Ziarikzeesehe Nieuwsbode B IJ VOEGSEL Uit Stad en Provlnole. bahoorenda Dl] da aai Vrijdag 29 iai. 1932, ia. 12266. Z1ERIKZEE. Bij de Fa. Littooij Olt- hoff te Middelburg verscheen de Prov. Zeeuwsche Almanak voor 1932, samen gesteld door den heer J. F. Magen dans, chef der 2de afd. der Prov. Griffie. Het zal onnoodig zijn in den breede uiteen te zetten wal de Almanak is en wat hij wil. Langzamerhand is hij een bekende verschijning geworden in het Zeeuwsche leven. Men vindt er alles in wat omtrent het Provinciaal Bestuur, de Gemeente besturen en de Polderbesturen van be lang kan zijn; een schat van gegevens, die nergens anders te bereiken is; daar-' enboven, en ook dit nog weer in rijkere mate dan bij zijn voorgangers, allerlei informaties ten aanzien van tollen en vele andere onderwerpen. Ook is dit jaar de almanak wederom verlucht door de herdenking van be tekende mannen in Zeeland. Van de hand van den heer Mr. P. Dieleman, verscheen een levensbericht van den heer A. de Vulder van Noor den, Regeeringscommissaris bij de Pro vinciale Stoombootdiensten en van den heer A. van der Weijde, oud-lid van Ge deputeerde Staten, beide met de nieuw ste foto's. Uitgaande van de „Nederlandscne Blindenbond" zal op 1 Februari te Sta- venisse in de Bewaarschool en 2 Fe'or. te Scherpenisse in hotel Rijstenbil een Propaganda-Kunstavond worden gehou den. Welwillende medewerking voor de zen avond zal worden verleend door heeren H. J. Bresser, bariton, Th. v. Driest, pianist en H. v. d. Heuvel, de clamator, eveneens blinden, leden van« den N.B.B., terwijl als spreker zal op treden de Bondspropagandist, de heer Joh. v. d. Berg van Oosterbeek. Van harte hopen wij dal voor dezen avond groote belangstelling zal bestaan, immers heeft de N.B.B., in zijn streven zoozeer noodig de belangstelling en sympathie van allen die willen medewerken den toestand der blinden te verbeteren. De entrée is bepaald op slechts 40 cent. Moge dit voor iniemand een be zwaar zijn. Programma's (tevens bewijs van toegang) zullen dezer dagen door jongedames worden aangeboden en zijn levens verkrijgbaar gesteld bij de Co mitéleden voor Stavenisse A. F. Hans- sens, Dr. J. L. Bernhardi, Ds. P. Moer man en J. Oudesluijs; te Scherpenisse: W. L. Klos, A. C. Polderman, L. C. van Doorn en C. v. Dalen. THOLEN. Aan den gemeenteopzichter, de heer J. Vriens alhier, is wegens ern stige ongesteldheid en overspanning, door B. en W. een zieKenverlof ver leend van drie maanden. Door de firma van Klaveren uit Rotterdam, is een groote partij kreeften uit Noorwegen geïmporteerd en naar deze gemeente vervoerd. Deze kreeften, die over het algemeen niet het gewicht halen der Zeeuwsche soorten, zijn on dergebracht in de oesterput van den heer Willemse uit Ierseke, liggende aan de overzijde der Thoolsche brug. Eer zij voor de consumptie geschikt zijn, moe ten zij eerst worden verwaterd en flink gevoederd. Naar wij hoorden zijn meer dan duizend kilo in den put onderge bracht. De heer Bogerd alhier, is door genoemde firma aangesteld voor verzen ding en onderhoud. Een 11-jarig dochtertje van den heer C. Q. alhier, krabde vorige week een puisje aan den neus open met het gevolg, dat haar hoofd na verloop van eenige dagen geheel is gezwollen en een ernstige bloedvergiftiging door den dok ter werd geconstateerd. Donderdagmid dag is het meisje na een hevig lijden overleden. ONDERWIJS. Protestvergadering ontwerp-Terpstra. Ruim 400 personen uit verschillends streken van ons eiland afkomstig, waren Dinsdagavond in de groote zaal van „Ju liana" tegenwoordig om te luisteren naar den spreker R. v. Gaasbeek, hoofdbe stuurslid van „Volksonderwijs", die tot onderwerp zijner lezing had' aangekon digd: „Wat ons te wachten staat" (n.l. als als het wetsontwerp-Terpstra in 't Staats blad komt). Ten einde het wachten op enkele per sonen, die nog per bus moesten komen, aangenamer te maken, liet de heer W. J. Weltevreden het publiek genieten van gram.platen, die per radio, via luidspreker werden uitgezonden. Na deze muzikale inleiding, opende tegen 8 uur ds. H. J. Barnouw, de voorzitter van het hier ge constitueerde comité van actie tegen het wetsontwerp-Terpstra, de zeer druk be zochte vergadering. Spr. noemde het een voorrecht als voorzitter van Volksonder wijs en als voorzitter van het com'ité van actie, deze bijeenkomst te mogen openen; hij heette de vele aanwezigen hartelijk welkom. In de groote opkomst zag hij het bewijs, dat riten op ons eiland zich ook ergert aan hetgeen misschien in ons land staat te gebeuren. „Volks onderwijs", idat steeds op de bres heeft gestaan voor de openbare school, heeft ook, bij het ingediende ontwerp-Terpstra de alarmtrompet gestoken. Zij overziet als hoofdbestuur de verschillende ver- eenigingen in den lande en stelde een commissie samen om gemeenschappe lijk tegen het ingediende ontwerp-Terp stra te ageéren. Ook op ons eiland zijn de verschillende corporaties aangezocht, Dat men ook hier medeleeft, getuigt de groote belangstelling. Spr. hoopte, dat men bij het huiswaarts gaan gesterkt zal zijn in hetgeen wij voor openbaar on derwijs voelen en uit zullen dragen wat de spreker, dhr. R. v. Gaasbeek, die hij hartelijk welkom heette, zal mededeelen. Hierna kreeg de heer van Gaasbeek het woord, om in het eerste deel zijner rede als het ware den achtergrond te schetsen, waartegenover het nieuwe ontwerp het best zou uitkomen. De schoolstrijd werd allereerst belicht; de schoolstrijd: de strijd tusschen openbaar en bizonder on derwijs. Dien strijd bereikte in 1917 een hoogtepunt. Rome en Dordt hadden elkaar gevonden tegenover de openbare school, maar de kwaliteit van het onderwijs was langzamerhand in 't gedrang gekomen. Na 1917 ging men over tot de pacificatie. Niet toen rechts in de meerderheid was, kwam de gelijkstelling, maar onder den liberalen staatsman Cort v. d. Linden. De schoolstrijd was echter niet ten eindje; ze werd alleen verlegd naar de gemeen teraden. Met Dr. de Visser, een man met breede kijk en durf, kwam Ide L. O.-wet 1920, die de gedachte van bevrediging ging realiseeren en de grondslagen be vatte voor verbetering van de kwaliteit van het onderwijs. Bracht Ide wet bevre diging? Al spoedig vroeg men, moet dat zoo doorgaan? Wat zagen wij? Zoo veel torenspitsen zich verhieven, minstens zoo veel scholen verrezen er. Er werd ge bouwd met een woede, een betere zaak waardig. Alleen ide verbetering van de kwaliteit liet zich wachten. Nieuwe split singen voltrokken zich. Het paedagogisch rendement werd aangevochten. Men oogstte zure vruchten van de pacificatie. Ook mannen van rechts vroegen: moet dat zoo doorgaan? Reusachtige sommen zijn besteed voor schoolbouw en voor soms onnoodige luxe Idaarin. Een commissie werd benoemd, die, met handteekening van het principe der gelijkstelling, zou onderzoeken, waar op bezuinigd kan worden. De com'missie-Rut- gers werd geboren. De meerderheid be stond uit mannen van rechts en Ideze samenstelling deed niet veel verwachten. Drie en een half jaar duurde het, eer de commissie haar rapport gereed had. Dat rapport is het uitgangspunt gewor den voor minister Terpstra, om zijn voor stel tot wet te verheffen. Uit hetl ont werp blijkt, dat weer een aanslag wordt voorbereid op het openbaar ondierwij,S. Was de (glroei van het biz. onderwijs evenredig met |de beginselvastheid, vroeg spr., die dan naging hoe vele scholen zijn tot stand gekomen en waarbij bleek, dat dingen zijn voorgekomen, welke den toets der critiek niet kunnen doorstaan. Zuivere materialistische motieven werden nagestreefd, de idiëele waarden kwam op deii achtergrond, enorme sommen werden overgeheveld in kerkelijke kassen. Een volksbelang voor primair belang is thans aan de orde bij het aangekondigde wets ontwerp en in deze provincie blijkt men aldus spr. Ideze kwestie te begrijpen. Tijdens de pauze brak de heer P. de Bree, hoofd van school B, een lans voor de kinjderherstellings- en vacantiekolonieö, waarvo-or f41,50 werd gecollecteerd. Eeni ge bestuursleden van Volks,onjderwijs te Zierikzee benutten de rustpoos om leden te werven voor hun organisatie. Dit ge lukte. 100 leden traden tot Volksonder wijs toe. Na de pauze belichtte dhr. v. Gaas beek eenige punten uit het nieuwe wets|- ontwerp. Men probeert terug te komen op een type school, die in 1920 ging ver dwijnen, n.l. Ide oude U.L.O. school. De wet van 1920 opende de mogelijkheid voor ieder kind daar te komen, waarop z'n capaciteiten hem recht gaven. Die wet bracht geen eenheidssch|OolDit type kjomt terug. Ook gaat men tornen aan de zelfstandigheid van den onderwijzer, door n.b. 7 verschillende strafbepalingen vast te leggen. Ook de opleiding wordt slechter. 6 jaar L.O1., 3 jaar U.tyO. en jaar Kweekschool. Sprekende over art., 19 dat het minimum aantal kinderen voor een school inhoudt, bepaalt de komend, wet, dat verschillende gemeenten zich te dien aanzien kunnen combineeren Hand teekeningen voor nieuwe scholen zullen niet meer noodig zijn, maar Idle waarborg som wordt van 15 tot 30 pCt. verhoogd Hier wordt het materialisme zoo vaak anderen verweten ten top gevoerd!. Lang stond spr. stil bij ide veel besproken nieuwe leerlingenschaal, die tot gevolg zal hebben: ondermijning van onze volks kracht en moeilijkheden met het onder wijs oip 't platteland. Wrok zal er komen voorspelde spr., wanneer de wet-Terp; stra in het Staatsblad zal komen. Luid en langdurig was 't applaus, dat den spreker ten deel viel. Ds. Barnouw dankte dhr. van Gaasbeek voor diens bezielende relde. Misschien zal dit pro test niet kunnen bewerken, dat het ont werp niet in 't Staatsblad komt, maar dan kan men ons niet verwijten, dat wij te rechter tijd gezwegen hebben, maar gedaan hebben, wat wij konden doen. Hiermede werd' de bijeenkomst gesloten, Aan de O.L. school te Tholen is met alg. stemmen tot onderwijzer benoemd de heer J. Hulleman te Vlissingen. LANDBOUW EN VEETEELT. Vrijdagavond 22 Januari IJ. hield dc vereeniging van oud-leerlingen van den tuinbouw-winter-cursus in de Chr. Be waarschool, Manhuisstraat te Zierikzee haar 9e jaarvergadering. Na de opening door den voorzitter, de heer C. O. J. Hendrikse, riep deze de talrijke aanwezigen, inzonderheid den heer ingenieur A. W. v. d. Plassche, Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland, de heeren N. A. Quist en W. P. L. Bakker, respectievelijk tuin- en landbouwonder- wijzer alhier, benevens de afgevaardig den van een gelijken cursus te Ooster- land, een hartelijk welkom toe. Spreker gaf daarop een verklaring, waarom men, in afwijking van andere jaren, deze jaarvergadering nu juist op 22 Januari hield. Dat deze datum voor ons, fruit-, bloe men- en groentenkweekers, een bijzon dere dag is, zeide spreker, leert ons de plaatselijke geschiedenis, want in den gildebrief van 't Sint-Vincents- of groen- selgilde binnen de stad Zierikzee van 1 December 1790 lezen wij, dat die datum de gildedag was voor de fruit-, bloemen en groentenkweekers. Toen in de allereerste jaren der 17e eeuw bij de hoveniers en fruiteniers te Zierikzee de behoefte gevoeld werd om zich tot een vereeniging of gilde te vormen, verzochten zij zulks aan den Stadsraad, die op 21 December 1602 het Groenselgilde in het leven riep, dat Sint- Vineentsgilde zou geheeten worden en dat met 22 Januari 1603, zijnde Sint- Vineetsdag, een aanvang inam, wat dus nu 329 jaren geledén is. Dit laatste is alzoo de reden, waarom heden de jaarvergadering gehouden wordt. Na nog eenige artikelen uit den ge noemden gildebrief voorgelezen te heb ben betreffende het keuren, het man- dengeld, het schrijf- en ihet laddergeld, herinnerde spreker er aan dat in 1798 Johannes Peute afslager op het Luitje werd, van welken persoon de uitdruk king nog gehoord wordt: „Betalen, zei Peute". Hierop werden door den heer P. v. Beveren eenige woorden aan de voor malige gilden gewijd. Vóór drie eeuwen bestonden in onze veste ongeveer 40 gilden, waarvan het Sint-Vinoentsgilde niet het geringste was. Spreker bepaalde zijn gehoor in hoofd zaak bij den Sint-VincentSdag en 'tgilde- maal, terwijl hij tevens liet uitkomen, dat als hulde aan het geslacht dat ons voorging, door deze Vereeniging voort aan |de jaarvergadering steeds zal ge houden worden op Sint-Vincent. Hierna deelde de voorzitter |der keu ringscommissie, de heer N. A. Quist, mede, dat er vijftigmaal ingezonden was ter keuring, n.l. vijfmaal bloemen, tien maal groenten en vijfendertig maal fruit- Het daaropvolgend verslag van den pen ningmeester wees uit, dat in het iaf- geloopen boekjaar was ontvangen f84.82, uitgegeven f46.30, en er dus een batig saldo yiras van f 38.52. Volgens de agenda verkreeg nu de heer ingenieur A. W. van der Plas sche gelegenheid to( het houden zij ner lezing over zijn studiereis naar Amerika. Spreker had aanleiding om even aan de gilden te herinneren, doordat pro fessor Sprenger pogingen in het werk stelt om uit kruisbessen een goeden wijn te bereiden, welke, gelukte dit, aan het maal op den gildedag zeker een feestelijk karakter zal geven, een zaak, die sprekers instemming had. Ofschoon deze mededeeling oogen- schijhlijk een vreemde inleiding was voor een lezing over Amerika, Wordt zij toch duidelijk, daar spreker met de speciale bedoeling derwaarts uitgezonden was, om aldaar de fruitteelt te b'estudeeren. Uit Antwerpen vertrokken, kwam hij na een voorspoedige reis te New-York aan, waar hem een prettige ontvangst en een aangenaam verkeer gedurende een verblijf van 41/é! maand ten deel viel. Een buitengewoon aangenamen indruk had het in Amerika op hem gemaakt, dat daar niet het alhier heersc'hende dwaze standsverschil heerscht, maar dat in de bedrijven, die hij bezocht, de min ste arbeider evenzeer als de anderen aan hem werd voorgesteld en geprezen wegens zijn werkvermogen. Daardoor viel, volgens spreker, het b edroefde van den toestand in Nederland qp, waar in het algemeen een lagere in rang eer veracht wordt dan geprezen. Spreker kwam vervolgens meer tot het intense van de fruitteelt en wees er op, dat, niettegenstaande wij in Limburg 14.000 H.A., in de Betuwe 12.000 H.A. en op de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden ongeveer 3 a 4000 H.A. boom gaard hebben, er millioenen kilo's Ame- rikaansch fruit werden ingevoerd. Wat wij uitvoeren wordt met centen betaald, terwijl voor invoer dubbeltjes moeten gegeven worden. De Amerikaansche teler spaart moeite noch kosten om zijn fruit zoo gaaf en frisch mogelijk op de markt te brengen. Het verschil tusschen een Hollander en een Amerikaan bestaat o.a. daarin, dat er in de bedrijven beter wordt aange pakt en het loon in de fruitteelt is hoog, omdat de arbeid daarin maar tij delijk is. Voorts staat heel Amerika in het tee- ken van besparing van arbeidskrachten. Alles wordt zooveel mogelijk machinaal bewerkt; alleen het plukken geschiedt met de hand. Wat ons als Hollander niet aangenaam aandoet is, dat het op de bedrijven werkelijk slordig is: vele oude machines liggen op het erf. Blikt men omlaag, dan ziet men in den bo dem "haast niets dan onkruid; maar kijkt men omhoog, dan ziet men boomen, goed gesnoeid, goede variëteiten, prachtig ge was. Al het gesprokene werd tenslotte nog door lantaarnplaatjes verduidelijkt. De voorzitter dankte den heer inge nieur van der Plassche voor zijn gehou den leerrijke causerie en sloot daarna deze werkelijk goed bezochte vergade ring. IN DE DARTMOOR GEVANGENIS TE PRINCETOWN IN ENGELAND brak een ernstig oproer onder de gevangenen uit. De gebouwen werden in brand gestoken, en na hardnekkige gevechten gelukte het een groote politiemacht de onlusten te bedwingen. V. P. Z. De afdeeling Schouwen en Duiveland der V.P.Z. vergaderde Vrijdag 22 Jan. j.l. in Concordia te Zierikzee. Aanwezig waren 31 leden en verschillende belang stellenden. Voorzitter, dhr. W. J. van Schelven. Het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, dhr. P. Hanse, ver meldde het belangrijkste van liet gedu rende 1931 gedane werk. Het ledental is wederom gestegen. Momenteel zijn 113 leden aangesloten bij de afdeeling, be nevens 2 donateurs. Vervolgens bracht namens de financieele commissie, dhr. W'. J. Lemsom, verslag uit over den stand der kas, adviseerende de rekening goed te keuren met een batig saldo groot f 96.10. De rekening werd goed gekeurd, nadat ook ;nog een voorstel der commissie was aanvaard om den correspondent der afdeeling eenige ver goeding te verstrekken voor zijn vele werkzaamheden inzake ten verkoop van hoendermeel, dat in beduidende mate was afgenomen in het afgeloopen jaar, gezien de kwaliteit en den lagen prijs van dit voeder (afkomstig van het Cen traal Bureau). Aan de orde kwam daar na de verkiezing van twee bestuursle den. Aftredend was de heer G. J. de Vlieger, die bij acclamatie werd her kozen. In de bestaande vacature werd gekozen de heer M. den Boer te Haam stede. Tot leden der fin. commissie wees de voorzitter aan in de vac..-W. J. Lem- son, de heer J. J. Verseput te Zonne- maire en in de vac.-M. den Boer, de heer G. van Sluis te Eikerzee. Als af gevaardigde der afdeeling werd aange wezen de heer P. Hanse, terwijl tot keurmeester voor de hokkenwedstijd, in de bestaande vacature, gekozen werd de heer Ir. J. J. Janssen, Rijkspluimvee- consulent voor Zeeland en West-Brabant te Breda. Besloten Werd dit jaar weder om een hokkenwedstrijd te organiseeren, inzonderheid voor bestaande hokken, waarbij eventueel aangebrachte verbete ringen zullen worden beoordeeld. Aan de orde kwam daarna de voederverkoop waarbij de heer P. Hanse een uitvoerige uiteenzetting gaf. Besloten werd éénmaal per jaar een monster te steken, ter con trole van de steeds te Rotterdam te steken monsters, welk monster dan zal worden genomen door een daartoe door den voorzitter aangewezen commissie, bestaande uit de heeren L. C. Hanse te Ellemeet en A. J. Oosse te Serooskerke. Nadat nog het enten van pluimvee aan een bespreking was onderworpen, waar bij het bestuur machtiging kreeg, te on derhandelen met de heeren veeartsen op dit eiland, terzake net tegen een veel verminderd tarief enten, n.l. tegen een tarief van 6 cent per kip voor de aan gesloten leden der V.P.Z., kwam aan de orde de aankoop van jonge hennen in 1932. Wederom werd het bestuur ge machtigd de aankoop te regelen, nadat dit punt nog aanleiding had gegeven tot eenige discussie tusschen een 2-tal le den en nadat van bestuurszijde nadruk kelijk was verzekerd dat zeer streng zal worden toegezien bij den aankoop, op dat goed materiaal kan worden afgele verd aan de leden. Hierna kreeg het woord, de heer Ir. J. J. Janssen, die isprak over het onderwerp: „Kan de pluimveehouderij nog winstgevend zijn Een uitgebreid betoog werd .door spr. geleverd, waarbij hij vele wenken gaf, voor opfokkken en voedering, huisves ting en verzorging. Inzonderheid Wijdde de heer Janssen uit, over het groote be lang van aanschaffing van kuikens, eieren of jonge hennen, van toornen met hooge eierproductie. Een paar dubbeltjes meer voor een goed kuiken wordt dubbel ver goed door de opbrengst. Wil men ge middeld per jaar op de hoogste produc tie kunnen rekenen, dan meende spr., dat de hennen van 2 tot 3 jaar aange houden moeten worden. In het tweede jaar is de productie het hoogst, wat echter ook in verband staat met de productie in het eerste jaar. Het aan houden tot 3 jaar is aan te bevelen in verband met het zwaarder worden der eieren. Thans valt in het binnenland het ei onder de Warenwet. Versche eieren moeten schoon zijn en zij mogen geen vlekken van bloed bevatten en niet af- gewasschen zijn. Spr. achtte het verder aan te bevelen voor het gebruik van het ei reclame te maken en daarbij vooral ook de aandacht op de hooge voedings waarde te vestigen. De voorzitter dankte den heer Janssen hartelijk voor zijn leer zaam en duidelijk betoog, welke met veel aandacht door de vergadering was aangehoord. Van de gelegenheid tot vra gen stellen, maakten een drietal leden gebruik, waarna sluiting volgde. DE EZEL VAN MIJNHEER PIMPELMANS door G. TH. ROTMAN. 77. Buurman stond juist voor zijn tuinhekje. „Waar is m'n fiets?" vroeg hij. Maar toen hij vernam, wat er met zijn arme motor gebeurd was, begon hij gewoonweg te dansen van woede. „Dat hèb je nou met dat uitleenen!" raasde hij. ,,'n Knappe man ben je, als je'm nóg eens te leen krijgt!" „Ik heb' nog al veel aan 'n Verbrande fiets!" blufte mijn heer Pimpelmans. 78. 'tWerd avond, 'twerd nacht en nog steeds kwam de ezel niet boven water. Maar den volgenden morgen riep mijnheer Pimpelmans, die voor 'traam stond, opeens uit: „Wat zullen we nu weer beleven!" Kijvende vrouwenstem men en woedende kreten klonken van buiten. „Meneer Pimpelmans, kom cr eens uit als je durft!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 5