•"Abdijsiroop PU ROL abonnement; Vrijdag 15 Jan. 1932. zierikzeesche courant, ssste jaargang - no. 12260 advertentien EERSTE BLAD Inzending Advertentiën Benoeming vaste Raadscommissiën. natïöh aaTckisisco witTtTSkzeT VOORUITGANG Uit Stad en Provincie. Geen benauwdheid! Geen gebrek aan lucht! Prijs p. 3 maanden ƒ1.50, franco p. post 1.80. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 12. Postgiro 117677. Zierikzeesche Nieuwsbode D|f. a. J. HE LOOZE. UIMidacteir m J. KOSTEN van regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regeL Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. Olt nummer bestaat uit 2 bladen. UitarlIJk 10 aar op dcc dag v. uitgaaf j BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee, brengen ter ken- nis van de ingezetenen, dat door den i Raad dier Gemeente, in zijne vergadering van 5 Januari 1932 voor het jaar 1932 j zijn benoemd tot leden van de vaste raadscommissiën, bedoeld in artikel 60 der Gemeentewet: In de Commissie voor de Strafveror deningen: R. GERRITSEN, P. M. PAANY. in de Commissie voor de Fabricage: P. M. PANNY, L. QUANT, J. CATSHOEK. In de Commissie voor de gasfabriek en de straatverlichting: A. DEN BOER, I. DE BROEKERT, J. VAN DER KWAST. Tot Commissarissen der Vischmarkt: A. J. VAN SCHELVEN, A. DEN BOER. Zullende de Commissie voor ide Straf verordeningen worden presideerd door den Burgemeester, ingevolge de wet, de Commissie voor de Fabricage door den Wethouder L. DOELEMAN (plaats vervanger wethouder A. Timmerman Cz.), de Commissie voor de Gasfabriek en de Straatverlichting door den Burgemees ter (plaatsvervanger wethouder A. Tim merman Cz.). Zierikzee, 13 Januari 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. W1TTERMANS, Secretaris. Wederom met dank aan allen, die het Comité financiëel hebben gesteund, wordt mededeeling gedaan van de giften, ont vangen gedurende het tijdvak van 26 December j.l. tot en met heden. V. f5.— v. H. f5.—; B. f 10.—D. f500.—; B. f 100.—K. f 100.—G. f 100B. f 100.— Ins. Hyp. BanK f100.—v. Wi. f 50.—; v. d. B. f25.—; R. f 100.—; v. N. f50.—; v. d. V. f 100.N.V. R. Koole Zoon's Bank f50.— B-. f 100.X. f0.65; Saldo vorige opgaaf f346.515; totaal f1842.165. Hoewel thans een niet onbelangrijk be drag aan giften mocht worden ontvan gen, mag niet over het hoofd gezien wor den, dat het Comité over ruime midde len dient te beschikken, teneinde in staat te zijn aan de nooden en behoeften van velen tegemoet te komen. Het verstrek ken van warme maaltijden aan kinderen uit verschillende gezinnen, het beschik baar stellen van brandstoffen voor werk- loozen, alsmede het verleenen van steun in geld of natura aan.'hen, die op eeniger- lei wijze door de crisis getroffen zijn en momenteel in moeilijke omstandig heden Verkeeren, dit alles eischt HOOG6 uitgaven. Het Comité doet daarom nog maals een ernstig beroep op den lief dadigheidszin der ingezetenen en noo- digt hen, die daartoe bij machte zijn, met aandrang uit het werk der Commis sie door krachtigen steun mogelijk te maken. Stadgenooten, aan wie een inteeken- lijst onverhoopt niet mocht worden aan- teboden, worden vriendelijk verzocht de toegedachte gave aan een der Comité leden ter hand te stellen. Zierikzee, 14 Januari 1932. De Penningmeester, J. NOLET. Ernstige menschen, die het wel mee- nen met het lot hunner medeschepselen, zeggen, dat de wereld achteruit gaat. Waarschuwende stemmen worden aange heven, dat hel zoo niet langer kan en mag. Lettende op de teekenen der tijden, zien zij een maatschappelijke verwor ding, waardoor het geslacht der men schen der vernietiging nabij komt. Met bekommernis zién zij welstand en eer lijkheid in bijna alle kringen der samen leving afnemen, terwijl leugen en be drog in handel en Wandel welig wortej kunnen schieten. Echtbreuk en echtschei ding nemen op onrustbarende wijze toe. Het wordt zelfs modern genoemd, zoo de huwelijksband wordt losgemaakt. In een dergelijk tijdperk van inzinking bevinden wij ons nu, volgens veler opvatting. En waar honderdduizenden zulks gelooven, is het zeer begrijpelijk, dat er profetieën opduiken over den naderenden ondergang der wereld. Intusschen is het niet de eer ste maal in de geschiedenis der mensch- heid, dat deze voorspellingen gedaan worden. De beoefenaren der geschiedenis ko men meestal tot een ander inzicht. Voor hen staat het vast dat de wereld vooruit gaat, nu eens langzamer, dan eens snel ler, maar toch altijd vooruit: dat de erfenis van ieder voorbij gegaan geslacht een zeer kostbare erfenis is, die gewoon lijk maar al te gedachteloos wordt aan vaard. Er is echter geen plaats voor een werkt als gorgelen 25, 4S en 6S ets. het voorkomt verkoudheid. zwartgallig pessimisme, een vertwijfelen aan de bedoeling van 's menschen be staan. Een krachtig geneesmiddel tegen een dergelijke stemming is een grondige studie der historie; deze opent het oog, voor den gestadigen vooruitgang der nienschheid. Verder kan nog worden opgemerkt, dat een tijdperk pas eenigszins goed beoor deeld worden kan, wanneer bet in zijn geheel tot geschiedenis geworden is, aangenomen dan, dat er over veel en velerlei bronnen materiaal te beschikken valt. De tijdgenoot echter wordt altijd sterk getroffen door datgene, wat zijn persoonlijke gevoelens raakt, waardoor al het andere minder (duidelijk wordt, terwijl de toekomst pas antwoord geven kan op de vraag, waarheen het gaan zal. Dan blijkt later vaak, dat de uitslag een geheel andere was dan voordien al gemeen vermoed Werd. Het is waar, dat sinds langen tijd het leven in den ban gehouden werd, door een doodend materialisme, dat steeds meer terrein winnend, voor het gemoed niet veel plaats meer liet. Sinds het be gin onzer eeuw gaat een tegenstrooming sterk in kracht en beteekenis toenemen. Beroep doend op gevoel ien intuïtie, eischt zij haar rechten op voor geestelijk be staan. Uit de 'botsing dier beide bewegin gen is wellicht in hoofdzaak de huidige wereldeatastrophe te verklaren. Deze kan een zuivering en opruiming Ibeteekenen van veel, wat slechts een caricatuur van 't leven is en de ziel verschrompelen doet. Na die heftige (reacties tegen de opeenhooping van langen tijd voortge zette, ongezonde invloeden, kan het le ven weer zijn geboorte irecht terug ont vangen en zijn tocht voortzetten langs de banen van de vooruitgang. In het verborgene, in het ongeziene dus, worden wellicht al ideze verand|e- ringen voorbereid. Toch zijn er velen, en hun aantal moet niet zoo erg gering zijn, die reeds nu het geluid rneenen te hooren van een nieuwen tijd, waarin een zedelijk gereinigde en geestelijk gesterk te menschheid zich weer (haar roeping bewust zal zijn. ZIERIKZEE. De uitvoering, die de gym- nastiek-vereeniging „Rust Roest" binnen kort hoopt te geven, zal ten bate Zijn van de af deeling Zierikzee van het Nat Crisis|-'Comité. Donderdagavond trad voor de Mpij>. Tot Nut van 't Algemeen! in de Concert? Zaal otp1, ide beer Jac. v. Elsaeker. De voorzitter, de heer A. G.'. Schram de Jong, riep een hartelijk welkom toe aan de aanwezigen, in 't bizonder aan den spre ker. Ejen nadere inleiding achtte spr. Overbodig, daar elk weet, idat de heer van Ejlsac'ker een groot voordrachtkunste naar is. Verder deelde de voorzitter mede, dat in Februari a.s. de heer v. d. Volketfe een lezing komt houden met scheikun dige proeven. Het Nutsbestuur zou graag zien, dat velen dezen interessantenj avond kwamen bijwonen, ook om dan! te kunnen beoordeelen of de léden dergelijke avon den op prijs stellen. Met de médedeef- ling, dat de goéd bezette zaal, 'een blijk van hulde beteekent voor dhr. van Els aeker, verkreeg deze het woord, om' allereerst twee korte fragmenten te ven tolken uit Remarque's welbekend boek „De weg terug". Op uitstekende wijze vertolkte de spreker de thuiskomst v,an den hoofdpersoon bij !zijn moeder en Zijn houding tegenover de schoolgaande jeugd, Het glanspunt van voordrachtkunst was wel de uitbeelding „De onzichtbare Ver zameling", een novelle van den Oosteni- rijkschen 'schrijver Stephan Zweig. Uit dit teere essay Wist de spreker met talent ons de figuur van den blinden verzamelaar nauwkeurig te schetsen. Jongensleed en strijd sprak uit de Jong's vertelling „Mijn eerste lange broek". Thijssen's hum. schets uit hjet soldaten leven „De Fette" ze had ook „de brandemmer" tot titel kunnen dragen gaf overvloedig stof tot lachen; In „Non kel Pol", en „De brave Farilde", wist de spreker de karakters ider Zeeuwsche grensbevolking, door de Sinclair zoo geestig beschreven, zeer knap te ver tolken.* Het publiek genoot van he(t smeuïge, sappige Zeeuwsch Vlaamsch, dat dhr. v. E|. uitstekend beheerscht en de personen, die hij teekent, voor zijn audi torium doet leven. J. Feih's „Ontmas;- kerd", een leuk carnavalsschetsje, sloeg eveneens in. Welgemeend en hartelijk applaus viel ook nu weer den gevierden spreker ten deel,. De voorzitter sprak tot slot hartelijke woorden van waardeering voor hetgeen dezen avond geboden was. Hij sprak de hoop uit, dat men hier dhr. v. Elsaeker nog meermalen in ons midden zal mo gen zien. Het was een uitstekendje voordracht avond'. ZONNEMAJRE. Het Burgerlijk Armbe stuur dezer gemeente, dat o.m. ook eige- Geen hoestaanvallen, die IJ martelen en U den adem afsnijden. Dit alles kunt Ge voorkomen. Neem tijdig Abdijsiroop, die door baar wonderlijk «(ijmoptossende wer king de slijm met zic'.ïtckiemen kan ver wijderen, Uw ademhaling verruimen en dien scherpen hoest kan stillen. Neem eens een proef met Abdijsiroop als Ge vannacht weer wilt slapen als een roos. Voor jong en oud onschadelijk en be proefd bij: Hoest, Bronchitis, Asthma. ,,Voor de Borst Alom verkrijgbaar.. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing, f ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) naar is van een vrij groote weide, zal bij wijze van werkverschaffing, deze weide voor zijn rekening en kosten laten spitten en gelijkmaken. Aan dit vrij uit gebreide werk kunnen alle werkloozen der gemeente gedurende geruimen tijd (men spreekt van 3 maanden) te werk gesteld worden. Daarmee is .althans voor de burgerlijke gemeente van Zonnemaire een netelige kwestie goeddeels iopgelost voor deze winterdagen: geen yitkeering voor werkloozen, dus belangrijke vermin dering van 'crisisuitgaven. Men hoort in de gemeente met voldoening spreken over dit besluit van dit Burg. Armbestuur. Zoo soepel mogelijk zal tegenover de werkloozen gehandeld worden. Kunnen zij één of meer dagen per week elders wat verdienen, het wordt hun toegestaan. Na afloop daarvan vindt men weer werk in de Weide. ONDERWIJS, De heer J. W. van, Houdt van Poortvliet, thaps hoofd der school (dér Oudf-Geref. te Herken, is in gelijke betrekking be noemd te Rijssen. De heer Van Houdt is lid van de, Prov. Staten van Zuiidl-Hol- land als vertegenwoordiger dér Staatb. Geref. Partij'. VERKOOPINGEN, ENZ. NOORD WELLE, 13 Jan. Ten overstaan van notaris J. C. Dalebout te Renesse, werd heden alhier, ten verzoeke van Id'en onherr. gemachtigde van Joh.s Leeuw te Noordwelle, in het openbaar verkocht: een woonhuis met schuren en erf al daar, in de kom van het (dorp, groot 5 A. 2 c.A., een perceel bouwland, aan Küijersdam opder die gemeente, groot 72 A. 90 d.A. en een perceel bouwland!, aan den Molenweg, onder dezelfde ge meente, groot 37 A. 40 d.A., allés te zamen in één perceel. Ko.oper de heer N. A. Krijnse Locker te Renesse, voor f4937,25. Toebeding f6. MNBESTEDINGEN. Ged. St. van Zeeland hebben Woensdag aanbesteed het herstellen, vernieuwen ,en onderhouden van den straatweg Zierik zeeZijpe. Ingeschreven werd door M. v. d. Velde te Bruinisse voor f6170; H. Douw te Zierikzee voor f6080; M. W. Knuist en J. Knuist te 's-Heer-Arends- kerke f5977 en W. Wandel te Nieuwer- kerk f5710. iffiRKNiEXJWS. Ned. Herv. Kerk. NOORDGOUW'E. Gekozen tot notabel (vac. dhr. G. Romeijn), de heer L. Ganze- man. STAVENISSE. Door den Kerkeraad al hier zijn herbenoemd, resp. als diaken en als ouderling de heeren J. Suurland en M. de Graaf, terwijl in de vacature van ouderling, ontstaan door het bedan ken van den heeJr D. D. de Rijke (wegens hoogen leeftijd) nog moet voorzien wor den. OUDf-VOSSEMEER. Dr. J. J. v. d. Pol te Oene herdacht Woensdag 13 Jan. j.l. den dag, waarop hij vóór 25 jaren zijn ambt aanvaardde te Meeuwen; ids. Van de Pol was van 1909 tot 1912 predikant te Oud-Vossemeer en stond vervolgenp nog op een 5-tal andere plaatsen, terwijl hij van 17 Juni 1928 in zijn tegenwoordige standplaats is. Zondag 17 Januari. Korkwerve. 9.30 are, ds. v Griothuysen» DE RADIOTELEGRAFIST ZADELHOF, de eenige overgeblevene van de bemanning van het K.L.M vliegtuig „De Ooievaar", dat te Bangkok verongelukte, is Woensdag in ons land gearriveerd. Zadelhof na zijn aankomst aan het station te Utrecht met zijn verloofde. Serooskerke. 2 ure, ds. Ruysch van Dugteren. Burgh. 2 ure, ds. Kentie (Doopsbed.) Renesse. 2 ure, ds. Klaar. 10 ure, Zondagschool, Evangelisatie 7 ure, ds. v. Griethuysen. Noordwelle. 930 ure, ds. Klaar. 11.30 ure, Zondagschool. Haamstede. 9 30 ure, ds. Kentie. Geref. kerk 9 30 en 2 are, Leesdienst. Oud-Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Eikerzee. 9 30 ure, ds. Drost van Brou wershaven. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Vogelaar. Brouwershaven. 2 ure, ds. Drost. Hervat ting der catechisatie's. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Meester. Zonnemaire. 9,30 ure, ds. Ruijsch van Dugteren. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Hoek. Noordgouwe. 9.30 ure, zendeling Legène uit Suiiname, Dreischor. 9.30 ure, ds. v. d. Griend (Bed. H. Av.) Ouwerkerk. 9.30 ure, ds. Pijnacker Hordijk Nieuwerkerk. 9.30 ure, ds. Gerritsen* Gerei. kerk. 9.30 en 2, ds. Heuzeveldt6 ure, Leesdienst. Geref. gem. 9, 2 en 5,30 ure, Leesdiensti Oosterland. 9.30, geen dienst en 2 ure, ds. Gerritsen van Nieuwerkerk. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Geref. gem 9.30, 2 en 5.30 ure, dhr. Remjjn. Sirjansland. 2 ure, ds. Voors. Bruinisse. 9.30 en 2 ure, ds. Waarden burg. Geref kerk. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Unger. Gerei, gem. 9.80, 2 en 6 ure, ds. Vreugdenhil. Oud-Geref. kerk, 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Spoelstra» St.-Filipsiand. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds Moerman van Stavenisse Oud-Geref. kerk 9, 2 en 5.30 ure, de heer Blaak. Tholen. 9.30, ds. Woifenberger v. Cubaard en 2 ure, ds. Woifenberger van Tholen. Geref kerk. 9.30 en 2.30 ure Leeskerk. Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Vrije Geref. gem. 9 30, 2 en 6 ure, ds. Baajj Donderdag 21 Jan. 6 ure, ds. Baaij. St.-Maartensdijk. 9.80, Leesdienst en 2 ure, ds. de Bres. Oud-Geref. gem. 9.30 en 2 nre, Leendienst. Oud-Vossemeer. 9.30, ds de Gidts en 2 ure, Leesdienst. Geref. kerk. 9 30 en 2 ure, ds. Vreigdenhil. Oud-Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst. Poortvliet. 9.80 en 2 ure, ds. v. Root- selaar. Geref. kerk. 9.30 en 2, de heer de Vries; 6 ure, Leeskerk. Gerei. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Scherpenisse. 9.30, ds. de Bres en 2 ure, Leeskerk. Geref. gem. 9.30, 2 en 5 30 ure, Leeskerk. Stavenisse. Geen opgaaf ontvangen. St.-Annaland. 9.80, Leeökerk en 2 ure, ds. de Gidts. Geref. gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk» Jhvwe sefwate fiuid en springende lippen 90 ct. Tube 80 ct- Bn Apoth. ca DrogUte» ym MEENDE EN VEE. Te Chicago, meldt V.D., is een ipro- ces tegen 52 leden van een dranksmok kelaarsbende, die deel uitmaakte van het syndicaat van Al Capone, begonnen. Zij worden beschuldigd in de staten Illinois en low a in de jaren 1927 tot 1931 een hoeveelheid alcohol ter waarde van 10 millioen dollar te hebben yerkocht, ter wijl zij 2 millioen gallon alcohol zouden hebben vervaardigd en verkocht via hun filialen. Wegens het sprokkelen van hout, om te voorzien in de behoeften aan brandstof, zijn alle volwassen bewoners van liet Litausche dorpje Naujamiesta veroordeeld tot gevangenisstraffen, va- riëerende van twee tot vier weken. Het Vraag: nietJriesdte Heerenbaai "maar PREDIKBEURTEN. Zondag 17 Januari te Zierikzee Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 nre, ds. Barnouvr. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Voois. 's Avonds zeven ure, ds. J. Koopmans van 's-Heer Hendrikskinderen. Lnth. Kerk; 10 ure, ds. Makkink uit Leiden. Geief. Kerk, 10, leesdienst en 6 ure, ds. Heuzeveldt van Nieuwerkerk; dhr. Geref. Kerk. 9 30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds Hoogendoorn. Rvangelisatie JeesBl. 7 ure, Samenkomst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Geref, Gem. 930 en 5 ure, Leesdienst. Woensdag 20 Jan., ds. Vreugdenhil van Bruinisse. hopt was gesprokkeld in de staatsbos;- sehen. Aangezien de gevangenis van het plaatsje slechts tien gevangenen kan her bergen, zullen de bewoners bij groepjes van tien hun gevangenisstraf ondergaan. De bewoners van het dorpje Saint- Avit (Lot-et-Garoome) boorden dezer Kla gen het gesnor van een vliegtuigmotor. Opkijkend zagen ze plotseling een zwaar voorwerp op den grond vallen. Zij snel den toe en vonden een... everzwijn, dat om zijn hals een metalen band had met het opschrift „Egypt". Vermoedelijk was het 'de mascotte van een Engelsch vlieg tuig, die haar nïeesters in den steek had' gelaten. Het dier schijnt geen nadeelige gevolgen van den val te hebben gehad. Een jeugdig Parijsch advocaat keer de des (nachts met zijn vrouw huiswaarts toen een voorbijganger tegen hem aan liep. De advocaat vond dit verdacht, tastte naar zijn horloge, vond dit niet, trok zijn revolver ©n dwong den voo|rbijf- ganger zijn horloge terug te geven. Deze overhandigde hein het uurwerk, Klochj thuis gekomen bemerkte de advocaat dat hij zijn eigen gestolen gewaande horloge in zijn verkeerden zak had gestoken. Hij gaf het geval bij de politie aan, doch ©r was bij haar nog geen klacht ingeko men van den eigenaar van het andere horloge. Te Frankufrt a/d. Main is Woens dagavond op 61-jarigen leeftijd na een langdurige ziekte, overleden ex-Koningin Sophia van Griekenland, weduwe van ex-Koning Konstantijn en zuster van den ex-Keizer Wilhelm II. De directie van het circus Sarra- sani spreekt het bericht tegen, volgens hetwelk de brand, die ,de kleedkamers der artisten en een deel der stallen in de aseh legde, door een kwaadwillige zou zijn aangestoken. Uit het onderzoek dat echter nog niet geëindigd is, zou blijken, dat de ramp aan kortsluiting? moet worden geweten. Dreigbrieven heeft de directie van niemand ontvangen. Zij logenstraft ©veneens de bewering, in sommige Duitsche bladen geuit, ials zou de Antwerpsche bevolking ten (Opzichte van het circus een vijandige houding hebben aangenomen. Van vijandigheid of zelfs maar antipathie heeft Sarrasani niet te klagen gehad, integendeel. Te Londen heeft ©en 27-jarige chauf feur terecht gestaan wegens bigamie. Bij de ©ene vrouw, met wie hij in 1925 was gehuwd, heeft hij 4, bij de andere, die hij kort daarna had leeren kennen, heeft hij 3 kinderen. De eerste drie dagen van de week placht hij bij zijn eerste, de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1