abonnement: Vrijdag 18;Maart 1932. zierikzeesche courant. ^tejaarc/vng advertentfen EERSTE BLAD Inzending Advertentiën H.H. CORRESPONDENTEN Zwavelzure Ammoniak. binnenland. Uit Stad en Provlnoie. Concertzaal - Zierikzee „Streven nar Betir" ta Dreischor, „HET LOT EENER VADER", NA AFLOOP BAL. 112 S3 HEEREN BAAI SPOOR/ MOSTERD Prijs p. 3 maanden ƒ1.60, franco p. post ƒ1.80. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 82. Postgiro 137677. Zierikzeesche 0 Nieuwsbode van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. - No 12287 InzentünB op den daS T&n u1'- Ultt-MHtnr M J. KOSTEN gave TÓÓr 10 Dit lummir beitiat uit 3 bladen, UitarlIJk 10 nor op dco dag uitgaaf ZIJ, dia zleh van af heden op ons blad sbonnasron, ontvangan da tot 1 April a.s, varschljnsnde nummars gratis. dia ons opgaaf verstrekken dar pradikbsurtao, geliavaa ar voor ts zorgen, dia voor den Bonden Vrijdag uiterlijk Woensdagmorgen in ons bazit zijn. DE REDACTIE Het PLAATSELIJK CRISISCOMITE te Zie rik zee brengt ter kennis van be langhebbenden, dat (die door hen aange vraagde ZWAVELZURE AMMONIAK op morgen Zaterdag 19 Maart'32, van des vóórmiddags 7 mie tot des na middags 1 uur, moet wonden afgehaald aan het schip, ligplaats hebbende in de Nieuwe Haven. De verstrekking geschiedt tegen con tante betaling, in handen van een Comité lid, dat bij het schip aanwezig zal zijn. Zierikzee, 18 Maart 1932. PACHTOVEREENKOMSTEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid van den Heuvel inzake de mogelijkheid van ontbinding van loopende pachtover eenkomsten heeft de minister geantwoord dat een onderzoek loopende is in de meer algemeene kwestie, of het noodig is thans soortgelijke maatregelen in het leven te roepen als waren vervat in de wet van 4 September 1914. Hij ver bindt daaraan een onderzoek of het noo dig, bijzonderlijk voor pachtovereenkom sten, eenige voorziening te treffen, waar bij ook het denkbeeld om de mogelijk heid te openen van ontbinding van loo pende pachtovereenkomsten onder oogen wordt gezien. ZIERIKZEE. In de stampvolle, keurig versierde Concertzaal gaf de gymnastiek vereniging „OLYMPIA" Woensdagavond haar 12e uitvoering, onder leiding van haar directeur, de heer N. J. Visser, en met muzikale medewerking van eenige leden van de Ver. voor Kamermuziek. Na de altijd weer leuke opmarsch van alle turnsters en turners, gehoorzamend aan den schallenden roep van den hoorn, de vaandelgroet en het. saluut, trad de voorzitter, de heer C. O. J. Hen- drikse naar voren, om alle aanwezigen namens de vereeniging welkom te hee- ten, in 't bizonder den beschermheer, bur gemeester Bannink, de hoofden van ver schillende inrichtingen van onderwijs, be stuur 'van de S.D.K.B., etc. etc. Spr. deelde mede, dat de vereeniging in 't afgeloopen jaar met 30 leden ver meerderde, waardoor 9 afdeelingen moe^ stert worden gevormld. No. 11 van het programma, „Indianendans", wend' inge studeerd door dhr. Joh. Bongertman, ter wijl als eerste nummer, na de pauze, een soort prijsvraag wordt gehouden, waar voor 5 kunstvoorwerpen waren aange kocht. Na deze inleiding kreeg de heer Visser die leiding, die hem zoo zeer is toever trouwd! Om allen te laten debuteeren, was noo dig, dat het programma veel nummers bevatte. Met de kleinste gymnasten, jon gens en meisjes, werd begonnen. Hun eenvoudige oefeningen brachten reeds de handen op elkaar. De bijval werd geest driftiger naarmate de grootte der gym nasten steeg. In de nummers vóór de pauze kreeg men als sluitstuk van de oefening, zeer fraaie standen onder kleur- belichting. De jonge meisjes voerden hun oefeningen (vooral 6) heel goed uit. De springrieten met de zwartgroenstjrikken gaven iets heel liefs aan de geheele groep. Vlug en lenig waren 4 afd. in het veerplank-paardspringen, maar het damesnummer vóór de pauze, „knots oefeningen", spande de kroon van het eerste deel van de uitvoering. Schitterend werd dit zeer moeilijke nummer, met piano-begeleiding, uitgevoerd. De geest driftige bijval was verdiend. Na de pauze kwam de prijsvraag, waaraan door zeer velen werd medegedaan. (De uitslag vindt de lezer in dit mummer). De levende schaidfuwbeelden kwamen uitstekend op het doek uit. De uitbeelding was voor treffelijk; het raden niet eenvoudig. Het tweede deel van het programma werd ingezet met een nummer „hoog- rek", door werkende leden, waarvan som< mige knappe geoefende turners bleken te zijn. In No. 11, welk ïiutnmer door dhr. Bongertman was ingestudeerd, voer- Zondag 27 Maart a.s. 994 met medewerking van: welke zsl opvoeren: drama in 3 bedrijven. den de B.-adspiranten een „Indianendans" uit, die levendig werd toegejuicht. Mohi- hanen, Sioux, Comanchen, Apachen be vochten elkaar met schild en knots. Hun schilderachtige costuums droegen er ook toe bij, dat dit numiner slaagde. In 14 waren de werkende leden op hun best. Een propaganda nummer, zulke gymnas tiek! Kortom: af! In 12 en 14 droegen i de groote meisjes- en dames-leden de eere-palm wag. Zorg noch moeite is ont zien om die rhythmische oefeningen de volmaaktheid nabij te brengen, door cos tumes en intensieve training. Wat moeier was, 12 of 15, we zouden het niet kunnen zeggen. Na een nummer brug- turnen door de dames, die in sportivi teit de heeren evenaren, werden de leden van Kamermuziek, met woorden van dank, bloemen geoffreerd en tot slot de heer Visser met een groote lauwerkrans ge huldigd voor alles wat hij voor „Olympia" doet. Met „tree cheers" voor den dired- teur, werd de goed geslaagde uitvoering besloten. Het Maartnummer van „De Kern", bevat evenals zijn voorgangers de kern van de belangrijkste artikelen, gepubli ceerd door tijdschriften van ;alle beschaaf de landen. Speciaal de aandacht vragen ditmaal „De Chineesöhe soldaat", „De geest van het nieuwe China"; „Vervlak king", „De Eenzaamheid der Staten", etc. De Ned. Blindenbond geeft Woens dag 23 Maart te St.-Anneland in ho tel Rijnberg en Donderdag 24 Maart in hotel v. Splunter te Zonhemaire, een propaganda-kunstavond. Aanvang beide avonden half acht. Zooals men zich wellicht nog her inneren zal, werd 21 December van het vorig jaar alhier een vergadering gehou den in de sociëteit „Concoridia", waar als spreker optrad de heer A. J. Meyerink uit Haarlem vanwege den Nederlandschen Bond tot het rediden van Drenkelingen. Voor een eventueel op te richten af dee ling gaven cgich toen een 20-tal personen op, waarvan het grootste deel Dinsdag avond j.l. bij dhr. Verstrate in vergade ring bijeen kwam, ter verkiezing van een bestuur, vaststelling der contributie enz. In het bestuur werden gekozen de hee ren A. Tichelaar, G. Labrand, H. H. Hage, J. Buyl en P. Krakeel, welke resp. de functies van voorzitter, secretaris, penningmeester en commissaris op zich hebben genommen. De minimum-contribu tie werd vastgesteld op 5 <jts. per lid per week. De cursus, welke gegeven zal wor den door de heeren Der. van der Kwast, Dir. Röhner en Buyl, wordt gegeven elke Donderdagavond te half 8, in een der lokalen van de Ambachtsschool, en zal aanvangen op 7 April a.s. Serieuze zwem- mers of adspirant zwemmers, welke zich nog aan wenschen te sluiten, kunnen zich vóór bovengenoemden datum' nog opgeven bij de bestuursleden, Idie gaarne bereid zijn alle mogelijke inlichtingen te ver strekken, of zich op dien datum op het aangegeven uur aan de Ambachtsschool vervoegen. Mogen nog velen zulks doen! In de Bestuurskamer der Ambachts school had Woensdag de algemeene ledenvergadering plaats. Aan het kioor den secretaris uitgebrachte verslag over 1931 ontleenen wij 'het volgende: Het aantal leden liep iets terug en bedraagt thans 87. De rekening van ontvangsten en uitgaven van de Ambachtsschool wijst aan: ontvangsten f 36,643,61, uitgaven f41541,60. Voor de Avondschool voor Vak onderwijs zijn deze cijfers resp. f 6317,61 en f 5472,37. De voorzitter deelde mede, dat het noodig geweest is, bezuinigingen in te voeren. Deze betreffen gedeeltelijk het onderwijs, dat iets ingekort werd', gedeel telijk de bezoldigingen. Hij hoopt, dat een en ander van tijdelijken aarld zal zijn. De rekening 1931 en de begrooting 1933 werden goedgekeurd. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, de heeren mr. S. R. Bakker, A. Timmerman Cz. en H. van Dijke, wer den met algemeene stemmen herkozen en namen hunne benoemingen aan. Op den Eersten Paaschdag geeft de Mondharmonicaver. „D.0. K." alhier een uitvoering in de Concertzaal, waaraan dilettanten van de zangver. „Streven naar Beter" te Dreischor hun medewerking ver- leenen. De uitslag van de „Schaduwbeelden- prijsvraag", gehouden tijdens de uitvoe ring van de G. V. „Olympia", luidt als volgt: le pr. mej. N. Ochtman, 2e pr. j mej. M, Tscherni, 3e dhr. H. H. Hage, 4e. dhr. J. A. v. Dijk en 5e. dhr. J. Th. Brouwer. Van de 141 ingeleverde oplos singen was geen enkele geheel en al goed. 33 oplossers hadden 9 van de 10 per Vz pond ECHTE tRIESCHB 20ct.perons lOct.perVzons woorden goed. De prijzen wenden bij loting toegekend. De oplossing moest al dus zijn: 1. discuswerpen; 2. speerwerpen; 3. slingerbal; 4. paal duwen; 6. duurloop; 6. start; 7. finish; 8. korfbal; 9. kogel- stooten en 10. estafette. De prijzen kun nen worden afgehaald bij den voorzitter, dhr. C. O. J. Hendrikse, Kraanplein. RENESSE. Naar wij vernemen is aan den raad dezer gemeente een door een aantal ingezetenen geteekend request ge zonden, inhoudende ihet verzoek alsnog te besluiten tot aansluiting aan de uater- leiding. Adressanten betreuren het, dat door den raad destijds niet tot aanslui ting werd besloten, temeer waar het groote nut thans door vrijwel iedereen wordt ingezien en de behoefte aan goed drinkwater, mede tengevolge van de groote droogte, steeds meer ten meer wordt gevoeld. Inderdaad, de regenbak ken zijn leeg en er heerseht nijpend ge brek aan goed drinkwater. Aan de mo gelijkheid van brand, welke immers altijd bestaat, moet thans snaar niet worden ge dacht. Bluschw'ater ontbreekt zoo goed als geheel en de befaamde watergang aan het begin van de Laan en het z.g. „Borrelputje" kunnen op dit punt de ver antwoordelijkheid om niet aan te sluiten, geenszins dekken. Weliswaar zijn de tijds omstandigheden thans niet gunstig, maar wij hopen, dat dit (argument door de vroede vaderen niet met beide handen zal worden aangegrepen om het verzoek zonder meer om hals te brengen. Laat men toch bedenken, dat, als straks de betere tijden zullen aanbreken, de water leiding ook voor deze gemeente van groiot belang moet 'worden geacht en alles wor den beproefd om nu of in de naaste toekomst op een aannemelijke basis tot aansluiting te geraken. Verkeerde zuinig heid leidt noodwendig tot schade, in dit geval tot schade voor de gemeenschap. Wij dienen ons oog te richten op de naaste toekomst, in het belang der in gezetenen zelve, in het belang van groen ten- en druivencultuur en vooral, en zulks niet in de laatste plaats, aain de toekomst van Renesse als badplaats. Zaterdagavond 1.1. hield de af dee ling van den Bond voor Staatspensioi- neering in de zaal van de Wed. Kap pers een propaganda-avond. De voorzitter, de heer Joh. Hoogenbo.om, riep de talrijke aanwezigen het welkom toe. Door enkele dames werd hierna voor het voetlicht ge bracht de schets „Avon d", welke zeer verdienstelijk en gevoelig werd vertolkt, terwijl de Zangvereniging „V.Z.O.S."' hare medewerking verleende, door ver schillende toepasselijke liederen ten ge- hoore te brengen. In zijn slotwoord, waarin dank werd gebracht aan allen, die tot het welslagen van den avond hunne medewerking verleenden, gaf de voorzitter eene korte uiteenzetting van het doel en streven van den Bondi en wekte hij de aanwezigen op voor de ver- wezelijking daarvan te blijven ijveren. ELLEMEET. In de (XL. School alhier werd Dinsdag 15 Maart een goed be zochte Ouderavond gehouden. Het hoofd der school, dhr. A. C. (de Jonge, heette allen hartelijk welkom. In de Oudercom!- missie werden gekozen de heeren M. den Engelsman, C. Kooman, A. de Glop- per, A. v. d. Have en J. C. Kluit. Na eenige huishoudelijke besprekingen kreeg mej. M. Stobbelaar het woord, die op voortreffelijke wijze „De Halant" van D. A. Poldermans voordroeg. Na de pauze, waarin het schriftelijk werk, de hand werken en de teekeningen der 'leerlingen werden bezichtigd, werden een paar se- rie's lichtbeelden vertoond, waarbij het hoofd der school jde noodige toelichting gaf. De lantaarnplaatjes waren welwillend afgestaan door de Comm. v. Toezicht op fiet Lager Onderw. te Renesse. Na eenige vragen te hebben beantwoord en nadat de burgemeester, dhr. A. J. |de Bxuijn, woorden van dank aan het onderwijzend personeel had gebracht, werd |de verga dering, met de opwekking om zoo moge lijk de ouderavonden geregeld te bezoe ken, door het Hoofd |der school gesloten. BROUWERSHAVEN. Op 30 Maart as. zal de keurir.gsraad alhier in het Stad huis zittirtg houden ter keuring van de ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichting 1933 van de gemeenten Brouwers haven, Eikerzee, Renesse, EUemeet, Dui ver.dijke, Burgh, Noordwelle, Haamstede, Serooskerke, Noordgouwe en Zonnemaire. Door de slagers Wed. O. van Nieu- wenhuize en J. Verschoor is op de Rot- Let op het Fabrieksmerk DE BEGRAFENIS VAN DEN OVERLEDEN STAATSMAN ARISTIDE BRIAND. De rouwstoet op weg door de stad, waar honderdduizenden zioh langs den weg hadden opgesteld, om den grooten staatsman een laatste groet te brengen. terdamsche Paaschvee-tentoonsteHing een prachtige os aangekocht, wegende 950 K.G. De veehandelaar O. van Nieuwen- huize alhier kocht op de veetentoonstel ling te 's-Hertogenbosch 3 ossen aan, welke waren bekroond met de le, 2e en 3e prijs. Deze ossen waren gekweekt op de hoeve „Meeuwestein" te Loopers- Capelle. OOSTERLAND. De Christel. Hist. Kies vereniging hier ter plaatse, heeft tot den Gemeenteraad een verzoek gericht hetwelk mede onderteekenjd is door 444 personen, om haar invloed aan te wenden bij het hoofd der Gemeente, |iciat een einde komen aan het geven van ver gunning voor dansmuziek in de herbergen op Christelijke feestdagen. ST.-PHILIPSLAND. Vrijdag 11 Maart werd alhier de jaarvergadering van de Coöp. Boerenleenbank gehouden. Aanwe zig 75 leden. Voorzitter, dhr. J. v. Strien. Eere-voorzitter, dhr. J. A. Stols Sr. On der dank aan den kassier voor zijn ac curaat beheer wordt de rekening en ver antwoording over 1931 goedgekeurd. Het aantal leden bedraagt 148. Aa|n voor schotten stond uit f97.166.45. Door reK.- couranthouders was in totaal f147.463.11 opgenomen. Op de spaarbank was gede poneerd f 138.294.07. De schuld in reK.- courant beliep f 117.022.91. Het totaal van den omzet was f 1.641.489.96; de gemaaKte winst f 1735.33. Dhr. Wisse die periodiek aftrad als bestuurslid werd herbenoemd. Tot lid van den Raad v. Toezicht werd herkozen dhr. L. Capelle. Tot afgevaar digde en pl.v.v. afgevaardigde naar de alg. verg. te Utrecht worden benoemd, de heeren J. v. Strien, voorzitter, en J. J. v. Nieuwenhuizen, kassier. Bij de rond vraag informeert dhr. L. J. Allewijn, „hoe groot op 31 Dec. 1931 het bevroren qrediet was, dat niet voor ontdooiing in aanmerking komt?" Na eenige dis cussie deelt de kassier mede, dat be doelde credieten zooveel mogelijk zijn omgezet in voorschotten met verplichte 10 pet. aflossing. Het bedrag der be doelde credieten is dus afgenomen. SCHERPENISSE. In de op 15 Maart 1.1. gehouden gemeenteraadsvergadering werd door den voorzitter medegedeeld, dat het heden juist 35 jaar geleden is, dat de secretaris, <de heer van Doorn, in functie is getreden, waarmede hij dezen van harte geluk wenscht en het hem een genoegen is, steeds met hem prettig samen te werken, Ook de raadsleden slui ten zich hierbij aan. De heer van Doorn zegt allen dank, de verzekering gevende, dat hij steeds op (dezelfde wijze de be langen der gemeente zal behartigen, zoo als hij deze 35 jaar heeft gedaan. De heer D. Brand, gemeente-bode, tevens timmer man, verzoekt het ambtenarenreglement zoodanig te wijzigen, dat aan hem ook gelegenheid wordt gegeven op zijn beurt timmerman voor de gemeente te zijn. Met algemeene stemmen wordt hiertoe beslo ten. Naar aanleiding van een schrijven van den Commissaris der Koningin, be treffende barak voor besmettelijke ziek ten, zegt de voorzitter, dat idaarover nog steeds met het gemeentebestuur van Ber- gen-op-Zoom wordt onderhandeld. Een schrijven van Bi. en W. van Poortvliet, met verzoek adhaesie te betuigen aan een door den raad dier gemeente gezon den adres aan Ged'. Staten, betreffende verlaging der tarieven voor de Thoolsche brug, wordt met algemeene stemmen be sloten hieraan geen adhaesie te betuigen. Hierna is aan de orde een schrijven van de Kerkvoogdij ider Ned. Herv. Geffi. al hier, betreffende 't begrayen in zooge- j naamde eigen graven. Hierbij komt tevens in behandeling het destijds ingezonden j adres van den heer Z. v. (dl. Velde, na- mens de erfgenamen van D'. Duijnhouwer Mz., om restitutie van het betaalde be ft PREDIKBEURTEN, Zondag 20 Maart te Zierikzee Ned. Hew. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Pgnacker Hordjjk (Bev lidmaten,. Koorzang en coll studiekas). Kleine Kerk. 10 ure, ds. Voors (Bevestiging nieuwe lidmaten). 's Avonds 6 30 ure, ds. Gerritsen (In beide dienston extra-coli. voor het Pastoriefondn). Luth. Kerk. 10 are, dhr. Smit Bange van Amsterdam. Gerei. Kerfc. 10 en 6 ure, dr. r. Lonkhuijzen. Uha. Gezet'. Kexc. 9.30, ds Hoogendoorn, 2 Leesdienat «o f ure, ds. Hoogendoorn. Svangeiisatie JeraSi, 7 ure, Samenkomst Woensdag 2** Maart. 7 30 ure, dhr. Maijjs van Middelburg en Kroon van 'n-Hertogenbosch. Oad-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, dhr. Kolgn van Papendrecht. Geref. Gem. 9 30, 2 en 5.30 are, Preeklezen. Dinsdag 22 Maart. 7 ure ds. Barth van Boisseie. WHJNHARDVs Zenuw-Tabletten. 75°* Laxeer-Tabletton60°* Hoofdpijn-Tabletten 60°* Bij Apoth. en DrogiBÉen. grafenisrecht. Met algemeene stemmen wordt daarop afwijzend beschikt. Tot pn- derwijzer aan de O. L. School wordt met algemeene stemmen benoemd de heer P. Peute te Zierikzee. Besloten wordt ter voorziening in de kosten tot vernieuwing van den kerktoren een geldleening aan te gaan van f 1050. Het voorstel-Vos, om op Zondag de herbergen te sluiten, wondt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tij dens de bebanideling van diens voorstel om openbare vermakelijkheden op Zondag te verbieden, trekt de heer Vos zijn voor- j stel in, terwijl een voorstel van hem j óm de rondvraag in te voeren, met alge- meene stemmen wordt aangenomen. Te- i vens wordt aangenomen een voorgestelde wijziging van het reglement van orde 1 voor de vergaderingen. Inzake het beroep- schrift van dhr. G. Geuze Wz., tegen de I beslissing van Bi. en W., waarbij aan 1 hem vergunning wordt gegeven tot het i bouwen eener bergplaats op zijn perceel 1 aan de Julianastraat alhier, wordt tnet 1 algemeene stemmen besloten de beslissing van Bu en W. te handhaven. 1 ST.-MAARTENSDIJK. In de alhier op 16 Maart gehouden gemeenteraadsverga» dering waren alle leden tegenwoordig. Over het tijdvak van 9 Nov. tot en met 4 December 1931 verleent de Minister in de kosten voor werkverschaffing een sub sidie van f85,55. Aan den heer J. Hubbel» meijer ïs, blijkens ingekomen schrijven toestemming verleend vanwege den Min. van Waterstaat, tot het exploiteeren eener Radio-centrale. Besloten wordt in verbanjdi met een ontvangen schrijven van 't arm- bestuur op de begrooting voor 1931 en 1932 alsnog f375 te plaatsen voor ver- 1 plegingskosten mej. C. P. de Viet Lang durig wordt gesproken over het adres van de gemeente Poortvliet, betreffende verlaging tarieven Thoolsche brug. De voorzitter brengt een eere-saluut aan wat de gemeente Tholen voor het tot stand- komen van de brug heeft gedaan. Dit was een daad, waarvan alle inwoners van het eiland profiteerden. Het gaat thans niet aan de gemeente Tholen door verlaging der tarieven in financiëele moei lijkheden te brengen. De heer Koopman vond de houding -van Tholen prachtig, maar de tarieven zijn te hoog. Hij wil de de gemeente Tholen niet de dupe laten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1