ZIERIKZEE--R0TTERDAM Vleeschhouwerij Vleeschhouwerij schen de tram te behouden, maar spr. meent dat toch eenigermate opgetreden moet worden tegen den minister van Wa terstaat. Spr. zou het wel gewenscht achten, dat de burgemeester of B. en W. eens naar den minister gingen en hem vertelden, dat het nu klaar moet zijn. Men moet niet toegeven zonder zich te verzetten. De heer Catshoek herinnert er aan, dat de slechte financiëele resultaten van de tramweg-mpijen, gedurende de laatste 10 jaar, den minister aanleiding gaven, die mpijen een subsidie te verleenen van 100 pCt., gebaseerd op het kolenverbruik. De toen samengestelde commissie-van der Vegt heeft rapport uitgebracht en daarin is nedergelegd de bepaling, dat alleen subsidie wordt verleend aan die tram wegen, welke als onmisbaar moeten wor den beschouwd voor de streek, waarin ze zijn gelegen. De subsidie werd be paald op 80 pCt., met de bepaling, dat, wanneer de gewestelijke besturen 50 pCt. geven, het Rijk aanvult. De provincies kunnen dan een deel daarvan verhalen op de gemeenten. In afwachting van deze regeling, komt de minister eigener be weging nu reeds met vermindering van subsidie voor de R.T.M., die aanvulling tracht te verkrijgen van de gemeenten, terwijl deze mpij. voorts het loon van haar personeel kort met 5 pCt. Spr. staat op 't standpunt, wanneer men hier sub sidie geeft, dat dan de bepaling er bij bedongen wordt, dat de loonen niet ge kort zullen worden. De heer de Broekert licht toe, dat de minister gezegd heeft: voor wat, hoort wat! Krijgt de R.T.M. de subsidie, dan moet zij ook een loonsverlaging van 5 pCt. toepassen. Zou de mpij. geen subsidie krijgen, dan wordt de loonsverlaging wel 25 pCt. De loonen van lijnwerkers hier bedragen 121,50 plus emolumenten en uniform, loonen, voor Schouwen aan den hoogen kant. De voorzitter maant de heeren zich niet op zijwegen te begeven, maar bij de hoofdzaak te blijven, n.l. de 10 cent per inwoner. Juist is, wat de heer Gerritsen heeft opgemerkt. Waar gaan wij heen? Van belang is, dat de gemeente bij hare subsidie blijk geeft van haar pijnlijke teleurstelling en den minister te berichten, dat men niet bereid is op dezen weg voort te gaan. In de bedrijfs- politiek van de R.T.M. dient het gemeen tebestuur zich niet te mengen en daar om ontraadt spr. het voorstel-Catshoek. De heer Gerritsen licht dhr. Catshoek toe, hoe het rapport-v. d. Vegt luidde. Daarin wordt voorgesteld per provincie een verkeersfonds te vormen, beheerd door Ged'. Staten. 50 pCt. zou in dat fonds gestort worden door het Rijk en 50 pCt. door de Provincie, welke laatste de bevoegdheid krijgt desnoods d'e ge meente te dwingen een bepaald bedrag te geven. Verschillende leden voeren nog het het woord en sommigen hunner wenschen paalde verlangens te verbinden aan de te geven subsidie, hetgeen de voorzitter ontraadt, evenals het voorstel-Catshoek, dat nu in stemming komt en verworpen wordt met 9—3 stemmen (de heeren Cats hoek, Versteeg en van der Doe), waarna de subsidie van 10 cent per inwoner met die stemmenverhouding wordt aangeno men. Ter tafel komt thans het voorstel tot vaststelling der regeling der Winkelsluitingswet. De heer Gerritsen heeft eens overleg gepleegd met eenige winkeliers over de 21 dagen, waarop de bepalingen der wet niet zullen gelden. Bij velen ontmoette de voorgestelde regeling bezwaren. Men meende dat 6 dagen met de kermis vol doende zouden zijn. Voor Onjde- en Nieuwjaarsdag werd niets gevoeld. Sommige leden wenschten wetsverande ringen, maar daarvoor moet men Kamer lid zijn. De heer Panny vreest, dat de sigaren winkeliers, die 8 uur moeten sluiten, de meeste schade zullen ondervinden. De heer Gerritsen onderschrijft zulks. Het gevolg zal zijn, dat in de café's siga ren zullen worden verkocht, hoewel het niet mag. De heer Panny meent voorts, dat, waar de uren gesteld zijn volgens den wette- lijken tijd, de menschen, die den Zomer tijd niet volgen, er ongemak van zullen ondervinden. Dr. v. d. Kwast wijst op het gebruik van automaten voor verschillende arti kelen, die zoodoende buiten de sluitings uren betrokken kunnen worden. De heer Versteeg vraagt of B>. en W. de bevoegdheid hebben tegen het ge bruik van automaten op te komen. De voorzitter antwoordt ontkennend. De heer IV, den Boer sprekende over de sluiting op Zondag, wenschte wel, dat de bepaalde uren van openstelling voor brood, banket, suikerwerken en cho colade, alleen werden benut voor brood- en banketverkoop. De voorzitter antwoordt, dat de moge lijkheid bestaat, dat de Raad dit in de verordening vastlegt, maar daarvoor moe ten bizondere rédenen zijn. Ook vraagt de heer W. den Boer, of het venten op openbare wegen of stra ten niet in de verordening kan worden vastgelegd. De heer A. den Boer breekt een lans voor de barbiers. Kunnen die 's Zaterdags avonds niet tot 9 uur open blijven? De voorzitter ontraadt deze wijzigin gen. Het is een kwestie van aanpassen en alle zaken moeten met dezelfde maat gemeten worden. Ten slotte wordt aangenomen de be palingen omtrent de sluitingsuren niet niet van kracht zullen zijn gedurende 6 kermisdagen, 10 winkelweekdagen, 2e de Oudejaarsdag, en de dag van de Paardenmarkt. Nu is aan de orde het aangehouden en gewijzigd initiatiefvoorstel-van Schel ven tot verlaging der keur loon e n. De heer van Schelven licht zijn voor stel nader toe, en betoogt, dat rond Zie- rikzee de meeste huisslachtingen voor komen. De menschen beschouwen- de keurloonen (f2) als een belasting en daarom wenscht spr. die keurloonen te rug te brengen op f 1. De heer de Briekert vreest, dat ide controle nu moeilijker zal worden en her innert aan de oorlogsjaren toen veel in ferieure kwaliteit vleesch is verkocht en gegeten. Hij zal tegen stemmen. De heer IV. den Boer meent, dat de heer van Schelven een goede bedoeling met zijn voorstel heeft gehad, want ver laging der keurloonen beteekent voor vele menschen een belastingverlaging. De heer Versteeg voelt ook voor het voorstel, wanneer de keuring blijft. De voorzitter denkt, dat de wijziging aanleiding zal geven tot allerlei moeilijk heden. Dr. v. d. Kwast heeft practische bezwa ren en dringt er op aan deze goede keuring te handhaven. De heer Catshoek zal zich niet tegen dit voorstel verzetten. Naast de voordee- len, ziet spr. evenwel ook de nadeelen die hieruit kunnen voortvloeien. In voorstel gebracht wordt het voorstel van B'. en W., om afwijzen^ te beschik ken op het voorstel-van Schelven, ver worpen met 9—3 stemmen, n.l. van de heeren Timmerman, Gerritsen en van der Kwast. Het voorstel van den heer v. Schelven is daarmede met dezelfde stemmenver houding aangenomen. (Wordt vervolgd). KERKNIEUWS, Ned. Herv. Kerk. NOORDWELLE. Woensdagavond zal in de kerk alhier een gemeente-avond wor den gehouden, waarin Ds. Klaar zal spre ken over „Onze Eeredienst". Aanvang half acht. NIEUWERKERK. In de Vrijdag j.l. ge houden vergadering van kerkvoogden al hier, werd tot president-kerkvoogd ge kozen de heer J. Bouman Fz. KERKBESTUUR GESCHORST. Naar wij vernemen zijn bij deurwaar- ders-exploit Kerkvoogden en Notabelen der Nederlandsch-Hervormde gemeente te Biezelinge en Eversdijk door het Pro vinciaal college van toezicht op het be heer der Kerkelijke Goederen en Fond sen van de Herv. Gemeenten in Zeeland geschorst en is de secretaris-ontvanger dier gemeente ontslagen. Alle stukken werden door den deur waarder aan de kerkdeur dier gemeente aangeplakt. Het laat zich begrijpen, dat dit in het anders zoo rustige dorpje nogal opzien verwekte. FINANCIEEL NIEUWS. N.V. DE SCHELDEBANK. In de Zaterdag j.l. gehouden Algem. Vergadering van Aandeelhouders der Scheldebank N.V. werd de Balans en Verlies- en Winstrekening goedgekeurd, en het dividend' ad 6 <y0 betaalbaar ge steld. De heer F. D. van Vessem, die als Commissaris aan de beurt van aftreding was, werd herkozen. LUCHTVAART. LUCHTLIJN R'DAM—HAAMSTEDE-VLISSINGEN. In ons vorig nummer deelden wij reeds hierover het één en ander mede. Het blijkt ons, dat in een gehouden verga dering van het Luchtvaart-Comité Schou- wen-Duiveland met de vertegenwoordi gers der K.L.M. het navolgende is bespro ken. Gedurende de maanden Juli en Aug. nog een middagdienst in te leggen Rot terdam—Haamstede—Vlissingen vv.; 2 Mei, openingsdag van de Luchtlijn, de dienstregeling van het a.s. seizoen niet van kracht te doen zijn. Het Luchtvaart- Comité Sehouwen-Duiveland gaat ter be groeting van de Walchersche Commissie per vliegtuig naar Vlissingen om na ope ning, het Walchersche Comité in de ge legenheid te stellen het eiland Walcheren van uit de lucht te bekijken. Het Schouwsche Comité keert na af loop van de openingsplechtigheid, weer per vliegtuig huiswaarts. TELEGRAMMEN. IN HET WATER GEWAAID. Emrnen (V.-D.). Te Erica heeft Zaterdagmiddag een droevig ongeluk plaats geha'd. 2 tien jarige meisjes, dochtertjes van L. Vos en J. Schepers zijn, nabij de woning van eerstgenoemde, tengevolge van een wind vlaag in 't kanaal geraakt en verdronken. SMOKKELHANDEL. Aalten (V.-D.). Zon dagnacht is aan de grens nabij Aalten een 16-jarige Duitsche jongen uit het naburige Spork, die voor smokkelaars op wacht siond, door een Duitsche commies met een schot door het hart gedood. BANK MOEILIJKHEDEN. Den Haag. Een groote ontsteltenis heeft zich hedenoch tend van een groot deel der bevolking meester gemaakt, toen bekend werd, dat het sedert 1804 bestaande Haagsche Ban kiershuis Scheurleer Co. zijn kanto ren zal sluiten en surseance van betaling zou aanvragen. De firma is tengevolge van de algemeene wereldcrisis steeds in moeilijker omstandigheden geraakt. De huidige economische toestand maakte het schier onmogelijk zaken te drijven op den ouden voel zooals de firma dat gewoon was. De zaken der firma zijn absoluut in orde. Zij werd de dupe van het niet- terugbetalen van crediteuren door derden. HlN'DENBURG's HERKIEZING. Berlijn (V.D.) Naar aanleiding van zijn herkie zing tot Rijkspresident heeft von Hinden burg de volgende proclamatie aan het Duilsche volk gericht: „Met dank voor het door het Duitsche volk opnieuw in mij gestelde vertrouwen en met de be lofte ook in de toekomst, met al mijn krachten het vaderland en het Duitsche volk te dienen, aanvaard ik de op mij gevallen herkiezing tot Rijkspresident. Mijn eed getrouw' zal ik mijn ambt voort zetten in den geest van onpartijdigheid en .gerechtigheid met den besten wil om ons vaderland te leiden naar vrijheid en gelijk berechtigdheid naar buiten lot eenheid en opgang naar binnen. Tot alle Duitsche mannen en vrouwen, zoowel tot diegenen, die mij hun stem gaven, als tot hen, die mij niet gekozen hebben, richt ik de vermaning: Laat thans de twisten rusten en sïuit de rijen. Even als bij mijn ambtsaanvaarding, 7 j aar ge leden, roep ik ook heden ons geheele Duitsche volk tot medewerking op. De samenvatting van alle krachten is noo- dig om de verwarring en nood van onzen tijd meester te 'worden. Slechts wan neer wij te samen blijven zijn wij sterk genoeg om ons lot te kunnen bepalen. Daarom, in eenheid voorwaarts 'met God!" Anders dan bij 'de eerste verkiezingsronde heeft von Hindenburg Zondagavond ge wacht tot den uitslag bekend was. Deze heeft hem ten zeerste bevredigd, vooral om het feit dat hij een absolute meer derheid behaalde. COMMUNISTENOPSTOOTJE. Parijs (V.- D.) Te Vienne (Z.-Frankrijk) ontstonden Zondag, na afloop van een communisti sche betooging, ernstige botsingen met de politie, waarbij verscheidene agenten wer den gewond. De communisten wierpen in eenige straten barricaden op, die zij met prikkeldraaid versperden en 'die politie, die Ideze barricaden trachtte in te nemen en op te ruimen, werd ontvangen met een hagel van steenen. Andere commu nisten trachtten over de daken de ge vangenis binnen te dringen om hun daar opgesloten kameraden te bevrijden. Pas toen versterkingen waren gearriveerd,, slaagde men er in Ide rust te herstellen. De burgemeester van Vienne werd ontzet uit zijn politionneele bevoegdheid', omdat hij de onlusten niet in )die kiem had ge smoord. DYNAMIETAANSLAG. Springfield (V.- D.). Alhier vond een hevige ontploffing plaats in een 8 verdiepingen hooge huur kazerne. De ontploffing was zoo hevig, dat Ide schok in de geheele stad werd gevoeld. 5 personen werden gedoold en 16 igewond. 4 van de slachtoffers zijn vrouwen. De politie neemt aan, dat men hier met een dynamietaanslag te doen heeft. SPORT, VOETBAL. Zierikzee I—Schouwen—Duivelandsch Z. V. Bi.-Elftal, 2—3 (daarna gestaakt). ZIERIKZEE. Regen en 'wind ten spijt ging Zondagmiddag bovengenoemde wed strijd toch nog door. Hoewel om 3 uur van het elftal der gasten slechts 5 ispel'ers aanwezig waren, werd besloten de ploeg aan te vullen met „Zierikzee"- en „Schou wer-spelers, en toen te ruim half 4 scheidsrechter van der Maas „aanvangen" blies, stelde tegenover een met 1 invaller (voor Haze) staande Zierikzee-ploeg zich een zevental op, waarvan 3 spelers uit „Schouwen", 2 uit „Zonnemaire" en 2 uit „Zierikzee" (waar onder evenwel doelman Unger, die voor ditmaal zijn plaats jjn het le eerst aan Kouwenberg Sr. afstond, welke later weer vervangen werd door C. Papeveld). Daar de bezoe kers den toss gewonnen hadden, trapte Krijger op 'n vrij goed bespeelbaar terrein voor Zierikzee at. Zooals te be grijpen valt, traden de rood-zwar- ten, hoewel tegen wind spelend, al direct in de meerderheid en kreeg Unger het le kwartier van den wedstrijd handenvol (hoewel slechts sporadisch moeilijk) werk, maar toen het elftal der witten compleet geraakte door de komst van 3 Zierikzee-spelers en 1 Schouwenspeler, geraakte het spel meer verdeeld en belaagde idie witte voorhoede, die af en toe aardig combineerde en soms beter open spel leverde dan de gaslheeren, bijwijlen gevaarlijk doelman Papeveld en het was Boot (Zonnemaire), die er kort voor de rust in slaagde dezen met een zuiver hard schot te pas- seeren (01). Wie nu gedacht had, dat „Zierikzee" het na de rust wel op zijn slofjes aan zou kunnen, had misgerekend, want direct na den aftrap nam Verkaart Schouwen) den bal mede, passeerde ach tereenvolgens Papeveld Sr. en Wisse, schoot hard op het doel en via het been van Catshoek (die met v. d. Westen van plaats was gewisseld) verdween de bal in het doel (0—2). Dit vond Zierikzee blijkbaar wat al te kras en direct ging het spel op het Unger's heiligdom af, maar het eenigsle resultaat was een hoekschop, die evenwel weggewerkt werd. Nog even bleef de bal op het (doel zwe ven, maar toen de witte voorhoede hem daarna weer le pakken kreeg, was het wederom Boot, die onbereikbaar voorden doelman inschoot (0—3). Lang bleef het echter niet bij dezen stand, want bij een goed~Zierikzee-aanval slaagde Wisse (v. d. Westen was weer achter gaan spelen) er in den bal over den uitgeloopen Unger heen in te schieten (1—3). Zierikzee bleef toen in den aanval en eenige minuten later was het van Rossen, die van een misverstand in de achterhoede profiteerde om den bal in het verlaten doel te plaatsen. Even daarna kwam er zoo'n geweldige gietbui opzetten, dat besloten werd (den wedstrijd te staken en konden de toeschouwers, die afgezien van de weersomstandigheden, zich toch wel ge amuseerd zullen hebben, huiswaarts kee- ren. Scheidsrechter v. ld. Maas vervulde zijn niet moeilijke taak, behoorlijk. Voor de 3de K.N.V.B. bekerronde ver sloeg Zondag Vlissingen (kampioen 3de klasse B, ten Den Haag Vios met 6—2, waardoor zij zich dus in de 4e ronde plaatste en daarvoor een thuiswedstrijd moet spelen tegen West-Frisia (Enkhui zen). EARKTR1MCIMTM- ROTTERDAM, 11 April. GRANEN. Bui- tenl. Goed prijshoudend. Meel f 10.30. La Plata Mais f87; Canada Haver f6.60; ZA DEN. Lijnzaad, voer- f67; id. zaai- f8—10; blauw Maanzaad f 2527; Kar- wijzaad f20—21; Boekweit. Danziger, loco f6.40—6.50; N.-Amerikaansche loco 17.10 —7.20. AARDAPPELEN. Zeeuwsche Eigen heimers f 2.303; Brielsche id. f2.50— 3.60; blauwe id. f2.80—3; Friesche id. f2.903.40; Zeeuwsche bonten en blau wen f3.50—4; Bravo's f4—4.40; Redstar f2.80—3.50; Drielingen (Eigenh.) f 1.25 2; Drielingen (Zeeuwsche blauwen) fl.80 —2.25; Industrie klei f 2.302.80; Malta Winters 9—10 et. per kilo; Westlandsche zand ronde 6—8 ct. per kilo; aanvoer re delijk, handel kalm. VLAS. Aanvoer 6450 kilo blauw f 0.45—0:65; 6600 kilo geel f 0.45—0.60; 300 kilo wit f 0.45—0.60; 300 kilo dauwrood f 0.300.40; handel traag, door hoogere vraagprijs grootendeels op gehouden. VEE. Aanvoer 489 runderen, le kw. f 0.66—0.70; 2e f 0.54—0.58; 3e f0.320.40. Handel redelijk. 365 kalve ren, le lew. f0.95—1.05; 2e f0.75—0.85; 3e f 0.500.65; handel traag. 121 scha pen of lammeren, le kw. f 0.46; 2e f0.40; 3e f0.34; handel lusteloos; 1366 varkens le kw'. f 0.242e f 0.233e f 0.21zou ters f0.22. Handel goed. GRANEN. Binnenl. gerst f6.507; ha-, ver f6.50—7; Erwten f8.50—13; Schok kers f8—16; 'br. Boonen f6—7; blanke f8. Coöpdïatleve Veiling Zieriksee. Veiling van 8 April.' Zure Bellefleur 16—17, Ermgaard I 22, Grauwz'oet 16, Spruiten 2—13, Witlof 5— 12, Spinazie 17—25, alles per K.G.; Raap- kool f 1,10, Wijnpeeën fl,50, Sjalotten f 3,70tf 3,80, Poters f 1,30—f2,10, Aard appelen f3—f4,10; Kroten f 1,80 per 100 K.G.; Savoije kool f 12.10, Roode id. f 1,20 f 1.90 per 100 stuks; Prei f 0.10—f4; Narcissen f 2,40—f 2,60 per 100 blos; Bloem kool f 18—f22, Sla f2 per 100 stuks. Laagste 733.3 te Nordöyan. Verwacht tot den avond van 12 April: Matige, tijdelijk krachtige, Westelijke tot Noordelijke wind, zwaar bewolkt met tij delijke opklaringen, regen- of hagelbuien, aanvankelijk kouder. Fietsers licht op Van 11—12 April van 7.20—4.41. 12—13 7.22—4.39. ST00MB00TDIENST iutehugalign plaatm. APRIL 1192. V» Zierik»9»> Vb* Eotteidam Dinsd. 12 Dinad. 12 12,— Dond. 14 's m. 8,?0 Dond. 14 Vrjjd. 15 Vröd. 15 12- Maand 18 8 30 Maand. 18 VERBETERING. In een Vrijdag geplaatste advertentie der Firma M J CONSTANDSE stond Vorkade's Populair "Wafelen 30 ot. per ons, dit moest zijn per half pond in die van een lezing van ds. Klaar te Noordwelle, aanvang 7 uur, dit moest zijn 7 30 uur. Do Direoteur. APVERTENTIËN. BEB0REN: ELIZABETH CATHAR1NA CORNELIA. Doohtor van J. W. GUDDE Jr. en H E. GUDDE— van Velthoven Zierikzee, 8 April 1932. ONDERTROUWD: J. C. VAN DER HAVE en C. P. BOOT. Rotterdam, W. Kruiskade 28a, Kerkwerve, K 71, 9 April 1932. Huwelijksinzegening in de Ned. Herv. Kerk te Kerkwerveop 28 April a.s, om 2,30 uur door den WelEerw. Heer Ds. A. E. van Griethuvjsen. Toekomstig adres Rotterdam, W. Buytowechstr. 11 7a. Heden ontvingen wij het treurig bericht, dat te Rotterdam onver- waohts is overleden, onze geliefde Zoon, Broeder, Zwager en Oom, Adriaao Laandert van Spluntar, in den ouderdom van 60 jaar. Zonnemaire, 8 April 1932. Wed. C. J. VAN SPLUNTER en Familie. Heden overleed, onverwacht, tot onze diepe droefheid, in het Ziekenhnis te Noordgouweonze zeer geliefde Dochter, Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mej TANNETJE DE MOOR, in leven Onderwijzeres aan de O L School to Bruinisse, in den leeftijd van ruim 49 jaar. Ellemeet, 9 April 1932. Uit aller naam, F. DE MOOR. H. DE MOORPeute. De teraardebestelling zal plaats hebben te Ellemeet op Dinsdag 12 April, 's namiddags te 3 ure. Heden overleed, in het Zieken* huis te Noordgouwe, onze geachte huisgenoote, Mejuffrouw T. DE MOOR, in leven onderwijzeres aan de O. L School te Bruinisse, die meer dan 26 jaar lief en leed met ons heeft gedeeld. Bruinisse, 9 April 1932. Wed. A v. POPERING—Smits. S. A. JUMELET Az. IWIIf'hWIHI i lil lli' tl i Heden werden wij wederom diep getroffen door het overigden van onze hooggeachte Collega, Mej. T DE MOOR, Brninisse, 9 April 1932. Personeel O.L. School. V Voor de vele blijken van belang stelling en deelneming, tijdens de ziekte en na het overlijden van onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder, Mej. de Wed. L CALJOUW Merizon, betuigen wij onzen harts- lljken dank. Uit aller naam. J. CALJOUW. Voor de vele bljjken van deel neming ons betoond, ook van het Personeel der Chr. School, tijdens de ziekte en na het overljjden van1 one geliefd Zoontje, JACOB BARTEL, be tuigen wij met deze onzen welge- me.nden dank. St.-Annaland, April 1932. Uit aller naam, JOH MOERLAND. De Familie A. S. FRENK geeft kennis dat zij hare heeft overgedaan aan den Heer A. WILKENS en beveelt hare opvolger in ieders gunst aan, onder dankzegging voor het genoten vertrouwen. "Vfij refercerende aan bovenstaande geeft jk kennis de van de "Familie A. S. FRENK te hebben overgenomen en beveel mij hierbjj beleefd in ieders gunst aan. Zierikzee, April 1932, A. WILKENS.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 2