Wuê&d werktal* SPOOR/ MOSTERD ABONNEMENT; Vrijdag 22 Jan. 1932. z.eb.kzeesche, courant. g^^*ga«agj^fggg ADVERTENTIE N EERSTE BLAD Inzending Advertentie Algemeen Overzicht. BINNENLAND. Uit Stad en Provlnole. Prijs p. 5 maanden 1.50,* franco p. post ƒ1.80. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. t2. Postgiro 197677. Zierikzeesche Nieuwsbode van 1—9 regels 60 ets, van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. Dit Rummsr bestaat uit 2 bladen. UitarlIJk 10 «ar op ds* digit uitgaaf LIJST vin eiginairs an houdiri vin piardin. Do BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat gedurende ;de maand Februari voor ieder ter secretarie dezer gemeente ter inzage is gelegd de AL- PHABETISCHE LIJST van de NAMEN VAN EIGENAARS EN HOUDERS VAN PAARDEN, welke lijst is "opgemaakt in gevolge artikel 17 van het inkwartie- ringsbesluit. Zierikzee, 21 Januari 1932. De Burgemeester voornoemd, J. C. A. BANNINK. De huidige wereldorde Het nieuwe kabinet Laval. Nog steeds is de wereld een kolkende bruising van tegengestelde krachten en machten, nog steeds biedt het wereld- schouwtooneel een aanblik van een ru moerige vergadering, waar elke aanwe zige van zijn afwijkende'-meening wil blijk geven, iedereen schreeuwt tegen en over elkaar in, van eenige vaste leiding is niet het minste te bespeuren, ja zelfs de leiding is het in den boezem oneens wat er zal moeten geschieden. Reeds jaren lang is men bezig een plan voor wereldordening samen te stellen, dat ons uit den steeds aangroeienden chaos moet redden. Geen tijdvak in de geschiedenis is zoo rijk aan plechtige verdragen, offi cieels en officieuze verdragen, conferen ties en internationale besprekingen als de laatste tieui jaar, (doch geen tijdvak was armer aan practische resultaten en nakoming der plechtiglijk on'derteekende overeenkomsten tevens. Zijn wij er na al die besprekingen in mooie badplaatsen, samengebracht in prachtige zalen met deftige en van bloemrijke taal overloo,- pende installatiel-redevoeringen, bijge woond (door de hoogste staatslieden van welhaast alle landen, een stap verider gekomen met betrekking tot een verbe terde internationale samenwerking? Zijn wij ook slechts, een fractie van eenig denkbare afstand nader gekomen tot de zoozeer gewenschte wereldvrede? Wat is er van de internationale ontwapening terecht gekomen? Wat van den vrijhandel? Is de wereldcrisis op economisch gebied iets milder geworden sinds groote eco nomen en evengroote staatslieden zich er mee gingen bemoeien? Op al deze vragen is slechts één, aan duidelijkheid niets te wenschen overlatend antwoord mogelijk, dit luidt helaas: Van al die schoone wenschen en verlangens is niets terecht gekomen. En toch wordt op het oogenblik meer dan ooit ide noodzakelijkheid gevoeld van een internationale samenwerking op elk gebied. Want blijft Ideze uit, komt men tot geen enkele overeenstemming, dan ziet het er voor de toekomst van het, menschdom iduister uit. Dat binnenkort een wijziging in de hierboven neergeschreven gedachtengang zal plaats hebben, is niet te verwachten, vooral niet, na kennisname van de jongste Fransche Regeeringsverklaring. De Fransche Kamer houdt vast aan het bekende standpunt, dat men onmoge lijk kan afzien van de herstelbetalingen, terwijl, wanneer Duitsehland zijn voor waardelijke betalingen staakt, Frankrijk geen cent aan den Amerika anschen schuldeischer na afloop van het morato rium zal afdragen. De binnenlandsche po litiek verbiedt voor het oogenblik hiervan af te wijken. Met het gevolg, dat wanneer Amerika zijnerzijds ook blijft vasthouden aan zijn opvatting, dat de Fransche schul denaar allerminst in een financieele nood- positie verkeert, waardoor hij aanspraak zou kunnen maken op een milder behan deling, men in een vicieuzen cirkel blijft ronddraaien. Amerika heeft inmiddels laten weten, dat Europa zelf zijn schuldenprobleem), zonder inmenging van de Ver. Staten, moet regelen. Er heerscht verwarring tusschen de mogendheden in verband met de herstelconferentie, die te Lausanne gehouden zou worden, maar niet door gaat. En toch zijn er nog optimisten, gelukkig, die denken, dat men het op een of andere wijze zal kunnen regelen. Dat zij gelijk krijgen! FINANCIERING VAN GEMEENTEN. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot het ver- leenen van steun uit 's Rijks kas in de financiering der kasbehoeften van de ge meenten, meent de regeering teneinde misvatting te voorkomen nog eens na drukkelijk op den voorgrond te moeten stellen, dal van een voornemen der re geering om in het bestuur en de huis houding van de credietbehoevende ge- gorgelen 25, 45 en 63 ct». het voorkomt verkoudheid. meenten regelend op te treden, geen sprake is. De regeering zal slechts de voorwaarden stellen, waartoe zij als credietgeefster verplicht is. ZIERIKZEE. Voor „Droomkoninkje", een tooneeispel bewerkt door H. Bouber naai de bekende roman van den tooneelschrij- ver bij uitnemendheid, Herman Heijer- mans, bestond Donderdagavond .groote belangstelling. De Concertzaal was ge heel bezet. De voorzitter van het Insti tuut voor Arbeiders-ontwikkeling, afdee- ling Zierikzee, de heer J. H. Pik, hield, na woorden van welkom, een korte in leidende toesprak, waarin hij o.m. me dedeelde, dat de afd. voornemens is het gezelschap Bouber in Maart nogmaals te vragen, terwijl in Februari een filmavond zal worden gegeven. Het gezelschap was inmiddels nog niet verschenen en de heer E. v. Bergen boeide de aanwezigen, voorzoover zij luisterden, met zijn piano spel. Ruim half negen ging het scherm op en onmiddellijk kwam men in de sfeer van „Droomkoninkje", waar groote en kleine Koert op den zolder elkaar sprookjes met diepen zin vertellen. De zeer korte inhoud: In 't arbeidersgezin van Koert (J. Lemaire) komt deze, on rechtvaardig ontslagen, thuis, terwijl moe der nog in 't kraambed ligt. Verdenking van diefstal, vrijlating en later eerherstel volgen, alsmede vertrek naar Heerlen, in 't huis van tante Toos, die voor den 'be kwamen vakman een baan als electricien in de mijnen wist te vinden. Met den fa- natieken Gerrit kan groote Koert het niet vinden, totdat tenslotte 'de beide vijanden samen omkomen bij een mijn ongeluk, dat „groote. Zus" krankzinnig maakt en „Droomkoninkje" met tante Toos en Cobus achterblijft. Tante Toos (Aaf Bouber) droeg zfeer veel tot het welslagen van deze met on verdeelde aandacht gevolgde tooneelvoor- stelling bij. Tante Toos :gaf prachtig too neeispel. Jan Lemaire was de hartelijke, soms ruwe huisvader, maar altijd teer voor Koertje (Ciska Cremer), die met ta lent het „Droomkoninkje" vertolkte. Uil- stekend spel leverde ook Hetty Beck, als Koert's moeder, de spil van 't ge zin, de brave, toegewijde vrouw. Bouber zelf, hoe kort ook zijn rol, gaf een mooie creatie van de goede oom Kobus, ter wijl Gerrit (J. Severs) een goede voor stelling gaf van den fanatieken mijn werker. Het publiek applaudiseerde krachtig na leder tafereel. Het was ten volle ver diend! Zondag is Ide apotheek Gasille ge opend. Op zijn buitenplaats „Heesterlust" te Scbuddebeurs, is Donderdagmorgen overleden Jhr. C. A. van Citters, oud- burgemeester der gemeente Noordgouwe, commissaris der Insulaire Hypotheekbank, president-comm. van ide Bank van Schou wen en hoofdingeland van het Waterschap Schouwen. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen iwegens over vo rige jaren te weinig betaalde belastin gen naar inkomen en/of Vermogen (ge- wetensgeld) bij den ontvanger ;der di recte belastingen te Nieuwerkerk if 24.91. De pastoor der R.-K. Parochie al hier, J. V. A. J. v. d. Bergh, is lid ge worden van de Gewestelijke Landstorm- Commissie voor Zeeland. HAAMSTEDE. Heden en volgende 'dagen zal alhier door een achttal 'dam'es (N. Blom, A. Verton, J. Hanse, R. Vis, H. A. Prince, A. de Koster, N. Brandes en J. K. Kloet—Overbeeke), gecollecteerd worden voor het Nationaal Crisis,-Comité. Van de opbrengst is 90 o/o bestemd voor deze gemeente en 10 o/o voor het Nationaal Crisis-Comité. Gezien de groote noo;d, die allerwege heerscht, wordt op ieders steun naar vermogen gerekend. Alle giften, hoe klein ook, zijn welkom. SCHARENDIJKE. 21 Januari vergaderde de afd. Bijz. Vrijw. Landstorm, in het hotel Koomans. De zaal was geheel bezet. Na opening dezer bijeenkomst door den heer Burgemeester van Duivendijke, ver kreeg dhr. P. G. Laernoes, secrelaris der Prov. Landstormcom., de onvermoeide Landstormpionier, het woord. Spreker zette op duidelijke, onderhoudende (wijze uiteen wat de B.V.L. wil, wat nog werd aangevuld door de film. Vervolgens had de plaatselijke afd. in (ontvangst te ne men een afdeelingsvlag, waarop voor komen de wapens van Duivendijke, El- kerzee en Ellemeet. Tenslotte dankte de voorzitter dier pl. afdeeling voor deze nuttige en aangename avond, in het bij zonder den spreker. BROUWERSHAVEN. Dezer dagen ver miste een slager zijn jas, die hij den vorigen dag aan een kapstok in een gang zijner woning had opgehangen. Met de jas was bovendien verdwenen een portefeuille met ruim f 100 aan bankbil jetten, die zich in een der zakken be- vond, ontvreemd. De zaak (wordt onder zocht. (M. Ct.) SCHERPEN1SSE. De heer Chr. Hartog heelt ontslag genomen als lid der ver. „Draagt elkanders lasten". Hij houdt hier mede ook op secretaris der vereeniging te zijn. Als tijdelijk secretaris is aange steld de heer L. J. Jansens. Ook bij M. Pool Mz. is thans ben zine gevonden die niet 'was aangegeven. Tevens 'werd ook nog een geweer in beslag genomen. SINT MAARTENSDIJK. Bij eenige in woners alhier zijn* door de Rijksambte naren, bijgestaan door de politie, res pectievelijk 370 en 400 Liters benzine in beslag genomen, waarvan geen aan gifte was gedaan. De vergadering van Ingelanden van het Waterschap Sint Maartensdijk heeft met 10 tegen 30 st. verworpen het voor stel tot verbetering van den weg Scher,- penisse,-St.-Maartensdijk-Staveniss;,e. Deze gemeente had in verband hiermede reeds toezegging gedaan om gedurende 40 achtereenvolgende jaren een subsidie te verleenen van f500- Amfora tijden, anders prijzen I 20 ZAMB0S Sigirettsn 25 ct*. Geen eadeaux eto. 100 waarde Toor Uw geld. RECHTZAKEN. In de zitting van 19 Januari waren voor den Politierechter te Middelburg o.a. gedagvaard. J. J. M. v. d. L„ 48 jaar, landbouwer, te Dreisehor, (wegens het opzettelijk een haan pijn of letsel te veroorzaken, door dat beest met een touwtje om zijn poot vast te binden en hem alzoö eenige dagen en nachten op het land te. laten zonder eten of drin ken, waardoor dit beest is dood gegaan. Eisch en uitspraak f15 b'. of 10 d. h. C. ten H„ 43 jaar, landbouwer te Zie- rikzee, wegens mishandeling. Eisch en uitspraak f 20 b. of 10 d. h. F. de F., 20 jaar, arbeider te Renesse, wegens mishandeling. Eisch en uitspraak f 10 b. ot 5 d. h. ZIJN VROUWi DOODGESTOKEN. De rechtbank te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaait tegen L. A. v. H„ die op 10 October 1.1. zijn vrouw, die hem verlaten had, in de Damstraat te- Utrecht met een mes gestoken en zoo danig verwond had, dat zij bijna onmid dellijk overleed en tegen wien tien jaar gev..str. met aftrek van de voorloopige hechtenis was geëischt. De rechtbank, voorbedachten rade niet bewezen ach tende, en in aanmerking nemende het psychiatrische oordeel over verdachte en den invloed van de gedragingen van de vrouw op de daad, veroordeelde hem tot 3 jaar gev.str., met aftrek van de voorloopige hechtenis. MNBBOUW EN VEETEELT, RENESSE. Vrijdag 15 Jan. 1.1. hield de Vereen, van Oud-Leerlingen der L.W.C. hare algemeene vergadering. Na de ope ning door den voorzitter, dhr. M. den Boer te Haamstede, riep deze de aan wezigen, inzonderheid de 3 nieuwe le den, het welkom toe. Spr. hield daarna eene uitvoerige beschouwing over 1931, welk jaar door geringe opbrengsten en iage prijzen voor den landbouw zulke slechte resultaten opleverde, slechter nog dan het toch reeds zoo ongunstige jaar 1930. Dank zij de van regeeringswege ge nomen maatregelen, ziet het ;er volgens spr. voor 1932 wat hoopvoller uit. De rekening werd daarna nagezien en in orde bevonden met een goed slot van f 70.78. Naar de verg. v. d. B.V.G. te Goes op 20 Januari werd in de plaats van dhr. C. J. Kooman te Renesse, welke als bestuurslid der vereeniging heeft be dankt, de voorz. afgevaardigd. Door de zen werd thans verslag uitgebracht van de op 14 Juli 1931 te St.-Maartensdijk door den B.V.G. gehouden vergadering. In de vacature, ontstaan door het be danken van ide» heer C. J. Kooman^, 4werd als) bestuurslid (der vereeniging gekozen de heer R. Blom Hz. te Renesse, terwijl de aftredende bestuurs leden de heeren L. P. Hanse te Noord- welle er. I. Padmos te Renesse nis zoo danig werden herkozen. Besloten werd in Februari een openbare vergadering te houden, waarin de heer J. Stevens, vee arts te Renesse, zal spreken over „Bloed lijnen en erfelijkheid van het rundvee". Hierna volgde sluiting. AANBESTEDINGEN,, De Rijkswaterstaat heeft volgens bestek no. 30, aanbesteed het onderhoud van de tramweghaven te Numansdorp, gedurende de jaren 1932—1933 en 1934. Laagste inschrijver was de heer M|. van de Velde te Bruinisse, voor f6730 per jaar. SCHERPENISSE. In hotel Rijstenbil VRAAGT Let op het Fabrieksmerk DE TREIN PARIJS—AMIENS is in de nabijheid van het station Saint Jast- en-Chaussee ontspoord, waarbij verscheidene passagiers om het leven kwamen. De ruïne van de wagons. werd aanbesteed de benoodigde kunst mest voor de Landbouwvereen. ,V.Z.O.S. De levering werd gegund aan" de laagste inschrijvers t.w.: kalizout 40 °/o voor f6.29; id. 20 o/0 voor f3.04; salpeter voor f7.98; patent-kali f 6.94; P. J. van Aardenne te Dordrecht; superphosphaat 14 o/o voor f 1.51; id. 17 o/o f 1-81; zw. mm. f4.54; kalksalpeter f 6.84; kainiet f2.50; firma gebr. Hartog te Scherpenisse. ONDERWIJS. Aan de Handelshoogeschool te Rot terdam promoveerde tot doktor in de Handelswetenschappen, de heer C. J. v. Vessem, geb. te Bruinisse op proef schrift „Economische beschouwingen over de Indische middelen, in het bizonder de fiscale monopolie" en stellingen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt. Voor St.-Philipsland, H. H. van Ameide te Ouddorp. STAVENISSE. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer D. D. de Rijke, is alhier door de notabelen gekozen als kerk voogd, vertegenwoordigende den Kerke- raad, den heer M. de Graaf. Zondag 24 Januari. Kerkwerve. 2 ure, ds. Klaar. Serooskerke. 9.30 ure, ds. v. Griethuijsen. Burgh. 2 ure, ds. Drost. Renesse. 9 30 ure, ds Klaar. Evangelisatie. 2 ure, ds. Kentie. Noordwelle. 6.30 ure, ds. Klaar. Haamstede. 9 30 ure, ds. Kentie. Geref. kerk 9 30 en 2 nre, ds Elgersma. Oud-Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Eikerzee. 2 ure, ds, Rugsch v Dugteren (Doopsbed. en Extra-collecte voor de kerk). Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Vogelaar. Brouwershaven. 10 ure, ds. Drost Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Meester. Zonnemaire. 9,30 ure, ds. Rujjsch van Dagteren. Geref. kerk. 9.30 en 2 are, ds. Hoek. Noordgouwe. 6 30 ure, ds v. Griethuijsen. Woensdagavond 7 ure, Evangclisatiedienst in Schuddebeors. Dreisehor. 9.30 ure, ds. v. d. Griend. Ouwerkerk. 9.30 ure, ds. Pijuaoker Hordgk Nieuwerkerk. 2 ure, dr. Weeda.. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Heuzeveldt6 ure, Leesdienst Geref. gem. 9, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Dinsdagavond 6 30 ure, ds. Fraanje van Barneveld. OosterJand. 9.30, dr. Weeda en 2 ure, geen dienst. Geref kerk. 9.30. Leesdienst en 6 ure, ds. Spoelstra van Anna Jacobapolder. Geref. gem 9.30, 2 en 5.30 ure, dhr. Kemgn. Sirjansland. 2 ure, ds. v. d. Griend Bruinisse. 9.30 en 2 ure, ds. Waarden burg. Geref kerk. 9.30, ds. Unger(Bed H.Av.) en 2 ure, idem (Daukz. H. Av.) Geret. gem. 9 30, 2 en 5,30 ure, Leeskerk. Oud-Geref. kerk. 9 2 en 5 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Spoelstra» St.-Filipsland. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. v. Rootselaar. Oud-Geref. kerk. 9, 2 en 5.80 ure, de heer Blaak. Tholen. 9.30 en 2 ure, ds. Wolfenberger, Geref kerk. 9.30 en 2.30 ore, dr. Veltenaar. Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Vrije Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. St.-Maartensdijk. 9.30 eu 2 ure, ds. de Bres. Oud-Geref. gem. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Oud-Vossemeer. 9.30, ds de Gidts en 2 ure, Leesdienst. Geref. kerk. 9 30 en 2 are, ds. Vreagdenbil. Oud-Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, dhr. Vgverbtrg van Rhenen, Poortvliet. 9.80, ds. v. Rootselaar en 2 ure, Leeskerk. Geref. kerk. 9.30 en 2, de heer de Vries; 6 ure, Leeskerk. Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Scherpenisse. 9.30, Leeskerk en 2 ure ds. de Gidts (Coll. voor noodl. keiken en pers.) Geref. gem. 9.30i 2 en 5.30 ure, Leeskerk. predikbeurten. Zondag 24 Januari te Zierikzee Ned. Herv. fêeik. Nieuwe Kerk. 10 ure, dB. A. Blanson Henke- mans van Renkum. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Barnouw. 's Avonds zeven ure, ds. Van Oeveren van Nisse. Luth. Kerk; Geen dienst. Gtaxef. Keus. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhugzen (Bev van een ouderl. en een diaken). Ghi. Geref. Kesk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds Hoogendoorn. Svangelisatie Jessël. 7 ure, Samenkomst. Oud-Geref. Ge». 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. Geref. Gem. 9 30 en 5 ure, Leesdienst. Dinsdag 26 Jan. 3 ure, ds. Fraanje van Barneveld. Stavenisse. 9.30, dt. Moerman en 2 ure, Leeskerk. Oud-Geref. kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Moerman. Geref. gem. 9.30, 2 en 5.30 ure. Leeskerk» ¥EESCHILIiENDK BEBICKTENo EEN BELANGRIJKE AANHOUDING. Op den 24sten December j.l. werd te Am sterdam bij de Nederlandsche Landbouw- bank een bedrag van f60.000 gestolen. Hiervan werden verdacht de vroegere bediende van de bank, Th. J. M. K., oud 29 jaar, en J. J. M. de H., oud 24 jaar, een gewezen kellner, die o.a. in dienst is geweest van de Wagons Lits. en die door K. werd -meegenomen, om dat hij goed zijn talen sprak. Op ruime schaal werd een verzoek om aanhouding over alle politiebureaux in West-Europa verspreid. De commissaris van politie in de -4e sectie kreeg dezer dagen telegra fisch bericht van de politie te Marseille, dat de beide jongelieden 'daar zijn aan gehouden. Zij hadden 'het grootste ge deelte van het geld, namelijk f43.000 nog bij zich. Bovendien had de politie tevoren f7000 in beslag genomen bij een vriend van K„ welke vriend het van de zen had ontvangen om het te zijner tijd af te dragen aan de concubine van K. Er is dus in totaal f 50.000 terecht. MISLUKTE AANSLAG. De Parijsche trein, die Woensdagavond om 21.53 uur te Amsterdam moest aankomen, is bij wachtpost B.A. te Sloterdijk op een lorrie geloopen, welke daar op de rails stond. De lorrie werd van de baan geslingerd en de trein spoedig tot stilstand ge bracht. Het ongeval heeft verder geen gevolgen gehad en de passagiers hebben er nauwelijks iets van bemerkt. Met 7 minuten vertraging is de trein op het C.S. binnengeloop en. Een kwartier Ivoor het ongeval passeerde ter plaatse nog ieen electrische trein. Stukken ijzer van de vernielde lorrie en kiezelsteen van de baan zijn door de ruiten gevlogen van een electrischèn trein, die iom 21.45 van het C.S. naar Haarlem vertrok. Niemand werd echter gewond. Behalve ide lorrie heeft men op het spoor richting Haar lem een ijzeren H.M. paal gelegd. Op het ijzeren paaltje "waren de moeten te zien van de treinwielen, waaruit ge concludeerd mag worden, dat de trein den ijzeren staaf gegrepen en terzijde in de sloot geslingerd heeft. In de omge ving van de plaats, waar de rails ge blokkeerd zijn geworden, heeft de po litie ook voetsporen en knie-afdrukken gevonden, doch elk spoor omtrent de bedrijvers van deze euvele daad ont breekt nog, tot nu toe is niet ge bleken dat iemand ie.ts van hen gezien heeft; het onderzoek duurt ,nog met volle kracht voort. Of er hier sprake is ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1