tmoasappel' SQUS ABONNEMENT: Vrijdag 6 Mei 1932. ADVERTENTIEN EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité te Zierikzee. Kennisgeving. VISCHAKTEN. Uit Stad en Provinole. Sproeten komen vroeg in LEKKERE KOFFIE „VAN NELLE" ZIJN SUPERIEUR! VICTORIA-WATER Oorsuizen Doofheid. Prijs p. 3 maanden ƒ1.60, franco p. post ƒ1.80. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 32. Postgiro 137677. Zierikzeesche Nieuwsbode ZIERIKZEESCHE COURANT 88ste JAARGANG - No. 12307 ziEKiK.ZEbaune. ouukan r. D|f A j 0E LMZE uKMMtrtiir m. j. kosten van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. Dit nummer bastaat uit 2 bladen, OPROEP OM STEUN. Daartoe genoodzaakt door den stand zijner geldmiddelen, doet het Crisiscomité andermaal een beroep op de offervaar digheid der ingezetenen. Een niet gering aantal crisissladnt- offers in onze gemeente is geheel op den steun van het Comité aangewezen en zou aan bittere armoede prijs gegeven worden, indien de steunverleening, door gebrek aan geldmiddelen, moest worden stopgezet. Ten einde de nooden dezer armen oojf in de komende maanden te kunnen leni gen, stelt het Comité zich voor wekelijks een buscollecte te houden, in het ver trouwen, dat op deze wijze de benoiodigde gelden bijeengebracht zullen worden. In dien ieder zich een kleine wekelijksche uitgave getroosten wil, zal, naar het Comité verwacht, over een bedrag be schikt kunnen worden, dat voldoende is om aan veler behoeften tegemoet te komen. Stadgenooten, het Comité doet een ern stig beroep op Uwe medewerking. Helpt naar vermogen en bedenkt, dat iedere bijdrage, hoe gering ook, welkom! is. Eenige ingezetenen hebben zich bereid verklaard wekelijks te collecteeren en zullen U a.s. Maandag of op een der volgende dagen in de gelegenheid stellen Uwe gave te offeren. VRIENDEN DER ARMEN, INDIEN GIJ IETS VERMOOGT, WEEST BEWOGEN EN HELPT ONS. Zierikzee, 5 Mei 1932. Het Plaatselijk Crisiscomité: J. C. A. BANNINK, Voorzitter. A. VAN DER WEIJDE, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dinsdag 10 Mei a.s., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, een openbare Vergadering van den Ge meenteraad zal gehouden worden. Agenda 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Vaststelling rekening vleescbkeuringis- dienst 1931. 4. Vaststelling begrooting vleeschkeu- ringsdienst 1933. 5. Vaststelling rekening der drie ba- waarscholen over 1931. 6. Voorschot op gemeentelijke vergoe ding aan bijzondere scholen volgens art. 101 der L.O.-wet 1920 over 1932. 7. Bezwaarschriften tegen aanslag ver gunningsrecht. 8. Vaststelling verordeningen op de hef fing en invordering van vergunnings- en verlofsrecht. 9. Eervol ontslag onbez. Ambtenaar van den burgerlijken stand. 10. Benoeming van een o-nbez. Ambtenaar van den burgerlijken stand. 11. Wijziging algemeene politie-verorde- ning. 12. Wijziging begrooting 1931 en 1932. Zierikzee, den 4 Mei 1932. De Burgemeester voornoe%d. J. C. A. BANNINK. BINNENVISSCHERIJ HET HOOFD VAN PLAATSELIJKE POLITIE te Zierikzee meiakt bekend, on der intrekking der bekendmaking d.d. 11 April j.l., dat aan het politiebureau kos teloos verkrijgbaar zijn formulieren voor de aanvragen tot het bekomen van een visch- of hengelakte, voor het jaar, aan vangende 1 Juli aanstaande en eindigende 30 Juni daaropvolgende. Belanghebben den worden uitgenoodigd hun aanvragen zooveel mogelijk vóór 1 Juni e.K. aan hem in te dienen. De aanvraag van een min derjarige wordt mede onderteekend door zijn vader of voogd, die daarbij tevens zijn beroep vermeldt. De navolgende akten worden uitge reikt: a. GROOTE VISCHAKTEN A tot het vis- schen in de binnenwateren en de ri vieren met alle geoorloofde vischtui- gen, tegen betaling van f7.50; b. GROOTE VISCHAKTEN B lot het vis- schen uitsluitend' in: de rivieren met alle geoorloofde vischtuigen,. tegen be taling van f2.50; c. KLEINE VISCHAKTEN tot het vis- schen, hetzij met één peur, hetzij met één hengel geaasd met visch of met één sleephengel, tegen betaling van f 1. d. HENGELAKTEN tot het visschen met meer idan één hengiBl, tegen betaling van f 0.50. Zierikzee, 4 Mei li 132. Het hoofd vari plaatselijke politie vo< >rnoem!d, J. C. A. BANNINK. DE WINKELSLUITING. g Geen schriftelijke, noch telegrafische protesten, geen verzoekschriften of mo ties zijn in staat geweest het hart van minister Verschuur te vermurwen om ide veelbesproken wet op de Winkelslui ting, Idle 1 Mei in werking trad, te ver schuiven jiaar een nog verwijderd tijdstip, om' Ide gemeenten, die geen maatregelen namen, alsnog in de gelegenheid te stellen zulks te idioen. Men kent het antwoord van den minister op de vragen van mr. Bioon: er is meer dan voldoende conside ratie gebruikt. De wet is nu een paar dagen in wer king en het aantal wetboekjes, 'dat door den boekhandel is geleverd moge niet gering zijn, maar of het inzicht in cue wet zelf daarmee verhelderd is, wagen we te betwijfelen. Zoo'n wet lijkt meer op hersenkronkelingen of een opgaaf van Iden puzzle dokter. En daarom is 't wel licht niet ondienstig in gewone taal daar over iets mede te deelen. De winkelsluitingswet verstaat onld'er „winkels" alle open of besloten ruimten, waar of van waaruit voorwerpen of stof fen aan het publiek in het klein plegen te wonden verkocht of afgeleverd, of waar pleegt gewerkt te wonden in een baibiers- of kappersonderneming. Onder „winkelhuis" verstaat de wet elke met een winkel in eenige verbinding staande open of besloten ruimte in hetzelfde ge bouw of op het bijbehooren.de terrein. Photografisehe ateliers wonden niet ais „winkel" beschouwd. Wel vallen de dus genaamde „vliegende winkels" in 't alge meen ondier deze wet. Op gewone werkdagen mag men zijn winkel geopend' hebben van 's morgens 5 uur tot 's avondls 8 uur. Op Zaterdagen is het toegestaan tolt 's avonds 10 uur, en kapperswinkels mo gen tot 11 imr openblijven, maar deze laatste mogen van 10—11 uur alleen kap pers- en b arbierswerkza a'mheden verrich ten, aldus geen toiletartikelen of wat ook verkoopen. Overigens is 't toegestaan 't publiek, dat zich in den winkel be vindt, op 't sluitingsuur, te bedienen, maar dat moet binnen een half uur zijn afgeloopen. Dus dat geldt alleen voor publiek dat op het geldende sluitingsuur binnen was. Gedurende den tijd, dat een winkel gesloten is, mogen daaruit geen waren aan 't publiek worden bezorgd. Als werkdagen worden beschouwd, de Christelijke feestdagen en die Nieuw jaarsdag, voor zoover niet op Zondag vallend. Daarom worden als werkdagen beschouwd1 de 2e Paaschdag, Hemelvaarts dag, de 2e Pinksterdag, als ook de le en 2e Kerstdag en de Nieuwjaarsdag, mits deze 3 laatste feestdagen niet op Zondag vallen. Behalve deze dagen, waarop de win kels open mogen zijn van des morgens 5 uur tot des avonds 8 |u,ur, heeft de wet gever aan een gemeente het recht ver leend om' 21 dagen te bepalen, waarop de wet niet van toepassing zal zijn. Do gemeenteraad van Zierikzee bepaal de in zijn bijeenkomst op 5 April, krach tens art. 9, 3e lid van genoemde wet, dat de voorgeschreven bepalingen in de Winkelsluitingswet betreffende het slui tingsuur niet zullen gelden voor 6 Ker misdagen, 10 winkelweekdagen, de eerste Woensdag in Juni (Paardenmarkt), de 2e Paaschdag, de 2e Pinksterdag en de Oude jaarsdag. Bi en W. zijn voorts bevoegd om een al dan niet voorwaardelijke ont heffing te verleenen van de verbodsbe palingen voor plotseling opkomende bi- zondere omstandigheden en voorts ten aanzien van alle winkels op een tentoon stelling, fancy-fair of andere soortgelijke inrichting van tijdelijken aard en van veilingen, voor een door B. en W. te bepalen tijdvak. Deze nieuwe wet bevat voorts een aan tal uitzonderingsgevallen, waarin art. 3 voorziet. Daarin worden vermeld' op wel ke inrichtingen de bepalingen der wet niet van toepassing zullen zijn, o. a. op idlen verkoop en aflevering van ijs (ook consumptie-ijs) en op iden verkoop door middel van automaten. ZIERIKZEE. Gaarne vestigen wij ide aandacht pip de rundveekeuring, welke op Woensdag 11 Mei, 2 uur, op een terrein aan de Platteweg wordt gehou den. Het terrein is welwillend door dhr. W. ten Haaf Hz. ter beschikking gesteld. Alle soorten rundvee, ook jongvee kan worden ingezondenvoor de verschillende rubrieken zijn geldprijzen beschikbaar. Ruimle inzending is zeer gewenscht. Het vee wordt op deskundige wijze besproken. Iéder veehouder kan daar door over de hoedanigheid van zijn vee worden ingelicht. In het verslag der vergadering van de Waterleiding-Mpij. is een zinstorende fout geslopen. Er staat o.m. „De N.V. wordt dus niet beheerscht door het ge- memlepacht, maar door het W. v. K. Bij twee pakjes jd-Ji^-pudding PUDDINGFABRiEK -ST-POLM. K GRONINGEN Het cursief gedrukte woord moet zijn: gemeente recht. De vergadering der Chr. Bioeren- en Tuinders-Bond, afd. Schouwen en Dui- veland', gehouden op 2 Mei, stond bij af wezigheid van den voorzitter onder lei ding van den waarn. voorzitter, dhr. W. J. van Schelven. Deze opende de ver gadering op de gebruikelijke wijze. Alvo rens over te gaan tot bespreking dier loonvoorstellen, ingédiend door de Ver. Arbeidlers-Oorganisatie's, gaf 't bestuur een uiteenzetting van ide voordien gehouden besprekingen en verklaarde daarna 't een beginselkwestie te achten, dat er met onze arbeiders overleg gepleegd wordt aangaande werktijd en loonen. De ver gadering kon zich met deze zienswijze ver- eenogen en was bereid een loonovereen- komst aan te gaan. Het voorstel der ar beiders-organisaties, en dat, opgemaakt door 't bestuur, werden beiden ter tafel gebracht. De vergadering achtte beide voorstellen te booig, zooidat een ander werld samengesteld, hetwelk aan het hoofdbestuur der orgamisatie's zal ver zonden worden. Het aftredende lid van 't Prov. Bestuur werd herkozen. Verder besprak men of 't reeds mogelijk is prac- tisch werk te verrichten, zooals keuring van gewassen én 't geven van verschil lende cursussen, 't Bestuur zal hiervoor de noodige voorbereidingen treffen. Na dat nog werd nagegaan, hoe verder pro paganda te voeren, werd deze goed be zochte vergadering beëindigd, nadat nog verschillende personen zich opgaven als lid. Op verzoek van den voorzitter ein digde dhr. A. Bakker met dankzegging. Wij vestigen nogmaals de aandacht op het reeds geadverteerde Kerkcon- cert, dat op Zondag 8 Mei e.k. in de Nieuwe Kerk gegeven zal worden. De sopraanzangeres mevr. Oskami van Rangelrooy, wier prachtig geluid wij onlangs door ide radio in Mendelssohn's „Loreley" konden bewonderen, zal vier belangrijke zangstukken ten gehoore bren gen. Ook de bekende cellist aan het Resi dentie-orkest en het Haagsche Trio, de heer Oskam1, zal eenige cellonummers vertolken. Toegangsbewijzen a f0,50 verkrijgbaar bij de Firma S. Ochtman Zoon. Geen verkoop aan het Kerkgebouw. KERKWERVE. Donderdag 4 Mei, pl.m. half 6 namiddag, had hier een ongeval plaats, dat betrekicelijk gelukktig is afge loopen. Twee auto's, een uit de richting Zierikzee, een uit de ric-hting Noord- gouwe, kwamen op den hoek bij het café Klaasse met elkander in botsing. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Alleen wat materieele schade. het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bjj alle Drogisten. HAAMSTEDE. Maandagmorgen 2 Mei zijn de lessen op de Lagere Tuinbouw school alhier aangevangen piet 34 leer lingen, waarvan 20 in de eerste klasse en 14 in de tweede klasse. Hierbij waren tegenwoordig hel bestuur en de commis sie van toezicht der school, alsmede het dagelijksch bestuur der gemeente Haam stede. De voorzitter der vereeniging, de heer W. G. Boot, heette allen welkom en hield daarna een korte toespraak tot de leerlingen. Hij sprak er zijh voldoening over uit, dat zooveel leerlingen de lessen zullen volgen en prees het inzicht der ouders, die daarmee toonen, dat de be langen van hun kinderen hun aandacht hebben. Hij hoopte dat alle leerlingen de geheele school zullen afloopen en deze zullen verlaten met een diploma, dat hun in de toekomst zeer zeker van nut zal zijn. Vervolgens gaf hij hun nog enkele wenken in verband 'met het be zoek aan 'de school en gaf daarna het woord aan het hoofd der school. Het hoofd der school, de heer Hartog, hield daarna een korte toespraak tot de leerlingen, hun er op wijzende, dat zij niet alleen hier komen om kennis op te idoen op hel gebied van de tuinbouw, doch dat hij hoopt, dat zij ook een ruimere blik zullen krijgen op de maat schappij in het algemeen, waardoor het leven mooier en rijker wordt. Aan de hand van het programma besprak hij' vervolgens de vakken die op de school onderwezen zullen worden. Nadat een en ander uitvoerig besproken was, kondep de leerlingen der twééde klasse naar huis gaan en bleven die der eerste klasse voor dien dag aanwezig, waarna met de eigenlijke lessen een aanvang werd gemaakt mét het vak lezen. De aanwezige belangstellenden namen hierop ook afscheid en was in de ge meente Haamstede een onderwijsinrich ting in gang gebracht, waarvan we ho pen, dat ze rijke vruchten moge afwer pen voor 'de geheele omgeving. BURGH. Ook onze gemeente staat in Lentetooi. De enkele zonnige dagen héb ben als 'tware getooverd in de eigen aardige beplanting der dorpskom. De bloemknoppen der pereboomen springen open en dezer dagen staan deze boomen in vollen 'bloei. Een prachtig gezicht ge ven dieze reuzenhouquetten, niet all,een bij dag, maar ook 's avonds tijdens de elec'trische straatverlichting. De huizen om - en de vriendelijke dorpskerk in een krans van smetteloos wit; 'kan het wel mooier? Een heerlijke lenteweelde, die het rustige - en landelijk schoone Burgh nog aantrekkelijker hiaaklt. BROUWERSHAVEN. Loop der bevol king over April. Vertrokken: E. J. Jon ker, zonder beroep, uit Noordstraat D 5 naar Haamstede, Sluispad. Ingekomen: J. W. van Braband, mach. bankwerker, van Haarlem in Haven A 11; J. v. d. Weele, graanhaidelaar, van Eikerzee, in Haven B 19; M. Tanis, visscher, van Goede reede, in Haven A 37; W. Redert, vis scher, van Goedereede in Molenstraat E 64. Het jaarlijksch onderzoek van de groot-verlof gangers 'der lichtingen 1920 en 1923 zal in 'deze gemeente in het ge meentehuis plaats hebben op Dinsdag 21 Juni voor 'de gemeenten Brouwershaven, Zonnemaire, Duivendijke, Ellemeet, ElKer- zee, Noordwelle en SerooskerKe (S.). NIEUWERKERK. Met welwillende me dewerking van eenige jongedames werd alhier met aanbieding van het Emma- bloempje gecollecteerd de som van f 35.50. Bij Koninklijk besluit van 1 Mei is benoemldi tot Hoofd-Inspecteur van Finan ciën, standplaats Den Haag, de heer J. A. van Beiidegom, geboren alhier, thans inspecteur te Leiden. OOSTERLAND. Dinsdag 26 April ver gaderde de Raad dezer gemeente. Met den voorzitter en den secretaris waren alle leden aanwezig. Mededeeling ge schiedde van den verkoop der motor brandspuiten te Bergen op Zoom, waar door geen gelegenheid meer aanwezig was deze voor hier te bekomen. De pensioensgrondslag van J. Kloote, als onderhouder der begraafplaats, werd op verzoek van den Pensioenraad geregeld. Op het adres van het ziekenhuis te Noordgouwe om de toegekende bijdrage van 20 cent per inwoner blijvend te verleenen en daarbij te voegen 6 cent voor het oprichten en instandhouden van een barak voor besmettelijke ziekten werd gunstig beschikt. Vaststelling vond plaats van het primitief kohier der honden belasting. Daarna kwiam aan de orde het werkloosheidsvraagstuk. De bespre kingen vonden plaats in een besloten zit ting. Na heropening bleek, dat goedge vonden was een steunregeling vast te stellen, onder goedkeuring van den Min. van Binnenl. Zaken. De regeling werd als volgt vastgesteld: georganiseerden, f 7.20 per week, benevens f 0.50 p. week per gezinslid boven de twee personen tot een maximum van 3 personen. On georganiseerden f 6.60 per week, bene vens f 0.45 per week per gezinslid boven de twee personen, tot een maximum van 3 personen. De steun geldt alleen voor gehuwden of kostwinners, die minstens een jaar in de gemeente wonen, een en ander ter beoordeeling van het gem.- bestuur. Nog werd vastgesteld een ver ordening, regelende het heffen van een vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank, zulks in verband met de gewijzigde bepalingen der Drankwet. Ten slotte werd gesproken over vernieuwing der straten. Hiertoe zal worden over gegaan, te beginnen met den Dorpsweg. Toegezegd werd, dat het bestek spoe dig zal worden opgemaakt. Daar verder niets meer aan de orde was en geen der leden meer het woord verlangde, werd de vergadering gesloten. ST.-PHILIPSLAND. Alhier werd 26 April j.l. in hotel „De Druiventros" de jaarvergadering gehouden van de Coöp. Elec. Mpij. „St.-Philipslarad". De opkomst was niet schitterend. Voorzitter, dhr. L. J. Alewijn. Daarna volgde rekening en verantwoording over 1981. Aan „licht gelden" was f 4590.70 binnengekomen. Bi) de boerenleenbank was f 5820.74 afge lost. Op 31 Dec. 1931 bedroeg de schuld bij voornoemde bank f26025.07. De voor zitter stelde vast, dat alle leden ten volle hun verplichtingen begrijpen. De werking marcheert uitstekend. Het aan- EEN KOFFIE MET ZOO'N SMAAK. ZOO N GEURMOET VAN PREDIKBEURTEN.) Zondag 8 Mei te Zierikzee. Neet. Heiv. Kevk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Gerritsen van Nieuwerkerk. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Barnouw. Lutb. Kerk. 10 ure, ds. Makkink van Leiden. Gersf. Keilt, 10 en 6 nre, dr. v. Lonkhuijzen (Openbare belijdenis). Qhv. Geief. Keik. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leeskerk en 6 nre, ds. Hoogendoorn. Srangeiisafcie Jetmël. 7 ure, Samenkomst. Ond-Geref. Gok, 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. Geref. Gem. 9 30, 2 en 5.30 ure, Preeklezen. OBEPLAHNSTEIN NATUURLIJK BRONWATER. Nederl. Maatschappij, opgericht 1887. deel in de schuld wordt per lid vastge steld op f 145, alzoo f 32 minder dan over het voorgaande jaar. Dat deze vermindering meer bedraagt, dan het be drag dat per lid wordt afgelost, komt doordat over 1931 nog gelden zijn bin nengekomen van de motor, het huisje enz. Voor het nazien 'der rekening over 1932 worden benoemd de heeren L. Neele, J. M. Vermeulen en J. P. Roozemond. Daarna volgt bestuursverkiezing. De af tredende heeren L. J. Allewijn en G. v. d. Dussen Jr. worden herkozen, terwijl in de vacature Dr. J. Mensing wordt gekozen idhr. P. Wagemaker. Bij dé rond vraag deelt de voorzitter mede, dat in het bestuur de vraag is besproken, of het mogelijk gemaakt dient te worden, dat bij overlijden van een lid, de familie gelegenheid wordt gegeven de verplich tingen tegenover de C.E.M., door het storten van een bedrag ineens, af te koopen. Het bestuur meent hierop be vestigend te moeten antwoorden en stelt voor, dat in zoo'n geval betaald zal moe ten worden het laatst vastgestelde aan deel in de schuld, verhoogd met 20 o/0 Hierover volgt ruime discussie. Dhr. Roo zemond ziet de noodzaak van zoo'n be paling niet in. Wordt in bedoelde geval len gehandeld zooals de Statuten aan geven, dan is dit voor hem voldoende en is een bepaling zooals het bestuur voorstel niet noodig. Zijns inziens zou men van de afkoopmogelijkheid meer schade dan voordeel kunnen hébben. Dhr. J. J. van Nieuwenhuizen 'betwijfelt of een uittredingsmogelijkheid gemaakt zal kun nen worden, die alleen geldt bij sterf gevallen. Na uitvoerige bespreking wordt besloten het voorstel tot een volgende vergadering aan te houden. Dhr. J. P. Roozemond dankt daarna namens de le den Dr. Mensing voor al wat hij in de afgeloopen jaren voor de Coöperatie heeft gedaan. Dr. Mensing dankt voor de him toegesproken woorden, waarna de ver gadering wordt gesloten. Ook ouderdomsdoolhcid, oor-verkalking, loopende ooren. men, suizen, (luiten, geraas in het hoold. enz. Vraagt kostelooi brochure omtrent genezing S. Wijnberg Oosterparlc 45, A'dat ST.-PHILIPSLAND. Woensdagmorgen had dhr. J. B., metselaar alhier, het on geluk, bij den aanbouw van een huis van een stelling te vallen. Het ongeluk liep zonder ernstige verwondingen af, hoe wel de verongelukte veel pijn had aan het gezicht en bovendien een pols be zeerde. Geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. SCHERPENISSE. Er bestaan plannen om bij gelegenheid van het 12i/2-jar:g bestaan der muziekvereeniging Eendracht alhier, een festival te organiseeren. De verkoop van het Emmabloempje heelt in deze gemeente opgebracht f 23.78. POORTVLIET. Vergadering van dien raad', op Dinsdag 26 April. Afwezig dhr.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1