HEINTJE fO&êsg abonnement; Vrijdag 19 Febr. 1932. zierikzeesche courant. i^j^xng aovertentien EERSTE BLAD Inzending Advertentiën Bekendmaking. Algemeen Overzicht FRI30BAAI binnenland. 10 stukTIo cent, VULPOTLOOD f eg en roods handen Uit Stad en Provlnole. iSPOORV MOSTERD Prijs p. 9 maanden ƒ1.60, franco p. post 1.80. Voor het buiten!, per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 12. Postgiro 117677. Zierikzeesche Ci Nieuwsbode No. 12275 Ulfa-RiMir M. J, KOSTEN van 1^-S reg.la to ct., van 4 regal, «n daarboven 20 eta. par regal. Reclames *0 eta. par regal. Bij contract belangrijke korting. Inzending op dan dag van uit gave vóór 10 ure. Olt Rumm.r baitiat uit 2 bilde*. UitarlIJk 10 aar op dia dop uitgaaf A.dan tijden, and.ri prljzs* 1 20 ZAMBOS Sigarettan 25 ctt. Geen cadeaux eto. 100% waarde voor Uw geld. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee roepen op. gegadigden voor het pachten van 46 Are WEILAND, genaamd „Bokkebaard",, gelegen in den Zuidhoek, kadastraal bekend gemeente Zierikzee, sectie F no. 598, welke pacht ingaat met ingang van het passeeren der pachtakte en eindigt op 11 November 1934. Inschrijvingsbiljetten worden ingewacht vóór of op 1 Maart 1932 bij den Bur gemeester. Zierikzee, den 17en Februari 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd. P. F. WITTERMANS, Secretaris. J. C. A. BANNINK, Burgemeester. Hindenburg opnieuw can- diidaat voor het president schap. De strijd in China. Maandagmiddag heeft de 84-jarige rijks president v an het Duitsche Rijk, oud-veld maarschalk von Hindenburg een korte publicatie aan zijn landgenooten door midldel van ide pers bekend gemaakt, waarin hij zich wederom beschikbaar stelt voor een candidatuur voor het hooge ambt. De beslissing van Hindenburg, zich can- dijdaat te stellen en den strijd op te nemen tegen den exponent van de natio- naal-socialistische beweging met haar „catastrofe politiek", waardoor de kans groot is geworden, dat deze fascistische beweging een eerste gevoelige nederlaag zal leiden, zal in het buitenland met een gevoel van opluchting zijn vernomen. PRESIDENT HINDENBURG. Met een Hindenburg opnieuw als rijks president mag het buitenland vertrou wen, dat dje Duitsche politiek voor uiter sten behoed zal wortdjen en dat met krachtige hand er naar gestreefd zal worden idle orde en de rust onder het geteisterde Duitsche volk te handhaven, eerste voorwaarde voor die ontwikkeling van den toestandl in de richting van een herstel, waarvan de leiders in de over winnende landen meer en meer de dr.n- gende noodzakelijkheid inzien en waar aan zij in het welbegrepen eigenbelang gaan beseffen de noodige offers te moe ten brengen. De toestand te Sjanghai wordt steeds ernstiger. Men verwacht binnen enkele dagen 'die crisis, die van beslissenden in vloed zal zijn voor ide verdere ontwik keling van het gevaarlijke conflict. Intusschen heeft de z.g. Commissie van Twaalf, bestaande uit de leden van den Raad, behalve de vertegenwoordigers van Japan en China, in een krachtige nota een beroep gedaan op Japan, waarbij Jdit Land verzocht wordt af te zien van ver dere vijandlelijkheden, terwijl zijn aan dacht nogmaals wordt gevestigd op zijn verplichtingen volgens art. 10 van het Convenant, waarbij de leden van den Volkenbond zich verplichten de integri teit van eikaars grondgebied te eerbie digen en te waarborgen. Waaraan wordt toegevoegd, dat de twaalf mogendheden geen gewelddadige bezetting van vreemd grondgebied' kunnen erkennen, eenzelfde verklaring dus, als de Vereenigde Staten reeds in het begin van de interventie- pogingen hebben afgelegd. De nota is dit keer alleen gericht Japan, in afwijking van de tot dus- d,usver gevolgde methode, waarbij het beroep gedaan werd' op Japan zoowel als op China. Dit houdt dus de erkenning PER Vi POND GEEL 30 cl. GROEN 35 ROOD .40 B59 Cjfoede en Cjoed/icope Uubak in, dat Japan als jd'e aanvóller moet worden beschouwd- DE RIJKSMIDDELEN. De opbrengst der Rijksmiddelen over 1931 vielen betrekkelijk nogal mee. Dp finanicieele regeling tusschen het Rijk en de Gemeenten had daarop evenwel een verwarrenden invloed. De Grondbe lasting kwam n.l. met ingang van het belastingjaar 1931 voor driekwart ,aan de gemeenten ten goede en d.e Personeele belasting geheel. Voor een zuivere ver gelijking met '30 moesten daardoor beide middelen, op het kwart gedeelte der grondbelasting na, worden uitgeschakeld. Thans is die toestand juist andersotml. Daardoor valt de vergelijking van de opbrengst over Jan. 1932 met f31.43 mill, nu de grond- en personeele belasting in f 1.182 mill, minder, veel Ite ongunstig uit, tegen f 43.25 mill, over Jan. 1981, dus den middelenstaat over de afgeloopen maand met vijf ton zijn opgenomen te gen het vorig jaar nog met f 1/2 mil- lioen. Dit verschil elimineerende, daalde de mindere opbrengst dus reeds tot f5.3 Imillioen. Daarvan komen op rekening der Invoerrechten f 1.28 millioen. Verder bracht het Gedistilleerd met f 2.66 mill, een mindere bate op van f782.000. De crisis heeft zich thans meer doen ge voelen bij de Inkomstenbelasting, 'die met f 7.1 mill, ruim acht ton minder opbracht dan het vorig jaar. Bij de Zegelrechten, die zoo nauw met het zakenleven in ver band staan, doet de malaise zich nog steeds geducht gelden. De opbrengst was met fl.56 mill, f785.000 minder dan het vorig jaar. De beursbelasting droeg tot dit cijfer bij met f 226.973 tegen het vo rig jaar nog f445.000, het beste bewijs voor de „levendigheid" ter beurze in den jongsten tijd. De malaise kwam voorts verder tot uiting bij de Registra tierechten, die met f 725.000 bijna de helft minder opbrengsten dan het vorig jaar. De Successierechten gaven 31/2 ton min der op, die op het Geslacht 21/4 ton, die op suiker pl.m. 2 tón. De Successierehten gaven 31/2 ton min der en de Vermogensbelasting f 134.000 tminder. Afgescheiden dus van de groe peering der middelen, waardoor een on gunstiger indruk werd gewekt dan in derdaad het geval was, bleef de op brengst der Rijksmiddelen over Ide maand Januari teleurstellend. TWEEDE KAMER. Het Kortingswetje. Zitting van Woensdag 17 Februari. Aan de orde is de voortzetting van de behandeling van het z.g. Kortingswetje, tot toepassing van een tijdelijke korting op de uitkeeringen uit het gemeente fonds van een aantal gemeenten. Minister De Geer betoogt, dat nooit een toezegging is gedaan tot het onge wijzigd laten van de wet, en betwist, dat de autonomie zal worden aangetast; de heeren de Wilde en Marchant 'zien spoken. Het rijk moet thans een abnor maal groote bijdrage geven. Is het nu billijk, dat daardoor de gemeentelijke salarissen gehandhaafd blijven, terwijl 't rijk zelf zijn salarissen moet verlagen? Toch is spr. bereid de 3 pCt. van de salarissen te ruilen voor een algemeene korting van 6 pCl., hetgeen op hetzelfde bedrag neerkomt. Fraai is deze regeling niet en spr. meent dat de gemeentelijke autonomie niet mag worden gebruikt om de ambtenaren op een eilandje te zetten. Andere middelen om hetzelfde doel te bereiken, in het debat genoemd, zouden op den grootsten tegenstand stuiten. In dien dit ontwerp niet doorgaat, is spr. overtuigd, dat er van alle andere mid delen niets komt. Daartegenover merkt de minister op, dat dit ontwerp voor de openbare kassen 6 a 7 millioen be spaart. Zitting van Donderdag 18 Februari. De Kamer neemt na eenig debat een voorstel van den voorzitter aan om de beraadslaging over het 'wetsontwerp tot tijdelijke korting van uitkeeringen aan provincies en gemeenten tot a.s. Dinsdag te schorsen, in verband met de indiening van een amendement van de heeren Rut gers van Rozenburg en Van Vuuren, dat de leden eersl willen bestudieeren. De radio-interpellatie. Aan de orde is de interpellatie van den heer Boon naar aanleiding van de onlangs plaats gevonden publicaties óver HET NIEUWE SI8AARTJE MET ZUIVERE HAVANA. BOVENDIEN MET BON VOOR SCHITTEREND VRAABT UWEN WINKELIER. BP 11 Pg o S O x rsj «o rn m de voorgèschiedenis ider totstandkoming van het zendtijdbesluit van 15 Mei 1930. De heer Boon (lib.) keurt sterk af, dat de minister zich een zendtijdbesluit heeft laten dicteeren door K.R.Ó. en N.C.R.V. Spr. stelt tenslotte verschillende vragen en doet verschillende mededeelingen. Mi nister Reijmer antwoordt zelf te meenen, dat de redactie van den brief van N.C. R.V. en K.R.O., aan spr. gericht, op som mige punten niet gelukkig is. Spr. heeft in het onderhoud met .den heer v. Deurne, dat daaraan was voorafgegaan, hem voorts niet gevraagd om toezending van een schema, en natuurlijk heeft spreker hem niet gevraagd in de pers en voor de microfoon achter spr. te gaan staan. Spr. heeft geen zendtijdbesluit van N.C. R.V. en K.R.O. overgenomen |en het stand punt, dat aan de verschillende geeste lijke stroomingen in ons land recht ge daan moet worden, dateert reeds van hei rapport der commissie-Ruijs de Bee- renbrouck van 1926. Spr. heeft van den Radioraad overgenomen het advies met betrekking tot het algemeen programma en de kleine omroeporganisaties. Vol strekt onjuist is, dat spr. zich de ver deeling van den zendtijd door N.C.R.V. en K.R.O. zou hebben laten dicteeren. Wat de minister destijds in de Eerste Kamer heeft gezegd, handhaaft hij, ter wijl hij nog steeds van meening blijft, dat men met de gelijke verdeeling van den zendtijd over de vier vereenigingen den juisten weg bewandeld heeft. on gezichi alsmedo tö gen minder mooie huidskleur gebruikt men het best de sneeu wachtig witte Crème Leodor, die tevens een uilstekenden bodem voor poeder vormt. De verkoelende en geneeskrachtige werking treedt in het bijzonder '3 winters aan den dag. wanneer de handen en het gezicht als gevolg van de koude zeer rood geworden zijn. Ook bij een teero en opengebarsten huid, in het bijzonder echter bij de zoo onaan gename Jcukprikkeling der huid.•bewijst de crème uitstekende diensten. In al die gevallen legt men deze in een dun laagje op, hetgeen men verschillende malen per dag herhaalt, 's avonds in een dikker laagje. De lang aan houdende geur van deze crème lijkt op een dauwfriscb geplukten voorjaarsruiker van meiklokjes, viooltjes en seringen, zonder den beruchten geur van muskus, waarvan de deftige wereld een afschuw heeft. Leodor verkoelende crème, roode verpakking; Leodor vette crème, blauwe verpakking. Dagwerking wordt nog verhoogd door Leodor-Edel zeep. Benedon de prijzen van voor den oorlog! In alle zaken ver krijgbaar, die Chlorodont verkoopen. p i ZIERIKZEE. Door de Kamer v. Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwsehe Eilanden te Middelburg werd aan het Nationaal Crisiscomité een telegram ge zonden om te protesteeren tegen uit schakeling particulieren handel bij le vering zwavelzuren ammoniak. De Kamer wijst hierin op de onbillijk heid dat door het Crisis-Comité de Coö peratie wordt bevoordeeld ten koste van den particulieren handel en zij verzoekt maatregelen te treffen, waardoor handel alsnog wordt ingeschakeld in dit distri butieproces. Naar wij uit goede bron vernemen, zal in Mei of Juni een vliegtocht worden ondernomen door een vrij groot aantal militaire-, privé- en K.L.M.-vliegtuigen, met die bedoeling propaganda te maken voor het vliegwezen en tevens -de aandacht te vestigen op de mogelijkheid in korten tijd een overzicht te krijgen van ons land (ui it idle lucht gezien. Het traject is voorloopig vastgesteld als volgt: van Waalhaven via Arnhem, Hengelo, Belde, Leeuwarden, Stavoren, Schiphol, Oost- voorne, Haamstede, Vlissingen, Roosen daal of Gilse Rijen, terug naar Waalhaven met korter of langer oponthoud (landing) op de genoemde plaatsen. Dit pl.m. 700 K.M. lange traject kan in 61/2 vlieguren worden afgelegd. Ook voor particulieren zal gelegenheid bestaan deze excursie mee te maken. Op 4 Maart a.s. zal in de Concert zaal de beroemde sprekende film te zien en te hooren zijn, der N.C.R.V. „De klokken luiden". Ook de tweede uitvoering van „Rust Roest", Donderdagavond in de Concert zaal gehouden, ditmaal een volksuitvoe- VRAAGT Let op het Fabrieksmerk ring, waar opk de werkeloozen vrijen toegang hadden, is geslaagd. De zaal was vrijwel geheel bezet. Het publiek juichte de gymnasten na ieder nummer hartelijk toe. Waar we van de eerste uit voering een uitgebreid verslag gaven, volstaan we -met deze korte mededee- ling, maar niet eer voordat iwe een pluim geven aan de werkelijk zeer fraaie stan den en het nummer hoogrekturnen, iwaar- bij de leider, de heer Jac. v. d. Houten, uitblonk. Door het Passagekantoor ider K.L.M. alhier, is voor het Holland-Indië-vlieg- tuig dat op 10 iMaart a.s. van Amsterdam vertrekt een passagier (stadgenoot) ge boekt naar Marseille. SCHARENDIJKE. De heer Uijl, admi nistrateur der vereeniging „Steunverle ning bij ziekenhuisverpleging v. Schou- wen-Duiveland" hielld op 16 Februari in café Kooman alhier, een vlotte cau serie over het doel en de werkwijze dier vereeniging. De vergadering was vrij goed bezocht en had tot gevolg, dat kon worden overgegaan tot het vor men van een plaatselijke commissie voor Scharendijkeen omstreken, waarin wer den gekozen de heeren P. D. Everwijn, S. J. Gast en C. Padmos. BRUINISSE. Woensdagavond gaf de muziekvereeniging „Nu met Hope", na dat dit in drie jaar niet heeft plaats gehad, wederom een uitvoering in het vergaderlokaal, welke vrij druk was be zocht en goed geslaagd mag heeten. Het programma vermeldde een 8-tal muziek nummers, afgewisseld door het optreden van den humorist den heer Bram Kars te Schoonhoven. Het muzikale gedeelte stond onder de bekwame leiding van den kundigen directeur der vereen., de heer A. v. d. Berge te Oosterland. De muziek nummers werden zeer ten genoegen van het kunstlievend publiek uitgevoerd en we twijfelen niet of bij ernstige studie van alle leden zal een volgende keer het publiek nog royaler zijn met zijn bijvalsbetuigingen. Voor het optreden van den humorist niets dan lof. Ernstige en humoristisch getinte voordrachten en le vensliedjes werden op talentvolle Wijze ten gehoore gebracht en met daar tus- schendoor een leuke mop of kwinkslag deed het publiek recht hartelijk glenieten. De zinspreuk „gezelligheid kent geen tijd" kwam in de gedachten toen de heer Kars het laatste nummer van zijn over vol repertoire beëindigde. Het „bal na" waarvoor de muziek geleverd werd door de familie v. d. Berge van Oosterland, was zeer geanimeerd, tot 1 uur het slui tingsuur sloeg. STAVENJSSE. Donderdag hield de afd. Stavenisse van „SChuttevaer" alhier hare lste jaarvergadering, onder voorzitter schap van dhr. A. G. van IJseldijk. Van de 140 leden en donateurs waren er 83 tegenwoordig. Als bestuursleden werden herbenoemd de heeren J. C. v. d. Boo gaard en D. v. Dreunen en als afgevaar digde uit de leden maar de Alg. Verg., de heer Joh. Leune. De rekening wees aan als ink. f 244,42ö, als uitg. f 133,55, en sloot dus met een saldo van f 110,87r>. Als kasnazieners van het nieuwe dienst jaar werden aangewezen de heeren P. J. Moerland, Joh. Smits en J. W. v. d. Slikke. SCHERPENISSE. In verband met de verkrijgbaarstelling van goedkoope zw. ammoniak door het Nationaal Crisis comité heeft de burgemeester een bestel ling gedaan van 114 balen. De door den gemeente-veldwachter langs de huizen gehouden collecte ten bate van het Nationaal Crisiscomité heeft opgebracht f 64.47. Binnenkort zal alhier begonnen iwor- den met de doorgraving van het z.g.n. kleine schorretje. Verschillende materia len zijn reeds aangschaft. Tot opzich ters bij dit werk zullen fungeeren de raadsleden G. van Ast. Cor G. Hartog en J. Keur Dz. ONDERWIJS. SCHERPENISSE. Aan den heer D. J. Hartog is op diens verzoek, met ingang van 1 April a.s. op de meest eervolle wijze ontslag verleend als onderwijzer aan de O.L. school alhier. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. ST.-ANNALAND. Teneinde stagnatie in den geregelden gang van zaken te voor komen, is na de definitieve afzetting van den kerkeraad, door den consulent, ds. Moerman, een commissie samenge steld, bestaande uit de heeren Joh. van Dijke Hz., Adr. Rijnberg Pz., J. Boon en K. Koetsdijk. Deze heeren zullen de loopende zaken behartigen, leesdiensten houden enz. In de leesdiensten zal de heer Joh. van Dijke als voorlezer op treden. Geref. Kerk. THOLEN. Aan Dr. C. Veltenaar alhier, is door den kerkeraad met ingang van 14 Maart a.s. een verlof verleend van 4 weken. Naar wij vernemen zal Dr. V. een studiereis maken naar Griekenland. Bescherm Uw keel! Verzorg haar, dagelijks - Gorgel droog met 25, 45 en 6J CU PREDIKBEURTEN. Zondag 21 Februari te Zierikzee. Ned. Heiv. Keik. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Pgnacker Hordyk. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg van Bruinisse. 's Avonds 6.30 nre, ds. Kentie van Haamstede. Lnth. Kerk. 10 nre, ds, Grottendiek van Dordrecht. Geief. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhujjten. dhr. Geref. Kerk. 9.80, ds. Hoogendoorn, 2 Preeklezen en 6 nre, ds. Hoogendoorn. Ivaagelisatie Jen el. 7 nre, Samenkomst. Oud-Geref. Gea* 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. Geref. Gem. 9 30 en 5 ure, Leesdienst. PREDIKBEURTEN. Zondag 21 Februari. Kerkwerve. 2 nre, ds. v. Griethugsen. Serooskerke. 2 ure, ds. Rujjsoh van Dogteren. Burgh. 9.30 ure, ds. Kentie. Renesse. 9.30, ds. Klaar en 11.30 ure, Zondagschool. Evangelisatie. 7 nr?, ds v. Griethugsen. Noordwelle. 2, Zondagschool en 6.30 ure» ds. Klaar. Haamstede. 6 nre, ds. Gerritsen van Nieawerkerk. Geref. kerk. 9 30 en 2 nre, ds Elgersma. Oud-Geref. kerk. 9.30 en 2 nre, Leesdienst. Eikerzee. 2 nre, ds« Drost. Geref. kerk, 9.30 en 2 ure, ds. Vogelaar. Brouwershaven. 10 nre, ds. Drost. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Meester. Zonnetfiaire. 9.30 ure, ds. Rugsch v, Dagteren. Geref. kerk. 9.30 en 2 nre, Leeskerk. Noordgouwe. 9 30 ure, ds. v. Griethugsen. Dreischor. 2 ure, ds. Pgnacker Hordgk. Ouwerkerk. 9.30 ure, ds. v. Dam. Nieuwerkerk. 9.30 ure, ds. Gerritsen. Geref. kerk. 9.30, ds. Heuzeveldt, 2 Leesdienst en 6 nre, ds. Heuzeveldt. Geref. gem. 9, 2 en 5.30 nre, Leesdienst. Oosterland. 930, dr. Weeda en 2 ure. idem (DoopsbedGeref. kerk. 9.30, Leesdienst en 2 ure, ds. Unger van Brainisse. Geref. gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, dhr; Remgn. Sirjansland. 2 ure, ds. Gerritsen. Bruinisse. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Waardenburg. Geref kerk, 930 en 2 ure, ds. Unger. Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, ds. Vreugdenhil. Oud-Geref. kerk. 9. 2 en 5 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Spoelstra» St.Filipsland- 9.30, ds. Wolfenberger en 2 ure, Leeskerk. Oad-Geref. kerk. 9, 2 en 5.30 nre, dhr. Blaak. Tholon. 9.30, ds. Moerman en 6 nre, ds. Wolfenberger. Geref. kerk. 9.30 en 2.30 nre, dr. Veltenaar. Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Vrge Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, ds. Baag. St.-Maartensdijk. 9.30, Leesdienst en 6.80 nre, ds. de Bres. Oud-Geref. gem. 9.30 en 2 nre, Leesdienst. Oud-Vossemeer. 9.30, ds. de Gidts en 2 are, Leesdienst. Geref. kerk. 930 en 2 are, ds Vreugdenhil. Oud-Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, ds. Boone van St-Philipsland, Poortvliet. 9 30, Leeskerk en 2 ure, ds. v. Rootselaar (Afscheid). Geref. kerk. 9.80 en 2, dhr. de Vries; 6 ure, Leeskerk. Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Scherpenisse. 9.30, ds. de Bres en 2 ure, Leesdienst. Geref. gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Stavenisse. 9.30, Leeskerk en 6 nre, ds. Moerman. Oad-Geref. kerk. 9.30, 2 en 5.30 nre, Leeskerk. SL-Annaland. 9.30, Leeskerk en 2 nre, ds. de Gidts. Geref. gem. 9.30, 2 en 5.80 nre, Leeskerk. TELEGRAMMEN* DE ZAAK Ds. FABER. Zutphen (V.D.) Op 11 Maart a.s.. zal in Hooger Beroep door de rechtbank alhier worden be handeld de zaak tegen Ds. J. L. Faber, die bij vonnis van den Kantonrechter te Zutphen d.d. 4 November 1931 we gens overtreding der Inkwartieringswet was ontslagen van alle rechtsvervolging. Men herinnere zich dat Ds. Faber op 24 September 1931 heeft geweigerd een of- licier van het Nederlandsche leger in kwartiering zonder voeding te verschaf fen. IM WESTEN NICHTS NEUES. Genève (V.-D.). Benige dagen geleden hebben ver tegenwoordigers van ide Amerikaansche Fox Film Comp. pogingen gedaan om 'den voorzitter van de Ontwapeningscon ferentie Henderson, er toe te bewegen zijn toestemming te geven voor het ver- toonen van de film „lm Westen nichts neues" voor de gedelegeerden der con ferentie. Vrijdagmorgen maakte Hender son in het presidium melding van dit verzoek, doch alle aanwezigen waren van meening, dat een dergelijk verzoek niet ingewilligd kon worden, zoodat de voor stelling niet doorgaat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1