Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: i advertentien Inzending Advertentiën Kosteiooza Koepokinenting en her-Inenting, VISCHAKTEN. buitenland. binnenland. Uit Stad en Provincie- Prijs p. S maanden 1.60, franco p. post ƒ1.80. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt des dags. Tel. No. 32. Postgiro 137677. Woensdag 13 April 1932. zierikzeesche courant. van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit* gave vóór 10 nre. UitarlIJk 10 aar op dn dag uitgaaf op Zaterdag 16 April a.s., des namiddags van 2—3 uur, in het Ziekenhuis aan de Manhuisstraat. De geneesku/ndigemet de vacci natie belastverzoekt met aandrang zorg te dragendat de bedde boven armen van de in te enten kinderen en volwassenen goed gewasschen zijn. BINNEN VISSCHERIJ. De BURGEMEESTER van Zierikzee; maakt bekend, dat ter gemeentesecre tarie kosteloos verkrijgbaar zijn formu lieren voor de aanvragen tot het be komen van een visch- of hengelakte voor het jaar aanvangende 1 Juli aanstaande en eindigende 30 Juni daaropvolgendeen noodigt 'belanghebbenden uit hun aanvra gen zooveel mogelijk vóór 1 Juni e.k. aan hem in te dienen. De navolgende akten worden uitgereikt: a. GROOTE VISCHAKTEN, tot het vis- schen met alle geoorloofde vischtui- gen, tegen betaling van twee gulden vijftig cents (f 2.50); l> KLEINE VISCHAKTEN, tot het vis- scben met een daarin genoemd visch- tuig, tegen betaling van een gulden (ƒ!■->; c. HENGELAKTEN, tot het visschen met meer dan één hengel, tegen betaling van vijftig cents (J0.50). Voor het visschen met één hengel, geen oop- of sleephengel en geen peur •zijnde, Mehoeft geen aanvraag te ge schieden. Kiostelooze vergunningen om te vis schen worden niet meer verleend. Geen akte wordt uitgereikt: L°. aan hem, wien ingevolge artikel 34, eerste lid, der visscherijwet, de be voegdheid om krachtens een consent oi akte te visschen is ontzegd voor den duur der ontzegging; 2°. aan veld- en boschwachters, beamb ten der marechaussee, niet zijnde hulp-officieren van justitie, ambtena ren van rijks- en gemeentepolitie, be neden den rang van inspecteur der rijks veld wacht en van inspecteur van politie, beambten van den rijks- en provincialen waterstaat en beambten van de domeinen, beneden den rang van hoofdopziener. Zierikzee, 11 April 1932. De Burgemeester voornoemd, J. C. A. BANNINK. DE BABY VAN LINDBERGH. Lindbergh heeft thans, naar V.D. melidt, bevestigd, dat hij den ontvoerders van zijn kind 50.000 dollar heeft betaald'. Tegen de verwachting in is het kind hem echter nog niet terug gegeven, ofschoon hij den ontvoerders verscheidene dagen tijd heeft gelaten en hun de verzekering heeft gegeven, dat geen strafvervolging zou worden ingesteld. De politie heeft de verklaring van Lindbergh bevestigd betreffende de uit betaling van het losgeld aan de ontvoer ders. Het ministerie van financiën heeft aan alle banken en ondernemingen de num mers medegedeeld der bankbiljetten, waar mede het losgeld is uitbetaald. Lindbergh heeft |den ontvoerders een ultimatum gesteld, waarin hij dreigt over te zullen gaan tot een nietsontziende ach tervolging met alle hem ter beschikking staande middelen. Reuter meldt nog, dat de ontvoerders van Lindberghs zoontje, alvorens 't kinid terug te geven, zouden eischen, dat het in bankbiljetten betaalde losgeld zou wor den ingewisseld tegen een losgeld in een vorm, waardoor de politie geenerlei spoor zou krijgen. De „D,aily News" te New-York, Chicago en Detroit heeft een belooning van 50.000 dollar uitgeloofd voor inlichtingen als ge volg waarvan bet kind vóór of op 10 Mei zal worden teruggegeven. Mevr. Lindbergh is aan een ernstige zenuwinstorting ten prooi, tengevolge van de groote teleurstelling, dat haar kind nog niet teruggegeven is. Men vreest op het oogenblik, dat het kind in gevaar is, tengevolge van de pogingen der fedierale autoriteiten, om de ontvoerders door middel van die num mers der bankbiljetten in welke het los geld betaald is, te ontdekken. VULKANISCHE UITBARSTINGEN IN ZUID-AMERIKA. Geleidelijk worden bijzonderheden be kend omtrent de uitbarsting van de drie Chileensche vulkanen Descazazado, rtn- guiririca en Las Yegeas, die na langdurige rust, zoodat men eigenlijk dacht dat zij voorgoed gedoofd waren, Zondagochtend met groote heftigheid zijn gaan werKen. Ondanks den grooten afstand kan men te Santiago het geluid der werkende vul kanen als het gerommel van een ver wijderden donder hooren. De in de om geving van de werkende vulkanen ge legen steden en dorpen zijn geheel met asch bedekt en bevinden zich in een half donker tengevolge van den aschregen, die het licht verduisterd en de zonnestralen in zoo sterke mate onderschept, dat de bevolking van de koude te lijden neeft. Het gebied van de aardbeving en van de vulkanische uitbarsting strekt zich uit over een afstand van meer dan 700 K.M. Het reikt van Santiago tot ten zuiden van Coneepcion. De eene vulkaan na de andere, die naar men dacht reeds lang uitgedoofd waren begint weer te werken en voortdurend wordt de 'bodem in be weging gébracht door sterke schokken. Het geheele landschap is met aschwol- ken bedekt. Zelfs ie Montivedo, dat 1300 K.M. van den dichtst bijzijnden gelegen vulkaan verwijderd ligt, is een dichte aschregen gevallen. In tuinen en voor de huizen heeft de bevolking schermen ge spannen. Vele personen loopen met doe ken voor mond en neus om de asch niet in te ademen. Men vreest, dat in de bergstreken men- schenlevens verloren zijn gegaan. Het te lefoon- en telegraafverkeer met de stre ken die door de uitbarsting geteisterd worden is verbroken. De Chileensche re geering heeft een eskader vliegtuigen) naar het geteisterde gebied gezonden cm waarnemingen te verrichten. De aschregen heeft ook ernstige ver- keersstoringen veroorzaakt. Auto's zoo wel als treinen konden zich op tal van plaatsen slechts met moeite een weg ba nen door de dikke laag asch, die den bodem bedekte. Eenige steden in de pro vincie Mendoza hebben dringend om zuur stofapparaten gevraagd, aangezien zij be dreigd worden door vulkanische gassen. Evenals vroeger heeft thans ook de stad Mendoza het zwaarst geleden. De treinen naar het Zuiden zijn propvol vluchte lingen. Ook in het berggebied van Pategonië is een vulkaan gaan werken, zoodat ook in Zuid-Chili vrees bestaat voor een ern stige uitbarsting. DE RONDVLUCHT OVER NEDERLAND. Van de Nationale Luchtvaarschool en de Rotterdamsche Aeroclub zijn thans 7 vliegtuigen ingedeeld voor deelneming aan de rondvlucht over Nederland. Van de K.L.M. zullen vier vliegtuigen deelne men, zoodat de thans gevormde „lucht- karavaan" uit elf vliegtuigen bestaat. De K.L.M. heeft besloten, om bij het op onthoud op de vliegvelden Arnhem, Twente, Eelde op den eersten dag en Venlo, Gilze-Rijen, Vlissingen en West- Schouwen op den tweeden dag rond vluchten te organiseeren, waaraan ten hoogste 32 personen per vliegveld kun nen deelnemen. HONDERD MILLIOEN EIEREN UIT DE MARKT? De Msb. meldt, dat het voornemen be staat, om tot steun van den eierprijs, in de eerstkomende maanden 100 millioen eieren uit de markt te nemen en in koel huizen op te slaan. De coöperatieve ver- eenigingen zullen bij den verkoop in het najaar, onder bepaalde voorwaarden, een eventueel verlies door staatsgarantie ge dekt vinden. De waarde der opgeslagen eieren zal dan ongeveer f 3.500.000 'be dragen. De eierprijs zal dus ongeveer 31/2 cent moeten zijn. Wegens algemeene in krimping van den kuikenfok mag ver wacht worden, dat het risico voor het rijk gering zal zijn. Het wetsontwerp tot regeling van een garantie-uitkeering ten behoeve van de pluimveehouderij heeft het departement van binnenlandsche za ken en landbouw reeds verlaten. ZIERIKZEE. De voetbalclub „Zierikzee' gaf Zondagavond in de groote zaal van hotel „Juliana", voor een volle zaal, een feestavond ter gelegenheid van zijn ko peren bruiloft met het bruine monster, dat voetbal heet. Was het sportfestijn dien middag verloopen in een „natte fuif", in de ruime, gezellig verlichte zaal kon het feest ongestoord voortgang vinden. The three of the Jollyband, speelden, opgewekte en pittige wijsjes, die gemeen goed gevonden zijn bij de breede massa en daardoor was de feeststemming bij voorbaat verzekerd. De voorzitter, de heer J. Legemate, richtte hartelijke woorden van welkom tot de aanwezigen, speciaal tot den eere voorzitter burgemeester Bannink, die de sportbelangen in 't algemeen en die van de jubileerende vereeniging in 't bizomder, een goed hart toedraagt, tot afgevaar digden van zusterverenigingen, dona teurs en leden, tot hen, die bij de recep tie bloemen of medailles schonken en tot dhr. M. C. Doeleman, die voor dezen avond 50 doozen „Reintjes" schonk. Na e|en drietal afgestorven bestuurs leden te hebben herdacht werd de vice- voorzitter, dhr. C. C. Unger, een souvenir aangeboden, daar hij 121/2 jaar bestuurs lid der vereeniging is, welke op zijn beurt, namens de vereeniging, de voor zitter huldigjde en hem een fraai geschenk aanbood. De heeren P. v. Hattem en K. Krijger werden tot eereléden benoemd, waarvan een fraai diploma getuigde. Het woord werd daarop gevoerd door den eere-voorzitter, die in kernachtige taal uiteenzette waaTom hij de voetbal sport zoo'n goed hart toedraagt. Wat is de geheimzinnige charme van voetbal, vroeg spreker; waarin zit die toch? In deze sport zit iets animeereruds, iets rid derlijks, dat wijst op saamhoorigheid en zelfverloochening. Malaise en crisis is aan de v oetbalsport nog vreemd; opgewekt heid en actie vindt men op 't sportterrein! Met enthousiasme heeft spr. Ibij zijn komst het eere-voorzitterschap van „Z.V.V." aan vaard; de „belasting is sindsdien vermin derd kunnen worden, terwijl als doel voor oogen staat: een goed terrein voor de jeugd, teneinde haar uit te rusten voor de toekomst met een gezond lichaami, gedachtig aan: Mens sana in corporesano! De heer J. Bongertman feliciteerde de club met haar jubileum en wenschte van zijn waardeering voor het werk |dat Z.V.V. heeft verricht op 't gebied der lichamelijke oefeningen, getuigenis af te leggen, door een fraaie medaille te schen ken, welk eereteeken onder dank werd aanvaard. De voorzitter dankte de sprekers voor hunne goede wenschen en cadeaux, waar na het gezelschap „De Laat" het woord verkreeg. Velen heeft het trio vermaakt met békende liédjes, die voor het over groot© ideel reeds door Idle radio of grammophoon bekendheid genieten. Aan medewerkers ontbrak het 't trio niet! Ten bate van het Ned. Olympisch Comité (N.O'.C.) werd eën openschaaloollecte ge houden, die ruim f 25 opbracht welke gelden zullen worden aangewend om zoo veel mogelijk sportmenschen uit ons land naar Los Angelos af te vaardigden om Nederland te vertegenwoordigen bij de daar te houden Olympische spelen. Het was een welgeslaagde sportfeest- avond! Maandagav-onid vergaderde in de zaal van den heer Verstrate de afdeeling Zie rikzee van de vereeniging Volksonderwijs. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, Ds. Barnouw, na de aanwe zigen welkom te hebben geheeten, er aan dat er in het afgeloopen jaar geen pro- paganda-avoiid is gehouden, doch wel de bekende protestvergadering tegen het wetsontwerp^—Terpstra, in Januari j.l., welke een winst van 104 leden opleverde. Goedgekeurd werd vervolgens het jaar verslag over 1931 uit welk laatste bleek, dat het aantal leden met 9 daalde tot 138, dat er geen openbare collecte is gehouden en dat het door het Hoofd bestuur gevraagde comité van actie tegen 'het wetsontwerp-Terpstra tot stand kwam, dat bovengenoemde vergadering belegde. Blijkens het verslag van de penning- meesteresse, bedroegen de ontvangsten in 1931 f 363,83ö en de uitgaven f 195,32, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van f 168,515. Na gecontroleerd te zijn door de heeren van Tooren en Paauwe, werd ook deze goedgekeurd. Daarna werd tot verkiezing overgegaan van 2 bestuursleden wegens periodieke aftreding als zoodanig van Mevr. ter PoortenBethe en den heer J. M. van der Kloot. Met bijna algemeene stemmen werden deze herkozen en beiden namen hun herbenoeming aan. Uitvoerige discus sie ontstond hierna over het laatste punt der agenda: „Bespreking propaganda avond met Volkenbondsfilm". Mede in verband hiermede besprak de voorz. een schrijven van het Hoofdbestuur, als ant woord op ©en vraag van de afd. waarin dit adviseerde ide 104 nieuw-gewonnen leden, waaronder de meeste van buiten Zierikzee, voorloopig als leden dezer afd. in te schrijven, behalve die van Brouwers haven. Door propaganda zijn op de ver schillende dorpen misschien wel afdee- lingen te vormen, die zich dan later tot kringen zouden kunnen verbinden. Wat de propaganda-avond zelf betreft, was het resultaat der besprekingen, dat deze in het komende voorjaar (waarschijnlijk in Maart) in de Concertzaal zal worden gehouden, terwijl hierbij een spreker zal worden uitgenoodigd en muzikale mede werking zal worden gevraagd. Aan het bestuur werd de regeling van deze kwes tie overgelaten. Na rondvraag sloot de voorzitter met een woord van dank en opwekking de vergadering. In hotel „Juliana" vond Maandag avond de algemeene ledenvergadering plaats van de vereeniging tot steun bij Ziekenhulsverpleging. Voorzitter ds. S. H. J. Voors, wnd. secretaris, de administra teur dhr. H. Uijl. De voorzitter deelt, na opening mede, dat deze vergadering bijeengeroepen is voor reglementswijziging. In de vorige algemeene vergadering was besloten het reglement niet te wijzigen, daar niet te voren was aangekondigd dat zulks zou geschieden. Na lezing van het verhandelde op de vorige algemeene vergadering geeft de voorzitter eenige toelichtingen, waarom het bestuur tot reglementswijziging wenscht over te gaan. Nu het kassaldo over 1931 tot pl.m. f 27 is gedaald, is het bestuur huiverig geworden en heeft het gemeend den arbeid der vereeniging niet verder te moeten uitbreiden. Lntusschen is er een uitbreiding gekomen door het talrijke gebruik van het Röntgefnappardat in het Ziekenhuis te Noordgouwe. Nu is deze vereeniging opgericht vóór dat het toestel aanwezig was en het lijkt het bestuur noodzakelijk zich even schrap te aetten, want anders werkt de vereeniging Het Bestuur der Jubileerende Vereeniging Zierikzee" tijdens de receptie. wellicht 't volgend jaar met een nadeelig saldo. In de vorige vergadering werden twee stemmen gehoord: schrappen van het Röntgenologisch onderzoek in art. 3 onder B.; een onder voorstel luidde: laten 'we de zaak helveeren. Thans komt het bestuur met een unaniem voorstel n.l. dat lartr. 3 b aldus gelezen wordt, voor röntgenologisch onderzoek, gevolgd door operatieve behandeling, de helft van het bedrag volgens den maatstaf tot een maximumbedrag van f 20. Hieraan zou het bestuur nog toegevoegd wenschen te zien: indien het kapitaal der vereeniging is gedaald tot f1000, dan zal de vergoeding geheel en blij vend worden stopgezet. Nadat enkele stemmen zich tegen deze wijzigingen hadden verklaard en de adm. had medegedeeld, dat de tarieven voor verpleging van de leden dezer vereeni ging waarschijnlijk zullen worden ver laagd, wordt het voorstel van het bestuur, op enkele stemmen na, door de alge meene vergadering aanvaard, waarna sluiting volgde. Wij verwijzen onze lezers(essen) naar de fn dit nummer voorkomende ad vertentie van het Instituut voor Arb.- Ontwikkeling, waarin wordt aangekon digd ide opvoering van „Kindertragedie" van Karl Schönherr, gevolgd door „Sij- men sonder Soetigheidt", een Oud-Hol- landsche dialoog van G. A. Breero, door het Groot Volkstooneel. Waar de ver tooning van dit stuk in Amsterdam1 voor het overvolle Carrégebouw met gewel dige bijval is ontvangen, hetgeen niet slechts het stuk maar ook de spelers gold, meenen wij een ieder t e mogen aanraden dit te gaan zien. Heden is geboekt door het Passage bureau der K.L.M. alhiér als eerste pas- sagiere voor de eerste vlucht op 2 Mei a.s. voor de luchtlijn Zierikzee--Vlissin gen v.v., mevr. Bannink. Geslaagd voor het diploma van de vakschool van den Nederlandsellen Bond van Werkgevers in het Hotel-, Cafe-res- taurant en aanverwante bedrijven „Hore- caf", dhr. W1. ten Haaf J.Ez., alhier. De spoedeischende vergadering van „V.V.V.", Dinsdagavond bijeen geroepen in de sociëteit „Concordia", was goed bezocht. De voorzitter, dhr. R. Gerritsen, zette de urgentie van deze bijeenkomst uit een, welke was gelegen in de met 1 Mei in werking tredende W i n k e 1 s 1 u i t i n g s w e t en de vaststelling, door den raad, van de 21 dagen, waarop de wet niet van toepassing zal zijn. Wenschen de neringdoenden deze dagen te aanvaar den, of willen zij daarin, bij adres aan den raad, verandering verzoeken, aldus de voorzitter in z'n inleiding. Sommige leden hadden bezwaren tegen de 2e Paasehdag en de 2e Pinksterdag en voorts tegen sluiting van de diverse zaken des avonds 8 uur, waar men overal op 't eiland, buiten Zierikzee, dispensatie zal vragen of reeds heeft verkregen, de winkels, met het oog op den Zomertijd, eerst om 9 uur te sluiten. Besloten werd te verzoeken, het ook voor deze ge meente daarheen te leiden, opdat alle zaken op het eiland op den zelfden basis van sluiting komen. Na ampele bespreking werd besloten tot den raad het verzoek te richten de 2e Paasehdag en 2e Pinksterdag van de lijst der 21 dagen te nemen en daarvoor in de plaats te stellen, de Vrijdag vóór Pa- schen en de Vrijdag vóór Pinksteren. Met algemeene stemmen werd besloten ook dit jaar een Winkelweek te houden en wel in de tweede helft van de maand October. Uitgebreide discussie werd gevoerd over het éénrichtingsverkeer op de Oude Ha ven en de wenschelijkheid betoogd om op 't Havenplein te kunnen parkeeren. Na breedvoerige besprekingen werd be sloten tot den raad het verzoek te rich ten op hel Havenplein 't parkee ren te willen toestaan en de auto's, die thans in de onmiddellijke nabijheid van dat plein worden neergezet, te for- ceeren op het Havenplein plaats te nemen. Nadat een fin. commissie de rekening van den penningmeester had nagezien en voor accoord verklaard, werd den thesau rier gedechargeerd en dank gezegd voor zijn richtig beheer. Vier obligaties wer den uitgeloot. Lang werd gesproken over de wee k- e n d trips, georganiseerd en geleid door V.V.V., met welke trips men in het komend seizoen voort zal gaan. Tot de P.Z.E.M. zal het verzoek gericht worden de Watt-prijs te verlagen voor verlichting van de winkelzaken. Hierop volgde sluiting. KERKWERVE. Maandagavond j.l. trad, bij ieen matige opkomst van belangstel lenden (pl.m. een twintigtal), in 't café Klaasse alhier op de heer Bax, propagan dist van den modernen landarbeiders- bond. Spreker gaf een overzicht van de huidige crisis, waaronder de meest nut tige werkman te lijden heeft. Hoewel deze het slechtst wordt betaald, is hij 't minst georganiseerd; daarom, aldus spr., orga niseert U, daar van organisatie kracht uit gaat, terwijl een enkeling niets be reikt. Van de gelegenheid tot 't stellen van vragen werd door enkelen gebruik gemaakt, welke door den spr. duidelijk werden beantwoord en toegelicht. Waar niemand der aanwezigen zich als lid op gaf, kon hier geen afdeeling van dien bond worden opgericht. SEROOSKERKE. De raad benoemde in zijn vergadering van Maandag tot secre taris dezer gemeente dhr. G. A. Haring man, thans tijdelijk als zoodanig werk zaam. THOLEN. Naar ons is medegedeeld is door den heer D. H. v. d. Velde alhier, na een eervollen staat van dienst van 40 jaar ten kantore van Notaris v. d. Velde alhier, tegen 1 Mei a.s. eervol ont slag aangevraagd. De heer van de Velde blijf c evenwel de functie's van kassier der Bioerenleenbank, secretaris der Gezond heidscommissie en secr.-penningmeester der Landbouwvereeniging vervullen. Door den controleur van het Brug- bedrijt alhier, werd tegen een bewoner uit Amsterdam, procesverbaal opgemaakt, daar hij met een auto de Thoolsche brug passeerde zonder voorzien te zijn van geldige brugkaartjes. Automobilisten wor den nogmaals gewaarschuwd, dat deze overtreding 'door den Katonrechter nogal zwaar wordt gestraft. Ook is altijd een beëedigd beambte op de brug aanwezig, die het nummer 'der auto's opneemt. Voor achterhaling van wielrijders is door B. en W. ©en auto ter beschikking gesteld. OUD-VOSSEMEER. In den loop dezer week is men weer begonnen met de voortzetting van het verhoogen van een gedeelte van 'de algemeene begraaf plaats, waardoor eenige werkloozen weer bezigheid hebben. Door de verschillende landbouwers wordt vrij paard en voertuig gegeven om den grond van het Veer te vervoeren. Thans is men zoover gevor derd, dat voor een aantal jaren weder geschikte graven kunnen gemaakt wor den. Een uitstekend werk, dat de ge meente op die wijze niet veel kost. SCHERPENISSE. De heer C. G. Hartog, wethouder dezer gemeente, heeft ont slag genomen als lid der commissie van toezicht bij de werkverschaffing. Toen schipper A. Dane met zijn motorschip „Medio" van St.-Maartensdijk naar hier voer, geraakte hij met een hevige rukwind boven op het gors, om dat er juist veel water was. Op het vol gende tij moest nu gewacht worden en zou men trachten er af te komen, wat vermoedelijk niet zal gaan, omdat de watergetijen aan het afnemen zijn. Als dan zal men genoodzaakt zijn van het schip naar de vaargeul een gleuf te gra ven en zoo trachten het schip vlot te krijgen. HET VEER ANNA JACOBA—ZIJPE. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek aan de directie van de R.T.M. ontvingen de A.N.W.B. en de K.N.A.O. thans welwillend bericht, dat de veerboot „Keizersveer II" ter beschikking van de R.TJd. ligt; echter bereikte die Maat schappij eerst korten tijd geleden een con cept-overeenkomst met het Rijk, waarin nog slechts de veerdienst Zijpej—Anna Jacobapolder werd geregeld, doch welke zeer waarschijnlijk gecombineerd zal moe ten worden met 'die welke voor het veer Numansdorp—Willemstad zal gelden, en waarvan het huren der veerbooten van het Rijk en den ombouw van 't eigen bootmateriaal van de R.T.M. verband houdt, In verband hiermede zal althans

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1