Uit Stad en Provincie. BJJ DES INTOCHT VAN ALCALA ZAMORA ter gelegenheid van diens beëediging ale president der Spaaneohe republiek, deed ook een afdeeling Mooreche troepen dienst ale eorewaoht De merkwaardige ruiters die aan den tooht door de stad deelnamen. loopig tot 1 Januari stop gezet. Dit be- teekent natuurlijk geenszins een stopzet ting van de agitatie. Nog heeft de tegen woordige Rijksregeering kunnen beletten, dat Hitier een radiorede over een Amerikaansche zender hield in ant woord op de noodverordeningred;e van Brüning, maar lang zal dit niet meer duren. Hitier heeft reeds zijn mannetjes klaar, die Duitsehland straks aan een fascistische dictatuur zullen helpen. B I tëN ENLAND. DE RIJKSMIDDELEN. De afgeloopen maand vormde een gun stige uitzondering op de serie van 10 maanden, in welke de Rijksmiddelen een steeds dalende lijn t.o.v. 1930 te zien ga ven. Deze gunstige uitzondering is een gevolg van enkele min of meer toevallige hoogere opbrengsten. De suikeraccijns vloeide in Nov. ruim (f 5.2 millioen was de opbrengst), wat 't geheele verschil met 1930 verklaart. Verder valt het op, dat de Rijksinkom stenbelasting en de Personeele Belasting meer opbrachten dan het vorige jaar en wel resp|. 7 en 4 ton, November is steeds een „gcede" maand voor eerstgenoemd middel. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor bij de Vermogensbelasting ;die C.a. 21/g ton meer opbracht. Zooals bekend, geschiedt de heffing en invordering ge combineerd met de R.I.B. Maar dan zijn wij ook aan het eind van de opsomming der middelen, welker opbrengst een stijging te zien geeft. Een tweetal, n.l. de Invoerrechten en de Suc cessierechten handhaafden zich, maar de andere toonden een onverminderde da ling. TWEEDE KAMER. De O n d e r w ij s b e g r 0 01 i n g. Mocht Minister Terpstra over het al gemeen nog al wat welwillendheid in de Kamer ontmoeten, het waren toch niet alleen lofzangen die hij over zijn alge meen beleid hoorde aanheffen. Mej. Groe- neweg, de heer Ter Laan, de heer Wijn koop en de onderwijsspecialist /Ketelaar bleken allesbehalve gesticht over het ont werp tot herziening der L.O.-wet en had den heel wat klachten over een te ster ken bezuinigingslust van den Minister. De soc.-dem. fractie zegde een initia tief tot invoering van den 8-jarigen leer plicht toe. Minister Terpstra beloofde dat die leerplicht van hem niet te verwach ten is, rnet het ,oog op de groote kosten. Er zouden 50.000 leerlingen bijkomen. Een ontwerp op het bewaarschoolonder- wijs is wegens de kosten (f4 millioen) niet van spreker te wachten. Een staatsdiploma voor bewaarschool onderwijzeressen heeft bezwaren. Tegen de leerlingenschaal is zoo'n bezwaar ge maakt. Welnu, laat hier particulier ini tiatief nu" eens aanvullen het aantal on derwijzers, dat meer noodig zou zijn als de klassen zooveel kleiner waren. Mr. Boon heeft Woensdag verlof ver kregen tot het houden van een interpel latie op een nader te bepalen dag, doch niet meer vóór het Kerstreces, over de voorgeschiedenis van het Zendtijdbesluit. De minister heeft daarna geantwoord op opmerkingen des nachts gemaant bij de afd. Hooger Onderwijs. De overbevolking onzer universiteiten baart ernstige zorgen; vooral voor de medici doen zich dientengevolge groote moeilijkheden van practischen aard voor en zoo verklaarde minister Terpstra met gretigheid het Utrechtsche (denkbeeld te willen aangrijpen om deze zaak rnet behulp eener commissie, waarin o.m. de directeuren der groote ziekenhuizen zul len plaats nemen, onder de oogen te zullen zien. Inzake de toelating tot de H.B.S. heeft het mcerendeel der directeuren zich ver klaard voor behoud der bestaande rege ling. Ook wat de schoolexamens betreft, is er weinig aanleiding |de bestaande regeling te herzien. ZIERlKZEE. Gaarne vestigen wij de aandacht op de lezing: zwemmen en redden van drenkelingen, welke Maan dagavond in Concordia wordt gehouden. Te veel ongelukken met zwemmen ge beuren hier op 't eiland, zoodat wij de te vormen reddingsbrigade een voorspoe dige geboorte toewenschen. Naar het passagekantoor der K.L.M. alhier ons mededeelt, konden reeds eenige passagiers van het vliegtuig pp 24 Dec. Rotterdam—West Schouwen en terug, worden geboekt. Om teleurstelling te voorkomen is het noodig, dat eventueele liefhebbers tijdig hun plaatsen reser veeren. ZIERlKZEE, 18 Dec Morgrn be gint de Qroote Balans Uitver koop bij R. APPELS Azn's, Manu- ficfcurouhandel, Zie de advertentie op de aohterzijde van dit nummer. (Adv.) KALENDERS. Van de Fa. A. Heijn een kalender in 6-kleurendruk, naar ontwerpen van den bekenden Nederl. dierenschilder, H. Ver- stijnen te De Haag. De Verkeerskalen- der van de Sanella geeft practische prentjes en vignetjes, die voor verkeers- zonden. behoeden moeten. KERKWERVE. De heer C. Evertse, ge boren alhier en Rijksontvanger te Oude water (Z.-H.) is vandaar verplaatst naar Leerdam (Z.-H.). HAAMSTEDE. In een bericht, geplaatst Maandag j.l. komt abusievelijk |de naam voor van J. A. Bolle. Het portret, dat geschonken werd, is van .C. M. Bolle. RENESSE. Vergadering van den Ge meenteraad op 11 Dec. Allen aanwezig. Voorzitter de burgemeester. Van den heer C. de Roo te Ouwerkerk is een bod ontvangen van f 150, voor de ten ver- j koop aangeboden 10 boomen, staande op het dorp, met verklaring, dat de daar aan verbonden werkzaamheden zullen ge schieden door werklooze arbeiders in deze gemeente. B. en W. stellen voor op dit aanbod in te gaan, (daar meerdere inschrijvingen, ook bij herhaling van aan bieding, niet zijn te wachten. Met alge meene stemmen wordt dit voorstel aan genomen. Voorts Wordt besloten de zieke boomen bij opbod te verkoopen en zoo veel mogelijk te bewerkstelligen, dat de werkzaamheden eveneens aan werkloozen worden opgedragen. Het verzoek van de stichting landverhuizing Nederland, om voor .emigratie een bijdrage te verleenen, wordt afgewezen. In bespreking komt een adres van een zevental pachters van ge meentegronden, om verlaging van pacht over 1931. De heer Steur geeft als zijn zienswijze te kennen, dat dit adres, met het eveneens in behandeling komende ver- zoek van het Burgerlijk Armbestuur, om de pachten over 1931 op gelijke con dities te verlagen als .over 1930, op grond van billijkheid tegenover de pachters on derling, met elkander verband houdt. Wordt de gevraagde verlaging niet toe gestaan, dan is hij voor inwilliging van het verzoek van het B.urgerl. Armbest. Wordt evenwel verlaging gegeven, dan wil hij de verlagingspercentages van het Burgerlijk Armbestuur gelijkelijk ver hoogd zien. Alle leden geven als hun meening, dat niettegenstaande .de billijke pachten der gemeente, in dezen tijd hulp geboden is. De heer Padmos stelt voor, de gemeentepachten met 10 pCt. te ver lagen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Bij de behandeling van het verzoek van het Burgerl. Arm bestuur, stelt de heer Steur voor, dit bestuur in overweging te geven, de ver lagingspercentage met 10 te verhoogen. Eveneens wordt dit met algemeene stem men aangenomen. B. en W. hebben over genomen de aanbeveling van het Burgerl. Armbestuur, ter voorziening in de ont stane vacature van een lid van dat be stuur en bestaande uit de heeren H. Blom, aftr. en W. Gilijamse. Na stemming blijkt dhr. Blom met alg. st. te zijn herbe noemd. Enkele posten van de gemeente- begrooting 1931 worden gewijzigd. Vast stelling geschiedt van de nog geldende verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd. Een voorstel van B. en W. om de vergoeding der brand verzekering van f 25, voor de hulp bij den plaats gehad hebbenden brand, tot een bedrag van f 0,60 per persoon aan te vullen wordt, gehoord de bespre kingen, door dit college teruggenomen. Na de rondvraag, waarbij enkele inlichtin gen worden verstrekt en toegezegd, volgt sluiting. ELKERZEE. Tot correspondent der ar beidsbemiddeling in deze gemeente werd door B. en W. benoemd dhr. Jan van den Bout. SCHERPENISSE. De jakker M. L., die per fiets huiswaarts keerde, padat hij het brood had bezorgd, had het ongeluk te vallen, met dit gevolg dat hij zijn sleutelbeen brak. ST.-ANNALAND. Zaterdag 26 Dec. des middags om 2 uur zal in de Ger. Kerk voor het eerst een openbare zangbijeen komst worden gehouden door de Chr. Geref. Zangvereeniging. onder leiding van den directeur dhr. M. C. Vroegop. ST.-MAARTENSDIJK. Dinsdag 1.1. is voor het departement tot Nut van het Algemeen alhier opgetreden de heer A. Klaver uit Hoorn met het onderwerp „Herman Heijermans en zijn werken". De zaal van den heer van Iwaarden was goed gevuld. Er waren ongeveer 85 be- i zoekers. Nadat de heer Brevet de ver- i gadering had geopend, begon de spr. met het voordragen van eenige Falk- landjes. Spr. gaf bij het voordragen van tooneelstukken telkens een woord voor- i af om de bedoeling te laten uitkomen waarom Heijermans het zoo geschreven had. Bijzonder werd hier gewezen op verkeerde sociale toestanden. Fragmen ten werden gegeven uit „Ghetto", ver teld „Het Zevende Gebod" en eenige mooie gedeelten uit „Bloeimaand". Ook uit Allerzielen werden gedeelten voor gedragen. Hierna kwam de spreker op de bekende boeken „Droomkoninkje" en „Vuurvlindertje". Dit was wel het mooiste van het mooie van dien avond. De heer Brevet dankte aan 't slot (den spreker voor zijn buitengewoon mooie voordrachten en de vergadering gaf door een krachtig applaus te kennen dat men hoogst tevreden was. Bij Kon. besl. is ongegrond ver klaard het beroep van den heer J. van Dienst, tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, inzake zijn niet-to elating, als lid van den Raad! dezer gemeente. De Kroon overweegt hierbij, dat het be noemingsbesluit van zijn echtgenoote tot gemeentevroedvrouw, de taak niet be perkt tot de armenpraktijk alleen. De instructie, hoewel in naam, eene voor den geneeskundige en ide vroedvrouw, belast met de armenpraktijk, bepaalt in art. 1, als taak der vroedvrouw bet verleenen van verloskundigen bijstand, overeenkomstig art. 15 der wet van 1 Juni 1865, Staatsblad No. 60, regelend de uitoefening van de geneeskunde en voorts overeenkomstig de regelen, die voor; (een goede uitoefening voor haar praktijk zullen gelden. Uit deze omstan digheid leidt de Kroon af, dat de echtgenoote van appellant dus niet uit sluitend is aan te merken als vroed vrouw met de armenpraktijk belast, zoo dat de heer van Dienst, ingevolge art. 25, 3e lid der Gemeentewet melde, van. het lidmaatschap van den Raad is uit gesloten. OUD-VOSSEMEER. Openbare raadsver gadering, gehouden op Dinsdag 15 Dec. Ingekomen is bericht van den heer M,. A. Vermet, dat hij ontslag neemt als lid van den Raad. De heer Daane maakt eenige scherpe opmerkingen naar aan leiding van de ter visie gelegen hebbende processen-verbaal van kasopname bij den heer Den Engelsman, secr.-ontvanger van het Alg. Armbestuur en Jiet Fonds Huij- sen van KaLendijke. De voorzitter spreekt in deze eeningszins verschóonend, waar mede dhr. Daane wel genoegen neemt, doch niet accoord gaat. De boekhouding was niet in orde; er was een tekort van f 25. Aftredend is de 'heer J. H. Mees, als lid van het AVeezen-Armbestuur. Deze wordt herbenoemd 'met 5 st., 1 op dhr. Lindhout. Waar dhr. M. C. Polderman wegens leeftijd en ongesteldheid iontslag neemt als lid van het Wieezen-Armbe stuur, worden door dit 'bestuur aanbevo len: 1. De heer B. J. v. Wiesten; 2. de heer S. J. Polderman, welke aanbeveling B. en W. ongewijzigd overnemen. Uitge bracht Worden 2 st. pp dhr. v. Wiesten, 4 op dhr. Polderman, zoodat dhr. S. J. Polderman is benoemd. Voor het fonds Huijsen van Kattendijke is afgetreden, dhr. Vermel, die met 5 st. wordt her benoemd, 1 st. ,op den heer D. v. d. Maas. B. en W. stellen voor eenigen grond aan den Molenweg te verkoopen aan C. P. Gunst voor den houw van een woning, ad f 1.25 per M2., onder beding dat niet alleen het voorgedeelte, maar ook het daarachter gelegen idieel moei gekocht worden. De heer Heijboer is daarvoor, doch zou gaarne zien dat het achtergelegene goedkooper ging, waar mede de heer Daane instemt. Volgens hem behoeft de gemeente geen winst te maken. Kunnen de menschen -niet helpen dat het land indertijd veel te duur ge kocht is, de woningbouw bevorderen is zeer gewenscht. De heer van Gorsel ver klaart, dat fl.25 per 1M2. reeds zéér goedkoop is. Men had voor het voorste stuk een hoogeren prijs kunnen bedin gen en het achterste lager stellen, dan was men ook op f 1.25 gekomen. Hij wijst op de menschen die eenige jaren geleden ook f 1.25 hebben moeten be talen. Dhr. Daane erkent dit als juist, evenwel leven we tegenwoordig onder andere omstandigheden, dan eenige ja ren terug. Het achterste kan voor f 1.— per M2. Het voorstel-Heijboer-Daane, om het voorste van fl.25, het achterste voor f 1 te verkoopen, in stemming gebracht, wordt met 5 tegen 1 stem, die van den heer van Gorsel, aangenomen, waar door het voorstel van B. en W. buiten stemming blijft.- De verordening houden de verhooging van keurloonen wordt na eenige discussie aangenomen, evenzoo de verordening houdende heffing van leges ter secretarie. Bezwaar bestond tegen het heffen van leges voor huisslachtin gen, evenzoo tegen het voorgestelde be drag van ventvergunningen. Aan de orde is hel bepalen van steun aan werkloozen in de tweede helft van November. B. en W. stellen voor dit punt in een be sloten vergadering aan de orde te stel len, daar het hier om personen gaal. j De heer Daane is tegen een besloten zit- ting. Bij de steunwetten voor de land bouw werden de personen ook buiten beschouwing gelaten, het ging om het systeem. Bij hem gaat het ook om het systeem, en wil niet beginnen een schei- j dingslijn te trekken. Een scheidingslijn J bestaat voor hem alleen inzake georgani- seerden en ongeorganiseerden. Dhr. van Gorsel wijst er op, dat er ouden van f dagen zijn die niet georganiseerd kun- nen zijn. Deze hebben nu wel een ouder- J domspensioen, maar wat is dat? Over die ouden van dagen wordt niet gespro- ken. De heer Daane zegt dat hij gaarne I over die ouden van dagen wil spreken. Vroeger werd gezegd, sluit u aan 'bij den Bond, als ge 60 jaar zijt dan hebt ge iets, maar de menschen wilden niet en j nu hebben ze niets. Toch zal hij het toe juichen als B. en W. met voorstellen komen, om die ouden van dagen te hel pen. Nu is er nood, en met die nood wil hij ook voor de ouden van dagen gaarne rekening houden, anders kan hij den heer van Gorsel niet antwoorden. De heer Daane zegt dat de heer Heij boer verteld heeft, dat hij aan den Com missaris der Koningin geschreven 'heeft, inzake het door hem gesprokene in de raadsvergadering over de wethoudersbe noeming'. Nu de heer Heijboer hieraan ruchtbaarheid gegeven heeft, moet hij in het openbaar het antwoord op zijn schrijven maar eens mededeelen. Dhr. Heijboer verzoekt den voorzitter mede te deelen, daar deze .ook wei bericht zal hebben ontvangen. De voorz. zegt dat dit niet op zijn weg ligt. Als dhr. Heijboer geschreven heeft en tantwoord ontvangen dan is dit buiten hem omge gaan. De heer Heijboer moet maar me dedeelen wat hij ontvangen heeft. De heer Heijboer erkent geschreven ite heb ben en van den Commissaris bericht te hebben ontvangen, dat er igeen reden tot ingrijpen was. De heer ,Daane verklaart, dat hij dus mag constateeren de waarheid te hebben gesproken en binnen de per- j ken te zijn gebleven. Hierna wordtde vergadering gesloten. POST EN TELEGRAPHIC ZIERlKZEE. Aangesloten aan het Rijks- locaaltelefoonnel 72, P. J. Wansink, Dam, 121 Brig. Comm. Rijks veld wacht, .151 M. J. WL Boogerd, Wandeling en 219, Fa. Kooman Co., Visschersdijk. ËËRMÏËüm Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Est, H. W. Waarden burg, cand. te Bruinisse. ZIERlKZEE. In de Woensdagavond ge houden vergadering van het college van Notabelen werden de periodiek aftreden de heeren H. J. Korlvinke en P. H. Olthoff herkozen, terwijl in de plaats van den heer G. Poldermans, die be dankt had, werd gekozen de heer P. M. Panny. Het college bestaat thans uit 5 linksche en 2 rechtsche leden. KERKWERVE. In de plaats van dhr. M. Evertse, die voor deze betrekking had bedankt, is tot ontvanger bij de Ned. Herv. Gem. alhier benoemd de heer H. Kesteloo. HAAMSTEDE. Voor een aandachtig ge hoor sprak Woensdagavond j.l. de heer Martens uit Amsterdam in de Consistorie der Ned. Herv. Kerk over het evange lisatiewerk onder de zeelieden. Een en ander werd toegelicht door mooie licht beelden, waaronder ook foto's ,uit Zuid- Amerika. Ds. Kentie sloot de bijeenkomst met gebed. RENESSE. Evangelisatiegebouw. Kerst- feestviering Zondagschool te 6.30 uur. ZONNEMAIRE. In de vacature, /ont staan door het vertrek van den heer N. W. van Putte, is tot president-kerk voogd gekozen de heer Jac. Rijstenbil. OUD-VOSSEMEER. De heer Fluijt, vo rige week tot kerkvoogd benoemd, heeft zich over al of niet aannemen niet uit gesproken, zoodat een nieuwe yerkie- zing zal moeten plaats hebben. Het wa. de vraag of de heer Fluijt, in verband met den tijd, dat hij als lidmaat der kerk is ingeschreven eerst dit voorjaar werd hij aangenomen wel toelaatbaar is op dit moment als kerkvoogd. Bij de herstemming voor notabele tusschen de heeren J. L. van Gorsiel en J. G. Hamer is de laatste verkozen met 60 van de 110 stemmen; 'de heer van Gorsel was periodiek aftredend. Bij de eerste stemming waren 75 briefjes ingeleverd. PREDIKBEURTEN. Zondag 20 December. Korkwerve. 2 ure, ds. v. Griethugsen. Serooskerke. 2 ure, ds. Ruijsch v. Dugteren. Burgh. 9 30 ure, ds. Kentie (Collecte generale kas). Renesse. 9 30 ure, ds. Elaar. Noordwelle. 2 ure, ds. Klaar Haamstede- 6 30 ure, ds. Kentie Geref. kerk 9 80 en 2 ure, Leesdienst* Oud-Geref. kerk. 9 30 en 2 ure, Leesdienst Eikerzee. 2 ure, ds Drost van Brouwers haven. Geref. kerk. 9.30, dr. v. Lonkkojjzen van Zierikz9e en 2 ure, Leeskerk. Brouwershaven. 10 nre, ds. Drost (Extra collecte noodl. kerken en pers.) Geref kerk. 9.30, Böv. ds. J. Meester door ds. de Jong van Spakenburg en 2 ure, Intrede van ds. J Meester. Zonnemaire. 9.30 ure, ds Rngsch v. Dug teren. Geref. kerk. 9.30 en 2 nre, Leeskerk. Noordgouwe. 9.30 ure, ds. v. Griethugsen Drelsohor. 930 nre, ds. v. d. Griend Ouwerkerk. 6 ure, ds. Barnouw. Nieuwerkerk. 9 30 ure, ds. Gerritsen (H Av.) Geref. kerk. 9 80, ds Houzeveldt (Bed H Av) en 2, idem (Nabetr. H. Av6 ure, Leesdienst. Geref. gem. 9, 2 en 5 39 ure, Leesdienst. Ooaterland. 9.30 en 2 ure, dr. Weeda (Collecte noodl. berken en pers) Geref kerk. 9.39 en 2 ure, ds. Hook van Zonnemaire. Geref. gein 9.30, 2 en 5.30 ore, dhr. Remjjn. Sirjansland. 2 ure, ds. Waardenburg Bruinisse. 9.30, ds Waardenburg en 2 ure, Leeskerk Geref. kerk. 9 30 en 2 ure, ds. Unger. Geref gem 9.80 2 en 6 ure, ds. Vreugdenhil. Oud-Ger f. kerk 9, 2 en 5 ure, Leeskerk A.-J.-Polder. Geref. kart. 9.30 en 2 ure, ds. Spoelstra. St.-Filipsland 9.30. Leeskerk en 2 ure, ds Wolfenberger. Oud-Geref. kerk 9, 2 en 5 3) ure, de heer Blaak. Tholen. 9 3', ds Moerman en 2 nre, ds- Wolfenberger. Geref kerk 9.39 en 2.30 ure. Leeskerk Geref gem. 9 30, 2 en 6 ure* Leesk rk Vrjje Goref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, ds Baag. St.-Maartensdijk. 9.30, Leesdienst en 2 ure, ds. de Bres. Oud-Geref. gem. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Oud-Vossemeer. 9.30, ds de Gidts *D 2 ure, Le sdierut Geref. kerk 9 30 en 2 ore. Leeslienst Oud-Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst. Poortvliet 9.30, ds v. Rootselaar (H. Av) en 2 nre, idem. Geref. kerk 9 30 en 2, dhr. de Vries; 6 nre Leeskerk. Geref. gem 9 30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Scherpenisse. 9 30, ds. da Bres en 2 ure, Leeskerk. Geref. gem. 9 30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk Stavenisse. 9 30, Leeskerk en 2 ure, d». Moerman. Oud-Geref. kerk. 9 30, 2 en 5.30 ure. Leeskerk. St.-Annaland. 9 30, Leeskerk en 2 ure ds. de Gidts. Geref gem. 9 30, 2 en 5 30 ure, Leeskerk. VERSCHILLENDE BERICHTEN. WERKLOOZENREL(LETJES. Naar aan leiding var. wat er Dinsdagavond op den Goudschensingel te Rotterdam is gebeurd, waar tijdens het verspreiden van een ongeoorloofde demonstratie van commu nistisch georiënteerde werkloozen, op een inspecteur van politie is geschoten, waar door deze van zijn paard viel en in de lendenstveek werd getroffen, heeft de N.R.Ct. een onderhoud gehad met den hoofdcommissaris van politie. Deze bleek van oordeel te zijn, 'dat men hier te doen heeft met een poging tot sluipmoord, welke poging niet is voortgesproten uit een algemeene oproerige gezindheid. De toestand van den heer Van der Wildt is zeer bevredigend. Uit de Röntgensfoto's is gebleken dat de kogel vrij dicht on der -de huid zit. Hij zal worden ver- wijlderd en men hoopt, dat de heer Van der Wilêlt zeer binnenkort het zie kenhuis zal kunnen verlaten, om verder thuis te worden verpleegd. VERDUISTERING. De rechtbank te Leeuwarden heeft ds. J. H. C. K., te Wirdum, op eigen verzoek failliet ver klaard. Daarna heeft de justitie hem doen aanhouden, daar hij verdacht wordt van verduistering ten nadeele van de pas toriegoederen, waarover hij het beheer voerde, tot een bedrag van f 30.000. Deze verduisteringen liepen over de laatste 2 jaar. Voorts wordt de predikant ver dacht van verduistering van f3000. ten nadeele van de diaconie. BURGERLIJKE STANDEN. Over de maand November. THOLEN. Geboren: 1, Lena, d. v. J. Schot en M. Baaij. Overleden: 4, J. Heiboer, 83 j.; 13, A. M. Geluk, 77 jM echtgenoot van T. M. Nooteboom. Gehuwd: 19, J. Quist, 28 j. en W. F. Beukelaar, 23 j. TMLISGRAMMffiMo DOODELIJKE AANRIJDING. Eindhoven (V.-D.) Donderdagavond is te Bergeyk een doodelijke aanrijding gebeurd op den Rijksweg ValkenswaardHavelte. De aan nemer P. v. d. Veerdonk uit Eindhoven kwam met een lu£e-auto in de richting België gereden, terwijl nabij het Holland- sche douanekantoor 2 met kunstmest ge laden karren hem tegemoet reden. De auto heeft toen met het linkerspatbord het linkerwiel van de voorste, kar ge grepen, die een zwenking maakte en de 2e kar in de flank reed. De voerman van de kar, de 28-jarige L. Verhoeven is daarbij tusschen de auto en de kar versplinterd. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Na een uur is hij' over leden. De chauffeur brak 2 ribben en werd per auto naar een geneesheer te Eindhoven vervoerd. De auto is totaal vernield. ORLANDO. Rome (V.-D.). Prof. Orlan do, voormalig minister-president van Ita lië, heeft ontslag genomen als hoog leeraar in de rechten aan het Kon. Insti tuut te Rome, aangezien hij niet bereid was den eed van trouw aan de Koning en de Kon. familie af te leggen, omdat daarin tevens is begrepen den eed van trouw aan het fascistische regime. Elf andere hoogleeraren zijn voornemens eveneens den eed van trouw te weigeren en ontslag uit hun functie te nemen, VLIEGONGELUK. New York (V.D.) Bij een eskadrillevlucht van 3 vliegtuigten v,an het militaire vliegveld te Mount Clemens (Michigan) zijn twee vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. De vlieg tuigen stortten omlaag en de 3 inzit tenden werden gedood. JAPANSCHE MAATREGELEN. Tokio (V.D.). Het Japansche telegraaf-agent- schap meldt, dat tusschen de Japansche overheid en de MandSjoerijsche regee-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 2