ABONNEMENT; Maandag 22 Febr. 1932. zierikzeesche courant. ^^gajjsjl0i,12gg ADVERTENTIEN Inzending Advertentie TWEE HONDERD M AMERIKA. feuillbro De Landlooper BINNENLAND. Uit Stad en Provlnoie. Na de Wasch Prijs p. 8 maanden ƒ180, franco p. post ƒ180. Voor het bultenl. per Jaar ƒ10Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij Zierikzeesche tib Nieuwsbode van 1—8 regels 80 ets., van 4 regels en daarboven xo ets. per regel. Reclames 80 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit- vóór 10 ure. UitirlIJkIO nar ap dn dag» uitgaaf Gevonden voorwerpen Een pakje suiker; een alpinemuts; een boodschapmandje; een heerentrui; een zakkammetje; een portemonnaie met in houd; een heererihorlogeeen honden- riem; een schaats; een portemonnaie- handschoenen; een heerenrijwiel. GEORGE WASHINGTON. 1732 22 Februari 1932. Twee eeuwen zijn er voorbij gegaan sinds iden dag, waarop de vrijheidsheld van de Vereenigde Staten van Noord- Amerika, en eerste president George Was hington, het levenslicht aanschouwde. Welk een verandering heeft het aspect van de wereld en in het bijzonder het land van Washington in deze tweehon derd jaar ondergaan. Twee eeuwen, die de periode vormden, waarin een natio nale geschiedenis rijpte, die in vele op zichten kan wedijveren met de geschiede nis van volkeren en landen, die reedis vele eeuwen aan de vorming van hun nationaal leven bezig zijn. Amerika is in den ruimsten zin des woords 't land gebleken der duizend mogelijkheden; het werd de bakermat van geniale ontdek kingen en uitvindingen. De lijst van per soonlijkheden, die niet alleen van natio nale, doch tevens van internationale be- teekenis zijn geweest, is zoo groot als van geen ander land ter wereld. Men kan den rijkdom van het Amerikaansche intellect als een bloot toeval beschouwen, een opvatting, die bij wijze van spreken op ieder land van beteekenis van toe passing kan zijn, doch men kan hier aan ook een andere zienswijze vastknoo- pen. De moderne beoefening van geschie denis en volkenkunde zoekt oorzaken voor gevolgen en het geloof aan een blind toeval is voor de gemakzuchtigen, die er niet van houlden om de oorzaken op te sporén. Wij houden ons liever' bij het eerste. Waar dan de oorzaak te zoeken voor het geval „Amerika?" Wat was Amerika oorspronkelijk? Een ontzaggelijk rijk, bewoond door een hand jevol Indianen, die zooals alle kleur lingen, onmiddellijk de superioriteit der blanke kolonisten moesten erkennen. Doch in tegenstelling met andere landen en volken waren de Indianen gedoemd om niet alleen de dienstknechten der blanken te worden, maar tevens als slachtoffers te vallen van de blanke in vasie. De Indianen vochten jaren lang voor hun vrijheid, het was tevergeefs. Overigens heel logisch, daar de stroom der kolonisten regelmatig bleef vloeien, terwijl de Indianen met hun verweer de verzwakking van hun ras, dat, zooals men weet, gevaar loopt om uit te ster ven. De Indianen, enkele stammen uit gezonderd, vermengden zich niet met de blanken; zij trokken zich hoe langer hoe meer terug naar de onbewoon|de gebie den, waardoor de kolonisten dus de be schikking kregen over een land, dat zij met recht als hun tweede vaderland kon den gaan beschouwen. Dit wertd 't groote lokaas voor de Europeanen, hetgeen tot gevolg had, dat een Europeesche bevol king zich in één rijk tot een groote cosmopolitische gemeenschap samenvoeg de. Zoowel de Noord- als de Zuid-Euro- peesche volkeren waren er vertegenwoor digd, alleen zocht de warmbloedige Span jaard het Zuiden op, terwijl de blonde Noorderling op de prairiën van Centraal en Noord-Amerika zijn farm bouwde en later zijn steden. Voor de Noorderlingen de geschiedenis van de kolonisten, de 32 door IVANS. Zelfs onder de boomen was het nog goed licht. Er heerschte daar een plech tige stilte, met als achtergrond het ruischen van de hooge boomentop- pen, die door den wind heen en weer bewogen werden. Er is niets, dat stilte opvallender maakt idan juist zoo'n een tonig, ruischend geluid, dat men niet langer hoort, zoodra men zich in ge dachten verdiept of in een druk ge sprek gewikkeld raakt. Toen zij den rand van de hei naderden, werd het iets donkerder, want de boo men stonden hier dicht op elkander;. Onwillekeurig moes I Fred glimlachen, den kende aan het dwaze avontuur van de beide politie-agenten, die elkander in dit gedeelte van het bosch in het iduister hadden afgerost Vóór hen, door de stammen heen, za gen zij nu licht: het bewijs, dat zij ide heide naderden. Een oogenblik later kon den zij, zeiven nog in het bosch, 't huisje van Vrouw Bongers door de boomen zien. Het lag daar, in den kleinen moestuin, en de dalende zon scheen in de vensters, die in rooden gloed schitterden. De gol vende heide lag nu vóór hen, overgoten door het rossige zonlicht. Maar de jongens hadden geen oog voor het wijde landschap. Al hun aandacht eerste trekkers, is overbekend begon de harde, struggie for life; alleen de I sterken konden zich tegen de ontberin- I gen van het harde leven handhaven. Uit j dien strijd moest dus een krachtige ge neratie ontstaan, die het pionierswerk kon voortzetten. Hier moeten wij dan ook den oorsprong zoeken voor de ener gie en arbeidslust van het Amerikaansche volk, een volk, dat jong en krachtig, vol vuur en ijver bezield was om binnen een ongelooflijk korten tijd geschiedenis te maken. In hun ijver werden zij niet belemmerd door conventies en tradities; een kolonist was een strijder, die als een vrij, onafhankelijk man een ideaal wilde bereiken. Dank zij deze energie, dank zij het intellect, dat in een jong lan/di altijd een vruchtbaren boidem vindt, be schikt het Amerikaansche volk thans over een staat van dienst, waarop het trotsch kan zijn. Hierboven bespraken wij het conglo meraat van rassen, dat door de koloni- satiezicht der Europeesche volkeren in het land van Columbus was ontstaan. Het is vanzelf sprekend, dat de landen, die het grootste aantal kolonisten aan Amerika leverden, zich tevens het meest voor het lot en de toekomst van het nieuwe land interesseerden. Zoo zien wij dan van Noord naar Zuid drie blokken ontstaan, die alle even stevig gefundeerd waren en wel: Engeland, Frankrijk en Spanje. De twee eerstgenoemde landen in het Noordien en in het midden, het laatstgenoemde vanzelfsprekend in het Zuiden. In den beginne werd de interesse van het moederland, vooral met het oog op de bescherming tegen de Indianen, op prijs gesteld, doch enkele jaren van evo lutie deden langzaam maar zeker den drang naar onafhankelijkheid ontstaan en nil werd het slechts wachten op de ge legenheid om hieraan uiting te geven. Deze gelegenheid nu deed zich voor tijdiens het leven van George Washington, die de vrijheidsbeweging met zooveel succes leidde. Zijn nagedachtenis ter eere worden nu ter herinnering aan het feit, dat 22 Februari 1732 George Washington in Virginië het levenslicht aanschouwde in de Vereenigde Staten overal grootsche feesten gehouden. TWEEDE KAMER. Het Radio-debat. Sprak de heer Boon over de zendtijd- verdeeling, de heer v. Dijk nam Vrijdag het vraagstuk van de zenderbouw onder de loupe. De heer v. Dijk begon met een historische beschouwing en een uiteenzet ting van den huidigen toestand. Hij" bracht daarbij drie punten naar voren: den slechten toestand van den 298 M.- zender, het verzoek van de A.V.R.O. om zenders te mogen bouwen op de „onde commune", en de onmogelijkheid voor de omroepvereenigingen om samen te (Wer ken. De vraag is of de minister krach tens de wet bevoegd is in het algemeen belang het verzoek van de A.V.R.O. af te wijzen. Spr. erkent, dat een dubium aanwezig is, doch zijn interpretatie van art. 3 ter van de CT'el.-, Tel.-wet leidt hem tot een bevestigend antwoord. Mocht de minister er anders over den ken, dan zal een wetswijziging noodig zijn. Ook minister Reymer was van oor deel, dat het feit, dat er maar twee gol- van zijn, wijst in de richting van een noodzakelijke samenwerking en ook hij was er van overtuigd, dat de zendappa ratuur niet deugt. Elke regeling anders dan door samenwerking, moet onbevre digend worden geacht. Spreker's streven is steeds geweest een nationale omroep, gegrond op die samenwerking op voet van gelijkheid. De minister keurt daarom de weigerende houding van de A.V.R.O. bepaalde zich op wat daarginds, vóór het hun zooi wel bekende huisje, voorviel;. Er stond daar een groep van drie per sonen. En onder dezen herkenden zij, tot hun niet geringe verbozing, ook vrouw Bongers, die hoewel zij, volgens den dokter „lang niet goed was" haar bed verlaten bleek te hebben. Zij haid een warmen wollen doek omgeslagen en haar bloote voeten staken in pantoffels. Het scheen wel, dat zij onder den doek haar nachtgewaad droeg. De tweede per soon was Bruno en de derde... de zwaar gebouwde Zigeuner, dien de jongens on middellijk herkenden. De beide jongens slopen zoo dicht mo gelijk nader, zonder dat zij zich bui ten het bosch waagden. Een paar strui ken boden hun gelegenheid, zich aan den rand daarvan te verbergen. „Wij doen beter, eerst de kat uit den boom te kijken" fluisterde Fred zijn metgezel toe. „Het is alleen jammer, dat wij hier niets verstaan kunnen". Daarop hielden zij zich zoo stil als muizen. De drie menschen voor het huis waren in zóó druk gesprek, dat zij de jongens misschien niet gezien zouden hebben, ook al hadden deze hun schuilplaats ver laten. Of eigenlijk, twee van hen spra ken zoo druk: Vrouw Bongers en de Zi geuner. Want Bruno scheen met open mond te luisteren, maar zeide niet veeL Plotseling echter scheen er leven in hem te komen, en nu hoorden de jongens hem heei duidelijk zleggen (of liever schreeuwen): „U komt er niet in!" af. De hoop, dat het nog eens tot een samenwerking zal komen is de reden, dat de minister nog geen beslissing ge nomen heeft. Voor den heer Boon staat het vast, dat de minister aan art. 3 ter niet de be voegdheid kan ontleenen om een zender bouwvergunning te weigeren. Waarom roept de minister geen commissie bijeen om de technische mogelijkheid van het gleichwellen-systeem onder de oogen te zien? En waarom laat men de A.V.R.O. de proef niet nemen? Zij doet het op eigen risico! De heer Oud (v.d.) verwonderde zich er over, dat men nu een „samenwerking" bepleit, terwijl men steeds beweert, flat een katholieke, christelijke enz. radio-om roep toch zoo dringend 'noodig was. Eerst heeft men het secretarisme in flen om roep gebracht, imaar thans komt men met samenwerking, nu voorzieningen noodig zijn, dieeen aanspreken van de midde len beteekenen. Waarom wordt aan de A.V.R.O. geen proef toegestaan, als zij het zelf wil be talen? Men wil waken tegen verspilling, maar door welk een onduldbare voog dij! Spr. ziet in de houding van den heer v. Dijk c.s. niet anders dan afgunst. Minister Reijmer getuigde zijn angst voor intern, gevolgen van een gleich- wellensysteem en ontkende, dat de an dere omroepvereenigingen een meer sec- tarisch karakter zouden dragen dan de A.V.R.O'. Het was maar goéd, idiat we ten minste nog niet „gezegend" worden met de uitzending van discussies in onze volksvertegenwoordiging. Wat daar van tal van 'kanten verkondigd werd, zou ten minste op de „luistervinken" niet bepaald een prettigen indruk gemaakt hebben. ZIERIKZEE. Dinsdagimiddag hield 'de afd. Sc'houwen-Duiveland van de Ver. tot bevordering der Bijenteelt in Nederland haar jaarvergadering in „Concordia". De opkomst was matig. De verg. stond onder presidium van den viee-voorzitter den heer D. Koopman Pz.. die in zijn openingswoord mededeelde flat de voor zitster der afd., mevr. Gaanderse—Ver- vloet door ongesteldheid verhinderd was aanwezig te zijn. In een ingekomen stuk deelt de voorzitster mede. haar ontslag als zoodanig te nemen, doch dit jaar nog als lid aan te blijven. De heer A. Leeuwe bedankte als-bestuurslid. Voorts was ingekomen een circulaire van het oud Hoofdbestuur der vereeniging, be treffende een kwestie die dit H.B. had met de Honing- en Wascentrale, waar door een nieuwe Ver. „Bond van Neder- landsche Imkers" zou gevormd worden, en verder een brief van lateren datum dat dit verschil is bijgelegd en dat de oude toestand weer in zou treden. Daar de viee-voorzitter het lidmaatschap 'der Afd. Schouwen-Duiveland met ingang van 1 November j.l. had opgezegd, verzoekt het H.B. deze opzegging in te trekKen. De voorzitter licht deze kwestie nader toe, waarna eenige discussie ontstond over het betrekken der gedenatureerde suiker en de vergadering zich uitsprak voor handhaving van de opzegging van het lidmaatschap. Tenslotte wordt op voorstel van dhr. Capelle besloten dit jaar het bestuur te machtigen deze kwes tie uit te werken en te zien hoe en waar de beste en goedkoopste suiker te bekomen is. Na inning der contributie, deelde de voorzitter mede dat op 15 September 1931 kas en boeken zijn na gezien door de heeren P. M. Panny en C. Koopman en het batig s;aldo (buiten de contributie) f 72.76 bedroeg. Vervolgens bracht de secretaris het jaarverslag uit, waaruit bleek dat het ledental terugge- loopen was tot 45, in 1931 1213 K.G. Daarop sprak Vrouw Bongers, die zeer opgewonden scheen, met levendig ge barenspel, zich richtende tot den onwel- komen bezoeker; en een oogenblik later wandelden die beiden langzaam den tuin in en gingen regelrecht in die richting] waar zich de beide jongens onbeweeglijk achter de struiken hieldlen. Vrouw Bon gers liep moeilijk en wankelde nu (en dan, maar-de Zigeuner scheen zich daar van niets aan te trekken. Op korten afstand bleven zij staan. Tot dusverre hadden zij op hun korte wandeling niet gesproken. Maar nu hoor den die jongeins djuidelijk de stem van Vrouw Bongers, en zij konden bijna elk woord verstaan: „Biruno kan ons hier niet hooren en nu kan ik vrij-uit spreken. Tegenover den jongen wilde ik niet alles zeggen". De man antwoorckile in een taal, die Fred noch Otto verstond. „Spreek Duitsch of Hollandsch!" zeide de vrouw met iets hards in haar Stem, dat Fred daarin noo-it gehoord; had. „Ik haat die taal van het Zigeuner volk. Zij herinnert mij aan mijn vroeger bestaan en ook die herinnering haat ik!" '„Zooals je wilt" antwoordde de man, nu in een wat gebroken Hollandsch. „De taal komt er niet op aan. Ik heb geld noodig. En ik weet, flat jij me helpen kunt, als je wilt". „En ik weet, flat je geld hebt!" klonk het uitdagend! terug. „Ik...? Hoe zou ik daaraan komen...?" Zij stonden mu vlak bij het hek. En aan de buitenzijde daarvan groeiden de strui- suiker was aangekocht en er nog 185 K.G. in depot is. Door de ziekte van de voorzitster kon geen excursie worden gehouden. 1931 was voor de bijen geen gunstig jaar, zoodat aan de vele aan vragen naar honig niet voldoende kon worden voldaan. Nadat de voorzitter den secretaris dank had gebracht voor zijn mooi jaarverslag, was de bestuursver kiezing aan de beurt wegens bedanken van mevr. Gaanderse—Vervloet en dhr. Leeuwe. Alvorens hiertoe over te gaan wijdde de voorzitter aan eerstgenoemde eenige hartelijke woorden van dank voor a 1 datgene wat zij in het belang der afd. had gedaan, waarop dhr. Taillie voor stelde haar tot eere-lid te benoemen, welk voorstel onder applaus werd aan genomen, evenals ;een voorstel van dhr. Hendrikse om haar dit telegrafisch mede te deelen. Daarna werd tot stemming overgegaan. Bij de eerste stemming ver kregen dhr. Taillie 6, dhr. J. Capelle 9, dhr. C. Koopman 3, dhr. A. den Boer 2 stemmen, terwijl 3 andere leden 1 st. kregen en 1 blanco was uitgebracht. Dhr. Capelle was dus gekozen en nam zijn benoeming aan, terwijl !een 2de stem ming nooldig was. Hierbij was tie uitslag dhr. Taillie 8 stemmen, dhr. den Boer 1 St., 1 st. blanco, zoodat dhr. Taillie ge kozen is. Ook deze aanvaardde zijn be noeming. De voorzitter wenscht de nieuw benoemden geluk met hun verkiezing en bracht daarna de vraag naar voren of er dit jaar een lezing en/of een excursie zou gehouden worden. Hierbij werd o.m. het idéé geopperd een excursie te hou den, gevolgd door een lezing door dhr. van Giersbergen te Haamstede en/of te Zierikzee, over „Zwermen", in het begin van Juni a.s. Aan het bestuur werd over gelaten dit verder te regelen. Hierna was de rondvraag aan de beurt, waarin eenige interne kwesties behandeld wer den, waarna de voorzitter met dank voor de aangename besprekingen de vergade ring sloot. Door het passageKantoor der K.L.M. alhier is dezer dagen een passagier (stadgenoot) geboekt voor de luchtreis Medan-Batavia per K.L.M.-vliegtuig. In het Februari-nummer van „De Kern", het maandblad met tijdschrift-arti kelen van blijvend belang, uitg. van Hol- kema Warendorf, Amsterdam, vindt de lezer interessante lectuur, o.a. over Het herstel-probleem, Bezit of geen be zit, De opvoeding der Russ. jeugd, Zijn de hemellichamen bewoond, De techniek in de woning, etc. etc. ZONNEMAIRE. Maandag hield de Ver. het Groene Kruis in café Boot haar jaarvergadering. Spr. steltie tegenover elkaar twee leuzen: die van het heiden dom, in Sparta belichaamd „al wat zwak is, moet worden gedood", die van het Christendom- „Steunt de zwakken, komt den ellenldiigen te hulp". Deze laatste vindt men terug in het Groene Kruis. Uit het jaarverslag bleek, dat de afd. tengevolge van opneming van gelden voor tien bouw eener zusterswoning met maga zijn (het derde deel komt ten laste van het Gr. Kr.) met financiëele moeilijkheden te kampen heeft. Het kostte dit jaar dan ook moeite de begrooting sluitend te krijgen. Door zuinig beheer en voort durende afkorting hoopt men die moei lijkheden te overwinnen, zonder te moe ten overgaan tot ingrijpende maatregelen. De Gr. Kr. rekening beliep in ontvangst 1 738,99, in uitgaaf f673,33, met een goed slot van f65,66. Die van de t.b.c.-bestrij- ding met f377,226 ontvangen, f326,01 uit gegeven, dus een goed slot van f51,216. De begrooting 1932 voor beide rekeningen werden in ontvangst en uitgaaf vastge steld op f755,66 en f350,215. Uit het jaar verslag van Zuster van Andel bleek, dat door haar waren afgelegd 1180 bezoeken in 49 gezinnen. Aan 9 kraamvr. werd ken, waarachter Fred en Bruno zich ver borgen hadden. Deze konden nu het ge sprek volgen, ook al daalden de stemmen tot den fluistertoon. Vandaar, dat zij duidelijk hoorden, wat Vrouw Bongers antwoordjde, al sprak zij nu zeer zacht, met een sissend geluid in haar stem. „Dat zal ik je zeggen!" Zeide zij. „Ik weet, dat jij het geweest bent, idle dat geld onlangs gestolen en mij, lafaard die je !b»ent, van achteren aangevallen hebt. Je sloopt op mij toe en je dacht, dat ik je niet zag! Maar ik zag je! In den spiegel van de waschtafeH..." „Had mij dan bij de politie aangege ven f' hoonde die ander. „Dat zal ik nu doen!" Opnieuw had haar stem uitdagend ge klonken. De Zigeuner lachte. „Je durft dat toch niet! Want je weet], dat ik dan aan de politie zou vertellen, dat die smerige landlooper^..." Plotseling was het, alsof de gebogen gestalte van Vrouw Bongers kaarsrecht werd. „Die smerige landlooper is in handen van de politie gevallen. En ze denken^ dat hij het was, die mij beroofde! Maar nu hij gevangen genomen is, is jouw macht over mij verdwenen! Het ergste is gebeurd en... je kunt mij iniet meer daarmee dreigen! Dat wist je niet, wel? Je zult nu ook begrijpen, dat ik niet gan ger zwijgen zal over wat jij gedaan hebt...." Het bleef eenige oogenblikken stil. heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit sohrijnen [houdt dadelijk op door Purol. hulp verstrekt. Er werden 55 t.b.c.-patiën- ten in 6 gezinnen bezocht. Van de ver- plegingsartikelen werden er 36 in bruik leen gegeven en gedurende 3 maanden aan een kind versterkende middelen ver strekt, in den vorm van melk. Burge meester Roelvink, periodiek aan de beurt van aftreding, wend bij acclamatie her kozen. Hierna sluiting. NOORDGOUWE. Vergadering van den Raad dezer gemeente op 16 Februarri. Alle leden tegenwoordig. Voorzitter de burgemeester. Overgegaan Iwordt tot 'be- eediging van het nieuwe lid van den Raad, den heer van der Bijl, die de eeden, voorgeschreven bij artikel 45 der Gemeentewet, in handen van den voor zitter aflegt. De voorzitter wenscht den heer van der Bijl geluk met zijn benoe ming en hoot, dat hij de belangen der gemeente op waardige wijze zal behar tigen. Waarvoor de toegesprokene dank zegt. Ingekomen zijn een schrijven van de N.V. Rott. Tramweg-mpij., houdende het verzoek een subsidie te willen ver- leenen, aangezien de regeeringssubsidie voor 1932 slechts voor 80 zal worden uitgekeerd en een schrijven van de Proy. Zeeuwsche Electr.-Mpij. betreffende te rugbetaling van 5 o/o der bijdragen in de kosten van ondergrondsChe laagspan ningsnetten. Aan de orde komt de ont- werp-steunregeling voor werklooze ar beiders zonder steun van het Rijk, ont worpen door de commissie uit den raad, van welk ontwerp alle leden een exem plaar hebben thuis gekregen. De voor zitter zegt, dat B. en W. zich met deze regeling niet kunnen vereenigen en de bedragen van den steun lager willen stellen met het oog op de financiën der gemeente en den prikkel om weer aan het werk te gaan. De steunbedragen wor den dan: sub a, georganiseerden trek kende uit de werkloozenkas, toeslag 50 ct. per week benevens 40 ct. per week pér kind boven de 2 kinderen tot een maximum-kindertoeslag van fl,20; sub b, georganiseerden, niet-trekkende uit de werkloozenkas, in maximum f6 p. week benevens 25 ct. per Week per kind voor de eerste 2 kinderen, voor volgende kin deren 40 ct. per kind tot een maximum kindertoelage van fl,70; sub c, geor ganiseerden, in maximum f5.10 p. week met een kindertoelage als onder b. De ontvangsten worden dan met de steun uit de werkloozenkas sub a f8,90, sub b f 7,70 en sub c f6,80 per week, alles in maximum. Na uitvoerige beraadslagin gen wordt de ontworpen regeling, ge amendeerd volgens het voorstel van B. en W1., vastgesteld. Met de uitvoering worden belast B. en W. en een lid van den raad, waartoe wordt benoemd dhr. Ganzeman. Met de controle op het doen en laten der steuntrekkenlden wordt be last de gemeenteveldwachter, waarvoor dezen later een belooning zal werden toegekend. Sluiting. OOSTERLAND. De mondharmonica-ver- eeniging „O.K. G." alhier, gaf Donderdag avond j.l., voor een bijna volle zaal, hare eerste uitvoering in de conferentie kamer. Onder leiiding van haren directeur, den heer C. v. |d>. Berge Az., heeft deze nog jong bestaande vereeniging getoond, het publiek een aangenamen en genot vollen avond te kunnen verschaffen. Een 6-tal nummers werden op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. Het mooi samengestelde programma werd afgewis seld, zoowel vóór- als na de pauze, door een 4-tal nummers voor viool en piano, wat door het trio van flen Berge en 2 andere violisten voortreffelijk weifl ge- Toen zei de man met heesche stem: „Je zult mij dat niet aandoen, terwille van de oude tijden..." „Terwille van de oude tijden?" smaalde Vrouw Bongers. „Wat heb je in de oude tijden anders gedaan dan mij het leven zuur gemaakt? Je bent een vreemde voor me! Of neen, 'n vreemde ben je n.iet, want 'n vreemde zou ik niet zóó kun|nen haten! Het is nu ge noeg geweest 1" De Zigeuner liet zijn oogen zoekend in het rond dwalen. Hij en vrouw Bon gers waren alleen, want Bruno was in het huis gegaan. Hij was bezig op de deel. „Als je dan niet goedschiks luisteren wilt, zal ik ervoor zorgen, dat je nooit meer spreken kunt...!" Hij had nu de Zigeunertaal gebruikt,, maar Fred had' niet noodig hem te ver staan, om te begrijpen, wat hij van plan was. Met één sprong was de jongen uit de struiken en over het hek! Wij hebben vroeger gezegd, dat onze vriend krachtig en gespierd1 was; en ook, dat hij boksen had geleerd. Mei zijn vuist trof hij de onjdlerkaak van den aan valler der weerlooze vrouw, zooidat de kerel deze los liet en achteruit deinsde. En schier onmiddellijk „plaatste" Fred een tweeden vuistslag op dezelfde plaats!, zooflat het hoofd van den aanvaller ach terover vloog. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1