abonnement; advertentien Woensdag 10 Febr. 1932. zierikzeesche courant. s "xizz Inzending Advertentièn buitenland. binnenland. Brandwonden Kloosterbalsem Hierop letten Uit Stad en Provincie. Prijs p. S maanden 1.50, franco p. post 1.S0. Voor het bnitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 0 cent Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij- Zierikzeesche Hl Nieuwsbode van 1--3 regels 60 ctan van 4 regels en daarboven 10 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit- Uiterlijk 10 aar op dn dag uitgaaf WAARSCHUWING. Het komt een enkele maal voor, dat advertentiën worden ingezonden, waar van de inhoud onaangenaam is voor een burger uit een onzer gemeenten, ter wijl diens naam ijdelijk wordt gebruikt, d.w.z. de feitelijke inzender misbruikt den naam van den man, dien hij een hak wenscht te zetten. We geven aan de politie over deze soort mededeelin- gen de meest mogelijke inlichtingen om den dader te kunnen ontdekken, die dan niet malsch gestraft kan worden. DE REDACTIE. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De reeds eenigen tijd in omloop zijnde geruchten, dat de Fransche re geering op de ontwapeningsconferentie een poging zou doen om den geest van het in 1924, hoofdzakelijk onder den invloed van Engeland verworpen, pro tocol van Genève te doen herleven, zijn bewaarheid. Want daarop, het weder aan de orde stellen van het in dit protocol vervatte denkbeelden: wederzijdschehulp verleening bij bedreiging van de na-oor- logsche constellatie, komt in wezen het thans te Genève ingediende Fransche re geringsvoorstel neer, waarin zoo dui delijk de achter grond van het geheele ontwapeningsprobleem, n.l. de Fransch- Duitsche tegenstelling, doorschemert en het bekende standpunt van Ü'e Fransche regeering, reeds sinds zoovele jaren hardnekkig gehandhaafd, n.l. slechts bij afdoende beveiliging tegen Duitsche re vanche is beperking van bewapening mo gelijk, wordt gehuldigd. Ot Frankrijk, bij volledige handhaving van zijn voorstel, nu meer succes er mede zal hebben, valt te betwijfelen, zelfs al schijnt het voorstel de andere mogendheden voor een soort ultimatum te stellen: aanvaarding of van ontwape ning komt niets, hetgeen dus neer zou komen op een totale mislukking van de geheele conferentie met alle gevolgen van dien, n.l. hernieuwing van den be wapeningswedloop en verhooging van de financiëele lasten, welke thans reeds op onhoudbare wijze op de wereld drukken. Maar zoover zijn we nog niet. Inmiddels hebben voorname politieke kopstukken, n.l. die van Duitschland en Amerika, ook hun meening ten beste ge geven over het herstelvraagstuk. De Amerikaansche vertegenwoordiger Gibson heeft al zeer duidelijke taal ge sproken. Amerika acht de huidige uitgaven der wereld voor bewapening onnoodig en niet te verontschuldigen, aldus Gibson. Niemand kan bestrijden, id'at deze be wapeningen niet slechts het gevolg, doch ook de oorzaak van de huidige politieke onzekerheid zijn. Niemand kan betwijfe len, dat zij niet slechts tot iden econo- mischen ondergang bijdragen, doch ook den wereldvrede ernstig bedreigen. Het Amerikaansche volk beschouwt het voortduren van deze toestandlen als een tekortkoming van de staatslieden. De tijd' is voorbij, dat de volken )der wereld dit kalm blijven aanzien. De wedstrijd in bewapening en de militaire bondgenoot schappen zijn sedert eeuwen in Europa gebruikelijk; zij zijn echter niet in staat geweest den vrede te handhaven, doch hebben in tegendeel oorlogen veroorzaakt, onder wier gevolgen overwinnaars en overwonnenen lijden. Na Gibson heeft de Duitsche rijkskan selier zijn met spanning verwachte rede gehouden. Hij betoogde, dat deze confe rentie een gebeurtenis van wereldhisto rische beteekenis is, naar welke het Duit sche volk reeds lang verlangend heeft uitgezien. Hij wees vervolgens op de beteekenis van de conferentie, op het vredesverlangen van het Duitsche volk en op de noodzakelijkheid juist thans tot ontwapening over te gaan. Wij allen, zei hij, behooren nog tot de generatief, die den wereldoorlog hebben meegemaakt. Het beeld van zijn verschikkelijkheid staat den frontstrijders onverwoestbaar voor oogen. Wanneer deze generatie er niet in slaagt een bolwerk op te richtein tegen den terugkeer van zulke rampen, dan zal dit 1 ateren generaties heelemaal niet ge lukken. In het bijzonder vestigde Birüning er de aandacht op, dat de wil tot vrede, een gebod is van de Christelijke gezind heid en de eerste en belangrijkste ver- eischte, welke elke staat, die aan de con ferentie deelneemt, moet meebrengen. NIEUWE CRISISMAATREGELEN. Ingediend is een wetsontwerp tot ver hooging tot 1934 van de opcenten op de suiker- en wijnaccijins, tabakaccijns op sigaretten en zegelrecht voor buitenk effecten; heffing van invoerrecht op Zuidvruchten, beëindiging der opcenten op de grondbelasting voor ongebouwd en beteugeling !van den smokkelhandel in sigarettenpapier, welke crisismaatregelen, naar verwacht wordt, f 12 millioen zullen opbrengen. lijn pijnlijk en duren lang omdat de huid vernield is. Akker's Kloosterbalsem er op verdrijft dadelijk de pijn, doet de blaren verdwijnen en ge houdt geen litteekens. tt Geen goud zoo goed" TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 9 Februari. De heer Wijnkoop (comm.) stelt een motie voor, waarin wegens veranderde machtsverhoudingen in het volk, tenge volge van de crisis, ontbinding van het parlement en aftreden van de regeering wordt verlangd. Deze motie wordt niet voldoende onder steund. Tot afdeelingsvoorzitter zijn gekozen de heeren Marchant, Schokking, Colijn, Aal- berse en Albarda. De heer Hiemstra (s.d.) vraagt verlof, aan de regeering vragen te mogen stellen betreffende de werkverschaffing e,a. De heer Kortenhorst (a.-r.) wenscht vragen te stellen betreffende internatio nale handelsverdragen, waarbij Nederland is betrokken. De heer Weitkamp (c.-h.) wenscht te interpelleeren over den nood in den land bouw. Aan de orde is de begrooting van het Zuiderzeefonds 1932. De afsluiting van de Zuiderzee zal ver moedelijk in 1932 een voldongen feit wor den. Die afsluiting brengt ook afscheiden van verdere inpoldering, diverse voor- deelen met zich (toekomstige zoetwater voorziening van Noord-Holland en Fries land in tijden van droogte, peil scheep vaartwegen, wering van o verstro omings- water, enz.), zoodat men niet kan zeggen dat alle millioenen; voor den afsluitdijk besteed, weggeworpen zijn, als niet aan stonds na de voltooiing die verdere in poldering op energieke wijze wordt voortgezet. Met inbegrip van de uitga ven, noodig ter voorziening in de belan gen van landsverdediging en visscheri), zal die afsluiting ons land 160 a 17Q millioen kosten, een respectabele som, als men bedenkt, dat de raming van 1914 van ruim 60 millioen gewaagde. Poeders en tabletten zijn alléén echtt als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garan deert U de echtheid. ZIERIKZEE. Voor de Ver. „Onderling Kunstgenot", gaven de leden der tooneel- vereeniging „De Watergeus" van Renesse Vrijdagavond in het „Huis van Nassau" een opvoering van „Een dag Dame", klucht in 3 bedrijven. In zijn openings woord drukte de voorzitter van „O.K.G." er eenerzijds zijn spijt over uit, dat het ook ditmaal weer niet gelukken mocht met eigen krachten voor het voetlicht te komen, doch anderzijds verheugde het spr. dat 't bestuur er in geslaagd was „De Watergeus hier te krijgen. Voorts richtte hij woorden van welkom tot 2 aanwezige eereleden der vereeniging en eenige oud- bpstuursïjeden, benevens tot eenige Oosterlandsche tooneelisten, welke laat ste als gasten de uitvoering bijwoonden. Hierna werd met de ppvoering van het spel begonnen, waarover we niet anders dan met lof kunnen schrijven. Uitstekend werd dit Amerikaansche stuk, dat de één-dagsverwikkelingen van een rijke Amerikaan inhoudt, vertolkt. Vooral de hoofdrollen waren in goede handen. Een luid applaus weerklonk dan ook na elk bedrijf uit de zaal, waar de aan wezigen met aandacht den loop der dingen volgenden, welke aandacht slechts onder broken werd door lachsalvo's, die in ruime mate opgewekt werden door de herhaaldelijk voorkomende komische si tuaties. Ongetwijfeld was de voorzitter aan het einde van den avond de tolk der aanwezigen toen hij den tooneelisten hartelijk dank zegde voor hun mooi spel en de hoop uitsprak, dat „De Water geus" nog eens voor „O.K.G." zal willen optreden. Aan een „vaarwel" voegde spr. dan ook een hartelijk „tot weerziens" toe. Namens de tooneelisten dankte de heer Gilijamse voor de ontvangst en het gesprokene en sloot deze zich verder bij de woorden van den voorzitter aan. De uilvoering werd besloten met het tradi- tioneele bal, waarvoor „The Jo\\y Band" als gewoonlijk de dansmuziek leverde Organisator van - en musici ,op het Kerkconcert van Zondagavond in 1de Nieuwe Kerk, kunnen tevreden zijn; Ide eerste over de opkomst, de tweede over hiet succes, dat zij bij het als i't ware in gewijde aandacht luisterend audito rium hebben geoogst. T>e opkomst in de go&d verlichte en verwarmde Kerk was zeer bevredigenld), terwijl het concert, gegeven door het kwartet-van Bergen (orgel, viool, altviool ^Verzorg Uw keel dagelijks - Gorgel droog met en cello) uitstekend was. Het programma opende met twee koraalstudiën vanKarg- Elert, vertolkt op het prachtige kerk orgel door den heer van Bergen. Vóór No. 12, Aria uit Judas Maccabaus,van Handel, zou worden gegeven, gaf tts, Pijnacker Hordijk een korte uiteenzetting van den tijd van Iden Maccabeïschen op stand, toen het Joodsche volk zich voor korten tijd vrij vocht. De heer Seerden zong daarop met diepe, senore stem db aria uit Handels' schepping. Zes compo sities van J. S. Bach vroegen daarna de aandacht, Idle uitgevoerfd' werden door het ensemble of door orgel en viool, orgel en alt en orgel |en cello. Het kwartet, dat hier een zeer goeden naam heeft op muzikaal gebied, heeft Idie goede reputatie bevestigd en verstevigd,1. No. 10, een oud, Duitsch Kerstlied, Vom Himïïi'el hoch, da komm' ich her", vol deed ons zeer door de sublieme ver tolking. Ds. Voors sprak een opwekkend woord voor de na het concert te houden open schaaloollecte, die, zooals reeds ver meld, 40 gulden oplevende. Het was een welgeslaagd concert! De Schippersvereeniging „Helpt El kander" heeft f25 uit haar kas afge dragen aan het Crisis-Comité, daarmede een daad doende haar zinspreuk waar dig. Dinsdagmorgen is hier in den ouderdom van 74 jaar overleden, dr. A. van der Hoeven, oud-geneesheer te dezer plaatse. Adriaan van ider Hoeven wend den 21sten Januari 1858 te Bergen-op-Zoom geboren, volgde de opleiding voor - en werd artillerie-officier, welke positie hij later verliet, om een betrekking te aan vaarden als scheikundig ingenieur. Ook dezen post verliet hij om zich voor arts te bekwamen. Voor dat examen slaagde hij 6 Nov. 1891 aan de Universiteit te Utrecht, terwijl hij 29 Maart 1892 te Gent doctoreerde. Dr. van der Hoeven vestigde zich 29 Dec. 1891 in deze gemeente, waar hij zich weldra deed kennen als een bekwaam geneesheer, een man met een helder versland, vooral op technisch gebied en die ook in 't dagelijksch leven, er niet van hield, „doekjes om te win den". Gedurende dein mobilisatietijd was de thans overledene officier van gezond heid bij het in onze gemeente gelegerde garnizoen. Als herinnering aan die laat ste betrekking hield hij den Hen Febr. 1925, bij gelegenheid van de plechtige uitreiking van de mobilisatiie-herLniie- ringskruisen een rede, welke in druk verscheen. HAAMSTEDE. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Vrijdag 5 Fe bruari. Aanwezig alle leden. Biij de ope ning wenscht de voorzitter, jhr. R. Roëll', dhr. Blom geluk met zijn herstel, tevens den wensch uitsprekende, dat dhr. Blom weer geregeld ien nog vele jaren de Raadsvergaderingen moge bezoeken om zijn steeds gewaardeerde adviezen ten beste te geven. Dhr. Blom dankt hem voor deze hartelijke woorden. Daarna geeft de voorzitter een terugblik op het afgeloopen jaar; hij herinnert het overlij den van burgemeester jhr. L. v. Citters, de verwisseling van twee raa'dszetels, om vervolgens te wijzen op de vermeerdering van bevolking, uitbreiding van woning bouw en electrificatie, een tot tevreden heid stemmend luchtverkeer van af het vliegveld West-Schouwen in deze ge meente, de stichting eener lagere tuin bouwschool, de aanschaffing eener moi- tor-brandspuit, enz.; daar tegenover moet gesteld worden Ide schaduwzijde van den heerschenden economischen crisis, waar van voornamelijk land- en tuinbouw en bloembollenteelt den druk ondervonden, en die werkeloosheid tengevolge heeft. De financiëele toestand der gemeente vraagt groote voorzichtigheid en sober heid. Hij dankt raadsleden en secretaris voor de steeds verleende medewerking en hoopt, dat ieder zonder betrachting van politiek ook in de toekomst zal meewerken in het belang der gemeente. Dhr. Blom dankt als oudste lid voor het gesprokene en hoopt, dat de door den voorzitter aangeduide lichtpunten in aan tal en omvang mogen toenemen; slechts door schouder aan schouder te staan, kan men zich verweren tegen dezen ecó- nomischen oorlog, die de door den voor zitter aangeduide bedrijven zoo zwaar en gevoelig drukt. Ook hij herdenkt den overleden buurgemeester als mensch en als vriend. Hij wenscht den voorzitter, medeleden en secretaris voor 1932 alle goeds, Met algemeen© stemmen wordt besloten adhesie te betuigen aan het adres der gemeente Wehl., om te trachten een apart Ministerie van Landbouw te ver krijgen, en eveneens wordt besloten tot steun van 25 pCt. aan een vlasbedrijf in deze gemeente, indien het Rijk een ge lijken steun toezegt. Het voorloopig ko hier hondenbelasting 1932 wordt vastge steld met 33 honden, tot een gezaraen- Ook de luchtstrijdkrachten hebben zich gemengd in de Tij andelij kheden der 2 Oost-Aziatisohe rassen die elkaar schijnen te ver dragen als water en vuur. In den strijd te Sjanghai, waar de Japanners strijd krachten aan land zetten en forten bombardeerden, hebben thans ook de Chineezen hun luoht- wapens gerequireerd, om bij fckt afweren der Japan- :e aai te zijn. lijk bedrag van f165. Dhr. Blom be spreekt den memoriepost voor werke loosheid; hij vraagt of men daarmee kan doorgaan; hij acht een bepaalden post verkieselijker. De voorzitter acht dezen memoriepost geen bezwaar; bij de vol gende begrootingswijziging kan hiermee zoo noodig rekening worden gehouden. Een begrootingswijziging 1931 van het i burgerl. armbestuur wordt m. a. s. vast- gesteld. Vervolgens komt aan de orde een verzoekschrift van den havenmeester H. v. d. Est, om verhooging zijner jaar- wedde, die verband houdt met in- en uitvoer in het havenbedrijf; hij verzoekt j hem een vaste jaarwedde te willen toe- kennen. B. en W. willen echter vasthou- J den aan het provisiestelsel en zijn ge- neigd v. d. Est een jaarbedrag van f375 te garandeeren. Na eenige discussie wordt hun voorstel in dien geest m. a. st. aan- I genomen. Op een verzoek der K.L.M. tot deelname van gemeentewege in het garantiefonds voor 1932, wordt in het belang dezer zaak voor de gemeente 1 m. a. st. besloten tot een bedrag van f 150 in genoemd fonids |d!eel te nemen. Aan dhr. M. C. J. Pilaar wordt ingaande 1 Maart 1932 op diens verzoek eervol ont slag verleend als gemeente-geneesheer, onder dankbetuiging voor |d'e door hem aan de gemeente bewezen diensten. In gelijke functie wordt ingaande 1 Maart a.s. benoemd dhr. J. Westendorp—Boer- ma. Omtrent de eventueele bemoeiingen van den geneesheer in verband met |den gezondheidstoestand enz. der leerlingen van de openbare school, ligt het in de bedoeling van B. en. W. af en toe een controle te doen plaats hebben. Dhr. den Haan, hoewel een voortdurende controle in het belang van het schoolkind prefe- reerende, kan, mits zekerheid dezer con trole bestaat, zich daarna vereenigen. Conform het voorstel van B. en W. wordt aldus besloten. Daar tegen 1 Maart a.s. de huur ider gemeentewoning naast Üe openbare school door de tegenwoordige huurster is opgezegd, worden B. en W. gemachtigd dit gebo,uw tot den tegen- woordigen huurprijs opnieuw te verhuren, j Daar de proef ophaaldienst der vuilnis financiëele - en ook andere bezwaren ontmoet (dhr. Blom noemt dezen dienst, al is hij wat duur, een sueCes), wordt na bespreking door dhr. Gilijamse, die de vuilnis in geen geval dicht bij de kom der gemeente geplaatst zag, besloten, dat Bi. en W. een plan nader uitwerken en desgewenscht eens kunnen probeeren, wat een aanbesteding van het ophalen oplevert. Bij de omvraag informeert dhr. den Haan, of het erwtenlezen als werk verschaffing voldoend loon oplevert voor de werknemers; het tegenovergestelde zou hij betreuren; ook dhr. Braam spreekt in gelijken geest. De voorzitter zegt, dat genoemd werk voldoende gezins-inkom- sten oplevert. Het ligt in het voornemen, tot genoegen van dhr. den Boer, die even eens gaarne een voldoend loon ziet uit betaald, ook enkele dagen per week ge meentewerk aan deze menschen te geven. Ten slotte deelt de voorzitter ide schen king mede van het portret in lijst van wijlen dhr. J. A. v. Zuijen, in leven burge meester dezer gemeente, welk portrejt reeds een plaats heeft verkregen aan den wand Ider Raadszaal. Besloten wordt de familie v. Zuijen dank te zeggen voor deze schenking. Daarna sluiting. BURGH. 'Maandag j.l. werd als ge woonlijk het voor Burgh en Haamstede gecombineerde straf eest (sfrandrijden) weer met opgewektheid gevierd. Dit folklorische feest, dagteekenend uit ide grijze oudheid, worfdt door de gemeen ten uit Westelijk-Schouwen op bepaalde tijden gehouden; voor Burgh en Haam stede "v alt het steeds op iden Maandag vóór Asch-Woensdag. Reeds vroeg inden morgen reed een ruiterstoet op met palm en bloemen versierde paarden naar Wes- Verwijdtriig van daa laalljktn tand- aantleg Heel eenvoudig: Men poetst de tanden eerst met de bekende Chloro- dont tandpasta en spoelt ze dan na, terwijl men flink gorgelt met Chloro- dont-mondwater Per tube 35 cent. tenschouwen om in den voormiddag op Burgh terug te keenen, opgewacht door een belangstellende menigte en de Har monie „Witte van Haamstede". Op de vroolijke tonen der muziek werden een paar rondgangen door het Ü'orp gedaan, waarop men naar Haamstede toog, waar zich hetzelfde tooneel herhaalde. De dag werd verder in gepaste vroolijkheid door gebracht. ELLEMEET. De af deeling Ellemeet-El- kerzee van den Bond voor Staatspension- neering hield op Zaterdag 6 Februari j.l. een propaganda-avond in het café van Van der Have te Ellemeet. Een aan tal dames en heeren hadden zich de moeite getroost geheel belangeloos eeni ge tooneelstukjes in te studeéren, die na het openingswoord van den voorzj., dhr. A. P. v. d. Weijde, op vlotte wijze werden vertoond. De hoofdfiguren uit te beelden is, hoewel de zwaarste, tevens de dankbaarste taak, als het tenminste zooals in dit geval op voortreffelijke wijze gebeurt, maar dat ook het spelen van bijrollen veel voldoening kan geven, bewees men op dezen avond en we den ken dan in 't bijzonder aan de benjamin onder de speelsters. De aankleeding was ook zeer te roemen, al verwekte een Indisch hoof ddeksel een onverwacht lach succes. De voorz. dankte na afloop de spelers en speelsters, die zich van hun lang niet gemakkelijke taak zoo goed hadden gekweten en wekte de leden van den Bi. v. St. op, toch vooral jde alg. ledenvergadering te bezoeken. Hierna volgde voor de danslustigen het onver mijdelijke bal. Nadat Maandag 8 Februari dhr. Bax in het Café Kooman te Scharendijke een inleidende rede had gehouden, werd een afdeeling van den Landarbeiders- bond opgericht. In het bestuur werden gekozen de heeren: D. de Graaf, voorz.; C. Finson, seer.; J. v. d. Panne, 1ste penningm.; J. L. o. d. Brouw, 2de pen- ningm. en L. v. d. Panne. Het aantal leden dat op het oogenblik 42 bedraagt, zal ongetwijfeld veel grooter woirdleni, daar ieder het nut van organi- seeren tegenwoordig inziet. DREISCHOR. Vrijdagavond werld hier in de o. 1. school een Ouderavond gehou den. Vele ouders van schoolgaande kin deren waren aanwezig, zoomede B. en W. en verschillende leden van den Raad. De bijeenkomst werd geopend door het hoofd der school, Ide heer C. M. West- strate, welke namens het bestuur der Oiudercommissie ide leiidlng der bijeen komst op zich nam. Na allen hartelijk welkom te hebben geheeten, werden eeni ge huiselijke aangelegenheden afgedaan als rekening en verantwoordmg van het laatst gehouden St.-Nicolaasfeestje enz. Na verschillende stemmingen werd in het bestuur gekozen A. Heijboer. Daarna werd door het onderwijzend personeel op leerrijke wijze aan de hand van hunne ervaringen op onderwijsgebied de ma nier verduidelijkt, waarop getracht wordt het schoolkind aan te loeren wat het in zijn verdere leven noodig heeft, waar bij de karaktereigenschappen van 't kind een groote rol spelen, daar Üit juist voor een o nderwijzer of onderwijzeres een van de moeilijkste dingen is om hierin een juist inzicht te krijgen, en daardoor de kleine op de juiste manier te boeien, tot opname van de leerstof. Vervolgens werd met toelichting, door middel van heldere lantaarnplaatjes, den aanwezigen een kijkje gegeven in de tabakslanden van Sumatra, benevens de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1