6$* 50* mmi 3PRI|ïlffl Pil HUL rijk aao geneeskracht. abonnement Vrijdag 8 April 1932. zierikzeesche courant. 88ste JAARGANG - No. 12295 advertentie n EERSTE BLAD Inzending Advertentiën Opheffing sluitingsuur voor winkels. Algemeen Overzicht. LEKKERE KOFFIE „VAN NELLE" ZIJN SUPERIEURS b i n n e n lan d. Uit Stad en Provinoie. .HOLLAND.. 17 a p r GL1 -.BELGIË» mijnhardt's poeders HEEREN BAAI V€34: - gimftCS- KOELHUIS 3 Iff ■LU Prijs p. 3 maanden ƒ1.50, franco p. post ƒ1.80. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 32. Postgiro 137677. Zierikzeesche 0 Nieuwsbode Dir. A. J. DE LOOZE. Ulft-IMiLtur M. J. KOSTEN van 1—8 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. Dit lummar bastaat uit 2 bladen. Ultarlljk 10 aar op dan dag uitgaaf BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Ge meenteraad, krachtens het bepaalde bij artikel 9, derde lid, der winkelsluitings wet 1930 Staatsblad no. 460), welke wet met 1 Mei a.s. in werking treedt, heeft aangewezen, waarop de bij genoemde wet voorgeschreven bepalingen omtrent het sluitingsuur niet zullen gelden. Zes kermisdagen; tien winkelweekdagen de dag van de jaarlijksche Paarden markt; de 2de Paasehdag; de 2e Pinksterdag, en de Oudejaarsdag. Zierikzee, 7 April 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J.. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS. Secretaris. De laatste verkiezings ronde in Duitschland. Een week van hartstochtelijke s t r ij d. Het is eenigen tijd rustig geweest in Duitschland. De regeering had rust voor geschreven en daar de Duitschers een disciplinair volk zijn, heeft men zich daar ook vrij goed aan gehouden. In verband met de Paaschdagen had men een poli tieke Godsvrede geordonneerd. Maar af- geloopen Zondag met het slaan van de klok van twaalf uur is deze Godsvrede geëindigd. Dit was meteen het signaal otm den verkiezingsstrijd in de tweede ronde in alle hevigheid te hervatten. In deze ronde zijn twee can- didaten vo.or den presidentszetel uitge vallen, zoodat het stembiljet voor a.s. Zondag nog slechts drie candi (daten bevat, n.l. Hindenburg, Hitier en Thalmann. In deze beslissende rooide gaat het nu om den tegenwoordigen Rijkspresident, Paul von Hindenburg, ge- neraal-veldmaarsehalk te Berlijn, Adolf Hitler, regeeringsraad in Brunswijksdhen Staatsdienst en Ernst Thalmann, trans portarbeider te Hamburg. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat de groote strijd gaat tusschen Hindenburg en Hitier. De eomlmunist heeft niet de minste kans ge kozen te worden, een outsider, die den eindstreep niet zal bereiken. De nationaal-socialisten hebben in de Godsvrede-week niet stil gezeten. Zij hebben hun propaganda tot in de puntjes voorbereid en de 12 slagen, die de Gods vrede uitluidden, waren nauwelijks ver storven of Adolf Hitler stona reeds een menigte kiezers toe te spreken. Tal- looze vergaderingen stonden er deze wee* op het programma, millioenen kiespam- fletten zijn er van de persen gekomen om over de hoofden van de Duitschers te worden losgelaten, dikwijls :.n letterlij ken zin, want vliegmachines stortten deze biljetten over de steden uit. Groote ver kiezingsplakkaten met pakkende opschrif ten bevinden zich op alle hoeken der straten, op schuttingen, op pleinen, tot zelfs bij het stemlokaal op een berg, waar sneeuw en ijs nog niet zijn wegge- dooid. Ook de voorstanders van Hinden burg laten zich niet onbetuigd. Integen deel. Ook zij spannen zich tot het uiter ste in om den candidaat van het natio nale front op zijn zetel te behouden. Want zij weten, dat het er om zal spannen dezen keer. Over het algemeen neemt men aan, dat Hindenburg het ver- eischte aantal stemmen zal halen, doch in nationaal-socialistische kringen is men er nog lang niet zeker van, dat Hin denburg daarin zal slagen. Men leeft daar in de overtuiging, dat Hitler's kans nog niet verkeken is. Vooral ook na de verklaring van de ex-kroonprins Wilhelm, die als zijn overtuiging ken baar maakte, dat nationale eenheid ge boden was en dit hem er toe gebracht had op Hitier te zullen stemlmen. Dit in grijpen van den Hohenzollern heeft nogal wat opzien gebaard, de tegenpartij be weert, dat dit zelfs in strijd is met de voorwaarden, waarop hem destijds ver gund werd naar Duitschland terug te keeren. Hitier laat natuurlijk niet na van deze verklaring profijt te trekken. Als een tegenzet kan men beschouwen de publicatie van den Pruisischen minis ter van binnenlandsChe zaken Seve ring, waarin deze bijzonderheden mede deelt omtrent het bij de huiszoekingen bij de Nationaal-Socialisten in beslag geno men materiaal. Uit het rapport van Severing blijkt, hoe tot in de puntjes de nat.-sodalisten een omwenteling voorbereiden. En men kan het niet meer dan begrijpelijk vinden, dat Severing aan het einde van zijn rap port verklaart, dat men niet kan dulden, dat onder den dekmantel van politieke propaganda „particuliere legers" worden gevormd, die een gevaar voor de binnen- EEN KOFFIE MET ZOO N SMAAK, ZOO'N GEURMOET VAN landsche staatsorde vormen en dit drei gen te worden in buitenlanidsch politiek opzicht. Hoe intusschen de uitslag van de ver kiezingen, die Zondag 10 April gehouden worden, zal uitvallen, geen enkele uit slag zal in staat blijken de rust in Duitschland te herstellen. Wordt Hinden burg gekozen, dan zullen de nazi's, wier partij bijna de helft van het volk ver tegenwoordigt en sinds kort de grootste politieke partij zijn, hun actie blijven voortzetten en men kan begrijpen met welke middelen. Zou mogen blijken, dat de nationaal-socialisten er in slagen Hit- Ier op de presidentszetel te brengen, dan kunnen we er zeker van zijn, dat er een regelrechte burger-oorlog los breekt, die niet zonder veel bloedvergie ten zal verloopen. Het ziet er voor Duitschland in de eerstkomende maanden niet erg rooskleurig uit. BEPERKING INVOER SCHOENWERK. Bij Kon. besluit is bepaalddat gedu rende het tijdvak van 1 April 1932 tot 1 October 1932 de invoer uit ieder land verboden is van le est klaar schoenwerk, voor zoover deze meer bedraagt dan 100 ten honderd van de gemiddelde hoeveelheid welke van dat schoenwerk gedurende het overeenkom stige tijdvak der jaren 1930 en 1931 is ingevoerd. NOOD DER MOLENAARS. Een deputatie uit het bestuur van den Nederlandschen Molenaarsbond is ten pa- leize Noordeinde door de koningin ont vangen. De deputatie kwam de tusschen-, komst van H.M. inroepen om te voorzien in den nood der molenaars als gevolg van de uitvoering van de Tarwewet. Naar hun opvatting zou het wenschelijk zijn de Tarwewet te maken tot een accijns- wet, waarbij de meelfabricatie belast wordt. Uit de opbrengst van dezen ac cijns zouden dan de boeren geholpen kunnen worden. De koningin heeft over weging van de argumenten van den Mo lenaarsbond toegezegd. EEN MENGGEBOD VOOR MARGARINE? Wij meldden reeds, dat een wetsont werp tot steun aan de veehouderij het departement heeft verlaten. En de groote vraag is nu: „Wat staat er in? Zijn de geruchten juist, dan zal het in hoofdzaak neerkomen op een menggebod voor mar garine, zoodat er na aanneming alléén nog maar zuivere boter en mélange ver krijgbaar zal zijn. ONTHEFFING VAN VERZEKERINGSPREMIES Het Tweede Kamerlid Kersten heeft aan den minister van Arbeid, H. en N. vragen gesteld betreffende het verleenen van tijdelijke ontheffing aan een Zeeuwsch landbouwer van de betaling van door hem ingevolge de Ziektewet verschuldig de verzekeringspremiën. Minister Ver schuur heeft daarop geantwoord, dat ontheffing of uitstel uitsluitend kan wor den verleend door den bevoegden Raad van Arbeid, tot wien de betrokken werk gever zich met zijn verzoek tot ont heffing of uitstel behoort te wenden. Hieraan kan worden toegevoegd, dat, voor zoover den minister bekend is, de Raden van Arbeid het. niet laten ontbre ken aan tegemoetkoming jegens werk gevers, die als gevolg van den ongunst der tijden hun geldelijke verplichtingen jegens den Raad van Arbeid niet naar behooren kunnen nakomen. ZIERIKZEE. De vorige week alhier gehouden „EmmabloenT'-collecte heeft f 152,75 opgebracht. Aan de collectantjes wordt van deze plaats dank gezegd vopr den aan den dag gelegden ijver ten bate der lijdende menschheid. Van de Crisiscommissie uit de Zeeuwsche Landbouworganisaties ontvin gen wij ter recensie een brochure geti teld: „De economische beteekenis van den landbouw voor Nederland in het al gemeen en voor Zeeland in het bijzon- ROOKT J^A TOTAAL. Hoofd-en Kiespjjn Doos A5ct. Perstuk 0ct. Bij Uw drogist. voor de los- en laadplaats „Het nieu we Veer. Aan de N.V. Rotterdamsche Tramweg-Mpij. wordt m.a.s. voor 1932 een subsidie toegekend van 10 ct. per inwoner. De voorzitter doet mededeeling van de bestratingen, welke in dit jaar zullen worden uitgevoerd. Dit wordt goedgevonden. De heer Overbeeke doet mededeeling van een klacht eener we duwe, wier ondersteuning door het Bur- gerl. Armbestuur met ingang van 1 Jan. 1932 met 50 pCt. was verminderd. De voorzitter deelt mede, dat deze onder steuning geleidelijk wordt verminderd, omdat ide zoon langzamerhand den vader gaat vervangen. De heer Gaanderse merkt op, dat de datum van ingang van ver laging der bedeeling misschien ongunstig is gekozen. De voorzitter zegt toe, dat het Burgerl. Armbebst. deze zaak nog eens onder de oogen zal zien. Hierna sluiting. ECHTE FRIESCHE per Zz pond. jaSH 20cL per ons I Oct. per1/» ons vliegtijd 25 min. West-SchouwenVlissin gen, 27 K.M., vliegtijd 15 min., totaal 80 K.M., met 40 min. vliegtijd. De personentarieven zijn als volgt: Rot terdam—Haamstede of Zierikzee: enkele reis f 8,75, retour f 16. HaamstedeVlis- singen (vliegveld) enkele reis f4,75, re- - f1'" *1»-• i i 1 H i! i lil Op een te Apeldoorn gehouden ver gadering is besloten de regeering te ver zoeken 100 millioen eieren te koopen en te koelen, om den eierprijs te steunen. Bij de daling van de waarde Van de goederen der aarde Is sinds lang het ei ook al Zeer bedenk'lijk in verval. Pluimveehouders en hun zaken Blijken in de knel te raken, Doch gelukkig heeft de kip Daarvan nog geen flauw begrip. Wèt de menschen doen of zeggen: Zij gaat voort met eieren leggen, Schoon haar baas maar aldoor grient Dat z' haar kost nog niet verdient. Zelfs al gaat ze voor haar zaken Luidkeels zelf reclame maken Moet ze toch het buitenland Missen, als haar beste klant. Nederland zit nu verlegen Met dien rijken eierzegen. Het in beeld gebrachte plan Geeft er weer een voorbeeld van. Maar is de groote vraag nu niet: Ligt er prijsverhooging in 'tverschiet? Gelet op tarwe, koffie en de thee, Dan valt de practijk veelal niet mee! der". De brochure houdt in een rapport, samengesteld door den heer Jac. Welle- man te Krabbendijke, hiertoe door ge noemde crisiscommissie aangezocht naar aanleiding van de vraag van Gedeputeer de Staten van Zeeland, te willen toelich ten de beteekenis van den landbouw voor Zeeland in verhouding tot andere takken van bedrijf. De Crisiscommissie, vond de Z.L.M. be reid dit rapport in brochurevorm uit te geven. Het op zoo'n vlotte wijze geschre- van rapport, waarin de materie op een weldoordachte en juiste wijze is behan deld, is vooral in deze tijden voor ieder van belang, zoodat het niet alleen be hoort in handen van iederen boer, doch vooral in handen van buiten den land bouw staanden. Wij geven iedereen in ernstige overweging deze brochure te bestellen. De eerste kievitseieren op Schouwen gevonden door C. Kooman te Ellemeet zijn opgezonden aan H.M. de Koningin. ELKERZEE. Mej. A. van Westervoort Cd., geboortig van hier, thans te Benne- broek, deed met goed gevolg examen voor het eerste gedeelte krankzinnigen verpleging. SCHARENDIJKE. Onder leiding van den lieer S. J. Gast, vergaderde Dinsdagavond in café Kooman de afdeeling Scharen- dijke en omstreken van de „Vereeniging tot steun bij ziekenhuisverpleging voor Sehouwen-Duiveland". De voorz. wenschte de meening der vergadering te vernemen omtrent de door het bestuur aanhangig gemaakte reglementswijziging en gaf tot toelichting hiervan het woord aan den administrateur der vereeniging, den heer H. Uijl te Zierikzee. Dadelijk zette deze uiteen, dat door de groote uitbreiding, die het röntgenologisch onderzoek in de laatste tijden ondergaat, de kosten voor de vereeniging dermate zijn gestegen, dat wijziging van de betreffende regle mentaire bepalingen zeer gewenscht is, terwijl uit een overzicht van de verlies- en winstrekening over 1931 bleek, dat de vereeniging zich geen meerdere uit gaven dan tot dusver kan getroosten. Na deze uiteenzetting kon de vergade ring zich in beginsel met de voorge stelde wijziging vereenigen. Het leden tal totnzer afdeeling is steeds vooruit gaande; het bedraagt thans ruim 190. NIEUWERKERK. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Woensdag 6 April. Voorzitter: de burgemeester. Af wezig wethouder van de Zande wegens ziekte. Aan M. Krijger wordt ontheffing verleend van schoolgeld, dienst 1931-'32, voor 1 kind en over 6 maanden. Vastge steld wordt eene verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van den gemeente-veldwach ter, overeenkomstig het door den Com. der Koningin toegezonden model. Vast gesteld wordt een Reglement van Politie t RECHTZAKEN» DE OVERVAL TE SCHIPLUIDEN. Die rechtbank te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in ide zaak tegen den 33-jarigen kellner J. J. M. D. te Rotter dam, Iden 27-jarigen meubelmaker J. L. te Rotterdam, den 39-jarigen havenarbei der M. S. te Rotterdam, den 28-jarigen boerenarbeider A. J. v. U. te Vlaardmger- Ambacht en mej. M. Bi. te Rotterdam, allen verdacht in verband met den be kenden overval van roof in het kantoor van de Coöp. Centrale Boerenleenbank te Schipluiden, gepleegd in den avond van 7 November j.l., waarbij de kassier H. O. v. Velzen met een revolver in bedwang werd gehouden en met een gummistok in het gezicht is geslagen, waarop de roovers zich meester maakten van het in de brandkast aanwezige geld. Wegens diefstal, geweldpleging en be dreiging werden veroordeeld: de kelner D., hoofddader, tot 10 jaar gevangenis straf (eisch: 12 jaar); de meubelmaker L. tot 7 jaar gevangenisstraf (eisch: 7 jaar) en de havenarbeider S. tot 5 jaar gevangenisstraf (eisch: 5 jaar). Mej. Bi. werd wegens heling veroor deeld tot 6 maanden, gevangenisstraf (eisch: 2 jaar wegens medeplichtigheid en heling). De boerenarbeider v. U. werd vrijge sproken van de ten laste gelegde uitlok king van het misdrijf (eisch: 2 jaar). INTREKKING RIJBEWIJZEN. De bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen is ontzegd aan C. S. van der Have, bakker, Scherpenisse, voor een half jaar, ingegaan 19 Maart. LUCHTVAABT. DE LUCHTVERBINDING OP ZEELAND. Behoudens goedkeuring van den Min. van Waterstaat, is het thans zeker, dat de K. L. M. gedurende Mei, Juni, Juli, Augustus en wellicht ook September de luchtlijn Rotterdam—Schouwen-Duiveland Walcheren in exploitatie zal nemen. Donderdag hield ide K.L.M. te Middel burg een vergadering met autoriteiten, gemeentebesturen, kamers van koophan del, handelsvereenigingen, mididenstands- vereenigingen, veilingsvereenigingen, ver- eenipingen lot bevordering van het vreem delingenverkeer en andere belanghebben den en belangstellenden om de defini tieve voorbereidingen te treffen. Zoo werd van de zijde van de K.L.M. medegedeeld, dat voorloopig volstaan kan worden met één dienst heen en weer op Maandag en twee diensten heen en weer des Donderdags en Zaterdags. WaalhavenWest-Schouwen 53 K.M., PBEDIKBEÜRTENo Zondag 10 April te Zierikzee. Ned. Her?. Kerk, Nieuwe Kerk. 10 ure, da. Voors (Doops- bediening). Kleine Kerk. 10 ure, ds. Barnouw. Luth. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijzen. Chx. Geref, Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. JKvangelisatie JeraSI, 7 ure, Samenkomst. Ond-Geref. Ges. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 930, 2 en 5.30 ure, Preeklezen. tour f8,50; RotterdamVlissingen (vlieg veld) enkele reis f 12,50, retour f22; AmsterdamHaamstede—Zierikzee f 13,75, retour f26; Amsterdam—Vlissingen enke reis f 17,50, retour f 32. De tarieven zijn voorloopig nog wat hoog, maar zullen in de toekomst bij succes kunnen dalen. Ten opzichte van het vrachtvervoer zeg de de heer v. d. Pauw overweging van een lager tarief voor kleine pakjes tus schen Walcheren en Schouwen toe. Do dienst zal in den regel worden uitgevoerd met het vliegtuigtype Fokker F Vila, dat ruimte biedt voor 8 passa giers en 1000 K.G. vracht. De binnenland- sche luchtlijnen moeten ook op het ge bied der posterijen als voeding voor de internationale lijnen worden beschouwd. Ten slotte hebben de heeren Cock, namens het luchtvaartcomité op Schou wen, en van Woelderen namens het Wal- chersdh Luchtvaartcomité woorden van dank en hulde gericht tot de K.L.M. en in het bijzonder tot de heeren Plesman en v. d. Pauw, voor alles wat er gedaan is om deze verbindingen tot stand te brengen. Na deze vergadering werd nog een bij eenkomst gehouden met de K.L.M. en het comité Schouwen-Duiveland. Gedurende de maanden Juli en Aug. wordt nog een middagdienst RotterdamWi.-Schouwen ingelegd. Op 2 Mei wordt de dienstregeling, zoo als nu is aangenomen, niet gehandhaafd, maar geldt een speciaal tarief. Het vlieg- comité Schouwen-Duiveland gaat ter be groeting van de Walchersche commissie per vliegtuig naar Vlissingen, waar ver schillende autoriteiten het woord zullen voeren, om daarna een rondvlucht boven Walcheren te maken. Het Schouwsche vliegcomité keert na afloop dezer demon stratie weer per vliegtuig huiswaarts.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1