Guur weer! abonnement; Vrijdag 29 Jan. 1932. zierikzeesche courant 88ste jaargang - no. 12266 J Dir. a, J. DE LODZE. Ulfc-RiMv M, J. KOSTE» ADVERTENTIE-N EERSTE BLAD Inzending Advertenttën Algemeen Overzicht. Uit Stad en Provincie. Tegen roode handen Prijs p. S maanden ƒ1.60, franco p. post lüO. Voor het bultenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 12. Postgiro 1S7677. Zierikzeesche ft Nieuwsbode van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames tO ets. per regel Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. Olt auflimsr bestaat uit 2 blades. UitarlIJk 10 aur op dso dag uitgaaf Revolutionnaire woelingen in Spanje. De Jezuitenorde op geheven. De toestand in het Verre Oosten, Langen tijd bleef ide toestand in Spanje onbesproken, niet omdat er niets voorviel, integendeel, maar omdat de gebeurtenissen ten Z,uid!en van de Py reneeën verdrongen werden door de drukkende financiëele zorgen in Middjen Europa. Het is er sedert het ontstaan van de republiek nimmer volkomen rustig ge weest. Vooral de ultra-linksche groepen, de communisten en de anarchisten, waren niet tevreden met d'e democratische repu bliek en trachten voortdurend' door op standen en stakingen de regeering te dwingen een meer linksche politiek te huldigen. Vorige week brak er in Catalonië een algemeene staking uit, die het alarmsein, was voor een revolutionaire beweging. De beweging stond onder leiding van anarchisten en communisten. Zij slaagden er in enkele steden en spoorlijnen te bezetten, doch reeds dadelijk werden door d'e regeering troepen naar het op standige gebied gezonden, die er in slaag den, althans volgens ide officiëele berich ten, den opstand te onderdrukken. Nauwelijks waren de berichten over de revolutie geluwd of toen ander be langrijk bericht werd door de telegraaf- agentschappen naar het buitenland gie- kabeld. De regeering heeft de ontbinding van de Jezuitenorde bevolen. Het schijnt, dat dit regeeringsbesluit een gevolg is van het dooden van republikeinen door katholieke extremisten te Bilbao. De Je- zuiten hebben binnen tien dagen 't land te verlaten. De orde heeft geen zelfbe schikkingsrecht meer over haar vermo gen en bezittingen, die van zeer grooten .omvang moeten zijn. Meer dan 3000 ordeleden worden door dit decreet ge troffen. Men v|erwaeht, dat een groot deel ider paters naar België zullen ver trekken, een ander gedeelte blijft in Spanje, waar zij zich als particulieren' mogen ophouden. Door deze twee gebeurtenissen is ide aandacht thans weer op Spanje gevestigd;. Men ziet hieruit, dat de toestand nog lang niet geconsolideerd is en de voort durende strijd der regeering tegen de Katholieke kerk wijst er niet op, dat zij zich sterk gevoelt en zwicht onder den aandring van linksche elementen. De strijd in China blijft bij voort during onze aandacht vragen. De bestri ding van het „banidietendom" door Ja- panneesche troepen begint ook in Ame rika ernstige bezorgdheid te wekken. De strijd tegen Ide bandieten in Manidjsjoerije dujurt nu al vier maanden en de Volkeren bond blijkt zich niet met het conflict te willen bemoeien voor en aleer de. Volkerenbondscommissie, dlie naarMands- joerije is gezonden haar rapport zal heb ben uitgebracht. Dit kan intusschen wel Mei worden en gédurenide dien tijd heeft Japan vrijwel vrij spel en te doen en te laten wat het wil. Hetgeen natuurlijk: neerkomt, dat het niets zal laten en alles zal doen. Thans begint het strijdtooneel zich te verplaatsen naar Sjanghai, de belangrijk ste havenplaats van China, met 'n groote internationale nederzetting. Omdat Amerika in Sjanghai voorname belangen heeft, is het begrijpelijk, dat men in Washington met spanning het gebeuren in Sjanghai volgt. Tot nu was het gewoonte, dat de Westersche mogend heden dien toestand in China regeldjen, doch nu heeft de groote Oosterschje na buur zich geroepen gevoeld om „orde ie scheppen". Het is trouwens onbegrijpelijk), dat het nog niet tot een openlijken oor log tusschen China en Japan is gekomen. Dit feit is waarschijnlijk alleen maar te verklaren, doordat China te veel in zich zelf v erdeeld is. Daarbij voelt de andere groote buur van China, Sovjet-Rusland, al heel weinig voor een oorlog, waarbij het zoo goed als zeker zou betrokken worden. Een dergelijke oorlog, die dan tegen een modern uitgerust land zou moe ten gevoerd worden, zou het Vijf-Jaren- Plan ten zeerste in gevaar brengen. De toestand in China is op het oogenblik tot het uiterste toegespitst. BINNENLAND." ONZE TERTIAIRE WEGEN. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, van oordeel dat het begrip „tertiaire wegen" moet worden herzien omdat aangenomen mag worden dat ze ker 1/3 der automobielen in ons land uit sluitend of vrijwel uitsluitend op ter tiaire wegen rijdt en dat mitsdien het onderhoud dier wegen in overeenstem ming moet worden gébracht met dat veelvuldig gebruik daar zij anders zou den kunnen terugvallen in een staat van volkomen onbruikbaarheid voor het he- Voor Uw handen, Doos30-60,Tube80ciBijApoth.en Drogisten. dendaagsche verkeer, heeft op Donder dag 11 Februari te kwart voor 2 in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een bijeen komst belegd, waarvoor uitnoodigingen verzonden zijn aan de leden van de beide Kamers en alle besturen van gemeen ten, polders en waterschappen, Kamers van Koophandel, land- en tuinbouworga nisaties, verkeersbonden enz. HET WEER IN DECEMBER. Aan het maandelijksch weekoverzicht over ftecember van. het K.N.M.I. ontlee- nen wijGemiddeld over de geheele maand waren de overdagtemperatuur en het gemiddelde maximum resp. 0°.l en 0°.6 boven normaal, het gemiddelde "mi nimum was normaal. Het aantal dagen met een minimumtemperatuur beneden het vriespunt bedroeg op ide 5 hoofd stations gemiddeld 13 tegen 10 normaal. De neerslag bedroeg gemiddeld over het geheele land 39 m.M. tegen 61 normaal. Het tekort bedroeg in Zeeland 40 tot 50 °/o. Alle dekaden hadden te weinig neer slag, de tweede ovèr het geheele land. Het aantal ,uren zonneschijn ,op de hoofd stations bedroeg 36 tegen 33 normaal, de 3 dekaden leverden telkens 12 uren. Mijfihardt'ft Laxeert* biet tesa regelen zonder Kramp of Pijn Doos 60 ot Bij Apoth. en Drogisten. ZIERIKZEE. Gaarne vestigen wij de aandacht van onze lezers en lezeressen op de in dit nummer voorkomende ad vertentie van de vereeniging Instituut v. Arbeiders-Ontwikkeling, waarin wordt aangekondigd de vertooning van de klankfilm: „Rose Marie", naar de gelijk namige operette. De strekking dezer film is een aanklacht tegen den rassen- en godsdiensthaat, zooals die nog onder vele volkeren wordt aangetroffen. Aan deze musiceerende film zal een stomme film voorafgaan van bonte al lerlei: o.m. het verblijf van Troelstra op het Troelstra-oord en de onverkorte edi tie van zijn begrafenis. Het geheel staat onder technische lei ding van den filmdienst der landelijke organisaties, zoodat men verzekerd is van een goed verzorgde, onberispelijke weergave.. Evenals voor zeer hoogbejaarden elk nieuw volbrachte tijdkring een kroonjaar mag genoemd worden, zoo is het even eens met de huwelijksjaren van een echt paar. Om die reden willen wij daarom gewa gen van het zeldzame feit, idat op 31 Januari a.s. de heer C. J. Berwald en miej. J. de Jonge hun 66-jarige echtver bintenis hopen te herdenken. Mogen zij het beleven, dan zal de echtgenoot bin nenkort 86 jaren en in het najaar de echt- genoote 90 jaren tellen. Op 1 Januari j.l. waren in Zee land in exploitatie 79 autobussen (v. j. 78), verdeeld als volgt: Schouwen en Duiveland 4; St.-Philipsland 1; Tholen 3 Noord-Beveland 5; Walcheren en Zuid Beveland 37 en Z.-Vlaanderen 29. De voorplaat van het Jan.-Febr. nummer van Auto-Revuesuggereert den ondertitel van dit eerste |Nederlandsche autoimagasin, dat ook nu weer prettige, pittige lectuur en fraaie reproducties be vat. Als hoofdfilm loopt: Het Blanke Mysterie van de Matto Grosso, een span nende film uit het Braziliaansche oer woud, boeienld door H. van Wermesker- ken beschreven. SEROOSKERKE. Woensdag j.l. ge raakte op de hofstede van dhr. K. de arbeider de J. mét zijn linkerhand in een snijmachine, waardoor deze hand vrij ernstig werd gekwetst en direct geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Dr. Verduijn den Boer van Re nesse verleende de eerste hulp. Later is de man naar het Ziekenhuis te Noord gouwe vervoerd. ELLEMEET. Naar wij vernemen is in deze gemeente een vlassersbond opge richt, waarvan het bestuur bestaat uit de heeren: A. P. v. d. Weijde, voorz. J. D. Wesdorp, secr., en A. Geleinse. ZONNEMAIRE. De vorige week gaf het harinlonie/-muziekgezelschap „Nut en Uit- spanning" op twee achtereenvolgende avonden een concert in de Bewaarschool. De eerste uitvoering op Vrijdag was voor de léden en donateurs, de volgende een voor betalenden. Telkens was dé zaal zeer goed bezet. Het rijke programma», afgewisseld IdJoor een tooneelstuk „De Gebr. Kalkoen", oogstte een dankbaar (applaus. Een woord van lof aan uit- voersters en uitvoerders, die pas nu op de planken konden komen om réden vele leden omstreeks Januari ziek waren. Op den eersten avond werd aan de muziek- vereeniging een nieuw vaandel uitgereikt. Dit mooie vaandel, gekomen uit de fai- briek van de Firma Van Diemen te Dordrecht, is een geschenk van eenige gemeentenaren. Het is een prachtstuk van blauwe zijde, met het wapen (der ge meente en passende kleuren, den naam der vereeniging en ide emblemen van de muziek in goud, vergulde ringen en gouden kwasten. De aanbieding geschiedj- de in passebde bewoordingen door bur gemeester Roelvink. Dankbaar werd het vaandel door het bestuur aanvaard. Moge de vereeniging onder dit bewijs van be langstelling groeien en bloeien! Tel kens besloot een gezellig bal deze goed geslaagde bijeenkomsten. ST.-ANNALAND. In* het gezin van den heer N. Overbeeke, Kerkring alhier, is een geval van diphteritis geconstateerde Het huis van wijlen den heer A. Bierens is onderhands verkocht aan den heer Joh. Kurvink, die er een rijwiel en motorherstelplaats in gaat vestigen, •met garage. SCHERPENISSE. De heer J. L. Noom, vertrokken naar Poortvliet, heeft ontslag genomen als brandmeester, zoodat thans twee vacatures bij de brandweer zijn als brandmeester, t.w. J. Suurland en bovengenoemde. OUD-VOSSEMEER. Door het Weezen- Armbestuur is alhier aan de pachters van gronden die perceelen in huur heb ben tegen vooraf getaxeerden prijs, over 1931 een korting toegestaan van 20 o/0j terwijl de pachtpenningen der pverige gronden met 35 zijn gereduceerd. Bij de gehouden inventarisatie van nog aanwezige aardappelen onder deze gemeente is gebleken, dat er nog ruim 16000 H.L. zijn. Medegedeeld wordt, dat Oud-Vosse- meer's Muziekvereeniging besloten iheeft dezer» winter geen openbare uitvoering te houden, daar geweigerd is, evenals het vorige jaar, een bal na te geven; ook de oude Rederijkerskamer „Een dracht", die reeds pl.m. 3/4 eeuw be staat, heeft het vorige jaar geen toe stemming daartoe kunnen krijgen, waar om ook nu geen uitvoering wordt ge geven. Waar èn de Rederijkerskamer èn de Muziek, zonder dat wanklanken wer den vernomen, dit reeds zoovele jaren deden, 'wordt het door de voorstanders van deze uitvoeringen niet prettig ge vonden, dat men zich naar naburige ge meenten moet hegeven, Waar wel ge legenheid daartoe wordt verleend, om er van te kunnen profiteeren. Woensdagavond werd de geweste lijke van de B.V.L. alhier door de firma Klippel in een der lokalen van de O.L. school in de gelegenheid gesteld per radio de uitzending te Amsterdam te hooren, die daar voor de B.V.L. werd gegeven. Bij het hakken van kachelhout werd C. v. V. in deze gemeente, door het afketsen van de hakbijl zoo ernstig in zijn hand getroffen, dat onmiddellijk ge neeskundige hulp ingeroepen moest wor den en de wonde moest genaaid worden. THOLEN. Woensdag 27 Januari kwam de raald alhier in openbare vergadering bijeen. Voorzitter oir. A. J. v. d. Hoeven!. De voorzitter opent met gebed en spreekt aldus: M. H. Tot mijn leadlwezen kan ik U geen opgewekt beeld geven van het vergaine jaar in deze vergadering van uwen raad, waarin we het nieuwe voor oogen stellen. De voornaamste tak van het bedrijf te dezer plaatse, Ide landbouw, heeft zeer te lijden gehad onder de volgen der crisis, die langzamerhand alles met onafwendbare hand tot haar prooi schijnt te maken. Granen, peulvruchten), suikerbieten gaven minder gewas en nog minder prijs. Aardappelen en ajuin zijn nog de eenige artikelen, die eenige ver lichting kunnen brengen. De tuinbouw! voor zoover alhier uitgeoefend, was niet veel minder. Botvisscherij had te klagen over geringe vangsten. De totale besom'- m'ing bedroeg f 21000. De kreeftenvis- scherij bracht op f1722. Door de aanvoer uit het buitenland, was deze visscherij niet loonend. In ide m'osselindustrie deed zich het verschijnsel voor, dat zij een deel te Ider kweekers wel is gevaren, ter wijl anderen met verlies werkten. Dit ver schijnsel is op meer plaatsen geconSta teerd. De aanvoer van te veel zaad uit de Zuiderzee, met als gevolg te geringen groei, en de aanvoer van groote mosse len uit de Zuidferzee, is als een der oorzaken te beschouwen. Volgens toe zegging der regeering, zal dit euvel ech ter in de toekomst worden weggenomen. Nog een andere oorzaak voor het gesig naleerde verschijnsel is te zoeken inden minderen afzet naar het buitenland, waar1- bij de koopkracht zeer is verminderd, ten gevolge waaraan weer meer kweekers hun afzet op België, speciaal Antwerpen, oriënteeren. Reeds vindit vervoer per vrachtauto van het Thlolensche veer naar Antwerpen plaats. De verzending beliep in t otaal een waarde van f 50.000. Nadut de toestand der oestercultuur in den aan vang van 1931 niet rooskleurig leek, trad eenige verbetering in door groote ver- en »e/.iciii alsmede te gen minder mooie huidskleur gebruikt men het best de sneeu wachtig witte Crème i.eodor, dio tevens een uitstekenden bodem voor poeder vormt. De verkoelende en geneeskrachtige werking treedt in het bijzouder 's winters aan den dag. wanneer de handen en het gezioht als gevolg van de koude zeer rood geworden zijn. Ook bij een leere en opengebarsten huid, in het bijzonder echter bij de zoo onaan gename jonkprikkcling der buid, bewijst de crème uitstekende diensten. In al die gevallen legt men deze in een dun laagje op, hetgeen men verschillende malen per dag herhaalt, 's avonds in een dikker laagje. De lang aan houdende geur van deze crème lijkt op een dauwfrisch geplukten voorjaarsruiker van meiklokjes, viooltjes en seringen, zonder den beruchten geur van muskus, waarvan de deftige wereld een afschuw heeft. Leo dor verkoelende crème, roode verpakking; Leod«>r vette crème, blauwe verpakking. DeT^werking wordt nog verhoogd door Leodor-Edel zeep. Beneden de prijzen yan yoor den oorlog! In alle zaken ver krijgbaar, die Chlorodont verkoopen. koopen van zaaioesters. Door sterfte gin gen veel oesters te gronde. De v-erzeiv ding bédlroeg in totaal een waarde van f 264.000, waarvan de Staat 40 pCt. ten goede komt aan pacht. Winkel en mixD- denstanldl hadden veel te lijden van 'die mindere koopkracht Ider bevolking ©ener zijds, Id'och ook van Ide steeds grooter wordende concurrentie der groote ma;- gazijnen. De gemeentehuishouding geeft, ondanks Ide crisis, geen aanleiding tot ernstige ongerustheid. Het brugbedrijff heeft zich behoorlijk kunnen houden, on danks het in somhiige opzichten belang rijk vermlnderldi vervoer. Straks zal Ide beëindiging van het grondbedrijf werke lijkheid worden, Tholen is hierdoor een aardig complex woningen rijker gewor den. Het gasbedrijf heeft, zooals te ver wachten was, een verminderden afzet te boeken. De vermindering idoor ide elec1- trifiöatie is echter beneden verwachting geblevien. De vermindering is meer te zoeken in de gevolgen van Ide malaise, waardoor zuiniger met gas wondt omge gaan. De kwaliteit van het gas overtreft die van 1930. De bevolking nam toe met 27 personen en bedraagt nu 2938. 1931 braeht de geméente een verkleinde vroed schap en een nieuw college van B;. en W. En hiermede eindig ik mijn beschouwiri- gen met de beste wensdhen voor U en Uw gezinnen, voor deze gemeente en haar inwoners, onder inroeping van God's Pinmisbaren zegen over den arbeid, 'die ons in 1932 op de hanlden wordt gelegd). (Wordt vervolgd). Zeker Triesche Heesmbaoi, maar dan PREDIKBEURTEN. Zondag 31 Januari te ZieriJezee. Ned. Hei?. Reik. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Pgnacker Hordgk (Jeugdherdenking en Coll. Jeugdbeweging). 's Avonds 7 uie, ds A. de Voogd van Delft. Kleine Eerk. 10 ure, ds. Voors (Prediking naar aanleiding van de Ontwapeningsconfe rentie). 's Avonds 6.30 ure, ds. Barnouw. Luth. Kerk. 10 ure, ds. Hoevers van Den Haag. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhugzen. Oh*. Geief. Ke»t. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk Evangelisatie Jeiaël. 7 ure, Samenkomst Woensdag 3 Febr. 7 ure, dhr. Fgnvandraat van Amersfoort Onder werp: ,De lendenen omgord en de lampen brandende". Oud-Geref. Ge* 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9 30 en 5 nre, Leesdienst. EERKNIEUm Ned. Herv. Kerk. ST.-ANNALAND. De kerkeraad alhier, die was afgezet wegens het niet op de kiezerslijst willen plaatsen van de na men der vrouwelijke lidmaten, was in hooger beroep gegaan bij de Nat. Sy node. Daarvan is nu bericht ontvangen, dat f400 gestort moet worden voor ge- maakte en nog te maken onkosten. Waar men niet bereid of bij machte is deze som te storten, vervalt het beroep auto matisch. Ger. Gem. ST.-ANNALAND. Onder de leden dezer gemeente bestaan plannen, in hun kerk een verwarmingsinstallatie te laten aan brengen. Een commissie is benoemd, be staande uit de heeren Jac. van Houdt, Chr. Kalle en M. van Beek, die zal on derzoeken wat de voorkeur verdient, cen trale verwarming of door middel van electriciteit. OUD-VOSSEMEER. Vrijdag 5 Februari 'sav. 6 u., ds. W. Baaij van Tholen. LUCHTVAART. HET ONGELUK MET „DE OOIEVAAR". Op Maandag 1 Februari a.s. zal het 'stoffelijk lovferschot van de bij BangJ- kok omgekomen bemanning van het vliegtuig „Ooievaar" ter aarde besteld worden. De begrafenis van den heer Wiersma vindt te 13 uur plaats op „Zorg- vlied" te Amsterdam, terwijl de begra fenis van de heeren Kotte en Van On langs geschiedt op de Algemeene Be graafplaats Crooswijk te Rotterdam, res pectievelijk te 12 en 13 uur. PRMJ»JLKÖEU RTEN Zondag 31 Januari. Kerkwerve. 9.30 ure, ds. Eentie. Serooskerke. 2 ure, ds. Klaar. Burgh. 9.30 ure, ds. Ruijsch v. Dugteren, Renesse. Geen dienst. Evangelisatie. Vrijdag 5 Febr. 7 ure, dhr. Fgnvandraat van Amersfoort. Oaderwerp „Verloren en gevonden". Noordwelle. 9.30 ure, ds. Klaar. Haamstede. 6.30 ure, ds. Kentie. Geref. kerk. 9 30 en 2 ure, ds. Elgersma. Oud-Geref. kerk. 9.30 en 2 u-e, Leesdienst. Eikerzee. 2 nre, ds. Voors» Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Vogelaar. Brouwershaven. 10 ure, ds. Drost Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Meester, Zonnemaire. 2 ure, ds Rugsch v. Dag teren. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure. ds Hoek. Noordgouwe. 6 30 ure, ds Rugsch van Dagter n van Zonnemaire. Evangelisatie te Schuddebe -rs. Woensdag avond 7 ure, dr. v. Lonkhugzen. Dreischor. 2 ure, ds. v d- Griend (Doops- bedieningi. Ouwerkerk. 9.30 ure, ds. Barnouw. Nieuwerkerk. 9.30 ure, ds. Gerritsen (Orgelcoll.) Geref. kerk. 9.80 en 2 ure, ds. Heuzeveldt6 ure, Leesdienst. Geref. gem. 9, 2 en 5.80 ure, Leesdienst. Oosterland. 9.30, dr. Weeda en 2 nre, geen dienst. Geref kerk. Onbekend, Geref. gem 9 30, 2 en 5 30 ure, dhr. Remgn. Sirjansland. 2 ure, dr. Weeda (Orgelcoll.) Bruinisse. 9.30 en 2 ure, ds. Waarden burg Geref. kerk. 9 30 en 2 ure, ds. Ubger. Geref. gem. 9 30, 2 en 6 ure, Oud-Geref. kerk 9 2 en 5 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Spoelstra. St Filipsland. 9 30, ds. de Bres en 2 ure, Leeskerk. Oud-Geref. kerk. 9, 2 en 5.30 are, Leeskerk. Tholen. 9 30, ds. Wolfenberger en 2 ure, ds v. Rootselaar (Coll. kerkfonds). Geref. kerk. 9.30 en 2 30 ure. dr. Veltenaar. Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Vrjje Geref. gem. 9 80, ds. Baag (Bev. kerkeraad), 2 en 6 ure, idem. St.-Maartensdijk. 9.30, Leesdienst en 2 are, ds. de Bres. Oud-Geref. gem. 9.30 en 2 are, Leesdienst. Oud-Vossemeer. 9 30 en 2 ure, ds. de Gidts. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Vreogdenhil, Oud-Geref. gem. 9.30, 2 en 6 are, Leesdienst. Poortvliet. 9.30, ds. v. Rootselaar en 2 ure, Leeskerk. Geref. kerk. 9.30 en 2, de heer de Vries; 6 ure, Leeskerk. Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Scherpenisse. 9.30, Leeskerk en 2 ure» ds. Moerman Geref. gem. 9.30, 2 en 5.30 ure Leeskerk. Stavenisse. 9.30, da. Moerman en 2 ure, Leeskerk. Oud-Geref. kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Wolfenberger. Geref. gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk VAN HEINDE EN VER. De autoriteiten van de Chineesche stad van Sjanghai hebben toesloten voor het Japansche ultimatum te zwichten. De anti-Japansche genootschapppen te Sjang hai zijn opgeheven; de staat van beleg is afgekondigd. 1000 Japansche mariniers zijn geland. De Chineesche soldaten maken zich in Charbin schuldig aan braspartijen en plunderingen en oefenen een iware ter reur uit. Drie Japanners en twintig Ko- reanen werden gedood, tien Koreanen, worden vermist. Een Japansch vliegtuig werd door Chineezen neergeschoten; de Japanners wilden het gevallen toestel vernielen door middel van een toom, die eerst ontplofte, toen de bandieten waren genaderd, met het gevolg, dat dertig hun ner werden gedood. Het schijnt nu wel als vaststaande te worden aangenomen, dat de Britsche onderzeeër „M. 2", die Dinsdagmorgen omstreeks elf uur 'bij Portland is onder gedoken, verloren is, met ide officieren en manschappen. Bij elkaar vermoedelijk ziestig menschen, die zich aan boord bevonden. Het wordt uitgesloten geacht dat de onderzeeër met een ander schip in botsing is gekomen, doch men gelooft eer aan een machinedefect. ZEETIJDINGEN, ZIERIKZEE, 28 Jan. Vertrokken: (Mo- torschop „Amenity", kapt. C. I. Burnett, ledig, toestemming Boston. Ingekomen: Motorschip „Prowes", kapt. G. Douglas, geladen met suikerme- lasse, met bestemming Bergen-op-Zoom. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van 28 Januari, f1000: 16848. 17276, 18063, 19661. f400: 715, 3747. f 200: 588, 1849, 18432, 18933, 20196. f 100: 3397, 4141, 4548, 4659, 4736', 6299, 8212, 8539, 8935, 9682, 16603, 16971, 17532, 19669.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1