaf BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat ter gemeente-secretarie ter inzage zijn ge legd, tegen betaling der kosten in af schrift verkrijgbaar zijn gesteld en aan het aanplakbord van het Raadhuis zijn aangeplant de opgaven, bedoeld in de artikelen 35 en 51 der Drankwet (St.bl. 1931, no. 476). Zierikzee, 19 Mei 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. F. NAEREBOUT, w'd'. Secretaris. BINNENLAND. DE RIJKSMIDDELEN. Wie den staat van de rijksmiddelen beziet, zal zich afvragen, hoe lang het nog bergafwaarts zal gaan. We blijven nu in de eerste 4 maan den van 1932 f15.3 mill, beneden de opbrengst van hetzelfde tijdvan van 1931. Dat beteeaent, als 'de inkomsten niet ver der dalen, een mindere opbrengst van circa f46 mill, t.o.v. het al ongunstige jaar 1931. Nu zal men zeggen, ja, maar wij zijn toch nog li/2 ton boven 1/3 van de raming. Men vergeet hierbij, dat de verhooging der invoerrechten van 8 tot 10 0/0 en de benzinebelasting niet in de raming zijn opgenomen. De verlaging der ramingen met in to taal f20 mill, zal nog wat te optimis tisch blijken. Want de eerste maanden van het jaar zijn voor een belangrijk middel als de R. I.B. gewoonlijk maan den, waarin de opbrengst belangrijk grooter is dan een evenredig deel der raming. Men mag dus, tenzij er een plot selinge ommekeer in den toestand zou komen, in de naaste toekomst verdere vermindering der Rijksmiddelen verw'ach- ten. Een daling van c.a. f4.5 mill, per maand, zooals in de afgeloopen maand (n.l. f35.450.188 tegen f39.072.413 in April 1931) is overigens al ernstig genoeg. DE STAATSLOTERIJ. In de nummers van de loten der Staatsloterij zal een belangrijke wijziging worden gebracht, teneinde een gebruik te maken van de uitkomsten van de trekklin- gen van de Staatsloterij door part. lo terij-ondernemingen zooveel mogelijk te gen te gaan. De nummers van de 10.500 doorgefourneerde loten zullen liggen tus- schen no. 1 en 12.000 en de nummers van 'de klassikale loten tusschen no. 12.001 en 24.000. Ook ouderdomsdoolheid, oorverkalking, loopende ooren. brom men, suizen, {luiten, geraas in het hoofd, enz. Vraagt kosteloos brochure omtrent genezing. S. Wijnberg Oosterpark 45, A'dam Uit Stad en Provinoie. ZIERIKZEE. Voor zoover onze lezers den Zomertijd volgen, zij medegedeeld, dat in den nacht van Zaterdag op Zon- dog den Zomertijd aanvangt. Men doet het best Zaterdagavond zijn uurwerken te regelen. Bij Koninklijk besluit van 18 Mei is opnieuw' benoemd, met ingang van 27 Juni, tot burgemeester der gem. D reis c hor, de heer E. H. P. v. Na- huijs, secretaris dier gemeente. KERKWERVE. Openbare raadsverga dering op Zaterdag 14 Mei) 1.1. Alle leden zijn aanwezig, behalve, de heer Fondse (met kennisgeving). Voorzitter de burge meester. Na lezing en onveranderde goed keuring der notulen, doet de voorzitter m'ededeeling van de verschillende inge- konten stukken: Begrooting 1933 en reke ning vorig jaar van den (keuringsdienst tot bedragen van f4052,27 en f3688,80;. z.h. st. goedgekeurd; vermindering van de rijks- uitkeering van ruim 9 tot ruim 7 cent per inwoner; bericht van den heer Fondse, dat hij ontslag neemt als raads lid (opvolger dhr. C. Gravelijn), t. z.t;. zal over die opvolging worden besloten; bericht van de Inspectie P.T.T. te Mid delburg, dat wegens bezuiniging de 2e ibuitenbestelling vervalt en openstelling! der kantooruren verminderd wordt. Alles wordt z. h. st. voor kennisgeving aange nomen, evenals het voorstel van B'. en W. om op het laatste) bericht een protest in te dienen. Nadat door den voorzitter den brief betreffende Ide winkelsluitings wet is voorgelezen, wordt het voorstel van Bi. en W. omi de verordening op die wet in te trekken, z.h.s. aangenomten. Komt thans in behandeling het} adres van het Ziekenhuis te Noordgouwe, om een bijdrage van 6 cent per inwoner voor den duur van 40 jaren voor een centrale ziekenbarak. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen en de bestaande 20 cent te bestendigen. De heer V. Wekken vraagt, hoe het zit met Zierikzee. Nadat de voorzitter idaarop de noodige inlichtingen heeft 'gegeven, wordt het voorstel zonder hoofdei, stemmen inge willigd. Volgt thans vaststelling verorde ning ingevolge de Drankwet. De desbe treffende verordeningen (een 4-tal) wor den voorgelezen en z. h. s. goedgekeurd. De te heffen bedragen worden daarbij -5. De Duitsohe vliegboot DO X is Donderdagmorgen 9.20 uur van het vliegveld „Cartiss Field", bij New York, opgestegen voor den terugtooht naar Europa over den Oceaan. De equipage bestaat uit 14 personen o.w. een vrouw. De eerste etappe is Harbour Grace op New foundland, waar benzine zal worden ingenomen. De bedoeling is, verder via de Azoren naar Lissabon of Vigo te vliegen en vandaar naar Southampton. bepaald op f40 en f25. Op het voorstel van den Bond tot bestrijding van jden alcohol willen B. en W. liefst niet ingaan, doch laten zooals het is. De raad kan zich daarmede vereenigen. De restanten en oninjbare posten, idie alsnu volgen), worden vastgesteld, zooals Bu en| W. voor stellen. Het laatste punt van de verga dering is het verzoek van den heeir Dalebout, om ^bespreking van het be sluit van niet toetreding tot 't werkloos- besluit 1917. Hij zou dit wenschen herroe pen te zien. Een algemeene bespreking van deze zaak volgt. Voor-: en tegenstan ders ontmoeten elkaar ten slotte in zoo verre, dat de werkloosheidbespreking op nieuw aan de orde zal worden gestelid bij de begrooting van 1938. Het nog ingekomen schrijven van J. J. Boot, in zake zijn belooning als bemiddelaar bij werkeloosheid en wat (daarmede samen hangt, wordt aangehouden tot de vol gende vergadering. Daar bij de omvraag niemand meer het woord verlangde, weijd de vergadering vervolgens op de gebrui kelijke wijze gesloten. SCHARENDIJKE. In de keurig versier de schoollokalen herdacht Woensdag avond 18 Mei de „Vereeniging tot stich ting en instandhouding van een school met jden Bijbel" te Scharendijke het heu gelijk feit, dat 25 jaar geleden deze school kon worden geopend. Na het zin gen va,n ps. 150 1 en het uitspreken van een gebeid, opende de heer N. van ider Linde als voorzitter van 't bestu,ur deze druk bezochte vergadering met een hartelijk woord van welkom aan de velen, waaronder ook B'. en W. der gemeente Eikerzee, die hadden gehoor gegeven aan iden oproep van het bestuur 'dezen dag ,op gepaste wijze te herdenken. Met groote dankbaarheid, alidus spreker, mo gen wij op dezen dag gedachtig zijn aan het voorrecht, ons geschonken in het bezit dezer school, die, trots ver schillende moeilijkheden, voornamelijk door den invloed van het groote wereld gebeuren ider laatste 20 jaren, steeds in bloei is toegenomen, zoodat met recht mag 'worden getuigd: „Eben Haëzer'VEen school als deze is in deze tijden onmis baar geworden. Zij is aangewezen die opvoeding onzer kinderen, die niet allee|n kan worden overgelaten aan de ouders, in christelijken zin te voltooien, Na voor lezing van eenige ingekomen telegrafi sche eri schriftelijke gelukwenschen, gaf hij het woord aan den secretaris jcïer vereeniging, den heer J. Radmos, idie een breedvoerig historisch overzicht gaf van de wordingsgeschiedenis dezer school, waaruit duidelijk naar voren kwam, met welk een taaie volharding de toenmalige voorstanders, gedragen door hun liefde voor het christelijk onderwijs hebben geijverd om te gera ken tot hun doel: de stichting van een school met den Bijbel. Met den wensch, dat het den heer Spoonriaker gegeVen moge zijn op den ingeslagen weg voort te gaan tot heil der omlgeving, besloot de secretaris zijn uitgebreid overzicht. Vervolgens was het woord aan den oud leerling H. Ringelberg, |die in een geestig en goed verzorgd gedicht zijn school leven en dat zijner mede-leerlingen be- schreet en deed' uitkomlen, dat men in die jaren er niet altijd' op uit is het zijn onderwijzer gemakkelijk te maken, hoewel ook een toon van waardeering en dankbaarheid evenzeer viel te onder kennen. De oud-leerling, Jac. Fokrier, bood met welgekozen woorden namens dej oud leerlingen een prachtige zijden vlag aan. Door eenige dames werd hierop het vlaggelied aangeheven. Aan dte vijf léden van het bestuur, die van» af de oprichting de school hebben gediend', n.l. idie heeren N. van der Linde, J. Padmos, Joh. Spits, J. van DomJmele en W. de Voogd, bood de heer Folmer vervolgens, als bewijs van waardeering voor hun vele werk, een mooi schilderij aan. De voorzitten dankt in de eerste plaats voor d'e ge schonken vlag en in de tweede plaats voor het hem geschonken persoonlijk aan denken. Na een kleinie pauze, waarin ververschingen wedden rondgediend, ver kreeg de heer de Biruijn, burgemeester van Eikerzee, het woord. Spr. dankt namens het dagel. bestuur voor de ont vangen uitnoodiging en brengt hulde aan den moed en het doorzettingsvermogen van de oprichters der school. De heeren Hartzema en Postema verkrijgen nu ach tereenvolgens het woord en deelen bei de in vaak geestige termten het een en ander mede van hunne ervaringen op deze school. De heer Spoormaker, het het voorjaar, koop tijdig een pot tegenwoordige hoofd', is dankbaar vooir de in de laatste tijden groote toename van het leerlingental. E}n wat willen we thans in de toekomst? vraagt spr. Wat is liet doel? Wij. willen den Heere toebereiden een christelijk uitgerust volk. Doch het onderwijs mag niet sleéhts gods dienstig zijn; het moet injdte eerste plaats gericht zijn op verstandelijke ontwikke ling. Rijkstoezicht en schoolbestuur zijn ,over ons werk tevreden, daarom dood gaan in het oude spoor en de kinderen londer het aanbrengen van die noö,djge kennis opvoeden in de vreeze des Hee ren. De voorzitter dankt aan het eindie der vergadering voor hunne tegenwoor digheid en de verschillende sprekers voor hunne goéde wenschen; die dairies voor hunne betoonde diensten,- eveneens de regelingscommissie, die ook de zorg voor de versiering heeft op zich genom'en en -Welke niet weinig heeft bijgedragen tot het verhoogen der gezelligheid. Ds. Vo gelaar sprak vervolgens een slotwoord en sloot met dankzegging de bijeenkomst. OUWERKERK. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Woensdag 18 Mei. Tegenwoordig alle leden. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van dte afd. Ouwierkerk van den Ned. Bond van arbeidleirs in het landbjouw, tuinbouw- en veehoudersbedrijf, wordt besloten een steunregeling vast te stel len. onder goedkeuring van den Min. van Binn. Zaken met de navolgende uit- keeringen. Hoofden van gezinnen en on gehuwde kostwinners, georganiseerden f7.80 per week en f0.50 per week per gezinslid boven twee personen tot een maximum van 3 personen; ongeorgani seerden, reglementair nog niet rechtheb benden en dubbel-uitgetrokkenen f 7.20 en f0.45 als voren. Kostgangers, georga niseerden f6 per week; ongeorganiseer den, enz., f 5.40 per week. De heer J. L. Kuijper wijst op een put in de straat bij Verstraate. De voorz. antwoordt, dat de waterleiding binnen kort de béstrating zal herstellen. Be treffende de vloedplanken te Viane wordt besloten om Ged. Staten te verzoeken het plan, zooals dat door B. en W. is goed gevonden, te willen goedkeuren. Met be trekking tot de schoolverbouwing wordt besloten aan den Inspecteur van het L.O. toestemming te vragen tot uitstel der verbouwing tot 1933, in verband met het dalend getal leerlingen. Hierna sluiting. STAVENISSE. Woensdagmiddag werd alhier op de weide van dhr. C. Steen- dijk (Vredenburg) gehouden de jaarlijk- sche stieren- en koeienkeuring. De aan voer was niet bijzonder groot en be paalde zich uitsluitend tot inzendingen van dhr. C. Steendijkv. d. Slikke alhier en C. Gaakeer van St.-Maartensdijk. De ruim1 2-jarigen stier van dhr. SteendijK (Dora's Wodan) Kon ruim een eerste prijs worden toegekend. Een 6-tal koeien van genoemde heer kregen boven de 77 p., waarvan 2 voor een medaille in aan merking kwamen. In het stamboek wer den 3 'koeien ingeschreven. Een zeer pro ductieve koe (Freule) geboren 1918 ko,n volgens 2 gecontroleerde melklijsten bo gen op totaal 61600 K.G. mtelk, een waar lijk buitengewoon groote melkgift, als men in aanmerking neemt, dat deze koe altijd) normaal is gevoederd. Wanneer zal aan dergelijke dieren door de fok kers toch eens de noodige aandacht ge schonken worden? Als voorzitter van den Kolenbond alhier is in dte vacature-H. J. Dorst (die bedankt heeft) als voorzitter gekozen de heer Joh. Leune. Aan de 3 bestuurs leden, n.l. de heeren H. J. Dorst, M. P. Tazelaar en Joh. Leune, werden voor hun 25-jarig bestuurslid-zijn, mooie ca- deaux aangeboden. ST.-ANNALAND. Woensdagmiddag had in den Dorpsweg een motorongeluk plaats, waarvan niemand, ook de ver ongelukte zelf niet, de oorzaak kan zeg gen. Een zekere heer Whitmuller, ge wezen filiaalhouder van de Electr.-Mpij. Bergmann, te Bergen op Zoom, reed in een kalm gangetje, toen hij plotseling begon te slingeren en over den Kop sloeg. Met een gebroken been en een leelijk uitziende hoofdwond bleef hij lig gen. De ontboden geneesheer verbond het been ter plaatse, waarna hij naar Bergen op Zoomi werd vervoerd. Aan 'de motor mankeerde zoo goed als niets. LANDBOUW EN "VEETEELT» VERTWIJFELING IN FRIESLAND. Oud-Minister Posthuïna heeft den mi nister van Econ. Zaken en Landbouw een telegram gezonden, waarin hij, ter voorkoming van zeer ernstige moeilijk heden in Friesland, o,ogenblikkelijk steun vraagt voor de melkveehouders, Idie niet kunnen wachten tot het wetsontwerp tot steun aan de melkveehouderij in 't Staats blad is verschenen. De voorzitter van de Chr. Boeren- en Tuiridersborid zonld aan denzelfden minister een telegram, waar in o. m. gevraagd werd om spoedige in werkingtreding der pachtwet en spoedi- gen steun aan de zuivel. DE CRISIS IN DEN LANDBOUW. Het Tweede Kam'erlid, baron v. Voorst tot Voorst, heeft aan den minister van Financiën de vraag gesteld of het den minister bekend is, dat tengevolge van de 'crisis in den landbouw idie opbrengst of het genot der landelijke eigendommen niet slechts 20 pCt., mlaar in vele ge vallen met 100 pCt. is verloren gegaan. Is de minister niet van oordeel, zoo vraagt Ide heer Van Voorst tot Voorst, dat ide billijkheid meebrengt, dat onthef fing of vermindering van de gronldbelas- ting idient te worden toegekend bij een crisisramp als wij thans beleven? Op Donderdag 19 Mei had te Tholen de keuring voor het Nederlandsch Trek paard (Belgische Type) plaats. Goedge keurd werden: „Cora" en „Mina", van P. C. A. de Wit; „Stella", van J. P. v. Gorsel; „Chambertine de Welberg", van E. J. Kosten; „Cora van Tholen" en „Silva van Tholen" van M. J. Stoutjes- dijk; te Tholen; „Cora", van W. J. v. Engelen; „Hedi" en „Milla", van Simon Smits; „Ada" en „Irma"-, van C. H. C. de Wit; te Oud-Vossemeer; „Lina", van J. J. v. d. Slikke Pz., Poortvliet. Afge wezen 2; niet opgekomen 2. POST EN TELEGRAPHIE. Verplaatst met ingang van 1 Juni a.s. da telefoniste bij den interlocalen dienst mej. D. H. Tieeuwen, van het telegraaf- en telefoonkantoor te 's-Gravenhage naar het post- en telegraafkantoor te Zie rikzee. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. KERKWERVE. De alhier gehouden col lecte voor de zending heeft opgebracht f 26.50. NOORDWELLE. Wegens een keelaan doening van Ds. Klaar wordt te Renesse de diemst waargenomen door Ds. Pijn- acker Hordijk. De bevestiging van een diaken wordt een week uitgesteld. Te Noordwelle staat de dienst stil. ELKERZEE. In de godsdienstoefenin gen op Pinkster-Zondag werd ten be hoeve der Zending gecollecteerd een be drag van f34.—. PREDIKBEURTEN» Zondag 22 Mei Kerkwerve. 3 ure, ds. Kentie. Serooskerke. 7 ure, ds. v. Grietkogren. Burgh, 9.30 ure, ds. Sarraber. Renesse. 7.30 ure, ds. Pgnacker Hordijk van Zierikzee. 10 ure, Zondagschool. Evangelisatie. 2 ure, ds. Boschloo. Noordwelle. Geen dienst. Zondagschool 11.30 ure. Haamstede. 10.30 ure, ds. Kentie. Geref. kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Elgersma. Oud-Geref. kerk. 10-30 en 8 nre, Leesdienst. Eikerzee. 9.30 ure, ds. Boschloo. Geref. kerk. 9 30 en 2 ure, ds. Vogelaar. Brouwershaven. 1030 ure, ds. Drost. Geref. kerk. 10.30 en 3.30 ure, ds. Meester. Zonnemalre. 10.30, ds. Rugsck van Dug- teren en 7 30 ure, Jeugddienst. Geref. kerk. 10.30» ds.Hoek (Voorber. H. Av.) en 3 nre, idem. Noordgouwe. 10.30 ure, ds. v. Griethuysen Dreischor. 10.30 ure, ds. v. d. Griend. Ouwerkerk. 10.30 ure, ds. Barnouw (Doop). Nieuwerkerk* 2 ure, ds. Voors en 3 ure, Jeugddienst. Geref. kerk. 9.30, ds. Heuzeveldt, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Heuzeveldt. Geref. gem. 9, 2 en 5.30 nre, Leesdienst. Oosterland. 9.30 en 2 ure, dr. Weeda. Geref. kerk. 9.80 en 2 ure, dr. v. Lonkhugzen EEN KOFFIE MET ZOO N SMAAK, ZOO'N GEURMOET VAN „VAN NELLE" ZIJN Denken en Oplossen. Twee naamkaartjes. Hierin is een plaatsnaam in Nederland verborgen: SILV. DOEL. Hierin is -een beroep verborgen: T. C. U. BARK, Dieren. Voor de oplossing van bovenstaande puzzle stellen wij wederom een boek in prachtband beschikbaar. Jongens en meisjes tot den leeftijd van 17 jaar mogen aan 'deze oplossing meedoen. In zendingen aan Postbus I, Zierikzee". In ide linkerbovenhoek van het adres ver melden „Denken en oplossen". Antwoord op No. 12. 98 gulden. QBERtAHNSTEIN NATUURLIJK BRONWATER. Nederl. Maatschappij, opgericht 1887. PREDIKBEURTEN,,! Zondag 22 Mei te Zierikzee. Ned. Hexv. Kevk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds» Voors. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Pgnacker Hordgk, Luth. Kerk; Geen dienst. Gsxef. Kexkl 10.30 en 6.80 nre, Leesdienst. Ghx. Gexef. Kexk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Preeklezen en 6 ure, ds. Hoogendoorn (oude tgd). Evangelisatie Jexaël. 7.30 ure, Samsnkomst. Oud-Geref. Gom. 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk (oude tgd). Geref. Gem. 930, 2 en 5 ure, Preeklezen (onde tgd). ECHTE FRIESCHE 20*50et por om DE zachte en geurige rooktabak. van Zierikzee. Geref. gem. 9-30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Sirjansland. 8 ure, ds. Waardenburg Bruinisse. 9.30, ds. Waardenburg en 2 ure, Leeskerk. Geref. kerk. 10 en 5 ure, ds. Unger. Geref. gem. 9 30, 2 en 6 ure, Lees kerk. Oud-Geref. kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. kerk. 9.30 en 2 nre, ds. Spoelstra. St-Filipsiand. 9<30, Leeskerk en 2 ure ds. v. d. Griend. Oud-Geref. kerk. Geen opgaaf ontvangen. Tholen. 10, ds. Datema van Ochtend en 2.30 ure, ds. de Gidts. Geref. kerk. 10 en 6 ure. dr- Veltenaar. Geref. gem. 10, 2.30 en 6.30 ure, Leeskerk. Vrge Geref. gem. 10, 2.30 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-Maartensdijk. 10.30, Leesdienst en 3 ure, ds. de Bres. Oud-Geref. gem. 10.30 en 3 nre, Leesdienst. Oud-Vossemeer. 10 30, ds de Gidts en 3 ore, Leesdienst. Geref. kerk. 10.30 en 3 nre, ds. Vreugdenhil. Oud-Geref. gem. 10.30, 8 en 7 ure, Leesdienst-. Poortvliet. 10.30, Leeskerk en 3 ure, ds. Moerman. Geref. kerk. 10.30 en 3, dhr. de Vries; 7 ure, Leeskerk. Geref. gem. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Scherpenisse. 10.30, Leeskerk en 3 ure, ds. Wolfenberger. Geref. gem. 10.30, 3 en 6 30 ure, Leeskerk. Stavenisse. 10.30, ds. Moerman en 3 ure. Leeskerk. Oud-Geref. kerk. 10.30, 3 en 8.30 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 10.30, ds. de Bres (Doops- bediening) en 3 ure, Leeskerk. Geref. gem. 10 30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. SPORT. VOETBAL. Vriendschappelijk. BROUWERSHAVEN. Brouwershaven 1VI Unitas I: 0—8. ZIERIKZEE. Xerxes I—Unitas II: 6—8,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1