TWEEDE BLAD Een koninklijke kunst bthoorenda IQ da >ia Vrijdag 22 April 1932, M. 12301. BOUWPROBLEMEN. Op het uitgestrekte gebied van de Bouwkunst in den ruimsten zin genomen worden Ide begrippen Oud en Nieuw vaak als ieen groote tegenstelling gezien. Zij zijn bet inderdaad, zoo het nieuwe wordt opgevat als een totale breking met het oude, als een volstrekte verloochening van het bestaande. In dat geval wordt het nieuwe uiterst primitief en bet eekent het den teruggang. Wanneer het echter de lessen van het verleden ter harte neemt, dan wordt ge noemde tegenstelling grootendeels opge heven en behoeft men zich niet langer voor het eene en tegen het andere te verklaren. Dan kan men zich zelfs verheu gen over veel, wat het nieuwe brengt of binnen afzieribaren tijd ons brengen zal. Hiertoe behoort voorzeker ook, wat in de toekomst voor land' en volk kan wor den uitgewerkt door de toepassing van id© wet op het Uitbreidingsplan, regelende voornamelijk de uitbreiding van gemeen ten, in verband met de laatste wijziging der Woningwet, waar gesproken worldt over het maken van streekplannen. Wat dat zeggen wil? Dat er op het gebied van wegenaanleg en woningbouw op den duur eenheid komt in plaats van den chaos, waarin we nu nog veelal in ons land verkeeren. Dat niet langer het landschappelijk schoon ten offer vallen moet aan een stijl- en karakterlooze uitbreiding, zooals die sinds vele jaren, behoudens gunstige uitzonde ringen, in vele gemeenten heeft plaats ge vonden, zoödat het er soms op leek, alsof alles in 't Swerk gesteld werd om zelfs van nature 'bevoorrechte landstreken als woon oord zoo onaantrekkelijk en leelijk mo gelijk te maken. Bij eenigszins aandachtige beschouwing wordt men sterk getroffen door al het vele, wat op dat gebied in 't laatst der vorige en 't begin van deze eeuw in stad en land bedorven is. Zooals men nu nog de schoone aanleg van vele Zeeuwsche en ook Hollandsohe steden met hun intieme hofjes en stemlmige grachtengordels uit vroegere eeuwen roemt, zoo zal men nog vele jaren ge wagen van de leelijke bouwsels, waarmee bij de uitbreiding een vorig geslacht ons heeft opgescheept. De omgeving, waarin men leeft en Wérkt, is van zeer groote invloed op Ide gansche persoonlijkheid, veel grooter dan in 't algemeen nog wel gedacht wordt- En hoe moet bijvoorbeeld die invloed dan wel zijn bij kinderen eener doodsche, een vormige straat, waar alle huizen aan el kaar gelijk zijn en alles tot een doode taal wordt. Vergelijk hiermee bij de steden de mooie marktpleinen en andere huizen- groepeeringen in vroegere eeuwen ont staan en nu nog aanwezig, waar elk gebouw, groot of klein, iets aparts heeft, een eigen karakter bezit, terwijl toch alle zich oplossen in een sChoone harmonie van het geheel. Zelfs het kleinste onaan zienlijkste huis maakte daarop geen uit zondering en men staat er nu nog ver baasd over, hoe eenvoudige ambachtslie den van Idien tijd, wier namen veelal spoe dig in de vergetelheid geraakten, zóó fijn konden aanvoelen en Zóó getrouw konden uitvoeren al (datgene, wat door schoonheidszin en een hooger gemeen schapsgevoel werd ingegeven. Want los van elke politieke of sociale overweging, is de bouwkunst een gemeen schapskunst. Dat hebben de bouwlieden van vroegere tijden, zonder eenig getheo retiseer of geredekavel begrepen. Zij stonden daarmee in dienst van een enkel scheppend beginsel, waardoor alles ver der beheerscht en geregeld werd. Als zoovele andere waarclen is ook dit begrip aan 't einde der vorige eeuw teloor ge gaan. En een vandalisme op het gebied der particuliere bebouwing, vooral in de groote steden, maar oiok op het land vaak, was daarvan het gevolg. Een botte eigen gerechtigheid, welke van smaak en in zicht gespeend was, djaed zich onmeed'oo- gend gelden. Dat zulk een toeshand de genoemde wetten tot aanzijn 'brengen moest, is be grijpelijk. De beteekenis dezer belangrijke wetten hopen we in een volgend artikel nader toe te lichten. Uit Stad on Provlnoie. ZIERIKZEE. De Woensdagavond in hotel „Juliana" gehouden aJlgemeene vergaidering van de Vereeniging tot bestrijding der t. b. c., welke bijeenkomst gepresideerd werd idoor den heer C. de Looze, was heel slecht bezocht. Alleen het bestuur was voltallig aanwiejzig. Van de leden, zegge en schrijve 4. Na opening drukte; de voorzitter zijn spijt uit over de weinige belangstelling en gaf daarna het wioord aan den secre taris, dhr. M. Poldermans voor het uit brengen van het 10e jaarverslag, waaruit wij het volgende aanstippen. Het fonds tot verkrijging van een eigen gebouw groeit gestadig. Krijgt ide vereeniging een maal een eigen gebouw, dan zal zulks een doelmatige bestrijding van de t.b.c. hier ter plaatse zeer ten goede komen. Ook zouden door de vereeniging meerde re personen op een goedkooper en toch doeltreffende marnier geholpen kunnen worden. Immers ide verpleging in het Ziekenhuis te Noordjgouwe kost de ver eeniging altijd veel ^elid, zoodat die ge neeswijze maar aan! enkelen kan worden besteed. Het ledental is dalend. In het begin van 1931 bedroeg het aantal leden 368; thans 360. Aan versterkende middelen werd f 319,06, aan sanatoria en ziekenhuis- verpleging f448,10 uitgegeven. Gedurende het afgeloopen jaar stonden gemiddeld 53 en 66 patiënten onder toezicht. In 1930 51 en 63. Het aantal bezochte gezinnen bedroeg per maand tusschen de 47 en 56. Vier patiënten werden uitgezonden. Zus ter Potappel verrichtte als huisbezoekster zeer verdienstelijk werk. Het verslag ein digt met den wensch, dat de vereeniging, vooral door financiëelen steun der inge zetenen in staat zal worden gesteld, de t.b.c.-bestrijding met steeds krachtiger middelen ter hand te kunnen nemen. Na dank gebracht te hebben aan den secretaris voor zijn verslag, geeft de voorzitter daarna het woord aan den penningmeester, dhr. A. Timmerman, voor de rekening en verantwoording over 1931. Over dat jaar bedroegen de ontvangsten f 2011,411/2, de uitgaven f 1776,21, 't goed) slot f 235,20. Dit dient nog verminderd met f54,55, nadeelig saldo der filmavond en vermeerderd met het voordeelig slot van 1930, dat f517,12 beldroeg, zoodat het werkelijk goed slot f 697,77 bedraagt. Aan salarissen werd uitbetaald 1770; aan verpleging f397,10; aan levensmidde len (melk) f 275,95, aan eieren etc. f 38,SS5!, aan diversen f294.78, w.o. f176 huishuur. De rekening was nagezien en aceoord verklaard idoor een fin. commissie, be staande uit Ide heeren J. Nolet en B. C. de Mul. Den penningmeester werd dechar ge verleend en dank gezegd Voor zijn accuraat beheer. De aftredende bestuursleden, mevr. BuijzeBoot en de heeren F. Houjdkamp en A. Appels, werden herkozen. Naar aanleiding van bij de rondvraag gehouden besprekingen, zal het bestuur, na rijpe overweging, een adres richten tot den raad, waarin gevraagd wordt het reeds meerdere malen besproken idéé „sportterrein" te verwezenlijken. Het 'bestuur zegde voorts toe te zullen overwegen stappen te doen, teneinde de zwem'gelegenheden beter te outilleeren. Nog werd togezegd te zullen onderzoe ken of 't mogelijk is, ieder jaar minstens 2 kinderen uit te zenden naar een va- cantiekolonie, terwijl nazorgbiehandeling van t.b.c.-patiënten en 't houden van een propaganda-avond een punt van be raadslaging bij 't bestuur zullen uitma ken. Hierop volgde sluiting. BURGH. Verg. van den gemeenteraad, gehouden op Maandag 18 April. Afwezig dhr. Krijger wegens ziekte. Bij de ope ning drukt de voorzitter, dhr. W:. G. Boot Wz. den wensch uit, dat 'dhr. Krij ger spoedig hersteld moge zijn. AdhaesLe- betuiging wordt betuigd aan het adres van het gemeentebestuur van Ooststelling werf, inzake spoedeisehende noodmaatre gelen voor land- en tuinbouw. Aan W;. van Zalm wordt tot een bedrajf van f 3.75 afschrijving hondenbelasting verleend. De rekening 1931 der gezondheidscommissie in óntv. en uitg. resp. met f 1568.90 en f 935.35 wordt z.h.st. goedgekeurd, terwijl een verordening omtrent eischen voor benoembaarheid, bezoldiging enz. van ge meenteveldwachters wordt vastgesteld!. Ingevolge de wettelijke bepalingen wordt de heffing voor vergunningsrecht vastge steld op f40 per jaar. Dhr. Kloet merkt hierbij op, dat het ook de houders der vergunningen niet naar den vleesche gaat. Hij zou gaarne zien, dat dan tenminste de heffing voor de biljartvergunningen verlaagd werd; dhr. v. Zuijen is daar niet tegen.. De voorzitter zegt toe over deze zaak met de wethouders te zullen be raadslagen. Het verlofrecht A zal f25 bedragen. Daarna leest de voorzitter de met de verschillende lichamen gevoerde correspondentie omtrent een gedeelte- 1 ij k e verlegging van den K loos- weg. De kosten daarvan zullen onge veer f 700 bedragen. Dhr. van Zuijen, hoe wel gunstig voor deze zaak gestemd, stipt hierbij aan, dat men de belangrijkheid van dergelijk werk niet moet overdrij ven, daar mogelijk meer belangrijke za ken in de toekomst liggen, w'at dhr. Lan- degent beaamt. Tenslotte wordt m. a. st. besloten tot de verlegging van genoem den weg, mits met de R.T.M. overeen stemming omtrent de afsluiting worde verkregen, en als dan een geldleening van f 700 aan te gaan, een en ander on der nadere goedkeuring. De nota van de P.Z.E.M. omtrent tekort op de stroom- levering volgens het garantiecontract voor de uitbreidingen wendt betaalbaar ge steld. Dhr. Overbeeke vraagt eenige in lichtingen omtrent voldoende stroomleve- ring voor verwarming te Westen-Schou wen; de voorzitter zegt hierover tmet de betrokken ambtenaren der P.Z.E.M. te zul len spreken. Een verordening in instructie voor den geneeskundige in gemeente dienst wordt aangehouden. Na eenige be sprekingen zegt de voorzitter te zullen zorg dragen, dat voortaan ide te behande len stukken voor de raadsleden ten ge meentehuize ter inzage worden gelegd. Dhr. Kloet vraagt of den gemeentegenees heer desgewenscht kan opgedragen wor den controle op schoolgaande kinderen uit te oefenen. De voorzitter zegt, dat daartegen na overleg met den betrokken geneesheer geen 'bezwaar zal zijn. Een aanvraag van de vereeniging het zieken huis te Noordgouwe om een bedrag van 6 cent per inwoner tot stichting eener barak voor besmettelijke ziekten wordt verdaagd tot de volgende vergadering; het verslag der handelingen van de ge zondheidscommissie zal aan de leden wor den doorgezonden. De voorzitter deelt mede, dat de waterleidingmaatschappij voor Schouwen-Duiveland op 28 April a.s. een algemeene vergadering zal hou den, waarvoor als afgevaardigden zijn aangewezen de heeren Krijger en van Zuijen. Dhr. Kloet bespreekt de eerste schatting voor wtaterverbrulk door de be DE GEVAREN VAN 'T VERKEER. Het hedendaagsche snelverkeer Vergroot de kans al meer en meer Op bloedige ongelukken. Toch klemt de mensch zich er aan vast, Ofschoon het als een looden last Hem menigmaal moet drukken. Wij, ouderen, kennen wel de wet, Maar heel iets anders is het met De argelooze kleinen, Die roekeloos spelend op de lijn, Helaas zoo vaak het offer zijn Van voortgejaagde treinen. De eisch van ónzen nieuwen tijd Is steeds voor alles: waakzaamheid, Dit moet dan ook met alle kracht Den kind'ren worden bijgebracht. J. S. trokken schattingscommissie; hij zag gaarne een en ander nader toegelicht. Dhr. van Zuijen wordt opgedragen, ter algemeene vergadering daarnaar te in- formeeren. Dhr. Overbeeke vraagt, of de inningskosten voor waterverbruik ten laste der gemeente komen; de voorzitter antwoordt, dat de geringe kosten door de 'betrokken maatschappij gedragen worden. Hij deelt verder mede, dat B. en W. 'be sloten hebben tot aanschaffing van 2 X 25 M. slangen voor de nog bestaande brandspuit en Woensdagavond a.s. on der leiding van een vertegenwoordiger der Waterleidingmaatschappij gelegenheid zal gegeven worden tot behandeling der brandkranen te Burghsluis en Westen- schouwen. Daarna sluiting. OUD-VOSSEMEER. Raadsvergadering gehouden op 14 April. Aan de orde is het voorstel van Bi. en W. om adhaesie te betuigen aan het adres van Ooster- wolde, houdende verzoek aan Ide Regee ring om spoed te betrachten bij 't nemen van steunmaatregelen voor land- en tuin bouw. De heer Daane verklaart voor ad- adhaesiebetuiging te zijn; er is nood in het landbouw- en tuinbouwbedrijf. Die be drijven omvatten niet alleen werkgevers maar ook werknemers. De tarwewet be oogt steun aan den landbouw, maar ra ming zal ruim f30 per geim'et aan steun gegeven wordt. Als {de tarwe gezaaid is, sluit men de dammen van het land, voor de arbeiders is er dan niets meer te verdienen. Zoo iets is de bedoeling van de regeering niet geweest, hoewel voor speld is, Idat het daar op uit zou loopen. Daarom is hij voor adhaesiebetuiging, maar tevens is hij er voor de Regeering er op te wijzen, dat Ide steun landbouwer en arbeider ten goede dient te komen. Hij begrijpt daarom niet, waarom het verzoek om adhaesie niet gericht is tot de land bouw- en arbeidersorganisaties. De heer Van Gorsel meent, dat deze ook wel ach ter het verzoek zullen staan, en daarom is hij er voor. Aan Oosterwolde zal wor den bericht, dat uit het adres niet blijkt, dat landbouwers en arbeidersorganisaties geraadpleegd zijn. In behandeling komt subsidieverleening aan Idle afdeeling „Het Groeine Kruis. De voorz. licht toe, dat het oude voorstel gehanldhaafd blijft, n.l. n.l. 1500. Evenwel is thans besloten in heit Ambtenaren Reglement de bepaling op te nemen, dat men bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd' ontslag moet nemen. Deze bepaling is in het algemeen belang, óók in het belang van den amb tenaar, daar dan bepaald is, wanneer van het pensioen genoten zal moeten wor den. Het gaat niet aan het recht van ont slag nemen alleen in 'handen van de ambtenaren te laten. Bij de bespreking van dit punt moet men geen bepaalde ambtenaren bespreken, maar de bepaling alleen toetsen aan het algemeen belang. De heer Lindhout zegt, dat nu de bepa ling voorgesteld wordt tegelijk met de Groene Kruisactie, de schijn er toch is, ot de bepaling gericht is tegen de verlos kundige. Dit vindt hij jammer en daarom is hij er tegen. De voorzitter verklaart, dat ide bedoeling van de bepaling niet is om één persoon te treffen. De bepaling geldt voor alle ambtenaren. Was de be paling een paar maanden eerder voorge steld geweest, Idan had niemand aan één persoon gedacht, en nu legt men-: Idej bepaling telkens persoonlijk uit. Men moet de personen buiten beschouwing laten en zich afvragen of met de bepa ling het algemeen belang en het belang der gemeente wordt gediend. En dan zegt hij ja. Een zal er altijd de eerste moeten zijn, die door de bepaling pensi oen moet aanvragen. De heer Heijboer acht de bepaling in het algemeen belang en kan zijn stem er aan geven. De heer Ampt wenscht eerst de subsidie-aanvraag af te handelen, en daarna het aanhangige voorstel. Het voorstel in stemming ge bracht, worden 3 stemmen vóór, 3 tegen en 1 blanco uitgebracht. Aan de orde is de subsidie-aanvraag. De heeren Daane en Ampt ontwikkelen financiëele bezwa ren. De voorzitter wijst op het groote nut van een wijkverpleegster-verloskun dige. Het voorstel om f 500 subsidie te verleenen, wordt me(t 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Voor 3 plaatsjes ingevolge de Lanjdarbeiderswet zal een voorschot worden aangevraagd tot een bedrag van f8327. Niets meer aan de orde zijnde, wordt ide vergadering gesloten. DE WATERLEIDING-MAATSCHAPPIJ THOLEN EN HARE TARIEVEN. Het artikel over de Waterieiding-Mpij. Tholen, benevens de poging tot sanee- ring van de moeilijkheden der maat schappij in ons blad van 18 April j.l., heeft ons aanleiding gegeven op nader© informaties uit te gaan, betreffende de zinsnede, dat het tarief van het water voor de bevolking (jdat is van Tholen) zelfs lager is dan (dat van een andere Zeeuwsche Waterleiding-Mpij., n.l. die op. Schouwen—Duiveland. Het blijkt ons nu, dat deze bewering onjuist is en dat de tarieven, hetzij berekend naar de wo ningen of naar het bedrag, jdat de kubieke Meter water naar de beschikbaar gestel de hoeveelheden kost, vrijwel gelijk zijn. Op het eerste gezicht lijkt zulks eene onoplosbare tegenstrijdigheid. Immers bij' het naslaan der verslagen blijkt het ge middelde bedrag, dat Schouwen-Duivelandl heft van de aangesloten perceelen, eenige guldens hooger te zijn dan op Tholen. Daarentegen «zijn de grondslagen der tarieven verschillend Tho len stelt het tarief voor iedere woning vast naar de M2. der bebouwde opper vlakte, onveranderd met de als vertrek ingerichte ruimte op den zolder of de. verdieping, terwijl Sch.-D'. tot grondslag heeft de belastbare opbrengst van. de gebouwde eigendommen volgens het ka daster, maar idoor schatting over het ge- 'heele eiland gelijk gemaakt. Tholen slaat aan naar klassen, waarvan de 12 eersten alleen in gebruik zijn, Sch.-D. naar 40 klassen, waarvan slechts in de laatste of 40ste geen aanslag voorkomt. De laagste of le klasse op Tholen be taalt f 10 per jaar; Sch.-D. in de le kl. f6,30, 2e f8, 3e f9,40 en 4e f 10,80 ofi gemiddeld f 9,75, maar deze heeft daarin slechts 228 perceelen en gene 733 of in procenten van ieder totaal getal aanslui- ttingen Sch.-D. 93/4 o/„ en Tholen 21 o/0. Zoo is ook de verhouding van de 2e klasse gelijk aan kl. 5 en 6 van Sch.-D., ad f 13 en f 10/75, namelijk 38 o/0 ien 103/4 0/0. Zoodra echter ide 3e klasse van Tho len, ad f18, wordt bereikt en gelijkstaan de met de klassen 7 tot en met 10 van Sch.-D., die gemiddeld f 16,30 opbrengen, wisselt de verhouding om en heeft Sch.- D. 1165 perceelen of 27 0/0 van het totaal aangeslotenen, terwijl Tholen niet hooger komt dan 18 o/0 van eigen totaal. Dit gaat voor de volgende klassen in versterkte mate voort, zoodat in deze hoogere klassen Sch.-D. verscheidene ma len het dubbele percentage aanslagen van Tholen bereikt. De scherpzinnige lezer zal de vraag stellen: Heeft men op Sch.-D. de rang schikking in de klassen opgedreven om tot hoogere aanslagen te komen? Dit kon evenwel niet voorkomen, omdat Üe geschatte belastbare opbrengst der ge bouwde eigendommen sedert jaren ge heel buiten eenig waterleidingbiestuur om is vastgesteld en Idus geenerlei wijze daarop eenigen invloed ten bate der financiën van eene waterleiding kan zijn uitgeoefend. Bovendien zijn door de 'directeuren van beide waterleidingen en den voorzitter van Sch.-D., zoo in den zomer van 1931, als dezer Idagen, tal van woningen in onderscheidene gemeenten opgenomen en daarop het tarief van Tholen toegepast, waaruit bleek, dat met uitzondering van een grensgeval, alle even veel of meer zouden betalen, als zij thans aan Sch.-D. moeten opbrengen. De eenige eenigszins vergelijkbare wo ningtoestanden zijn aangetroffen in St.- Maartensdijk en Bruinlsse, maar in eerst genoemde gemeente werden zeer vele werkelijke éenkamerwoningen opgenomen, terwijl in de tweede de meeste woningen daarbij van een keukentje het „lozzetje" waren voorzien; Tholen rangschikt deze huizen in de le kl. met f10 per jaar; Sch.-D. in de 2e en 3e kl. met f8 en f 9,40. Verder heft Tholen thans nog een extra bedrag van f4 per jaar voor de dienstleidingen, die op Sch.- D. onder het abonnement zijn begrepen. De grondprijs, waarvan bij de opstel ling der tarieven is uitgegaan, bedraagt op Tholen 50 cent per M3. en op Sch.-D'. 30 cent, terwijl de beschikbare hoeveel heid hier vrijwel het dubbele is van ginds. Daardoor zal Tholen nogal eens moeten komen tot den eisch van b ij b e - taling van waterverbruik, boven de beschikbare hoeveelheid; iets dat hier practisch vrijwel is uitgesloten. Hoe misleidend overigens het gemid deld opbrengstcijfer per woning moet werken, moge nog blijken uit het voor gevallene bij de West-Brabantsche water leiding. Tot 1930 was idaar de aansluiting vrij, zoodat alleen de kleinste en middel bare woningen, die eene voldoende wa tervoorziening hadden, waren aangesloten. De grootere en grootste woningen met groote regenbakken werden afzijdig ge houden. Met 1 Januari 1930 werd de verplichte aansluiting ingevoerd en de aansluiting der groote panden veroorzaakte eene aanzienlijke stijging der gemiddelde op brengst per perceel, zonder dat eenige wijziging of verhooging der tarieven was ingevoerd. De verlagen der tarieven op Sch.-D. per 1 April 1931 heeft dus ide op te brengen watergelden vrijwel gelijk ge maakt of lager gesteld dan die op Tholen, waaruit de onjuistheid van de bovenge melde zinsnede van het artikel blijkt. oud als onze beschaving zelve en reeds beoefend door de vorstinnen van Egypte, is de gelaatsmassage. Zij hergeeft het gelaat de soepelheid en elastioiteit, die de charme van het gezicht van meisje en jonge vrouw uitmaken. Volg dezen koninklijken weg en masseer van tijd tot tijd Uw gelaat met Purol, dat alle vetten bevat, welke Uw huid voor haar gezondheid behoeft. Varkaarslasaao van dan A.N.W.B. 7e Les. Spring niet van een rijdende ANWB TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND •Op 'het linker plaatje is de tram In be weging en met een flink vaartje ook. Zie maar eens hoe die onvoorzichtige jongen wordt meegesleurd en de conducteur, met een passagier op het achterbalkon hem nog probeeren te helpen. Hij is van de tram gesprongen, terwijl die nog in volle vaart was en dat is altijd uiterst gevaar lijk. Haastige spoed is zelden goed. Dat had 'die jongen moeten bedenken en hij had met afstappen moeten wachten, tot de tram aan een halte stilstond. Dat is de groote fout, 'die hij gemaakt heeft. Met de linkerhand houdt hij de hand greep vast en dat is goed, maar hij had een beetje meer geduld moeten hebben,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 5