abonnement; SSJÏS5JJS Woensdag 20 Jan. 1982. z.erikzcesche;,courant. sas,, ja^gan^o. .2262 advertentien Inzending Advertentiën CRISiSCOMlTE. buitenland. doorspringende handen feuilleton. De Landlooper "bTITnënl and." Steeds witte tanden Zierikzeesche Nieuwsbode Prijs p. 8 maanden ƒ1.50, franco p. post ƒ1.80. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des ren 1—a regel, 00 ct,.. ran 4 regel, en diaitoovwi 20 cte. per regel. Reclame, 00 cte. per regel. BIJ contract belangrijke korting. Inzending op den dag van utt- vóór 10 ure. Uitarlfjk 10 aor op dao dag uitgaaf Onze dichter heeft het reeds bekend I gemaakt, dat de gaven voor het comité gelukkig ruim vloeien en er niet tever- j geefs een beroep wordt gedaan op de offervaardigheid van onze stadgenooten, wanneer het, zooals thans, gaat om nood te lenigen binnen onze eigen grenspalen. 1 Er is flink gegeven en er wordt nog steeds diep in de beurs getast. Maar er is veel noodig. Heel veel! En daarom luiden we hier nog eens de noodklok 1 om oud-Zierikzeeënaars te herinneren aan hun geboorteplaats, waaraan ze wel licht nog met vele banden vastgehecht zijn en waarnaar nog menigmaal in stille oogenblikken, hun gedachten uitgaan. Mo gen wij hen hier de collectebus van het Crisiscomité voorhouden, met de belofte onzerzijds, dat hun gaven in deze Cou rant zullen worden verantwoord en af gedragen zullen worden aan den thesau rier van het Comité. DE REDACTIE. Postgiro 137677. HERDENKING STICHTING DUITSCHE RIJK. Ter herdenking van het feit, dat het Maandag 61 jaar geleden was (dat het Duitsche Rijk gesticht werd, heeft de Duitsche omroep dien avond een plechtige herdenking uitgezonden, in den loop waarvan de rijksminister van binnenland1- sche zaken en rijksweer, dr. Groener, het woord voerde. Wederom, zoo verklaarde de minister, strijdt het Duitsche volk voor zijn redding uit grooten nood, voor zijn opnieuw op rijzen als groote natie. Daarbij staan meer de geestelijke en moreele krachten van het volk op het spel, dan het materieele goed. Een geestelijke wedergeboorte komt echter niet vanzelf, en niet van buiten. De wortels voor die hernieuwing zijn ontstaan in het verleden. In de geestelijke veroveringen van ons volk, aldus Groe ner, ligt de voorwaarde van onze redl- ding en het nationale herstel. Spr. herinnerde vervolgens aan de stichting van het Rijk op 18 Januari 1871. Twee groote figuren treden in het beeld van het Versailles van 1871 op den voor grond: Bismarck en Wilhelm I. Door hen is de eenheid van het Duitsche volk! een feit geworden. Maar welk een ven- schil van toen en tegenwoordig! In dies zelfde spiegelzaal te Versailles werden wij in 1919 tot een verdrag gedwongen, zoo zeide Groener, waarvan de politieke en economische onrechtvaardigheid en dwaasheid niet alleen voor onzen noödJ- toestand, maar voor dien van de geheele wereld aansprakelijk zijn. En toch is door die vernederende ge beurtenis in 1919 het werk van 1871 niet aangetast. De band, die door de stichting van het Duitsche Rijk om het volk is gelegd, kon door het tweede verdrag van Versailles niet verscheurd worden. Daar om mogen wij met opgerichten hoofde, alle tegenslag ten spijt, den dag van de stichting van ons Rijk herdenken. Duitschland zal op de conferenties van Lausanne en Genève trachten, zijn goed recht en gelijkgerechtigdheid ten opzichtte van andere volkeren te verkrijgen. De historische beteekenis van dit oogenblik eischt, dat elke Duitscher de delegatie,, die te Lausanne en te Genève strijdt voor zijn zaak, bij haar ongehoord moei lijke worsteling ondersteunt. Bij den strijd u Akker s Kloosterbalsem een heerlijk middel, dat niet bijt Het is voldoende het 's morgens en 's avonds flink in de huid te wrijven. In ongelooflijk korten tijd worden Uw handen dan weer gaaf en zacht. Neem 's winters als ge- woonte Uw handen 's avonds met wat Kloosterbalsem in te wrijven dan zullen Uw handen altijd zacht en blank zijn. akker-, Kloosterbalsem "Gze0?ff- 25 door IVANS. „Sedert zocht de politie hem vergeefs, „Gisteren nu werd hij, op aanwijzing van „een jongmensdh uit de provincie, ge arresteerd op het oogenblik, waarop „hij een klein hotel op het Damrak ver- „liet, blijkbaar met het doel uit Amster- „dam te vertrekken. Men verzekert, dat „hij gedurende (den tijd, dat hij op vrije „voeten verkeerde, kans heeft gezien zijn „beroep van inbreker voort te zetteni. „Onder anderen moet hij zich dezer da- „gen in de buurt van een onzer pro vincie-steden schuldig hebben gemaakt „aan een inbraak, waarbij hij zich eenige „honderden guldens toeëigende en de be loonster van een eenzaam staande „woning neersloeg, zoodat zij door haar „zoon bij Zijn thuiskomst in bewusteloo- „zen staat werd aangetroffen. „Ook voor deze wandaad zal hij zich „zich te verantwoorden hebben. Een) de vangst dus, gelijk men ziet". Fred liet de courant op den grond vallen. Hij was sprakeloos van, verbazing! De snelheid, waarmede dit bericht zijn weg in de courant gevonden had, wees wel pip het belang, dat men aan de zaak hechtte. „Wat is er toch?" vroeg Tante Van Setten, die Fred bleeker en bleeker had zien wiorden. „Iets heel bizonders!" antwoordde haar man ernstig. En nu las hij het be om het hoogste recht van h)et Duitsche volk, houde de partijstrijd op! MUSSOLINI OVER DE CRISIS. Mussolini behandelt in een artikel in de te Londen verschijnende „Sunday Dis patch" de economische crisis en de moge lijkheden om deze te overwinnen. De wereldcrisis, aldus de Italiaansche minister-president, heeft thans het punt bereikt, waarop snelwerkende en doel treffende geneesmiddelen noodig zijn. Halve maatregelen hebben geen doel meer. Besluiten moeten snel worden genomen, men mag geen uitstel meer toelaten. De wereldhandel bevindt zich als in een dwangbuis. Overal zijn hooge tolmuren opgericht. Geen land wil meer goederen toelaten, doch wel zooveel mogelijk uit voeren. Daarbij komt de quaestie der ooriogsschulden en herstelbetalingen. Frankrijk en de Vereenigde Staten zijn 1 in het bezit van 75 o/o van het goud. Hoe zou men kunnen verwachten, vraagt Mussolini, dat de staten hun schulden betalen, wanneer zij hun betalingen slechts mogen verrichten in goud, dat Zij niet bezitten? In goederen betalen is ook onmogelijk, omdat de tolmuren hunner criediteurstaten zóó hoog zijn, dat |de goederen geen grenzen meer kunnen paS- seeren. Sinds eenigen tijd is de wereld in een economischen oorlogstoestand ge raakt. Zooals bij het uitbreken van een oorlog diplomatieke verdragen, zoo ver scheurt men thans handelsverdragen. Bin nenkort zal deze economische oorlogs toestand over de geheele wereld verbreid zijn. Het is slechts een terugkeer tot de versterkte steden van de middeleeuwen. betalingen in goederen zullen kunnen ver richten. DE VERBINDING RIJN—SCHELDE. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Westelijk Noord-Brabant heeft besloten aan den ministerraad een adres te zenden, waarin gevraagd wordt: le. Dat het ontworpen kanaal van Din- telsas tot Bath dienstbaar zal moeten zijn aan de afwatering ivan N.-Brabant. 2e. Dat door het genoemde kanaal een logische verbinding voor de binnen scheepvaart door Westelijk N.-Brabant tot stand zal komen, in aansluiting op het kanalenstelsel in Oostelijk Noord- Brabant en Limburg. 3e. Dat het genoemde kanaal voor Brabant de mogelijkheid van een eigen zeehaven te Bergen op Zoom zal schep pen. 4e. Dat het genoemde kanaal de gele genheid zal bieden, in de toekomst over te gaan tot een aansluiting op Zeeuwseh- Vlaamsch gebied, waardoor de meest Zui delijke gedeelten in het Westen van ons land op meer doeltreffende 'wijze dan tot dusver op het centrum van Neder land kunnen georiënteerd worden. WETH.-CRISIS TE ROTTERDAM. In den aanvang van de Dinsdagmiddag! gehouden gemeenteraadsvergadering te Rotterdam, deelde de burgemeester mede, dat er een ontslagaanvrage was inge komen van de soc. dem. wethouders De Zeeuw en Brautigam, welke in verband staat met de stemming in dien raa'd^ welke Maandagavond met 26—16 stemmen het voorstel van het gemeentebestuur, inzake verhooging der straatbelasting ver wierp. In verband met het feit, dat het college van Bi. en W. thans niet voltallig is, over eenkomstig de bepalingen van de ge meentewet, deelde (de burgemeester mede, dat fde begrootingsdebatten thans niet kunnen worden voortgezet en sloot daarop de vergadering. MUSSOLINI. Het is hoog tijd, zoo besluit Mussolini, dat de staatslieden bijeenkomen om den economischen oorlog te beëindigen. Spe ciaal de goudquaestie eischt dringend een regeling, want een werkelijke oplossing van de economische crisis is niet mogelijk zoolang Frankrijk en Amerika het goud- monopolie hebben. Alle tolmuren moeten worden neergehaald, opdat de wereld handel worde hersteld en de staten hun richt voor. Dat het ook op zijn vrouw grooten indruk maakte, zal wel niet ge zegd behoeven te worden. Oom Karei was op het grint blijven heeni-en-weer loopen, maar zijn veront waardiging was alweer gezakt. Dat ging bij hem soms heel spoedig, wanneer het een kleinigheid gold. In groote dingen daarentegen was hij zeer taai van ge heugen, vooral wanneer hij meende, dat zijn waardigheid als militair was aange tast. Hij 'had het stuk, (dat hij voor zicb- zelven reeds gelezen had, nu door een ander hooren voorlezen en de inhoud ervan was dus goed tot hem' dóórge drongen. Fred was niet weinig verbaasd, toen Oom Karei plotseling vlak naast! zijn stoel staan bleef en de hand op zijn schouder legde. „Je hebt beter werk gedaan dan ik dacht, Fred!" zeilde hij. „Het was dus heusCh een goede vangst I" Dit waren eigenlijk de eerste vriende lijke, althans belangstellende woorden, die Oom tot den jongen gericht had. Maar helaas! het scheen wel, alsof h|et geschreven stond, dat deze oud-mili tair, die het nu werkelijk goed meende, tegenover anderen altijd ongelukkig zijn moest, zij 't dan niet met wat hij zeide, dan toch met het oogenblik, dat hij voor zijn spreken uitkoos. Want Fred, al was hij verbaasd over Oom's plotselinge waardeering, was te zeer van streek om op diens vriende lijke woorden een antwoord te geven. Hij zeide niets. En Oom, die dit opvatte als een gewilde onvriendelijkheid, keek Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Ruimschoots verdiend was de groote belangstelling (waarin de uit voering van de Damesafd. ider Roomseh Katholieke Fropagandaclub in de Con certzaal zich Zondagavond mocht ver heugen, 'want de damesdilettanten hebben hun bij vorige gelegenheden gevestigde goede reputatie als tooneelisten, weder om volkomen gehandhaafd en wellicht zelfs nog wel verhoogd. Naast bekende, troffen we in het gezelschap, nu ook enkele nieuwe, bovendien nog zeer jonge krachten aan en het dient gezegd te worden dat, naast de anderen, ook deze zich uitstekend „op de planken" thuis gevoelden en vlot spel ten beste gaven. Als hoofdnummer vermeldde het pro gramma de opvoering van „De Tweede Moeder", spel in 3 bedrijven, dat naast, in het begin, enkele de lachlust opweK- kende scènes uit het huishouden van Jan opnieuw boos en hervatte zijn wandeling. Meneer Van Setten was de eerste, die de thans heerschende stilte verbrak. i„Het is nu werkelijk zeert noodig, Fred" zeide hij, „dat wij( beiden morgen naar vrouw Bongers gaan. Ik heb altijd ge voeld, dat er achter, de gebeurtenissen, van de laatste week, méér schuilt dan men oppervlakkig denken zou. En ik ben zoo bang, dat óf vrouw Bongers zelve óf haar zoon' op de een of andere ma nier in zeer onaangename verwikkelin gen zal geraken. Ik heb voor beiden sympathie, maar wij kunnen niets doen, wanneer zij niet openhartig tegenover ons zijn". „Waarom wil je Fred meenemen?" vroeg Tante Van Setten. „Is dit nu wel jongenswerk?" „In igewone gevallen zou ik daarop imet („neen" antwoorden, vrouw! Maar in dit geval is het wat anders, want Fred is 'n hoofdpersoon in deze zaak. Hij speelt daarin zoo'n beetje voor detec tive!" HOOFDSTUK XV. Voor de keuze gesteld. Den volgenden middag togen Oom Van Setten en Fred samen op wegnaar den rand van de heide, waar het huisj van Vrouw Bongers stond. Hun vertrek van huis was niet zoo heel gemakkelijk geweest, omdat Oom Karei het plotseling in zijn hoofd gezet had, dat hij mee wilde, en Jaap er ook al op aandrong, met die geheimzinnige menschen, die zoo eenzaam woonden, kennis te mogen ma ken. Het was misschien wel wat onvoor Bescherm Uw keel verzorg haar dagelijks - gor- gel droog 25, 45 en 65 cts.*^y mSr Steen, heel treffende en pakkende too- neelen bevatte. Vooral die tusschen de tweede moeder en (de eene dochter eener- zijds en de tante en de tweede dochter anderzijds werd heel goed gespeeld. Het applaus dat na elk bedrijf weerklonk was dan ook van harte gemeend en wel een bewijs hoezeer hel spel bij de aan wezigen insloeg. Maar ook het 2de, na de pauze gegeven, nummer, het welk, zooals de naam „Jetje zonder zenuwen", vanzelfsprekend doet vermoe den, een geheel andere strekking had, viel zeer in den smaak en terecht. Har telijk is er gelachen om de si tuaties, welke om een haverklap in deze klucht ontstonden en ieder ander dan Jetje ongetwijfeld reeds in de eerste in stantie van streek zouden hebben ge bracht, maar deze modeldienstbode hield zich taai, hoewel het haar tenslotte toch bijna te machtig werd. Ook hier was het slot echter gelukkig, zoodat de aan wezigen in alle opzichten Voldaan huis waarts konden keeren. Tenslotte zij nog vermeld dat Adri Koevoets (piano) en Truus Wansink (viool) den lavond met goede muziek opluisterden, maar jam mer genoeg niet altijd de aandacht had den, die- hen deswege toekwam. Tot lid van het Hoofdbestuur van „H.O.R.A." is benoemd, de heer A. W. IJzerman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in de 'plaats van Mr. J. A. N. Patijn, oud-burgemeester van s-Gravenhage, die ontslag heeft genomen De trekking der loterij zal plaats hebben uiterlijk 30 April a.s. Zooals reeds werd geadverteerd, zal de hoofdprijs [bestaan uit een landhuis te Soestdijk. In ons nummer van 8 Januari j.l. komt o.m. het volgende bericht voor: StavenisseDoor den hevigen storm „op Woensdagavond was een groot ge deelte dezer gemeente verstoken >van „het electrisch licht". In verband hiermede deelt de P.Z.E.M. ons mede, dat uit het door haar inge stelde onderzoek is gebleken, dat dien avond de straatverlichting gestoord werd en dat slechts één aansluiting eveneens gestoord is geweest; het net, dienende voor stroomlevering aan de diverse per- ceelen, is dus geheel in tact gebleven en alle aangesloten perceelen, behalve bovenbedoeld eene, hebben dien avond gewoon van electriciteit kunnen gebruik maken. HAAMSTEDE. In de volle zaal van hotel Bom hield Maandag j.l. de afdeeling „Haamstede-Burgh" van de vereeniging ,Het Mobilisatiekruis" een propaganda- avond. De voorzitter dhr. A. F. K. Bran- des opende de vergadering met welKom en een kort overzicht van het doel der vereeniging. Daarna volgde de (radiolezing van oud-generaal Snijders over genoem de vereeniging; deze lezing 'werd met aandacht en belangstelling gevolgd. Ver volgens werd onder leiding van dhr. W. J. v. d. Maas opgevoerd het goed ver tolkte tooneelstukje „Ik ben, zoo gezegd, een ezel Majoor!" Na de pauze gaf dhr. P. J. v. d. Berg een serie mooie licht beelden over Zuid-Amerika, waarbij dhr. Korteweg uitleg gaf. De voorzitter sloot onder dank voor de medewerking (ook aan de radio-centrale) en opkomst deze goed geslaagde vergadering; enkelen tra den nog als donateur toe. BROUWERSHAVEN. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Vrijdag 15 Jan. Aanwezig de Voorz., welke tevens de functie van secr. waarneemt en alle „Het ia mij aangenaam U te kunnen mede doelen, dat wij reeds meer dan 15 jaren tandpasta Chlorodont gebruiken en dat deze ons nooit heeft teleurgesteld! Wij hebben steeds witte tanden en een aangenamen smaak in den mond, mede omdat wij ook sinds lang Chlorodont-mondwater ge- bruiken. Bovendien wordt door onze gebeelo familie alleen gebruik gemaakt van Chloro- dont-tandenborstels." (w. g.) O. Chudoba, Fr. Verlangt alleen de echte Chlorodont-tand- S pasta met rood-wit-blauwe garantie9trook, tube 35 cent en 60 cent! Overal verkrijgbaar. 3 leden. De voorz. opent de vergadering en heet allen welkom. Hij memoreert de vele veranderingen in het afgeloopen jaar, overlijden dhr. van Sluis, vertrek dhr. Pannekoek en vertrek van den secretaris). Het zielenaantal is met 35 verminderd!. Van het Min. v. Landb. is een schrijven binnengekomen, dat ook het baggerwerk haven voor steun van Rijkswege in aan merking komt. Dhr. Priem vraagt hoe het moet met de regeling der arbeidsuren, daar dit tijwerk is. Dhr. den Boer is van meening, dat dit aan de commissie overr gelaten moet worden. Aldus wondt bei- sloten. De voorz. leest daarna 't rapport voor van den havenmeester. In totaal zijn in de haven geweest 28 schepen met een tonneninhoud van 27047 ton. Totale opbrengst havengelden f 4267.03 (vorig jaar f 7652.91). Opbrengst marktgelden f 650 beneden 1930, alzoo totaal ruim f 4000 minder. Ingekomen is een schrijven van het Burg. Armbestuur, dat dhr. O. v. Nieuwenhuize tot voorzitter dier in stelling is gekozen. Aan de orde zijn daarna de verzoeken van A. v. d. Hoek en L. J. de Oude, om' het terrein voor hun woning te bestraten van gemeente wege en ook het waterafvoer te regelen. B. en W. stellen voor de bestrating goed te keuren en de rioleering op te nemen!, hoe aio het geschiktst is te regelen. Aldus wordt besloten. Op het verzoek van dhr. A. v. d. Linde, om de werkzaamheden verbonden aan de functie van corres pondent der arbeidsbemiddeling hooger te honcreeren, wordt afwijzend beschikt. Het verzoek van schipper C. den Boer, om vrijstelling van havengeld gedurende Februari wordt met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Betreffende de werkverschaf fing deelt de voorzitter mede, het wel gewenscht is om verlenging van den steuntermijn, die tot 31 Jan. loopt, aan het Ministerie te verzoeken. B. en W. stellen voor te vragen tot 1 Maart,. Wordt goedgekeurd. Nu komt de benoeming van een secr.-gem.-ontvanger en ambt. van den Burg. Stand aan jde orde. De openb. vergadering wordt even opgeheven. Bij de heropening deelt de voorz. mede, dat Bi. en W. een voordracht hebben opge maakt en wel als no. 1, A. H. Vermeulen, commies ter secretarie te Schoonhoven en als no. 2, dhr. de Schipper, ambt. ter secretarie te IJselirionde. Na de stemming blijkt de heer Vermeulen alle stemmen op zich vereenigd te hebben. Bij de rond vraag vraagt dhr. Priem hoe het moet met het hout op de begraafplaats. Hij wenscht spoedig opruiming. De voorz. zegt onderzoek toe. Dhr. Ringelberg vraagt jiaar de regeling voor werkloozen, die niet onder de werkverschaffing vallen? De voorz. deelt mee, dat deze zich nog niet hebben aangemeld. Dhr. v. Schelven vraagt verbetering van de dam aan den Poortdijk. Wat de voorz. zichtig geweest, dat men den vorigen avond de zaken zoo openlijk bespro ken had, in tegenwoordigheid van de beide neven. De omstandigheden voor al (het aantreffen van het bericht omtrent Van Genkel in de courant hadden daartoe geleid, en Jaap's belangstelling was in hooge mate gaande gemaaktt Eigenlijk moesten wij hier spreken van „nieuwsgierigheid"en die nieuwsjgierigl- heid wilde de jongen bevredigd zien! Intus9chen, ook zijn vader wilde van zijn medekomen niets weten en dus was. wat Jaap betreft, de zaak spoedig van de baan. Maar des te meer stond Oom Karei zelf erop, van de partij te zijn. Hij was van oordeel, dat zijn tegen woordigheid zéér gewenscht was, omdat hij zoo'n scherpen blik had op menschen en zaken en hij in Indië in zijn mili taire loopbaan ook menigmaal' te doen had gehad met geheimzinnige en onver klaarbare gebeurtenissen, die hij altijd had kunnen (ophelderen. Nu twijfelde meneer Van Setteni er niet aan, dat dit in Inldië! inderdaad het geval was geweest, (maar hij achtte de persoon van Oom Karei niet geschikt om tegen over Vrouw Bongers en haar zoon op de gemoedelijke en meegaande wijze op te treden, die hem in dit geval nood zakelijk leek. Over deze zaak ontstond dus opnieuw een ibotsing tusschen de beide zwagers, maar daar meneer Van Setten zich dit maal zeer kalm hield was de toon, waarop gesproken werd, minder onaan genaam dan den vorigen avond. Oom Karei schikt© zich ten slotte naar den wil van zijn zwager, hoewel hij zich wederom verongelijkt gevoelde en gedurende korten tijd wat uitt zijn humeur was. Zoo waren het dus gelijk gezegd alleen meneer van Setten en Fred, die zich dien middag opmaakten om Vrouw Bongers te bezoeken. De eerste had de courant bij zich gestoken, waarin het bericht omtrent het gevangen-nemen van Dr. Van Genkel stond. Hij had Fred' op het hart gedrukt, dat (deze het aan hjem zou (overlaten, de gebeurtenissen van den vorigen dag aan moeder en» zoon mede te deelen, want hij was van plan dit te doen op een wijze, die( naar hij hoopte Vrouw Bongers aan het spreken bren gen zou over dingen, die zij nu blijkbaar verzweeg. Bruno, die 's ochtends met zijn „auto" in de stad was geweest, was juist bezig op |de deel de leego manden uit dat voer tuig te pakken. Het blaffen van Bello kondigde hem de komst van vreemden aan en hij liep dadelijk naar den voor kant van het huis om te zien, wie er in do buurt waren. Vroeger zou hij dit niet gedaan hebben, maar sinds (do ge beurtenissen van den laatsteu tijd, was hij waakzamer en wantrouwender geworden. Het was duidelijk te zien, (dat nij er zich over verbaasde, dat meneer Van Set ten met Fred medekwam. Den laatste had hij ook wel (niet bepaald verwacht, maar zijn komst was niets ongewoons^ I Zijn verbazing nam nog toe, toen zij 1 beiden den tuin betraden. Fred zelf had i dit betrekkelijk nog maar zelden gedaan I en (dat meneer Van Setten het ooit doen 1 zou, was nooit bij Bruno opgekomen. (Wordt veroolQd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1