van de dagtaak TWEEDE BLAD Hinderlijke geluiden. Uit Stad en Provinoie. Gesterkt en gekalmeerd bahoorenda Dl) d« «ir Vrijdag 8 April 1932, aa. 12295 We besloten ons vorig artikel met de opmerking, dat het aanpassingsvermogen van menseh en dier zeer groot moet zijn. Hebben we wel niet eens gelezen, dat zelfs de vogels zich weten aan te passen aan het moderne leven van de groote stad en weer de parken gaan bevolken, welke zij eerst in groote vreeze, schuw vermeden. Dat hetzelfde gelden moet voor eertijds eenzame, verlaten bosschen, nu door groote rijwegen toegankelijk ge worden voor het moderne verkeer van auto en motorfiets en waar wild en ge vogelte hun natuurlijke schichtigheid zoe ken te overwinnen, als zich verzoenend met den nieuwen toestand, door een nieuwen tijd in 't leven geroepen. Laat staan dan de mensch, die zooveel meer is en kan dan het dier. De mensch, die krachtens zijn aard en roeping de stof moet leeren beheerschen om haar aan zijn hoogste plannen dienstbaar te maken. We moeten ons niet zoo gauw in de war laten brengen door de drukte en 't lawaai van ons hedendaagsch verkeer, dat ontegenzeggelijk met zijn veelal har de en rauwe geluiden dikwijls de stilte op ruwe wijze verstoort en de schoon heid om hals brengt. Er zijn er zelfs, die in hun veroordeeling zoo ver gaan om te zeggen, dat in 't algemeen ge sproken de techniek ongelooflijke hoe veelheden energie, moed en vindingrijk heid verbruikt voor doeleinden, die op zichzelf beschouwd, maar luttele waarde hebben, soms zelfs nutteloos en schade lijk zijn. Maar hierbij vergeet men dan toch, dat diezelfde techniek, zeer zeker wat het moderne verkeer betreft, schatka mers van cultuur en in 't bijzonder ook van kunst ontsluit, die vroeger slechts het domein van enkelen uitmaakten. Wel is waar, mag de techniek nimmer oppermachtig worden, alles en allen over- heerschend, aanrandend en verstorend de zelfstandigheid van 't leven zelf. Zoo zij echter dienaresse blijft, dan kan zij de gemeenschap onschatbare diensten, be wijzen. De ontwikkelingsgeschiedenis der tech niek is niet louter de ontwikkelingsge schiedenis van technische uitvindingen, doch is tevens een afspiegeling van den gang van het cultuurleven eener samen leving. Het leven is tegenwoordig zoo erg verdicht en elk -nieuw verschijnsel heeft invloed naar alle zijden, wat een helder begrip voor de plaats, die het inneemt, niet gemakkelijker maakt. Onder die nieuwe verschijnselen nemen de moderne verkeersmiddelen vooral een zeer belangrijke plaats in. En van deze geniet de vliegmachine op 't oogenblik wel de meeste belangstelling. De snelle evolutie door deze in de laatste tien ja ren doorgemaakt, doet vermoeden, dat zij op verkeersgebied de toekomst zal gaan beheerschen. Wat dat zeggen wil, is zelfs niet bij benadering te schatten. Maar zeker is het, dat deze pijlsnelle wijze van vervoer, eenmaal burgerrecht verkregen hebbend, geweldige verande ringen ook op andere terreinen van de samenleving zal veroorzaken. Een sterke, voorheen onbekende concentratie van 'be langen kan hiervan weer het gevolg zijn. De evolutie van het verkeer, deel uit makend wellicht van een Wereldplan, is niet te stuiten. Hinderlijke bij-omstandig heden, zoo zij al bestaan mogen, kunnen door dezelfde vindingrijke techniek tot een minimum beperkt of ook wel geheel en al worden opgeheven. Het vliegwezen en alles, wat eraan vast zit, verkeert nog in het stadium van het kind, dat samen met zijn omgeving, waar in het moet opgroeien, zijn eigen taal moet leeren, welke in letterlijken en fi guurlijken zin eenmaal het volmaakte voertuig worden moet van het beste wat het aan de gemeenschap geven kan. BURGH. De reeds gemoderniseerde sla gerij van dhr. J. Beije heeft wederom een flinke verbetering ondergaan door den bouw van een groote automatische koelcel met ventilator. Het koelapparaat gedreven door den in den ruimen van pekelbakken voorzienen kelder staanden VI' P-K. electromotor is van de nieuwste constructie en betrokken van de bekende firma Até Zuurdeeg. Wij wenschen dhr. Beije succes met zijn nieuwe inrichting. ELLEMEET. Maandag 4 April- verga derde de raad. Afwezig de heer A. P. v. d. Weijde. Voorzitter de burgemeester: dhr. A. J. de Bruijn. Na bespreking wordt besloten adhaesie te betuigen aan het adres van Oost-Stellingerwerf aan de regeering, dat verzoekt om met spoed maatregelen te nemen voor steun aan land- en tuinbouw. Ter tafel komen het adres van de R.T.M. voor subsidie en het adres ter aanbeveling (van de ver- eeniging van Burg. en Secr.) om 10 ct. per inwoner beschikbaar te stellen. B. en W. stellen voor f25 te geven, omdat de gemeentefinanciën méér niet toelaten, Dhr. P. Gast is het met B. en W. eens, maar vindt het jammer, dat het rijk niet méér steunt; Schouwen en Duiveland wordt, wat dat betreft, slecht bedeeld. Dhr. J. Hanse zegt, dat bij de R.T.M. nog wel te bezuinigen is, door b.v. loons verlaging. De voorzitter antwoordt, dat volgens den directeur van de R.T.M. de loonen per 1 April reeds verlaagd zijn en men daarmee niet verder kan gaan. Het voorstel van B. en W. wordt dan met alg. stemmen aangenomen, waarvan mededeeling gedaan zal worden aan den Min. van Waterstaat, met de opmerking dat de subsidie gegeven is onder pro test. Vastgesteld wordt de primitieve lijst van de hondenbelasting met een aantal van 36 honden en een bijdrage van f144 en goedkeuring verleend aan de rekening van de Gezondheidscommissie te Zierik- zee. Een verordening regelende de eischen van benoembaarheid en bezoldiging van de gemeenteveldwachters wordt vastge steld ingevolge ontwerp v. d. Comm. d. Koningin. Besproken wordt het verzoek van L. C. Hanse om vergoeding uit de gemeentekas, voor het bezoeken van een bijzondere lagere school door zijn zoontje volgens art. 13 v. d. L.O.-wet. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te be schikken, omdat het kind de in art. 13 vereischten leeftijd nog niet heeft be reikt. Dhr. L. C. Hanse vindt het vreemd dat voor kinderen van 6 jaar geen, maar voor die van 7 wel vergoeding gevraagd kan worden. Dhr. J. Hanse oordeelt, dat als men zijn kinderen naar een bepaalde school wil sturen men ook de kosten maar moet betalen; de afstanden zijn niet groot, vroeger liep men wel verder. Dhr. P. Gast verklaart het met dhr. J. Hanse niet eens te zijn: ieder is vrij zijn kinderen te sturen naar de school, die hij verkiest. Op gronden door B. en W. aangegeven is hij er echter voor afwij zend te beschikken. Dhr. M. de Glop- per vindt, dat men bezwaarlijk kan zeg gen, dat de afstanden te groot zijn, nu tegenwoordig kinderen per fiets overal naar toe gaan. Dhr. J. Steur zegt, dat Hanse geen recht kan doen gelden; enkel een gunst kan vragen. Hef voorstel van B. en W. wordt tenslotte aangenomen; dhr. L. C. Hanse stemde blanco. Nader wordt gewijzigd de begrooting 1932 in gevolge schrijven van Ged. Staten, voor namelijk voor de bestemming van het batig slot van '30. Ingevolge de nieuwe drankwet wordt een nieuwe verordening vastgesteld voor het vergunningsrecht en het minimum-recht gebracht van f25 op f40. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, indien er een vacature komt, als leerkracht aan de O.L. School, een onderwijzeres te benoemen. Nadat dhr. M. de Glopper had besproken het aan- aanbrengen van verkeers'bordjes, omdat auto's nog dikwijls de verkeerde richting volgen, werd de vergadering gesloten. OUD-VOSSEMEER. Dinsdagavond trad alhier bij den heer Ampt op de Nedër- landsche Blindenbond met een schitte rend programma; ingeleid door den heer Burgemeester werd de rede van den propagandist J. v. d. Berg, zoowel als de zang van den heer Bresser, bariton v. d. Heuvel, declamator en den pianist Strijkstra telkens hartelijk toegejuicht door de talrijk opgekomenen. Een woord van hartelijken dank voor hun optreden door den heer Hamer gesproken was dan ook wel verdiend. worden Uw vermoeide en overprikkelde zenuwen door het gebruik van Mijnhard!'* Zenuwtabletten. (Hazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ONDERWIJS. AVONDSCHOOL VOOR VAKONDERWIJS TE ZIERIKZEE. In tegenwoordigheid van het Bestuur werd Woensdagavond door den voor zitter, Mr. S. R. Bakker, het diploma van den 5-jarigen cursus uitgereikt aan de leerlingen: L. van Almkerk, J. A. Bolier, M. Krijger, A. Legemaate, J. Or- née, J. M. Schillemans, J. P. Stoutjesdijk, A. P. van IJsseldijk, G. Verloo, J. R. Viergever en A. de Vin, Zierikzee; Pi J. van Bloois en D. H. van de Velde, Eikerzee; J. Erös, Zonnemaire; t. H. Kesteloo, Kerkwerve; A. M. van der Maas; Diuivendijke; P. C. Maliepaard en C. Bj van Strien, Brouwershaven; M. P. Mol, Serooskerke, J. Pollie, NieuwerkerkJj. Tanis, Capelle; J. C. van de Velde, Dre; schor; W. J. Zijta, Burgh. Met aanteekening op het diploma vooij 1 jaar vervolgonderwijs: C. H. de Graaf' J. M. Padmos en P. Steutel, Zierikzee. Bevorderd werden van de le naar dè 2e klas: J. J. Bakker, J. Barrevoets, P^ C. Boogerd, A. Koster, J. Quant (alleen voor teekenen), J. Schoonen, A. J. Veri schuur en D. C. Viergever, Zierikzee; Ji J. Kloet, Burgh. Van de 2e naar de 3e klas: J. A. C» Blom en S. van den Houten, Noordigiouwèt K. Luijendijk, L. A. van der Schelde, J. N. Schults en A. A. Viergever, Zierikzee»; J. M. de Jonge, Brouwershaven; M. Jumelet, Bruinisse; W. M. Kloet, Burghi G. L. Moelijker, Oosterland. J Van de 3e naar de 4e klas: M. J. Ba(, L. de Graaf en A. W. Jumelet, Bruinissej; P. J. Bilius, C. van den Houten, J. R Kouwenberg en J. C. Verschuur, Zieriki- zee; P. F. Brandenburg, Brouwershaverj. Van de 4e naar de 5e klas: A. va/i den Berg, L. J. Schults, N. J. Schuif en Th. Sies, Zierikzee; C. van de Veldi Brouwershaven, J. de Meij, Serooskerk YISSCHERIJBERICHTEN. Het hoofdbestuur van den Bond vaif mosselkweekers in Zeeland heeft bekend gemaakt, dat door de regeering aap. dat Bestuur is opgedragen en aanvaar^ de verdeeling van uit de Waddenzee té visschen mosselzaad onder de Zeeuwsche mosselkweekers en dat aanvragen daar voor kunnen ingezonden worden. In de verschillende mosselplaatsen wordt weer zaad van de Belgische kust aangevoerd, dat zeer goed van kwaliteit is. De kreef- tfenvisscherij is ook weer begonnen; van resultaten wordt nog geen gewag ge maakt, wat trouwens moeilijk kan, daar de visscherij eerst op 1 dezer is ge opend; de vischtijd is, ondanks een ver zoek tot wijziging, dezelfde gebleven en eindigt 15 Juli. wordt in den voormiddag verricht. Quaker bevat de natuurlijke voor de voeding onontbeerlijke bestanddeelen, het geeft gezondheid VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN ZIERIKZEE. gehouden op Dinsdag 5 April. Voorzitter, de heer J. C. A. Bannink, burgemeester. Afwezig weth. Doeleman. De notulen worden goedgekeurd, nadat de heer v. d. Doe zijn ontstemming had uitgesproken over de wijze, waarop het door Iden raad aangenomen besluit, inzake de regeling van de werkverschaffing, is uitgevoerd. Ged. Staten ideelen mede, dat het be stuur van de vereeniging tot bevordering van christelijk onderwijs te Zierikzee, niet ontvankelijk wordt verklaard in zijn be roep tegen het raadsbesluit van 13 Decem ber 1931, waarbij volgens adressant, zou zijn vastgesteld :de vergoeding volgens art. 101 der L. O».-wet voor de bizondere lagere school van dat bestuur. Het raads besluit betrof niet de vergoeding over 1930, doch alleen het bedrag der uit gaven van het Schoolbestuur, dat voor vergoeding in aanmerking kan komen. Tegen ditraadsbesluit kon geen beroep worden ingesteld. Die heer VV. den Boer meent te moeten opmerken, dat deze afwijzing de zaak zelf niet betreft; die komt later. De Minister van O'., K. en W. deelt mede, dat de noodzakelijkheid om' het eindbedrag der ontwerp-rijksbegrooting voor 1932 te verlagen, er toe leidde, om o. m. de aanvankelijk voor den ver bouw van de R.H.B.S. in Zierikzee uitgetrokken vervolgpost te schrappen. Biij de samenstelling van de ontwerp rijksbegroting voor 1933 zal worden overwogen of het mogelijk zal zijn een vervolgpost voor dit werk uit te trekken. Naar aanleiding van een brief van Bi. en W. did. 6 Febr. j.l., over wer- keloosheidbestrijding bij cj£n verbouw van de R. H. Bi. S., wendde ide Commissaris der Koningin zich tot den Minister van Financiën, t er ondersteuning van de actie van Bi. en W., tot voortzetting van den bouw der R. H. B. S. De Commissaris deelt mede, dat hij vernam, dat de Minister, ook niet met het oog op de bestrijding van de werkeloosheid, bereid is thans bedoelden verbouw te bevorderen. De voorzitter herinnert er aan, speci aal dhr. de Broekert, die meende, dat men op 't verkeerde pad is, wanneer men den verbouw wil benutten voor werkloozenbestrijding, dat de raad op dracht gaf aan den voorzitter, om' met den directeur der H. Bi. S. in dfen Haag de belangen der school te gaan bepleiten. Na veel pleidooien is f 50.000 op 1de rijks begrooting gebracht en eenige gebouwen aangekocht, noodig voor den verbouw. De nieuwe phase in dit drama kwam weldra, n.l. om ide' f 50.000 (niet te be nutten. Men heeft toen nog getracht, de belangen voor werkverschaffing naar voren te schuiven, imaar ook dat heeft niet geholpen. Afwachten is de bood schap, maar men zal zich niet afzijdig hopden, doch probeeren eeti stootje er aan te geven, dat voor 1933 een vervolg post wordt uitgetrokken. Het bestuur van het Ned. Instituut van Architecten verzoekt den raad haar amb tenaren onder geen voorwaarde meer toe te staan particulier werk luit te voeren. Dit adres wordt v.cor kennisgeving aan genomen. In onze gemeente is zulks ver boden. Het bestuur van de NuisspaarbanK deelt mede, dat zij, inzake de geldlee- ning met haar instelling, alleen bereid is de gevraagde geldleening van f 50.000 aan te gaan, op de eerst gestelde voor waarden. Het 'bestuur van de afdeeling van de moderne transportarb.-organisatie merkt bij adres op, dat bij het lossen van steenen en keien voor de gemeente, her haaldelijk wordt gebruik gemaakt van arbeidskrachten uit andere vakken, v.n.l. landarbeiders. Zij verzoekt den raad' te bepalen, dat 'bij voorkomende werkzaam heden ide gemeente betreffend, gebruik wordt gemaakt van idle arbeidskrachten, welke deze werkzaamheden als hun be roep beoefenen. De Commissie van Fabricage acht het billijk, dat voor dit jaar de lossing van de aan te koopen straatsteenen (12 a 13000) aan aangeslotenen bij den mo dernen transportarbeidersbond wortdt op gedragen, mits [door hen een redelijken prijs wordt bedongen. Aan dit adres van Fabricage is reeds gevolg gegeven, merkt weth. Timmerman op, terwijl de voorzitter op een vraag van dhr. Gerritsen antwoordt, dat Fa bricage uitmaakt of de prijs voor het lossen redelijk is. Adhesie wordt betuigd aan het adres van den raad' van Ooststellipgwerf. Dr. v. d. Kwast wenscht daaraan de restrictie te verbinden, dat hfet geld later, wanneer er betere tijden aangebroken zijn, wordt teruggegeven. De voorzitter merkt op, dat het hier alléén een soort solidariteitsverklaring 'be treft, een gebaar. Zoo'n voorwaarde, als dr. v. d. Kwast wenscht, ligt niet op den weg van de gemeend i. De heer W. den Boer wijst er op, dat, wanneer 'de tijden beter w]orden, de re geering er wel vlug bij zal zijn om wat binnen te halen, getjuig,!e de oorlogs winstbelasting. De Fransche Ministerpresident Tardieu heeft een bezoek gebracht aan Londen, teneinde met de Engelsche regeering besprekingen te voeren over de Europeesche toestanden. Aan het Victoria station werd Tardieu verwelkomd door den Engelschen Premier. Van links naar rechts: Plandin, Mac Donald, Tardieu, Sir John Simon en De Fleuriau, (Fr. gezant), Verschillende jaarverslagen woiiden voor kennisgeving aangenomen. De heer Gerritsen bedankt als lid en voorzitter van de commissie tot wering van schoolverzuim. De heer Catshoek informeert naar een ingekomen stuk van Muste, over het in orde brengen van tuintjes op de be graafplaats. De voorzitter deelt mede, dat van Muste inderdaad een adres is ingekomen, maar dit wordt aangehouden tot die voor stellen tot wijziging der politie-verorde- ning den Raad bereiken zullen. De heer de Broekert vindt in de thans bestaande regeling een onbillijkheid, ter wijl heit hem' te kras voorkomt, dat be doeld persoon van de begraafplaats is weggestuurd. De voorzitter herinnert aan de tot standkoming van de het vorige jaar vast gestelde tarieven en bepalingen, waar door het loon van den eersten grafdelver is verhoogd en het werk der tuintjes door de gemeente is overgenomen. De heer v. d. Doe acht de toestand scheef. Op eigen graven kan men laten werken wie men wil. De voorzitter bestrijdt zulks. De voort durende verwikkelingen zijn aanleiding geweest, dat ide gemeente het onderhoud heeft .overgenomen en de Raad de tarie ven heeft vastgesteld. De heer Versteeg vraagt, waarom Bi. en W. niet hebben geageerd tegen een advertentie, waarin een aanbeveling voor het in orde maken van graf tuintjes? De voorzitter antwoordt, dat Bi. en W. geen grond onder de voeten hadden dien man dat te verbieden, door een ommis- sie 'in de politieverordening. De raad kan beslissen wat ze wil, wanneer bin nenkort de wijziging dier verordening ter tafel komt. (De voorstellen, die zonider discussie of stemming werden aangenomen, zijn reeds in 't kort verslag genoemd en worden in dit verslag piet meer opge nomen). Bij de formeele intrekking van het be sluit van 17 Nov. j.l., tot korting op de jaarwedden van het gemeente-personeel, vraagt de heer Panny wat B.. en W. nu van plan zijn te doen? Komen zij met andere voorstellen? Het „Scheerwetje" is aangenomen en de gemeente zal op haar begrooting idem zooveel te kort krijgen. De voorzitter merkt op, dat het college niet in staat is een ander voorstel in te dienen. Waar gebleken is, dat het Prov. Bestuur niet van plan is op de tracte- menten van burgemeester, secretaris en ontvanger te korten en de grootste ge meente in Zeeland zelfs geen pensioen korting toepast, wenscht het college van B,. en W. te berusten. De heer Panny ziet daarin iets onbil lijks. Men kan op zoo'n manier niet door gaan. De uitgaven moeten zich bij de inkomsten aanpassen. De gemeente zal door mindere uitkeering der gemeente fondsbelasting pl.m. f1300 moeten missen. De voorzitter ontraadt een debat te heropenen over de salariskortingen. Wat het „Scheerwetje" betreft, de mi nister zal bij Ged. Staten informeeren of een gemeente in aanmerking komt, geschoren te worden. Wanneer de zaak logisch bekeken wordt, dan zullen wij den dans ontspringen 1 De heer de Broekert onderschrijft het betoog van den heer Panny en herhaalt diens gedane vragen. Willen B. en W. i) niet eens overwegen of b.v. op de secre tarie geen bezuiniging is toe te passen door opschuiving? De voorzitter herinnert aan de samen stelling der gemeente-begrooting, hoe naarstig is gespeurd of er nog niet iets af kon om die raming uit te rusten met een redelijk bedrag van onvoorzien, dat pl. m. 15000 zal bedragen, voor eventueele tegenslagen. Het „Scheerwetje" zal Zie rikzee waarschijnlijk niet treffen. Wat bezuiniging ter secretarie betreft, daar mede houden B. en W. zich reeds bezig. Na deze discussie volgde intrekking van het raadsbesluit. Ter tafel kwam daarna de subsidie van de R.T.M. De Minister van Waterstaat heeft be slist, dat voor 1932 aan de tramwegen slechts 80 pCt. van de regeeringssubsidie zal worden uitgekeerd. Gevolg is, dat de R.T.M. voor zijn tramnet over 1932 pl. m. 136000 minder aan subsidie ontvan gen zal, tenzij gemeenten en provincies f 18000 ter beschikking stellen a fonds perdu, in welk geval het Rijk de ont brekende f 18000 suppleert. Bi. en W, kunnen zich niet ontveinzen dat Ideze inschakeling van onze gemeente in een bestaande regeeringssubsidie hen zeer onaangenaam getroffen heeft. Het gaat niet om de vraag of het voortbestaan van de tram ons niet een extra bedrag waard is, maar om het beginsel of het Rijk dan wel de gemeenten de tram op de been moeten houden. Waar Bi. en W. geen keus gelaten is, stellen zij voor een bedrag ter beschik king te stellen van 10 cent per inwoner, echter alleen onder voorwaarde: le. de subsidie geldt alleen voor 1932 en 2e de subsidie zal slechts dan worden uit gekeerd, indien alle belanghebbende ge meenten, volgens denzelfden maatstaf subsidiëeren. (Wordt vervolgd). VOOR DE HUISVROUW. Bi link end vaatwerk. De trots van de huisvrouw is natuurlijk een propere keuken met blinkend vaatwerk, mooie, schoone, glimmende (van binnen en van buiten!) emaille en andere pannen, enz. Die blinkende reinheid is natuurlijk niet alleen een lust voor het oog, maar ook absolute noodzakelijkheid voor het sma kelijke en met zoo min mogelijk moeite bereiden der spijzen. Biestee|dt men aan het vaatwerk niet de noodige aanldöcht, dan is aanbranden en allerlei andere narigheid schering en inslag, terwijl bo vendien het emaille er van binnen heel leelijk door wordt. Door veel aanbran den en het toepassen van [niet altijd de juiste middelen om de boel weer schoon te krijgen, worden de pannen van binnen leelijk en slijten snel. Men moet emaille pannen zoo min mogelijk met harde voorwerpen schoon krabben. Is de boel aangebrand, doe dan in de pan of melkkoker een kan water, waar in een flinke eetlepel borax is opgelost. Laat dit mengsel een minuut of 10 flink doorkoken. Het aanbaksel is dan al ras verdwenen. En al is uw emaille vaatwerk door langdurig gebruik, enz. van binnen grauw geworden, zelfs aan de zwartste binnenkant van een emaille pan hoeft men nog niet te wanhopen. Uitkoken met een mengsel van 4 liter water, 1 ons chloorkalk en 1 ons potasch is in staat wonderen te doen. Sommige huisvrouwen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 5