Zierikzeesche Nieuwsbode E. HQLTY-APPELS HEEREN MODEARTIKELEN i BERICHT. abonnement: Maandag 21 Maart 1932. zierikzeesche courant. 88ste jaargang - n0 12288 advertentien Inzending Advertentiën H.H. CORRESPONDENTEN Hoiden vanaf f 1,00 -0,50 1,95 -0.35 0,50 0,45 035 025 Pochets Stiikjas binnenland. Hoofdpijn en Kiespijn Prijs p. 3 maanden 1.50, franco p. post ƒ1.80. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 32. Postgiro 137677. Mr. J. DE LOOZE. Ulfc-Mlfffr M J. KOSTEN van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. UitarlIJk 10 ear op dro dog uitgaaf ZIJ, dia zich vao af heden op ons blad abonnearen, ontvangen da tot I April a.s. verschijnende nummers gratis. dis oni opgaaf varstrekkan der predikbeurten, gelievsa ar voor ta zorgen, dis voor den Boeden Vrijdag uiterlijk Woensdagmorgen in ons bszit zijn. DE REDACTIE. Wagana hst Paaachfaest zal de Nieuwsboda Maandag 28 Maart niat worden uitgegeven. Mat Boeden Vrijdag verschijnt da courant avanals gawoon daa Vrijdagsavonds. Daar in dit nummsr mot bat oog op bat Paaschfeast waarschijnlijk druk zal worden geadverteerd, worden H.H. Adverteerders verzocht ons hun Advartsntiën zooveel mogelijk a.s. Donderdag te dosn toekomen, opdat de Nieuwsbode Vrijdag tijdig kaa worden uitgagavac DE DIRECTEUR. Speciale aanbieding. i) ENZ. Nieuwste dessins en modellen. ZIE ETALAGE. NIEÜWSTRAAT D 236 Haast Magazijn Qebr LOKKER RIJN—SCHELDEVERBINDING. Het Kanalencomité van West-Brabant en Zeeuwsch-VIaanderen heeft in verband met de plannen voor een nieuwe ver binding tusschen Rijn en Schelde een adres aan den ministerraad gezonden, waarin wordt verzocht het daarheen te leiden dat Brabant een open haven aan den Brabantschen wal op de W.ester- Schelde verkrijgt en dat de regeering nimmer zal gedoogen, dat deze mogelijk heid wordt afgesneden door een geslo ten kanaal naar de dokken van Antwer pen over Nederlandsch grondgebied, zoodat dus tevens zal worden zorg ge dragen, dat het kanaal zal voorzien in de afwaterir.gs- en verkeersbelangen van Noord-Brabant. Voorts verzoekt het Co mité aan de regeering onverwijld te wil len beslissen, dat zij aan de Staten-Ge- neraal zal voorstellen zelf, op Neder- landsche kosten het kanaalplan van ir. E. van Konijnenburg voor schepen van 1200 of 1350 ton, geraamd met inbegrip van bijkomende werken op rond 35 mil lioen gulden, mei bekwamen spoed uit te voeren, om tevens de zoo dringende noodige werkverschaffing te bevorderen. Het Comité bovengenoemd is er van overtuigd, dat, evenals Nederland in de tweede helft der vorige eeuw beslist heeft zelfstandig en op eigen kosten het kanaal door Zuid-Beveland uit te voe ren, ook thans slechts uitkomst kan wor den gevonden door van Nederlandsche zijde zelfstandig en doelbewust te han delen, wat er ook kan en moge ge beuren. DE RIJKSMIDDELEN. Het eindcijfer van den Rijksmiddelen- staat over de maand Februari steekt gun stig af tegenover dat van de maand Januari bij vergelijking met de overeen komstige maanden over 1931. Was de vorige maand de opbrengst f 11.8 mill, lager dan in Januari 1931, Februari geeft een totaal van f37.9 mill, of f3.4 miidj. dan het vorige jaar. Dit gunstige resul taat is echter uitsluitend te danken aan de reusachtig groote opbrengst van de Invoerrechten, n.l. f 9.8 millioen (v. j. f4.9 mill.) Verder toont de s u i k e r a c c ij n s een hoogere opbrengst van fl millioen. De Rijksinkomstenbelasting bracht zes ton meer op. Minder brachten op de Div. en Tant. Belasting (3 ton)de ac cijns op 'tgeslacht 1 ton, de aedijns op 't gedistilleerd 3 ton; ide B i e r- a O cijns 2 ton. De zegel- en regis tratierechten 'bewogen zich nog steeds in ide dalende lijn. De registra tierechten brachten 9 ton op (nog 31/2 ton beneden- het ]/i? der raming). Ook de zegelrechten behaalden het 1/19 niet. Zij brachten ruim f 2 millioen op. Ruwe huid en ruwe handen worden gaaf en zacht als fluweel. Dat doet Purol Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Het Dep. Zierikzee van de Mpij. tot Nut van 't Algemeen hield Vrijdagavond in ide Concertzaal een avond van algemeene kunst, welke bijeenkomst zeer druk was bezocht. De voorzitter van het Dep., de heer Schram de Jong, opende toet een hartelijk welkomstwoord. Spr. herinnerde aan dé het vorige jaar gehouden propaganda- avond, die een volkomen succes werfd, vooral door de medewerking van de ver schillende Zierikzeesche vereenigingen. Het lag voor de hand jd/it jaar wederom zoo'n avond te geven- ter versterking van het vereenigmgsleven ter plaatse. Met genoegen kon spr. mededeelen, dat de Nutshuisvlijteursussen floreeren. 60 leerlin gen werken vol ambitie,' maar aan ge oefende leiders is gebrek. Waar Ide jeugd hier veel voor huisvlijt voelt, riep spr. met aandrang leiders en leijdsters op. Tot slot deelde |de voorzitter mede, dat eenige firma's reclame-artikelen ter be schikking hadden gesteld voor de ver loting van het N. C. C., afd. Z.zee, welke verloting aan het eind van den avonld, zou worden gehouden. De firma's zijn H- J. Doeleman, C. J. Korsten, W. Merle en D>. Padmos. Na deze inleiding kwam Ide Ver. voor Kamermuziek, dir. dhr. Joh. A. Theewis, voor het voetlicht,'welke vereeniging eeni ge mooie muzieknummers ten beste gaf, w. o. twee met viool- en cello-solo. De violiste, mej. G. Wansink, had voor haar uitstekend spel onder applaus bloemen in ontvangst te nemen. Het optreden van de G. V. „Rust Roest' bracht een welkome afwisseling. De damesafd. en Ide le afd. heeren van deze vereeniging maakten een uitstekend de buut. Vooral de heeren. Het rekturnen verstaan sommige hunner in de per fectie. Ze kregen dan ook een welver diend luid applaus. Zeer velen maakten in de rustpoos gebruik om in de koffiekamer de exposi tie te gaan bezichtigen van voorwerpen door leerlingen van de Nutshuisvlijtcursus in dit seizoen vervaardigd. We mochten met genoegen constateeren, dat som'mige leerlingen reeds heel aardige voorwerpen hadden vervaarldigd. Het tooneelspel in één bedrijf „Valse Champêtre" van Jan Fabricius, vertolkt door mevr. Tichelman-Delfgrauw en dhr. A. D. Constandse, leden van het „Nieuw Z.zeesch Dilettanten-Tooneel", kreeg na de pauze de volle aandacht, door de uit stekende weergave van dit geestige, pit tige één-aetertje. Onder luiden bijval wer den mevr. Tichelaar bloemen aangeboden. Na afloop van het aardige, goed uitge voerde programma, had met animo (de verloting plaats. 316 loten werden ver kocht. De totale opbrengst bedroeg f 80,94. De voorzitter mocht aan het slot Consta teeren, dat ook deze Nutsavonld' geslaagd is, wat vooral te danken is aan de presta ties van de verschillende vereenigingen, welke hij dan ook namens het Nut dank bracht voor de moeite en opoffering, die zij zich getroost hebben, dezen avond te vullen. Met luid applaus werden Ide 2 vragen, door den voorzitter aan het slot gesteld, begroet, n.l.: Is deze avond U goed bevallen en willen wij voortgaan dergelijke avonden te geven? Het was een uitstekend geslaagde avond. WEL AARDIG. Een Berlijnsche Uitgeversfirma zond een prospectus betreffende „Flughafen anlagen" aan het volgende adres: „Vlieg- felden Zierikzee-Hollanid". De post was zoo attent dit adres aan te vullen met p./a. den Wel 3d. Heer J. J. Cock, Haven park. (N.Bi. We worden in 't buitenland be kend!) BURGH. In een goed bezette zaal van hotel v. d. Moer hield ide afdeeling B.urgh van den Bond voor Staatspensionneering Donderdagavond j.l. een voor ieder toe gankelijke bijeenkomst, 't Doel was de vertooning der film van den Bond, de eerste vertooning op dit eiland. Na ope ning door den voorzitter, dhr. A. v. Zuij- en, die het publiek welkom heette en in 't kort het doel van den B,onid uiteen zette, las hij de inleiding op der te ver- toonen film „Ooid en Arm" en werd een welkomstlied gezongen, later 'het lied „Niet één zij arm en oud". Daarna werd op het doek gebracht de eerste acte van den film, weergevende de portretten der oprichters, voormannen, bestuurs leden, propagandisten enz. Daarna volg de: „De levensstrijd van Oene en Anke" iin 4 acten. Van af 'hun kindsheid slavende en zwoegende en bij bun huwelijk op een pachtbedrijf de toekomst vol moed tege moet ziende, treft hen later tegenslag op tegenslag en bezwijkt Auke aan een slepende ziekte. In schulden geraakt moet Oene bet bedrijf opgeven en wordt hij weer arbeider, daarbij zijn laatste krach ten opteerende. Afgewerkt vindt bij ten slotte een onderkomen in het Armhuis, daar hij wegens onvoldoend zegelplakken geen aanspraak op Ouderdomsrente kan maken; gevallen, die, zooals de secretaris, dhr. v. Nieuwenhuijze, bij zijn aansporing tot aansluiting bij den Bond aanhaalde, niet tot de zeldzaamheden behooren. De werkelijk schitterende en aandoenlijke film, waarvoor de Bond moeite modi kosten ontzien heeft, werd met gespan nen aandacht gevolgd. Bij het einde sloot de voorzitter onder dank aan 't publiek en aan den vertolker, dhr. Sporre, den Biond en den film succes wenschende, den goed geslaagden avonldi. Daar de film op meerdere plaatsen van ons eiland vertoond wordt, wekken wij in het be lang der goede zaak gaarne op tot bij woning. Men zal zich niet beklagen. NOORDiWELLE. Zaterdagavond hield de afd. van den Bond v. Staatspension neering een propaganda-avond. Nadat haar ijverige voorz., dhr. J. Clement, de vergadering geopend had, werd een aan vang gemaakt met de vertooning van de uit vier acten bestaande film „Oud en Arm'", die bij het vrij talrijk opgekomen publiek zeer in den smaak viel. Deze film toonde de aanwezigen op treffende wijze, waarvoor nog steeds gestreden moet worden. Hierna sloot de voorzitter met een passend woord, waarin hij er op wees, dat het feitelijk jammer is, dat zoo iets nog op aanschouwelijke wijze voorgesteld moet worden, (deze in alle opzichten goed geslaagde avonld. ELKERZEE. De hier gevestigde Boe renleenbank voor Ellemeet, Eikerzee en Duivendijke hield op 17 Maart in café Hanse hare 20ste algemeene vergadering onder leiding van den heer C. Padmos. Die rekening en balans over 1931 werden zonder stemming goedgekeurd. Uit 't uit gebreide jaarverslag van den kassier (stip pen we aan, dat het ledental, mét 4 is verminderd en thans 183 bedraagt. Ge^ tuige het desbetreffend rapport weild bij gehouden controle de boekhouding in goede orde bevonden. De totale kasom- zet beliep in 1931, f585172,72. Aan spaar gelden werd in Iden loop van het boek jaar ingelegd f34190,52 en terugbetaald f65352,83. Op 31 December had de bank een saldo aan spaargelden ad f 115434,22. Op deinzelfden datum waren in omloop 223 spaarboekjes tegen 210 vorig jaar. Aan voorschotten stond uit een bedrag ad f33878,50, terwijl in loopende rekening van de leden was te vorderen f 173565,89. Aan de leden was op idat tijdstip ver schuldigd f40216,65 en aan de Centrale Bank f43170,83, terwijl de reserve be droeg f 10300,68. Deze wordt thans ver meerderd met ide gemaakte winst over 1931, ad f833,75. Als bestuurslid werd herkozen de heer C. Padmos; als lid van den Raad van Toezicht Ide heer J. Steur en als plaatsvervangende be stuursleden de heeren N. van der Linde en I. W. Padmos. OOSTERLAND. De gevestigde afdeeling alhier van den Bond van Arbeiders in het Land-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf gaf Vrijdagavond j.l. een filmvoorstelling, imet vrijen toegang in de Conferentiekamer, Die zaal was stampvol. De voorzitter "der afdeeling, dhr. W. L. Kloote, leidde de vergadering, waarna door den heer Bax, van Rozendaal, propagandist, "t woord werd gevoerd, en zooveel mogelijk toe lichtingen bij de film gegeven. De heer G. de J onge dankte het afdeelingsbestuur voor het bereiden van dezen m'ooien avpnd. SIRJANSLAND. Zaterdagmiddag ge raakte bij den werkman A. v. d. Have een varkenshok en daar tegenstaand stroo enz. in brand; door spoedig toe geschoten hulp wist men het drietal var kens spoedig te bevrijden. Gelukkig dat de opstallen iets buiten het dorp ston den, waardoor alles nog tamelijk goed afliep en alleen wat schade en hok e.d. werd aangericht. Het spelen met vuur door kinderen schijnt de oorzaak te zijn. ST.-PHILIPSLAND, Vorige week ging totaal onverwacht het gerucht door de gemeente, dat onze geneesheer Dr. J. Mensing alhier, denkt te vertrekken. Bij navraag bleek dit waarheid te bevatten. Besprekingen met een opvolger werden reeds gevoerd. Dit vertrek woildlt zeer zeker bejammerd, daar Dir. Mensing zich in het achttal jaren, dat hij in onze gemeente werkzaam' is, niet alleen als mensch bij het overgroote deel der in woners, maar als geneesheer bij Zijn pa tiënten bemind heeft weten te maken. SCHERPENISSE. Bij de gehouden eind- les van den cursus „Motorkennis", in een lokaal van de O.L. school alhier, wa ren tegenwoordig de heer Stevens uit Goes, rijkslandbouwconsulent, afgevaar digden der afdeeling Tholen der Z.L.M., eenige oud-leerlingen en B. en W. De cursus was gegeven door den heer J. Hage van LSt.-Maartensdijk. Bij het ge houden onderzoek bleek dat allen de lessen met vrucht hadden gevolgd. Dhr. Stevens bracht dank aan den heer Hage voor zijn goed onderwijs, de leerlingen voor hunne trouwe opkomst en goed gevolgde lessen en de belangstelling die B. en W. in dezen cursus stellen en voor het beschikbaar stéllen van een goed lokaal. THOLEN. Voor de vacante betrekking van gemeente-veldwachter in deze ge meente, hebben zich 85 sollicitanten aan gemeld. Door B. en W. is aan het bestuur der Thoolsche Voetbalvereeniging, toe stemming verleend tot den aanleg en het houden eener loterij, in verband met die kosten, die deze vereeniging heeft voor het in orde brengen van haar terrein. Zaterdagmiddag werd het stoffelijk overschot van den heer J. A. Stoutjesdijk ter aarde besteld. Na een ernstig wooild van ds. Wolfensberger, huldigde de heer Van Dijk den overledene als een goed vader en echtgenoot, als burger van Tho len, die voelde voor het vereenigingsleven, zich spontaan en enthousiast gevend voor alles en in alles medeleefde. In het bizon- der bracht hij den dank van het bestuur der Nutsspaarbank over, waarvan de overledene gedurende vele jaren com missaris was. Een zoon dankte voor de belangstelling. ST.-ANNALANB. Op 16 Maart j.l. werd door den tuinder D. Dormaar alhier de eerste kropsla van zijn tuin geveild op de veiling te Bergen-op-Zoom. zullen spoedig bedaren door Mljnhardt's Poeders. Yraag daarom Mijnhardt's Hoofddijn- poeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop Per poeder 8 ct. en per doos 45 ot. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. RECHTZAKEN, Ter Openbare Terechtzitting der Arron- dissements-Rechtbank te Middelburg, Ka toer voor Strafzaken, van 18 Maart, werd o.m. behandeld een zaak tegen C. S., arbeider, 38 jaar, wonende te Zonnemaire. Verdachte was bij vonnis van den Kan tonrechter te Zierikzee van 3 Februari, wegens „zonder voorzien te zijn van een jachtakte, zioh met een schietgeweer bui ten openbare wegen of voetpaden in het veld bevinden", gepleegd! te Zonnemaire op 14 Dec. 1931, veroordeeld tot f boete, subsidiair 15 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen schietgeweer, toet bevel tot uit levering daarvan, subsidiair betaling van flO, subs. 1 dag hechtenis. Zoowel ver dachte als ambtenaar van het O'. M. waren tegen dat vonnis in hooger beroep ge komen. De Officier van Justitie eischte bevestiging van het vonnis van den Kan tonrechter. De verdediger, Mr. C. J. Bi. diu Croo, bepleitte vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter en vrijspraak van den verdachte. De uitspraak werd bepaald op Woens dag 23 Maart a.s. HET TORENDRAMA TE AMSTERDAM. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Vrijdag de behandeling heropend van het hooger beroep van den 'leiidekkerspatroon M., door idle rechtbank te Amsterdam tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, wegens moord op zijn comlpagnon, dén leidekker Arkenbout, gepleegd op 29 Maart 1929 in den koepeltoren van die St. Gerardus Majellakerk aan het Ambon- plein te Amsterdam. Gelijk men zich her innert had ide advocaat-generaal vernieti ging van dit vonnis op formeele gronden geëischt, en voorts, dat het Hof dén ver dachte, opnieuw rechtdoende, zou veroor- deelen tot levenslange gevangenisstraf. Biij interlocutoir arrest vajn. 8 Maart heeft het Gerechtshof heropening van het on derzoek gelast tot het hooren van nog een aantal getuigen, onder wie Westen dorp, |den voormaligen knecht van den verdachte. Na het getuigenverhoor nam' de a|dv.-generaal requisitoir. Spr. persis teerde bij zijn eisch: verooideeling van verdachte wegens mooiid tot levens lange gevangenisstraf. Het Hof zal 31 Maart a.s. arrest wijzen. Op een kruispunt." 2e les. ANWB TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND Op weg naar school moet Jan een kruispunt oversteken en dan moet hij terdege opletten, want op zoo'n kruis punt komt het verkeer van vier kanten. De pijl op het rechter plaatje wijst, hoe het moet. We hebben in de vorige les geleerd, dat bij het oversteken van een straat de kortste weg de veiligste is. Maar bij een kruispunt is dat niet hét geval. Hier is de kortste weg ge vaarlijk, dat toont het linkerplaatje, waér Piet schuin .oversteekt en gevaar loopt van twee kanten. Jan doet het beter, die gaat eerst de eene straat over, nadat hij goed heeft uitgekeken of de weg vrij was en daarna gaat hij naar het trot toir aan den overkant van de tweede straat. Zijn weg is nu wel wat langer, maar het Is beter twee straten over te steken op de goede manier, dan één maal naar den overkant te gaan op de verkeerde wijze. Op het linkerplaatje gaat Piet van het eene trottoir naar het andere schuin over het kruispunt, en dat is verkeerd, want kijk maar hoe hem' gevaar dreigt eerst van de auto en dan van het rijtuig dat van den anderen kant nadert. Schuin oversteken is altijd verkeerd, omdat je dan niet zoo goed naar links en rechts kunt uitkijken. Opgepast dus op een kruispunt. Volg het voorbeeld van Jan, dat is de vei ligste manier, en toch heusch zoo moei lijk nijet. (Maar je moet er even bij denken en jezelf er aan wennen om het goed te doen. ONDERWIJS. Voor de betrekking van hoofd der openbare school te Poortvliet hebben zich zes sollicitanten aangemeld. Tot tij delijk hoofd Idler school is met ingang van 1 April benoemd de heer J. van Doorne te Hoornaar. VEKKOOPINftEN, ENZ. BROUWERSHAVEN, 18 Maart. Ten overstaan van Notaris Van 'tHaaff wer den heden alhier publiek verkocht: I. Voor de erven van mevr. de wed. K. van der Linde—Brandenburg: Het woon huis, schuur, bergplaats en erf aan de Haven, en uitkomende aan de Sleep- straat te Brouwershaven, aan den heer J. van der Weele, voor f 2510. De 24.20 aren bouwland in het Spuiblok aldaar, aan den heer J. Botbijl, voor f 859 per gemet. De 54 aren bouwland aan den Blooischen dijk onder Zonnemaire, aan den heer D. van den Hoek q.q. voor f 1010 per gemet. De 1.72 H.A. bouw land aan den dijk tusschen Borrenbrood en Kijkuit, aan den heer O. van Nieu- wenhuize, voor f 680 per gemet. II. voor de erven van mevr. de wed. H. van der Plas—Boogerd: de 65.40 aren bouwland aan den SchouwsChen dijk onder Brou wershaven, aan den heer M. A. Mol q.q. voor f 801 per gemet. De 1.38.80 H.A. bouwland aan den Zeedijk van Bor renbrood, aan de heeren gebr. van de Velde, voor f 859 per gemet. NIEUWERKERK, 18 Maart. Heden wer den alhier ten overstaan van notaris Biermasz, publiek verkocht: Eene hof stede aan den Polderweg te Nieuwer kerk, met boomgaard en bouwland on der de gem. Nieuwerkerk en Ouwer- kerk, samen groot 6 H.A. 4 A. 70 c.A., eigendom van dhr. L. J. Boogaart. Koo- per werd de heer J. Dalebout Fz., voor f 680 per 40 A. 33 c.A. Eene Hofstede aldaar, met bouw- en weiland, onder de gemeente Nieuwerkerk, samen groot 7 H.A. 90 A. 10 c.A., eigendom van dhr. A. Dalebout; kooper werd de heer J. Dalebout Nz., voor f 680 p. 40 A. 33 c.A. THOLEN. Door Not. v. d. Velde alhier werd geveild' voor de erven wed. J. de Breij, een woon- en winkelhuis. Kooper werd Idle heer M. v. Moort, voor f1450; idem', ildlemi, kooper de beer J. M. Schot, voor f1350. Voor de erven Wed- F. Wiessner, het café „Schippershuis"'. Koo per werd Ide heer L. W. Blaas, voor f 650. LANDBOUW EN VEETEELT. HAAMSTEDE. Woensdagavond j.l.hield de vereeniging tot bevordering van het Lager Tuinbouwonderwijs op Schouwen—Duiveland in de zaal van hotel Bom een goed bezochte vergadering, toe gankelijk ook voor niet-leden. Bij de ope ning heette de voorzitter, dhr. W. G. Boot Jz. allen welkom, in 't bijzonder den Rijkstuinbouwconsulent, Ir. A. W. v. d. Plassche, den spreker voor dezen avond, den burgemeester, jhr. Roëll, (die, evenals zijn voorganger, wijlen jhr. L. v. Citters, der vereeniging een goed hart toedraagt en met het gemeentebestuur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1