abonnement: Woensdag 30 Maart 1932,1'erikzeesche courant, j*» mgaunjfts tadvertentien Inzending Advertentiën Bekendmaking. binnenland, uit Stad en Provlnofe. fbisobaai Hierop letten! Prijs p. 3 maanden 1.50, franco p. post ƒ1.80. Voor het bultenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 32. Postgiro 137677. Zierikzeesche öfl Nieuwsbode van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den gave vóór 10 ore. UitarlIJk 10 aar op dca dag uitgaaf BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter algemeene ken nis, dat vanaf heden ter gemeente-secre tarie voor een ieder gratis ter lezing is nedergelegd een exemplaar van de her drukte, door den Raad van Bestuur der N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits- Maatschappij vastgestelde „Algemeene Voorwaarden voor Stroomlevering onder lage spanning door de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits - Maatschappij", alsmede een exemplaar van het voor de stroomverbruikers in deze gemeente gel dend vastrechttarief, benevens een inleg- legblaadje der Algemeene Voorwaarden, waarop het krachttarief voor aangeslo tenen in deze gemeente is afgedrukt. Zierikzee, den 26 Maart 1982. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. PAASCHCONGRES DER S.D.A.P. Zaterdagmiddag is in aanwezigheid van meer dan 500 afgevaardigden uit het ge- heele land in het Concertgebouw te Haarlem het 37e Paaschcongres der S.D. A.P. geopend. Wegens ziekte van den voorzitter, den heer J. Oudegeest, werd de openingsrede uitgesproken door den tweeden Partijvoorzitter en oud-voorzit ter, het Tweede Kamerlid, den heer W. H. Vliegen. Nadat besloten was de spreek tijd te rantsoeneeren, om met de behan deling van de partij geschillen Zondag avond klaar te komen en dan de beslis sende stemming te houden, werd eerst het woord verleend aan den voorzitter der Kamerfractie, Ir. Albarda, en na dezen aan den heer P. J. Schmidt, de vertegenwoordiger der dissidenten, de „Fakkel"-groep. Na deze redevoeringen kwam de gedachten wisseling. 68 sprekers hadden zich aangemeld. De spreektijd werd vastgesteld op 10 minuten. Na langdurige en uitvoerige discussies ging men eindelijk over tot schriftelijke stemming over de door het partijbestuur voorgestelde resolutie. Deze behelsde o.m. de uitspraak van het congres, <3at de af- deelingen en de leden der Partij trouw zullen' blijven aan haar grondslagen, strijdwijze en doeleinden en dat haar ac tie niet zal worden geschaad d oor tegen- leiding van tot haar behoorende perso,- nen ,of groepen. Deze resolutie van het Partijbestuur is aangenomen met 1599 stemmen tegen 460 stemmen en 5 stemmen blanco. Dit beteekende dus de scheuring. Reeds Maandag werd in den Schouwburg te Haarlem onder voorzitterschap van den heer ,Edo Fimmen, een bijeenkomst ge houden van den linkervleugel, die be zocht was door 406 personen uit ruim 50 verschillende plaatsen uit het land. De linkervleugel besloot tot de oprichting van de Onafhankelijke socialistische partij. Voorzitter is de heer Edo Fimmen. NEDERLANDSCB FABRIKAAT VOOR! De ir.inistei van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan de burgemeesters verzocht, zoo spoedig mogelijk een op gaaf in te zenden van de bestellingen boven het bedrag van f1000, welke in den loop van 1982 door de gemeente of aan de gemeente rekenplichtige bedrijven en. ir stellingei zullen worden gedaan en waarvan niet vaststaat, dat deze bestel lingen aan in Nederland gevestigde on- dernt nr inger zullen worden gegund. Daar bij vermeldend den aard, het bedrag, het tijdstip van oplevering der bestellingen. Het ligt in het voornemen van den mi nister deze opgaaf te stellen in handen van de rijkscommissie voor de werkver ruiming, opdat zoo noodig voorafgaand overleg met het gemeentebestuur gevoerd kan worden. ZIERIKZEE. Zondagavond (le Paasch- dag) gaf het Mondharmonica gezelschap „D.O.K.", na een lange periode van rust weer eens een -uitvoering in de Concert zaal. Wanneer we hier schrijven over rust diene men hieronder evenwel slechts te verstaan, „geen optreden in het open baar", want dat er niet gerust is in den zin van „niet oefenen" bewees het en-, semble wel voldoende bij de afwerking van het programma, dat een 8-tal po pulaire muzieknummers bevatte, welker uitvoering, van geen enkel uitgezonderd, door een spontaan applaus werd ge volgd. Vooral de door enkele leden ge speelde „K.L.M.-" en „Excelsiormarsch" boekten groot succes. Speciaal in de laatstgenoemde waren de uitvoerders goed op dreef. Jammer was het evenwel dat het niet altijd even rustig was in de zaal onder het spel. Beter ging dit bij de opvoering van het tooneelspel „Het lot eens Vaders", dat Idoor leden van de Dreischorsche zangvereen. „Streven naar Beter", ten tooneele werd gebracht. Ook hier waren de talrijke aanwezigen zeer gul met hun applaus en mocht aan het eind van het 3e bedrijf één der da mes-dilettanten bloemen in ontvangst ne men. In zijn slotwoord bracht de heer Weltevreden dank aan allen, die hadden medegewerkt aan het welslagen van de uitvoering, speciaal aan de tooneelisten voor hun gewaardeerde medewerking en aan de familie van den Berge uit Oos- terland, die in de pauzes op aangename wijze de stemming er in hield, waarna het gebruikelijkelijke bal volgde, dat ve len nog geruimen tijd gezellig bijeenhield. „D.O.K." heeft met deze uitvoering wel degelijk bewezen dat zij nog goede reden van bestaan heeft en daarom zij het ge zelschap van deze plaats ook nog eens warn;1 in ieders belangstelling aanbevolen. De vereeniging ter bevordering van de t.b.c.-'bestrijding houdt morgen (Don derdag) de „Emmabloem"-oollecte, die we gaarne met klem aanbevelen. Het sehoone doel: leed te verzachten of jonge mensehen te helpen hun geschokte ge zondheid ie herwinnen, dient door ieder gesteund. Wanneer morgen de collecte bus wordt voorgehouden, stelle men de verkoopsters niet te leur! Wij vestigen gaarne de aandacht op een aankondiging van het harmoniegezel schap „Kunst en Eer", dat 3 April a.s. in „Juliana", met medewerking van het „Zierikzeesch Strijkorkest" een buitenge woon concert geeft. De heer J. W. Moelker, buitenge woon opzichter bij de Rijkswaterstaat, in tijd, dienst, is van Goes overgeplaatst naar Nieuwerkerk (Z.). Op 1 April treedt de nieuwe Drank wet in werking en zullen vele midden standers bij de uitoefening van hun be drijf met allerlei bepalingen rekening mloeten houden. Niet alleen hoteliers, café houders en slijters, doch ook kruide niers, groente- en fruithandelaren en an dere winkeliers zullen met de bepalingen dezer wet rekening hebben te houden, aangezien ook de verkoop van wijn, bier en andere zwak-alcoholische dranken daaronder valt. Ten zeerste bevelen wij aan de zoo juist verschenen eenvoudige handleiding „Wat ieder van idle Drank wet moet weten", geschreven door den heer J. C. van der Weele, Inspecteur van Politie, Chef van het bureau Drankwet en Vermakelijkheden te Rotterdam', een bij uitstek deskundige op dit gebied. Het boekje, dat in 20 pagina's ide stof samen vat, is tegen 25 cent verkrijgbaar bij het Bureau van den Kon. Ned. Midden standsbond, Noordeinde 35, 's-Graven- hage, dat het heeft uitgegeven. Men schrijft ons: Het zal Vrijdag 1 April a.s. I2V2 jaar geleden zijn, dat de gymnastiekvereeni- ging „Rust Roest" werd opgericht. Voor 1914 bestond hier eveneens een gymnas tiek-vereeniging „Rust Roest", doch de wereldoorlog van 1914—1918 iwas oorzaak dat ze ontbonden werd. Zoodra echter de moeilijke jaren van den wereldoorlog achter den rug waren, Werd weer de behoefte gevoeld, aan een vereeniging die de Zierikzeesche jongelui ontspanning en goede lichamelijke oefening zou geven. En zoo werd 1 October 1919 deze ver eeniging opgericht, weer onder den naam van „Rust Roest". Aanvankelijk werd er geoefend in de oude Ambachtsschool (te genwoordige Kweekschool), onder leiding van den heer I. Hage, die in Sept. 1920 vervangen werd door den heer N. J. Visser. Een poging, in 1924 aangewend, om de vereeniging te ontbinden, en een nieuwe vereeniging „Rust Roest I" met dezelfde rechten en bezittingen, op te richten, faalde. Het oude „Rust Roest" bleef voortbestaan. De heer Bongertman wist, als opvolger van de heer Visser, de vereeniging spoedig tot grooten bloei te brengen, doch moest al vlug om ge zondheidsredenen, zijn ontslag nemen. Hij werd vervangen door den heer J. J. v. d. Kuijl te Wilhelminadorp, idie vereeni ging voorbeeldig leidde, totdat de te genwoordige Jeider, de heer J. L. v. d. Houten, het moeilijke werk kon overne men. Thans een vereeniging zijnde waar „leven" in zit, met meer dan 100 leden, onder de energieke leiding van den heer van dien Houten, bezet zij zeker één der eerste plaatsen in de rij der sport verenigingen in onze stad. Vrijdagmid dag houdt het bestuur in hotel „Juliana" receptie, terwijl 's avonds een feestavond wordt georganiseerd. SEROOSKERKE. Voor de afdeeling Serooskerke van den Bond voor Staats- pensionneering werd Vrijdag 25 dezer een vertooning gegeven van de film Oud en Arm, propagandafilm van bovengenoem- den Bond. Na een inleiding van den voorzitter, dhr. A. J. Verboom, waarin vooral uitkwam: het vele, dat den Bond reeds gedaan heeft en nog doen mioet, maakten de talrijke aanwezigen eerst kennis mét de voormannen van vroeger en nu van den Bond. De eigenlijke film werd met aandacht gevolgd en oogstte een welverdiend applaus. In zijn slot woord vestigde de voorzitter nogmaals de aandacht van de niet-leden op den Bond en wekte tot aansluiting op. HAAMSTEDE. Naar beweerd wordt ten gevolge van het bekende „vuurtje sto ken" door kinderen, ontstond Vrijdag namiddag buiten de kom der gemeente brand op de hofstede van A. de G. Een strooklamp, schuurtje en wagen werden vernield. De spoedig ter plaatse zijnd© brandweer wist met de motorspuit erger onheil te voorkomen. Nu men tegen- PER Vi POND GEEL30 <1 GROEN33 ROOD .40 ra £tt Cjoedkciifje tTabak 359 woordig, zeker wel met een goed doel, zoo druk aan het afbaden is der doode graskanten .langs de landerijen ien die jeugd dikwijls zoo gaarne nadoet, is op lettendheid en waarschuwing hoogst noo- dig. BURGH. Donderdagavond j.l. hield de vereeniging „Haamfitede-BiUrgh" tot be vordering van het vreemdelingen ver keer een algemeene ledenvergadering in de zaal van hotel v. d. Moer. Behandel/dl werd het jaarverslag over 1931, waaruit bleek, dat het ledental der vereeniging, het aantal vreemdelingen en hötel- en pensioengelegenheid steeds toenemen. In verband met het 20-jarig bestaan der vereeniging gaf de secretaris een schets van haar geschiedenis in het verloop en tijdvak en een revue van Westelijk Schou wen in dichtmaat. De rekening 1931 van den penningmeester, in ontvang en uit gaat resp. met f331,28 en f214,02, werd na gunstig uitgebracht rapport door de financieele commissie goedgekeurd. De af tredend© bestuursleden, (de heeren C. Blom en J. Fokker, werden bij acclamatie her kozen en in de vacature, ontstaan door het overlijden van jhr. L. v. Citters, voor zien door ide benoeming van jhr. R. Roëll. Als l eden der financieele Commissie voor het boekjaar 1932 werden benoemd de heeren M. A. Beije, A. J. A. Boot en C. v. d. Linlde. Verschillende onderwer pen werden behandeld omtrent ide voor het aanstaand seizoen te voeren reclame en besloten een adres te zenden aan Ged. Staten, met verzoek de R.T.M. con cessie voor autobusdienst te verleenien en het Domeinbestuur een voetpad over de 'duinen bij den Verklikker te vragen. RENESSE. Voor ieen helaas slechts klein aantal belangstellenden hield de Vereeniging ter bevordering van het La ger Tuinbouw-onderwijs op Schouwen en Duiveland, Dinsdagavond 1.1. in het café Kappers hare aangekondigde propaganda- avond. De voorzitter der vereeniging, de heer W. G. Boot Jz. te Haamstede, heettje de aanwezigen, mede naméns het be stuur, hartelijk welkom. Uitvoerig behan delde spreker daarna Ide wordingsgeschie denis der Tuinbouwschool, de vele moei lijkheden, welke moesten wordien over wonnen, doch het vervulde spreker mét trotsch, dat thans als resultaat begin Mei de school in gebruik kan worden genomen. Spr. wees op de groote bé- teekenis van het bezit der tuinbouwschool voor het geheele eiland, waardoor het mogelijk is in de onmiddellijke omgeving prima vakopleiding te verkrijgen, waar van het nut niet kan worden betwist/. Het [Zou ons te ver voeren sprekér in zijn betoog ,op den voet te volgen, maar hij wekte ouders op, hunne zoons, |die het tuinbouwvak wenschen te leeren, naar deze school te zenden, waar naast de onmisbare theoretische- ook de noo- dige practische kennis wordt bijgebracht. Deelname aan de lessen kan voor nie mand bezwaar opleveren, daar de leer gangen zich zooveel mogelijk aanpassen aan de omstandigheden. Daarenboven is het schoolgeld zeer miniem, daar dit per leerling bedraagt: voor inkoméns bé neden f700, f2,50; van f701—f 1000, f5; van f 1001—f1500, f 10; van f1501—f2000, f 15; van f2001—f2500, f20; van f2501— f3000, f25; van f3001—f4000, f35; van f4001—f5000, f45; van f6001—f6000, f65 en boven f6000, f60. Spr. gaf vervolgens het woord aan het hoofd der school, de heer C. A. Hartog, die op aangename en onderhoudende wijze uiteenzette wat het onderwijs op de tuinbouwschool be doelt te zijn. Theorië en praktijk gaan samen, omdat zonder deze beide geen degelijke vakkennis is te verwerven. Geen theorie alleen, maar ook geen praktijk alleen. Voor het opdoen der practische kennis dient ide prbëftuin, terwijl ook zooveel mogelijk excursies zullen wor den gemaakt naar de Kweekerijen in de naaste omgeving. Aan het slot van de door den heer Hartog, Idioor de aan wezigen met aandacht gevolgde uiteen zetting, stelde ide voorzitter de gelegen heid open tot het stellen van vragen, waarvan door enkelen werd gebruik ge maakt. Een viertal leerlingen werd inge schreven, terwijl zich ook enkelen op gaven als lid der vereeniging. ELLEMEET. Naar wij vernemen heb ben vele vlassers, niet alleen van EHe- mleet, maar ook van Eikerzee en zelfs van Haamstede, zich als erkend vlasser laten inschrijven. De voorzitter der Gew. Organ. Zeeland, de heer Martinet uit St.- Jansteen en de heer ide Feijter uit Ter- neuzen, waren met dhr. de Waaij van Dreischor aanwezig. Het was, aldus den voorzitter van den Vlassersbond te Elle- meet, dhr. van der Weijde, namens ide bestuursleden Wesdorp en Geleijnse, aan genaam de heeren Martinet en de Feijter dank te mogen zeggen voor de vele inlichtingen omtrent de vlas-industrie ver kregen. ST,-PHILIPSLAND. Vrijdag 18 Maart werd alhier in hotel „de Kro,on" de jaar vergadering gehouden van „het Groene Kruis". De voorzitter, dr. J. Mensing, opende de vergadering mét een wooild van welkom, in 't bijzonder tot dr. Hoor weg van Middelburg, 't Jaarverslag werd goedgekeurd. De afdeeling telt thans 380 leden; over 1931 werden 131 artikelen uitgeleend. Aan contributie komt ieder jaar pl.m. f500 binnen. De uitgaven over het afgeloopen jaar hadden de inkomsten mét ruim f100 overtroffen, Zoodat „het spaarpotje" der afdeeling mét dit laatste bedrag is verminderd. De commissie voor het nazien der rekening deelt bij monde van dhr. J. P. Roozemond mee, dat er geen bijzondere aanmerkingen zijn. Ech ter heeft het de aandacht van de com missie getrokken, dat het verven der lighallen, waarmee een bedrag van meer dan f100 gem'oeild was, is aanbesteed, terwijl het vernieuwen er van zonder aanbesteding gegund is aan timmerman v. d. Velde, hoewel dit in totaal pl. m1. f170 heeft gekost. De voorzitter zegt, dat deze rekening veel hooger is ge worden, dan door v. dl. Velde was mee gedeeld en dat het bestuur er eigenlijk is ingeloopen. Dhr. Wage, bestuurslid, zegt, dat dit willens en wetens is ge schied en meent, dat v. d. Velde hier voor gestraft moet worden. Hij stelt voor Zijn toerbeurt voor timmerwerk éénmaal over te slaan. Dit voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen.^ Dhr. Rooze- wond wijst er vervolgens op, dat het batig saldo der vereeniging kleiner wordt. De penningmeester heeft meegedeeld, dat voor 1932 de begrooting een hooger be drag aanwijst dan de inkomsten. Het zou spreker spijten, dat hierdoor het batig saldo nog zou verminderen, daar z. i. dit bedrag beschikbaar moet blijven, om in bijzondere omstandigheden te kun nen dienen. Hij stelt voor wederom bij de gemeente subsidie aan te vragen. Met alg. stemmen wordt alzoo besloten. De voorzitter brengt daarna verslag uit over de werkzaamheden van het consultatie bureau voor zuigelingen. Gezien de goede resultaten stelt hij voor deze instelling; te 'doen voortduren. Dit voorstel wordt aangehomén. De heer Wage dankt den voorzitter voor al wat hij voor deze in stelling heeft gedaan. Het aftredende bestuurslid, dhr. P. Boudeling, wordt bij acclamatie herkozen. Daarna volgt de lezing van dr. Hoorweg. In een zeer be vattelijk betoog, behandelt spreker ach tereenvolgens het ontstaan der tubercu lose; de factoren, die deze ziekte in de hana werken, de pogingen en middelen ter bestrijding van af de ontdekking der tubercelbacil, enz., een en ander aan de hand van een verzameling lantaarn plaatjes, pp keurige wijze toegelicht. Zeer Zeker was de voorzitter de tolk der ver gadering, toen hij dr. Hoorweg voor een en ander hartelijk dankte. Btij de rond vraag informeerde Idhr. J. J. Quist naar de samenstelling Ider commissie van aan koop voor materialen. De voorzitter deel de mede, dat het bestuur deze commissie had ontbonden. Daarna werd de verga dering door den voorzitter gesloten. THOLEN. Met het baggerurerk aan de Vest alhier is men klaar gekomen en is alzoo de werkverschaffing door de ge meente aan dit werk stopgezet. De bag germachine is op het droge gebracht en naar elders vervoerd. Het is werkelijk een verfraaiing voor de wandeling, dat dit gedeelte der vest ontdaan is van modder en riet, terwijl de onaangename geuren ook wel sterk verminderd zullen zijn. Tot Zaterdag 2 April wordt door den heer L. van Dijk alhier, een tentoom- stelling gehouden van zijn fraaie collectie eigenvervaardigde schilderijen (bovenzaal Nutsgebouw). De entrée is gesteld op 25 ct. per persoon en komt ten bate van het Groene Kruis alhier. Ieder die prijs stelt om werkelijk mooie schilderstukken, o.a. de Herv. Kerk, koor, interieur, wan deling, molens en verschillende schitte rende stillevens te zien, verzuime niet, te igaan zien. Het is werkelijk een mooi gebaar van den heer van Dijk, anderen mede te willen laten genieten van zijn talent en de opbrengst ter beschikking te stellen van het Groene Kruis. Het is niet te veel gezegd, dat Tholen trotsch kan zijn op een amateur, die zoo nabij het volmaakte komt Onder groote belangstelling is het stoffelijk overschot van den heer J. Ge luk Jz., oud-lid van iden gemeenteraad en ouderling der Vrije Geref. Gemeende alhier, naar zijn laatste rustplaats ge bracht. Een groote stoet volgde de baar, terwijl op het graf een groote menigte aanwezig \vas. Na een ontroerende toe spraak van ds. Baaij bracht het hoofd der Ger. school, de heer J. Geluk, na mens de familie, Iden dank over aan leeraar ©n belangstellenden. In de volle kerk der Geref. Gem. werd een groote 'zangbijeenkomst ge geven, welke stond onder leiding van den heer Monteau te St.-Annaland. Mede werkten Tholen's kerk- en 'kinderkoor, het koor van St.-Annaland en 's-Gra venpolder. Het was een mooie middag. Velen ge noten van de verschillende zangnummers, welke, dank zij de goede leiding van den heer iMonteau, keurig werden uitgevoerd. SCHERPEN ISSE. In de gehouden ver gadering van den Dijkraad van het Cal. Waterschap Scherpenisse, werd de be grooting voor het dienstjaar 1932/38 be handeld en vastgesteld op een ontvang en pitgaaf van f33293,33 met een post voor onvoorzien van f 9903,24. RECHTZAKEN. MOLENAAR EN TARWEWET. Te Goes heeft een molenaar uit Hein- kenszand terecht gestaan, die tarwebloem A (z.g. regeeringsbloem!) in voorraad had, niet bestemd voor eigen gebruik, doch de registers betreffende aankoop, ver koop en verwerking van tarwe niet had bijgehouden, zooals de Tarwewet en de daaruit geresulteerde Kon. besluiten dat vragen. Op een vraag van den Ambtenaar van het O.M. of bij deskundig onderzoek ook zou kunnen worden uitgemaakt of de inhoud der zakken werkelijk Tarwe- bloeiml A. was, verklaarde de controleur, dat dit zelfs niet op het proef station te Wageningen zou kunnen worden vastgesteld. Dé Ambtenaar van het O'.M. betoogde, dat nu ter zitting niet is komen vast te staan, wat de inhoud der zakken was, hij geen veroordeeling op grond van eenig art. der Tarwewet kon eischen en spr. requireerde vrijspraak voor dezen molenaar. De plaatsvervangende Kanton rechter heeft vervolgens conform den eisch vonnis gewezen. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garan deert U de echtheid. ONDERWIJS. Aan de Chr. Landbouwwinterschool te Hoofddorp slaagden voor het eindexamen I. van der Bijl J.Az. te Zonnemaire en Jae. Padmos Cz. te Eiker zee, ter wijl C. van de Panne Mz. te Burgh werd bevorderd van de eerste naar ds tweede klasse. Aan de Ambachtsschool te Bergen op Zoom werden bevorderd van de le naar de, 2e klasse afd. timmeren: J. Soe- ters, St.-Annaland: M. J. Ampt, Oud- Vossemeer en P. van Vessem, Tholen; afd. rijwiel- en autoherstellen: A. v. d. Klundert, Oud-Vossemeer; afd. schilderen: WL Vermeulen, St.-Philipsland. Van de 2e naar de 3e klasse: afd. timmeren: B. Kegge, Tholen; afd. electrotechniekA. v. d. Stel, Oud-Vossemeer en W. Speijer, Poortvliet; afd. timmeren: D. Burgers, Tholen. ONDERWIJS. HAAMSTEDE. De Lagere Tuinbouw school alhier begint haar voltooiing te naderen, zooidat zij over eenigen tijd in gebruik kan genomen worden. Wij aChten het daarom gewenscht een en ander mede te deelen omtrent Iden omvang van het onderwijs en |de toelating tot deze school. De school telt 4 leerjaren, waar van de eerste twee bestemld zijn voor voortgezet enderwijs in de vakken: lezen, rekenen en taal, terwijl daarnaast les gegeven wordt in schei- en natuurkunde, plant- en dierkunde, speciaal voor den tuinbouw. In de hoogste twee klassen wordt het eigenlijk vakonderwijs ge geven, n.l. groenteteelt, fruitteelt, bloe misterij, bemestings- en bedrijfsleer en boekhouding. Ook de klein-veeteelt krijgt in deze leerjaren een beurt. De eerste klasse heeft 40 weken per jaar, 2 dagen per week les, de tweede 40 weken 1 dag en de deride en vieifde klasse 30 weken 1 dag. De vacanties worden ge regeld naar ide behoeften der streek en vallen voor het grootste deel voor deze school in den zomer, n.l. van half Juni tot September voor de lagere twee klas sen, terwijl de andere tien weken voor de hoogere klassen geregeld worden in overleg met de betrokken leerlingen. Ver der is er 1 week vacantie met Paschen en 1 week met Kerstmis. Hieruit blijkt dus, dat de jongens in Iden drukken tijd in de bedrijven werkzaam kunnen zijïi. Ook wat de lesuren betreft, wbrdt hier bij zooveel mogelijk rekening gehouden met de belangen der bedrijven, waar om' de lessen gegeven worden van 9—12 en van 1—3 uur, eventueel iets gewij zigd voor de ver af komende leerlingen, zoodat de jongens weder bijtijds thuis zijn, om1 in het bedrijf mee te helpen. Tot de school kunnen toegelaten worden jongens, die de lagere school doorloopen hebben, doch ook mogen toegelaten wor den zij1, die het zevende leerjaar door-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1