ZiarikziBschi Nieuwsbode Pijnstillers HEEREN-BAAI Kou-verdrijvers (jUUétl<rtti verschaft U welken van genot. TWEEDE BLAD Uit Stad en Provinoie. Een kostbaar bezit MIJN HAR DT'S Sanapirin-tabletten Kokers 40en75ct.^^ Proefpakje 10 ct Bij Apoth.en Drogisten.. DREISCHOR. Vergadering van den ge meenteraad op Vrijdag 18 Dec. Voorz. de burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter deelt mede, dat aan het in de vorige vergadering door den heer de Vrieze gedane verzoek, om de lantaarn aan het Gemeentehuis electrisch te ma ken, gevolg is gegeven en een lan taarn aan de Stoofweg is geplaatst. De kosten, ad f55, vinden B. en W. nogal hoog en daarom is voorloopig afgezien van het plaatsen van een lantaarn aan den Boogerdweg, idat een uitgave zou vorderen van f 17,50. Op een vraag van dhr. de Vrieze antwoordt spr. verder, dat het aantal branduren niet vermin derd mag worden, maar dat zulks in de vergadering van burgemeesters en secre tarissen op dit eiland nog eens ter sprake zal worden gebracht. Getracht zal echter worden niet boven het aantal te komen. Op een ingekomen verzoek van K. J. v. d. Velde, voor ontheffing van schoolgeld, omdat deze geen inkomen geniet, wordt m.a^st. gunstig beschikt, .mits uit een onderzoek door den voorzitter blijkt, dat dit inderdaad het geval is. Op een ver zoek van eenige schippers, commission nairs en een controleur, om de haven en kaaigelden in overeenstemniing te brengen met die der andere Dijkwater- havens, stellen Bi. en W. voor, afwijzend te beschikken en het schrijven voor ken nisgeving aan te nemen, aangezien de tarieven hier niet hoog genoemd kunnen worden. Na eenige discussie wordt aldus besloten. In de a.s. zomer zal deze kwes tie door een commissie van advies deze zaak nog eens onder 't oog worden gezien. Met alg. stemmen wordt vervol gens adhaesie betuigd aan een adres' vaïn den raad dier gemeente Wehl, om de regeering te verzoeken wederom een af zonderlijk Ministerie van Landbouw in het leven te roepen. Dan komt in be handeling een schrijven van den Min', van Binnenl. Zaken en Landbouw, over het verleenen van een Rijkssubsidie voor werkverschaffing in de vlasindustrie, in houdende (de médedeeling,- dat het Rijk op bepaalde voorwaarden, genoemd, be reid is 20 pCt. der uit te keeren loonen bij te dragen, mits de gemeente ook 20 pCt. bijdraagt (in het schrijven stond hier abusievelijk 30 pCt. vermeld, doch bij nader onderzoek is komen vast te staan, dat het 20 pCt. moest zijn). De voorzitter licht dit schrijven uitvoerig toe, waarbij blijkt, dat 62 werkloozen tegen een loon van f10 per week van af 21 December werkzaam kunnen zijn. Drie boven den 65-jarigen leeftijd vallen er buiten. B. en W. stellen voor, op het voorgestelde in te gaan. De heer van der Doe kan zich wel met het voorge stelde vereenigen, maar zou dan de 3 oudjes een toeslag willen zien toegewe zen b.v. gelijk aan de 20 pCt., die de gemeente bijdraagt, onder voorbehoud van goedkeuring door den Inspecteur. Na eenige discussie wordt dit voorstel aan genomen met 6 stemmen voor. De heer de Vrieze verklaart zich er tegen, daar hij het hier geen bizonder geval acht en er misschien meer dergelijke gevallen zich voor kunnen doen. De voorgestelde rege ling wordt m. a. st. goedgekeurd. De be staande commissie van controle zal weer toezicht uitoefenen. Dan komt ter tafel een schrijven van den Minister van Bin nenl. Zaken en Landbouw, omtrent het uitdiepen van de Spuikom. Ook hier wil het Rijk op bepaalde voorwaarden een steun verleenen en wel a 30 pCt. der loonen. Hier kan 22 ct. per uur worden verdiend, terwijl deze regeling zal in gaan 2 Januari a.s. De voorzitter, weth. Mol en den gemeente-opzichter (ter ver gadering aanwezig), geven over deze deze kwestie uitvoerige inlichtingen waaruit blijkt, dat dit werk met steun van het Rijs f 6000 en zonder steun -f 4000 zal kosten. B. en W. stellen daarom voor het in eigen beheer te laten uitvoe ren, temeer daar het voor de te werlt- gestelden ook beter is en het toezicht bij het gemeentebestuur berust op uit te betalen loonen, enz. Na uitvoerige discussie wordt ten slotte m. a. s. be sloten het werk zonder Rijkssteun te doen uitvoeren. De voorz. deelt mede, dat de gesloten geldleening van f3500 dus ver hoogd moet worden, en zegt verder, dat 4 oude boomen achter de kerk verkocht zullen worden, onder voorwaarde, dat deze hier door werkloozen zullen wor den verwerkt. De heer W. v. d. Linde herinnert nog eens aan de boomen, door hem in een vorige vergadering ter sprake gebracht en de heer de Vrieze Zou het houtgewas achter de kerk wat gekapt willen zien en de sneeuwklokjes willen laten verkoopen. De voorzitter zegt on derzoek toe. In plaats van oud-wethou der Doeleman wordt weth. der Wedu wen aangewezen als afgevaardigde der gemeente naar de vergaderingen der N.V. Wiaterleiding-Mcatscnappij „Schouwen Duiveland". B. en W. stellen verder voor een begin te matten met het dem pen van de Steengracht, aangezien de aschbaklteu in de gemeente vol vuil zijn en het weghalen veel geld kost. De heer W. v. d. Linde is bang voor de ge volgen, daar er dan rioleering dient te worden aangebracht, hetgeen veel kost. De voorzitter voert hier tegen aan, dat de kosten van weghalen ad f60 a f70 ook hoog zijn. De raad verklaart zich in principe accoord met het voorstel van B. en W. en dan is de rondvraag aan de beurt. De heer de Vrieze vraagt, hoe het zit met de verbindingsweg van de Haven naar Nieuwerkerk. De gemeente opzichter verkrijgt hierover 't woord en zegt, dat men hem te Middelburg een plan aan de hand heeft gedaan, dat wel f6000 a f7000 zou vorderen, waarin de Provincie voor f3200 zou bijdragen. Als de gemeente hier niet op in ging, zou de subsidie vervallen. Daar dit veel te duur zou komen, heeft spr. een teeke- ning ingestuurd, met verzoek de grep pel te mogen dichten. De kosten hier voor zouden op f 800 a f 900 komen. Dit is nu bij Ged. Staten in behandeling. De voorzitter vraagt, of de raadsleden dit laatste kunnen goedkeuren, als Ged. Staten en het Polderbestuur zulks ook doen; het benoodigde geld moet dan maar geleend worden en wellicht kunnen de werkloozen hier ook weer werk vinden. De Raad keurt dit goed, en ten slotte breekt dhr. van der Doe nog een lans voor def 'werkloozen, die er toch top 21 December nog zullen Zijn. Spr. is van meening, dat deze op een of andere manier geholpen moeten worden, daar men ze toch niet zonder inkomen kan laten. De voorzitter is het hier volkomen mee eens, maar spr. weet niet of er werkloozen zullen Zijn. Van het stem1- pelen bij den penningmeester der vak- vereenigingen is spr. niets bekend. Van gemeentewege zou b.v. door den veld wachter controle hierop kunnen worden uitgeoefend. De raad keurt dit laatste goed. Op voorstel van weth. Mol zal met het bepalen van een vergoeding hier voor, worden gewacht totdat gebleken is, hoeveel werk dit meebrengt. De heer v. d. Doe blijft er bij, dat er toch iets gedaan moet worden. Spr. acht f 7,20 steun voor noodzakelijk levensonderhoud te weinig en beveelt een kinder- of huur- toeslag aan. De voorzitter en weth. Mol IK BLIJF ZE ROOKEN U koopt (zonder prijsverhooging) een half pond DE Echte Friesche Heeren-Baai, misschien mede om de fraaie trommel, waarin wij tijdelijk deze tabak verpakken. 't Meest voldaan zult U. echter zijn over de kwaliteit van DE Echte Friesche Heeren-Baai. De rooktabak bij uitnemendheid Reeds na de eerste pijp is het oordeel van iederen rooker„Ik blijf ze rooken AJIeen om de kwaliteit! Uw Winkelier heeft ze in voorraad vanaf 65 ct. per 'A pond. ECHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS bahoorendi bl] da via WotRtdag 23 Dao. 1931, ro. 12251. Gorgel zonder glas en Water gorgel droog met A 25. 45 en 65 ets. ZIERIKZEE. Zwemles krijgen op den kortsten dag van het jaar zal wel iets zijn dat niet elk jaar in onze streken voorkomt. Toch was zulks j.l. Maandag avond hier ter stede het geval en een bevredigend aantal personen, (meest van het mannelijk geslacht) had zich om half negen op de bovenzaal van „Concordia" verzameld, waar de heer A. J. Meijerink uit Haarlem een openbare les met licht beelden zou geven over: Zwemmen en redden van drenkelingen"De bijeenkomst werd geopend door den heer Buijl, die, na spreker en aanwezigen in het bij zonder Dr. van der Kwast, hartelijk wel kom te hebben geheeten, eerstgenoemde het woord gaf voor zijn uiteenzettingl. Alvorens met de lichtbeelden te begin nen deed spr. een beroep op de aan wezigen om den Nederlandschen Bond tot het redden van drenkelingen zooveel mogelijk te helpen strijden tegen het verdrinkingsgevaar en zette vervolgens uiteen wat zwemmen is. Na verder op het gezonde en aangename ervan te heb ben gewezen, behandelde spr. uitvoerig de nuttigheid ervan, welke bleek uit het feit, dat waar er in de jaren 1903—1910 in ons land 6578 menschen door ver drinking om het leven kwamen, dus ge middeld 939 per jaar. dit aantal mede door het goed werk van den Bond met haar 'brigades, in de jaren 1920—1930 te rugliep tot 713 per ,jaar, welk cijfer echter weer omhoog dreigt te gaan door het toenemende snelverkeer en nadrukke lijk sprak de heer Meijerink den wensch uit dat het gemeentebestuur zal overgaan tot het aanschaffen van modern red dingsmateriaal, de jongelui zich geroe pen zullen voelen zich bij den bond aan te sluiten en de medici hun mede werking zullen verleenen. (Dr. van der Kwast verklaarde zich tot dit laatste volgaarne bereid). Omgekeerd zal de bond al het mogelijke doen om de even tueel op te richten afdeeling te steunen. Bovendien is elke aangeslotene (die di ploma A behaald heeft, automatisch ver zekerd tegen ongelukken. Na deze inlei ding werd het eerste deel van de serie lantaarnplaatjes vertoond, waarbij ver schillende reddingsmiddelen in beeld werden gebracht en spr. op zeer onder houdende wijze uitleg gaf. Toen kwam er een weinig practijk aan de beurt. Met medewerking van 2 der aanwezige jongelui toonde spr. aan hoe men dren kelingen zwemmende moet redden en hoe men zich uit 'hun greep kan be vrijden. Toen werden weer eenige licht beelden op het doek gebracht, die het bijbrengen der geredden uitbeeldden, waarna eenige minuten werd gepauzeerd. Na de pauze volgde een vertooning van verschillende ijsongevallen met reddin gen, benevens van mooie foto's van di verse zwem- en sportfondsenbaden, ter wijl besloten werd met 3 Coupletten van het Haarlemsche Brigadelied, die de aan wezigen op de wijze van het Gymnasten lied lustig meezongen. Hierna dankte spr. voor de prettige ontvangst hier en de aanwezigen voor hun aandacht, waarna de heer Buijl de bijeenkomst sloot met een woord van dank aan den spreker voor zijn mooie en leerrijke uiteenzetting!. Van de gelegenheid om zich op te geven voor een te vormen afdeeling ma akten een 20-tal aanwezigen gebruik. Zijn er onder onze stadgenooten jniet aan wezigen ook die zich wenschen aan te sluiten, dan kunnen zij zich wenden tot den heer A. Tichelaar, Oude Haven. Mogen velen zulks doen, in het belang van zichzelf cn van de geheele bevolking. Da voormalig* sluitboom in da Niiuws havon van Zisrikzaa Zierikzee had van 1595 tot 1599 een nieuwe haven doen graven ter vervanging van de oude opgeslibte, die naast den Zuidernieuwlandpolder uitmondde en deze nieuwe verbindingsweg met de Schelde was op Zaterdag 13 Maart 1599 geopend. Den volgenden dag, Zondag 14 Maart, voeren Heeren Gedeputeerden ter dag vaart te Middelburg uit deze nieuwe haven naar de vergadering der Staten van Zeeland. Visschers, schippers en kapiteins van koopvaarders verheugden zich zeer in deze verbetering, want van de Zierikzee- sche kaaien kon men nu rechtstreeks en zonder vrees voor ondiepten, de Zeeuw- sche stroomen bereiken. Uitvaren en bin nenkomen, viel gemakkelijk; maar naar de opvatting dier dagen men leefde immers nog in oorlogstijd Konden vij- andeji of ongewenschte gasten eigenlijk ook zonder eenige moeite de haven in varen en de stad binnendringen. Te land beschermden wallen en poorten Zierik zee en daarom moest ook de haven af gesloten kunnen worden. Zeker nog in 1599 is men er daarom toe overgegaan de stad aan de nu open liggende zijde langs de nieuwe haven te beveiligen door het maken van staketsels over de beide dijken, welke tot ver in het water reikten en slechts een breede vaargeul openlieten. En die vaargeul werd des nachts afgesloten door een zware balk, welke aan het eene eind bevestigd was aan het staketsel van den West- havendijk, naar buiten open sloeg en op de daarvoor vastgestelde uren werd open- en toe gedreven. De bediening daarvan werd opgedragen aan een „boomsluijter" en in October 1600 vindt men als zoodanig vermeld Anthonis Claesse, die per kwartaal 15 schellingen of f 4,50 van de stad trok. Hij moest daarvoor natuurlijk een bootje gebruiken en van „zijn schuijtken daer mede hij het heek es openende en de sluijtende" wordt op genoemden tijd: gewag gemaakt. Thesaurieren der stad betaalden uit en stelden den boomsluiter aan. Sedert het midden (der 17e eeuw kennen wij de namen dezer ambtenaars. In 1653 werd Stoffel Schereink opgevolgd door Huij- brecht Doll, die tot 1678 in functie was; toen kwam Adriaan Doll tot 1702, Hen drik Willemse tot 1704, Leendert Smeur tot 1747 en Jan de Wilde tot 1750. In laatstgenoemd jaar meende de Raad de afsluiting der haven 'door een boom niet meer noodig te hebben, als in dien tijd niet meer vereischt en voor den handel zeer belemmerend, waarom hij besloot hem te doen wegnemen en aan den boomsluiter, wegens gemis van het daarvoor betaalde loon, een jaarlijksche vergoeding van f25 toe te leggen. De Wilde, die evenals zijn voorgangers belast was met het sluiten en openen i der Hoofdpoort boven de Ravestraat, bleef laatstgemelde betrekking' van por- 1 tier nog waarnemen tot zijn overlijden in 1763. Evenals zijn vorige functionaris sen genoot hij gratis bewoning van een huis bij die poort. Uit ide instructie van 7 Januari 1746 leeren wij de werkzaamheden van den boomsluiter kennen. Hij moest den boom des avonds, gelijk met |de poorten sluiten en 's morgens openen. Die uren waren in Januari 's avonds 5 uur en 's morgens 6 uur, in Februari respectievelijk 6 uur en 6 uur, in Maart 7 uur en 5 uur, in April 8 uur en 4 uur, van Mei tot en met Augustus 10 ,uur en 3 Jiiur, ini Septem ber 8 uur en 4 uur, in October 7 uur en 5 uur, in November 6 uur en 6 uur en in December 5 uur en 6 uur. Den sleutel van den boom mocht hij tot 's avonds 9 uur en van Mei tot Aug. tot 10 uur bewaren, waarna hij hem aan den hoofdman van de wacht onder het stadhuis moest brengen en daar ook des morgens halen. Mochten na den ge stelden tijd nog vaartuigen binnen ge laten worden, dan moest Ide boomsluiter dat doen, maar werd idan vergezeld van twee personen van de op het bolwerk geplaatste wacht, om de schepen te visi teeren. Na den gezetten tijd mocht hij slechts schepen in- of uitlaten m'et bij zondere toestemming van een der regee- rende burgemeesters. Tot het openen en sluiten moest de i boomsluiter een altijd vlot liggende boot* voorhanden hebben, terwijl hij voor elk inkomend of uitgaand vaartuig, waarvoor i de boom moest geopend worden, een schelling genoot. Visschefsslchepen be hoefden dat niet te betalen, maar het verklaren niet te weten, waar het geld vandaan moet komen. Eerstgenoemde deelt mede, idat hem verzocht is, hier een Crisiscomité op te richten en hoewel de weth. er geen zitting in wenschen te nemen, wil spr. dit toch doen. Misschien is er voor deze gem. dan wel geld te verkrijgen. Weth. Mol wil wachten tot de menschen 'zich imelden, Idan kan men zien wat gedaan moet worden. Tenslotte geeft de voorzitter de toezegging, dat B. en W. alles zullen onderzoeken en doen wat in deze mogelijk is. Hierna sluiting der vergadering. is een doos of tube „Zij"-Crême Zij beschermt Uw gelaat even afdoende tegen guur herfstweer of felle winterkou als een warme bontmantel of behagelijke pels het Uw lichaam doet. NIEUWERKERK. Vorige week werd in hotel „De Meebaal" een algemeene ver gadering gehouden van de ijsvereeniging Nieuwerkerk. De voorz., de heer van Dijk, heette de opgekomen leden wel kom en deelde mede, Idat de baan nabij het station, met een motor onder water was gezet en nu moest worden afge wacht, of de natuur haar medewerking wilde verleenen. Het aantal leden be draagt momenteel 160. Besloten werd om het boekjaar te laten loopen van 1 Dec. tot 30 Nov. De uitgaven voor het in, orde maken der baan met inbegrip der huur waren iniet gering geweest, maar toch was er een batig saldo van f 12,40. Bij periodieke aftreding werden de heeren H. P. B,arendregt en J. A. van Nieuwen- hüijzen herkozen, terwijl in de plaats van den heer R. Heiboer werd gekozen de heer J. J. 'de Witte. In de vacante Sint Pieters- of Visschersgilde gaf daar voor aan den boomsluiter jaarlijks een vaste som. Toen wegens de geringheid van het in komen door den boomsluiter geen boot meer kon gehouden worden, kreeg hij in Februari 1746 een bootje van de Stad in gebruik. Het schijnt dat er tijden geweest zijn. waarin men den boom open liet. Al thans in 1699, 1700, 1708 en 1744 vindt men daarover aanwijzingen. In 1708 bepaalde ide Raad dat men den boom weer sluiten zou wegens het bericht dat er vijandelijke schepen te Duinkerken uitgerust waren en in 1781 (nadat hij sedert 1750 open was ge weest) werd in den Raad voorgesteld hem te doen repareeren. In 1782 ging men ertoe over den boom in orde te doen brengen, maar hem slechts dan te sluiten als het noodig mocht zijn. Men beleefde toen n.l. den vierden En- gelschen zeeoorlog. Blijkbaar werd de afsluiting zelden meer gebruikt cn kwam zij in verval. En toen de stad in 1805 ertoe overging den toestand der financiën te verbeteren door verkoop van het Oranje-bolwerk en van den Bagijnen-toren bij de Bree- straat, verkocht zij ook den sluitboom voor afbraak. Op 26 Juli 1805 publiek geveild, werd toen voor de som van f48 de waarnemende havenmeester Roe lof van Meerendonk eigenaar. Deze zal toen de staketsels op beidie dijken hebben verwijderd en de in het water der haven staande palen zoover plaats van bode zal door 't bestuur worden voorzien, evenzoo in het aan stellen van baanvegers, die tegen een vast uurloon de baan in orde hebben te houden. Besloten werd hen, die zich na Jan. '32 als lid aanmelden, 25 cent extra te laten betalen; vóór dien tijd betaalt men de gewone contributie. %E€HT2jtK£fiL MR. S. TRIEZENBERG. f Te Utrecht is na een langdurige ziekte overleden, 61 jaren oud, mr. S. Triezen- berg, president van de rechtbank aldaar. Mr. Triezenberg begon zijn ambtelijke Carrière in 1906 als burgemeester van Ten Boer in Groningen, maar voelde zich meer tot de magistratuur aangetrokken, zoodat hij na zijn ontslag in 1913, als; sub. griffier bij de Groningsche rechtbank in functie trad. Vervolgens werd hij rechter te Tiel (1914) en daarna president van da rechtbank te Zierikzee (1919). Toen deze rechtbank (1923) werd opgeheven, volgde na eenigen tijd zijn benoeming tot vice- president der Utreehtsche rechtbank, waar hij later, in 1927 de functie van president bekleedde. Mr. Triezenberg werd wegens zijn bui tengewoon humaan karakter, zijn groote scherpzinnigheid en zijn streven om in den beklaagde allereerst den mensch te zien en hem zooveel mogelijk tegemoet te komen, door ieder, die hem leerde kennen, geëerd. De overledene nam in het openbare leven v erschillende functies in. De konin gin benoemde hem tot ridider in de orde van den Ned. Leeuw. ONDERWIJS. TEGEN ONTWERP-TERPSTRA. In het Schuttershof te 'Middelburg is Zaterdag een goed bezochte provinciale hebben doen afzagen als mogelijk was. Nu men bij het onlangs gedane bag geren in de Nieuwe Haven stuitte op paalstompen, zijn deze door een duiker behoorlijk nagegaan en door middel van een hijschtoestel of bok eruit gehaald en tijdelijk op het Luitje gelegd, waar ze dezer dagen te zien zijn. Op oude platen en plattegronden waar op de haven en de bolwerken der stad voorkomen, vindt men ook den sluitboom afgebeeld. Daaruit bemerkt men, dat hij gelegen heeft een eindje voorbij de sluis in den Westhavendijk. In de beschrijving van Zierikzee, op genomen in den Tegenwoordigen Staat van Zeeland, vindt men op den platte grond der stad den boom nog afgebeeld; maar op de uitslaande plaat in dat werk, vertoonende een gezicht op de haven en de bolwerken, is hij verdwenen. Uit de notulen van den Raad van 20 Januari 1750 blijkt, dat de afsluiting toen weggenomen was. Na het opnieuw aanbrengen ervan, vindt men den boom weer afgebeeld in het plaatwerk: Atlas van de Zeehavens der Bataafsche republiek, dat in 1805 verscheen. Het is wel merkwaardig dat, nu men door het maken ven een drijvende aan legplaats voor de provinciale booten en het ter plaatse uitdiepen 'der haven een onbelemmerde vaart voorbereidt, ook 't laatste overblijfsel moet verdwijnen van een inrichting, die eertijds gemaakt is om het uit- en invaren van schepen aller minst te vergemakkelijken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 4