Zierikzeesche Él Nieuwsbode ABONNEMENT; PADVERTENTIEN Inzending Advertentiën BINNENLAND. Uit Stad en Provlnole. F E U l~L L E "TONT" De Landlooper Prijs p. 8 maanden ƒ180, franco p. post ƒ180. Voor het buitenl. per Jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 8 cant. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 82. Postgiro 117677. Maanrlan 7 Maart 1Q19 ZIERIKZEESCHE COURANT. 88ste JAARGANG - No."12282 MddflUdy „Iddfl 130^. c«c.rfsiv^«ELC.3Vanc, wukah Dir. A. J. DEILOOZE. UHg.-Mu.1m3M. JflKOSTEN ^ve van l=-3 rtgtIs 60 ets., van 4 regwls «d dtarbovwn SO cta. pwr regel. Reclames SO cta. per regeL Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van alt vóór 10 ure. UitarlIJk tO aar op dco dog uitgaaf ZIJ, dia zich van af heden op ons blad abonnaaran, ontvangen da tot 1 April a.s. varichljnende nummari gratis. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 4 Maart. Bij tien aanvang van de vergadering wordt gestemd over de moties-Hiemstra en -Joekes. De eerste m'otie-Hiemstra (verbete ring van tie tarieven bij de werk verschaffingen) wordt met 53 tegen 22 stemmen verworpen. 1 De tweede motie-Hiemstra (door steun van rijkswege alle werkloozen- j kassen in staat te stellen, over 1932 een reglementaire uitkeering te verstrek ken zonder gevaar voor haar voortbe staan) wondt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De motie-Joekes (tie crisis-rege ling voor steun aan werkloozenkassen mede voor het bouwbedrijf toepas selijk te verklaren) wordt met 51 tegen 24 stemmen aangenomen. Besloten wordt, Dinsdag te behandelen het wetsontwerp tot verhooging vaneeni- ge accijnzen, het heffen van invoerrecht op zuidvruchten en afschaffing van de opcenten op tie grondbelasting. Hierna worden een aantal kleine ont werpen zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Aan de orde is de Indische be grooting. DE BRUGGEN BIJ MOERDIJK EN DORDRECHT. Bij informatie op het ministerie van waterstaat is verzekerd, dat het bericht van het Dagblad van Noord-Brabant om trent den bouw van de brug over het HollancLseh Diep en de brug bij Dor- drecht (waarmee onderscheidenlijk in 1933 en 1935 begonnen zou wordien en dia beide in 1937 gereed zouden komen) niet op betrouwbare gegevens berust. Naar men zich zal herinneren, heeft minister Reytner verklaard, dat de brug over het Hollanidsch Diep nu het eerst aan de beurt is. Met de voorbereiding is men ook bezig, maar over het tijdstip, waarop de bouw zou worden begonnen, staat (in verband! met den financiëelen toe stand), nog niets vast, veel minder over dat, waarop hij voltooid zou worden. DE WERKLOOSHEID, Aan een door het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw ver strekt overzicht van gegevens iinzake werkloozenzorg over het tijdvak van 3 tot en met 30 Januari 1932 ontleenen wij, dat door de gemeenten (zonder aftrek van subsidies van Staat c.q. provincie) aan werkloozensteun uitg. werd f 3.370.655 en voor werkverschaffing f 1.822.945. ter wijl door werkloozenkassen f 4.842.987 werd uitbetaald. Het Rijk betaalde f 1.070.000. Het aantal werkloozen, dat op 30 Jan. 1932 bij het orgaan der arbeidsbemidde ling stond ingeschreven, bedroeg 252.999. Bovendien waren er nog 3386 gedeel- teijke werkloozen en 2769 werklooze vr. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen zal door het Harmoniegezelschap „Kunst en Eer" op Zondag! 3 April a.s. een bui- Gorgel droog me» ^WYBERT beschermt U Ieder jaar tegen ver koudheid en catarrh. 35 door IVANS. Het was maar gelukkig, dat meneer Van Setten op dat oogenblik aan het andere ein|cte van de zaal met een paar ken nissen stond te praten. Anders zou hij zijn ooren niet geloofd hebben! De Burgemeester, die trotsch op zijn stad was, hoorde het met zeer gemeng de gevoelens aan, dat de Generaal het zich vestigen in die stad gelijk stelde met 'n begrafenis! Van dat oogenblik af werd hij koel en niettegenstaande den hoogen rang van den introducé ook 'n beetje uit de hoogte. Oom Karei gevoelde dit, begreep de reden niet en vond, dat het niet te pas kwam. Van zijn kant zette hij gees telijk gesproken! nu ook 'n hooge borst op. En het gesprek, jdat op de aangenaamste wijze begonnen was, werd stijf en vormelijk voortgezet. Dat was alweer 'n teleurstelling voor den Gene raal. Neen! De prettige, kameraadschap pelijke toon, die onder militairen gebrui kelijk was, kende men hier niet! Later op den avond geraakte de in troducé echter op zijn praatstoel, toen die Notaris hem inlichtingen vroeg omi- trent tie politieke toestanden in Indië en de opstootjes, die daar pas, op ver schillende plaatsen, hadden plaats gehad. De Generaal was lid van den Volksraad geweest. „U hadt U tot geen beter adres kunnen tengewoon Concert worden gegeven in in de groote zaal van Hotel Juliana. Hier voor is een prachtig programma in stu die genomen, waarbij onder meer voor komt een duo voor 2 pistons, een solo voor tuba en een solo voor pioolo. Ver der zal het „Zierikzeesch Strijkorkest" hare medewerking verleenen en zal het concert worden besloten met een gezellig bal met schitterende balmuziek. Zij, die nog geen donateur zijn, kunnen zich als nog bij het bestuur aanmelden. Een en ander belooft een aangenamen avond te worden. Zoovelen, vooral ook van buiten Zierikzee, waren Vrijdagavond naar de Concertzaal gekomen, om de vertoo ning van de N. C. R. V:-film „De Klok ken luiden" bij te wonen, dat de zaal geheel bezet was. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter van het propagandacomité, den heer W. J. van Schelven, die zijn vreugde uitsprak over de groote opkomst en de aan wezigen opwekte met een kort woord, zich bij de N.C.R.V. aan te sluiten. Nadat vervolgens psalm 89 vers 7 was gezon gen nam Dr. van Lonkhuijzen het woord, die, na in gebed te zijn voorgegaan een uiteenzetting gaf van doel en werk der Nederl. Chr. Radiovereeniging, welke door haar uitzendingen tot troost en blijd schap strekt. De filmvertooning, die nu volgde, werd met aandacht door de aan wezigen gevolgd, wel een bewijs hoe zeer beelden en inhoud insloegen, waarvan trouwens ook het aplaus, na elk ge deelte een getuigenis was. In zeer scherpe beelden toonde deze film, die ongetwij feld een heel goede reclame is voor het doel waarvoor ze vervaardigd is, de ont vangst door diverse personen en gezin nen van de verschillende onderdeelen van feet N.C.R.V.-radioprogramma benevens in teressante kijkjes van het omroepbedrijf zelve, de werkwijze der vereeniging en de propaganda. De over het algemeen wel toepasselijke muziek, die de film be geleidde diende meer als zoodanig dan als uitbeelding van het op het doek ge brachte. Niettemin werd ze uitstekend en cluidelijk uitgevoerd, vooral ook het klok gelui kwam goed tot zijn recht. Aan het eind van deze avond sprak de sprak de heer de Jonge, proagandist van de N.C.R.V., namens deze vereeniging woorden van dank voor de opkomst naar en het medeleven tijdens de film, der aanwezigen en tot het comité voor haar voorbereiding. Spr. wees zijn gehoor spe ciaal nog eens op de noodzakelijkheid' van aansluiting bij de N.C.R.V. en vroeg tenslotte de aandacht voor het z.g. Om- roepfonds, dat, aan hen, die niet in staat zijn zelf een ontvangtoestel te koopen, een toestel gratis in bruikleen geeft. De aan den uitgang der zaal voor dat fonds te houden collecte beval spr. dan ook warm aan. Dr. van Lonkhuijzen richtte zich in zijn sluitingswoord tot de N.C.R.V., welke spr. dank zegde voor haar komst met de film naar Zierikzee. Ook de propagandacommissie welke hij gaarne tot een permanente zou willen omge vormd zien en tot de organiste, die hij dankte voor haar begeleiding, waarna Z. E. met dankzegging de bijéénkomst sloot. De collecte, hierboven genoemd, bracht het mooie bedrag van f 72.21 op. wenden dan tot mij!" zeide hij tot dén Notaris. En nu begon hij, op eenigs- zins onderwijzenden toon, een betoog over Indië en Indische toestanden. Met zijn (doordringende stem beheerschte hij (daarmede het gesprek in zijn naaste om geving, zoodat weldra iedereen Zweeg en m!en, met eenige verbazing, luisterde naar tien Generaal, die voortdurend aan het woord was en, als 't ware, college gaf over Indische politiek, zooals hij die opvatte. Het geheim van een onderhoudend mensch is, dat hij over interessante din gen goed spreken kan, maar hij moet daarbij minstens even goed kunnen luis teren. Die laatste kunst is voor menigeen niet gemakkelijk en Oom Karei verstond haar heelemaal niet. Daarom leefde hij, qm 't zoo eens uit te drukken, op een eiland. En, zoodra zijn m'edemenschen dat ontdekten, lieten zij hem daarop liefst alleen. De Generaal was juist middenin een tirade over het Communisme in Indië, toen zijn zwager hem op den schouder tikte. „Ik krijg idaar juist een telefoontje, dat mij naar huis roept" zeide deze. „Ge neer jij je üntusschen niet en blijf hier gerust zoo lang als je wilt!" „Biest!" zei Oom Karei, zonder er ook maar aan fce tienken, eens te vragen, waarom1 meneer Van Setten zoo plotse ling naar huis moest komen. „Ik vind het hier heel genoeglijk. Ik moet zeggen, [dat 't mij erg is meegevallen! Ik hoop, (dat de heeren mij nog iniet zullen weg jagen!" De laatste woorden had hij met 'n HAAMSTEDE. Vrijdagavond j.l. gaf tie Rederijkerskamer „V.Z.O.S." van Burgh een uitvoering in de goed bezette zaal van hotel Bom. Opgevoerd werden het blijspel „Willy's Vrouw" en de klucht „Ze krijgen mekaar". De vertolking was, zoo als wij dit van de oude Rederijkerskamer gewoon zijn, uitstekend, Het publiek, w.o. een gezellige geest heerschte, volgde een en ander met gespannen aandacht en be loonde spelers en seelsters met een her haald en krachtig applaus. Bij het einde dankte de voorzitter dhr. B. Th. Boot het publiek voor zijn belangstelling en allen, die meegewerkt hebben om deze uitvoering te doen slagen. Een geani meerd bal, waarvoor de muzieK welwil lend door de firma Verwest Zoon te Burgh werd geleverd, besloot den avond. DREISCHOR. Evenals op andere plaat sen werd ook hier 1.1. Donderdagavond eén propaganda-kunstavond gegeven door vertegenwoordigers van den Nederland- schen Blintienbond. De bovenzaal van hotel Aarnoudse was geheel vol met be langstellenden. Na ingeleid te zijn door den heer C. M. Weststrate, hoofd der school alhier, met een toepasselijk woordi, in zijn kwaliteit als voorzitter van het voorbereidingscomité, sprak der 'blinden propagandist, de heer v. d. Berg. Ter afwisseling werd door zijn mede-lotge- nooten muziek, zang en declamatie ge geven, waardoor de avond vlug en aan genaam voorbij ging. Het slotwoord sprak daarna weer de heer Weststrate, waarna dezen avond als een succesvolle voor dien Ned. Bilindenbond kon worden aan gemerkt. OOSTERLAND. De Groene Kruisvereeni- ging „Ooster- en Sirjansland'" hield Don derdagavond hare jaarvergadering in de Conferentiekamer alhier. 62 leden waren tegenwoordig. Voorzitter, dr. W. H. Wee- da. Door den secr.-penningm'., de heer M. Otte, werd het jaarverslag uitge bracht, waaruit blijkt, dat de vereeniging thans 405 leden telt, en 12 donateurs. De inkomsten aan contributies hebben be dragen f614,09. In "31 zijn do,or mej. D|eur]QO, verloskundige 964 ziekenbezoe ken afgelegd, waarvoor een woord van waardieering in het verslag tot uiting kwam. 418 maal is van de artikelen der vjereeniging gebruik gemaakt. De reke ning werd) nagezien door een commissie, bestaande uit de heeren L. Boogert, Joh. Dooge en W. v. ti. Maas, welke aanwees, goed slot "30, f300,84, ontv. f614,62, uitg. f521,33, saldo f420,71. De voorzitter bracht den secr.-penningm. dank voor zijn keu rig werk en gehouden beheer. Aan de béurt van aftreding waren de heeren C. M. Zeijler en A. S. v. Hoeve. Daar laatst genoemde geen nieuw mandaat wenschte, werd in diens plaats bij accla matie gekozen de heer J.b de Jonge te Sirjansland. De heer Zeijler werd met bijna algemeene stemmen herkozen. In de vacature J. H. Flohil werd gekozen dé heer W. Biakker. Tot afgevaardigde naar dé Prov. vergadering werd benoemd dé heer M. Otte, tot secundus dr. Ww H- Weeda. De begrooting 1932 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 606. De voorzitter bespreekt daarop een Moe- der cursus. Eft ar een zelfde cursus door mevr. Vleugels Schutter—Spit ook te Nieuwerkerk is gehouden, heeft hij ge vraagd, of zij ook deze hier zou willen geven, - waartoe zij gaarne bereid was. Het bestuur zal hierover in overleg mét mévr. Vleugels Schutter-Spit treden, waar na dezen cursus in den komenden winter tegemoet kan worden gezien. Op een vraag van een der leden, een bijdrage te verleenen aan minvermodentien voor autovervoer naar het Ziekenhuis te Noord!- gouwe, kon niet w.orden ingegaan, daar de Ziekenauto het voor de Groene Kruis- z)elfgenoegzaam' lachje uitgesproken en (die heeren verzekerden niet volkomen naar waarheid! en met niet heel veel geestdrift dat niets hun aangenamer was dan zijn gezelschap. Daarop ging meneer Van Setten naar huis. Er heerschte tiaar een niet geringe consternatie! Otto Blees ha)di zijn opdracht vervuld en Dr. Wille was in zijn rijtuigje reeds op weg naar de woning van Vrouw Bon,- gers. Daarop ha(dl Otto"s vader hem naar tié Van Settens gestuurd om hen op de hoogte te stellen van wat gebeurd was. Tante Wentia verkeerde in een vochtig- triomfantelijke stemming: vochtig, omdat zij vele tranen vergoot; triomf'antel'ijkj, omjdat zij immers altijd gezegd had, dat er uit die vriendschap van Fred voor Biruno niets goedis kon geboren worden! Otto deed zijn verhaal nu voor de idérde maal: eerst aan z'n vader, toen aatn m'evrouw Van Setten en nu aan meneer! en (dé waarheid gebiedt ons te zeggen, (dat hij zichzelven daarbij een rol toebe- (djeelde, die, zacht uitgedrukt, wel wat te mooi was. Maar hij vertelde toch met voldoende (duidelijkheid, wat er gebeurd was. „Fred! is 'n flinke jongen!" zei me neer Van Setten, toen hij alles vernomén ha[d. „Ben je van plan, hem in zijn roeke loosheid! aan te moedigen?" vroeg Tante, door haar tranen heen. „In het geheel niet, Wentia 1" Verder zeide hij niets, maar zijn vrouw DFINWERKINGTREDING DER NIEUWE ENGELSCHE tTARIEFWET op I Maart veroorzaakte op Maandag, den laatsten dag voor den vaetgestelden datum, een belangrijke drukte in de Engelsohe havena. Men wilde zooveel mogelijk nog lossen voordat de verhooging van kracht werd. léden, reeds tegen reductie verricht. Hierop volgde sluiting. STAVENISSE. Zaterdagmiddag 5 uur werd de gemeente opgeschrikt door het luiden der brandklok. Er was een uitslaande brand uitgebroken in het woonhuis, waarin tevens een zaak in ge distilleerd is, van den heer J. Koeman op den Molendijk. Met een paar slangen op de Waterleiding was men in een half uur den brand meester. Het 'boven- en benedenhuis zijn uitgebrand. Oorzaak nog onbekend. Alles was verzekerd. THOLEN. Loop der bevolking over Februari: Vertrokken: Clara Voerman, naar Vlissingen; M. A. Janssen en gezin, naar Poortvliet; L. C. Jansen, naar Den Haag; M. A. v. Prooije, naar Middelburg; L. J. Boot, naar Kruiningen; J. Quaak en gezin, naar Outi-Vossemeer. Gevestigd R. J. Hagenbek, van Arn hem'; J. Hulleman en gezin, van Vlissin gen; D. Hage en gezin, van Stavenisse. TARIEVEN THOOLSCHE BRUG. De Raad der gemeente Poortvliet heeft Onlangs bij Ged. Staten van Zeeland aan gedrongen op afschaffing of, zoo dat vooralsnog niet mogelijk zou zijn, op aanzienlijke verlaging van het brug geld, dat op de brug over de Eendracht tusschen het eiland Tholen en den Bra- bantschen oever wordt geheven. In het verzoek wordt gezegd, dat er bedrijfs autohouders zijn, die jaarlijks over de filOOO voor het passeeren van deze brug moeten betalen en dat de afzet van land en tuinbouwproducten, welke toch reeds zeer groote belemmering ondervindt, er ten zeerste door wordt bemoeilijkt. Ge wezen werd ook op de steeds terugkee- rende aanzienlijke uitgaven, welke de be woners van het eiland Tholen zich moe ten getroosten, als zij kinderen hebben, die zij de onderwijsinrichtingen te Ber- gen-rpp-Zoom willen laten bezoeken. De Bi. B. N., Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland, heeft in een adres aan Ged. Staten het verzoek van den Raad van Poortvliet krachtig gesteund, er o.m. nog de aandacht op vestigende, dat vele autotransporten en leveringen naar Tholen achterwege moeten blijven, omldat het hooge bruggeld', dat in de prijzen moet worden verdisconteerd, nor male concurrentie uitschakelt. Sommige begreep heel goéd', dat het op dit oogen blik niet geraden was, op dit onderwerp (door te gaan. Bovendien: Otto blees be hoefte niet te bemerken, dat de echte lieden Van Setten van meening verschil den! Meneer Van Setten stelde zich onmid dellijk met den Commissaris van politie in verbinding. Het bleek, dat Otto's vader, hetzelfde gedaan had. De Commissaris was, in grqote lijnen, reeds op de hoogte. „De politie-auto staat gereed te ver trekken, om' den gevangene en zijn ge leiders at te halen" zeide hij door de telefoon. „Agent Muller schijnt er heele- imaal niet aan gedacht te hebben, aan den jongen Blees de opdracht te geven ook mij te waarschuwen. Daarop zit 'n on gemakkelijke schrobbeering!"' „Maakt U 't maar niet te erg, Com missaris! De Agent schijnt flink genoeg te zijn opgetreden. En a propos bestaat er bezwaar tegen, dat de autja mij even aan mijn huis komt afhalen? Dat ligt toch op haar weg en ik zou Fred graag zoo gauw mogelijk een hart onder den rieim steken". „Geen bezwaar. Er behoeft dan maar één Agent mee te gaan om te chauffee- ren. 't Schijnt anders dat de jongen al 'n hart onder den riem hééft!" „U hebt gelijk, Commissaris! Ik reken dus op de auto!" „Goed zoo!" Hiermede was het gesprek ten einde. Vijf minuten later was meneer Van Set ten op weg, onder de hoede van een politie-agent, die uitstekend chauffeerde. Het was begonnen te regenen; de wol artikelen kunnen o. a. goedkooper per scheepsgelegenheid uit België worden aan gevoerd, hetgeen dus beteekent, dat het bruggeld in feite aan het Belgische be drijfsleven een voorsprong verschaft ten detrimente van de Nederl. industriehan- tiel en transportwezen. Het is niet té weerspreken, dat het kunstmatig uitscha kelen van een gedeelte der concurrentie bovendien een ongunstigen invloed heeft op "t bedrijfsleven van 't eiland Tholen. Op al deze gronden heeft de B. B.N. aan Ged. St. van Zeeland verzocht, op het adres van den gemeenteraad van Poortvliet gunstig te willen beschikken. SPOEDEISCHENDE VERGADERING van het WATERSCHAPSBESTUUR v. SCHOUWEN op Donderdag 3 Maart. (Vervolg). De heer Hocke betoogt, dat het geen verwondering behoeft te baren, dat Ged. Staten hun goedkeuring "onthouden aan het besluit van de Alg. Verg. van 14 Dec. 1.1. tot vermindering der salarissen der ambtenaren, want Ged. Staten wanen wel zeer voor die belangen en schijnen nog steeds niet de nood der menschen te kennen in wier dienst zij zijn. Het was, volgens spr., ook te voorzien, dat de ambtenaren in beroep zouden gaan, ge zien de houding van het D.B. te dien opzichte. Ook dit college kantte zien tegen eenige verlaging en schijnt ook nog niet in te zien, dat bezuinigen gebie dend is, niet alleen op wegen en dijken, maar ook dat het huishouden van Schou wen hieraan zijn cijns betaalt. Dat de ambtenaren in 'beroep zijn ge gaan typeert hun mentaliteit. Hun trac- tementen zijn in den loop der jaren ver dubbeld, in enkele gevallen bijna verdrie voudigd. Zoowel het D.B. als de hoofd ingelanden wisten hun werk te waardee- ren; zij hielden rekening met de toen heerschende crisisjaren. Ook toen zal er wel eens afgeweken zijn van de vast gestelde tra elementen, om ze naar boven te brengen. Thans heerscht misschien nog erger crisis. Nu zouden de tractementen weer gewijzigd moeten worden, maar nu naar beneden. Door de daling der index cijfers zijn de ambtenaren indirect nog verhoogd. Wanneer ze wilden inzien met hoeveel moeite de lasten moeten worden opgebracht en executies misschien niet ken, die Fred en Otto in het Oosten hadden zien hangen, waren sneller aan gedreven dan de jongens verwacht hadden, en het was nu maar gelukkig, dat Fred dien langen weg niet te voet en zonder hoed behoefte af te leggen. Dicht bij het voetpad, dat naar de heide voerde, haalde de auto Dr. Wille en z'n wagentje in. „Dat treft goed!" riep meneer Van Setten den geneesheer toe. „Mijn brave chauffeur kan nu, wanneer wij beiden Vrraks tiet voetpad opgaan, tegelijk op Uw wagentje en op de auto passen!" Deze woorden had hij Dr. Wille toege roepen, zonder te denken aan de griel, ene deze nog steeds tegen 'nem koesterde. „Dat is met noodigf' riep de dokter mei vn Dooze stem terug. „Ik bind mijn paara aan n Doom en wee degene, die 't beest of het karretje zou aanraken! Het paard is de beste wachter: het bijt; en schopt naar vreemdelingen. Dat weet iedereen hier in den omtrek". Enkele oogenblikketi later steeg me neer Van Setten uit de auto en sloeg het boschpad in. De dokter volgde op geringen afstand, nadat hij inderdaad zijn beenig paard met de teugels aan een boomtak gebonden had. Maar, voor alle voorzichtigheid, verzocht hij tocih den po litie-agent maar, 'n oog op het wagentje te houden. De dokter deed geen moeite om meneer Van Setten in te halen, en meneer Van Setten hield den pas niet in, om hem daartoe in staat te stallen. Onder de boomen was het nog vrij droog, maar erg donker. (Wordt vervolgd),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1