Zierikzeesche Nieuwsbode II Spoedeischende Algemeene Vergadering V. V.V. abonnement: advertentie n Maandag 11 April 1932. zierikzeesche courant. Inzending Advertentiën UitirlIJk 10 ur op doo dog uitgaaf buitenland. binnenland, Uit Stad en Provincie MIJNHARDT'S LAXEERTABLETTEN 1 DINSDAG 12 APRIL, des avonds 8 uur, bovenzaal „Concordia". Bespreking Winkelsluiting en Winkelweek. Mat de vuistjes dicht Prijs p. 8 maanden [ƒ1.50, franco p. post ƒ1.80. Voor het bultenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 3a. Postgiro 187677. van 1—8 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. HINDENBURG GEKOZEN. Hitler's stemmenaantal. Kalme Zondag. De grijze veldmaarschalk, Paul von Hin denburg, die zijn land, zonder onderbre king, 65 jaar lang heeft gediend, is Zon dag door de grootste meerderheid van 't Duitsche volk, opnieuw geroepen zijn taak als Rijkspresident te vervullen. Volgens het voorloopig officieel eind resultaat verkreeg Hindenburg 19.359.642, Hitier 13.417.460 en Thalmann 3.606.383 St., terwijl 8204 stemmen ongeldig werden verklaard. Hindenburg is dus met een absolute meerderheid tot RijKspresident gekozen; 83 o/o der kiezers brachten hun stem uit. Hindenburg heeft 708000 stemmen meer verkregen dan bij de eerste verkiezing op 13 Maart 1.1., terwijl Hitier erin slaag de zijn stemmenaantal met 2 millioen op te voeren. VON HINDENBURG. In kringen, die de regeering na staan, wordt verklaard dat het resultaat van de verkiezingen van Zondag volkomen be antwoordt aan de verwachtingen voor zoo ver Hindenburg betreft. Met bijzondere voldoening wordt er op gewezen, dat Hindenburg de absolute meerderheid heeft verworven, daarentegen wordt de teleur stelling over het succes van Hitier nau welijks verborgen. De stemmen van de Duitsch-Nationale candidaat „Düsterberg" zijn over Hindenburg en Hitier verdeeld, terwijl Hitier zeer waarschijnlijk nog een groot aantal stemmen heeft verkregen van kiezers, die bij de le stemming op den communist Thalmann hebben gestemd. Deze laatste heeft meer dan 1.2 millioen stemmen verloren. Bij de stemming op 13 Maart verkreeg Hindenburg 18.661.736, Hitier 11.338.571, en Thalman 4.982.078 stemmen. De can didaat der Duitsch-Nationalen Düsterberg verkreeg toen 2.557.876 stemmen. De verkiezing had over het heele Rijk een rustig verloop. Tot noemenswaardige incidenten is het niet gekomen. In tegen stelling met de eerste stemmingsdag was het Zondag aanmerkelijk rustiger. Op merkelijk is het bijna in het geheele Rijk tijdens de morgenuren waargenomen ge ringe opkomst der kiezers, welke tegen over de eerste verkiezingsronde aanzien lijk is achteruitgegaan. LOONSVERLAGING SPOORWEGPERSONEEL. De Directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft den Perrsoneelraad mede gedeeld, dat zij het voorrnemen heeft om de loonen van het spoorwegpersoneel, in gaande 1 Juli met 5 procent te verlagen, en ingaande 1 October opnieuw met 5 procent. De directie schat, dat over 1932 de cunt vangsten 15 tot 20 millioen lager zullen zijn dan in 1931, terwijl de bezui nigingsmaatregelen slechts enkele mil- lioenen zullen opleveren. ZIERIKZEE. De door de R.K. Propa- gandaclub „Benidictus XV" op Donder dagavond j.l. in hotel „Juliana" georgani seerde openbare bijeenkomst, waar als laatste spreker van dit seizoen, optrad Prof. Felix Otten, was goed bezocht, waaraan, naast de naam van den spreker, ongetwijfeld ook wel het onderwerp: „Rome en de Bijbel" zal hebben medege werkt. Na ingeleid te zijn door den loco voorzitter der Propaganida-club, den heer R. den Boer, ving Prof. Otten zijn rede aan en wel met het ophelderen van eenig misverstand, dat nog steeds in som mige K ringen schijnt te heerschen t. o. v. regelen vlug zonder kramp ofpijn. Doos60ct.8ijApoth.en Drogisten. 1 de houding, die de Roomsch-Katholieken tegenover den Bijbel zouden innemen en als zouden zij dezen niet mogen lezen. Ten aanzien van dit laatste verklaarde spr.: „hoe meer hoe liever" en dat dit schier alle eeuwen door toegestaan is geweest (een korte periode slechts is hieraan een beperking opgelegd geweest) bewees spr. door verschillende uitspra ken van verschillende Pausen en andere geestelijke overheden. De Katholiek heeft den Bijbei zeer zeker lief en eert die als het woord Gods, want deze bewaart (en verklaart soms) het gezag der Kerk, doch hij idient gezien te worden in han den van het onfeilbaar leergezag dezer kerk, welke is het Goddelijk instituut door Christus ingesteld, met Zijn gezag bekleed en met Zijn zending belast. Hier ligt een groot verschilpunt met de Pro- testantsche leer, die het leergezag van de Kerk en haar onfeilbaarheid ontkent. Ver der is het alleen ide Katholieke bijbel, die gelezen mag worden en wel in een door da kerkelijke overheid goedge keurde uitgave; het lezen van den Protes- tantschen Bijbel is niet geoorloofd, daar deze minder kanonieke boenen bevat en dus niet volledig is. Ook de beteeke- nis van den Bijbel is voor Katholieken en Protestanten verschillend: voor de laatsten is hij de naaste geloofsregel, voor de eersten niet en ook niet nood zakelijkheid voor de zaligheid, 'daar vol gens hen de weg naar Goid komt van Kerk. Sprekende over het ontstaan van den Bijbel, besprak Prof. Otten uitvoe rig de inspiratie of ingeving van den Heiligen Geest. Tegenover verschillende andere opvattingen hiervan stelde spr. de katholieke, welke inhoudt, dat Goid achtereenvolgens bij de schrijvers 'den wil tot schrijven opwekte, hun mensche- lijk denkvermogen richtte, hun goed liet begrijpen, wat zij schreven en hen be hoedde voor dwaling. Waar d© waar heden van den Bjjbel vaak op grond der wetenschap worden bestreden, wees spr. zijn gehoor er nadrukkelijk op, dat de Bijbel geen kerkboek van natuurkunde, geologie of sterrenkunde is en de schrij vers kinderen van hun tijd waren, terwijl feitelijk bovendien tusschen de goede op vatting der wetenschap en die van den Bijbel geen tegenstelling kan bestaam. Het 2e deel van sprekers, steCds met groote aandacht gevolgde, rede was ge wijd aan het beantwoorden van de vra: gen: „Hoe weten wij dat er een Bijbel is en welke boeken tot hem behooren?" Ook 'hier dient men het leergezag der Kerk weer als uitgangspunt te nemen, welke Kerk, de kennis hieromtrent put, uit de volle openbaring Gods, geschreven zoowel als ongeschreven (ook hier zit weer verschil met de Protestantsche leer, die de ongeschrevene niet aanvaardt), bij welk laatste punt de traditie een zeer groote rol speelt, daar de Bijbel feitelijk samengesteld is uit gelegenheidsgeschrif ten. Het is dan ook de Kerk, die de boeken op den kanon plaatst of ze als apocrijf beoordeelt en daarom zijn voor den katholiek de eerste geïnspireerd en de andere niet. Ten slotte bewees spr. nog, dat het gezegde, dat de Roomsch-Katholieken in een cirkel ronddraaien door de Kerk uit den Bijbel en den Bijbel uit de Kerk te bewijzen, geen waarheid bevat, daar, waar de Bijbel zegt, dat er een Christus geweest is, hij ook meer is dan een historisch boek, om te eindigen met de hoop uit te spreken, dat deze avond een prikkel geweest zoude zijn tot ver dere ontwikkeling op dit gebied. Gaarne riep spr. zijn auditorium een hartelijk „tot weerziens" toe, een woord, waarbij dhr. den Beer zich in zijn sluitingsrede en zeker mede namens alle aanwezigen, aan sloot. Spr. bracht Prof. Otten hartelijk dank voor zijn mooie rede en verder ook de donateurs en donatrices van de Prop.club voor hun steun, die het organi- seeren van 4 avonden in dezen winter mogelijk maakte. Op de gebruikelijke werd hierop de bijeenkomst gesloten. Op 21 Mei a.s. zal door den Bijz. Vrijw. Landstorm in West-Brabant een Landstormdag gehouden worden te Bergen op Zoom, waartoe behalve de Vrijwilligers van het Landstormkorps W. Brabant ook de leden van het Zeeuwsch Verband en van de Afdeelingen West- Brabant en Zeeland van het Landstorm korps Motordienst zijn uitgenoodigd. Behalve schietwedstrijden voor de bij zondere vrijwilligers der Korpsen West- Brabant en Zeeland en het L.S.-Korps Motordienst zullen er diverse demonstra ties worden gehouden. Van verschillende zijden, zoowel uit militaire als burger kringen is medewerking tot het doen welslagen van dezen Landstormdag toe gezegd en zijn voor de schietwedstrijden zoowel door de Nationale als door de Gewestelijke Landstormcommissie en ver schillende particulieren prachtige prijzen beschikbaar gesteld. DREISCHOR, 8 April. In de heden ge houden vergadering van ingelanden van den Dreischorpolder werd hulde ge bracht aan de nagedachtenis van den overleden ou-d-gezworene N. Verj aal en gereleveerd het 50-jarig jublleüm van het stoomgemaal op 21 Januari 1932. De be grooting, in ontvang en uitgaaf bedra gende f24509,87, met een onvoorzien van f 567,67, werd met algemeene stem'men aangenomen, waarbij werd besloten de pacht van dijken en landerijen voor 1932 met 20 pCt, te verminderen. Tevens wend een besluit genomen, 't bestaande suatie- contract met den Dreischor's Nieuwland- polder en den Maarlandpolidier weder voor vijl jaren te verlengen met betaling van resp. f 212 en f29 per jaar. Het dijkge- schot werd vastgesteld op f20 per H.A. dijkersland, f7,66 voor de vroonlanden en f 6,38 voor de vrijlanden. De verpach ting V an het grasgewas van den zeedijk zal voor één jaar plaats hebben en die van den dijk van Dreischor's Nieuwland voor zeven jaren. Voor de vacature, we gens periodieke aftreding per 1 Aug. a.s. van den gezworene W. A. de Vrieze, werd de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. W. A. de Vrieze; 2. G. J. Klompe; 3. Joh.s de Vrieze Az. Mededeeling werd nog gedaan, dat de stoker P. de Waal per 1 September a.s. eervol ontslag had gevraagd en verkregen. NIEUWERKERK. De Meisjesvereeniging „Ora et Labora" van Kapelle, hield Don derdag haar laatste vereenigingsavond. Ze heeft aan 10 behoeftige gezinnen haar kleedingstukken mogen uitdeelen. Alle be gunstigers hartelijk dank voor hun wel willende hulp, haar altijd gegeven. OOSTERLAND. In overleg mfet het bestuur der Tuinbouwvereeniging alhier, was het bestuur der Lagere Tuinbouw school te Haamstede, met den heer Har- tog, Hoofd dezer school, Woensdag avond j.l. in openbare vergadering in café Broodman bijeen, om doel en wer king dezer school aan belanghebbenden bekend te maken. De voorzitter, de heer D'. Vijverberg, opende de bijeenkomst, waarna de heer W. G. Boot, voorzitter van het bestuur der school, de motieven besprak, die tot de stichting der school had/den geleid, daarbij merrioreerende, d|e finantiëele medewerking van gemeente bestuur en vereeniging, die tot de tot standkoming veel hebben bijgedragen. Hij raadde de ouders aan, hun kinderen naar de Tuinbouwschool te laten gaan, daar na ide tijden van neerslag, ook weer tijden van opgang zullen komen, en wij dan moeten zorgen, onze kinderen goed onderlegd zijn, opdat zij hun plaats in de maatschappij zullen kunnen in nemen. De heer Hartog, Hoofd der school, besprak de te behandelen stof, leermiddelen enz. Lesuren en schoolgeld werden uitvoerig behandeld (reeds in een vorig nummer vermeld). Het begin der lessen 'sm'orgens, kan worden gewijzigd, in aansluiting op de autobus, die pl. m1. 9,15 te Haamstede komt. De autobus Bruinisse—Z.zee geeft aansluiting daarop, zoodat het van hier, zeer goed mogelijk is, de school te bezoeken. Ook )des( middags kan met het vertrek der auto bus uit Haamstede rekening worden ge houden. De heer Toledo besprak de kan sen dezer school. De regeering heeft hier mede getoond, het platteland niet te ver geten. Laten wij dan ook niet nalaten onze kinderen daarheen te sturen, om hen theoretisch en practisch voor het leven klaar te maken. Door den heer Zeijler werd het be stuur gelukgewenseht met het welslagen van, hiun streven. Hij twijfelt niet, of de school zal slagen; ze zal blijken in een behoefte te voorzien. Hij denkt daarbij aan de Huishoudschool te Zierikzee, welke bij velen ook gewaagd leek, terwijl er op heden leerlingen moeten worden af gewezen. De voorzitter dankte de spre kers, voor hun duidelijke uiteenzetting en hoopte, dat ook leerlingen van hier aan de tuinbouwschool de lessen zullen gaan volgen, die hen zullen maken tot volwaardige tuinbouwers. BRUINISSE. Zaterdagmorgen werd de droevige tijding bekend, dat mej. T. de Moor, onderwijzeres aan de O.L. school alhier ina een operatie in het ziekenhuis te Noordgouwe op 49-jarigen leeftijd is overleden. In mej. de Moor verliest de school een voortreffelijk ambtenares. Ge durende 30 jaar heeft zij het onderwijs op voorbeeldige wijze gediend en mede door haar bekwaamheid en bescheiden heid genoot zij aller achting. ST.-PHIL1 PSLAND. Dhr. T. B. alhier werd, toen hij per fiets uit het school- dreefje kwam en tegen den Oostdljk wilde oprijden, aangereden door de auto van den manufacturier K. uit St.-Anna- land. Het ongeluk liep zonder persoon lijke verwondingen af. De fiets werd ernstig beschadigd. De auto vloög tegen een betonnen paal van een heining, die werd verbrijzeld, terwijl een spatbord werd in elkaar gedrukt. Ten gemeente huize volgde een bespreking over de kwestie, aan wien dit ongeluk is te wij ten. Afgezien daarvan, zou een bepaling, waarbij het werd verboden om de zeer smalle paden tegen den dijk met een rij wiel op- of af te rijden, zeer zeker op haar plaats zijn. Tot gemeentegeneesheer, ter ver vanging van Dr. Mensing, die onze ge meente gaat verlaten, is alhier met al gemeen e stemmen door den Raad be noemd, Dr. de Groot te 's-Gravenhage. SCHERPENISSE. Als bestuursleden van de Coöp. Electr. Mpij. „Scherpenisse" tre den dit jaar af de heeren W. L. Klos en J. Oudesluijs. Eerstgenoemde wenscht ech ter niet meer in aanmerking te komen. AGENDA: N.V. WATERLEIDING-MAATSCHAPPIJ „SCHOUWEN-DUIVELAND". Verschenen is het verslag over 1931 van bovengenoemde maatschappij met de balans en winst- en verliesrekening. In het jaar 1931 werd geen uitbreiding over het hoofdbuizennet, dat een totale lengte heeft van 136002 M., gegeven. In de aangesloten gemeenten en Haamstede waren op 31 Dec. 1931, 361 brandkranen geplaatst. De afgegeven hoeveelheid wa ter bedroeg 315131 M3. De hoedanigheid van het afgeleverde water was goed; klachten hierover zijn niet ingekomen. In 1931 zijn bijna alle te maken aansluitin gen in de gemeenten tot stand gekomen. Het aantal aansluitbare perceelen be draagt 4919, het aantal aangesloten per ceelen 4909. Het aantal abonnementen van bedrijfs- water bedroeg op 31 December 1931, 288 (v. j. 262). De waterverkoop in de ge meenten, waarin inbegrepen de opbrengst van de brandkranen 'bedroeg over het le kwartaal en over het 2e, 3e en 4e kwar taal met tariefsverlaging f 32941.15 en f 92061.94 f 125003.09. De opbrengst aan watergeld van de abonnementen voor 'be- drijfswater bedroeg in het le kwartaal f 889.20 en over de andere kwartalen f2667.60. Geplaatst werden 221 water meters. De balans vermeldt in Debet en Credit f 2.122.216.44, met een post Verlies en Winst van f31597.16. De exploitatierekening geeft aan voor algemeene kosten f 16589.21; productie kosten f8171.27; distributiekosten f 5530.51 Intrest f 10995.28. DE BRUG BIJ THOLEN. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, deelt mee, dat reeds vrij ge- ruimen tijd geleden de aandacht van Ged. Staten van Zeeland gevraagd is voor het hooge tarief, dat, in het bijzonder voor vrachtauto's voor het passeeren van de brug over de Eendracht bij Tholen moet worden betaald. De Bond heeft er o.a. op gewezen, dat het goederenverkeer, naar en van het eiland Tholen dermate wordt belast, dat men b.v. goedkooper bouwmaterialen, in het 'bijzonder steenen, per scheepsgelegenheid uit België kan betrekken dan per vrachtauto van de Brabantsche steeninsdustrie, welke nota bene vlak tegenover het eiland is geves tigd. Ged. Staten hebben op een verzoek tot afschaffing, althans aanzienlijke ver mindering van het bruggeldtarief geant woord, dat opheffing van het tarief thans niet mogelijk zal blijken, doch dat het iets anders is, of herziening overweging verdient, b.v. na het einde van den nu loopenden termijn, t.W'. in November 1933. Gedeputeerden zullen daaromtrent een onderzoek instellen en hebben het voor nemen t.z.t. het verzoek om verlaging van het tarief onder het oog te zien. ongestoord en nren lang slaapt Uw kindje, als gij de gewonde, gesmette of ontstoken plekjes van zijn huidje verzacht en geneest door ze in te wrijven met Mijnhardt's Kinderzalf. Doos 25, Tube 40 et. Bij Apoth. en Drogisten. KAMER VAN KOOPHANDEL. In de Vrijdagavond gehouden verga dering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilan den heeft de voorzitter, de heer C. B,ou- dewijnse, die in de vorige vergajdering een beslissing ter zake aanhield, mee gedeeld, dat hij voor 1932 weer een be- benoeming als zoodanig aanvaardt. De inspecteur van den P.T.T. heeft toe gezegd, dat in het vervolg bij plannen tot vervanging van een hulppostkantoor door een poststation de Kamer zal wor gen gehoord. De Kamer vereenigde zich z. h. s. met het voorstel om aan de vereeniging Ge meenschappelijk Belang te Vlissingen 1100 te geven voor haar winkelweek. Eveneens keurde de Kamer z. h. s. goed de rekening der Kamer over 1931, met een voordeelig saldo van f 1585,53. Zeer uitvoerige discussies werden ge voerd over het voorstel om aan den minister van arbeid, handel en nijverheid te melden, dat de wenschelijkheid niet wordt gevoeld om wettelijke maatregelen ten aanzien van uitstel van betaling enz. te treffen. De voornaamste bestrijder van dit voor stel was Ir. J. Siebenga (secretaris der Z. L.M.), die vooral in het belang van de landbouwers een dergelijke wet zeer noodzakelijk achtte en daardoor voor het geheele platteland. Van verschillende zijden en o.a. door den voorzitter werd betoogd, dat men als Kamer van Koophandel niet alleen mag kijken naar de belangen van den landbouw en men ook zeker rekening moet houden met de belangen van de schuldeischers, die onder die van de schuldenaren niet mogen lijden, 't Voor stel van het bureau werd ten slotte aangenomen met 10 tegen 5 stemmen. Daarna kwam aan de orde het voorstel om geen adhaesie te betuigen aan ~"cTe motie van het comité van actie op Schou wen en Duiveland, waarbij op een nader onderzoek van ide mogelijkheid van een brug bij Willemstad in plaats van MJ Moerdijk wordt aangedrongen. De heer Klok drong nog eens aan opt het verleenen van adhaesie. De heer Jeronimus ontkende, dat het hier een algemeen Zeeuwsch belang geldt. Ten hoogste zullen SchouwenDuiveland en St.-Philipsland een kortere verbinding van eenige beteekenis krijgen. De heer Mes ziet niet in, waarom men nog niet eens op een nader onder zoek kan aandringen. De voorzitter en de beide ondervoor zitters, de heeren Stofkoper en Laernoes, wezen er op, dat de minister verzekerd heeft, dat een nader onderzoek geen reden van bestaan heeft en men toch niet kan zeggen, dat het onderzoek niet goed is geweest. Het voorstel van het bureau werd aangenomen met 12 tegen 3 st. De heer Mes vestigde bij de rond vraag nog eens de aandacht van het bu reau op het cadeaustelsel en de heer Klok gewaagde van de wenschelijkheid, dat retours op de boot Zierikzee-Wol- phaartsdijk ook den dag, nadat de kaar ten genomen zijn, geldig blijven. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN ZIERIKZEE. gehouden op Dinsdag 5 April. (Vervolg). De tramsubsidie. De heer A. den B\oer gelooft niet, dat er aan de subsidieverlening te ont komen is. Spr. wenscht er evenwel op te wijzen, dat hij het van de Mpij. niet fair vindt, dat ze alle mogelijke moeite doet, andere ondernemingen, hier geves tigd, in den grond te boren. Moet men deze ondernemingen, wanneer die straks in minder gunstige omstandigheden gaan verkeeren, ook gaan subsidiëeren? Dr. v. d. Kwast wil aan de subsidie- verleening de voorwaarde verbinden, 'dat ook de tram zich aan de nieuwe tijdsom standigheden zal aanpassen, door b.v. benzinetrams te laten loopen en snel- diensten in te voeren. De heer Panny keurt het af, dat een gemeente maar 5 cent per inwoner vo teerde, waar in de vergadering van bur gemeesters en secretarissen aangenomen was, dat de gemeenten 10 ets. per in woner z ouden bijdragen. Naar aanleiding van hetgeen dhr. A. den Boer gezegd heeft, merkt spr. op, dat den laatsten tijd de R.T.M. bezig is de vrachten tot een minimum te drukken. Voor gedrukte prijzen igaan we geen subsidie geven, maar wei dient men te bedenken, dat men de vrachtprijzen van vóór 10 Jaar niet kan handhaven. Spr. zal voor de subsidie stemmen. De heer W. den Boer kan begrijpen, dat een deel onzer ingezetenen, de vracht- verlaging verschrikkelijk vindt, anderen vinden dat nu niet zoo erg. Concurrentie is moeilijk te regelen. Spr. wijst op de groote voordeelen, die o.m. Zierikzee en W.-Schouwen bij de R.T.M. hebben, met het oog op de Rotterdamscheveilingen. Verder wijst spr. op Flakkee, dat alles deed om de tram te behouden. Ook hier dienen alle mogelijke maatregelen daar toe genomen te worden, niet alleen voor 1932, maar ook voor het vervolg. De heer de Eroekert meent, dat men deze zaak uit een breed oogpunt moet bezien. In de tram nu Izoo'nj (heerlijk ver-» voermiddel? Neen. Maar wat krijgen we er voor in de plaats, als ze verdwijnt? De autobus. Dat die lang niet altijd be- drijfszeker is, ondervond spr. eenige da gen geleden aan den lijve. Wat dó vracht tarieven betreft, nooit kan het vervoer per spoor of tram concurreeren tegen vervoer te water, daar dit laatste altijd goedkooper is. Spr. breekt ten Slotte iniogï een lans voor de tertiaire wegen. De auto's rijden de wegen kapot en de minister steekt de centen, opgebracht door de wegenbelasting, in den zak. De heer Gerritsen vraagt, wat B. en W. zullen doen, wanneer de minister het volgend jaar vaststelt nog minder sub sidie aan de R.T.M. te geven en de last afwentelt op de gemeenten? Wij wen-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1