REINTIt II abonnement; Vrijdag 12 Febr. 1932» zierskzeesche courant. 88ste jaargang - no. 12272 advertentien EERSTE BLAD Inzending Advertentiëo Kennisgeving. VULPOTLOOD ISMHEERENBAAI Een Meisjesgezicht Prijs p. 8 maanden 1.80, franco p. post ƒ1.80. Voor het buitenl. per Jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. <2. Postgiro 117677. Zierikzeesche Nieuwsbode J a Dir. A. J. DE LOOZE. Ulfc-Ridictwr M J. KOSTEN van 1—8 regels «0 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 10 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. Dit aummsr bestast uit 2 blades. Uiterlijk 10 nar op deadagi. uitgaaf wie helpt?"™ Wie kan het Crisiscomité te Zierikzee helpen aan winterjassen en schoenen,. waaraan op heb oogenblik groote be hoefte bestaat? Kijkt Uw kleerkast nog eens na en onderzoekt, of gij iets voor de armen te missen hebt! Mocht U kle'eren of schoenen vinden, welke U wilt afstaan, dan gelieve U één der Comitéleden te waarschuwen, die alsdan zullen zorgdragen, dat een en ander wordt afgehaald. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen,, dat er op Dinsdag den 16 Februrai 1932 a.s., des namiddags te 2 juur, op het Raadhuis, een openbare Vergadering van den Ge meenteraad zal gehouden worden. Agenda: 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Vaststelling pensioensgrondslagen. 4. Wijziging abonnement voor bekend makingen, enz. in de Zierikzeesche Nieuwsbode. 5. Aflossing en belegging van gelden. 6. Voorstel inzake verkoop van een te dempen sloot. 7. Aangaan van een geldleening. 8. Verhuur woning Noordhavenpoort. 9. Voorstel tot wijziging der verorde ning op keurloonen. 10. Voorstel inzake verhooging loon werkloozen. 11. Besluit tot wijziging der begrooting voor 1982. Steunregeling nog niet van het Departement ontvangen; wordt, in dien mogelijk, echter ook behandeld. Zierikzee, den 11 Februari 1932. De Burgemeester, J. C. A. BANNINK. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De drooglegging der Zuiderzee. De twee kwesties, die de Kamer thans bezig houdt, inzake de drooglegging van de Zuiderzee, zijn: moet de inpoldering van de Zuiderzee al dan niet worden voortgezet en hoe moeten de vrijgeko men gronden worden uitgegeven en ge ëxploiteerd De heer Colijn gaf, wat dit laatste betreft, de voorkeur aan een erfpacht met wisselende canon; van Staatsexploi tatie wil hij niets weten. Wat de eerste vraag betreft, de heer Colijn gaf toe, dat de Wieringermeer is tegengevallen, maar daarom staat nog niet vast, dat ook de raming van de an;dere poldlers met 40 pCt. overschreden zal worden. Ook de heer Ebels, die overigens de werkwijze van de M. U. Z. als te duur qualificeerde, bestreed de argumenten, die de regeering voor uitstel heeft aan gevoerd. De crisis in den landbouw is van tijdelijken aard en in die toekomst zal er weer. een tekort aan cultuurgrond ontstaan. De heer Bierema verweet de regeering, 1 dat zij van den beginne af ten aanzien van de kostenberekening een struis vogelpolitiek heeft gevoerd; de ramingen zijn veel te optimistisch geweest. De Wieringermeer heeft volgens zijn bere kening 120 millioen gekost. De afsluitdijk moet thans echter voltooid worden, an ders zouden al die millioenen wegge smeten geld zijn. De heer Weitkamp bestreed met kracht de opvattingen van den heer Colijn. Vol gens spr.'s opvattingen moet er een dikke punt achter gezet worden. Minister Reijmer zegt, dat de werk gelegenheid op zichzelf niet den door slag kan geven in het vraagstuk van al dan niet voortzetting van de inpol dering. De werkgelegenheid is belang rijk, maar men overdrijve haar betee- kenis niet. Spr. heeft steeds op het standpunt gestaan, dat men met de inpoldering moet voortgaan, maar niet tot eiken prijs. Maar de heer Colijn heeft nu gezegd: „Ga voort tot eiken prijs", en daarin verschilt hij van de regeering. Nu te besluiten, de inpoldering voort te zetten, zal volkomen een sprong in het duister zijn. Inzake definitieve uitgifte van de gron den van den Wieringermeerpolider is nog niets beslist en de regeering is daarin geheel vrij. Klachten over gebrek aan contact tusschen den Zuiderzeeraad en de Wieringermeer-directie onderzoekt spr, Hij acht het ongewenscht en onnoodig, in één hand te leggen het publiekrech telijk en het privaatrechtelijk beheer van den Wieringermeer polder. Geen maatregelen zullen worden ge nomen, waardoor onmogelijk zou worden gemaakt het nemén van een loyale proef HET NIEUWE SIBAARTJE MET ZUIVERE HAVANA. 10 STUKS 30 CENT. BOVENDIEN MET BON VOOR SCHITTEREND VRAABT UWEN WINKELIER O O m m (SI yo m rsi m m met staatsexploitatie. Te zijner tijd Zal de Kamer in de gelegenheid worden ge steld inzake de definitieve uitgifte van de gronden een beslissing te nemen. De Kamer heeft, na afloop der alge- meene beschouwingen, niet nagenoeg al gemeene stemmen aanvaard een motie van der Waerden, waarin de regeering wordt uitgenoodigfd, voorstellen betreffen de het beheer en de uitgifte van Wie- ringermeergronden in te dienen; en een motie-Colijn, waarin de Kamer aan de regeering verzoekt te worden voorge licht omtrent de verdere inpoldering. DE BOERENDEMONSTRATIE IN DEN HAAG. De demonstratie op Houtrust in Den Haag gehouden, georganiseerd door het Nationaal Boerencrisiscomité, teneinde in massa op te komen voor de noodlijdende landbouwers, heeft bij lange na niet den omvang gehad, dien die organisatoren zich daarvan hadden voorgesteld. Na de rede van den heer A. Fikse, uit Achterveld (bij Barneveld) heeft het Ka merlid Braat het woord gevoerd. De verdeeldheid1 in den landbouwenden stand is voor de boeren noodlottig. In het parlement regeert de een op den grondslag van den bijbel, die ander in naam van de vrijheid, een (derde in naam van de arbeiders, maar het is boer Syv men, die dat allem'aal moet betalen. (Applaus). Geef mij, zoo besloot spr., zestien man in het parlement, dan zullen wij in staat zijn te regeeren. Daarna ging men demonstreeren. Op Houtrust werd het verslag afge wacht. van de bevindingen der deputatie. Tegen half vier arriveerde de deputa tie, die naar het departement van bin- nenlandsche zaken en landbouw geweest was. Namens haar heeft de voorzitter, de heer Fikse, verslag uitgebracht. Hij zeide, dat bij afwezigheid van den minis ter de deputatie ontvangen was Üoor den secretaris-generaal, aan wien, nadat de 12 punten in het adres genoemjd, waren toegelicht, verzocht werd den minister de wenschelijkheid melde te dee- len, dat hij bij voorkomend verslag idit ook zou uitstrekken tot het Nationaal Boeren-Crisiscomité, dat duizenden boe ren vertegenwoordigt. De demonstratieve vergadering ging hierna uiteen. Ruwe huid met diepe voren P "Winterhanden, winterooreu Wintervoeten, winterteenen Stukke armen, stukke beenenP Weer in orde na 't gebruik Yan Purol Parol is pulk S Uit Stad en Provinoie. ZIERIKZEE. Men schrijft ons: Zaterdag en Zondag, 6 en 7 Febr. j.l., mochten velen van de afdeeling Zierikzee van den „V. C. J. B." het 2e lustrum bijwonen van de afd. Goes van jden Vrijzinnig Christelijken Jongeren Bond. Hiervoor werd Zaterdagavond door de Goesche V. C. J. Bi.'ers opgevoerd „Kaïn en Abel", bijbelseh kerkspel in drie tafereelen met voor- en naspel van ds. Spelberg, onder regie Van den heer Joh. E. Harthoorn. Groote wijding ging van dit zeer goed gespeelde spel uit, waarvan vooraf een uiteenzetting werd gegeven door den heer Joh. E. Harthoorn. De spelers wisten eenvoud en ontroering in hun spel te leggen. Onder ademlooze stilte werd dit religieuze spel, dat onder hoofdleiding stond van P. C. Boone, door de toe hoorders gevolgd. Beschikkende op het beroep inge steld door F. Hocke te Zonnemaire; H. J. Gast te Brouwershaven; M. van Gastel te Noordgouwe; M. A. Mol te Duiven dijke; J. Smallegange te Haamstede; J. Sleur te Ellemeet en P. Verbeek te Zierikzee, tegen een besluit van Gede puteerde Staten van Zeeland, is bij K.B. van 29 Januari 1932, no. 36, dit besluit gehandhaafd en R. Gerritsen te Zierikzee toegelaten als hoofdingeland van het Waterschap Schouwen, vertegenwoordi gende de eigenaren van den gebouwden eigendom. Woensdag is de „Koophandel I", kapt. Schot, komende van Rotterdam ter hoogte van Dintel op het'wrak van .ECHTE FRIESCHE 20- 50 ct. per ons %)E zachte en yeurüfe rooktabak. J de dien morgen omgeslagen sleepboot „Bona Spes", waarbij, zooals gemeld de kapitein en diens vrouw zijn verdronken. De „Trio" van Van der Tak's Bergings- M.ij bracht de „Koophandel" in de Vluchtl- haven te Dinteloord. De voorpiek van de „Koophandel" staat vol water. Door ge regeld pompen hield men het schip drij vend. Donderdagmorgen vertrokken van hier de twee andere motorbooten van de f.a Ribbens, n.l. de Koophandel III en IV ter assistentie. In hel Raadsverslag van Haam stede staat: De voorzitter zegt, dat ge noemd werk (erwtenlezen) voldoende ge zinsinkomen oplevert", d.'m.z. „Dat er gezinnen in de gemeente zijn, die met erwtenlezen een voldoend gezinsinkomen kunnen verdienen". Velen waren Woendagavond naar de Concertzaal gekomen, waar de Gymna- stiekvereeniging „Rust Roest", onder lei ding van den heer J. L. van den Houten, haar aangekondigde uitvoering gaf. Hoe wel staande in het teeken van ide crisis heeft de uitvoering zelfs hiervan geluk- niets te lijden gehad, want in elk opzicht kan zij een mooi succes genoemd worden. Reeds dadelijk waren de aan wezigen gepakt door de opmarsch a la revue van Bouwmeester, in.l. eerst een vertooning vari de opmarsch der turners op het witte doek, benevens enkele stan den, waarna de opmarsch in levende lijve op het tooneel plaats vond. Nadat de gebruikelijke vaandelgroet was gebracht trad de voorzitter der G.V., de heer W1. ten Haaf Jaczn., naar voren om de openingsrede uit te spreken. Spr. noemde het een aangename taak zulks te doen, te meer daar de opbrengst van deze uitvoering ten bate komt van het crisiscomité en sprak de hoop uit, dat zij naast een goed saldo voor dit doel, ook een goede propaganda voor de Ver. op zou leveren, welk laatste feit zou blijken uit een groeiend aantal leden en donateurs. Hartelijke welkomstwoorden richtte spr. vervolgens tot den burge meester, den directeur der R. H. B.. S., welke beide heeren hij dank bracht Voor de in het afgeloopen jaar van hen onder vonden medewerking, de aanwezige leden van het crisiscomité, het oud-bestuurslid, de heer D. Coumou uit Rotterdam, de pers, afgevaardigden van den S.D.K.B. en zustervereenigingen ten verder allen, die door hun aanwezigheid blijk van be langstelling gaven. Na ten slotte nog een woord van aanbeveling te hebben gesproken voor een .openschaalcollecte, welke tijdens de uitvoering, eveneens voor het Crisiscomité, zou worden ge houden, gaf de voorzitter de leiding over aan den heer van den Houten. Onder diens leiding werd voor de pauze een keurig gevarieerd gymnastiek- programma afgewerkt, dat, gehoord het herhaald applaus zeer in den smaak viel. Allen, dames, heeren en adspiranten gaven in hun oefeningen blijk van ern stige studie en training. Vooral de num mers, door de dames gegeven, oogstten een buitengewoon succes envolkomen verdiend; keurig gelijk werden de~ rhyt- mische oefeningen, verhoogd door schit terende lichteffecten, op de maat van de muziek uitgevoerd, sprookjesachtig waren de knotsoefenigen met de electrische ge kleurde lichtjes voorziene knotsen, welke op he: donkere tooneel den indruk maak ten van een levende illuminatie. Maar ook de standen, eveneens met kleurbe- lichting, uitgevoerd, kwamen uitstekend tot hun recht en sloegen goed ;in. Vooral de standen „Rust Roest" en „Steunt het crisiscomité" waren zeer sprekend. Naast de dame?, blonken de heeren vooral uit, in het nog altijd zeer gewilde nummer „hoogrekturnen", dat aan kwaliteit niets te wenschen overliet. Na dit nummer betrad de heer 'de Mul het podiumi, welke als lid van de commissie van voorberei ding en advies, namens deze commissie en enkele sportbewonderaars, in een vlotte rede den heer van den Houten hulde bracht voor al hetgeen hij' voor de vereeniging en deze uitvoering ge daan heeft en hem met de beste wen schen voor de toekomst, een fraaie zil veren sigarettenkoker met inscriptie, ter herinnering aanbood, welk geschenk door dhr. van den Houten onder dankzegging en onder luid applaus, werd aanvaard. Na de pauze werd de aandacht ge vraagd voor een tooneelstukje getiteld ,,'t Kan verkeeren", hetwelk een passende en aangename afwisseling vormde in het mooie geheel en een goede propaganda inhoudt voor de gymnastiek. Op vlotte wijze werd het aardige stukje, dat een mooi nummer brugturnen bevatte, ten tooneele gebracht en turners, zoowel als tooneelisten mochten een dankbaar ap plaus in ontvangst nemen. Aan het eind van den avond bracht burgemeester Bannink, op zijn 'bekende sympathieke wijze, woorden van danK en hulde namens zichzelf en namens het crisiscomité aan de gymnastiekver. Z.E.A. noemde het geven der uitvoering ten bate van de door de crisis getroffe DE ONTPLOFFIN GSR A MP in do mijn te Marohienne in België heeft aan zeventien personen het leven gekost. Familieleden en vrienden wachten in angstige spanning op de resultaten van het reddingswerk. nen een prachtvoorbeeld van samenhoo- righeid, dat ten zeerste op prijs wordt gesteld. De uitvoering zelf noemde spr. een succes en het feit, dat er dezen avond geen spoor van „roest" te beken nen was, was z.i. wel een bewijls, dat er ook geen „rust" is geweest, waaruit blijkt, dat de leiding in goede handen is en met toewijding en geduld wordt gegeven. Als op deze weg wordt voort gegaan gaat de vereeniging ongetwijfeld een goede toekomst tegemoet. Spr. ein digde met den wensch uit te sprekeni, dat „Rust Roest" nog veel dergelijke avonden zal mogen geven, tot nut en uitspanning van de stad Zierikzee (Applaus). De voorzitter bracht den 'burgemeester hierna dank voor zijn woorden en sym pathie, de heeren H. J. en M.. Doeleman en G. D. Kosters voor hun medewer king, het orkestje, waarvan de dames ieder een bouquet en de heeren een ander souvenir ontvingen, voor de begeleiding, de heer Constandse voor zijn steun bij het tooneelspel, de commissie van voor bereiding en advies, waarvan een der leden, helaas door ziekte verhinderd was. tegenwoordig te zijn, voor haar werk zaamheden en ten slotte allen, die op eenigerlei wijze de uitvoering hebben helpen doen slagen, waarna hij met een opwekkend woord de bijeenkomst voor gesloten verklaarde. De openschaalcollecte bracht de mooie j som van f44,57 op. Op 16, 18 en 19 Febr. e.k. zullen I te Bruinisse, St.-Philipsland en Zierikzee voordrachten worden gehouden over Doelmatige Voeding met betrekking tot de Maggi's Producten. De groote belangs elling, welke heden 1 ten dage voor het Voedingsvraagstuk aan den dag wordt gelegd, gaf de Fabriek I van Maggi's Voedingsmiddelen te Am- 1 sterdam aanleiding een bedrijfsfilm1 te doen vervaardigen, die overzichtelijk het ontstaan der Maggi's Producten in beeld brengt. In vele plaatsen hier te lande zijn dergelijke demonstraties reelds gehou den en mochten zij zich steeds in een druk bezoek verheugen. Het geheel is goed verzorgd en Ide leerzame opnamen vallen algemeen in den smaak, zoodat wij er dan ook niet aan twijfelen, of de dames van bovengenoemde plaatsen zullen van deze gelegenheid een druk gebruik maken. Men leze de verdere aankondiging in dit blad. Voor de Nutslezing van heden (Vrijdag) avond behoeft van het tooneel der Concertzaal geen gebruik worden gemaakt, terwijl de zaal flink verwarmd zal worden. j OUD-VOSSEMEER. Openbare raadsver- gadering op Vrijdag 5 |Februarj. Een adres van de afdeeling „Het Groene Kruis'', j om subsidie voor aanstelling van een wijkverpleegster, wordt in handen ge steld van Bi. en W., om prae-advies. De j heer M. A. Vermet, arts alhier, wordt I met algemeene stemmen aangewezen als geneeskundige, belast met de kostelooze j vaccinatie op een belooning van f25 per jaar. Aan de orde is een voorstel tot het aanvragen van f 5400 uit 's Rijks kas voor den bouw van twee*plaatsjes inge volge de Landarbei)derswet. Dhr. Daane heeft er geen bezwaar tegen, omdat men binnen de Wet blijft, daar één plaatsje niet boven de f4000 mag komen. Hier verkoopt de heer Heijboer 142 Roeclien voor f975. Dat is per Gemet ruim f2000. Dezen grondprijs vindt hij veel te duur voor de tegenwoordige tijdsomstandig heden. In de gemeente is er land pu bliek verkocht voor f800 per Gemet; dat was wel niet zoo gunstig gelegen als het land voor de plaatsjes, maar het verschil van f 1200 is te hoog. De risico voor de gemeente wordt hierdoor aan merkelijk als de tijden blijven achteruit gaan. De heer van Gorsel acht in ver band met de gunstige ligging den prijs nu zooveel te duur niet. De heer Daane betwist dit. Hij zal niet tegen stemmen, maar wenscht dat zijn bezwaar wordt opgenomen in het aan den Minister uit te brengen advies, dan is hij er af. Bit to saond iïiï'iïtÏÏT, htwii iii i i mi 1 ui mi bui sindg |iet gebruik van Uw tandpasta „Chlorodont" helder-witt< tanden bezit, terwijl bovendien de onaan gename reuk n !i den mond, waarvan ik vroeger last heb gebad, ia verdwenen. Ik kan Uw Chlorodont dan ook sterk aanbevelen." (w. g.) E. Mainz. Verlangt alleen de s echte Chlorodont tandpasta met rood-wit- - blauwe garantiestrook,tube 35cent en 60cent! g FKKBIKBEüBTENo Zondag 14 Februari te Zierikzee Ned. Hezv, Ke»k, Nieuwe Kerk. 10 ure, da. "Voora Kleine Kerk. 10 ure, ds. Pguacker Hordjjk. 'a Avonds 6 30 ure, ds. Rujjsch v. Dugteren van Zonnemaire. Luth. Kerk. Geen dienst. Grrsf. Kerk, 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuizen. Ghe. Gere f. Kerk. 9 30, ds. Hoogendoorn, 2 Leeskerk en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Ëvangeiistttia Jetaf'l 7 ure, Samenkomst. Ond-öeref. Ge sa 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Geref, Gem. 9 30 en 5 nre, Leesdienst. verliest ook bij guur en schraal weer Dimmer de frissche teint en soepele gaafheid, wanneer men zich tot gewoonte maakt het 's avonds met een weinig „Zlj"-Crêvri9 in te wrijven. Bovendien gelooft hij, dat er buitendien nog wel wat betaald wordt. Met alge meene stemmen wordt besloten tot het aanvragen van de f5400, terwijl met 4 tegen 2 stemmen, die van de heeren Daane en Mees, wordt besloten het be zwaar niet in het advies op te nemen. In behandeling komt de algemeene poli- tie-verordening. Dhr. Van Gorsèl wenscht de behandeling uit te stellen tot het nieuwe lid zitting heeft. De voorzitter acht dit onnoodig, idaar, als dit nieuwe lid zitting heeft, er weer een ander kan absent zijn. Tot behandeling wordt be sloten. De heer van Gorsel stelt artikels- gewijze behandeling voor. De voorzitter acht dit onnoodig. Het concept heeft 14 dagen ter inzage gelegen. Ieder lid heeft ruimschoots gelegenheid gehad, de noo- dige aanteekeningen te maken en deze kunnen nu ter sprake komen. Besloten wordt alleen de op- en aanmerkingen te behandelen. Allereerst komen in behan deling de bezwaren van den heer van Gorsel, in hoofdzaak rakende festiviteiten^ bals en muziek. Hij acht dat door de be palingen de mogelijkheid geopen|d is, om alles te veel aan banden te leggen, en dit acht hij verkeerd. Hij gunt ieder zijn pleiziertje. De voorzitter zegt, dat hij dit ook een ieder gunt. Hij moet over de noodige bepalingen beschikken om uitwassen tegen te gaan. Tegenover bals staat hij niet geheel afwijzend, maar als er bals belegd moeten worden in een tijd van crisis- en steunregelingen en op die bals wordt onnoodig veel geld verbrast, dan staat hij er wel afwijzend tegenover dergelijke bals. De heer Daane zegt, dat hij een ieder vermaak gunt. Er is een tijd geweest, nog niet zoolang geleden, dat men acht bals had in de winterperiode. Dat is veel te veel. Toen in 1930 het niet naar wensch ging, heeft de muziek alles op haren en snaren ge zet om toch een bal te beleggen in hotel Ampt, en wel een besloten bal; dat is doorgegaan. Nu in 1931 hètel Rampaart voor leen bal in aanmerking kwam, hoorde men van al die herrie niets lei n gaf men geen besloten bal. Hij vindt het vreemd, dat er voor den een zoo een herrie gemaakt moet worden, en voor den ander niet. Gaf men een uitvoering alleen om de muziek te be luisteren en daarom zou het toch moeten gaan, dan konden de muziekliefhebbers

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1