Zierikzeesche Él Nieuwsbode abonnement: Maandag 9 Mei 1932. zierikzeesche courant. j^nbj^bsos advertentien Inzending Ad verten tiëft Uit Stad en Provlnole. Schoonheidsontwaken. in pond fijn Aüsrhandi, voor 25 cent en ontvangt dan voor reclame tot en met 16 Mei 3 ons voor 25 cent. A. DE BRUINE, Prijs p. 3 maanden 1.50, franco p. post ƒ1.80. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 32. Postgiro 137677. van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. Uiterlijk 10 «ar ep dan dag uitgaaf BUITENLAND. MOORDAANSLAG OP DEN FRANSCHEN PRESIDENT DOUMER. De aanslag. Op dien President van Frankrijk, Dou- mer, is Vrijdagmiddag een moordaanslag gepleegd door een Rus, waarbij de pre sident door revolverschoten ernstig ge wond werd en aan welke wonden hij Zaterdagmorgen overleed. De president bevond zich Vrijdag met eenige leden van zijn huis op een boekverkooping, waar hij ontvangen werd door den voor zitter, Cl. Farrière, den bekenden roman schrijver. Op dat oogenblik trad een jonge man naar voren met een zware revolver in de hand en loste eenige scho ten. De heer Doumer viel zonder een woord te uiten achterover in de armen van Farrière. Terwijl de politiebeambten zich mees ter maakten van den aanvaller, die daar bij door het publiek zeer mishandeld werd, nam een van de aanwezige jour nalisten den president in zijn armen en droeg hem geholpen door anderen naar den overkant van den Faubourg St.- Honoré, waar zich in de onmiddellijke nabijheid het hospitaal Beaujon bevindt. Hier werd de heer Doumer onmiddellijk uitgekleed en onderzocht. Daarbij bleek de noodzakelijkheid wegens het geleden bloedverlies terstond een bloedtransfusie toe te passen waartoe een van de in wonende geneesheeren zich onmiddellijk beschikbaar stelde. Deze operatie had een gunstig verloop. De president bleek door 3 kogels te zijn getroffen, o.a. een in den buik en een achter het linkeroor. De president overleden. Ondanks de goede zorgen van de 6 artsen, die den president bijstonden, is Doumer Zaterdagochtend 4.40 uur zacht en kalm op 75-jarigeai leeftijd overleden. In groote spanning en ontroering woon den ;mevr. Doumer, de kinderen en klein kinderen van den president, Tardieu en leden van de regeering den strijd der artsen bij. Na het overlijden werd het stoffelijk overschot van Doumer naar het Elysée gebracht, waar het werd neer gelegd in de als chapelle arden te in gerichte groote zaal, waar de bevolking vqp Parijs in de gelegenheid zal worden gesteld er langs te defileeren. Donderdag uitvaart. Waar Doumer in de uitoefening van zijn functies is vermoord, krijgt hij een nationale 'begrafenis en wordt zijn stoffe lijk overschot in het Panthéon bijgezet. De begrafenis vindt Donderdag 12 Mei plaats. Presidentsverkiezing. De Fransche ministerraad besloot, dat de Nationale vergadering, welke een nieuwen president moet kiezen, Dinsdag middag wordt bijeengeroepen.- De huidige Kamer, die in 1928 gekozen is, neemt aan de verkiezing deel, daar de nieuwe Kamer, die gisteren (Zondag) gekozen is eerst 1 Juni a.s. in functie treedt. Het verhoor van den dader. Bij het verhoor van den dader kregen de autoriteiten volkomen den indruk met een abnormale te doen te hebben. Paul Gorgoelov, Rus van geboorte, heeft aan de universiteit te Praag den doctorstitel en gehuwd. Zijn vrouw is inmiddels ook gearresteerd. Na zijn verhoor door de politie, dat twee uur duurde, waarbij hij verklaarde een 'bewonderaar van Hitler en Musso lini te zijn, werd Gorgoelov overgebracht naar het Paleis van Justitie. De menigte riep „a mort!" 'en trachtte hier en daar de 'afzetting te verbreken om den dader te lijf te gaan De luchter-commissaris stelde Gorgoe lov in staat van beschuldiging wegens poging tot moord op den president der republiek. Daarop werd hij naar de Santé gevangenis overgebracht. De rechtec-com- missaris heeft drie geneesheeren benoemd die een onderzoek moeten instellen naar de geestvermogens van Paul Gorgoelov. Doumer's levensloop. Paul Doumer werd 22 Maart 1857 te Aurillac in Auvergne geboren. Zijn ouders waren eenvoudige mensehenMet groote energie werkte hij zich op, werd eerst leeraar, later journalist, Kamerlid en in 1895 minister. Kort daarop gouverneur generaal van Indo-China. Na dien tijd weer Kamerlid en minister, totdat hij 13 Mei 1931 tot president der Fransche republiek werd gekozen. Vier zijner zonen vielen aan den oorlog ten offer. Paul Doumer was de 12e pre sident der Fransche republiek en de 2de die door moordenaarshand viel. (Zoo als bekend .viel de 4e president Sadi Carnot in Juni 1894 te Bordeaux onder de dolksteKen van den anarchist Caserio). ZIERIKZEE. Ged. Staten van Zeeland hebben voor den tijd van; 5 jaar vergun ning verleend voor het ini werking houden van autobusdiensten aan L. M. Blom te Haamstede, dagelijks van Burgh—Haam stede over Renesse, Noordwelle en Se- rooskerke naar Zierihzee en terug. In de raadszaal vergaderde Zater dagmiddag de verkeerscommissie „Schou wen—Duiveland", onder voorzitterschap van dhr. I. de Broekert, in welke verga dering ook aanwezig was Prof., de Savor- nin Lohman, lid der Eerste Kam^r, die speciaal door den voorzitter werd welkom geheeten. Uitvoerig zette de voorzitter de werk zaamheden uiteen der commissie, welke twee jaar geleden het initiatief nam tot verbetering van de verkeersproblemen hier, en welke commissie wel eenig sudces m'ocht boeken in de verlaging der veer- tarieven ZijpeA.J.-Polder en meerdere vaarten per dag voor de passanten per auto. Nog is daar aan 't Zijpe de toestand niet in orde, want men/ wacht met smart op een grootere boot „De Hollandsch Diep", Idie in de haven van Numansdorp gereed ligt, maar nog steeds niet in de vaart is, doordat tusschen het Rijk en de R.T.M. t.o.v. van deze boot nog iets te regelen is. Ook de wegenkwestie heeft de aandacht van Idie Commissie gehad en wel zeer speciaal het weggedeelte Steen- bergen-St.-Philipsland, dat in zeer slech ten toestand verkeert en dringend om verbetering roept, teneinde van Schouwen Duiveland naar overig Nederland een goede verbindingsweg te hebben. Prof. Lohman liet zich door de ver schillende leden der commissie inlichten om de problemen van het verkeer, en de obstakels, die dat verkeer vierhinjderen en hoorde verschillende wenken en ver langens met aandacht aan, aan 't einid belovend met den minister van Water staat een onderhoud te hebben, ten einde te trachten, de geuite wenschen en ver langens verwezenlijkt te krijgen. Aan het einde van deze bijeenkomst dankte de voorzitter den professor voor zijn komst hier en zijn bereidheid idie gehoorde verlangens aan den minister voor te leggen, welke, naar spr. hoopte, bij dezen bewindsman een gunstig ont haal zullen mogen vinden. Na des morgens /over dö ongelijke keien van iden weg Steenbergen—St.-Philipsland te hebben gehobbeld,' vertrok Jbr. Loh man half zeven met een comfortable R. L. M. vliegtuig van Westschouwen op de vlugste manier naar 't hartj van het land. Het concours van den Bond van Muziek- en Zanggezelschappen op Sohou- wen-Duiveland wordt dit jaar gehouden te Dreischor en wel op Maandag 16 Mei a.s., de 2e Pinksterdag, onderj leiding van het muziekgezelschap „Cresendo" (direc teur dhr. J. F. A< Theewis) aldaar op het weiland van „De Hooge Hoeve", onmiddel lijk gelegen aan het dorp.Dertien muziek- en zanggezelschappen nemen aan den in strumentalen en vocalen wedkamp deel, terwijl de heer Kees vanj der Weijden uit Eindhoven zal vaststellen wie de prijzen op deze muzikale „Olympiade" zal weg voeren. Bij het terrein is een auto-parkeer plaats en bergplaats voor fietsen. Des avonds wordt het terrein electriseh ver licht. Voor diverse attracties is zorg ge dragen. Van de heeren J. E. v. d. Broek en P. J. Ochtman, boekhandelaars alhier ontvingen we een ex. van 't „Geschenk", een boek dat ter gelegenheid van „De week van 't Bi o e k" van 7-14, Mei gratis wordt versitrekt aan ieder, die gedurenlde de Boekenweek bij den 'boekhandel voop ten minste f 2,50 aan boeken besteedt. Vier endertig Nederlaridsche auteurs hebben bijdragen geleverd; van eenendertig hun ner vindt men ook nog een portret. Van vier auters bestaat de medewerking uit sluitend in een schets of een fragment uit hun geplubliceerd of ongeplubliceerd werk; alle overigen zonden eenj antwoord in op een enquête der commissie voor de boekenwieek in Nederland, terwijl vijf hunner, behalve het antwoord op die rondvraag, bovendien nog een litteraire bijdrage inzonden. Van de meeste mede werkers vindt men daarenboven biblio grafische gegevens. De deelnemers aan de Boekenweek heb ben een groen-wit-groenie vlag geheschen als teeken, dat zij aan de speciale actie, het Ned. boek aan het Ned. publiek, meedoen. Zonder persoonlijk gebruik van de K.L.M.-vIiegtuigen te maken, profiteert een deel onzer eilandbewoners van dezen vliegdienst, doordat men zoo nu en dan de groote dagbladen fieei vroeg ontvangt. Een onzer stadgenooten profiteerde vo rige week bijzonder van den sneldienst Half twaalf belde hij een firma te Rot terdam op om bloemen en nog vóór 2 ure was het bestelde op Schouwschen bodem, i Ged. Staten van Zeeland hebben voor iden tijd van 5 jaar vergunning verleend voor het in werking houden van autobus- diensten aan L. M. Blom te Haamstede, dagelijks van B,urgh, Haamstede, over Re- nesse, Noordiwelle en Serooskerke, naar Zierikzee en terug. STUKKEN VOOR DEN RAAD VAN ZIERIKZEE, Vleeschkeuringsdienst. De re kening van di en vleesch keu rings dienst vermeldt als eindcijfer f3658.80. Daaraan betaalt Zierikzee f 3388.96. Kerkw|erve f2.12 en Noordigouwe f 267.72. De .be grooting geeft aan f4052.27. Bewaarschoolrekeningen. De rekening van „Rehoboth" bedraiagt in ont vang f 1646.985, in uitga/af f 1576.88; goed Boekh. W. DE VRIES Rz., Zierikzee. Plaats gaarne Uw advertentiën voor dit of andere bladen. slot f70.105; die der Burgerbewaarschool geeft een eindcijfer van f 3309.54, m|et een nadeelig saldo van f284.54; die der R.K. Bewaarschool ontvang f885.57; uit- laf f914.63; nadeelig saldo f29.06. Voorschot gem. vergoeding aan bijz. scholen. Het voorsclhotj voor ide R.-K. school wenschen Bi. en W. te bepalen op f 1319.67 en voor1 de bizondere schooi in 't Vrije f2869.04. Bezwaarschrift vergunnings recht. Onder overlegging van een 2-tal bezwaarschriften tegen hun aanslag in het vergunningsrecht voor het jaar 1932- '33 van G. H. F. v. Laar en I. 'den Boer, benevens het rapport van den schatter van het vergunningsrecht, stel len B. en W. voor om te beslissen de aanslagen van beide reclamanten te hand haven. Verordening vergunnings- en v e r 1 o f s r e c h t. In art. 78 der Drank wet is 'bepaald' dat de verordening, re gelende het heffen van vergunningsrecht voor zooveel noodig wordt herzien over eenkomstig de bepalingen dezer wet, bin nen 6 maanden na den dag, waarop deze wet in werking is getreden. B. en W. doen den Raad ter vaststelling toe komen: a. .een verordening, regelende het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in 't klein; to>. een verordening op de invoe ring dier 'belasting; c. een verordening regelende het heffen van verlofsreoht voor den verkoop van zwak alcoholi sche dranken in 't klein en d. een ver ordening op de inning der belasting. Ambt. Burg. Stand. De heer B. C. de Mul verzoekt met 16 Mei eervol ontslag als onbezoldigd Ambt. van den B. S. In zijn plaats hevelen B. en W. aan: J. C. Lunenberg en R. A. J. den Boer. BURGH. Zaterdagavond j.l. hield' het Ziekenfonds „Helpt elkander" een algem. ledenvergadering in de Consistoriekamer. Uit het verslag van iden penningmeester bleek, imlet inbegrip van |den| vorigen kas- stand, idat de ontvangsten tot dusver f 410,75 en ide uitgaven f 262,86| bedroegen. Op voorstel van dhr. A. Overbeeke werd besloten ide weekuitkeeringen voor losse arbeiders, niet vallende onder de Ziekte wet te bepalen op f6 en de suppletie voor vaste arbeiders te bepalen; op 20 °/o boven de wettelijke uitkeeringen. ST.-PH1LIPSLAND. Alhier is overleden dhr. J. Roth, in den ouderdom van 82 jaren, wonende te Anna-Jacobapolder. Ge noemde heer Roth werd geboren in 1850 en te Bruinisse als eerstgeborene uit den Anna-Jacobapolder in den Burgerlijken Stand ingeschreven. SCHERPENISSE. Bij de laatst gehou den eindles van den Landbouw cmsus waren tegenwoordig: de Rijkslandbouw- consulent, het Kringbestuur en de Com missie van Toezicht henevens eenige be langstellenden. Naast heel goede leerlin gen waren natuurlijk weer goede en ma tige. Aan heeren onderwijzers werd een souvenir aangeboden, waarbij o.a. een iiaamschilderij der leerlingen, vervaar digd door mej. Hartog—van der Velde van Poortvliet. Het diploma kregen: P. v. Ast, C. A. Duijnhouw'er, I. S. Hage .Jan Hage en D. Quaak van Scherpenisse; S. C. v. Gorsel, Joh. Hage, A. Lindhout N. J. Nelisse en H. Stouten van St- Maartensdijk; H. Poot van Poortvliet; P. J. Rijstenbil van Oud-Vossenteer; Matth. de Hondt van Tholen. Zooals de milde stralen der voorjaars zon een bloesem van schoonheid aan boom en struik tooveren, wekt het dagelijksch gebruik van „Zij"-Crême een nieuwe lente in Uw huid. In prijzen van 208045 en 75 cent. HERIJK. De herijk van de maten en gewichten zal in 1932 plaats hebben in de navolgen de gemeenten en op den tijd, daarbij ver meld: SI,-Philipsland 9 en 10 Mei; Oud- Vossemeer 12 Mei; Tholen 18, 19 en 20 Mei; Stavenisse 23 Mei; St.-Annaland 24 en 25 Mei; St.-Maartensdijk 31 Mei en 1 Juni; Scherpenisse 2 Juni; Poortvliet 3 Juni; Bruinisse 5 'en 6 Juli; Oosterland 7 Juli; Nieuwerkerk 8 Juli; voor Zierikzee, Ouwerkerk en Kerkwerve 12, 13, 14, 15, 18, 19 en 20 Juli; Noordgouwe 26 Juli; Dreischor 27 Juli; Brouwershaven en Dui- vendijke 28 en 29 Juli; Zonnemaire 2 Augustus; Eikerzee en Ellemeet 3 Augus tus; Renesse 4 Augustus; Haamstede en en Burgh 5 Augustus; Noordwelle en Se rooskerke (Schouwen) 6 Augustus. LANDBOUW EN VEETEELI. DEENSCHE VARKENS. De heer C. Zwagerman, rijksveeteelt- consulent voor Zeeland, heeft een circu laire het licht doen zien, getiteld: Waar om is ide invoer van Deensche varkens in Zeeland gewenscht? Over de tegen woordige prijzen schrijft dhr. Z., dat wanneer er geen afwijking Komt in 't gewone verloop van de prijzen van var kens, moet er spoedig weer een stijging van prijzen komen is het voor Zeeland BABY LINDBERGH IN HANDEN DER BANDIETEN. O, men heeft het in het Westen Zoo ontzettend ver gebracht! Wat al een moderne wond'ren Heeft men er niet uitgedacht! De politie is zelfs m'et de Nieuwste wapens uitgerust Maar vooral niet minder machtig Is ide groote boeventrust! O, het is zoo fijn geregeld In dien groeten vrijheidsstaat, Waar men zelfs erkende roovers Ongestoord in vrijheid laat. Zelfs Capone was onschendbaar En hij had nóg niet gefaald Had hij in voldoende mate Zijn belasting maar betaald Moordenaars en kinderroovers Vinden er een paradijs! En zij stellen de bevolking En 'de Staat brutaal een eisch. 'tHeet dat men den Staat wil dwingen Dat men „AU" in vrijheid stelt Eer het kind werd weergegeven Aan den nationalen held. En intusschen wacht een moeder Steeds nog op haar lieveling, Waar de vader nu reeds tweemaal 't Losgeld voor betalen ging. Ja, Amerika moet groot zijn, Groot en grootsc-h op elk terrein, Maar 'de veiligheid der burgers Is er zoo ontzettend klein! J. S. van groot belang te streven naaf een goed soort varken, een vleesch (ba con) varken. In Juni vertrekt de heer Z. naar Denemarken om daar vantens van 't Deensche ras aan te koopen. Bestol- biljetten en nadere inlichtingen zal de heer Zwagerman gaarne verstrekken. LANDBOUW-VARIA. In geen geval een apart ministerie van landbouw, betoogde nog dezer da gen Minister Ruijs de Beerenbrouck in de Tweede Kamer. Volgens hem zou dit die landbouwbelangen zelfs nog kunnen schaden. Alle ministers dienen volgens hem gezamenlijk de landbouwbelangen te „koesteren". Als ze met hun allen het wicht maar niet doodknuffelen uit louter liefde. Daarom gaat de afbraak van de di rectie van den landbouw kalm zijn gang. Ook de wnd. Dir.-Generaal, Mr. Frede- riks heeft dezer degen zijn functie als zoodanig neergelegd. Een kundig en den landbouw1 een warm hart toedragend ambtenaar verliest de landbouw in hem. Anno 1890. Eén der middelen om de vorige land bouwcrisis te bestrijden, en zeker niet de minst geslaagde, was het instellen eener botoreontröle, en verdere maat regelen, om' een zoo scherp mogelijke scheiding te trekKen tusschen natuurbo ter en margarine. Onze boter herwon hierdoor haar door knoeierij verloren gegane naam op de wereldmarkt. Anno 1932. Met terzijdeschuiving van alle adviezen van landbouwdeskundige zijde (w.o. de door iden minister zelf ingestelde advies- commissie-Lovink), besluit de minister de crisis te lijf te gaan imiet een menggebod van boter en margarine. Oud-minister Dr. Posthuma schrijft hier over o.a,: Boven en behalve het niet-geven van hulp, vermoordt het wetsontwerp den goeden naam van onze boter. Hij 'besluit: Melkveehouder, verkoopt voor dezen schotel linzen U bij het wets ontwerp aangeboden, uw eerstgeboorte recht niet. Dr. Croesen, oud-voorzitter van het K. N.L.C. constateert, dat door een land bouwcrisis het bedrijf gedurende een aan tal jaren er heel slecht aan toe is, en duizenden beoefenaars geldelijk tegronde gaan; terwijl door deze regeeringsmaat- regel, bedrijf en beoefenaars, zoo niet voor altijd, dan toch voor heel wat lan ger tijd te gronde gericht worden. Een krachtige hulp bij het bestrijden van onkruid in vuile uienvelden, wanneer tdleze nog jong zijn, heeft men in kalk- stikstof. Op een droge dag uitgestrooid, doodt Idiit vrijwel al het onkruid, terwijl aan het uiengewas, doordat aan de gladde uienstengels bijna niets blijft hangen, practisdh geen schade berokkend wordt. Ook kan m'en nu nog vuile plekken brandnetel, pinksterbloemen, enz., in wei den eri langs slootkanten, met een handje kalkstikstof vernietigen. Hier zij men ech ter voorzichtig, daar men ook het aan wezige gras verbrandt, of althans vrij sterk beschadigt, wanneer men het zoo Itdar die met de Pinksterdagen ganfsten wil koopt deze week Beleefd aanbevelend, Bakkerij, Haamstode. AANGIFTE-BILJTE. Daar is die rustverstoorder weer; 't Sarcastisch stuk papier Met vragen als: hebt gij wellicht Een jacht voor uw: plezier? Hebt gij een landhuis en, zoo ja, Waar staat dan dat kasteel? Houdt gij bedienden? Vul dan in: Den naam, 't geslacht, hoeveel. Hebt gij een renpaard, motorfiets? Een auto, ja of nee? En deelt gij of uw wederhelft In erfenissen mee? Je leest daar in die vragenlijst Van erfpacht en canons, Beklemming en beklemde huur, Van saldi en coupons. Beklemming vraagt de fiscusman, 'kZit heielemaal b eklemd De crisis kleedt me langzaam uit, Ik sta reeds in mijn hemd. Wat is een bloote eigendom Waar niemand zich aan stoot? En als een schuldenlast het dekt, Is het dan óók nog bloot? Wat zou een bonusaandeel zijn? En wat is commandite? Ach, fiscus, spreekt toch Nederlandisch, Ik snap idie soesah niet, Ik schat de waarde van mijn jacht, Mijn auto en kasteel; Mijn nominale aardsch bezit Herleid ik tot reëel. Zoo maak ik telken jare weer Balans van mijn bezit; De fiscus is héél accuraat, En eischt het zwart op wit. Ai wat in Neerland Sijmen heet, Telt op, trekt af en deelt; En niemand die een halve cent, Eén halfje maar ver heelt f laat aanwendt, terwijl kalkstikstof voor het vee giftig is. Volgens het Maart-bulletin van het In ternationaal Landbouw-Instituut te Rome, wondt het overschot aan wereldtarwC tegen Augustus 1932 geschat op 12,3 mil- lioen ton. Dit is 2,8 millioen ton meer, dan in Oct. j.l. door dit instituut geraamd was. Het bestuur der Centrale Tarwe-orga- nisatie schat ide met tarwe bezaaide oppervlakte in Nederland dit jaar op 107.200 H.A., waarvan naar schatting 300.000 ton tarwe voor ide consumptie beschikbaar zal komen. Om deze hoeveelheid volledig in het brood te verwerken zal het maalperoen- tage van 25 tot 40 pCt. verhoogd moe ten worden. Verhouding van enkele specifiek Zeeuw- sche gewassen ten opzichte van de totale

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1