Zierikzeesche Nieuwsbode w* ^30» mc.d. Dreint j e abonnement}; r,JS,ruS: Woensdag16 Maart1932. zierikzeesche courant. stïlï- advertentien Inzending Advertentiën BEKENDMAKING. Keuring 'voor dm PieBstplicfet BINNENLAND» Uit Stad en Provincie, FEUILLETON. De Landlooper FBISOBAM Da laatste post van a.s. Zaterdag Als een rozeblaadje Prijs p. S maanden ƒ1.50, franco p. post ƒ1.80. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Uiterlijk 10 nr op doo dog uitgaaf ZIJ, dio zich van af heden op ons bind abonnaoran, ontvingen da tot 1 April a.s. verschijnende nummers gratis. Gevonden voorwerpen Een broche, vulpenhouder, kinderpor- temonnaie, kinderhandschoen, duimstok en potlood, gouden vingerring, lorgnet, ro zenkrans in étui, zilveren vulpotlood, al pinemuts, hondenhalsband, japon, rijwiel plaatje, portemonnaie met inhoud, mand en ceintuur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee roepen op, gegadigden voor het pachten van 12 Are 20 centiaren MOESLAND en KADE, gelegen in den Westhoek, kadastraal bekend gemeente Zierikzee, Sectie C no. 516, welke pacht ingaat met ingang van het passeeren der pachtakte en eindigt op 31 December 1934. Inschrijvingsbilejtten worden ingewacht vóór of op 19 Maart 1932. bij den Bur gemeester. Zierikzee, den 12en Maart 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat de KEURINGSRAAD voor de ingeschrevenen voor den dienst plicht dezer gemeente zitting zal houden te Zierikzee, in het Stadhuis op Donder dag 31 Maart 1932, des voormiddags te 9.15 uur voor de No.'s 1 - tot en met 38 van het Alphabetisch register en op Donderdag 31 Maart 1932, des namiddags te 1.30 uur voor de overigen. Voor uitvoerige inlichtingen wordt ver wezen naar de publicatie aan het aan plakbord van het Stadhuis. Zierikzee, den 16en Maart 1932. De Burgemeester voornoemd, J. C. A. BANNINK. DE OVERBRUGGING VAN HET HOLL. DIEP. Bij de behandeling van de Waterstaats- begrooting voor 1932, in de Eerste Ka mer, heeft minister Reijmer, o.m. geant woord op de verschillende sprekers, dat de Kamer inzake de overbrugging van het Holl. Diep ('s ministers sympathie gaat naar overbrugging bij den Moerdijk) ge legenheid krijgt haar oordeel uit te spre ken, alvorens een definitieve beslissing zal zijn genomen. De plannen toch moeten dan komen op een wegenbegrooting, en daarover kan de Kamer zich uitspreken. ZIERIKZEE. Met ingang van 24 Maart a.s. is belast met de tijdelijke waarne ming van het kantoor der Invoerrechten en Accijnzen te Eindhoven, de Surnume rair der Directe Belastingen enz., J. N, v. d. Ben, thans werkzaam ter inspectie der Directe Belastingen enz. te Zierikzee. De assistent der Directe Belastingen enz. C. van Erkel te Bruinisse, is met in- 37 door IVANS. „Jawel, dokter, jawel! Dat hebt U mij mieermalen opgezegd. En hoe is het nu met Vrouw Bongers? Kan ik haar be zoeken?" „Ik geloof zelfs, dat het goed zal zijn, wanneer U en Uw neef naar haar toe wilt gaan. Zij schijnt U iets te zeggen te hebben en maakt zich daarover zenuw achtig. Hoe eer ze het gezegd heeftJ, hoe beter!" „Dank U wel, dokter! Ik zal haar van ochtend nog bezoeken". „Maar geen hooge rekeningen schrij ven, meneer de advocaat. Ik, als medicus, doe idat ook niet. Hi, hi, hi!" Meneer Van Setten hing den telefoon hoorn op. Het maakte hem boos, dat de oude dokter, die maar zelden een ge legenheid voorbij liet gaan om een ste kelige opmerking tot hem te richten, zoo familiaar werd, wanneer hij een van zijn aardigheden plaatsen wilde. Aan den anderen kant moest hij erkennen, dat de dokter tegenover vrouw Bongers ge handeld had als 'n man, die het hiart op die rechte plaats heeft. Trouwens, menschen, die graag naar hun eigen grap jes luisteren, behoeven daarom "t hart nog niet op "n verkeerde plaats te hebben! et ZS, 15 en 65 ets. «l0^eï.on<JI gang van 1 April a.s. verplaatst vain Bruinisse naar Amsterdam. --- Naar vernomen wordt, zal de trex- king van de loterij, te houden ten bate van H. O. R. A. (Herstellings-Oord Rijks- Ambtenaren) plaats hebben op Woensdag den 27 April a.s. ten overstaan van no taris S. Teixeira de Mattos, te Amster dam. De Onderlinge Autoverzekering „Een dracht Maakt Macht", gevestigd te Noordwelle, hield haar jaarvergadering onldier leiding van den heer C. Blom te Haamstede, in 't „Huis van Nassau", al hier. Na opening door den voorzitten, bracht de secr.-penningm., den heer T. L. Jonker te Haamstede, het jaarverslag uit, gevolgd door de rekening. Uit een en ander kon worden geconcludeerd, idat het afgesloten boekjaar wederom zeer gunstig was geweest. Het aantal deelnemers groeide geregeld aan en be droeg thans 81 met 83 verzekerde auto's. Voor de afdeeling Brand- en Wagen- schade kon worden volstaan mét 32 y^ pCt. der betaalde voorschotpremie, ter wijl de afd. Wett. Aansprakelijkheid on geveer 13 pCt. vorderde. Waar echter de W.A. in herverzekering is onderge bracht, zal 'de premie in totaal c.a. 50 pCt. bedragen. Evenals vorige jaren werd besloten voor elke afd. 10 pCt. van ide voor|- schotpremie aan Ide reserve toe te voe gen. Het denkbeeld door een der aan wezigen geopperd om ide W.A. geheel voor eigen risico te nemen, kon geen bijval vi inden. Eenparig was men van meening, idat de herverzekering der W.A. ook al moge zij de premie eenigszins.' drukken, een geruststellende waarborg was. Bovendien behoeft het, gezien deze maatregel, voor geen enkele autobezit ter een bezwaar meer te zijn om toe te treden. De aanhoudende toename van nieuwe deelnemers heeft dit voldoende) bewezen. Besloten werd om de voor schotpremie aanmerkelijk te verlagen. Aan 't slot der vergadering werd door een tweetal leden dank gebracht aajn het bestuur voor de coulante wijze, waarop hunne betrekkelijk ingrijpende autoschade werd geregeld. Met den wensch, dat de autobezitters op ons eiland steeds meer zullen gaan inzien, dat E. M.M. hen groote voor- deelen biedt, waaromtrent de secr.-pen ningm1. hen gaarne alle gewenschte in lichtingen verstrekt, sloot ide voorz. de vergadering. Bij den ontvanger der directe be lastingen te Brouwershaven i: f 62.32 ontvangen wegens over vorige ja ren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld). Zaterdag 12 Maart j.l. had in de Sociëteit „Concordia" alhier, de Algem. vergadering plaats van de Federatie Schouwen-Duiveland van den Bond voor Staatspensionneering. Slechts van een paar afdeelingen waren geen (afgevaar digden aanwezig. Deze vergadering mag zich altijd in een goede opkomst ver heugen, waaruit blijkt dat op ons eiland nog altijd een levendige (belangstelling bestaat, voor het door dien Bond voor gestane idéé „Oud en Arm de wereld uit". De vergadering stond onder leiding van den heer J. Fokker uit Burgh, die in zijn inleiding er met aandrang op wees, voor welk ideaal wij hebben te strijden. De penningmeester deed daarop rekening en verantwoording van zijn ge houden beheer, waarna ter sprake kwam de Filmvertooning van de door den Bond Reeds om tien uur naiderden Oom en neef het huisje aan iden rand van de heide. Bruno kwam hun tegemoet. „Ik heb met Dr. Wille al gesproken" zei mieneer Van Setten. „Hoe is het met je moeder?" „Zij is rustig in slaap gevallen, nadat de dokter haar bij zijn vertrek beloofd heeft, idat hij U verzoeken zou, spoedig hierheen te komen". „Is het niet merkwaardig, dat zij gis teren maar niet besluiten kon om mij in haar vertrouwen te nemen, terwijl zij nu zelve naar mij vraagt?" „Voor wie alles weet, is idat zoo won derlijk niet, meneer! Nu die., die..." (hier weifelde Bruno even) „...die lange Zi geuner gevangen genomen is, kan zij openhartiger zijn, omdat zij nu niet meer bang hoeft te zijn, dat..." Hij hield plotseling op met spreken. „Welnu?" vroeg meneer Van Setten. Maar Bruno schudde het hoofd. „Neen, meneer! Toen moeder naar U vroeg, heb ik moeten beloven, dat ik U niets zeggen zou, wanneer U kwaamt om haar te bezoeken. Ik had mij daar bijna versprokenl" Het bov en-medegedeelde gesprek was gevoerd in den tuin, vlak vóór den ingang van het huisje, Bruno verkeerde in eenige verlegen heid, wat hij doen moest. Aan den eeneft kant had zijn moeder verkwikkenden slaap brood-noodig; aan den anderen kant zou zij er zeker op gesteld zijn, met meneer Van Setten te spreken, zoodra deze er was. 859 PER Vz POND GEEL .30* GROEN 33 ROOD... 40 (^vedè- £ft (joedkoope ÏAabak vervaardigde film, welke den naam draagt „Oud en Arm". Deze film zal, volgens een in dit blad geplaatste advertentie, in de verschillende Afdeelingen op ons eiland worden ver toond. Wij wekken een ieder op deze film te gaan zien, opdat zij het hare bijdrage, dat steeds meerdere voorstan ders worden gewonnen voor het mooie en schoone ideaal en dat eenmaal in vervulling moge gaan het doel waar naar de Bond voor Staatspensionneering streeft. De tF.irm'a Simmers heeft dit jaar weder op de Rotterdamsche Paasch-vee- tentoonstelling aangekocht twee zware ossen, één van dhr. M. Klompe, Brui nisse, bekroond' (met den tweeden prijs (het idier weegt ongeveer duizend K.G. levenldi) en éen van dhr. J. J. v. d. Zanide, Nieuwerkerk, bekroond mót den vierden prijs". Door iden heer A. Wilkens zijn aan gekocht op de Rotterdamsche Paasehvee- tentoonstelling, voor de vleeschhouwerij Fam. A. S. Frenk, 2 ossen, welke be kroond zijn met 2 derde prijzen, rubriek 4 en 6, breede tanden. BURGH. Zaterdagavond j.l. hield de varkenshoudersvereeniging „D. O. Z." haar jaarvergadering in café Bakker, 't Bleek, dat deze vergadering niet alleen was belegd' tot het afdoen der gewone huis houdelijke zaken, maar ook tot herden king van het 20-jarig bestaan der ver eeniging. De zaal was voor deze ver gadering extra versierd, en zelden mocht men zoo'n talrijk opgekomen ledental be groeten. Ook de dierenarts, dhr. Stevens, was tegenwoordig en gaf des gevraagd nuttige adviezen. Als souvenir werd den leden een presentiegeld uitgereikt. Na opening door dein voorzitter, dhr. N. Hogenstein, schetste de vice-voorzitteïl, dhr. C. Blom, in korte trekken het wel en wee der vereeniging in het afgelooj- pen tijdvak. Het bleek, idat „D. O. Z." zich in Ide eerste jaren van haar bestaan ook bezig hield met iden gemeenschappelijken aankoop van varkensvoeder en zich thans beperkt tot geldelijke uitkeering bij het verlies van varkens aan haar leden met zeer gunstige resultaten, wat stjeeds meer wordt gewaardeerd. Uit het verslag van den secr.-penningm'. bleek, dat in het afgeloopen boekjaar f 141,06 aan deleden was vergoed en het batig saldo f 1101,87 bedroeg. Om' Ide feeststemming te bevor deren werd (bij uitzondering) besloten, |de kosten van vee- en artsenijkundige hulp uit ide kas der vereeniging te be talen. De aftredende bestuursleden, de heeren J. L. v. Heukelen en Joins Bruijne, werden herkozen, terwijl in de vacature A. Visser werd voorzien door benoeming van (dhr. S. de Feijter. De contributie werd wederom bepaald op 30 cent per maanld en per varken, en de eventueele vergoeding voor den koers der week. Als leden der financiëele com missie werden benoemd de heeren C. geeft U de laatste Zendt Uw v. kans BclfilG" buitenomslagen met Uw oplos- HOllcinu singen aan ROOKT Met bon voor schitterend Vulpotlood. De advocaat scheen op het gezicht van den jongen te kunnen lezen, wat er bij hem omging. „Laat je moeder gerust slapen" zei hij. „Ik vermoed, dat wat zij te vertellen heeft, haar sterk zal aanpakken". (Hier knikte Bruno nadrukkelijk). „Hoe langer zij slaapt, des te meer krachten zal zij verzamelen. Het spreken zal haar dan gemakkelijker vallen". „Maar wat doet U en Fred in dien tijd?" „Wij gaan in den omtrek wandelen, en zullen telkens eens komen hooren, of je moeder al wakker is". Het stond evenwel geschreven, dat deze wandeling achterwege zou blijven, want uit 'de woning klonk nu een zwakke stem, die „Bruno" riep. De jongen had de deur van de kamer, waarin zijn moe der sliep, opzettelijk laten open staan, om dadelijk bij de hand te kunnen zijn, wanneer zij wakker werd. Nu snelde hij naar binnen. Zijn moeder lag met open oogen te bed en die oogen stonden veel rustiger en kalmer dan vóórdat zij in slaap was gevallen. „Met wien spreek je daar buiten?" vroeg zij. „Meneer Van Setten en Fred zijn ge- kojmen" antwoordde haar zoon. „Goddank! Zet (mij de kussens 'm beetje in den rug, Bruno! f— Zóó! Zoo is het best. Nog 'n beetje hooger! Dank jel En vraag nu of de heeren bij mij willen komen, jongen! M'n haren zitten toch wel goed...?" v. ld. Klooster, K. Schoonaard en A. Vis ser en als leden der controlecommissie de heeren J. Krijger, D. Dijkgraaf en J. v. Nieuwenhuijze. Nadat verschillende be sprekingen een gunstig verloop hadden gehad, sloot de voorzitter deze geanni- meerde vergadering. ELLEMEET. Algemeene verg. van den Bond voor Staatspensionneering, afdee ling Ellemeet-Elkerzee, gehouden op Za terdag 12 Maart in het café v. d. Have. De voorzitter,- dhr. A. P. van der Weijde, opent de vergadering en zegt, dat het hem1 verheugt, dat er meer leden aani- wezig zijn dan op andere jaren. Hij is door de federatie benoemd als afgevaar digde naar de algemeene vergadering te Utrecht. Uit het verslag van den penn. blijkt, dat er een goed slot is van f31.03. De periodiek aftredende peningm. wordt met algem. stemmen herkozen; nieuwe bestuursleden worden, na stemming, de heeren C. v. Splunter en J. Korsman. De voorzitter deelt mede dat er een pro pagandafilm beschikbaar is en vrajagt of die hier moet draaien? Dhr. de Jonge betreurt het, dat er vooraf geen be stuursvergadering is gehouden, dan was er wellicht een bestuursvoorstel geko men. De voorzitter zal hierop nader in de bestuursvergadering antwoorden. Men besluit de film te laten komen en op voorstel van dhr. de Graaf zoo moge lijk op Maandag 28 Maart. Dhr. J. Bos vraagt of het niet mogelijk is op de jaarlijksche bondsavond een propagandar stuk op te voeren, wat dit jaar niet is gebeurd. De voorzitter zegt daarvoor zijn best te zullen doen en sluit vervolgens deze vergadering. NIEUWERKERK. Bij de laatstgehouden vergadering van het meer dan 50 jaren bestaande Leesgezelschap alhier, nam de heer G. J. v. Bendegom wegens hoogen leeftijd ontslag als Directeur, welke func tie hij sinds vele lange jaren met lust en ijver had waargenomen. Zijn vele diensten waardeerend, werd de heer v. B. het eero-lidmaatschap aangeboden. In Zijn plaats werd tot directeur gekozen de heer Joh. Lievense, tot commissaris de heer J. J. v. Dijk en in gelijke be trekking herkozen de heer D. Minkema. OOSTERLAND. Vrijdagavond j.l. gaf de Muziekvereeniging „Oosterlands .Fanfare" onder leiding van haren directeur, den heer A. v. d. Berge, voor een stampvolle zaal een goedgeslaagde uitvoering. Na opening door den voorzitter, den heer J. G. Boot, werden de verschillende mu zieknummers correct en maatvast uitge voerd. Deze muziek, evenals de strijk- muziek gegeven door de familie v. d. Berge, viel, getuige het gulle applaus na elk stuk, zeer in den smaak. Ter af wisseling werd voor de pauze gegeven zoo frisoh en zacht wordt Uw teint door het dagelijksoh gebruik van riZI]"- Crêmo. En snel liet zij zich vooruit nog een kam geven, om al te dartele haarlokken tot de orde te brengen! Deze „heks"' hald misschien meer idan vele andere vrouwen, idie geen „heksen" zijn, behoefte aan netheid en reinheid. Kort daarop zaten meneer Van Setten en Fred aan haar bed; en Bruno stond aan het voeteinde en hoorde zwijgend toe. Wat zij vertelde was hem trouwens lang bekend. Het verhaal van Vrouw Bongers, dat zooveel onbegrijpelijks voor Fred en an deren ophelderde, kwam in het kort meer op het volgende: Zij was een Zigeunervrouw en gebo ren in e en Zigeunerkamp in Duitschlandj. Haar naam' was Marana Bongers. Hoe zij aan dien naam kwam, wist zijzelve [nauwelijks. Vadier en moeder had zij als kinjd, verloren. En zij had een oude ren broer, die haar, reeds als klein land, het leven zuur maakte. De troep, waartoe zuster en broeder behoorden, was, toen zij nog zeer jong was, naar Holland getrokken. Zij her innerde zich flauw allerlei strubbelingen aan ide Duitsch-Hollandsche grens, maar het slot van ide geschiedenis was toch geweest, dat zij aan deze zijde van die grens gebleven waren. Zij kwamen aan den kost op allerlei wijzen en verdien- jden soms op kermissen tamelijk veel geld. Maar een der vaste bronnen van inkomsten was ook... diefstal!! Hun huis vesting bestond uit eenige woonwagens. Toen Marana 'n jaar of achttien en een knap meisje geworden was, ont „Het Kind", drama in één bedrijf, en daarna „Eén dag dame", kluchtspel in drie bedrijven, zonder aan de verdien sten van het eerste stuk te kort te doen, mag dit laatste stuk zeker de hoofd schotel van den avond genoemd worden. De verschillende komische verwikkelin gen gaven tallooze malen aanleiding tot daverende lachsalvo's. Zonder uitzonde ring werden dan ook de diverse rollen uitstekend vertolkt. De burgemeester was zeker de tolk van de aanwezigen, toen hij7 de vereeniging dank zei voor den genotvollen avond, er tevens op wijzende, dat Oosterlands Fanfare het laaitste jaar in ledental en daardoor in kracht belang rijk is toegenomen. Na afloop van het programma bleven nog velen geruimen tijd bijeen om te genieten van den dans. In een der lokalen der openbare lagere school alhier, had Donderdagavond j.l. de eindles plaats, van den vervolg cursus, in aansluiting op den gehouden 2-jarigen tuinbouwcursus, onder leiding van den heer N. A. Quist, tuinbouwonder- wijzer te Zierikzee. Hierbij waren tegen woordig, den heer Burgemeester, ide Com missie van Toezicht en andere belang stellenden. De heer J. Dorst Mz. voor zitter der tuinbouwvereeniging „Ooster- land en omstreken", opende de bijeen komst. De vervolgcursus was in hoofd zaak gehouden voor de boekhouding. Tal van vragen werden hiervoor gesteld, die door de cursisten uitvoerig werden be antwoord. De Burgemeester, die het 1ste gedeelte van de les maar kon bijwonen, sprak leeraar en cursisten toe. De behan delde stof, de boekhouding, is in elk bedrijf van groote waarde, vooral ook in deze crisistijden. Door goede boek houding kan men direct zien op welk onderdeel kan worden bezuinigd, en ver lies zoo klein mogelijk kan worden ge maakt. „Die schrijft die blijft", is ten opzichte van de boekhouding een groote waarheid. Een herhaling van het in den 2-jarigen cursus behandelde, volgde (ziek tebestrijding, ontwatering, meetkunde, kassenbouw enz.). Uit de antwoorden bleek, dat door allen met veel animo is gewerkt. Bij beëindiging van de les, werden de diploma's uitgereikt door den heer Zeijler, lid der Comm. v. toezvicht, die de cursisten vooral aanspoorde het geleerde zooveel mogelijk in de practijk toe te passen. Ook den heer Quist werd dank gebracht voor zijn tijd en moeite daaraan besteed. De heer H. J. Hage, cur sist en voorzitter van oud-leerlingen, dankte den heer Quist voor zijn aan gename leiding; hij hoopte iden heer Quist nog dikwijls op hun vergaderingen te mogen ontmoeten. De heer Quist dankte de sprekers, de cursisten voor hun toe wijding; de band die in deze 3 jaar is gelegd, zal door hem niet worden ver geten. Gaarne zal hij een nieuwe cursus leiden. Ook de Commissie van toezicht brengt hij woorden van dank, den heer Kosten, hoofd der school, voor de aan gename samenwerking. De heer Kosten, dankte den heer Quist voor zijn vrien delijke woorden. Hij hoopte dat de eur- waakte bij haar meer en meer tegenzin in het leven, dat zij gedwongen was te lijden. Zooverre zij wist, waren al haar voorouders Zigeuners geweest. Naar haar smaak en neigingen te oordeelen, zou men het niet gedacht hebben! Zij haatte de diefachtige gewoonten van haar „volk" en begon met haar heftige natuur haar geheele omgeving te haten. Zij trachtte zooveel mogelijk boeken machtig te worden en las veel, rijp en groen door elkander, waardoor zij den spotlust van haar „volk"' en, in de eerste plaats, van haar broer wekte. Dit verbitterde haar meer en meer,. Na jaren kwam1 zij, in de wonderlijke omgeving van de Zwolsche Kermis, in aanraking met Dr. Van Genkel, een jong letterkundige zonder vermogen, die daar leeraar aan de Burgerschool was. Deze had |een ietwat eenzelvige natuur, was wars van alle „mooie manieren" (zooals hij het, dikwijls onoprecht vriendschjap- pelijk, gedoe van de menschen tegenover elkander noemde), stoorde zich aan geen „maatschappelijken nonsens", en was zooals bijna alle menschen van zijn slag nergens een welkom gast. Ook hij voelde zich verongelijkt en verbitterd^. Zijn toevallige ontmoeding met Ma rana leidde tot de ernstige gevolgen voor beiden: zij schonken elkander Wederkee- rig hun liefde en hoewel het niét aan raadgevingen ontbrak, die hem daar van trachtten terug te houden maakte hij haar tot zijn vrouw. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1