PU ROL TWEEDE BLAD Jluwe scfvtale fiuid Uit Stad en Provinole. Vervangt de grasMeek en maakt het gebruik van chloor overbodig. Zoo gaat het spoelen ge makkelijker en vlugger! bdiooranda Dl) da aai Vrijdag 4 Maart 1932, aa. 12281. en springende lippen VWO «a 90 ct. Tub« SO ct. Bl| Apoth. ca OirogUtM i N T U ÏTI E. De negentiende eeuw werd gekenmerkt idoor de oppermacht van het specula tieve verstand. Het intellectualisme was (de alles beheerschende tyran, die het licht Ider geestelijke erkentenis verdrong. Er was onider de menschen heel wei nig van die innerlijke verlichting te vin den, door welke alleen het wezen der (dingen openbaar worden kan. Men leef- Ide algemeen in een staat van geestelijke armoejde, als menschen wonende in een lan)d, welks bodem kostbare metalen en ejdiele gesteenten bevatte, waarvan men echter onwetenld bleef. Het was een erm stige dwaling, die voor millioenen men schen noo(d'lottig dreigde te worden. Want niet straffeloos kan het kanaal gesloten worden, waardoor het levend water tot ons komt. Een dergelijke aan matiging zal zich noodeloos uitputten in een schijnbestaan, dat zichzelf verteert. De ongewenschte teekenen van energie verspilling en verlies van levendigheid kunnen (dan niet uitblijven. Het is als een roede der kastijding, gevoeld door allen, die zondigen tegen de wetten van natuur en leven. Van vele zijden werd Ide noodkreet geslaakt, dat het zoo niet langer kon. Bij zulk een ernstig bezoek wordt de menschelijkheid nooit alleen gelaten. En zoo kwam er van alle zij dien hulp op dagen in den geweldigen strijd tegen on- natuur en ontaarding. Men ging weer wijzen op die groote beteekenis der zoo lang miskende intuïtie, als oorspronke lijke bron van kennis en inzicht. De doordringing hiervan zou op vele ter reinen des levens als 't ware een om wenteling veroorzaken. En voor menig geslagen menschenleven zou het een keerpunt boteekenen, wijl het gevoel van absolute machteloosheid dikwijls dat van een nooit gekenden, beteren levensstaat vooraf gaat. In zulk een toestand dan gaat de in tuïtie werken; dat is het vermoeden van wat er gebeuren moet. Waarbij tevens (die zekerheid komt, dat het alles zoo goejd is, daar het tot ons aller welzijn strekt. Wat het stoffelijk oog voor ons doet op het stoffelijk gebied, dat doet de intuïtie voor ons op dat des geestesi. Het wil letterlijk zeggen innerlijk of inwendig onderwijs, d.w.z. onderwijs ont vangen langs wegen, Idle onbekend zijn aan onze stoffelijke zintuigen. Ofschoon onderlinge afhankelijkheid een levenswet is, bestaat er een heerlijk gevoel van onafhankelijkheid: in elke ziel, welke idoor de in haar wonende intuïtie verlicht wordt. Evengoejd' als wij onze stoffelijke waar nemingsorganen vergunnen om van alles getuigen, wat zij opmerken, zoo behooi- ren wij ook een dankbaar gebruik te maken van de dieper gelegen waar nemingsorganen onzer ziel, waarmede wij even onmiskenbaar en op veel betere wijze zijn toegerust. De onwankelbare trouw aan dit licht van binnen kan ons voeren idoor de moeilijkste levensomstan digheden. Het is onze gids ook dan, wanneer alle werelldsche hulp ons ver laten gaat, opdat we zullen gaan graven naar de schatten van ons innerlijk be staan. Dat bestaan is zichzelf genoeg, omdat het eeuwig is en al het andere vergaat. De intuïtieve waarnemingen van waar heid zijn het dagelijksch brood om onzen !d|aglelijkschen honger te stillen. Een koortszieke wereld kan alleen tot kalmte, rust en schoonheid gebracht worden, wanneer alom1 Ide intuïtie ontwaken gaat, leidend een afgedwaalde menschheid naar die eenvoud en de waarheid van een dieper bestaan. ZIERIKZEE. Met een drietal pittige marschen opende ons stedelijk muziek corps, onder leiding van den heer J. F. A. Theewis, Dinsdagavond de Land stormavond, welke in „Juliana" werd gehouden voor een meer dan volle zaal. Nadat de laatste tonen van Teike's be kende marsch verklonken waren, nam de voorzitter van de plaatselijke land- stormcommmissie, burgemeester Bannink het woord, om allereerst een hartelijk welkom toe te roepen aan majoor van Schelven, de vertegenwoordiger van 'het groote hoofdkwartier van den Nat. Land storm, aan P. G. Laernoes, den secretaris der Prov. Landstormcommissie, aan over ste H. Bierman, de commandant van het Zeeuwsch Verband en aan „Kunst en Eer" met zijn kapelmeester, den heer Theewis. Spr. bepaalde zijn gehoor bij de dikwijls gehoorde vraag: is die land storm nog wel noodig? Men is toch bezig de wereld te ontwapenen? Het zou prachtig zijn als het kon, maar men js helaas nog niet zoover. In Genève 639 PER Vt POND FRISOBAM GEEL30 ct GROEN 35 ROOD .40 O "«Hm CfiMuic .en Cjoedkoofte UaboJi 1 Aadara tijden, andara prijzen I 20 ZAMBOS Sigarattan 25 ct*. Geen cadeaux eto. 100 waarde voor Uw geld. zou over vrede gesproken worden, maar men heeft nog niet anders kunnen spre ken dan over den oorlog in 't Verre Oosten. In onze stad en ons eiland is de toestand in het algemeen nog niet zoo verontrustend, maar daarbuiten ont breekt daar wel het een en ander aan. Er is een internationale vervlakking ge komen, maar gelukkig zijn er nog zeer velen, die gehecht zijn aan huis en haard, aan land en Koningin en die, als heit moet, voor deze panden willen strijden tegen (de intern, surrogaten, geïmporteerd uit Moskou, het communisme en het Duit- sche import: (het Nationaal Socialisme. Deze twee stroomingen willen de men schen, hardhandig desnoods, gelukkig bla ken, maar het overgroot deel van ons land wenscht die import niet. Gelukkig is er een andere geest nog aanwezig, een geest van saamhoorigheid, een geest die ons eiland en onze stad zoo groot heb ben gemaakt. (Applaus). Overste Bierman, die 'daarna jiet spreek gestoelte innam, sprak over de eenige taak, die hij' te vervullen had, n.l. te spreken over de organisatie van den Landstorm. In verband daarmede behan delde hij een tweetal vragen „Wie kan tot het instituut toet reden, wie kan dus landstormer zijn?" Het antwoord daarop is: regeeringsgetrouwe mannen, die voor orde, rust en vrijheid zijn en in het leger of bij de vloot gediend hebben, behooren bij den Landstorm, die 70.000 man telt,waarvan 3000 in Zeeland. De vraag, zoo vaak gehoord is: En wat doen de landstormers eigenlijk? Het aot- woorjd luidtniets! Eerst in ernstige tij den treden wij op: alleen als 'tmoet! In rustige tijden worden avonden als deze georganiseerd en schietwedstrijden gehouden. In verband met deze was het spreker een genoegen aan den heer de Boer een fraaie beker te overhandigen als de beste schutter. Twee andere land stormers, de heeren Uijl en Bij de Vaate kregen hun paspoort „cum laude". De derde spreker was de heer Laer noes, die op z'n gewone, gemoedelijke wijze een causerie hield en een schel licht liet vallen op de veranderde toe standen in ons land, die het noodig maakt, dat regeeringsgetrouwen zich bij den Lanldstorm aansluiten. Majoor van Schelven sprak het slot woord, tevens een dankwoord aan spre kers en muziekgezelschap, om daarna uitvoerig de vraag te behandelen: Heeft de B.V.L. nog reden van bestaan? Het antwoord luidde bevestigend. Na de pauze was „Kunst en Eer" eerst aan bod. Met entrain werd Ned. Tap toe gespeeld, wat met applaus werd be groet. Hierop werden de electr. lampen gedoofd en vroegen de films de aan dacht. Landstormdagen en het Onafhan- kelijkheidsfeest trokken als steeds de be langstelling. Met het zingen van 2 cou pletten van het „Wilhelmus" en een vroo- lijke marsch van „Kunst en Eer'" als toegift, werd deze geslaagde Landstorm avond geëindigd. Als vervolg op de reeks der be kende plaatjes-albums, die verkrijgbaar zijn tegen inzending der bonnen van Niemeijers' Tabak is thans het vervolg verschenen op het eerste deeltje van „Schatten der Aarde", waarin steenko len en zout behandeld werden. In deze leerrijke uitgave is de tekst op orgineele wijze door Frits van Raalte verzorgd, die dwergen en kabouters in zijn ver haal laat optreden, welke 'het bestaan en de eigenschappen van deze schatten aan de menschen bekend maken. Het lijkt ons de moeite waard bonnen op te spa ren om dit album met 120 plaatjes in bezit te krijgen. BROUWERSHAVEN. Vergadering van ld/en Raad dezer gemeente, op Dinsdag 1 Maart. Voorzitter, |dhr. C. Gast, burge meester; secretaris, idhr. A. H. Vermeulen. Alle leden zijn aanwezig. De voorzitter opent de vergadering en heet in het bijzonder welkom' den heer A. H. Ver- tmjeulen, de nieuw-benoemde secretaris- ontvanger. De heer Vermeulen legt ver volgens in handen van den voorzitter Ide vereischte eeden als secretaris en ont vanger af. De voorzitter spreekt daarna den secretaris ongeveer als volgt toe: U verkeert in ide bevoorrechte positie de opvolger te zijn van iemand die zijn taak steeds serieus heeft opgevat. Ik hoop dat U zijn voetsporen zult volgen. U zult profiteeren van de uitstekende con ditie, waarin de administratie verkeert. De Raad heeft groote verwachtingen van U, hetgeen wordt geïllustreerd door het feit, dat U met algemeene stemmen zijt benoemd. Ik hoop, idat de Raad een goede keus heeft gedaan (door U te benoemen en dat U een goed ambtenaar der Ik neem een paar handenvol Sil, en voeg ze, koud opgelost, bij het eerste heete spoelwater. Het spoelen gaat dan veel gemakkelijker, het wasch- goed krijgt dadelijk een opvallend heldere tint en ruikt frisch en aan genaam. Ik kan Sil bij het spoelen niet meer missen. Sil is absoluut onschadelijk. Mijnhardt'a; 1 Laxeertablettan regelen zonder Kramp of Pijn. Dooa 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. gemeente zult zijn. Gaarne zeg ik U mijn medewerking toe. De secretaris ant woordt hierop het volgende: Het zij mij vergund, M. Id. V,, een enkel woord in deze vergadering .tot U te richten;. Voor Uwe vriendelijke woorden betuig ik mijn oprechten dank. Het was voor zeker voor mij een groot voorrecht met algemeene stemmen tot secretaris-ontvan ger dezer gemeente te worden benoemd en ik betuig ideii Raad daarvoor mijn har- telijken dank. Ik hoop, dat de samen werking tusschen U, M. dl. V. en m!ij steeds aangenaam mag zijrn en ik veroor loof mij Ide vrijheid Uwe medewerking (daartoe in te roepen. Ook op de mede werking van heeren wethouders en raads léden vertrouw ik, alsmede op die van de andere ambtenaren der gemeente. De Voorzitter, het College van Bi. en W. en de Raad kunnen er verzekerd van zijn, dat het m'ij een aangename taak zal zijn voor de belangen der gem'eente te kunnen opkom'en. Ingekomen is o. m'. een schrijven van (de Directie der N.V. Rot- terdamsehe Tramweg-Maatschappij d.d. 13 Februari, m'et verzoek om toekenning van een subsidie in het exploitatie-tekort. De voorzitter zegt, dat de Ver. van Biurgem. en Secretarissen van het eiland' met den 'Directeur hierover een vergadering heeft gehad'. De Directeur deelde daarin méde, dat bijna alle tramlijnen noodlijdend zijn en als geen bijzondere maatregelen wor den getroffen, zullen verschillende lijnen moeten worden opgeheven. De Directie begrijpt, dat het gemeentelijk subsidie niet hoog kan zijn. Voor het volgend jaar hoopt men op een andere regeling met het Rijk. De subsidie-verleening der gemeente, zooals thans wordt gevraagd, is als een tusschenregeling te beschou wen, om' (daarmede te toonen, dat de streek (de tramdienst wil behouden. Er zou van ide gemeenten een subsidie noo dig zijn van i/n totaal f 18500. Als de be oogde regeling met het Rijk volgend jaar niet tot stand komt;, zal de tram verdwij nen. De Ver. van Burgemeesters en Secre tarissen heeft besloten den Raden voor te stellen, 10 cent per inwoner subsidie te verleenen. De heer Leijbaart wijst op de verkeerde houding van de regeering ten aanzien van de tramwegen. Wij ver- keeren in verhouding tot Holland in een slechte positie t. o. v. het verkeer. Spr. zou een deputatie uit de Raad naar den Minister willen zeinden om hierop te wij zen. De voorzitter is het met die meening eens. Wij verkeeren in een ongunstige positie. De Directie van de Ri.T.M. zaï deze bezwaren ook wel aan den Minister kenbaar maken. Z. h.st. wordt besloten 10 cent subsidie per inwoner te verleenen. Op het verzoek van M. Lijk en 2 andere groentenboeren alhier, om zoo mogelijk groentenboeren van elders te verbieden in deze gem'eente hun waren te verkoo- i pen, wordt afwijzend beschikt. Aan I. Dekker, Jac. 'V'. Nieuwenhuijze (Zonne- j m'aire) en J. Dekker wordt met alg. st. 25 pCt. pachtverlaging toegestaan. Het' verzoek van P. D. Bos, om medewerking tot. aansluiten voor zijne woning (boven gronds), aan het lichtnet, wordt met alg. stemmen toegestaan. Op voorstel van de heeren Priem en Nieuwenhuijze wordt miet 5 tegen 2 stemmen (Verhoef en den Boer) afwijzend beschikt op 't verzoek 1 van het Ziekenhuis te Noordgouwe, om f het subsidie van het z.g. „tweede dub- l beitje" per inwoner voor 1932 te verlee nen. Eveneens afwijzend wordt beschikt op het verzoek van de Zangver. „Eupho- nia", om subsidie uit de gemeentekasi. Het verzoek van de afd. Br.'haven v. d. Modernen Landarbeidersbond, om' invoe ring van een steunregeling voor uitge trokken werklooizen, wordt ter fine van Dezer dagen werd een ingezetene van Usquert (Gr.) voor vijf en twintig vette varkens geboden de som van f500, ter wijl hij in 1917 één, zegge één vet var ken verkocht Voor f 510,—. (Courantenbericht). In 't ergste van de oorlogsjaren Leek 'twel of hij regeerde. Men streed als 'tware om zijn gunst: Hij was de hoog-ver eer de! Men streek 'm vriendelijk langs z'n nek En prees zijn kost'lijk vleesch en spek. Bij slager, boer en exporteur Stond hij geweldig in 'de geur. De prijs van 't varken Was dan ook Recht vorstelijk te noemen, Hij kon zich op een waarde van Vijfhonderd pop beroemen! En wie iets van 'm hebben wou Stond daarvoor uren in de kou. Men maakte om zijn bezit zich dol Het geld dat speelde toen geen rol. Met Koning Krulstaart's rijk is het Nu echter afgeloopen Men kan nu voor den prijs van toen Wel 25 koopen. Maar door den peilloos diepen val Wordt ons toch ook wel bovenal Den noodtoestand gedemonstreerd Waarin de veeteelt nu verkeert. J. S. advies in hanlden gesteld van de com missie voor (de werkverschaffing. Recht voor ide Poorfcdijkstraat zal op de Haven Z.z. een waarschuwingsbord worden ge plaatst. Het bestuur van de Biz. School verzoekt voor 1932 een voorschot oji de gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101 ider L. O'.-wet. De heer Priem vraagt het schoolbestuur te verzoeken ook anidiersdenkenden aan die school te werk te stellen. Aan de O. L.S. werken ook wel andersdenkenden. Het wordt im- tmlers aldus spr. met het geld der gemeente betaald. Dit voorstel wordt aan genomen met 5—2 stemmen (Verhoef en 'den Boer). Na behandeling van een groot id'eel „klein goed" volgde sluiting. ZONNEMAIRE. Vergadering van den Raad dezer gemeente op 22 Februari. Allen tegenwoordig. Voorzitter de bur gemeester. De voorzitter wenscht allen het beste toe in 1932 en hoopt dat in de malaise verbetering mag komen. Van de N.V. R'damsche Tramwegmpij. is een schrijven ingekomen, waarbij ze om sub sidie vraagt, nu de regeeringssubsid'ie over 1932 slechts voor 80 pCt. wordt uit gekeerd. Het schrijven van 'het gam'.- bestuur van Wehl, inzake instelling van een apart departement van landbouw, wordt voor kennisgeving aangenomen. Betreffende de vlasbewerking bericht de Adj .-Inspecteur voor de werkverschaf fing te Goes, dat het Rijk 20 pCt. steun geeft van het arbeidsloon, indien ook de gem'eente 20 pCt. bijbetaalt. Daar er een aanvraag is wordt besloten de steun toe te zeggen. Gedep. Staten berichten, dat het onderhoud van 'de verbeterde traverse in de kom1 sedert 1 Januari j.l. ten laste der gemeente is. Ze zijn evenwel bereid aan de Staten een voorstel te doen om het onderhoud over te nemen tegen een jaarlijksch bedrag van f250, of tegen een bedrag ineens van f 5000,—. Het dage lijksch schoonhouden blijft evenwel aan de gemeente.. B. en W. stellen voor in zooverre hiermede accoord te gaan, in dien het bedrag van f 250 gebracht wordt op f150. Na discussie wordt aldus be sloten. Met de door Ged. Staten voor genomen korting op de jaarwedden van den burgemeester, secretaris en ontvan ger wordt accoord gegaan. Aan de N.V. Waterleiding-Mpij. „Sc-houwen-Duiveland" zal op haar vraag bericht worden, dat het voorloopig nog niet noodig wordt geacht een brandkraan te plaatsen in de uitbreiding der 'buisleiding aan den Blooi,- schen dijk. De Raad aanvaardt het legaat ad f200 van mej. Laurina Boogerd, over leden te Bruinisse, onder den last, om uit de rente ervan de graven van de erflaatster, haar echtgenoot en dochter voortdurend te onderhouden. In de va cature in de bewaarschool-commissie, ont staan door het vertrek van dhr. N. W. van Putte, wordt benoemd dhr. P. S. Vis. In de vacature van gemeentelijk: vertegenwoordiger in het Algemeen be stuur der vereeniging krachtens de Land- arbeiderswet, ontstaan om dezelfde re den, wordt benoemd dhr. F. van den Bout. De voorzitter zal rekening houden met een opmerking van den heer van Splunder om de bewaarschool ,op Zon dag niet te doen gebruiken voor dansen enz. Het primitief kohier der belasting op de honden voor 1932 wordt vastge steld. Op voorstel van B. en W. wordt geen vergunning verleend aan de huur- |sters (van het perceel van mej. Verse- put, om gebruik te mogen maken van de gang, grenzende aan de woning van den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 5