Zierikzeesche Nieuwsbode Wtfêsit 0? ciöelmrfq/& j BLUE BAND MELANGE SAN ELLA V(l £EN NORMA ABONNEMENT; Woensdag 2 Maart 1932 zierikzeesche courant. 88ste jaargang - n0. 12280 IADVERTENTIEN Inzending Advertentiën ZWAVELZURE AMMONIAK. B I N N E N L A N D.~ FEUILLETON. De Landlooper Uit Stad en Provincie. Ruwe Huid Prijs p. 8 maanden ƒ1.60, franco p. post 1.80. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij' dags. Tel. No. 12. Postgiro 197677. Dir. k J. DE LOOZE. Ulfc-Ridiitair M. J. KOSTEN ▼an 1-HJ regels 60 cta., van 4- regels en daarboven 20 cta. per regel. Reclames 90 cta. per regel. Bi) contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. UitarlIJk 10 aar op du dag uitgaaf Het Plaatselijk Crisiscomité te ZieriK- zee brengt ter kennis van belangheb benden. dat slechts Ve d,eel der aange vraagde hoeveelheid zwavelzure ammo niak door het Nationaal Crisiscomité ter beschikking wordt gesteld van de nood lijdende kleine landbouwers en tuinders in deze gemeente. Teneinde de aanvragers niet teleur te stellen en de zoo noodige hulp aan hen niet te onthouden, heeft het Comité be sloten de ontbrekende hoeveelheid jiit eigen middelen aan te Koopen, zoodat iedere aanvrager het opgegeven kwan tum bekomen kan. Als gevolg van dezen maatregel zal de prijs f 0.25 hooger zijn dan aanvankelijk werd opgegeven en mitsdien drie gulden per 100 K.G. be dragen. Vertrouwd wordt, dat tegen deze geringe prijs verhooging, in aanmer king nemende dat het Comité zich niet geringe uitgaven getroost om boven om schreven doel te bereiken, bij de aan vragers geen bezwaar zal 'bestaan. Zoodra het Comité hieromtrent de noo dige instructies zal hebben ontvangen, zal nader worden medegedeeld waar en op welk tijdstip de kunstmest moet wor den afgehaald. Zierikzee, 1 Maart 1932. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 1 Maart. Besloten wordt, Vrijdag, tegelijk met de Indische begrooting, te behandelen het wetsontwerp inzake de bestuursher- vorming in Nederlandsch-Indië. Hierna interpelieert de heer Weitkamp (c.h.) over den noodtoestand in den landbouw. Spr. betoogt, dat vele bedrijven thans met verlies werken. Dit is speciaal het geval met het gemengde bedrijf, waar zelfs de onkosten niet meer kunnen wor den goedgemaakt. Interpellant vraagt voorts, of de minister maatregelen wil treffen: om een eenigszins loonenden melkprijs te verkrijgen; om, tot behoud van de Engelsehe markt voor Nederland- sche bacon, ten bate van den yvarkens export een uitvoerpremie toe te1 kennen, en om den invoer van buitenlandsche rogge te beperken en verplicht te stellen 25 pCt. roggebloem in het brood te bak ken. Ook vraagt hij 'het gebruik van Nederlandsche gerst door bierbrouwerijen verplicht te stellen en de oprichting van een suppletiefonds voor het betalen van de sociale verzekering. Spr. wenscht nog verlaging van de spoorvrachten, iuitbeta- ling van den steun aan kool-verbouwers, en vermindering van rente en aflossing voor hen, die met rijksgeld een land bouwbedrijf op 'woesten grond hebben ingericht. Minister Ruijs de Beerenbrouck ant woordt, dat verscheidene onderwerpen, door interpellant aangevoerd, een punt van onderzoek uitmaken. Spr. is dien aangaande rapporten wachtend. Over de kwestie van den melkprijs kan hij nog geen afdoend antwoord geven. Inzake de spoorwegtarieven is ook nog een onder zoek gaande; het rapport der commissie- de Vries zal nog deze maand verschijnen. T.a.v. de bacon is een onderzoek op- 34 door IVANS. HOOFDSTUK XIX. Op de Sociëteit. Terwijl zijn neef Idie boven beschreven opwinidlende avonturen doormaakte en on verwachts in den strijd was meegesleept, voerde ook meneer Van Setten een strijd', maar op een heel andere wijze en. tegen "n heel anderen vijand. Wij hebben gezegd, dat Oom Karei voorgesteld] had, dat de beide heerem, evenals idlen vorigen avond, na tafel een sigaar in d!e werkkamer van den gast heer zouldlen gaan rooken. Daaraan viel. niet te ontkomen en het (duurde niet lang, of zij rookten, waarbij iedier zijn plaats van dien vorigen avond had inge nomen. „Die sigaar is héél goéd4' zei Oom Karei, terwijl hij den rook met welbe hagen naar den zolder blies. „Indische tabak: Deli!'" - antwoordde zijn zwager. De lichte spot, die in zijn woorden gelegen had1, ging voor den ander ver loren. „Dat dacht ik al!" zei Oom Karei. Daarop bleef het eenige ©ogenblikken stil. „Ik heb Fred weer zien uitgaan" hernam hij. „Met een van z'n vrienden. Ik kan mij naar niet begrijpen, dat je hem zooveel vrijheid laat. Dat moet 'm in den grond bederven". „Ik ben ervan overtuigd, dat 'n beetje vrijheid hem! niet bederven zal!"' luidde het antwoord. werkt als gorgelen 25. 45 cn 65 et», het voorkomt verkoudheid. gedragen aan de rijkslandbouwconsulen'- len te Londen en Berlijn. De eventueele verplichting tot verwerking van rogge bloem in 't brood zal de minister nader overwegen. De verwerking van inland- sche gerst voor de bierbrouwerijen is in behandeling bij den min. van arbeid. Eveneens heeft spr. overleg gepleegd met zijn ambtgenoot van arbeid over de kwestie van de kosten der sociale ver zekeringen voor den landbouw en het inrichten van een suppletiefonds, welke zaak geheel tot de competentie van dien ambtgenoot behoort. Zou dat idoiorgevoerd worden, dan kost dat het Rijk pl.m. 9 millioen. Bovendien acht de minister v. arbeid het gevraagde principieel niet mo gelijk. Want als dit voor den land- en tuinbouw werd toegestaan, zou dit ook voor andere takken van bedrijf moeten worden toegestaan. Bij de repliek zeide dhr. Weitkamp niet met een motie te zullen komen, maar wees er op, dat als het antwoord van den minister de laatste rede is ge weest, die hij hield als minister van landbouw, dit wel een treurige zwanen zang is geweest. vin Hilda* in Bilut verzicht ia giniut min ziir tpoidig met Dooi 30, Tubi 80 ot. PUROL ZIERIKZEE. In het kantoor van den vertegenwoordiger der P.Z.E.M. aan die Oude Haven alhier had Dinsdagmiddag een algeimeene bespreking plaats voor enkele genoodigden met den heer Min- kema, over de toepassing en het gebruik van elec. stroom in de keuken. Allereerst behandelde idhr. M. de oude manier van koken, n.l. met een open vlam, waar door een gedeelte van ide warmte, noodig voor het koken van spijzen verloren gaat. De eerste elec. apparaten hadden ook zoo'n open verwarming. Daarna kwamen de elec. ovens. Maar ook daaraan waren bezwaren verbonden. Het ging niet vlug en bovendien kon tijdens het kookproces niet naar de spijzen gekeken worden. Thans heeft men de elec. kookplaat in den handel gebracht, idie in het ge bruik goedkooper is en de warmte on middellijk mededeelt aan den bodem van de pan, die bijna vlak, een beetje hol, dient te zijn en vooral, wat de bodem aangaat, niet kleiner dan de kookplaat. De kookplaat geeft geen warmte door elec. stralen, maar door elec. geleiding. Bovendien is de warmte van de plaat gemakkelijk te regelen, terwijl ze een laag stroomverbruik heeft. Voor deze kookplaten gebruikt men het liefst platte alluminium pannen of nog beter Silit- staal-pannen. Na de theorie-les werd overgegaan tot een practische kookdemonstratie door mevr. Minkema, die in een uur tijds, tot groote voldoening van de aanwezige da mes, een heel menu klaar had op een elec. kachel, die voor ruim 5 cent elete. stroom had verbruikt. De demonstratie 'slaagde uitstekend. Natuurlijk idient men vastrecht te hebben om bovenomschreven apparaten met voordeel te kunnen ge bruiken. Behalve de gratis werkeloozenuit-- voeringen kon de gymn.-ver. „Rust Roest" na gecontroleerd te zijn door den pen- ningm. van het crisiscomité, de som van f 80.16 in de kas van bovengenoemd co mité storten. ,,'n Beetje! 'n Beetje! Mij dunkt, dat-i vrijwel doet wat-i wil! Werkt die jon gen nooit?" „Je schijnt te vergeten, dat-i pas zijn emd!-examen van de H.B.S. achter den rug heeft. Nu heeft-i vacantia!" „Dat beteekent dus, dat-i luieren mag? In mijn tijd deden wij ook in de vaeantie goed' werk". „Het beste werk, dat ik mij voor een vaeantie denken kan is: veel wandelen, veel sport en veel geestelijke rust". „Ja, dat zijn zoo van die moderne denkbeelden. Als ik er in mijn jongen tijd' zoo over gedacht had, zou ik het nooit (zloover gebracht hebben". „Dan loopen onze opvattingen ook op dat punt uiteen!" Meneer Van Setten had de laatste woor den op drogen toon uitgesproken, in de hoop daarmede aan dit gesprek een ein de te maken. Ma ar, zooals hij eigenlijk wel op zijn vingers had kunnen natellen: Idie hoop werd bedrogen! „Onze opvattingen loopen nog al dik wijls uiteen!" merkte Oom Karei op. „Jij bent blijkbaar iemanjd, die zich niet in Ide gedachten van een ander kunt in denken: Je wilt altijd gelijk hebben". fZoo zijn Ide advocaten!" zei me neer Van Setten. En hij lachte even. „Nu, ik neem1 het je niet kwalijk!" vervolgde zijn Zwager. „Ik ken de m'en- schen en weet, dat de meeste zijn zooals jij. Al lang heb ik het verleerldl, mij daar over te ergeren!" „Dat is prettig voor je!" Opnieuw had er een zóó droge toon in meneer Van Setten's stem gelegen, Idlat zijn zwager opkeek. „Ik begrijp niet, waarom je op zoo'n geïrriteerde manier spreekt" zeide (dléze. „Uit het feit, dat ik bjj je op je Zooals reeds eenigen tijd geleden in dit blad is vermeld, heeft de z.g.n. burgerbewaarschool in de Wevershoek al hier, welke 1 April a.s. haar 90-jarig be staan zal herdenken, eene algeheele ver jongingskuur ondergaan. Met het doel om de kleintjes in eene voor hen zoo prettig mógelijke omge ving te brengen zijn de lokalen nieuw geschilderd in frissche kleuren, Zijn de ouderwetsche banken vervangen door ta feltjes en stoeltjes, terwijl mede voor moderne closet- en waschinrichtingen 'is gezorgd. Het bestuur, dat overtuigd is van het feit, dat deze, school eene der modernste bewaarscholen in de Pro vincie Zeeland mag worden, genoemd, wil ouders en andere belangstellenden (gaarne in de gelegenheid stellen een kijkje te komen nemen en noodigt hen hiertoe uit op Zaterdag 5 Maart a.s. des namid dags tusschen 2 en 4 uur. Vrijdagavond a.s. zal door de N.C. R.V. (afd. Zzee) in de Concertzaal ide bekende radiofilm „De Klokken luiden" worden vertoond. Vorig jaar is deze film vervaardigd (door de N.V. Polygoon te Haarlem, volgens ontwerp en plannen van den propagandist van 'de N.C.R.V. HAAMSTEDE. Alhier is opgericht een afid'eeling van den Ned. Christelijken Lamdiarbeidersbond. In de oprichtingsver gadering werden gekozen als voorzitter C. Evertse, als secretaris D. Malipaardl, als penningmeester Anth. v. ld. Werf. Het ligt in ide bedoeling met 1 April a.s, Idie leden gelegenheid te geven tot deel- naimle in de werklooZenkas. RENESSE. Onder groote belangstelling is Dinsdag, op de algemeene begraaf plaats te Dordrecht, ter aarde bestieM het stoffelijk overschot van den oud-Dordte- naar, den heer J. J. Vriesendorp van Re- nesse, die de vorige week te 's-Graven- hage, waar hij de laatste jaren woonde, in den oudehdjom van 72 jaar is over leden, tengevolge van een auto-aanrij ding, welke Vrijdag te Dordrecht heeft plaats gehad. De verschillende instellin gen, waarbi] de overledene als commis saris was betrokken, waren vertegenwoor digd. De overledene is vroeger te Dor drecht consul geweest van Groot-Britt|an- nië en Ierland en van Italië. Hij was 'be giftigd met de Kroonorde van Italië. Op verzoek van den overledene is op het graf niet gesproken. Zijn eenige zoon, de heer J. J. Vriesendorp, heeft woorden van dank gericht tot de vele aanwezigen voor de betoonde belangstelling. OOSTERLAND. Vrijdagavond j.l. had idle Jaarvergadering plaats van de Volks- Kiesvereeniging. De voorzitter, idie heer de Vos, opende dé vergadering. Het pro gram idler vereeniging werd nauwkeurig, behanjdield, doch eenstemmig besloten, hierin geen wijziging te brengen. De voorzitter besprak vender het al of niet wenschelijke van uitbreiding met oog op 't practisch nut. Aan de hand van, \v erslagen van andere gem'eenten, waarschuwde hij tenv zeerste, tegen die op vorige vergadering, door debater naar voren gebracht, zoogenaamde diepe be ginselen (niet in 't persoonlijk leven) in 't gemeenteprogram, welke z.i. leiden, bij practische toepassing, tot onderdruk king of in z'b rechten treffen van anjders- kamer ben komen zitten en doe, alsof er vroeger niets tusschen ons is voor gevallen, zie je toch wel, (diat ik vol goeden wil ben om den vrede tusschen ons te bewaren". „Zeker, je wilt idlat vermoedelijk heel graag, maar;..." Meneer Van Setten hield plotseling op. „Maar..,?"- -informeerde Oom Karei. „Ik zal liever niet vender spreken, juist omjdat ook ik den vrede bewaren wil" antwoordde zijn zwager. Oom' Karei scheen lang en ernstig na te (danken over wat meneer Van Setten eigenlijk bedoelde. Toen haalde hij de schouders op. „Ik begrijp niet goed, wat je zeggen wilt" zeide hij. „Maar ik zal maar niet op een verklaring aandringen, want ik ben altijd wat bang, dat ik je prik kelen zal". Nu haalde meneer Van Setten de schou ders óp. En hij verdiepte zich in een paar papieren, die op zijn schrijftafel lageni. „Heb je nog te werken vanavond?" vroeg Oom Karei. „Ja! Ik heb nog 't een-en ander te doen!" „Het is mij dikwijls opgevallen, dal niet- militairen hun tijd niet altijd goed indee- len" merkte Oom Karei op. „Wij, militairen, zorgen er altijd voor, dat wij den noodigen tijd overhouden om' aan onze vrienden te wijden". De advocaat antwoordde niet. Hij hield zich in gedachten ernstig bezig met het vraagstuk, hoe, in vredesnaam, hij zijn zwager op 'n behoorlijke manier weer uit de kamer zou krijgen. Het was be- paald noodzakelijk, ertegen te waken, dat !deze hem niet dag aan dag met zijn gezel schap vervolgen zou, ook als hij werken moest. BLUE BAND 2oom:S&AVlBSNB.D denkenden. Verder sprak hij zeer waar- Ideerend over de samenwerking in den Raad, vooral wat betreft werkloozenzorg. Spr. keurde af het verkeerd optreden bij het einde der vorige verg., na nog even naar voren gebracht te hebben het verschil over het woord „Volk", in de Ned. taal, naar aanleiding van den naam (der vereeniging en de opmerking van (den debater. Hierna kwam de werkloozenzorg in be spreking,' beginnende met het moreele recht enz. enz., stelde spr. in 't kort een en ander in 't licht, n.l. werkverschaf fing, ondersteuning met of zonder werk- loozenkas langs ©rganisatorischen weg). Na eenige besprekingen hierover werd de vergadering gesloten. THOLEN. In de gehouden vergadering van de .aandeelhouders der weegbrug „De Eendracht" alhier, bleek, dat na reke ning en verantwoording door den secr.- penningm. er over 1931 een nadeelig saldo was van f 5. De aftredende be stuursleden werden bij acclamatie her kozen. In de plaats van wijlen zijn va der werd tot vice-voorzitter gekozen, de heer B. Friderichs. In het afgeloopen jaar werd op de weegbrug gewogen 3369480 K.G. suikerbieten, 472745 K.G. pulp en aan diversen 2269555 K.G. en 174 stuks vee. OUD-VOSSEMEER. Vrijdagnamiddag 1.1. was in idle School met den Bijbel ,een tentoonstelling van gemaakte werkjes (djoior de leerlingen dier school, welke verkocht werden; des avonds was het „Ouderavond", waarbij de heer Toorn- stra, hoofd der school, een lezing hield over „Het Schoolwezen" en de heer M. C. Deurloo, onderwijzer, over „Het liegen door kinderen", terwijl mej. Pollie, mej. Reijnhout, beiden onderwijzeres, en mej. J. de Wilde, eik een solonumlner zon gen. Verder werden door verschillende personen afwisselende voordrachten ge houden. Heel den middag en avond was het tevens reclame voor (die firma Van Nelle, die gratis koffie en thee verstrekt had voor deze gelegenheid. Toen (deed Oom Karei hem onverwachts zelf daartoe een middel aan de hand. „Zeg, hebben jelui hier geen Sociëteit?" vroeg hij plotseling. Daar was |de oplossing van het vraag stuk, waarover Ide gastheer had zitten peinzen! „Wel zeker! Ein 'n wat mooie!" 1 antwoordde deze opgewekt. „Dan verwondert het me, dat je mij nog niet aangeboden hebt, mij daar te intróduceeren" zei Oom Karei. „Als je je zeiven niet met mij occupeeren kunt, zou aüij (dat wel bizonder aangenaam zijn". „Maar, beste zwager, niets zal mij liever zijn!" antwoordde meilèer Van Set ten niet een Stem, waarin duidelijk te merken was, Idat hij de onvervalschte waarheid; sprak: „En wij moeten er maar geen gras over laten groeien. Voor van- avon|d wil ik mijn werk zooveel mogelijk laten loopen en Idan met. je meegaan om je met ide verschillende heeren in ken nis te brengen". „Best!" zei Oom Karei, opstaande. Zijn zwager glimlachte. „Neen! Je moet mij nog even tijd geven!" zeide hij. „Ik heb nog een uurtje noodig voor bepaald dringend werk. Wij kunnen Idan om 'n uur ot negen gaan. Vóór dien tijd vinden wij er toch zoo goed als niemand!" Hij nam een pen op en begon te schrijven. Oom' Karei kon nu moeielijk andiers doen dan hem met rust laten. Maar hij (deed dit met een .tevredejn gemoed, omdat zijn zwager in deze zaak althans begreep, wat hem toekwam. Anlderhalf uur later betraden de beide heeren ide zaal van de Sociëteit. Toe vallig was het bezoek dien avond druk. De verkeersbelangen van Zeeland in verband met de R ij n _S c helde ve rbinding. Wat hebben Ide Zeeuwen, aldus spr. zijn reide vervolgend, met dat kanaal te maken? Ook N.-Brabant vroeg zich af wat hebben wij met de groote Rijnvaart te Idtoen?' Aan het komende kanaal kleven groote locale belangen, vooral voor N.- Brabant, waarvan spr. een kort historisch overzicht geeft. Toen het Kreekrak, ten behoeve van idie spoorweg over Zuid- Bievelanjd werd afgedamd, wera Brabant afgesneden van het scheepvaartverkeer. Met het nieuwe kannaal zullen ook de Birabantsehe belangen behartigd worden, n.l. een betere afwatering en een af- voerhaven naar |de Wester-Schelde, om te voorkomen dat Brabant wordt af geleid' naar Antwerpen. Zeeland heeft een zekere oppositie ge voerd tegen het kanaal, maar het her opent een binnenwater dat uitmondt in idie Wester-Schelde, hetgeen vooral voor Zeeuwsch-Vlaanlderen van belang is. Op verschillende tafels lagen, ter ver duidelijking van het gesprokene, kaarten van het kanaal en Ide groote verbindings wegen. -Op die kaart was het gemakke lijker te volgen dan in een kort verslag hoe die verschillende verbindingen loo pen en welke plaats sommige daarvan innemen. Zoo neemt B. op Zoom een belangrijke plaats in, in dit net. De plaats zou een kleine zeehaven krijgen en als 't ware een centrum worden van Zee land naar het Oosten. Het veer van Bres- kens en van ZierikzeeZuid-Beveland worden niet benadeeld. Volgen we de lijn B. o. Z. naar het N. naar R'dam, dan moet men ook de rivier overste ken en wel daar de weg uit het zuiden komend de rivier snijdt. En dat is bij Willemstad. Spr. komt thans tot de brugkwestie. Wanneer de rivierovergang in 't Westen moet komen, Komt men, aldus is gezegd, in conflict met het scheepvaartverkeer. Om dat te kunnen <constateeren zou men de twee plannen moeten kunnen ver gelijken. (Op het oogenblik bestaat er De Burgemeester was er en één van (die Wethouders en verder verschillende personen, Idie in het politieke of sociale leven in idle stad een rol speelden. „Het is bijzonder druk!" had meneer Van Setten gezegd, toen zij in de vesti aire hun hoejdien ophingen. „Zeg eens!" zei Oom Karei. „Je hebt toch, hoop ik, niemanfd1 doen weten, dat ik komen zou?" Uit (dien toon van zijn stem bleek dui delijk, dat hij in dat geval verband gezocht zou hebben tusschen hjet drukke bezoek en zijn komst. Dat was...! Meneer Van Setten (dacht er maar niet ver(dier over na, maar hij had moeite zijn lachen te houlden; Generaal Hollema werld! door zijn zwa ger in kennis gebracht met verschillenjde heeren, waaromder ook de Burgemeester. De meeste spraken hem met „Generaal' aan, en (dat deed hem goed! Het her innerde hem aan zijn Indischen tijd, toen men hem ook altijldi bij zijn militairen titel ha'd aangesproken. En het bewees), dat de eerbied voor hooge militaire ran gen toch nog niet geheel bij idle bur gerbevolking geweken was! Oom Karei gievoeld'e zich in zijn element, vooral toen idle Burgemeester hem een glas wijn aanbood en naar zijn plannen voor de toekomst informeerde. „Ik heb nog geen vaste plannen" zeiidle de Generaal. „Mocht het mij hier bevallen, dan zou ik er misschien toe kunnen besluiten, hier te komen wonen. Het is echter wel een opoffering zich in een kleine stad te begraven. Maar ik heb hier familie, nietwaar? En (die dringt sterk op mijn blijven aan!" (Wotdt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1