abonnement; Vrijdag 1 Jan. 1932. zierikzeesche courant. 88ste jaargang no 12254 advertentien EERSTE BLAD Inzending Advertentiën binnenland. Uit Stad en Provfnoie Prijs p. 8 maanden ƒ1.50, franco p. post ÏÜO. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdag» «n Vrij dags. Tel. No. 82. Postgiro 117677. Zierikzeesche Nieuwsbode j oDir. A. J. DE LOOZE. Ultg.-Rsdactear M. J. KOSTEN van 1—8 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10|ure. Dit Mitnmtr bestaat uit 3 bladen. Uiterlijk 10 aar op dei dag uitgaaf zierikzee in 1931. Het jaar 1931 begon met een griep- epidemie. Half Januari lag 1/7 deel der bevolking ziek, waardoor in vele bedrij ven moeilijk gewerkt werd. De scholen bleven eenigen tijd gesloten. De R.K. Parochie kreeg in den per soon van den heer J. v. d. Bergh, een nieuwen pastoor. Z.Eerw. was voordien kapelaan te Scheveningen. Begin Februari werd met eenige plech tigheid de verbouw van het Stadhuis door den burgemeester, in tegenwoor digheid van vele burgers, officieel in gebruik gesteld. Op den 25sten dier maand werd te Stauenisse de nieuwe suatiesluis van het Waterschap „Stave- nisse" door de Comm. der Koninginj plich- tig >in werking gesteld. Op 1 April herdacht de heer Jac. Bouman te Nieuiverkerk het feit, dat hij vóór 300 jaar tot burgemeester werd be noemd. Begin van die maand stierven hier tal rijke honden en ook enkele kaften onder vergiftigingsverschijnselen. Hoewel de po litie een zeer uitgebreid onderzoek in stelde, mocht het haar niet gelukken de(n) dader(s) op te sporen. Den 4en Mei werd het vliegveld „West- Schouwen" door den Commissaris der Koningin, niettegenstaande het zeer slechte weer, onder groote belangstelling ge opend. Vele autoriteiten kwamen en ver trokken per vliegtuig, terwijl leger- en sportvliegtuigen het vliegfestijn opluister den. Nu het vliegveld gereed was, wer den plannen beraamd voor een luchtlijn RotterdamZierikzee. Een proefdienst werd in het leven geroepen en den 4den Juli in werking gesteld. Wat men niet verwachtte, gebeurde. De proefdienst werd een succes. Dikwijls moest een extra vliegtuig worden ingelegd gedurende de maanden Juli, Augustus en September. Zooals bekend werden plannen besproken om de luchtlijn door te trekken naar Vlissingen en wellicht naar Zeeuwsch- Vlaanderen. De Zierikzeesche Paar denloterij hield het vorig jaar haar 50e verloting. Al is de loterij niet meer „de" loterij van voorheen, velen wagen nog altijd een gokje. Den 8 Juni werd ook hier een lichte aardbeving geconstateerd, waarvan, vol gens de geleerden, 1de haard lag voor de kust van Oost-Engeland. Waar deze tril ling 's nachts voorkwam, heeft men ze niet algemeen bemerkt. 24 Juni hadden hier de gemeenteraads verkiezingen plaats, om uit te maken wie de volgende 4 jaar de stad zouden helpen medebesturen. De R.K. fractie verloor een lid, terwijl de A.-R. en S.D.A.P. een ver tegenwoordiger meer kregen. De vakantiemaanden Juli en Augustus werden door te groote hoeveelheden regenwater en te weinig zonneschijn to taal bedorven. Aan plannen de vacanties te verzetten, kleven althans -voor de schoolgaande jeugd, vele bezwaren, ter wijl het zou kunnen gebeuren, dat, wan neer men er toe overging de vacanties anders te regelen, de zon zich in die periode ook niet liet zien. Onze oudste 'burger „Neptunus" daalde dit jaar van zijn verheven standplaats voor het aanschaffen van een nieuw ge waad. Schitterend verguld werd hij, on der veel belangstelling, den 30 November weer op z'n p-ost geheven, waar hij', sedert de idagen van ouds, zijn neus in den wind steekt!. De actie van V.V.V. door hier een Win kelweek te organiseeren, met het oog op de St.-Nicolaas, had succes in dezen ook voor de zaken malaisetijd. De toen op het bestuur uitgeoefende critiek was onverdiend en onbillijk, hetgeen een alge- meene vergadering, begin December ge houden, vrijwel unaniem bevestigde. In stede van critiek kreeg het actieve bestuur woorden van hulde te hooren. Den 29 December was het 40 jaar ge leden, dat dr. A. van der Hoeven zich hier als arts -vestigde, zooals een adver tentie in het nummer onzer courant van 29 December 1891 vermeldt. De offici- eele vestiging had eerst 14 Januari 1892 plaats. Branden of stormen kwamen in 1931 niet voor. Maar wel trof de crisis zoo wat alle inwoners van stad en eilanden. In plaatsen iwaar vroeger bijna nooit werkeloosheid voorkwam, moesten steun maatregelen in het leven worden geroe pen en afd. van het Nat. Crisis-Comité werden reeds in enkele plaatsen opge richt om nog anderer nood te kunnen lenigen. Optimisten beweren, dat wij door de diepste depressie heen zijn. We willen hopen, dat zij gelijk krijgen, opdat het jaar, dat komt, een betere aanteekening van den geschiedschrijver krijgt dan 1931, waarvan de balans naar de verkeerde zijde oversloeg. Met 'den wenscb', dat 1932 voor al onze lezers een go»ed jaar moge zijn, eindigen we dit korte overzicht. NIEUWJAAR Zij het donker om ons henen, Hangen nevels, zwaar en dicht, .Moedig voortgaan, óók in 't duister, Is ons aller heil'ge plicht. Gaf de heengevloden jaarkring Luttel winst bij veel verlies, Nog klinkt 't Luctor et Emergo, 't Oude, fiere, Zeeuwsch devies. Zijn de tegenslagen vele, Staren wij in bang verschiet, Blijft aan 't roer en koers gehouden, Strijdt en worstelt, wanhoopt niet. Éénmaal zal de zon gaan schijnen, Blijft gelooven in haar Licht; Blijft vertrouwend waken, werken, Houdt het hoofd omhoog gericht. Kalmte, moed, geloof, vertrouwen, Wenschen wij U altegaar, Vormen saam uw wapenrusting Voor den strijd in 't nieuwe jaar. Kalmte, als gevaren dreigen, Moed, als 't leven daden vraagt, Vast geloof en hecht vertrouwen Dat een blijde toekomst daagt. DE TRAM OP FLAKKEE. Naar Ged. Staten van Z.-Holland in hun Memorie van Antwoord het aid.- verslag van Prov. Staten om de begroo ting 1932 mededeelen. heeft het college van den min. van waterstaat bericht ont vangen, dat Z.Exc. in de gegeven om- 1 standigheden niet aan het verzoek om j verschuiving van het tijdstip van ingang j der staking van de tramexploitatie op Goeree door de R.T.M. (op 1 Febr. a.s.) kan voldoen. ZIERIKZEE. Gaarne vestigen we nog maals de aandacht op ;de propaga|nda- kunstavond van den Ned. Blindenbondl We hopen zeer dat voor deze avonden groote belangstelling zaH bestaan. De blinden hebben zeer noodig de steun en sympathie van ons allen. Moge daarom de verwachtingen niet worden teleurge steld. De blinden treden zelf op, nJ. de heeren H. J, Bresser, bariton van Arn hem, Willem Streekstra, pianist organist van Amsterdam en H. v. d. HeuVel, de clamator van Utrecht. De heer Joh. v. d. Berg zal een rede houden over het blindenwezen hier te lande en het doel van de N.B.B. Het tournee is aldus: Maandag 4 Jan. Bruinisse, in het gem. vergaderlokaal, aanvang 7.30 uur, entrée 40 cent; Oosterland Dinsdag 5 Jan. in de Conferentiekamer, aanvang 7.30 uur, en tree 40 cent; Zierikzee, Woensdag 6 Jan., aanvang 8.30 uur, entrée 40 cent; Don derdag 7 Jan. Nieuwerkerk, Ned. Herv. Kerk, aanvang 7 uur, entree minimum 25 cent; Vrijdag 8 Jan., te Haamstede- Burgh, in de zaal van T.A.V.E.N.U. In al deze plaatsen hebben de burge meesters een comité van voorbereiding gevormd, bestaande uit de volgende per sonen. Voor Bruinisse, S. Hage, Burgem., C. Waardenburg, Ned. Herv. pred., A. J. de Koek, Arts, B. J. van Oeveren, gem.- secretaris, P. J. Okkerse, oud-onderwijzer O.L. school. Voor Oosterland: A. C. v. d. Have, Burgem., Dr. W. A. Weeda, D. Kosten, M. Otten, Joz. Beije. Voor Zie rikzee: J. C. A. Bannink, Burgem.; Ds. H. J. Barnouw, mej. J. G. Couvée, mevr. M. GerritsenKroes, mevr. J. Kooijman— Tissing, Adr. Mertens, Ds. A. N. Pijn- acker Hordijk, Ds. S. H. J. Voors, mevr. J. Wittermans—Kloppenburg. Voor Nieu werkerk: J. Rouman, Burgem., Ds. M. Heuzeveld, Ds. Joh. Gerritsen Jr., J. J. van Klinken, J. L. v. d. Havfe. Voor Haam- slede-Burgh: W. G. Boot, Burgem. van Burgh, Jhr. R. J. H. Q. ReëlI, Burgem. van Haamstede, mevr. Dr. Pilaar te Haa,tm- stede, mej. H. W. N. Bom te Haam stede, G. A< van Zuijen, gemeente-ontvan ger Burgh. Programma's, tevens bewijs van toe gang, worden door jongedames en an dere personen aangeboden en zijn ook verkrijgbaar 's avonds in de zaal. Moge dan de belangstelling groot izijn, zoodat het in het belang der blinden en den Ned. Blindenbond welgeslaagde lavondën worden. Als verdacht van diefstal yan Icip- pen, ten nadeele van C. R. alhier, werd J. v. H. ter voorgeleiding v;an den Off. v. Justitie naar Middelburg overgebracht, waar hij in 't Huis van Bewaring werd ingesloten. Zondag 3 Januari js na twee uur alleen apotheex de Looze geopend. Bij K.B.. is benoemd tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van het Calamiteuze waterschap Bruinisse, S. Hage te Bruinisse. KALENDERS. Het stooklechnisch adviesbureau te Am sterdam, Singel 78, geeft voor 1932 voor de 3e maal een brandstoffenjaarboek uit, waarvan de inhoud grondig isherzien en bijgewerkt, terwijl het aantal afbeel dingen belangrijk is uitgebreid. Hei handige zak-agenda, uitgegeven idoor de Ver. van Raden van Arbeid, verscheen ook ditmaal weer op onze schrijftafel. Men treft in dit agenda enkele korte me- dedeelingen aan over sociale verzeke ring, n.l. V.O.V., Inval. Wet,, Ongevallen wet en Ziektewet. THOLEN. In de zaal van den heer Hoek alhier, gaf Tholen's „Olympia" Dins dagavond een goed geslaagde gymnas tiekuitvoering. In zijn openingswoord bracht de voorzitter nogmaals een woord van dank voor de groote medewerking ondervonden bij het 30-jarig bestaan van deze vereeniging. Hierna werden de ver schillende nummers door de turners uit gevoerd, als: hoogspringen, brug, rek stok, knodszwaaien enz enz. Een en an der getuigde van degelijke repetitie en viel zeer in den smaak van het talrijk opgekomen publiek. De voorz., de heer Amsing, meende dsn ook de tolk te moe ten zijn der a anwezigen, toen hi) den heer Bijl huldigde voor zijn degelijke lei ding. De dames J. 'de Korte en C. Schot ontvingen na afloop ieder een medaille, welke zij resp. als 2e en 4e prijs oe- haalden bij de laatst gehouden wedstrij den te Goes. Aan mejuffrouw C. Voerman, is tegen 1 Jan. a.s. op verzoek eervol ont slag verleend als telefoniste op het'post- ":entoor alhier. RECHTZAKEN. JUSTITIEELE STATISTIEK OVER 1930. Al zijn de cijfers betreffende de werk zaamheden der Gerechten in strafzaken volgens de zoo juist verschenen Justi- tieele Statistiek over 1930, bewerkt en gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek, in vergelijking met 1929 niet over de geheele linie omhoog gegaan, toch kan gezegd worden, dat alles tezamen genomen in 1930 de om vang der strafrechtspraak niet onbelang rijk is toegenomen. De werkzaamheden der arr.-rechtbanken in strafzaken namen belangrijk toe. De vermeerdering betrof zoowel de meervoudige kamers der arr.- rechtbanken als de politierechters en de kinderrechters. Het aantal personen in 1930 in voor- loopige hechtenis genomen, was belang rijk grooter dan in 1929 (1930 3652; 1929 3068). Wel steeg ook het aantal verdach ten in 1930; het aantal personen in pre ventieve hechtenis genomen nam echter naar verhouding meer toe dan het aantal verdachten. LANDBOUW IN YEETEELTo ZIERIKZEE. Voor de sociëteit „Land bouw en Handel" hield Dinsdagavond dr. J. Botke, uit Groningen, in de groote bovenzaal van het „Huis van Nassau" een lezing over een excursie, welke spr. ter gelegenheid van liet 2e Internationaal Biodemkundig-Congres idoor een groot deel van Rusland had gemaakt. De zaal was matig bezet, toen dr. Botke, na ingeleid te zijn door iden heer A. C. v. d. Have. zijn lezing aanving. Spr. begon met d^ redenen op te noemen, welke hem naai' Rusland hadden doen gaan, n.l. het te houden congres te Leningrad en zijn nieuwsgierigheid naar het land zelf en zijn steppen. In gedachten werden de aanwezigen hierop medegevoerd door het groote land met zijn schrille tegenstellin gen op velerlei gebied, die ook! tot uiting komen en de mentaliteit der bewoners, welke voor het grootste deel nog anal fabeten zijn, hoewel de staat de laatste jaren op schier elk gebied bezig is het beste te kweeken wat te bereiken valt Zoo is ook de landbouw geheel aan den staat getrokken en wordt het land in mindere of meerdere mate gemeenschap pelijk in exploitatie gebracht, op de meest moderne wijze met de meest moderne machines. „Rusland maken tot het Ame rika van Europa", is het parool en ieder een werkt daar zooveel mogelijk aan mee. „Werken is er nummer één", zeide spr. die zijn causerie voor de pauze besloot met de opmerking, dat geheel Europa in de toekomst wel degelijk re kening zal moeten houden met het op komende Rusland. Na ide pauze werd een flinke serie lantaarnplaatjes vertoond, die de aanwezigen nog eens op het doek lieten zien, wat spr. voor de pauze be sproken had. Interessant en leerzaam was het, kennis te nemen van verschillende toestanden, werkwijzen en gewoonten in het oude Czarenrijk, prachtig waren de opnamen uit de groote steden Leningrad en Moskou en van de landschappen die spr. in duidelijke photo's had vastgelegd. Ongetwijfeld zal een en ander de aan wezigen wel een ander denkbeeld van het land en zijn bewoners hebben gege ven, dan men tot nu toe had. De heer van der Have dankte aan het eind van den avond dr. Botke voor zijn interes sante lezing, benevens de heer Vijverberg voor het belangeloos beschikbaar stellen van zijn lantaarn, en besloot met een opwekkend woord de bijeenkomst. BESPUITING VAN BESSENSTRUIKEN MET CARBOLINEUM. In verband met het veelvuldig voor men van „spint" in kruisbessenstruiken. in het afgeloopen jaar, wordt aan alle kruisbessentelers den raad gegeven, hun kruisbessenstruiken vóór het midden van Februari te bespuiten met een 71/2 carbolineumoplossing. Tegen het spint DE EZEL VAN MIJNHEER PIMPELMANS door G. TH. ROTMAN. 9. Nu, ze kregen hun portie, dat 70. Terwijl de picknickers de stukken beloof ik je. Want mijnheer Pimpelmans pannekoek van hun gezicht trokken, vloog reed, met z'n buurmans motor, dwars mijnheer Pimpelmans als 'n pijl uit 'n over de pannekoeken heen! De stroop boog verder. Een groote strooppannekoek spoot naar alle kanten en elk der gasten was op zijn hoofd blijven plakken, en kreeg netjes een halve pannekoek... in daar kon hij nu onder 't rijden op z'n iz'n gezicht. gemak van genieten. Maar... (een aantasting door mijten, waardoor het blad een grauwe tint krijgt en de groei van struik en hessen zeer bena deeld wordt) is deze hespuiting mits zij zorgvuldig wordt uitgevoerd en dus alle takjes voldoende worden bevochtigd, een afdoend bestrijdingsmiddel. De in zwarte hessen en in aalbessenlstruiken zoo veel vuldig optredende en vaak zoo schade lijke bladluizen worden ook met een 7% 0/0 earbolineum oplossing afdoende be streden. Voor het verkrijgen van een goeden oogst is deze 'bespuiting nood zakelijk te achten. VERKOOPINGEN, EN& THOLEN. Bij de gehouden b'oomenver- koop in het Boschje alhier, werden 21 zware olmen verkocht voor den prijs van f 4555, SiMBKNIEU WSc Ned. Herv. Kerk. Evangelisadie Renesse, Zondagmiddag 2 uur, in het Evangelisatiegebouw, Ds. Ruijsch van Dugtereii. OUWERKERK. Zondagmiddag 2 uur, ds. Voors. OUD-VOSSEMEER. Woensdag j.l. is door notabelen tot kerkvoogd gekozen de heer J. L. van Gorsel. De vacature was ontstaan door bedanken als zoo danig door ds. F. de Gidts en door niet-aanneming der benoeming der hee ren M: K. van Nieuwenhuijzen en daarna J. Fluijt. Luthersche Kerk. Zondag 3 Jan. 10 ure, ds. Munter te Harlingen. Oud-Geref. Gem. OUD-VOSSEMEER. Dinsdag 5 Jan. des avonds 6 uur, ds. Boone van St.-Philips- land. LUCHTVAART. HET ONGELUK MET „DE OOIEVAAR". Het vrachtschip „Kota Nopang", van den Rotterdamschen Lloyd, heeft het stoffelijk overschot van de slachtoffers van „de Ooievaar", de piloten Wiersma en van Onlangs en den werktuigkundige Kotte aan boord genomen. Het schip wordt op 29 of 30 Januari te Rotterdam verwacht. VERSCHILLENDE BEBICHTHnT" VADER EN KIND VERDRONKEN. Een ontzettend ongeval heeft Woensdagmid dag in de nabijheid van heli Oranjekanaal te Smilde plaats gehad. Ten gevolge van de gladheid van den weg slipte bij het passeeren van een anderen auto een auto waarin gezeten was de familie Visser uit Semarang, met het gevolg, dat de wagen in de diepe Drentsche Hoofdvaart verdween. Door omwonenden werden on middellijk pogingen in het werk gesteld om de inzittenden te redden. Na veel moeite mocht het gelukken man, vrouw en drie kinderen op het droge te bren gen. De vrouw bleek nog goed bij ken nis te zijn, daarentegen waren de man en de drie kinderen bewusteloos. Twee doktoren, die onmiddellijk ter plaatse waren, stelden alle pogingen in 't werk om de levensgeesten bij het viertal op te wekken. Bij twee kinderen, een, van 16 en een van 11 jaar, mocht dit gelukken, doch de vader en een dochtertje van pl.m. 6 jaar bleken overleden te zijn. De familie was met verlof uit Indië over. De man, die inspecteur is bij de waterleiding te Semarang, was Woens dag uit Marseille gekomen en de familie had iden nacht te Hengelo doorgebracht, vanwaar zij Woensdagmorgen om elf uur naar familie in Groningen vertrok. TAN HEINDE EN TEE Matusohka zal gebeuren. Volgens deze mededeeling zal Matuschka eerst in Oos tenrijk worden veroordeeld, waar hij zijn straf zal moeten uitzitten. Daarna zal hij aan Hongarije worden uigteleverd, doch slechts onder voorwaarde dat geen doodstraf za 1 worden opgelegd. Van uit levering van Matuschka aan Duitschland is daarna geen sprake meer. Steyr, op een na de grootste stad van Opper-Oostenrijk, en eens het centrum van de Oostenrijksehe industrie, heeft zijn betalingen gestaakt. Het gemeentebestuur deelt mee, dat het de scholen sluit, de verlichting zal eindigen en alle gemeente bedrijven zal staken. Het tekort van de gemeente bedraagt ongeveer een millioen schilling. Van de bevolking leeft 53 pro cent van openbaren onderstand. In Zuidelijk Joegoslavië, op den weg naar Skoplje, heeft een verwoed ge vecht plaats gehad tusschen 2 soldaten en een bende uitgehongerde wolven, die de militairen overvielen. De beide man nen moeten hardnekkigen tegenstand hebben geboden, doch toen al hun mu nitie verbruikt was, moesten zij voor de overmacht der talrijke wolven zwichten; hun afschuwelijk gehavende lijken wer den den volgenden dag gevonden. Het ministerie van justitie te Weenen heeft thans definitief medegedeeld, wat met den spocrwegmisdadiger Sylvester DE BENZINEPRIJS OMHOOG. Amster dam (V.D.). Naar het Persbureau Vaz- Dias verneemt, zal de benzineprijs met ingang van Vrijdag 1 Januari worden verhoogd. De prijs der benzine is door de Shell vastgesteld op 14 gulden per 100 L. in bussen van 10 L. en 13 gulden per 100 L. aan de benzinepomp. BEURSOYERZICHT VAN 30 DEC.: 5°/ N/W.S. 1919 f100, f500, f1000, 100|, 101-5,, lOlf; 4} N.W.S. 1916 f 100, f 500, f 1000, 98, 98, 98|4\ 7. N.W.8.1917, 1100. f500, f 1000, 95f, 96,'j, 94,7,; 4 N.W.8. 1916, f 100, f 500,11000, 91}, 91$ 90}. Ned. Handels-Maatschappij C. 80 Kon Petr. A. 113; H.V.A. A. 185; Java Cultnnr A. 123Deli-Batavia A. 130}; Senembah A. 190, Amsterdam Robber A. 45$; Nederl. Scheepvaart- Unie A. 63$; Kon. Nederl. Stoomboot- Maatsoh. A. 14$; Philips G.B.v.A. 89} Unilever C. v. A. 90; Ford A. 185; Anaconda 21$; Bethlebem Steels 20}. ZIERIKZEE, 31 Dec. Uien, groote (brui ne), idem (witte) 13,25—13,75. Coöperatieve Veiling Zierikree. GROOTE VEILING. Kipeieren 14,90, kleine id. 13,50. Kleine eendeneieren 15,80f 6boter 10,71—10,78. Hoogste barometerst. 767.4 te La Coruna. Laagste 747.4 te Vest- manöer. Verwacht tot den avond van 1 Jan. 1932: Zwakke tot matige noordwestelijke tot zuidwestelijke of zuidelijke wind, ne velig tot zwaar bewolkt, kans op eenige

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1932 | | pagina 1