Spiervorming Zierikzeeschs Nieuwsbode afte TWEEDE BLAD bshoorende Dl] dt f» Vrijdag 19 Fabr. 1932, H 12275 Uit Stad en Provincie. Z1ERJKZEE. Bij den Plantenziektenk. Dienst te Wageningen zijn verschenen: Mededeeling no. t, bestrijding van plan tenziekten in kleine Tuinen II, 2e druk. Mededeeling no. 17, Vogelcultuur door middel van nestkasten, 5e druk. Eerst genoemde brochure is bestemd voor hen, die plantenziektén en insecten geduren de den groeitijd (voorjaar en zomer) wil len bestrijden. Zij sluit zich geheel aan bij de onlangs verschenen nieuwe druk van Mededeeling no. 19. Bestrijding van plantenziekten in kleine tuinen I, waar in de bestrijding van plantenziekten en insecten in tuinen behandeld wordt, zoo als deze gedurende den winter moet worden uitgevoerd. De brochure over Vogelcultuur bevat alle aanwijzingen over de vervaardiging, het gebruik en het onderhoud van nestkasten voor vo gels en bevat ook mededeelingen over de resultaten, die men daarmede berei ken kan. Beide brochures zijn verkrijg baar bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen. Men verzoekt ons mede te deelen. dat het Nieuw Zierikzeesch Dilettanten- Tooneel, door omstandigheden daartoe genoopt, in de Paaschweek geen uitvoe ring zal geven. BURGH. Vergadering van iden gemeente raad gehouiden op Dinsdag 16 Febr. Aanwezig alle leden. Bij de opening wenscht de voorzitter, dhr. W. G. Boot Wz. den leden en hunne gezinnen alle goeds voor 1982. Ongetwijfeld zal 1932 een jaar van zware zorgen zijn. Hij: vraagt hun steun en medewerking, slechts eendrachtige samenwerking in 't belang der gemeente, geeft de kracht om den heerschenden crisis het hoofd te kunnen bieden. Hij dankt den Raad voor het ge schenk ter gelegenheid van zijn 60fsten geboortedag en biedt als tegengeschenk, ook namens zijn echtgenoote, een groem- laken kleed aan, idat thans ligt op den mooien oud-eikenhouten tafel, door het burgerl. armbestuur welwillend in bruik leen als vergadertafel afgestaan. Weth. Boot dankt voor het gesprokene en het aangeboden geschenk. Daarna deelt de voorzitter mede, dat in verband met het verleende gezondheidsverlof aan den on derwijzer der openbare school, dhr. F. Boogerd, in overleg met dien Inspecteur van het lager onderwijs, door B. en W. als tijdelijk onderwijzer is benoemd dhr. P. Peute te Zierikzee. Ben verzoek om gemeentelijke subsidie door de directie der Ri. T. M., in verband met de ver minderde Rijkssubsidie, wordt aangehou den tot een volgende vergadering. Een brief met memorie van toelichting om trent te volgen cursussen der vereeni- ging Nederl. Arbeidsbeurs, zal aan de leden worden rondgezonden. Van de P, Z.E.M. is bericht ingekomen, dat over 2 jaar 5 pCt. wordt terugbetaald der meer kosten van den ondergrondschen aanleg. Op een ingekomen schrijven van Ged. Staten omtrent vermindering der jaarwedden van burgemeester, secretaris en gemeente-ontvanger, wordt m. a. st. op voorstel van B. en W. onder nadere goedkeuring van Ged'. Staten tot de aan gegeven vermindering besloten, niettegen staande het maximum-verhaal op de pen sioenbijdrage in (deze gemeente wordt toegepast. Een begrotingswijziging 1931 van het burgerl. armbestuur en een wijzi ging in de gemeentebegrotingen 1931 en 1932 worden z. h. st. vastgesteld. Als lid ider plaatselijke schoolcommissie (vac. A. v. Zuijen) wordt benoemd N. J. Bij kerk en als lid der commissie tot wering van schoolverzuim (vac. A. Bom), J. M. Hogenstein, terwijl als vertegenwoordi gers voor 1932 ter algemeene vergadering der Waterleiding-Mpij. Schouwen—Duive- land worden aangewezen de heeren H, Krijger en A. v. Zuijen. Met een kas- geldleening voor ten hoogste één jaar a 15000, rentende 4 pCt. 'sjaars, aan de gemeente Breskens, gaat de Raad accoord. Besloten wordt adhaesie te be tuigen aan het adres-Wehl. In verband met een verzoek der Koninklijke Lucht- vaart-Mpij. om van gemeentewege deel te nemen in het garantiefonds voor 1932, wordt met 6 tegen 1 st. (tegen dhr. Boot, die f 15 wil garamdeeren) besloten voor f 25 te garandeeren. Op zijn verzoek wondt ingaande 1 Maart a.s. eervol ontslag ver leend aan idhr. M. C. J. Pilaar, als ge meente-geneesheer, onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen dien sten en met ingang van dezen datum in gelijke functie benoemd dhr. J. Wes tendorp Boerma. De door de familie Bolle geschonken portretten in lijst van de oud-burgemeesters C. M. Bolle en M. Bolle Lz. worden in dank aanvaard. Ingekomen is een schrijven van het be stuur der afdeeling Burgh—Haamstede van den Nederl. Landarbeidersbond, omtrent de samenstelling der commissie voor werkverschaffing. Besloten wordt aan de commissie toe te voegen als lid-werk nemer L. v. d. Klooster Cz. en als lid werkgever J. J. Steur. B>. en W. stellen voor de politie-verordening aan te vullen met een verbod van het zonder nood zaak plaatsen van rijwielen en motoren in - en langs den Steenweg (den verbin dingsweg tusschen Westenschouwen en het strand) en een bepaling op snoeien en hakken van houtgewas, belemmerend voor verkeersuitzicht, behoudens beroep binnen 14 dagen bij Ged. Staten op uit voering dezer laatste bepaling. Met 6 stemmen wordt aldus besloten; dhr. Har- tog onthoudt zich van stemming. Een voorloopig kohier hondenbelasting 1932 wordt vastgesteld. Daarna sluiting. ELLEMEET. Woensdag 10 Februari ver gaderde in het Café Van der Have, de Vlassersbond onder voorzitterschap van dhr. A. P. v. d. Weijde, die de aan wezigen welkom heette, inzonderheid den voorzitter en secretaris van den Vlas sersbond te Dreischor. B. en W. van Ellemeet zijn uitgenoodigd op deze ver gadering tegenwoordig te zijn; van den heer burgemeester is bericht ingekomen, dat hij de vergadering niet zal bezoeken, omdat er gesproken zal worden over de nieuwe regeling, welke buiten het ge meentebestuur omgaat. Van dhr. P. Gast is een schrijven ingekomen, dat hij niet aan de kosten voor een jurist wenscht mee te betalen. Zulks is echter in de vorige vergadering met meerderheid van stemmen besloten. Dhr. Gast licht toe, dat hij in die kosten niet hooger wenscht te zien gaan dan f2,50. Het schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Dhr. Geleijnse zegt het te betreuren, dat dhr. v. d. Weijde in de jongste raadsvergadering den burgemeester niet gevraagd heeft of er in Dec. vlassers om steun zijn geweest. De voorz. antwoordt, dat hij dit ver geten heeft, terwijl dhr. Gast opmerkt, dat de burgemeester in de raadsverga dering verklaard heeft, dat er in Deo. inderdaad vlassers bij hem geweekt zijn. Dan blijft de vraag, zegt Geleijnse, waarom heeft men er geen werk van gemaakt. Dhr. S. de Graaf denkt, dat er bij die vragers personen geweest zijn, die geen erkende vlassers waren. Na deze besprekingen geeft de voorz. het woord aan den spreker van den avond dhr. de Waaij, die uitvoerig uit eenzet hoe de steun te Dreischor fini 1930 en 1931 was geregeld. Alleen zij, die vorige jaren meer dan f1000 hadden verdiend of aangeslagen in de Vermo gensbelasting werden van de steunrege ling uitgesloten. In het tweede gedeelte van zijn rede bespreekt hij de huidige steunregeling te Dreischor. Hij vindt het vreemd, dat er een dergelijke regeling te Ellemeet niet bestaat. Dhr. Gast zegt, dat er nooit kaarten zijn aangevraagd. We wisten van geen kaarten af, antwoordt de vergadering. Door de regeering was, vervolgt dhr. de Waaij enkel een teeltpremie toege zegd, groot f960.000; per H.A. zou dan f 160 premie gegeven worden. Een H.A. vlas kost aan bewerking f 480, zoodat de telers er nog f360 moesten bijleggen. Men heeft trouwens geen behoefte aan een teeltpremie; er is al vlas genoeg! Het vlas, dat nog in de schuren zit moet afgenomen worden; daarin zit dikwijls het heele kapitaal van een vlasser. Nu is er een centr. commissie, waarin twee landbouwers, twee vlasboeren en drie gedelegeerden van de regeering zitten, die advies moeten geven, omtrent steun aan de vlassers. Hij raadt de Ellemeetsche vlassers aan dit seizoen geen steun meer te vragen. De voorzitter dankt den spreker voor zijn duidelijke uiteenzetting en hoopt, dat het den vlassers in de toekomstt beter zal gaan. Dhr. Geleijnse wil, dat alle vlassers om een werkloozenkaart zullen gaan, maar dit wordt door den voorzitter ten sterkste ontraden. Hij stelt voor de con tributie op f 0,50 te stellen en de meer dere onkosten per gemet om te slaan, waarna hij de vergadering sluit. ELKERZEE. Vergadering van iden ge meenteraad op 12 Febr. Onder voorzit terschap van den burgemeester zijn alle leden tegenwoordig. Weth. Padmos maakt een opmerking betreffende ide voorgelezen notulen; hiervan wordt akte genomen. Voorts komt ter tafel een motie, met memorie van toelichting, van de provin ciale commissie voor werkloozenzorg uit het N. V. V. en de S. D. A. P., waarbij wor]dt aangedrongen, dat de regeering zoo spoe dig mogelijk zal overgaan tot het doen uitvoeren van met name genoemde wer ken, en onder meer als werkobjecten naar voren worden gebracht, een krach tige voortzetting van de bébossching jdier duinen op Schouwen, die ressorteeren onder domeinen en een betere regeling van den waterafvoer in het oostelijke deel van het eiland, terwijl tevens op heffipg wordt gevraagd van de beper kende bepaling, dat slechts één arbeider uit een gezin kan worden te werk ge steld en ook voor jongere arbeiders op werkgelegenheid wondt aangedrongen. Wordt aangenomen voor kennisgeving. Zonder stemming wondt besloten adhae sie te betuigen aan het adres van het ge meentebestuur van Wehl. Een verzoek van het bestuur der bijz. school om als voorschot op den dienst 1932 te mogen ontvangen een bedrag groot f 644,78, wordt eveneens zonder stemming inge willigd. Het voorstel van Bi. en W., om accoord te gaan met de bekende circu laire van Ged. St., betreffende verlaging salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger, wordt eveneens zonder be spreking goedgekeurd. Van het bestuur der bijzondere school is bericht ingeko men, dat accoord wordt gegaan met te ruggave van een bedrag ad f50 voor te veel berekende vergoeding ingevolge art. 101, 9e lid der L. O.-wet. Bij de rond vraag vraagt de heer Ornée of aan de tewerkgestelden ook eenig loon wondt uitgekeerd gedurende de vorstperiode? De voorzitter antwoordt, dat blijkens van den Minister ontvangen circulaire, vorst- dagen moeten worden gelijk gesteld met regenverlet. Vervolgens vraagt de heer Ornée of B. en W. reeds hebben uitge zien naar meerdere werkobjecten, nu bin nen afzienbaren tijd het werk in de ge- léeweide en aan de wegen zal worden beëindigd. Hij vestigt de aandacht op mogelijk te verrichten werkzaamheden aan de glooiing der haven en de beschoei ing. De voorzitter verklaart zich bereid hieromtrent zich te verstaan met het gemeentebestuur van Duivendijke, waar onder de haven ressorteert. De heer Kloet brengt nogmaals ter sprake den slechten toestand, waarin de straatweg over het dorp Eikerzee verkeert; wan neer zal "t waterschap Schouwen daarin voorzien? De voorzitter antwoordt, dat verbetering is toegezegd, doch tot heden maakt men er geen werk van. Hij zal nogmaals met den voorzitter van Schou wen over deze zaak spreken en op na koming der gedane toezegging aandrin gen. Daarna sluiting. NOORDGOUWE. Vergadering van den Raad dezer gemeente op 9 Februari. Te genwoordig alle in functie zijnde leden. Een vacature. Voorzitter, de burgemeester. Na mededeeling dier ingekomen stukken wordt op voorstel van Bi. en W. adhaesie betuigd aan het verzoek van het gemeen tebestuur van Wehl aan de Kroon, om tot instelling van een ministerie van landbouw over te gaan. Met het voor nemen van Gedep. Staten om de jaar wedden van burgemeester, secretaris en ontvanger aan korting te onderwerpen kon men zich vereenigen. De geloofs brief van het benoemd lid van den Raad, den heer P. F. van der Bijl, wordt in handen gesteld van de heeren van der Wekken en Rentier, die na onderzoek tot toelating adviseeren. Aldus wordt be sloten. Door J. den Engelsman wordt gevraagd de kosten der buizen, benoo- noodigd voor rioleering van een sloot voor zijn woning, te willen dragen. Voor zoover de kom der gemeente strekt, wordt daartoe besloten. Omtrent een paar ingekomen verzoeken om ontheffing van schoolgeld lager onderwijs zullen Bi. en W. een nader onderzoek instellen. Gèd. Staten verzoeken het Ambtenaren Regle ment der gemeente in dien zin te wij zigen, dat de instructie van den gemi.- geneesheer niet meer in strijd is met dat reglement. Waar de betrokkene geen bezwaar heeft, verklaard de Raad zich metde wijziging accoord. Een schrijven van het Ned. Verb, van vakvereenigingen betreffende werkloozenzorg zal aan de leden ter lezing worden gezonden. Een suppl. kohier der belasting op de honden over 1931 wordt vastgesteld. Bij de om vraag zegt de heer Dalebout, dat het noodig is het Stoofpadje te doen op knappen en wil dit doen door werk- loozen. Daar de polder het onderhoud heeft, zullen Bi. en W. met het polder bestuur omtrent de voorziening in over leg treden. De heer Ganzeman zegt, dat de straatlampen te vroeg aan en uitgaan. Eenige leden twijfelen ook aan het juist loopen der klokken. 'De voorzitter zal er met de firma Akkerdaas over spreken. De heer Rentier komt terug op de voor ziening omtrent werkloosheid en meent, dat het noodig is een steunregeling te maken. Na bespreking hiervan wordt be sloten een steunregeling te maken buiten het Armbestuur om. De voorzitter wijst de heer Rentier en van der Wekken aan om een regeling te ontwerpen. De be doeling is een door het Rijk gesubsi- deerde regeling en idieze spoedig in wer king te doen treden. Dhr. Rentier wil bij vriezend weder aan schoolkinderen warme melk verstrekken, waaraan zal worden voldaan. Besproken wordt een rioleering in de kom der gemeente op particulier terrein, welke hersteld zou kunnen worden. Sluiting. ST.-MAARTENSDIJK. In de 12 dezer gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad was de heer Quakkelaar afwezig. Er is nog steeds een vacature. Na opening houdt de voorzitter de ge bruikelijke Nieuwjaarsrede, waarvoor de heer Koopman dank betuigt. Ingevolge ingekomen verzoek wordt aan den heer J. Hubbelmeijer alhier vergunning ver leend tot het expl.oiteeren eener Radio- Centrale, met intrekking van de destijds verleende vergunning aan de heeren Of- fringa en Groentjes. Deze laatsten had den bericht de overschrijving dezer con cessie aan te bevelen. In verband met de circulaire van Ged. Staten betreffende wijziging jaarwedden van burgemeesters enz., wordt besloten Ged. St. voor te stellen de volgende korting te doen toe passen. Belooningen van f800 en minder nihil; salarissen van f1000 en minder 21/2 pCt.; wedden van f1000 tot f 2000 4 pCt. en voor hoogere salarissen 5 pCt. Van het grondsalaris wordt de pensi oenaftrek afgetrokken. Mochten Ged. St. het voorstel niet aanvaarden, dan zal ook geen korting worden toegepast op an dere gemeente-ambtenaren. Voorts wordt Ged. Staten in overweging gegeven de jaarwedde der wethouders terug te bren gen van f160 op f125 voor elk. Met be trekking tot de uitvoering der Winkel sluitingswet wordt met algemeene stem men besloten geen verordening vast te stellen. De Ministers van Arbeid en van Financiën hebben goed gevonden voor den vierden gemeentelijken woningbouw over het dienstjaar 1930/31 een bijdrage te verstrekken van f 96,32. In verband met een schrijven van den Pensioenraad wordt voor den ontvanger van het haven en kedegeld een pensioensgrondslag vastgesteld van f470, ingaande 1 Januari 1930. Voor dit tijdvak viel deze pension naris buiten de Pensioenwet. Besloten wordt geen adhaesie te betuigen aan het adres van het gemeentebestuur van Wehl, tot Instelling van een afzonderlijk Ministerie van Landbouw. Den heer H, Eckhart zal een schoollokaal in gebruik worden gegeven voor het geven van een cursus in hygiënische melkwinning. Aan lm Quaker bestaat voor 16°/o uit proteïne, onontbeerlijk voor de ontwikkeling der spieren en bindweefsels. Boven dien bevat het vetten en mineralen. Quaker is een „volkomen" voedsel en bovendien bijzonder smakelijk. VLUGKOKEND oj£& A. W. van der Werf wordt op diens ver zoek in eigendom overgedragen een per ceel gemeentegrond, waarvoor thans i 1 erfpacht wodt betaald. De afkoop zal f 25 bedragen. Aan alle pachters c.q. gebrui kers van gemeentegronden bouw- of weiland zal 10 pCt. reductie pacht worden gegeven over het jaar 1931. Op verzoek van den heer A. J. op den Brouw om een lokaal beschikbaar te stellen voor het oprichten van een zangvereeniging wordt afwijzend beschikt, daar men meent, dat, waar reeds 2 zangverenigin gen en een muziekvereeniging bestaan er voor elk wat wils is. Op een verzoek van C. van Haaften, het bij zijne moeder in pacht zijnde gemeenteland te mogen overnemen, wordt gunstig beschikt. In behandeling komen thans verzoeken van M. Hartog, een gemeentewoning te mo gen huren en van A. P. Bout het ge kozen gemeenteraadslid de woning thans bij hem in huur, te verhuren aan zijn zoon. Dit laatste verzoek wordt met op 1 na algemeene stemmen Hage afgewezen, wharmede vervallen is het verzoek van Hartog, daar alzoo geen woning beschikbaar komt. Een adres van A. Priem, Boschstraat, om huurverminde- ring, wordt aangehouden tot in Dec. a.s., wanneer de huren voor alle gemeente woningen opnieuw zullen worden geze geld. De Minister van Binnenl. Zaken be richt, dat het subsidiepercentage inzake de werkverschaffing voor de periode na 2 Januari 1932 t. z. t. zal worden medege deeld het werk kan worden voortge zet. In de Politie-verordening zal een bepaling worden opgenomen, waarbij het aan het Polderbestuur verboden wordt, het ledigen van schepen met grint te doen geschieden door bakken. Thans volgen verschillende stukken be treffende voorziening in de werkloosheid, alsmede het geven van adviezen hoe het best ten opzichte van deze personen kan worden gehandeld. Na langdurige bespre kingen wordt besloten een steunregeling in het leven te roepen, waarvan echter alleen die personen zullen kunnen pro- fiteeren, die het werkelijk noodig heb ben. Over de personen aan wie eenige uitkeering zou moeten worden verstrekt, zal de commissie voor de werkverschaf fing gehoord worden. Met betrekking tot het werk achter de Keethil wordt be sloten een geldleening aan te gaan van f1250, tegen een rente van hoogsten 5 pCt. aflossing in 5 jaar. Een adres van de slagers om verlaging van keurloonen, komt weder in behandeling. De voorz. deelt mede, dat in de gecombineerde vergadering van samenwerkende ge meenten is besloten voor te stellen geen wijziging in de keurloonen te brengen. Het laat zich aanzien, dat de Vleeschkeu- ringswet zal worden gewijzigd stren gere toepassing dat een noodslach- tingsgebouw zal moeten worden opge richt, terwijl over de destructor de on derhandelingen nog niet tot oplossing zijn gekomen. Het voorstel wordt met alge meene stemmen aangenomen. Hierna wordt gesproken over de toelating van het nieuw benoemde raadslid, de heer A. P. Bout. Als commissie van onder zoek wijst de voorzitter aan de heeren Geluk, Nelisse en Koopman. De verga dering wordt tijdelijk geschorst. Na ope ning deelt de commissie mede, bij monde van den heer Nelisse, dat geadviseerd wordt tot niet-toelatiing in verband met het feit, dat de benoemde een woning der gemeente in huur heeft. Indien zulks een geoorloofd feit mocht zijn, zou men ter zake een hoogere beslissing willen uitlokken. De commissie is, gezien het Kon. besluit van 1925, betreffende niet- toelating van een raadslid te Hellevoet- sluis, van oordeel, dat ook dhr. Bout geen zitting mag nemen. De voorzitter meent, dat de gemeenteraad dhr. Bout moet toelaten, op grond van een aan schrijving van den Minister van Biinnl. Zaken in 1852, waarbij is aangegeven, dat een kwestie als zich hier voordoet, eerst aan de orde komt, wanneer iemand raadslid) is, dit is dus na de toelating. Hij leest artikel 26 der Gemeentewet nog eens voor. De heer Koopman doet voor lezing van een vraag met antwoord in de Gemeentestem van September 1931, en meent, dat de commissie terecht tot niet-toelating adviseert. Hij wil in ieder geval e en beslissing aan een hooger col lege overlaten. Het voorstel der com missie wordt aangenomen met 4 tegen 1 stem (Hage). Besloten wordt de lijst voor het werken van de gemeente voor zoover de smeden betreft, te wijzigen. Hierna sluiting. ST.-ANNALAND. Vergadering van den raad dezer gemeente, op Dinsdag 9 Fe bruari. Voorzitter dhr. C. M. P. W. Hanssens; secretaris dhr. F. M. Boo gaard. Aanwezig alle leden. Na voor lezing van het ambtsgebed hield de voor zitter de gebruikelijke Nieuwjaarsrede. Hierin schetste hij den minder aange> namen toestand, waarin de geheele we reld verkeert en dus ook deze ge- Imeente, die gevoelige verliezen leed door de zeer lage prijzen der landbouwpro ducten. Dankbaar moet echter erkend worden, dat de oogsten zeer goed waren. Waar de regeering heeft ingezien, dat maatregelen-genomen moesten worden om den landbouw te steunen, hoopt hij, dat de regeering hiermee zal kunnen door gaan om de landbouwers door den moei lijken tijd heen te helpe'n. Ook kwam van andere zijde hulp en wel van de grondbezitters, die een p achtreductie toekenden. De financiëele toestand der gemeente is bevredigend. Toch blijft een zuinig beheer aanbevolen, ja, zelfs nood zakelijk. In 1931 is slechts één buiten gewoon werk uitgevoerd, n.l. de ver dere bestrating van den Hoenderweg. De bevolking ging met 21 inwoners vooruit, ondanks het hooge sterftecijfer, n.l 41. De vermeerdering is uitsluitend toe te schrijven aan grootere vestiging, wat zich in geen jaren heeft voorgedaan. De be volking bestond op 1 Jan. uit 2634 zie len. De voorzitter spreekt de hoop uit op een goede samenwerking en eens gezindheid in iden raad en doet een be roep op aller medewerking en steun. Hij eindigt met den eerbiedigen wensch, dat Gods onmisbaren zegen op hun arbeid moge rusten en dat de verlangde ver betering spoedig haar intrede moge doen. De heer Goedegebuure noemt zich als zoovele malen weer de tolk van den raad als hij op het naar voren gebrachte antwoordt. Hij wijst er op, dat de voorz. den toestand der financiën bevredigend heeft genoemd. Hij wil niet over de toe komst spreken, maar weet niet of die toestand op het eind van 1932 nog zoo zal zijn. Waar de voorz. een beroep doet op hun eensgezindheid om steeds de belangen der gemeente te behartigen, geeft hij als tolk van den raad de ver zekering, dat zij alles zullen doen om den voorz. in zijn zware taak te zullen helpen. Hij wijst er op, dat alle menschen egoïsten zijn, die zoo licht geneigd zijn alle eer op eigen hoofd te plaatsen. Hij hoopt, dat de Heere den voorz. kracht en sterkte zal geven om de gemeente te besturen naar Zijn wil. De heer Hage herinnert er ook aan, dat de voorzitter heeft gesproken over de crisis en de moeilijkheden. Hij wil ook gaarne helpen om alle kwaad te weren, want straks zullen zij toch rekening en verantwoor ding moeten afleggen. Hij doet een be roep op den voorzitter, om b.v. uitvoe ringen te weren. Hij vindt het verschrik kelijk, dat er dan tot den morgen muziek en leven wordt gemaakt, zoodat de men schen er niet van kunnen slapen, en dan in dezen tijd. Moeten daaraan de onnoo- zele centen worden besteed? Of is het niet vreeselijk, dat er pas iemand Idie steun trekt, is verbaliseerd omdat hij dronken was? Dat kwaad moet afgesne den worden in St.-Annalamd. Wij zitten hier wel aan de groene tafel te praten, maar dat kwaad moet weg. De ge meente en de regeering moeten de men schen van zulke plaatsen afhouden. Be denk toch voorzitter, wat een groote zaak er op je hart ligt. We zullen toch verantwoording moeten doen aan het lie ve Wezen. Hij hoopt en wenscht, dat dat kwaad afgekapt zal worden. De voor zitter antwoordt, dat dat een zaak van de politie is. Dat hoort hier niet thuis. Hij, als hoofd der politie, moet de wet handhaven. Wanneer de raad hem de bevoegdheid om vergunningen te geven wil ontnemen, is dat hun zaak. Maar voor hem zijn alle menschen gelijk. Hij is geen aanhanger van een politieke par tij. Een burgemeester is er voor alle burgers. Hij mag daarin zijn zin niet volgen, maar moet rekening houden met de omstandigheden. Hij is burgemeester voor links en rechts. Zooiets moet met mate toegestaan worden. Hij mag een ander niet dwingen te denken zooals hij. Wat hij toestaat is nog niet altijd zijn eigenwil. De heer Hage merkt op, dat het dan wel ongelukkig is om bur gemeester te zijn, als men de menschen tegen zijn geweten in kwaad moet laten uitvoeren. De voorz. wijst er nogmaals op, dat ide raad het recht heeft hem zijn bevoegdheid te ontnemen. Dan komt voortaan de vergunning aan den raad. Willen jullie dat, ga je gang, maar houdt altijd rekening met omstandigheden, maar niet met een partij. De heer Hage: Ik ben ook niet voor partijzucht, 't Gaat om het recht en dan doet rechts net zoo goed kwaad als links. Voorz.: Gesteld dat ik alles weiger, dan krijgen we ontevreden heid met al zijn gevolgen. Dhr. Hage: Daar kun je toch niet voor waken. Voor zitter: Maar dan provoceer je het toch. De heer Prinse: Het is niet mijn bedoe ling om U eenige bevoegdheid te ont nemen, maar ik wil vragen of er niet een schrijven is geweest van eenige café houders om het sluitingsuur te buiten te gaan? De voorz.: Neen, het sluitings uur wordt bepaald en daar houdt de politie streng de hand aan. Dhr. Hage: Je houdt wel rekening met de menschen, maar niet met God. De voorz. ontkent dit en zegt, als zoo'n uitvoering eens

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 5